de koning kwam Maatschappij de Walvisvaart voor RATTENWEEK Wat brengt de Radio? OP BEZOEK. De schipbreuk van de „Steinbutt" Van 14 tot 21 December: Ongepaste studentengrap instemming met het vernieuwingsplan SPECIALE In diep water gezonken BeChinese papegaai Verklaring van generaal Vandenberg ^ot'ba rehengst De Belgische strijdkrachten patti idfm WONINGINRICHTING MANUFACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 2091 Woensdagmiddag kreeg het Instituut van het Heilige Hart te Heverlee een telefoontje van het kabinet des konings" te Brussel, waarbij werd medege deeld, dat het Zijne Hoogheid behaagde op doorreis een bezoek te brengen aan deze onderwijs instelling. Onmiddelijk nam de directie de nodige voorzorgen. Klokslag half drie reden vier prachtige limousines tot voor de grote poort. De met spanning verbeide gast, gekleed in burger, stapte uit. Hij bleek vergezeld door een gevolg van achttien leden. Hij werd eerbiedig ver welkomd door de moeder-overste en begroette op minzame wijze de leden van het onderwijzend personeel. Hierna werd hij door het gebouw rondgeleid en hij verwijlde ook een ogenblik in de kapel, waar hij in bidhouding door de fotografen op de gevoe lige plaat werd vastgelegd Na enkele klaslokalen te hebben be zichtigd en zijn tevredenheid te hebben betuigd over de staat, waarin deze verkeerden, werd de bezoeker de aula binnengeleid, waar de ruim 1500 leerlingen hem luide toejuichten en waar het volkslied werd gezongen. De koning was vergezeld van de grootmaarschalk, de minister van Onderwijs en nog enkele hof- dignitarissen. De koning sprak Nederlands omdat hij in het Vlaamse land was, zo verklaarde hij. De moeder-overste stelde hem voor aan de zusters en aan de aalmoezenier van het insti tuut, welke laatste de bezoekers met bijzondere aandacht opnam. De wantrouwige aalmoezenier was hierna wat heen en weer ge lopen om de hofdignitarissen wat beter op te nemen. Hij waagde het zelf legitimatiepapieren te eisen. De „koning" en de hof- dignitarissen waren zichtbaar in hun eer getast. De grootmaar schalk van het hof sprak van majesteitsschennis en de koning zelf verklaarde koeltjes: „Het is de eerste keer dat mij zoiets overkomt". De aalmoezenier ver dween om bij het hof te gaan informeren. In de grote zaal werd de koning 'geestdriftig toegejuicht en men bewonderde de waardigheid en ernst van de jonge vorst. Wanneer de koning en zijn ge- volg de aula wilden verlaten stonden zij evenwel voor de poli tie en zochten zij hun heil in de vlucht. Alle uitgangen waren rechter goed bewaakt en het hele gezelschap werd geknipt. Het was toen wel duidelijk dat de Leuvense studenten een fan tastische mop hadden uitgehaald. Sommige zusters waren boos, andere schaterden van 't lachen: De zogenaamde koning werd door de politie naar buiten geleid door een haag van leerlingen, die weenden van 't lachen en voort- gingen met het roepen van „Leve de koning". De fototoestellen, waarmee de opnamen waren gemaakt, wer den in beslag genomen, zodat de Leuvense universiteit waar schijnlijk geen enkele herinne- xing zal overhouden. Later op de dag werden de namaak-koning en zijn hofdignitarissen op vrije voeten gesteld. De hele voorstelling heeft iets meer dan een half uur geduurd. De geschiedenis begon geen veertien dagen geleden toen in n gezellig restaurant twee Waalse studenten „de koning" bemerk ten. Het kon niet anders: 't was koning Boudewijn of wel zijn dubbelganger. Enigszins onder de indruk stonden de studenten in een eerbiedige houding, doch toen de vermeende koning het Frans met een licht Vlaams ac cent uitsprak, waren zij spoedig gerust gesteld. De „koning" bleek een student te zijn in de geneeskunde. Hij vertoonde ech ter een sprekende gelijkenis met koning Boudewijn, al was hij iets jonger en kleiner en al waren zijn haren donkerder van kleur. Toen werd het fantastisch plan gelboren, dat tot in de kleinste bijzonderheden werd uitgewerkt, Er werd een scenario opgesteld, dat niet minder dan 14 bladzijden telde. De repetitie duurde acht dagen. Het protocol van het hof werd nauwkeurig bestudeerd, want hieraan zou men zich streng houden. Voornamelijk heeft men ervoor gezorgd, geen enkel artikel uit het wetboek van strafrecht te overtreden: zoals b.v. het onwettig dragen van een uniform of eretekens. Als toneel waar de klucht opge voerd zou worden, werd de mooi ste school uit de omgeving van Leuven gekozen: het instituut van de Zusters Annoonciaden te Heverlee. Er is hartelijk om deze gehele geschiedenis gelachen en zowel de politie als de leiding van de universiteit beschouwen het ge val als een kostelijke studenten grap. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat de grap aanleiding had kunnen geven tot strenge straffen. Koning Boudewijn heeft even wel als zijn wens te kennen ge geven dat er geen vervolging tegen de studenten zal worden ingesteld. De stafchef van de Ameri kaanse Luchtmacht, generaal Vandenberg, heeft in een vraag gesprek voor de Amerikaanse radio verklaard, dat het van het resultaat van de wapenstil- standst esprekingen in Korea zal afhangen of de Amerikaansa luchtmacht zal voortgaan „de schuilplaatsen van de vijand in Mandsjoerije met rust te laten". De luchtmacht van deV.N. werd thans hoofdzakelijk gebruikt om de grondtroepen te steunen. De generaal bevestigde, dat de onlangs geconstrueerde kleine atoombom de luchtmacht een nieuw tactisch wapen geeft, dat ge(bruikt kan worden tegen de legers te velde. Er moesten wel iswaar nog enige onvolkomen heden worden verholpen, maar dit zou, naar de mening van Vandenberg, wel het geval zijn „tegen de tijd, dat de lucht macht in W--Europa is opge bouwd". De productie van geleide pro jectielen zou „zeker nog wel enige jaren" op zich laten wachten, aldus de stafchef, die' voorts verklaarde, dat in be paalde opzichten de Amerikaan se straaljager F-86 de Russische Mig overtrof, terwijl op andere gebieden het omgekeerde het geval was. Woningbouw alom Het gemeentebestuur van Ridderkerk heeft aan het aan nemingsbedrijf A. van Herwij- nen te Dordrecht opgedragen de bouw van 44 arbeiderswoningen aan de Graaf Adolfstraat voor 389-496. Aan de firma Jos Heerkens van Biavel te Tilburg werd op gedragen de bouw van 144 ar beiderswoningen te Bolnes voor 1.482.000. Voorts heeft het gemeentebe stuur van Ridderkerk aanbe steed de bouw van 482 arbei derswoningen in het dorp. Laagste inschrijf ster. firma N.V. aannemersbedrijf G. M- Spindler te Rotterdam voor 4-386-000; hoogste: N. V- Ned. Mij voor Volkshuisvesting te Amsterdam voor 5-654.100- Aandeelhouders in de Neder- landsche Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. hebben in de jaarvergadering hulde gebracht aan het bestuur voor het plan tot uitbreiding van de vloot, dat een ideale oplossing werd ge noemd. Ook werd een compliment ge bracht aan de regering voor haar wijs inzicht en medewerking bij de gevoerde onderhandelingen. Men karakteriseerde het als een standaardvoorbeeld, hoe met Onder grote belangstelling van paardenkenners uit Limburg en Brabant, de voorzitter en keur meesters van het Ned. Stam boek, is Donderdagmiddag de Belgische kampioenhengst 1948 „Oonstand de Marche" in Cas- tenray gearriveerd. Het dier is voor 36 000 in België aangekocht door de „Associatie Vooruitgang" te Venray, die meer dan 300 paar denfokkers in Venray, Horst, Sevenum en omgeving omvat. st. WIJ VERVOLGEN ONZE SPECIALE ST. NICOLAAS-VERKOOP MET DE TWEEDE SERIE PAKKETTEN. De „Brandaris" onder com mando van schipper Klaas Tot, heeft de 22 opvarenden van de „Steinibutt" gisterennacht om streeks half twee op Terschel ling binnengebracht, onder zeer grote belangstelling van de be volking. Zij zijn daar nu ondergebracht in Hotel Nap. De „Steinibutt" een zg. IJs landse trawler, had 14 dagen ge vist in Het Kanaal en had 4000 last haring aan boord- Het schip was nu op weg naar Hamburg. Juist voordat het schip op de mijn liep had de marconist daarheen nog een Be richt geseind dat men morgen thuis zou zijn. Toen omstreeks 10 min. over 5, de mijn ontplofte raakte de radio defect, zodat geen contact De landelijke actie ter bestrij ding van de bruine rat, die tel- kenjare door de Plantenziekten- kundige Dienst in samenwerking met de gemeentebesturen wordt georganiseerd, zal dit jaar gedu rende een week gelijktijdig over het gehele land plaats hebben. .Van 1421 December a.s. zal in de meerderheid van de Ne derlandse gemeenten tot de aan val op de bruine rat worden overgegaan. Naar mag worden verwacht, zal deze geconcen treerde actie de resultaten van vorige bestrijdingscampagnes die gedurende opeenvolgende pe rioden werden J treffen. de rattenbevolking van 10 mil- lioen stuks in ons land wordt de schade, op 35 millioen gulden per jaar getaxeerd. Deze schade bestaat hoofdzakelijk uit vreterij aan voedsel en vernielingen. De vraatzucht van de rat kent geen grenzen. Vrijwel alles wordt tot buit verklaard. In de zomer zijn het de gewassen op het veld en in de winter de opgeslagen oogst en voedselvoorraden in pakhuizen, kelders en kasten e.d., waarop de rat het heeft ge munt. De schade die door het aanbrengen van vernielingen wordt veroorzaakt, berust hoofd- envoigenue pe- j zakelijk op de knaag- en graaf- gevoerd, over-1 lust van de bruine rat. Letterlijk alles wordt vernield: vloeren kon worden gekregen met Nord- deich Radio met diverse sleep boten en met Terschelling. Bij de ontploffing liep een stoker 'n lichte kniewond op- Verder wa ren er geen persoonlijke onge lukken. Nog een uur kon het schip op eigen kracht stomen en koers zetten in de richting van het lichtschip „Tersehellinger- bank". Dat werd bijna bereikt, maar op korte afstand er van kwam de machinekamer zó vol water te staan, dat de machine gestopt moest worden., De „Steinibutt" ging voor an ker en spoedig bereikte de „Brandaris" het schip. Eerst haalde de reddingboot 11 leden van de bemanning van 't schip. De andere 11 wilden eerst nog blijven, maar gingen kort daar na die toestand somberder in zien, zodat de „Brandaris" ook hen meenam- Eén van de matrozen raakte', toen hij op de Brandaris wilde overspringen, te water en zou bijna tussen trawler en redding boot zijn verpletterd- Gelukkig wist men hem juist bijtijds aan boord te krijgen., De Duitse zee lieden waren vol lof voor de prestatie van de „Brandaris De sleepboot Holland" heeft nog getracht de „Steinbutt" te slepen. Zij heeft nog verbinding gehad, maar oan vijf vóór twaalf is de „Steinibutt" gezonken. Er zal waarschijnlijk niet getracht worden 't schip te bergen, daar het in veel te diep water (ten minste 30 meter) is gezonken. goede samenwerking in deze tij den iets goeds kan worden be reikt en een bijdrage wordt ge leverd om het deviezengat op te vullen, hetgeen voor de regering een grote steun is. „Walvisvaren, aldus een aandeelhouder, is een akelig risico, maar door het op deze wijze te doen, kunnen alle partijen tevreden zijn. Vergele ken met het Engelse grondnoten- plan, is hier de beste keus gedaan om onze vetvoorzieningsmoeilijk- heden op te lossen en het publiek mag blij zijn, dat door de aan voer van deze grondstof voor de margarineproductie wordt ge zorgd." Over de prijs van de traan deelde de voorzitter, Mr. H. F- van Leeuwen, mede, dat daar over nog onderhandeld wordt. De markt ligt niet slecht en de prijs zal stellig hoger worden dan die van het vorig jaar, toen 115 pond sterling per ton werd be taald. Van de „Willem Barendsz" is het eerste bericht binnengeko men. Het schip heeft een dag ge vist en de eerste potvissen ge vangen. De voorzitter verstrekte enige nadere mededelingen omtrent het vernieuwingsplan en gaf techni sche bijzonderheden over het te bouwen nieuwe moederschip. Men stond voor de keus, ofwel een sterke vloot te maken, ofwel met de walvisvaart op te hou den. Men heeft het eerste geko zen en is ervan overtuigd daar mede goed te hebben gehandeld. Aandeelhouders stemden hier mee in, maar stalden de vraag wat er gebeurt, indien het moe derschip onverhoopt zou ver gaan. Als het schip vergaat, zo antwoordde h.et bestuur, dan is dit minder plezierig, maar finan cieel kan de onderneming er nooit door vastlopen, want alles is in het contract voorzien. Men zou dan echter geen productie hebben en het dividend voor aandeelhouders zou gevaar lopen. Ieder denkbaar risico kan even wel niet geëlimineerd worden. „Walvissen hebben niet het eeuwige leven". Met de grotere capaciteit van de te bouwen nieuwe walvis vaarder zal men in kortere tijd meer walvissen kunnen verwer ken. Dit is nodig om de concur rentie het hoofd te bieden en een behoorlijk deel te krijgen van de internationaal toegestane totale hoeveelheid te vangen eenheden. Op de vraag wat er gebeuren gaat, als de Zuidpoolwateren zouden worden leeggevist, ant woordde het bestuur, dat wal vissen stellig niet het eeuwige leven hebben, maar dat het moe derschip altijd een waardevol be zit blijft, dat uitstekend als tan ker dienst kan doen. Het zwakke punt is, dat de gebruiksmogelijk heid van de jagers voor andere doeleinden niet zo groot is. De voorzitter herhaalde, dat de maatschappij voor de prijs van de traan en de vangst der wal vissen zodanig is gedekt, dat rij in de financiering niet kan vast lopen. De Belgische min.-president, Joseph Phiolien, heeft voor de radio verklaard, dat tegen het einde van het volgende jaar in België 163-000 man onder de wapenen zmllen zijn, tegen 69.000 man 18 maanden gele den. De militaire uitgaven waren dit j,aar vrijwel verdubbeld en toedroegen naar schatting on geveer 16-900 millioen franks. De premier verdedigde het plan voor een dienstplicht van 2 jaar, wielk voorstel in het be gin van dit jaar is irrgediead De socialisten zijn hier sterk te gen gekant. Tevoren had Prof. Maurice Masoin, de voornaamste advi seur van de premier op econo misch gebied, meegedeeld, dat 8,5 procent van het Belgische nationale inkomen aan defen sie wordt besteed. ZONDAG 25 NOVEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Orkest; 10.00 De open deur; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Koor en orgel; 12.15 Apolo gie; 12.35 Gram.; 12.40 Lichte muziek; 12.55 De pottebaas; 13.00 Nieuws; 13.10 Lunchcon cert; 13.45 Uit het boek der boe ken; 14.00 Voetbalwedstrijd Hol land—België; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Orgelconcert; 18.45 Vocaal ensemble; 19.15 Causerie; 19.30 Nieuws; 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevar. pro gramma; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Voor het platte land; 8.45 Gram.; 9.02 Sport; 9.05 Gram.; 9.45 Causerie; 10.00 Vo caal dubbelkwartet; 10.15 Met en zonder omslag; 10.45 Gevar. mu ziek; 11.15 Cabaret; 12.00 Disco causerie; 12.40 Voor de jeugd; 12.50 Zang; 13.00 Nieuws; 13.05 Mededelingen; 13.10 New York calling; 13.15 Politiekapel; 13.50 Even afrekenen, heren; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Kamerorkest; 15.15 Toneel beschouwing; 15.30 Orgelspel; 15.45 Operettemuziek16.45 Sport; 17.00 Amusementsmuziek; 17.25 Hoorspel; 17.45 Piano; 17.55 Sport; 18.15 Nieuws; 18.30 Korte Kerkdienst; 19.00 Voor de jeugd; 19.35 Bijbelvertelling; 20.00 Nws.; 20.05 Weekoverzicht; 20.20 Ope rettemuziek; 21.15 Hersengym nastiek; 21.40 Gram.; 21.55 Aller lei; 21.58 Cabaret; 22.30 Walsmu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Dans orkest; 23.45 Gram. BRUSSEL (VI.) 11.00 Gram.; 11.45 Klassiek concert; 12.00 Radiojournaal; 12.30 Weerbericht 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de sol daten; 14.00 Operamuziek; 14.30 Voetbalreportage; 16.15 Gram.; 17.00 Orkest; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Or kestconcert; 21.30 Actualiteiten; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Lichte muziek; 23.30 Dans muziek. MAANDAG 26 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Sportuitslagen; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de zieken; 9.35 Herhaling familie competitie; 10.10 Orgel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en pia no; 11.25 Gevar. muziek; 12.15 Gram.; 12.25 Voor de boer en tuinder; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek13.45 Gram.14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijkkwartet; 16.00 Bijbel lezing 16.30 Zendersluiting18.00 Nieuws; 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw; 18.15 Sport; 18.30 Koorzang; 19.00 Causerie; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Koor en orkest; 21.10 Hoorspel; 21.40 Cello en piano; 22.05 Wie waren uw voorouders?, 22.15 Gram.; 22.30 Vocaal ensemble; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. enen. Qllto xv^x Teneinde zekerheid te hebben, deuren, dakbedekking, waterlei- dat het vergiftige lokaas, dat dingen, electriciteitskabels, ma- onschadelijk is voor mensen en huisdieren, op de juiste plaatsen wordt gedeponeerd, is het nood zakelijk, dat iedereen in wiens omgeving ratten vertoeven, de burgemeester van zijn woon plaats hiervan in kennis stelt. Op het platteland kan men zich hier toe eveneens tot zijn landbouw organisatie wenden. Resultaten blijven niet uit. De ervaringen wijzen uit, dat de resultaten de verwachtingen verre overtreffen, aldus het mi nisterie van Landbouw. In ver schillende gemeenten heeft de intensieve bestrijding tengevolge gehad, dat de rattenschade, ver geleken met enkele jaren gele den, met meer dan de helft is verminderd. Daar de bruine rat zich echter snel voortplant een nakomelingschap van 250 exem plaren van een rattenpaar per jaar is geen zeldzaamheid blijft voortdurende waakzaam heid geboden. De schade, welke door de brui ne rat wordt veroorzaakt, kan aanzienlijk zijn. Bij een geraam de oude, weer verdiept in zijn rose courant. Bob Eden liep de hoek om. Zijn voeten gingen nu niet meer over Eldorado's enige trottoir, maar over zacht krakend zand. Hij pas seerde een paar gebouwen, nog lelijker dan die in de hoofdstraat, .een loodgieterswerkplaats, een Eden stak de straat over, vond kruidenierswinkel, en wam toen zijn weg tussen de stoffige auto's aan een geel gever langs de trottoirband, en nader- Op het raam stond in de de hoteldeur. Op het bankje letters: „Eldorado Tunes.Druk- van een schoenpoetser zaten een werk. Wordt Netjes Ui g paar ranchers, op hun gemak Er was geen licht op daarbinnen, achterover geleund, hem met en in een vervallen portaaltj matige belangstelling aan te sta- zag hij een plakkaat op de dei Itt:; mnoito m Hp scheme- door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 118) Nadruk verboden. nufacturen, emballage, etc. Ook uit hygiënische overwe-lf- de trottoirband, en nader- |Op het raam stond in verui^u gingen is het dringend gewenst, de %e hoteldeur. Op het bankje letters: „Eldorado Times. Druk de bruine rat als overbrenger 1 oor Iwprk Wordt Neties Uitgevoerd, van verschillende ernstige be smettelijke ziekten, het leven in ons land onmogelijk te maken. Vrijwel alles, waarmee de rat in aanraking komt wordt door hem verontreinigd. Om een enkel voorbeeld te noemen: bij een graanhandelaar werden per kg graan 28 uitwerp selen van de bruine rat gevonden. Op zijn voorraad van 400 ton graan moeten dat er ongeveer 11.000.000 zijn geweest Er is derhalve veel aan gele gen, dat bij de komende bestrij dingsactie kan worden gerekend op de medewerking van de ge meentelijke autoriteiten en van de burgerij. Op het platteland is het van groot belang, dat de landbouworganisaties de actie steunen. Zolang deze medewer king niet volledig wordt ver leend, blijft het gevaar bestaan, dat op verscheidene plaatsen in ons land rattenhaarden onge moeid worden gelaten ren toen hij binnen ging. Een electrische lamp van scheiden lichtsterkte brandde bo ven de Woestijnrandlessenaar en een vriendelijke oude man zat een courant uit Los Angelos te lezen in het zwakke schijnsel. „Goede avond", zei Bob. ,,'n Avond", antwoordde de oude man. Hij las met moeite in de scheme- be- |ring: „Over een uur terug.... God weet waarvoor Will Holley. Lachend ging Bob weer naar de Woestijnrand. „Kan ik hier dineren?" informeerde hij. „Dat weet ik zo zeker niet", Cie IIld.Il. I },isa.L vvcci „Zou ik mijn valies een poosje Izei de oude man. „We houden er in de garderobe mogen zetten?" Ihier geen diners op na. Dan ver- r Art -trtMrrnn lli rtTrtn iira nnrr Laüf 10 TTHdHpT1 informeerde de jongen. „Och, wat, garderobe ant woordde de oude, „gooi hier maar |rant^ zijn ergens neer. Geen kamer nodig, wel? Speciaal tarief, hoor." liezen we een beetje minder." „Maar er moet toch een restau- „Dat is er ook. Dit is een mo derne stad." Zijn hoofd bewoog cl. oyctladl tdlici) HUUl I Ul-l liv - 11 «IUVJ.U UV.UUU5 „Neen, het spijt me", zei Eden. in de richting van zijn schouder. i ix I /~i,rtrt«u:j TA er niet I „Ginds, voorbij de Bank Café Oase." Met een bedankje vertrok Bob. deelde Achter vuile ramen vond hij de Oase en wat er aan twijfelachtige Daar, de hoek om", mompelde eetwaren was. Een lange, hoge ,,Zo, dat overkomt veel", zei de eigenaar. „Ik zou naar het bureau van de „Eldorado Times" willen Eden hem mee. toonbank en een gevlekte spiegel namen de hele lengte in beslag, en gaven de indruk, dat het in vroeger tijd hier werkelijk een oase was. De jongen beklom een der gevaarlijke hoge krukken. Rechts van hem, te dicht bij voor zijn gemak, zat een man in een overall en een trui, met een baard van een week oud op zijn mager, hard gezicht. Links, even nabij, maar eigenlijk niet zo zeer in de weg, zat een meisje in khaki rijbroek en blouse. Een jongeling, uitgedost als een sheik in de bioscoop, nam zijn bestelling op. Van een vuil menu had hij uitgekozen: Bizon der aanbevolen. Rundvlees met uien, la Frangaise, brood, boter en koffie. Tachtig cent." De sheik ging langzaam weg. Onder het wachten op het bi zonder aanbevolen gerecht keek Bob eens in de berookte spiegel naar het gezicht van het meisje naast hem. Zelfs dat vage beeld was nog zo kwaad niet. Koren blond haar krulde onder de rand van een vilten hoed uit; een ge laatskleur, die niet ontstaan was in een schoonheidssalon. Hij hield zijn linker elleboog dicht tegen zich aan, zodat zij wat meer ruimte zou hebben voor de bezig heid, waarin zij verdiept was. Zijn diner kwam, een volle schotel met eten maar geen bord. Hij keek eens naar zijn buren. Klaarblijkelijk waren bor den verachtelijke aanstellerij in de Oase. Hij nam een roestig mes en dito vork, duwde de uienlaag opzij, en zag zijn rundvlees van aangezicht tot aangezicht. Eerste indrukken zijn van groot belang, en Bob wist dadelijk dat hij hier geen zachtaardig, ge moedelijk tegenstander voor zich had. Het lapje vlees keek hem aan met iets uitdagends en niet zonder reden, zoals blijken zou. Na enkele minuten van vruchte loze strijd, riep hij de sheik. „Als je me eens 'n stalen mes bracht," stelde hij voor. „We hebben er maar drie, en ze zijn alle in gebruik", ant woordde de kellner. Bob Eden hervatte de strijdhij hield zijn ellebogen licht tegen zich aan, zijn spieren zwollen. Met opeen geklemde tanden en een grimmig gezicht viel hij aan en sneed diep. Er klonk een schrikwekkende kras toen zijn mes uitschoot over de schotel, en tot zijn ontsteltenis zag hij het lapje oprijzen uit het bed van saus en uien, en wegvluchten van hem. Eén seconde ging de tocht over de groezelige toonbank, toen viel het op de knieën van het meisje en vandaar op de vloer. Eden wendde zich om en staar de in een paar lachende, blauwe ogen. „Het spijt me heel erg", zei hij, „ik dacht, dat het rund vlees was, en nu schijnt het een schoothondje te wezen." (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Voor de zieken; 11.40 Alt en piano; 12.00 Orgel; 12.15 Dansor- kest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Dans- orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Gram.; 13.45 Accordeon; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Strijktrio; 14.45 Hoorspel; 15.45 Kamerkoor; 16.05 Voor de jeugd; 16.30 Zenderslui- I ting18.00 Nieuws; 18.15 Mili tair commentaar; 18.25 Varia; 18.30 Orkest; 18.50 Causerie; 19.00 Parlementair overzicht; 19.15 Viool; 19.45 Vraaggesprek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Politiekapel; 20.45 Gevar. programma; 21.45 Toespraak over de Raad van Europa; 22.00 Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Es peranto; 23.20 Dansorkest; 23.45 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 12-50 Koersen 12.15 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Klass. concert; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Amuse mentsmuziek; 16.15 Koor; 16.45 Intern. Radio-Universiteit; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 18.20 Gram.; 18.25 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Voordracht; 20.00 Kamerorkest; 21.00 Actualiteiten. 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Orgel; 22.35 Verzoekprogramma, 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogramma.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 6