AXEL BREIDT ZICH UIT SPORTNIEUWS \ftmw En nut voor mannen! Kruiswoordpuzzle m tof Indonesië AXEL PRACHTIGE CADEAUX Nederland-België Britse nota aan Egypte ïerry en Berry en „de witte eland'' Binnenlands Nienws RECHTSZAKEN Een nieuw stadsdeel nadert zijn voltooiing t Koopt dus bij de AxeSse winkeliers! Pessimisme in beide kampen DE WINNAAR VAN DE 6e STEP IS D. RIEMENS I een zonderling geval. v TE van 23 Nov. t/m 5 Dec. a.s. De emigratie naar Australië Mossadeq terug in Teheran Noorse kernreactor TAFELTENNIS. DUIVENSPORT 9 f B Nieuw Neuzenpolder A 6 BORGHSTIJN Naarmate de winter nadert,1 de bedoeling lag. Deze stagna- schijnt men met de afbouw der tie van enkele maanden is woning-complexen in plan-West steeds meer spoed te betrachten. Te verwonderen is dit niet, daar men de huizen zoveel mogelijk onder de kap wil hebben, voor de winter door vorst, sneeuw- en ha gelbuien het werk wederom zou stagneren, zoals ook in de voor gaande winter gebeurde. Het werk moest toen wegens de vorst worden stilgelegd, toen de funda menten van de eerste serie wo ningen pas gestort waren. Dit was een der hoofdzaken, dat de eerste woningen pas in Augustus werden opgeleverd inplaats van in April, zoals aanvankelijk in ZU WILDEN HUISTELEFOON IN HUN CLUBHUIS. Een week geleden betrapte een agent van politie te Schevenin- geii twee jongens, de 23-jarige D. P. en zijn 13-jarig vriendje bij eeh poging tot diefstal van siga retten uit een automaat. Een on derzoek wees uit, dat P. de „hoofdman" was van een clubje minderjarige jongens, dat zich aan verscheidene diefstallen had schuldig gemaakt. In de woning van P. vond de politie vier hand- microtelefoons, gestolen uit alarmcellen en twintig achter lichtjes, die van geparkeerde fietsen waren gehaald. In het „Clubhuis" werden nog vier an dere handmicrofoons aangetrof fen. De jongens vertelden, dat zij de telefoons hadden verzameld om in hun clubhuis huistelefoon te kunnen aanleggen. Dat zij daardoor bewerkten, dat de brandweer of politie in noodgevallen niet gewaarschuwd kon worden, was hun blijkbaar ontgaan. Donderdagavond zijn op het drukke Rijswijkse plein te Den Haag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Toen de politie ter plaatse verscheen, vond zij bij de gehavende auto's slechts één bestuurder, de 41- jarige Hagenaar J. Th. de V., die enige kneuzingen in de borstkas had opgelopen en een paar tan den miste. De bestuurder van de andere auto met het nummer bord ND 19-46, was spoorloos verdwenen. Een onderzoek wees uit, dat de eigenaar van deze wa gen niet de schuldige kon zijn- Hij had zijn auto in een garage gestald. Hoe de wagen uit de ga rage is verdwenen, is een raad- el AUTO OVER DE KOP. Toerist spoorloos. Uit een garage te Den Burg op Texel is Donderdagavond 'n •personenauto een zg- volkswa gen gestolen. De dief is hierme- .de gaan „toeren''. Omstreeks 11 uur is de wagen, na een telefoonpaal te hebben geraakt, in de polder Eierland uit de bocht gevlogen en over de kóp geslagen. De auto werd zwaar beschadigd in een sloot aangetroffen. Van de ^toerist" was geen spoor te ontdekken. CIC VWll WA vrijwel geheel opgeheven en de nieuwe wijk met zijn honderden frisse huizen nadert vrijwel haar voltooiing. Alom ratelen de be tonmolens om de laatste wonin gen in hun gewapend omhulsel te storten, terwijl overal de timmer lieden, schilders, stucadoors, gas fitters en electriciens door elkaar krioelen als een leger nijvere mieren om de laatste hand te leg gen aan de complexen, welke eer lang zullen worden opgeleverd. Vóór Nieuwjaar zal de nieuwe wijk, in de volksmond „Plan- West" gedoopt, dan ook voor ruim tweederde bewoond zijn. Voor de niet-Axelaars is het wel licht interessant te weten, dat deze wijk besloten ligt tussen het verlengde van de (verbrede) Sin- gelweg (langs de spoorbaan naar Terneuzen) en de Pironstraat. Vrijwel Zuid-Noord lopen dan achtereenvolgens de Bylocque- straat, de Beatrixstraat, de Irene- straat en de Margrietstraat. De Beatrix- en Irenestraat doorsnij- iden in hun gehele lengte van Iruim 200 meter de nieuwe stads wijk. Deze straten worden van het Bylocqueplein nog doorkruist door de (verlengde) Wilhelmina- straat, die nu ongeveer 300 meter lang is en de Bernhardstraat, wel ke eveneens aan beide zijden be staat uit nieuwe woningcomple xen. Deze beide laatste straten verdelen Plan West in drie onge veer gelijke delen. Zo zal dan in Axel de woning nood straks in belangrijke mate zijn verminderd, wat niet uitsluit, dat de laatste jaren in inwoner tal met sprongen is vooruit ge gaan, geen woningen meer zou behoeven. De steeds wassende be volking noopt onze oude vesting tot expansie. Naar de grootte der bevolking is Axel momenteel, wat inwonertal betreft, de vijfde der Zeeuwse plaatsen. Vele der nieuwe Axelaars vinden werk in de grote industrieën in de kanaal- zóne, doch ook de plaatselijke in. dustrie verschaft tientallen han den werk en honderden monden eten. De laatste maand hebben weder om tientallen gezinnen een eigen home kunnen betrekken en onop houdelijk ziet men verhuiswagens en karren voorbijtrekken naar Plan West. Ook in Axel klinkt het lied van de arbeid. De molens, lieren enz. zijn in vol bedrijf van 's morgens vroeg tot 's middags vijf uur. Dan wordt het werk stilgelegd en de arbeiders begeven zich huis waarts. Velen vinden in de bouw van deze complexen een bestaan en het merendeel dezer arbeiders die Axel groter, beter en waar diger maken, komen uit de om liggende gemeenten. Nog enkele weken en Plan West is voltooid. Dan rust het werk en het lied^van de arbeid. Tot Axel weer te klein wordt voor zijn be. woners en nieuwe woningen zul len verrijzen naast de wijken, die nu van grote afstand door hun frisse witte tint de aandacht ves tigen op deze nijvere, steeds groeiende gemeente PRIJS OP HET HOOFD VAN KARTO SUWIRJO GESTELD Te Djakarta wordt vernomen, dat de regering een bedrag van 5000 rupiah heeft gesteld op het hoofd van Karto Suwirjo, de lei der van de gewapende benden der Darul Islam. Het aantal ter reurdaden van zijn benden is in de laatste twee maanden sterk gestegen. De regering heeft thans besloten strenge veiligheidsmaat regelen te nemen. REGEN OP JAVA BLIJFT UIT. Het voortdurend uitblijven van de regentijd op Java is er niet alleen, oorzaak van, dat op het gebied van electriciteit bezuinigd moet worden tengevolge van de schaarste aan water, doch heeft tevens tot gevolg, dat de tempe raturen abnormaal hoog zijn. Bandung, dat bekend staat om zijn koel klimaat, noteerde Woensdag 34,4 graden C„ het geen sedert 1949 niet werd geno teerd. De minimum temperatuur ligt even boven 16 graden. Na dien werd het record gehaald van 34,7 graden, welke temperatuur sedert de meteorologische dienst in 1912 zijn werkzaamheden be gon, nog nooit werd geregis treerd. Er valt practisch geen regen, ook niet in Djakarta- Op Borneo en Sumatra valt wel re gen. Voor Java kan het nog een week duren voor er regen komt. t V t V Deelnemers zijn kenbaar aan een PIJL op de éta.age. Waarschijnlijk zal in de loop van dc volgende week de gele genheid zich voor emigratie naar Australië aan te melden, welke gedurende enige tijd gesloten is geweest, opnieuw worden open gesteld. beschikbaar, waaronder: HAARDKACHEL, RADIO, STOFZUIGER, FIETS, enz. Zie étalage KOSTER-DEIJ, Stationsstr. te Axel. R St. Nicolaas bezoekt Axel op 5 Dee. a.s., om 3 u. HET BESTUUR „AXEL VOORUIT". Neen heren, U wordt in deze rubriekjes niet vergeten. Hier heeft U het bewijs! We gaan een keurige slipover voor U breien, die dank zij het aardige onopval lende motiefje, ook als U niet meer zo jong bent, in Uw smaak zal vallen. Geeft U dit patroon maar aan de vrouw Uwer keuze en het zal in orde komen, zelfs als zc niet zo'n ervaren breister is. Men heeft nodig ongeveer 350 gram wol en breinaalden nr. 2 en 3. Het patroon is gegeven voor 2 maten: 94 en 100 cm bo venwijdte. Voor de laatste maat gelden de tussen haakjes ge zette cijfers. De stekenverhou- ding is 28 st. op 10 cm. Motief. Ie nld.: 3 av„ 1 r„ 3 av„ 1 r. enz. 2e nld.: 3 r„ 1 av„ 3 r„ 1 av. enz. 3e nld.: als de lste. 4e nld.: als de 2de. 5e nld.: geheel recht. 6e nld.: geheel av. Deze 6 naalden steeds herhalen. U rijgt dus een niet verspringend blokje. Rug. U zet op 108 (120) st. met naalden nr. 2 en breit 6 cm in 2 r. 2 av. Dan meerdert U over alle st. verdeeld tot 115 (127) st. en gaat verder in het motief met naalden nr. 3. Telkens na 3 cm meerdert U aan de zijkanten 1 st. tot U 131 (143) st. heeft. Bij een totale hoogte van het werk van 35 (37) cm gaat U voor de armsgaten afkanten: aan beide zijden éénmaal 6 st., tweemaal 2 st. en dan steeds 1 st„ tot er 107 ste 2 st. 1 st„ de eerste door over halen, de 2de door samenbreien. Na 2 cm op dezelfde plaatsen 1 st. meerderen inplaats van te minderen, ook om de andere naald. Na 4 cm luchtig afkan ten, het biesje op de helft naar binnen met een flanelsteek om zomen en de andere schouder naad dichtmaken. Langs de armsgaten breidt U ook zo'n biesje, maar zonder meerderen of minderen. Daarna naait U de zijnaden dicht, kijkt het werk nog even na en mijnheer kan zijn slipover aantrekken, waarna U zijn dank in ontvangst kunt nemen. De Perzische eerste minister Mossadeq is gister na een verblijf van vier dagen in Egypte per vlieg tuig uit Cairo naar Teheran ver trokken. Ibrahim Farag Pasja, de Egypti sche waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, die Mossadeq uitgeleide deed, verklaarde, dat 'n overeenkomst was bereikt, waarbij Egypte Perzische olie zou invoe- Voor de tweede maal in 1951 ontmoeten de vertegenwoordi gende elftallen van Nederland en België elkaar op Nederlandse bodem. In de lente van dit jaar behaal de Nederland te Amsterdam een onverwachte 54 overwinning, die het geschokte vertrouwen in de Nederlandse XI eensklaps teniet deed. Het kon dus nog wel! Bij dit ene lichtpuntje is het echter gebleven en de resultaten die nadien werden behaald, ga ven weer een dalende lijn te zien. Ons land is gedegradeerd tot een derderangs voetbalnatie. En inderdaad, over een elftal dat „naar Rome gaat", beschikken we niet meer. Het wil ons voor komen dat er gemakkelijk een Nederlands B-elftal geformeerd kan worden, dat in staat is het A-elftal een gelijk spel af te dwingen of te kloppen. Zo staan de zaken ook bij onze Zuiderburen. Ook daar ont breekt het momenteel aan elf ver- topspelers. Ondanks het feit dat de wachtingen niet hoog gespannen zijn, mag er weer een boeiende en sensationele match worden verwacht, vooral sensationeel, want zij die tot de gelukkige 60.000 toeschouwers behoren, die ook Zondagmiddag het Feije- noordstadion zullen bevolken, kunnen ongetwijfeld weer getui ge zijn van adembenemende doel- worstelingen, van geraffineerde switches, van het jammerlijke falen op kritieke momenten. Dit zijn de kenmerken, eigen aan de „grote" landenontmoetingen van het seizoen. Zij brengen vanouds de onmisbare sfeer rond de span. ningrijke HollandBelgië-wed- strijden. Van de uitslag valt als ge woonlijk niets te zeggen. Het kan regenen en het kan sneeu. wen De volgende spelers zullen de voetbaleer van hun land hoog houden: HOLLAND. Wiertz d. Bogert Moes il' i ren. Volgens Pasja was het bezoek (115) over zijn. Als het armsgat van MOSsafjeq succesvol geweest. In Teheran viel Mossadeq een De Blitse ambassadeur te Cairo heeft Vrijdag een nota aan de Egyptische regering overhan. digd, waarin de Egyptische be schuldigingen betreffende hard- handig optreden der Britten in de Suez-kanaalzone worden tegengesproken en wordt gezegd, dat de maatregelen van de Brit se strijdkrachten alle noodzake lijk waren door de politiek van de Egyptische regering zelf, die de „extremistische elementen van de bevolking" niet had inge toomd. Sommige functionarissen van de Egyptische regering hadden al het mogelijke gedaan om zich te mengen in de zaken van de Britse strijdkrachten en om per sonen, die voor deze strijdkrach ten werkten, te intimideren en te bedreigen met geweld. De maatregelen der Britse strijdkrachten, aldus vervolgt de nota, waren niet verder gegaan dan wat noodzakelijk was om de veiligheid van de Britse strijd, krachten en haar rechten op rond van het verdrag van 1936 verzekeren. van de veiligheid in de zone en het verzekeren van een ordelijk bestuur van haar land en zij heeft agitatie en wanorde toege laten en zelfs aangemoedigd. Zij heeft aldus een toestand gescha pen, waarin de Britse regering zich volledig haar rechten moet voorbehouden in het bijzonder ten aanzien van alle kwesties be treffende schade, die is toege bracht en misschien nog toege bracht zal worden aan de Britse belangen. De Britse nota is een antwoord op zes Egyptische nota's, die tus sen 19 October en 9 November aan Engeland zijn aangeboden. 20 (21) cm hoog is, kant U voor de schouders aan beide zijden 4 maal 9 st. (2 X 10 en 2 X 9 st.) af en daarna de overige st. in eens voor de hals. Voorpand. Dit breidt U net eender totdat het armsgat 6 (7) cm hoog is. Dan kant U de mid delste st. af en gaat met de helft van het aantal st. verder. Aan de halskant telkens na 1 cm 1 st. afkanten tot er 36 38) over zijn voor de schouder, die U, te be ginnen bij het armsgat, als dit 20 (21) cm hoog is, op dezelfde wijze afkant als bij de rug. De andere helft maakt U op tegen gestelde wijze .af. Afwerking. Het werk niet per sen, daar het dan te vlak wordt. U zet het met spelden volgens de juiste maten vast, bedekt het •met een vochtige doek, laat het zo enige uren liggen en daarna drogen. Eén schoudernaad naait U dicht. Langs de hals met naalden nr. 2 neemt U st. op en breit 2 r. 2 av. In de punt van de hals moeten 2 av. st. komen. Om de andere naald mindert U aan weerskanten van de middel- uitbundige ontvangst door de be volking deel. Onmiddellijk na zijn aankomst heeft de premier zich naar de sjah gegeven. Langs de weg van 't vlieg veld naar de stad hebben naar schatting 100.000 mensen de pre mier toegejuicht. Woensdag 23 November zal te Kjeller in Noorwegen officieel in gebruik worden gesteld de reac tor voor kernonderzoek, welke bestuurd wordt door een geza menlijke commissie, die even veel Noorse als Nederlandse leden telt. Deze kernreactor werd eigenlijk al eerder in gebruik ge nomen, maar Woensdag geschiedt die in gebruikstelling officieel in bijzijn van de Noorse koning Haakon, verschillende Noorse ministers, de Nederlandse minis ter van O., K. en W„ Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, en afgevaardigden uit vele landen, waaronder na tuurlijk ook Nederland. Meert Kraak Odenthal Schijvenaar Terlouw Biesbrouck Lenstra v. Melis Bennaers Clavan Scheidsrechter Q Harzic (Frankrijk). Anoul Mermans Verbruggen v. Steen Carré v. d. Auwera Vaillant Matthijs Boogaerts BELGIË. ONDERAFDELING ZEELAND. ZATERDAGCOMPETITTE. Zaterdag 24 November 1961. Tweede Klasse E. AZVV—Zaamslag; Beren-Spui; DriewegenS VDHoekTern Boys. Tweede Klasse F. Zaamslag 2AZVV 2; Spui 2 Beren 2; Kruiningen 3Driewe gen 2; Tern. Boys 2—Hoek 2. Competitiewedstrijden van Tempo-teams. Tempo uit Terneuzen speelde deze week diverse uit- en thuis wedstrijden. De uitslagen wa ren: Heren: le klasse. Schorrebloem 1 (Cadzand)— (Westdorpe) 55. Tempo 2 10-0; Tempo 2—Tem po 1 37. Heren: 3e klasse. Schorrebloem 3Tempo 4 8-2; Animo 3 (Sas van Gent)Tem po 3 9-1Tempo 4De polder 2 5—5. Heren: 4e klasse. Animo 4Tempo 5 5-5; Tem po 6Atac 4 8-2. Damesklasse. Animo 1Tempo 1 3-7; Tem po 2Atac 2 3-7. De „Sluiskilse Reisduif'. De uitslag van het kampioen schap der duivenvereniging de „Sluiskilse Reisduif' 1951 luidt: Koning: P. Claes, 37 puaten; 2. F. Thijs, 22 p.; 3 ent M- Klaassen en A. v. Kerkhoven, elk 20 p. Kampioen van de 2 eerstge- telcende: 1. P. Claes, 32 p.; 2. G. Wn- mens, 30 p.; 3. Jos. de Witte, STp. Kampioenduif 1951- 1. P. Claes, 14 p.; 2. J. Maas. 11 p.; 3. M. Klaassen, 10 p. X 3 V r 6 '0 1 /J tU /f éO /J 1 1/ Al Ai AV XX Ai \JtP 'f 5. \i/ iA Ji JV „Verre van de Egyptische strijdkrachten te provoceren, zo als beweerd door het (Egypti sche) ministerie (van Buiten landse Zaken), zijn de Britse mi litaire autoriteiten in staat ge weest te bewerkstelligen dat er geen contact moest zijn tussen Egyptische en Britse troepen". De Britse troepen hadden voortdurend getracht de Egypti sche functionarissen te helpen bij het voortzetten van het nor male bestuur over de kanaalzo ne. De Egyptische regering, al dus de nota, is in gebreke geble ven wat betreft de handhaving Een aantal Egyptenaren is Don derdag in Port Said gearresteerd, zo heeft een Britse zegsman ver klaard. Hij zeide, dat de Egypte naren, die naar het scheen een communicatiekabel aan het uit graven waren, aan een Britse militaire instantie waren overge leverd voor een verhoor. Een woordvoerder van de Egyp tische politie te Cairo verklaarde dat de Egyptische politie-afde- ling, die het afgelopen weekeinde betrokken was bij de schietpar tijen te Ismailia, binnenkort door een andere afdeling zal worden vervangen. De „Illustrious" Midden-Oosten. naar het Vrijdagmorgen is uit Ports mouth het Britse vliegdekschip „Illustrious" (25.500 ton) naar het Midden-Oosten vertrokken. Het heeft contingenten van de „Gold- stream Guard", van de regimen ten „Bedfordshire" en „Hert fordshire", het regiment konink lijke artillerie en hulptroepen aan boord. „Gébruik jij je hersens eens, Berry en vertel mij welk ver band er kan toestaan tussen een halve snor, een zilverpapiertje en 100 dollar". „Je weet dat een gek meer kan vragen, dan ik zelfs kan be antwoorden", zei Berry. „Dit ingespannen denken ver veelt me!" riep Terry plotse ling uit, „we stellen ons aan als mensen! Die snor en dat zilver papiertje gaan nu het water in en voor die 100 dollar „Doe niet zo dwaas, Terry", riep Berry. Ze waren inmiddels midden op een der Hagendamse brug getjes blijven staan. Met een handige beweging griste Berry de brief uit de han den van zijn broer. „Geef die brief terug. Berry", siste Terry woedend, „of je bent nog niet gelukkig". „Dan moet je eerst zeugen, wat je er mee doet", hield Ter ry aan, terwijl hij de brief in de hoogte hield. Nu verloor Terry zijn geduld en spoedig waren de broers volgens aüe regelen van de kunst aan 't worstelen midden op de brug. Een deel van de brief verdween over de leuning, juist toen een agent verscheen. „Orde hier", riep hij uit. De beren hielden onmiddellijk op met vechten- mM Horizontaal. 1. uitroep; 3. soort onderwijs; 5. voorzetsel; 7. platte schuit; 8. waterstand; 10. bijwoord; 1L landbouwwerktuig; 13. pl. in Drenthe; 17. goud (Fr.); 18l reeds; 19. speelgoed; 20. de som ma van; 21. het zijn; 22. zee rover; 24. maanstand; 26. naam loze vennootschap (Fr.); 27. klaar; 29. indien; 31. Eng. bier; 33. jongensnaam; 34. de lezer heil. Verticaal. 1. vruchtbare plek; 2. uitroep; 3. familielid; 4. kleur; 6. voor zetsel; 7. slede; 9. familielid; 10. voegwoord; 12. ijle stot; 14. schop; 15. zeepwater; 16. pl. op de Veluwe; 17. lofzang; 21. land in Azië; 22. vogel; 23. dwarshout; 25. jongensnaam; 26. stoomschip; 28. zangnoot; 30. soort onderwijs; 32. laatst leden. Oplossing van vorige week. Horizontaal. 1. top; 3. hok; 6. erf; 8. sap; IR. sta; 11. dof; 12. air; 14. Po; 16. al; 17. ra; 18. onder; 19. eg; 20. sr.; 21. me; 23. pit; 25. vel; 26. gal 28. aar; 30. Mei; 31. pek; 32. PÖl- Verticaal. 1. trap; 2. of; 4. os; 5. kaai; 6- et; 7. oordeel; 9. pi; 10. strop; 13. regel; 15. oor; 16. arm; 20. stap; 22. egel; 24. ia; 27. ai; 29. re} 80. mij. FIETSENDIEFSTAL Het gerechtshof te Den Haag veroordeelde de 35-jarige vrotrw C. V tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een groot aantal fietsen. Enige tijd geleden hoorde deze vrouw die reeds 8 veroordelin gen achter de rug heeft, zich door de rechtbank in Den Haag wegens deze fietsendiefstallen tot anderhalf jaar veroordelen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3