Begroting Marine van Oorlog goedgekeurd en UIT DE PROVINCIE Kerkdiensten IAwmj de i&Hd&fy Havencommissie Terneuzen geïnstalleerd Begroting van Binnenlandse Zaken Rode spruitjes TWEEDE KAMER Zekerheid HULST. SLUISKIL. Plannen voor het oprichten van een burgerwacht in Engeland AXEL EEDE. OOSTBURG. MIDDELBURG. SAS VAN GENT. GOES. SCHOONDIJKE. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Bestrijding van mond- en klauwzeer Donderdagavond kwam minister Staf aan het woord. Hij stelde vast dat er met uitzondering van de C.P.N. algemene in stemming is met het beleid. De verwijten van de heer Haken zei- de hij niet te kunnen accepteren Achter de vredesactie van Rusland ziet hij steeds weer de grote legers. De minister was het ermee eens, dat een zuinig en juist gebruik moet worden gemaakt van het materiaal. In de plannen moet z.i. zo weinig mogelijk worden gewij zigd De parate divisie is in op bouw en de gehele organisatie is PHet opnemen van Duitsland in de Europese defensiegemeenschap is van grote betekenis. Naar 's ministers mening zullen Duitsers ook in de bevelvoering worden betrokken, als Duitsland gelijkberechtigd meedoet in de de fensiegemeenschap. verzeker de, dat samenwerking met Enge land zeer op prijs wordt gesteld. Men moet zich er voor hoeden te menen, dat ons land zo'n buiten gewone last op zich neemt voor de defensie, als men nagaat wat an dere landen doen. Er is nog met uitgemaakt wat ieder land zal be talen, maar wel wat ieder op zich zal nemen. Voor ons land is de grens ƒ1500 millioen. Indien het materiaal niet tijdig aanwezig is, zal men de mensen niet vasthou- In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen Ik ga heen om u plaats te bereiden. Joh. 14 2. Daar hangt zeer zeker voor ons, ■mensen van tijd en stof, een sluier over de geheimenissen der eeuwigheid. Men hoort wel eens stemmen opgaan, die murmureren over de onzekerheid. Die menen, dat ons daardoor iets onthouden is, waar op wij recht hebben. Dat onge lovigen zo spreken is begrijpelijk en natuurlijk. Maar dat zij, die de Here liefhebben, en geloven in de liefde van de Heiland en Hogepriester onzer zielen, zo spreken, is in elk opzicht onge rijmd. Wij weten toch, dat God ons niets onthoudt wat wij nodig heb ben te weten. Wij hebben ook volkomen zekerheid van 'tgeen wij in de gedaante dezes stof be vatten kunnen, omtrent het toe komende leven, indien wij de Schriften geloven. Hij, Die als een onzer onder ons gewandeld en geleefd heeft, is ons voorgegaan naar die eeuwige woningen, Hij heft de sluier op, zover wij dat verstaan kunnen, door ze te noemen het Vaderhuis. Door ons Zijn dierbare beloften na te laten dat Hij ons daar plaats bereidt. Daar, waarheen Hij is opgevaren in de Hoogte. En op de vraag of daar plaats is voor velen, of daar geen vreze voor afwijzing is uit gebrek aan plaats, zegt Hij ons: dat Vader huis heeft vele woningen. Daar is dus verscheidenheid en ruimte en de eeuwige liefde draagt een maal daarheen allen, die Hem hier de trouw bewaard hebben. Onder Uwe Levensbomen Zal 't ons zijn alsof wij dromen. Breng ons, Heer, in 't Paradijs! (Nieuw Bijbels Dagboekje) den, maar liever voorlopig naar huis zenden. Het salansgebied moet z.i. niet doorbroken worden. De omstandigheden liggen voor de landmacht anders dan voor de ma rine. Wat de tegenstellingen be treft tussen hen, die zich hebben gemeld voor krijgsgevangenschap en hen, die zijn ondergedoken, zei- de de minister, dat er nauwelijks mogelijkheid bestaat ten deze iets te veranderen. Men moest dit maar laten rusten, vond Iuj. Ai het mogelijke wordt gedaan om de Zondagsrust te handhaven, maar men moet waken voor overdriving. Terugkeer van verlof op Maandag zou te groot verlies aan tjjd op- leveren. Met de belangen van artsen zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. In de volgende jaren zal nog een beroep worden gedaan op de buitengewone omstandig heden om militaire doktoren lan ger in dienst te houden. De kwestie der beoordeling van onderofficieren zou hij nog eens willen bezien, maar het geheim blijven leek hem toch gewenst. Spr. zeide te hopen, dat nog dit zittingsjaar een wetsontwerp ui' zake rechtsherstel voor onder officieren kan worden ingediend. Getracht zal worden een oplossing te vinden voor de kwestie van vrij stelling wegens broederdienst en van de kostwinnersvergoeding. Dat de luchtmacht in het ge drang zou zijn gekomen op zijn de partement, heeft spr. nog niet kun nen constateren. Men is ermede bezig de luchtmacht zelfstandig te maken, maar een staatssecretaris voor de luchtmacht achtte hg niet n°D<? minister zeide, dat geen En gelse M P betrokken is geweest oij hetgeen te Eindhoven is voor gevallen. Staatssecretaris Moorman zeide te willen vasthouden aan de thans geldende eisen voor toelating tot de K. M. A. Tegen bevordering van reserve-officieren tot beroeps officieren had hij bezwaar. Vrou wenkorpsen zijn nodig in de krijgs macht. Het contingent mannen is eigenlijk al te klein en dan zijn er takken, die de vrouw beter liggen, b v de verpleging. De bedoeling is de'gediplomeerde verpleegsters na ongeveer een jaar officier te ma ken De minister en hij stellen zich voor de salarissen van het vrouwelijk personeel aan te passen aan die van het ongehuwde be- roepspersoneel. Het groot aantal hoofdofficieren bij de marine heeft Vergadering van Vrijdag. Gisteren zijn de beraadslagingen over de motie-Hoogcarspel (CPN) inzake wijziging der wet tot invoe ring van een buitengewoon mili tair pensioen voor militaire slacht offers van de mobilisatie 1914 1918 heropend. Minister Staf deelt mede, dat hij bereid is de schrijnende gevallen die op het departement bekend zijn, nader te doen onderzoeken. Hij stelt zich voor na dit onderzoek een rapport aan de Kamer voor te leggen. Dan kan een nadere be slissing worden genomen. Met het oog hierop ontraadt hij de motie. De heer Hoogcarspel (CPN) ver klaart verheugd te zijn over deze toezegging en trekt zijn motie in. De motie-Haken (CPN) waarin een kerstgratificatie voor de dienstplichtigen wordt gevraagd, wordt verworpen met 50 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. De begrotingen worden z. h. s. aangenomen met aantekening, dat de CPN-fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. JVfiomdcs HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc- „Doorbraak in Normandië". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,,De schat der Co- manchen". Hotel „Ambassadeur", 3 uur: Alg. vergadering Zie- kenhuisverpleging in Z. Vlaanderen. HOEDEKENSKERKESme derij mej. wed. De Ruijter, 1.30 uur: Verkoping van een gehele smidsinventaris. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Mallemolen". MORGEIN TERiNEUZEN: Luxor Theater 4.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Doorbraak in Normandië". Concertgebouw, 2-30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „De schat der Co- mancben". Oafé „Het Anker", 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Mallemolen"; 8 uur: Biosc. Robin Hood Junior". sprekers aandacht. De vloot is voor haar taak vol doende. Er zullen nadere voorzie ningen worden getroffen voor de basis der marine in Nieuw-Guinea. Staatssecretaris Kranenburg ging uitvoerig in op de bouw der kam- pen op do Veluwe 6n in StGGnwijK. Ook besprak hij de voorziening uit de ondernemingen. Door de J 9 millioen voor verplaatsingskosten te gebruiken voor woningbouw, bereikt men z.i. niet de gewenste oplossing. Het ministerie is gaar- I meenten.Er blijkt in ne voorspraak voor hen, die credie- vrees te bestaan, dat de autonomie 1 -i ^i/-. nnmi. I TTTnnilnn onncrp- ten behoeven als ze in de garni zoenen willen bouwen. Enige leden repliceerden De Kamer heeft daarna een aan- ang gemaakt met de beraadslagin gen over de begroting 1952 van het departement van Binnenlandse Za ken. De heer Maenen (K.V.P.) sluit zich namens zijn fractie aan bij de woorden, door de voorzitter Dins dag gewijd aan de nagedachtenis van minister Van Maarseveen. Wat de burgemeestersbenoemin gen aangaat zegt spr., dat het ka tholieke volksdeel zich nog achter gesteld gevoelt. De benoeming van een katholiek te Hengelo acht hij alleszins verantwoord. De wpze, waarop de waarnemende burge- meester hem heeft begroet, lijkt hem niet juist. Het was z.i. geen kwestie van billijkheid nu in HU- versum een niet-katholiek voor te dragen. Het lijkt spr. geen onbillijke eis, dat een burgemeester deel uit maakt van een politieke partij. Men behoeft er niet prat op te gaan, niet bij een politieke partij te zijn aangesloten. Spr. betoogt, dat een eind moet worden gemaakt aan de onhoudba re toestand, dat de gemeenten niet aan geld voor woningbouw kunnen komen. Het beginsel der woning wet is, dat het rijk een voorschot verleent aan de gemeenten of de woningbouwverenigingen. De minister moet z.i. de gemeen ten krachtig te hulp komen. Er moeten richtlijnen komen, op dat men weet welke investeringen toelaatbaar worden geacht en wel- ke niet. De heer De ï.oor (Arb.) gaat na der in op de autonomie der ge- de Kamer De in grote mate zal worden aange tast. De gebeurtenissen in Leeuwar- heer Haken (CPN) diende een I den "aanroerende, zegt spr. dat de motie in waarin een kerstgratifi- minister de achtergrond moet zien. catie voor de dienstplichtigen Friesland wil niet ondergaan in de wordt gevraagd. massa. Het gaat over de vraag of De heer Hoogcarspel (CPN) Lje Friezen het recht hebben hun diende een motie in, waarin erop eigen taal te spreken, ook op offi- wordt aangedrongen de wet voor cigje plaatsen. Bij de begroting van de mobilisatieslachtoffers te her- justitie zal sprekers fractie o^p de- zien. Naar plieken gemaakte^opmerkingen zeil gen wil spr. niet veel in het mid SSf o.a.. dat het niet in den brengen H« neemt nota van ze gebeurtenissen terugkomen Over de burgemeestersbenoemin- de bedoeling ligt de diensttijd op de erkenning, twee jaar te brengen. De dienst plichtigen krijgen kerstverlof, daaraan kan niet een kerstgratifi catie worden toegevoegd. Om half één 's nachts werd de vergadering gesloten. "Saterdag 24 november. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 25 NOVEMBER. Axel: 10 uur Ds. P. L.Pennings; D. 2.30 uur Ds. Joh. W. Starren- burg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. J. Homan, van Hulst (Dankdienst voor het Hulst:aS2.30 uur Ds. J. Homan (Dankdienst voor het gewas). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- Sas8van Gent: 10 uur Ds. A. C, Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 9.30 uur Ds. J. Schol ten; 2.30 uur Cand. C. Boogaard, 9.30 uur (Bethel, 2e Verbindings straat) Kerk voor Jongeren (12 tot en met 15 jaar). Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer H. Heijboer; 2.30 uur Ds. Jansma. (Bed. H. Doop). Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds H. Kuijlman. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. (Dankstond voor het gewas). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (H. Avondmaal); 6.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. (H. Avond maal en Dankz.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. (Dankstond voor de oogst). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. (Bed. H. Avondmaal). Oostburg: 10.30 uur - Ds. W. J Fournier (Bed. H. Avondmaal). Retranchement: 2 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer; 3 uur Samen komst lidmaten. Sluis: 9 uur Ds. W. J. Fournier. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. d Beresma IJzendijke10 u Ds. C. Blomaard. belang. (Oogstdankdienst). Zuidzande: 9 uur Ds. H. Kuijlman Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 uur Eerw. heer Mulder. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritzema, van Zaamslag. Terneuzen: 11.15 uur en 4.30 uur Ds J L Bakker, van Laren (in de'Ned. Herv. Kerk). Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 9 uur Ds. Kuiper, xan Axel; 2.30 uur leesdienst. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Zaamslag leesdienst. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u„ 2 u, en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Phujpplne: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Sas1 van Gent: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 uur H.H. dat er een zekere achterstand is bij de benoeming van burgemeesters, die behoren tot de Partij van de Arbeid. Z.i. zit er een zeker gevaar in z.g. sympathi- serenden met 'n bepaalde parüj .tot burgemeester te benoemen. Hij is het eens met de heer Maenen, dat een politiek persoon kan worden benoemd. Een snelle en duidelijke uiteenzetting over de kwestie der investeringen zou voor de gemeen ten van het allergrootste belang zijn, aldus spreker. De heer Beernmk (C. H.) zegt de autonomie een kostbaar goed te achten. Centralisatie beschouwt hij als een sport van de ladder, die naar staatssocialisme leidt. Voor gemeentelijke autonomie is een eigen belastinggebied van groot Wellicht ware een prijs vraag te bevorderen, hoe de go- meenten een eigen belastinggebied kan krijgen. Hij dringt aan op spoedige oplos sing van het politievraagstuk en op een wettelijke regeling in ge decentraliseerde zin. Zolang er ter zake van brandweer en politie nog competentiekwesties zijn, zal de burgerlijke verdediging moeilijk heden ondervinden. Hij vraagt zich af of volstaan kan worden met het door de regering voorgestelde bedrag van 80 millioen voor de burgerlijke verdediging. Voorts dringt hij aan op goede voorlichting der bevolking. De pu blicaties van de B.V.D.,welke spr. een stunt noemt, hebben de lachspieren in werking gesteld en het vertrouwen in de B.V.D. met versterkt. Spr. dringt erop aan dat Hij kan er dan desnoods drie uur over praten en dan kan ik repli- ceren. De heer Algera (A.R.) wijdt eni ge woorden aan de nagedachtenis van minister Van Maarsenveen. Spr. herinnert aan zijn pleidooi voor een eigen belastinggebied voor de gemeenten. Bij de beoorde ling van wat er te Leeuwarden is gebeurd, moet men zich niet be perken tot de dag der gebeurtenis sen. Er is kennis nodig van de ver langens der Friezen. De heer Wagenaar (C.N.P.) be toogt dat door kapitaalbehoeften te dekken uit bedrijfswinsten ver hoging van de prijzen van gas en electriciteit nodig wordt. Teleur stelling spreekt hij erover uit, dat de derde 5 pet. van de gezinnen der verzetsslachtoffers nog niet is voorgesteld. Hij vraagt spoedig met een ontwerp te komen. Komend tot de B.V.D. vraagt hp, of het spionnagecommuniqué, dat gepu bliceerd is, van de regering is of van een bepaalde minister. Voorts vraagt hij waarom de minister de ware naam niet noemt van Komg die wegens spionnage in arrest is. Bij welke diensten heeft hij ge- werk De heer Verkerk (A.R.) meent dat belangrijker dan de oplossing van het politievraagstuk de zorg voor de handhaving der openbare orde en veiligheid is en hij vraagt of het politie-apparaat sterk ge noeg is om in alle omstandigheden zijn taak te verrichten. De publi catie inzake de B.V.D. acht spr niet bepaald geslaagd. De heer Fokkema (A.R.) vraagt grondige bestrijding van ongewen ste lectuur en'spoedige behandeling van het wetsontwerp inzake de leesbibliotheken. Voorts vraagt h« strenge voorschriften voor de film- keuring. De heer Dis (S.G.) vraagt maat regelen tegen het vloeken en tegen het schenden der eerbaarheid door afbeeldingen in tijdschriften, die in winkels, op straat en op stations worden uitgestald en verkocht. Opgetreden moet z.i. worden tegen het kwaad, dat boek en film kun nen stichten. Spr. hoopt, dat de lijkverbranding verboden zal wor den bij de herziening der begraaf- wet. Het treft spr. dat de laatste jaren zo weinig staatkundig-gere formeerden tot burgemeester zijn benoemd. Hij betoogt dat bq de burgemeestersbenoemingen met - maten wordt gemeten. Te kwart over zes wordt de vei- gadering gesloten. 12.090 KG ROOMBOTER BE GRENS OVER. Verborgen onder bietenloof. Dat de douane-ambtenaren na hun successen van de laatste tijd niet op hun lauweren rusten en doorzetten, had tot resultaat dat zij, als gevolg van de achterha ling van de pantserauto, nog een smokkelcompiot liebben ontmas kerd, waarmede niet minder dan 12.000 kg roomboter is gemoeid, vertegenwoordigende een waarde van rond 50.000. In samenwerking met de doua ne-ambtenaren van de post Zuid- dorpe heeft de ambulante dienst der douane te Sluiskil aan het licht gebracht, dat door dezelfde leverancier, die voor de pantser auto driemaal 3000 kg boter lever de. twaalfmaal 1000 kg boter werd gedeponeerd op n hofstede buiten Terneuzen. De leverancier uit Hulst weid naar Middelburg overgebracht. Een melkslijter uit St. Jansteen wees aan een Belg uit Stekene de weg voor de transacties. Hi ontving voor zijn „bemoeiingen f 50 per 1000 kg omzet. Later wist hij dit te verdubbelen, daar hij de winkelier wist te bewegen er een dubbeltje per kg „op te leggen." De Belg stelde zich met een landbouwer, die bietenkoppen en stro had verkocht aan twee Bel gen uit Moerbeke, in verbinding en sinds begin October zagen de Belgen kans 12 maal 1000 kg bo- ter, voor een waarde van rond f50.000, in twaalf ritten over de grens te brengen. n Alle verdachten legden een vol- ledige bekentenis af en werden voor de Officier van Justitie te Middelburg geleid. De landbouwer werd na verhoor op vrije voeten gesteld. len te zullen instellen. Nagegaan zal worden, of er wellicht een mogelijkheid bestaat om het eiland tot „noodgebied" te ver klaren. Weliswaar betreft het een beperkt gebied met een kleine bevolking, doch het eiland ver toont door dc structurele werk loosheid en zijn honkvaste be volking kenmerken van een noodgebied". In de kringen van het provinciaal bestuur meent men, dat een oplossing kan wor den verkregen, wanneer men er in slaagt, één grotere of twee kleinere industrieën aan te trek ken. De stichting van een am bachtsschool te Sint Maartens dijk staat reeds vast. Sociale tentoonstelling. Hedenmiddag zal deken Plas schaert in het E. K.-huis te Hulst een tentoonstelling openen ten bate van het sociale werk. Deze tentoonstelling duurt tot Maan dag. De toegang is gratis- Tal van attracties en een verloting nodigen tot een bezoek uit. Er is ook een doorlopende filmvoor stelling. Voor het goede doel is het te hopen, dat de tentoonstel ling een succes wordt. De heer Huigh laat ook hier een lege plaats in de raad en in het college van B. en W. achter. Wij danken hem voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Hij was een rechtschapen, onbe vooroordeeld man, die het ge meentebelang boven het partij belang stelde. Een man van wei nig woorden maar van daden. Me de dank zij zijn hulp en medewer king heeft de gemeente de perio de van grote bewogenheid sinds 1945 goed doorstaan. De overle dene had steeds de volle belang stelling voor hetgeen er in de ge meente gebeurde; vooral de pu blieke werken, zoals de riolering, bestrating, woningbouw en aan leg sportterrein waren zaken, waarvoor hij dagelijks zijn daad werkelijke belangstelling toonde. Wethouder De Feijter sloot zich bij de woorden van de voor zitter aan. Z.h.s. werd besloten de familie Huigh een condoleance te zenden. In lading. Het Portugese zeeschip „Mello" kwam aan de kade van de l'Azöte om daar een lading zwavelzure ammoniak in te nemen, bestemd voor Portugal. Chr. Geref. Kerk. 9.30 uur en 2.30 uur I verdek geen detëStiveverhaaltjes Missen. Terneuzen: Missen. Westdorpe: Missen. Zandstraat: Missen. Zuiddorpe: Missen. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. Leger des Ileils. Terneuzen, 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. door deze dienst worden gepubli- ppprrl De heer Ritmeester (V.V.D.) be spreekt de moeilijkheden, welke de publiekrechtelijke organen bij de financiering ondervinden. De fi nanciële zorgen der gemeenten zijn zodanig verzwaard, dat de bestuur ders niet verweten mag worden, dat zij bij het rijk aankloppen. Nu de ene, dan de andere gemeente loopt vast. Dat mag z.i. niet voort duren. Voor de gemeenten zijn de vooruitzichten voor 1952 verre van rooskleurig. n,lri De publicatie van de B.V.D. be sprekend vraagt hij, wat de rege ring daarmede toch voor gehad heeft. Ze is niet geheel serieus ge nomen. Spr. ziet het als een plicht in te stemmen met de burgerlijke verdediging, maar hij is daarover nog niet geheel gerust. De heer Ritmeester leest in zeer snel tem po zijn rede voor, totdat de voor zitter hem onderbreekt met de op merking: Het is toch uitgesloten dat iemand u volgen kan. De heer Ritmeester erkent dat, maar ik heb veel te zeggen en mij is maar één uur toegemeten, voegt hp er aan toe. De minister moet het maar uit de „handelingen" halen De Britse minister van Oor log, Head, heeft in het Lager huis plannen bekendgemaakt voor de oprichting van een vrij willige burgerwacht. Deze burgerwacht zal voorlopig een -burgerlijke organisatie zijn, wier taak het zal zijn het land in de eerste weken van e-en mo gelijke -oorlog te beschermen te gen saboteurs en vijandelijke luchtlandingstroepen- Men hoopt hiertoe onmiddel lijk 100-000 man te kunnen wer ven v-oor het kwetsbare gebied van O- en Z. O-Engeland en 25-000 mian voor de rest van het land. In oorlogstijd zou dit aan tal snel met ingeschreven vrij willigers kunnen worden ver hoogd tot 900 -000 man. Voorlopig zal de burgerwacht slechts uit infanterie bestaan. De manschappen zullen wor den uitgerust met stalen hel men -of een stengun. De dienst tijd zal 2 jaar zijn, welke pe riode met telkens 1 jaar kan worden verlengd- Er zal ten minste 1 uur per wec-fk worden p'tPiruvf pn H In vredestijd zal de -burger- wacht ongeveer 25 millioen gul- den kosten. De mannen -ontvan gen geen soldij- Men verwacht, dat de wer ving in het begin van het vol gende jaar zal -beginnen. De Gaszinkerfilm De collecte tijdens de filmvoor stelling over de gaszinker door de Westerschelde heeft ruim 47, voor het Koningin Wilhelmina- fonds opgebracht. De Winkelweek. Zoals we gisteren reeds In ons blad meldden, heeft de winkehers- vereniging „Axel Vooruit" ook dit jaar weer het initiatief genomen tot het organiseren van een win kelweek in verband met het fel Nicolaasfeest. Tientallen prijzen worden beschikbaar gesteld, welke te bewonderen zijn in de etalage de firma Koster—Deij in de Stationsstraat. Volledigheidshalve maken we onze lezers attent op het feit dat de deelnemers- aan deze winkelweek kenbaar zijn aan een grote pijl op de winkelruit. Zoals gebruikelijk kunnen aan de ze winkelweek alleen deelnemen, die in één der deelnemende zaken een bepaald bedrag besteden. Naast deze attractie hebben tal van win keliers prijzen beschikbaai ge steld, welke in hun etalages worden tentoongesteld. Deze prijzen zijn voorzien van een nummer, dat cor respondeert met het nummer op door de winkeliersveren, te ver spreiden advertentie-bladen Hij ot zij, wiens nummer op de krant klopt met dat in één der etalages, kan de prijs in de winkel afhalen. Een bezoek aan Axel en de Axel- se winkels in de St Nicolaasweek loont dus alleszins de moeite. Rest. ons nog te vermelden, dat de goede oude Sint Axel met zijn bezoek zal vereren op 5 December om lo uur. In beslaggenomen. Gisteren werd door de ambte- naren der I. en A. in de wijk Heille een partij aardappelen, groot 800 kg in beslaggenomen bij een poging deze over de grens te brengen. Tegen de vervoerder M. uit Middelburg (België) werd proces-verbaal opgemaakt. De gezusters H. uit Eede waren even onfortuinlijk toen zij aan de Scheidingen in de Dorpsstraat m het bezit bleken te zijn van 180 kg boter. Proces-verbaal volgde en de bo- Toneeluitvoering voor de jeugd. Plet Nederlands Jeugdtoneel be gint in Zeeuws Vlaanderen onder de schooljeugd al een bekende klank te krijgen. Het is dan ook geen wonder, dat voor de uitvoeringen, die spe ciaal bestemd zijn voor de school jeugd, steeds veel belangstelling bestaat. Vrijdag bracht het jeugd toneel het sprookje ,,D*e prinses die de maan wilde hebben", dat van het begin tot het einde de jeugd heeft geboeid. De heer Hoolhorst dankte het gezelschap voor het gebodene en bood versnaperingen aan. Staatssecretaris zal rusthuis openen. De staatssecretaris voor de Volksgezondheid, Dr. P. Mun tendam, zal op 26 November a s. het rusthuis „Ter Mantelinge" te Domburg-Westkapelle officieel openen. St. Nicolaas in het land. Dat St. Nicolaas reeds in ons land is aangekomen, zullen de kinderen van de Zandstraat hedenmiddag met eigen ogen kunnen aanschouwen. De Sint heeft n.l. de Zandstraat uitgeko zen om daar het eerst een bezoek te brengen. Hij zal enige tijd op het schoolplein vertoeven, waar hij de gehele Zandstraatse jeugd hoopt te ontmoeten, die hij op allerlei lekkernijen zal tracteren ter werd in beslaggenomen. Wordt Tholen „noodgebied". De minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, heeft aan het provinciaal bestuur van Zeeland toegezegd, oen onderzoek naar de economi- - sche toestand op het eiland Tho- is geworden. In memoriam wethouder Iluigh, Door zeer droevige omstandig- heden, aldus burgemeester F. A. van Rosevelt, ben ik genoodzaakt geweest de raad in een spoed eisende buitengewone vergade ring bijeen te roepen in verband met het overlijden van de heer Pieter Josephus Huigh, lid van de raad en wethouder sinds Augustus 1945. Onze gedachten gaan uit naar de familie, zijn vrouw, zijn kinderen en zijn oude moeder. Wethouder Huigh, die in zijn arbeidzaam leven een voor beeld voor zijn gezin en voor de gemeente is geweest. Alvorens de goede God hem tot Zich nam, heeft de overledene een langdu rig, smartelijk ziekbed moeten doorstaan. Zijn vrouw, die hem met zoveel liefde terzijde stond, is de zorg van de schouders ge vallen, doch daarvoor is diepe droefheid in de plaats gekomen Spr. hoopt, dat zijn vrouw, kinde ren en verdere familie in dit ver lies gesterkt zullen worden, om dat hij in de hemel opgenomen St. Jacobskerk wordt hersteld. De St. Jacobskerk te Vlissingen, welker toren sedert enkele weken wederom een carillon draagt, is nog steeds niet definitief hersteld sedert zij bij de bevrijding werd beschadigd. Thans is een deel van de nood zakelijke herstellingswerken (het herstel van de muren en de kerkvensters) aanbesteed. De kosten hiervan zullen ongeveer 95 000,bedragen. Verwacht mag worden, dat het 'herstel van het dak en verdere beschadigde delen over een jaar zal geschie den wanneer althans de daartoe vereiste officiële goedkeuringen worden verkregen. Winterlezing. Ook dit najaar verzorgt de Herv. Mannen vereniging een winterlezing en wel op Vrijdag 30 November a.s. in -de Ned- Herv. Kerk. De in dez-3 omgeving toekende Haagse predikant Ds. G- P. van Itterzon hoopt te spreken over het onderwerp „Is -er een God"? Bijzonderheden aangaande de ze lezing -en -het vertrek van de L us vindt m-en in de advertentie in dit nummer. Gevonden voorwerpen. De rijkspolitie, post Zaamslag, maakt -bekend dat -omtrent on derstaande igevonden voorwer pen, inlichtingen zijn te toeko men aan de daarachter vermel de adressen: Een zilveren collier, Hamelink. A 159c; zilveren armbandje, gemeente secretaris, Axelse- straat. Vrijdagmorgen werd ten stad- huize alhier door het lid van Ged. Staten de heer C. Hamelink de Havencommissie Terneuzen geïnstalleerd. In zijn installatierede wees de heer Hamelink er o.m. op dat reeds op 24 Augustus tot instel ling dezer commissie werd beslo ten in de toen alhier gehouden vergadering, waarbij aanwezig waren vertegenwoordigers van het provinciaal Ibestuur, het de partement van Verkeer en Wa terstaat, het gemeentebestuur van Terneuzen, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen, de vereni- ging „Havenfoelangen" en de Ne derlandse Spoorwegen, Als taakomschrijving van de commissie gaf de heer Hamelink aan te onderzoeken: a. welke organisatie-vorm het meest geëigend is om een haven bedrijf te exploiteren, dat mo- B. W- van de gemeente menteel alleen kranen omvat, Steenwijikerwold stellen de raad <joch later een veel meer omvat voor bij verordening vast te tende taak zal hebben stellen, dat het verbod-en is vee j b. 0ver welk personeel en mate- in de gemeente te weiden, dat j naai deze commissie zal moeten niet tegen mond- en klauwzeer kunnen beschikken om een De- voorbehoedend is behandeld. hoorlijke exploitatie moge ij Maandag komt dit voorstel in maken; de raadsvergadering ter sprake.c. hoe het havenbedrijf u g breid dient te worden om de haven aantrekkelijk te maken; d. de financiering van een en ander. Verder zal de commissie te be oordelen krijgen de vraagstuk ken, die zich tijdens de exploita tie zullen voordoen. In deze commissie hebben zit ting de heren: C. Hamelink, lid van Gëd. Sta ten, voorzitter; Ir. J. van de Kerk, Hoofdinge nieur Rijks Waterstaat; J. C. de Pagter, vertegenwoordi ger Provinciale Griffie; H A. M. A. de Meijer en G. J. W. van der Peijl, vertegenwoordi gers Kamer van Koophandel; C. A. Verlinde en J. S. van Bra- kel, vertegenwoordigers vereni ging „Havenbelangen L F. du Bois, vertegenwoordi ger Nederlandse Spoorwegen J. J. L. Willinge, Rijkshaven- commissaris Zuid. De heer Hamelink dankte de benoemde heren voor hun be reidheid zitting te nemen in deze commissie, welke een omvang, rijke taak wacht. Hij sprak de hoop uit, dat het resultaat van deze arbeid zal mogen bijdragen tot de opbloei der haven en de welvaart van deze streek. Het duurt heus nog wel even, maar er komt een tijd, dat de groentehandelaar op een huis- vrouwelijke vraag naar spruitjes een wedervraag zal laten vol gen. Hij zal nadere inlichtingen wensen omtrent de kleur van de verlangde groente. Sinds enige tijd n.l. zijn er met alleen groene, maar ook rode spruitjes. De firma Vreeken in Dord recht, een bekende zaadbandei en proef-kwekerij, is er in ge slaagd om een totaal nieuwe groente te kwe-ken. De rode spruit is het resultaat van 15- jarige moeizame kwekersarbeid. die vele teleurstellingen, maar ook hoopgevende resultaten op- leverde. Tenslotte is men tot de rode spruit, het doel van het enorm veel geduld vergende experi menteren gekomen. De firma heeft o-p het ogenblik een stam rode spruiten, die absoluut kweekecht is, ma-w- spruiten, die niet meer zullen terugvallen op de eigenschappen en hoeda nigheden van hun stamhouders, -de spruitkool en de rode -kool- Men is voornemens van deze rode spruiten zaad tel kweken -en daarvan -een kleine hoeveel heid volgend jaar op de markt te brengen. Vanzelfsprekend toestaat er in vakkringen grote (belangstelling voor d-e rode spruit, die 'n apar te smaak heeft, welke niet doet denken aan spruiten en al even min aan rode kool. Volgens -de firma Vree-ken (be staat er zelfs in Amerika be langstelling voor. ACHESON OPTIMISTISCH. Vrijdag heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, verklaard, dat hij „bemoedigd was door de eerste reacties van de V.N. op het drie- mogendheden ontwapeningsvoor. stel". Hoewel de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken zich nog niet in de politieke com missie over het plan heeft uitge sproken „hopen wij op een ern stig antwoord, dat bereidheid tot samenwerking tot uitdrukking brengt en dat zal leiden tot voor uitgang op dit belangrijke tei- rein", aldus Acheson.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2