DE TOESTAND IN NOORD-ITALIË Nieuw gevaar tengevolge van de regen Trein door instortende tunnel bedolven Nieuwe voorstellen der Noordelijken Vaag en dubbelzinnig Lagerhuisdebat Geen atoombommen in Korea NIEUW PLAN ter oplossing van het Brits-Perzisch oliegeschil Ontscheping Canadese troepen te Rotterdam UITKERING INEENS Koffiebonnen aangewezen Generaal Eisenhower in ons land aangekomen DE WATERSNOOD IN FRANKRIJK EK procent van een weekloon o( twee en een hali procent van een maandloon DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1891. Ongeveer 200.000 personen hebben tengevolge van de overstromingen in Noord-Italië al hun bezittin gen verloren. Men kan nog niet schatten, hoevelen om het leven zijn gekomen. Een nieuw ge\aav is ontstuun, Qocrrdut net over- stromende water bij Cavarzere in de Adige is ge vloeid Ongeveer 10.000 mensen in Beara en andere olaatsen aan de Adige ontvingen instructie hun huizen te verlaten. Het vitale reddingscentrum Rovigo wordt met zandzakken beschermd. HULPVERLENING AAN DE SLACHTOFFERS. Uit alle delen worden overstromingen gemeld WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. («vankerinü bij Abonnement: Terneuzen iWrecteur-Hoofdredacteur I, van de Sande f^daetle-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 iStronuminer 38150 .Abonnementsprijs: 4.55 per kwa .aal •Per week 37 cent Losse nummers 7 cenl DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N- V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceo< iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum in advertent ie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr&- Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 'l uw Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 tmr De communistische partij heeft in een motie, die bij het parle ment is ingediend, de regering er van beschuldigd do gemeentelijke autoriteiten langs de Po niet te hebben geholpen bi;, de eerste pogingen om het doorbreken van de dijken te voorkomen, de red dingswerkzaamheden niet te heb ben georganiseerd, de hulpfond sen niet te hebben gecentrali seerd en het hulpwerk van vrij- wüligersorganisaties te hebben gehinderd. De regering heeft besloten der tig milliard lire uit te trekken voor hulp aan de getroffenen en v*or herstel van 'de schade. Hon derden millioenen lire zijn bin nengestroomd van de zijde van het Vaticaan, het Rode Kruis, de nationale radio-omroep, poli tieke partijen en tientallen parti culiere organisaties. AANHOUDENDE REGENBUIEN Bij Turijn is de Po als gevolg van zware regens in 48 uur twee meter gestegen. Het kan één tot twee dagen duren, alvorens deze nieuwe watermassa's het be dreigde gebied bereiken, waar 30.000 personen deelnemen aan de reddingswerkzaamheden. De prefect van de provincie Rovigo heeft de plaatselijke com- mnnististen beschuldigd van sa botage van het reddingswerk en de onmiddellijke ontbinding van de communistische noodcommis- sie bevolen. „De commissie heeft de mili taire autoriteiten herhaaldelijk om hulp verzocht op plaatsen, waar deze niet nodig bleek te zijn. Dit werd gedaan met het duidelijke doel, de militaire strijdkrachten, die de regerings autoriteiten ter beschikking staan, uit elkaar te trekken", al dus de prefect. Premier De Gasperi heeft in de Kamer van Afgevaardigden mee gedeeld, dat er van een schade van 200 a 300 milliard lire ge sproken wordt. Alleen al de schade aan boerderijen, gebou wen1, enz. wordt geschat op 50 milliard lire. Voorts zou voor een waarde van 22,5 milliard aan dijken, bruggen enz. zijn ver meld. Tenminste 15.200 personen zijn uit het overstroomde gebied ge red. Tengevolge van een dijk ver zakking ontspoorde een goede rentrein te San Pier d'Arena, een v«orstad van Genua. Hierbij werd een oliepijpleiding vernield, waardoor brand ontstond- Onge veer 1000 ton ruwe olie ging ver loren, voordat de brandweer na vijf uur het vuur meester kon warden. De prefect van Rovigo heeft Dinsdagavond de ontbinding ge last van een communistisch „nood-comité", dat hij beschul digde van het opzettelijk stichten van verwarring, het ontbieden van militairen naar plaatsen waar hulp niet nodig was, het op een zijspoor leiden van hulpzen dingen naar „zekere organisa ties" en het verspreiden van val se geruchten. De prefect van Venetië heeft de communistische burgemeester van Cavarzere, een plaats, die twee dagen geleden werd over stroomd, wegens obstructie van zijn functie ontheven. De com monistische partij heeft de rege ring beschuldigd van sabotage en plichtsverzaking. STAAT VAN BELEG AFGE KONDIGD VOOR PO-DELTA Woensdag is de staat van beleg afgekondigd voor het overstroom de gebied van de Po-delta een, gebied van 1000 vierkante kilo meter. Deze maatregel is geno men, nadat de prefect van de provincie Rovigo de plaatselijke communisten ervan beschuldigd had, opzettelijk de reddingswerk zaamheden tegen te werken. Voorts is er ook bericht, dat plunderaars met boten de ver laten huizen in. de provincie, waarvan vier vijfde is over stroomd, afstroopten. Nu het overstroomde gebied tot „militaire zóne" is verklaard, zal een ieder, die op plunderen betrapt wordt of zich op verdach te wijze in de buurt van verlaten huizen en eigendommen ophoudt, gevaar lopen doodgeschoten te worden. De maatregel zal verder paal en perk stellen aan de han delwijze van kooplieden, die naar verluidt vee opkopen van ge vluchte boeren tegen schandelijk lage prijzen. In de noordwestelijke gebieden van Piemont en Lombardije is het peil van de Po door drie da gen zware regenval bijna drie meter gestegen. van Adria terugkomen, melden dat vrouwen en kinderen op de eerste verdiepingen der huizen wanhopig om voedsel roepen. Lukt het hun de aandacht van de boten met voedsel te trekken, dan laten zij mandjes zakken en verslinden als hongerige dieren het brood. Ergens vond men een man, dood van kou en honger, op een grote baal stroo drijven. Onder hem ibevond zich het be- vroren lichaan van een kind, dat hii had willen beschermen. Vol- gens officiële schatting zijn twee- londerdduizend van de 350.OOU bewoners van de provincie Rovi go door de overstromingen dak- ïbos geworden. Velen willen hun huis met ver laten, omdat zij hopen dat het water als door een wonder zal verdwijnen. Het kan echter maanden duren, voor de dijken hersteld kunnen worden, ook al houdt het op met regenen. Dinsdagavond werd een door de Zwitserse radio-omroep geor ganiseerde actie voor hulp aan de door watersnood geteisterde Italiaanse bevolking uitgezonden. Aan deze actie, de „internatio nale geluksketen" genaamd, werd door acht radiostations in diver se landen deelgenomen, nl. de zenders Lausanne, Parijs, Wenen, Berlijn, Monte Carlo, Brussel, Luxemburg en de Italiaanse radio-omroep. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis heeft een gift doen toekomen aan de Liga van Roode Kruis-verenigingen te Genève als bijdrage in de hulp aan de slachtoffers van de over stromingen in Noord-Italië. De V.S. zullen acht milliard lire ter beschikking stellen voor het herstel van de door de overstro mingen veroorzaakte schade, al dus neef t de waarnemende Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, James Webb, op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Dit bedrag zal door de E.C.A. uit het tegenwaarde fonds van de Marshall-hulp wor den verstrekt. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te Den Haag heeft bon 509 algemeen (a- en b-kaarten) en bon 517 al gemeen (d-kaarten) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 23 November 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van kof fie bij de detaillist tot en met 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwu- zing" geschieden op 20 December 1951. Daarna volgt zoals gebrui kelijk de bonaanwijzing weer om de zes weken. Aanvallen afgeslagen. TREIN BEDOLVEN. Een passagierstrein op de lijn Milaan-Luino is bij de Zwitserse grens door een instortende tun nel bijna geheel bedolven. De tunnel zou door het door sijpelen van water tengevolge dér hevige regens tot instorten gebracht zijn. Volgens nog met officieel be vestigde cijfers zijn twee perso nen om het leven gekomen en dertig gewond. TWEEHONDERDDUIZEND DAKLOZEN. In het vlakke land tussen Fe- rara, Rovigo en de zee is het peil van de Po tijdelijk enigszins ge daald. De reddingsploegen, die In antwoord op een vraag van het socialistische Lagerhuislid Barbara Castle, een aanhangster van Bevan, verklaarde minister Eden vóór de aanvang van het voortgezette debat over de Britse buitenlandse politiek: „Ik ben niet van mening dat er ook maar de geringste kans bestaat, dat de atoombom in Korea zal worden gebruikt". Daarop begon de laatste fase van het debat zelf. dat twee da gen heeft geduurd. Eden zeide in in een uitgebreid overzicht van Volgens betrouwhare kringen te Londen, bestudeert Engeland thans een nieuw plan ter oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil. De Perzische olie-industrie zou volgens dit plan onder beheer van de wereldbank worden gesteld. De wereldbank is een interna tionaal financieel lichaam, dat volgenp de overeenkomst van Bretton Woods,moet helpen bij de na-oorloge wederopbouw en ont wikkeling. iHet plan wordt gesteund door De eerste 1200 Canadezen, be- stetmd voor de verdediging van W.-Europa zijn Dinsdagnacht om 2 uur met het stoomschip „Fairsea" in de Rotterdamse ha ven aangekomen!. Omstreeks half acht werd een begin gemaakt met de ontsche ping van dezse militairen, die on der bevel zullen komen te staan van generaal Eisenhower. Generaal Eisenhower was bij deze eerste ontscheping aanwe zig. Woensdagochtend vroeg was hij in ons land aangekomen. De gendraal maakte de reis van Parijs naar Schiphol in zijn eigen constellation „Columbine". Hij begaf zich onmiddellijk per auto naar Rotterdam. Kort voor generaal Eisenhowers toestel landde, arriveerde op Schiphol de Engelse luitenant-generaal Har ding, commandant van de Britse troepen in Duitsland, onder wienis commando de Canadese troepen komen te staan. Ook hij begaf zich onmiddellijk naar Rotterdam. Bepakt en bezakt zetten om half acht de eerste Canadezen voet op Nederlandse bodem. Ge stadig groeide het aantal militai ren aan, van wie velen een rodie baret droegen en) weldra stonden de eerste bataljons opgesteld. Aan boord van bet schip had den wij een( ondehoud met de com manderend officier aan boord, luit.-kolonel J. E. L. Castonquay, die ons land wel kende, want na de oorlog verbleef hij o.m., in Nij megen! en( Amersfoort, voordat hij in April 1946 weer naar Canada vertrok. Maar ook 20 tot 25 pro cent van de nu ontscheepte mili tairen heeft deelgenomen aan de bevrijding van ons land. Met dit schip arriveerden 14 tot 1500 man, aldus de luit.-kolonel. Ongeveer 1200 mannen nameni deel aan de parade en de overigenj specia listen zijn regelrecht naar Duitsland gegaan. De reis was goed verlopen en er hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. De accomodatie van de „Fairsea" was goed. De jon gens hebben gedurende de reis veel amusement gehad en zij wa ren enthousiast over alles, zo ver volgd© hij. Canadese koks hebben de scheepskok geassisteerd om het de militairen zo goed mogelijk naar de zin te maken. Er zouden gisteren- 5 treinen rijden om de Canadezen naar hun nieuwe standplaats tc brengen. Bjj Windsor is de Theems buiten haar oevers getreden. Reading (Berkshire) wordt met overstroming bedreigd. een der ledem-stateni van de bank, die zich ook heeft geweitd tot de Britse regering. Het is niet be kend, of het plan ter kennis van de Perzische regering is gebracht. Ambtenaren van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wilden geen commentaar leveren op het bericht. Uit Washington wordt gemeld dat de leiding van de wereldbank in eert aldaar uitgegeven officiële verklaring heeft meegedeeld be reid te zijn elk voorstel in over weging te nemen, dat zou kunnen bijdragen tot het vinden van een oplossing voor het Perzische olie geschil. „Voor de bank echter enig standpunt kan bepalen of officieel kan optreden, moet zjj daartoe door de regeringen der beidp be trokken, landen zijn aangezocht. Dit Is tot nu toe nog niet ge schied", aldus de verklaring. Engeland overweegt, of de we reldbank in Washington het Per zische oliegeschil kan helpen op lossen. Dinsdagavond meldde Reuter dat een plan was geopperd, waar bij aan de wereldbank het beheer van de Perzische olie-industrie zou worden toevertrouwd. Een woordvoerder van het Foreign Office zeide, dat een aantal mo gelijkheden werd bestudeerd, maar dat tot dusver geen formeel Engels verzoek bij de wereldbank was ingediend. de Engelse buitenlandse politiek o-m.: „De conservatieve regering onderschrijft ten volle hetgeen de afgetreden premier Attlee in dertijd bij zijn terugkeer uit Washington heeft verklaard". Volgens Eden bestaat „er een kans dat twee derde gedeelte van Duitsland begrip krijgt van wat het zeggen wil een democratisch leven te leiden". Onder toejuichingen der con servatieven zeide Eden in ant woord op een vraag van een so cialistisch Lagerhuislid: „Waar om zou het onmogelijk zijn dat ook Oost-Duitsland zich uit spreekt voor de denkbeelden van vrijheid en verdraagzaamheid, welke thans in West-Duitsland opgeld doen? Hier kan slechts één reden voor bestaan: Omdat het Oost-Duitsland onmogelijk wordt gemaakt uiting te geven aan zijn overtuiging". Tenslotte zeide Eden nog, dat een der eisen der Verbondenen bij de wapenstilstandsonderhan delingen in Korea is, dat de com munisten op vrije voeten zullen stellen. Kenneth Younger (Labour) ver klaarde te hopen, dat Eden zich zal verzetten tegen een neiging om de organisatie der Verenigde Naties te maken tot een anti communistisch bondgenootschap. De minister verzekerde hierop, dat hij het er volkomen mee eens was, dat de organisatie niet een dergelijk verbond diende te wor den. In het communiqué van het achtste leger van gisteren wordt gezegd, dat de Verbondenen ten zuiden van Panmoendjon Noor delijke aanvallen in groepen ter sterkte van een peloton hebben afgeslagen. Ten Oosten van de neutrale zóne veroverde een pa trouille van de Ver. Naties een Noordelijke stelling. De groep moest zich echter weer terug trekken, toen de Noordelijken uitgebreide versterkingen aan voerden. De Zuidkoreaanse zesde divisie zette Dinsdag haar opmars in de richting van hooggelegen terrein ten oosten van de Poekhan voort. De Zuidkoreanen bezetten thans een strook van 15 bij 6 kilometer in de winterlinie der Noordelij ken ten zuidoosten van Koem- song. Van het oostelijk front wordt slechts patrouille-activiteit ge meld. Superforten en jagers van de Verbondenen bestookten in de nacht van Dinsdag op Woensdag de Noordelijke frontlinie. Een vlooteenheid der Verbon denen, samengesteld uit Neder landse, Australische en Britse schepen, heeft een aanval uitge voerd op de haven Hoengnam in het N-O.. De strijdmacht, die onder commando stond van de Britse schout-bij-nacht Scott Moncrieff, begon de aanval Dins dag bij het aanbreken van de dag met „Seafuries" en „Fireflies" van het Australische vliegdek- schip „Sidney". De Australische piloten bombardeerden noorde lijkc opslagplaatsen en troepen concentraties rondom de haven. Na de luchtaanval gingen de oor logsschepen tot een intensieve beschieting over. Uren achtereen regende het granaten op fortifi caties en haveninstallaties. dit principe dienen de afgevaar digden van de sub-commissie on middellijk tot een bestandslijn te komen. 3. De bestandslijn zal niet worden veranderd, indien binnen 30 dagen een bestandsovereen komst wordt bereikt. Als die overeenkomst niet binnen 30 da gen zal zijn bereikt, zal de lijn worden veranderd. Generaal Nuckols verklaarde, dat de V- N.-afgevaardigdén vruchteloos hebben getracht op heldering van de „dubbelzinnige en vage bewoordingen" in het tegenvoorstel te krijgen. De com munisten „wilden geen duidelijke antwoorden op duidelijke vragen geven". „Toen generaal Hodes b.v. vroeg wanneer de troepen vol gens dit voorstel van de be standslijn teruggetrokken zouden worden was het antwoord „te zijner tijd". „Tevens toonden de communis ten zich onwillig met de voorlo pige begrippen van het V. N.- voorstel accoord te gaan". EGYPTISCHE NOTA AAN ENGELAND Egypte Heeft Engeland een no ta doen toekomen, waarin wordt geprotesteerd tegen „misdadige aanvalsdaden" die in afschrikwek kendheid eb wildheid alle vorige daden overtreffen, die c\e Britse bezettingsstrijdkrachten hebben bedreven tegen de vreedzame be volking en de politie-functïonaris- sen in de kanaalzone". De nota geeft bijzonderheden over gewapend treffen tussen Britse strijdkrachten en Egypti sche politie te Ismailia tijdens het weekeind en stelt de Engelse re gering daarvoor geheel verant woordelijty Nieuwe voorstellen der Noor delijken vaag en dubbelzinnig. De leden van de subcommissie voor de wapenstilstandsbespre kingen zijn Woensdag twee uur te Panmoendjon bijeen geweest. De Verbondenen hebben voor gesteld de huidige frontlijn te nemen als basis voor een uitein delijke gedemilitariseerde buf ferzone, op voorwaarde echter, dat binnen 30 dagen na aanvaar ding van de voorstellen door de volledige wapenstilstandsdelega ties over alle overige punten van de agenda overeenstemming wordt bereikt. De communisten hebben op deze besprekingen nieuwe voor stellen ingediend, die „niet zo dicht bij de geallieerde voorstel len schijnen te liggen als gehoopt werd". De woordvoerder van de V- N. Nuckols, verklaarde, dat er „on miskenbare sporen van funda mentele verschillen zijn". Het nieuwe voorstel bestaat uit drie punten: 1. Het principe dient aan vaard, dat de huidige frontlijn wordt aanvaard als bestandslijn en dat beide partijen haar troe pen twee km terugtrekken. 2. In overeenstemming met Een vierde deel van het Franse departement Caucluse staat onder water als gevolg van de omstan digheid, dat de Rhone eij haar zij rivieren, buiten haar oevers zijn getreden en de stortregens aan houden. Uit alle delen van Frankrijk worden overstromingen gemeld. In 't Rhöne-dal heeft de waters nood de grootste omvang aange nomen. De vlakte van Avignon is door de overstromingen van de Rhq'ne, de Ouvèze en: de Lez een groot meer geworden. Op som mige plaatsen staat het water 2% meter hoog. Verscheidene hui zen zijn onder de vloedgolf be zweken. Het ziekenhuis van Bol- lène staat onder watqr en de tele foonverbindingen in het gebied zijn verbroken. Het peil van. de RKêjne stijgt 5 cm per uur ender onafgebroken regen. Franse politie, brandweerlie den, militairen en burger-vrijwil ligers stonden Woensdagavond in de dalen van Rhöne en Saone gereed o-m onverwijld in te grij pen indien het ernstige gevaar voor overstromingen, dat van de sterk gezwollen rivieren dreigt, accuut zou worden. Het gehele stroomgebied van de Rhöne tussen Lyons en de Middellandse Zee wordt door overstromingen bedreigd. De Rhöne heeft tussen Boilene en Mondragon een bres ter lengte van duizend meter in de dijk. waarover 'n spoorweg loopt, ge slagen. De spoorlijn staat onder water. Het spoorwegverkeer Pa rijsMarseilles wordt thans over dé dijk aan de overzijde van de rivier geleid. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele buien Krachtige tot matige Weste lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 23 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.32 9.07 9.47 9.57 n.m. 9.17 9.52 10.32 10.42 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 22 8.10 16.41 23 S.12 16.40 24 8.13 16.39 MAAN op onder 13.58 1.02 2.18 De Stichting van den Arbeid deelt mede, dat de kosten van levensonderhoud sinds de jongste loonsverhoging van 19 Maart een grote mate van stabiliteit hebben vertoond. De beperking van het verbruik, welke de regering in Maart nood zakelijk achtte, werd blijkens ge maakte berekeningen in slechts geringe mate overschreden. De stichting acht het wenselijk, dat in verband hiermede aan de werknemers een uilkering ineens wordt gegeven van elf procent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon, met in achtneming van de grenzen welke golden bij de jongste loons verhoging. TOELICHTING OP DE UIT KERING INEENS. Ter toelichting op de beschik king van het college van rijksbe middelaars inzake een „uitkering ineens", waarvan dezer dagen de publicatie in de Staatscourant is te verwachten, deelt het ministerie van Sociale Zaken het volgende mede Het college van rijksbemiddelaars heeft thans de hiertoe vereiste vergunning gegeven. De Stichting van den Arbeid vertrouwt, dat van 14.08 deze vergunning algemeen gebruik 14.19 zal worden gemaakt. Voor zover het loon van de be trokkenen een bedrag van 4000 per jaar te boven gaat, komt het meerdere voor de berekening niet in aanmerking. De uitkering be draagt derhalve ten hoogste 8,50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December 1951 valt, te worden ge nomen (resp. het maandsalaris over November). Deze uitkering moet worden ge zien in verband met de loonsver hoging van 5 procent van Maart van dit jaar en met de daarmee gepaard gaande verbruiksbeper- king. De afspraak is destijds ge maakt dat, indien een meer duur zame overschrijding dezer ver- bruiksbeperking zou plaats vinden een compensatie daarvoor in een nader te bepalen vorm in aanmer king zou komen. De uitkering mag worden gege ven aan mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan gehuwden cn kost winners beneden de 23 jaar. Als tijdstip voor de uitkering wordt in de beschikking genoemd: voor weekloners de week, waarin 3 Dec. valt, voor maandloners de loonbe- taling over November of Decem ber. Voor de berekening van het be drag der uitkering wordt uitge gaan van het vaste tijdloon, ga rantieloon, de tariefverdienste, pro ductiepremies en andere met de arbeid of met de prestatie of pro ductie rechtstreeks verband hou dende toeslagen. Overuren, wette lijke kinderbijslagen, winstuitke ringen en dergelijke tellen voor de berekening niet mee. Het college van rijksbemidde laars kan vergunning geven van deze beschikking af te wijken, mits niet wordt afgeweken van de strekking van deze compensatie.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1