Nieuwe overstromingsramp Noord-ltalië m VAL DA Begroting van Buitenlandse Zaken Verklaring van Generaal Ridgway Nieuwe reeks atoomontploffingen begonnen SNEL BUITEN ABDIJSIROOP Beheerschapcommissie over Nieuw-Guinea Minister Van Maarseveen herdacht Neem een doos echte VERKOUDHEID TWEEDE KAMER WEERS VER W ACHTIN G. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ?«dactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 gironummer 38150 Nè. 5 uur: 2073 ibonnementsprijs: 4,55 per kw&Llaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1890. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cem iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adra Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu? Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uui Sedert 48 uur heeft het in N— Italië onafgebroken/ geregend en vooral in de buurt van, Milaan zijn talryke riv'ercr buiten hun oevers getreden. Een aantal do-pen staat onder water en de bewoners moeten worden geëvacueerd. De weg Mi- laan-Turijn is door de overstro mingen! versperd. De Italiaanse regering heeft Maandagavond haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat bepaalt dat de vluchtelingen uit de overstroomde gebieden de zelfde rechten zullen genieten als in oorlogstijd uitgewekenen uit door het krijgsgeweld getrof fen streken hebben. De vluchtelingen zullen levens middelen en kleren ontvangen- Ook voor hun huisvesting zal zorg worden gedragen. Door de aanhoudende regenval (in de Po-delta) nog ernstiger ge worden. In de buurt van Udine is een sterke aardschok waargenomen. Italiaanse en Amerikaanse vliegtuigen en een Britse bom menwerper uit Malta zouden voedsel er.) kleren voor de slacht offers van de overstromingen in Italië uitwerpen',. Sinds Donderdag zijn 25.000 inwoners van Adria ge ïsoleerd. De nationale Roode-Kruisorga- ciSaties van 7 landen hebben tot dusver geldl voedsel en kleren voor de getroffen bevolking van Italië ter waarde van meer dan 27.000 dollar geschonken, zo is te Genève meegedeeld. Het Ameri kaanse Roode Kruis in Washing ton maakt bekend, dat het 34.,000 dollar heeft toegewezen voor de aankoop van kleren en1 voedsel die onder de slachtoffers wor den verdeeld. De Transworld Air lines heeft de Amerikaanse orga nisatie aangeboden eert 4-motorig vrachtvliegtuig voor het vervoer van hulpgoederen naar het over stroomde gebied in Italië ter be schikking te stellen:. Door de aanhoudende regenval iar hij Turijn het water in de Po bijna een meter gestegen. Bij Pavia, waar de Ticino in de Po vloeit, steeg het 'water 5 cm per uur. Adria staat nu bijna geheel on der water en het stadhuis is nog droog. De in de huizen! en op de daken ingesloten inwoners hebben) zwaar te lijden van honger en koude. Men is er nog niet in geslaagd door de sterke stroom de stad met boten te bereiken. Een vrouw had zich aan een boom vastgeklemd. Een reddings boot werd uitgezonden, doch voordat deze haar had bereikt was zij door het kolkende water van de Po meegesleurd. Zeventien jongelieden hadden zich 72 uur lang aan de takken van een andere boom vastge klemd; zij werden gered. Vijftig kinderen en twee kloosterzusters brachten hun vijfde nacht in een oud, door het water omspoeld klooster door. Alle reddingspo gingen hebben tot nu toe ge faald. De 101-jarige Felice Bonvento werd uit het overstroomde Bor- saro weggevoerd. Hij had tevo ren zijn dorpje nog nimmer ver laten. Het centrum van de Stad Rovigo werd opnieuw door het water be dreigd: Ter| Noorden van de Stad trachfert vermoeide arbeiders met behulp van zakken) zand te voor komen, dat het overstromingswa ter de Adige, die 3 km ten Noor den van Rovigo stroomt, bereikt. Verder naar het Oosten heeft het water van de Po de Adige reeds bereikt. Het water bedreigt nu ook de weg van Rovigo naar Padua waarvan vrachtauto's en buSsen, die voedsel naar de stad vervoeren en vluchtelingen eva cueren!, gebruik maken. De Italianen noemen de over stroomde Po-vlakte t hans de vallei des doods". Uit Genève wordt gemeld, dat de Zwitserse radio-omroep heden avond te qcht uur Nederlandse tijd een beroep om hulp voor de slachtoffers der Noord-Italiaanse overstromingen zal uitzenden. Gehoopt wordt, dat alle Europese radio-zendstations op dat tijdstip in zullen schakelen in een „ge luksketen", waarvan het doel is toezeggingen van gelden voor hulp aam de getroffenen te ver krijgen. H. M. de Koningin zendt tele gram van deelneming. H. M. de koningin heeft in een telegram aan de president van Italië haar deelneming betuigd met de overstromingsrampen, welke Italië thans teisteren. PASTILLES TEGEN A.NIW.B. OPENT TECHNO-STATIONS' Te Groningen werd Miaandag het eerste techno-station van de A.N.W.B. geopend, gisteren *was Enschedé enl vandaag is Eindhoven aan de beurt. Dit betekent een belangrijke uit breiding van de technomobiele dienst van d.e A.N.iW.B. Deze is opgericht in 1948 en! de groei is van dien, aard geweest, dat men decentralisatie noodzake lijk achtte. Vier technomobiele- stations heeft men. thans in ge bruik, uitgerust met de modern ste meetinstrumenten'. De wagens •bezoeken de leden em de rappor ten) over de onderzochte wagens bevatten tal van gegevens en aan duidingen betreffende de wense lijkheid van direct of later uit te voeren reparaties. Aan de hand van deze gegevens kan dan bij latere keuring boven dien nog worden vastgesteld in hoeverre de slijtage toestand van bepaalde onderdelen) is verergerd. De technomobiele dienst onder zocht sedert 1948, toen' hij ,op be- scheidert wijze werd opgezet, reeds meer dan 12.000 auto's. '«SS*»* Maak Uzelf niet wijs, dat kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoort!" Neem het snel werkende, verzachten de middel, dat het taaie er» gevaarlijke slijm oplost;^, O"*» AKKERS Op de Yucca-vlakte b(j Las Ve gas in Nevada is wederom een proef genomen met een atoom ontploffing, die de eerste is van een nieuwe reeks. Te Las Vegas, op 120 kilometer afstand van het proefterrein, was een lichtschijnsel waarneembaar, doch niet direct de gebruikelijke atoomwolk. Men ziet hierin een aanwijzing, dat de proef thans een ondergrondse ontploffing gold, temeer daar de luchtvaart is gewaarschuwd, dat alle vlieg tuigen van Maandag 16 uur tot Dinsdag 5 uur buiten een gebied met een straal van 250 km van Las Vegas moeten blijven. Deze periode is veel langer dan vorige keren. Bij een ondergrondse ont ploffing kan radio-actieve stof ontstaan, die urenlang blijft han gen. In eer) officiële verklaring is meegedeeld, dat ^troepen en tecli- nische deskundigen,, gespeciali seerd in de aanleg van versterkin gen te velde, betrokken zijn ge weest in de proefneming de eerste van een nieuwe reeks experümen- ten, waarvan liet doel is de uit werking' na te gaan van door atoomkracht teweeg gebrachte ontploffingen op wapens". Er wordt opgemerkt, dat de ontploffing van Maandag sterk verschilt met de 5 vorige explo sies, die in de afgelopen! herfst maanden in de woestijn van Ne vada teweeg zijn gebracht. De ontploffing bracht een, vuur- schittering, een vuurbal en ver volgens een als een kolom om hoog wervelende vlam, die de vorm had van een' reusachtige „Romeinse kaars" (een soort vuurwerk), teweeg. Er was deze maal geen reusachtige „paddestoel van rook" boven! deze ontplof- fingsplaats waar te nemen. Verslaggevers, die zich op de Charleston, een berg op 80 km afstand van de vlakte van Yuc- cajan bevondeit, zeiden dat 't de indruk wekte dat de ontploffing vanaf een toren of een andere verhoging is bewerkstelligd. Zij voegden hieraan toe dat er geert waarneembare opheffing van de woestijnbodem had plaats ge vonden, zoals men had mogen verwachten indien het een/ onder grondse atoomontploffing was ge weest. De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beschouwingen over de begroting 1952 van het departe ment van Buitenlandse Zaken voortgezet. De heer Burger (Arb.) bespreekt de verhouding parlementministe rie van buitenlandse zaken. Het ware van belang, dat de minister zich verenigt met de op vatting in 't rapport-Van Eysinga, dat de Kamer het recht van con trole heeft ook op het buitenland se beleid en dat de invloed van de Karmermeerderheid op dit beleid erkend moet worden. Vervolgens bespreekt de heer Burger het probleem der coexis- tance pacifique. Hij betoogt, dat het geenszins de bedoeling der Russen is de coexistance pacifique te zoeken. H\j vraagt de minister, of deze na Churchills verklaring inzake Spanje nog zo positief van mening is, dat de opneming van Spanje in de Atlantische gemeenschap niet waarschijnlijk is. Volgens spr. bestaan overal in de wereld grote groepen die oor delen, dat het niet baat stelling te nemen tegen het communisme, als niet tegelijk de samenleving wordt omgebouwd tot een rechtvaardige orde. Naast de internationale de fensie is waakzaamheid geboden met betrekking tot de internatio nale diplomatie. De heer Weiter (KNP) acht het van veel belang, dat de minister zich vaak in het buitenland Iaat zien. Daardoor wordt voorkomen, dat men ons land over het hoofd zou zien. Als het enigszins kan, moet En geland meedoen aan de eenmaking van Europa. Als dat niet kan, moet de eenwording geschieden zonder Engeland. De toetreding van Turkije en Griekenland tot de N.A.T.O. juicht spr. van harte toe. Onbegrijpelijk is hem het weren van Spanje. Bezorgdheid uit de heer Weiter over het feit, dat een leidende rol in de internationale samenwerking door Noord-Amerika wordt ver vuld. Hij geeft uiting aan zijn twij fel of Amerika met erkenning van alle goede bedoelingen en van alles wat liet heeft gedaan reeds nu de wijsheid, beheersing en re serve bezit om de rol te vervullen die Engeland tot nu toe met zoveel eer heeft vervuld. Er moet in de politieke leiding van de Noord-Atlantische samen werking een tegenwicht komen Ini die vergadering van de be- lieerschapscommispie der V. N. te I'arijs heeft de Indonesische afge vaardigde Dr. SuJeüman Tajiona- pis, bezwaar gemaakt tegen de uitoefening van [Nederlands gezag in West Nieuw'-iGuipea. De Indonesische regering be schouwt W. Nieuw-Guinea als een deel van haar gebied m behoudt zkh alle rechten) voor ten aanzien van de souvereiniteit over dit ge bied aldus de Indonesische afge vaardigde, die er ook bezwaar te gen maakte dat de Nederlandse re gering bij de V. N. rapporten over dit gebied indient. De afgevaar digde sprak de hoop uit, dat het geschil der bilaterale onderhande lingen zou kunnen) worden opge lost. De Nederlandse afgevaardigde, Dr. W. J. A. Kernkamp( verklaar de geen bezwaar te hebben tegen het verzoek van de Indonesische afgevaardigde, zijn verklariag in de notulen.' van de vergadering op tc ciemen. Hij bracht echter in herinnering, dat de overeenkomstent die in '49 op de ronde-tafelconferten\ie te Den Haag werden gesloten* uit drukkelijk niet voor het gebied van Nieuw-Guinea golden. De Ne derlandse regering is van oordeel, dat dit gebied onder haar souve- reiniteit valt en behoudt zich haar standpunt in deze aangelegenheid voor, aldus Dr. Kernkamp. Zij is echter altijd bereid ge weest tot besprekingen over alle hangende vraagstukken, zo voeg de hij er aan toe. De commissie komt vandaag weer bijeert. AUSTRALISCH PREMIER OVER BERICHT IN DE NEW YORK TIMES" De Australische premier Men- zies, werd gevraagd naar de juist heid van een verklaring, die aan de minister van Buitenlands© Za ken) R. Casey, wordt toegeschre ven en> volgens welke Australië tot samenwerking op economisch gebied tussen Australisch- en Ne derlands Nieuw-Guinea tracht te komen. Dte premier, die in het Htuis lyan Afgevaardigden het woord voerde, zeide „Dit bericht, waarop mijn aan dacht werd gevestigd, verscheen in de „New York Times" op ge zag van één van de Europese cor respondenten van dat gewoonlijk betrouwbare blad". „Ik heb contact gehad met mi nister Casey en hij deelde mij me de, dat de verklaring en stand- punten), die hem worden toege schreven, geen enkele grond heb- i ben", aldus de heer Menzies. „De gehele «aak was een puur verzinsel. Inderdaad ibestond er grond cm te veronderstellen, dat dit bericht geschreven (werd voor dc aankomst van de heer Ca say in Den Haag". Het hoofdkwartier van gene raal Ridgway, de opperbevelheb ber van de strijdkrachten der V. N„ heeft verklaard, dat er ruim- schoots bewijzen zijn om „de veronderstelling van een gewel- dadige dood" van mogelijk 6000 Amerikaanse krijgsgevangenen in Korea te rechtvaardigen. In het communiqué wordt het resultaat medegedeeld van het onderzoek, dat is ingesteld naar de onthullingen van luitenant- generaal Hanley over het om het leven brengen van geallieerde krijgsgevangenen. Volgens dit communiqué is het aantal gevon den lijken van vermisten 365; 254 hiervan konden geïdentifi ceerd worden en de familie van deze 254 soldaten heeft doodsbe richt ontvangen, volgens hetwelk deze soldaten in de strijd geval len zijn. Het communiqué zegt verder, dat nog 10.836 soldaten op de lijst van vermisten staan. Er was geen formeel bewijs, hoe velen van hen als dood moeten worden beschouwd. Het was niet mogelijk geweest bij iedere ver miste vast te stellen, of hij in de strijd was gedood of dat zijn dood het gevolg was van gruweldaden of van terechtstelling door de kogel. Het communiqué zegt dat het niet tot de functie van Han ley behoort mededelingen te doen over de verlieslijst van de veld tocht in Korea. Hanley had als leider van de afdeling „oorlogs misdaden" van het achtste leger de taak een onderzoek in te stel- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Opklaringen. Matige tot krachtige en in de kustprovincies later tot harde toenemende wind tussen Z.W. en W. Aanvankelijk enkele opkla ringen, later weer toenemende bewolking en enkele buien. Wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG 22 NOVEMBER. len naar alle gevallen, die be trekking hebben op overtreding van de krijgswetten en bewijzen voor alle oorlogsmisdaden te verzamelen. Met betrekking tot de 10.836 vermiste soldaten zegt het com muniqué dat er goede gronden aanwezig zijn voor de veronder stelling, dat er ongeveer 6000 tengevolge van gruweldaden zijn omgekomen. In het Dinsdag uitgegeven com muniqué van het 8ste leger 'wordt gezegd, dat de Verbondenen aan het Westelijke front een| serie aan vallen hebben afgeslagen.. De aanvallen van de Noordelij ken concentreerden zich op ge allieerde posities ten Westen en N. W. van Jontsjon en ten N. W. van Tsjorwon. Volgens Radio-Pjongjang heeft de N.-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, aan de V. N. een boodschap gestuurd, waarin wordt gevraagd om: 1. Beëindiging van de vijande lijkheden als inleiding voor de re geling van het gehele Koreaanse vraagstuk; 2. Aanvaarding van het commu nistische voorstel om de legers 2 km terug te trekken, teiyeinde een bufferzone te verkrijgen; 3. Terugtrekking van alle bui tenlandse troepen; 4. Bestraffing van aller» die ver antwoordelijk zijn voor tegen het Koreaanse volk gepleegde „gru- weilen". Reuter tekeflt hierbij aan, dat dit een ophalen van een vroeger communistisch plan voor een on middellijke wapenstilstand lijkt; een plan, dat volgens brigade generaal Nuckols, een woordvoer der van de V. N„ zou worden ver worden. GRIEKS SCIHP IN NOOD H)et 1600 ton metende Griekse stoomschip „Ioarmis Marketos'', dat zich in de Botnische Golf be vindt, heeft geseind, dat het aan de grond is gelopen; ter« Noorden van Utaiea (Zweden) en water in de ruimen maakt. Hst vroeg om hulp. Het ongeluk was te wijten aan dichte mist., Er is geen onmiddel lijk gevaar. voor de overheersende invloed van Amerika. Z.i. is het noodzakelijk dat een rustige West-Europese politiek wordt bevorderd. De instelling van de V.N. is vol gens de heer Weiter een misluk king geworden. Het tegendeel van haar hoge doelstelling is bereikt. In de V. N. schuilen z.i. grote ge varen voor de wereldvrede. Hij vraagt inlichtingen over het bezoek van de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, die Nederland steun zou zijn komen aanbieden voor Nieuw-Guinea. Dit is wel tegengesproken, doch zo on handig, dat spr. meent dat een na dere verklaring nuttig zou zijn. De heer Gerbrandy (A.R.) kan niet in ieder opzicht het beleid van de minister goedkeuren. Hij herinnert aan de oorlogsver klaring aan Japan, waarover een vooraanstaand S.D.A.P.'er hem in het bevrijde zuiden zei: „Als ge niets anders had gedaan dan zou de Nederlandse regering in Lon den haar bestaansrecht al hebben bewezen." Met dat Japanse rijk staat nu een vredesverdrag gesloten te wor den. Wie moet dat sluiten; wie was vooral in oorlog met Japan? Dat was vooral Nederland. Sluit Nederland dat tractaat? Neen, zegt spr., dat doen de Verenigde Staten van Amerika, al zijn wij wel partners. Spr. betoogt dat, als er één land is, dat recht heeft op voldoende compensatie, dit Nederland is. Nederland kan geen genoegen nemen met een vredesverdrag, dat gedicteerd wordt door anderen. Van Amerikaanse zijde zijn de In donesiërs direct geholpen, terwijl de Nederlanders maar moeten wachten tot de onderhandelingen met Japan. Sprekers grote bezwaar is, dat er geen echte nationale Neder landse politiek meer wordt ge voerd en dat er geen eigen bui tenlandse politiek meer is. In dit licht gezien is de minister een rei zend ambassadeur. Mej. Klompé (K.V.P.) wijst er op, dat de opbouw der defensie nog geen vrede brengt. Naar haar oordeel is de taak van ons land in de huidige situatie door construc tieve gedachtenscherpte de tegen stellingen tussen de Verenigde Saten en Rusland te verminderen. Spr. is van mening, dat de V. N. niet gemist kunnen worden en dat Nederland een bijzondere taak heeft ten aanzien van de onont wikkelde gebieden. Zij pleit voor Europese éénwor ding, niet omdat we voor een oor logsdreiging staan, maar om te kunnen geraken tot opvoering van de productie en van het welvaarts peil der Europese volkeren. Op het continent zal men h.i. moeten doorgaan, ook als Engeland niet mee doet. Nederland mag er niet buiten blijven staan. De heer Korthals (V.V.D.) Is van oordeel dat de taak van de minister moet worden verlicht, hetgeen bij de kabinetsformatie onder het oog kan worden gezien. Inschakeling van Duitsland in de westerse defensie is alleen mo gelijk als de Duitser weet, dat hij zich inzet in een westerse gemeen schap, waar geen ongelijkheid be staat. Inschakeling op voet van gelijkheid is z.i. noodzakelijk. Spr. is van mening dat men voorlopig niet tevreden moet zijn met een eenheid van Europa, voor er sprake kan zijn van een Atlan tische federatie. Ook om economi sche redenen is de Europese een heid nodig. Dat Engeland zich zelf uitsluit, wordt ook in deze Kamer betreurd. Getracht moet worden banden met Engeland te leggen. In ieder geval moeten wij op het continent voortgaan. Het zou spr. aangenaam zijn, als de regering zich met sympathie achter de gedachte van een Euro pees leger zou stellen. Wat de kwestie der waterwegen aangaat herinnert spr. aan het waarschuwend woord van de Rot terdamse oud-wethouder Brauti- gam, dat het graven van het Schel- de-Rijnkanaal in de huidige om standigheden financieel en econo misch niet verantwoord is. De heer Bruins Slot (A.R.) meent, -dat de minister geen en thousiasme weet te wekken voor zijn buitenlandse politiek. Deze be rust op het samengaan van Ame rika en de Europese landen. Dit samengaan kan alleen slagen als de Europese landen van hun ge bieden een sterk geheel maken. Spr. heeft het gevoel, dat de mi nister die zaak van secundaire aard ziet. In de politiek van de minister staat op de achtergrond de Atlantische samenwerking, maar spr. is van oordeel, dat de Europese samenwerking het eerst moet worden nagestreefd. Zo heel veel is er z.i. nog nietbereikt. De heer De Groot (C.P.N.) be toogt o.a. dat Sowjet-Rusiand de oorlog als de grootste misdaad be- beschouwt. De Sowjet-Unie voert een principiële vredespolitiek. Het voornaamste element van de Amerikaanse politiek ié de atoom-diplomatie, zegt spr. Aan deze diplomatie is een einde geko men door het interview van Sta lin, waarin hij mededeelde, dat Rusland en andere landen atoom bommen heben. In Korea bleek de mankracht van Amerika niet opgewassen tegen de vrije mannen en vrouwen van het Koreaanse volk. Van de economische blokkade van de Sowjetlanden is niets te rechtgekomen. Spr. vraagt of de regering en het parlement onder Amerikaanse druk hebben ge staan om het Schuman-plan te aanvaarden. De heer Roolvink (K.V.P.) be treurt het, dat ons land bij vele belangrijke beslissingen niet aan de conferentietafel zit, maar een plaats krijgt in de wachtkamer. Er is alle reden na tegaan, wel ke constructieve politiek kan wor den gevoerd ten aanzien van Oost- Duitsland. Het initiatief van ach ter het Ijzeren gordijn om te komen tot hereniging van Duitsland heeft de fantasie van velen in West- Duitsland gegrepen. Het is spr. niet duidelijk hoe de regering staat tegenover de inte gratie van West-Duitsland. De heer Zandt (S.G.) meent, dat de V. N. als vredesinstituut volkomen hebben gefaald. Hij be grijpt niet, dat de A.R. en de C.H. achter deze organisatie staan. Volgens spr. is zijn partij ver gruisd om haar houding jegens de volkenbond. Instituten als volken bond en U.N.O. zoeken het in eigen kracht en richten zich niet naar Gods woord. De redevoeringen, die thans te Parijs worden gehouden, zijn z.i. zeer geschikt om de landen nog meer tegen elkaar op te hitsen. Het spijt hem, dat de regering geen krachtig protest doet horen bij Spanje en de Zuid-Amerikaanse staten naar aanleiding van ver volgingen van protestanten. Ook bij de V. N. wil hij doen proteste ren. Vandaag komt de minister aan het woord. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON. EN MAANSTANDEN, v.m. 7.22 7.57 8.37 8.47 n.m. 8.06 8.41 9.21 9.31 ZON op Nov. 21 8.08 22 8.10 23 S.12 onder 16.42 16.41 16.40 MAAN onder op 23.4S 1.02 13.46 13.58 14.08 NEDERLANDS MOTORJACHT IN MOEILIJKHEDEN Het Nederlandse 144 ton me tende motorjacht „Yarvic" is ter hoogte van Margate (Kent) in moeilijkheden gekomen) doordat de motor defect raakte. 3 Opvarenden, die trachtten met een roeiboot hulp te gaan halen, werden door een Belgische mij nenveger opgepikt, toen hun boot je door de wind naar zee af dreef. De Yarvic" werd door een Brits Vissersvaartuig en een; ple zierjacht naar de rede van Mar gate gesleept, waar zij voor anker ging. Het vaartuig is buiten ge vaar. Bij de aanvang van de verga dering der Tweede Kamer heb ben de voorzitter. Mr Korten- horst, en de minister-president Dr W. Drees minister Van Maar seveen herdacht. Alle ministers met uitzondering van de heren Mansholt en Van den Brink wa ren aanwezig. De publieke tribune was ge heel bezet. „Geen minister van de Kroon", zo zei Mr Kortenhorst, „heeft zo veel verguizing, zoveel kwaad gerucht, zoveel haat op Zich ge laden als hij, die in zijn openbare leven nimmer gezocht heeft naar goedkope populariteit die, geen staatsambt nodig had om een man van betekenis te zijn en wie de rust zo lief was. De moeilijk ste taken heeft hij zich laten wel gevallen uit verantwoordelijk heidsbesef, plichtsbetrachting, vaderlandsliefde en uit zijn zucht om God, Koningin, land en volk te dienen. De heer Kortenhorst herinner de aan het optreden van de over ledene als Kamerlid, wethouder van Financiën te Utrecht, advo caat, minister van Justitie van Overzeese gebiedsdelen en van Binnenlandse Zaken. „De zonde die zelfs engelen heeft doen val len, de eerzucht, schitterende zwakheid voor edele geesten was hem vreemd". Het is zijn lotsbe schikking geweest, dat hij plich ten op zich nam, die als hoogst ondankbaar moesten worden on dervonden: de liquidatie van het bijzondere strafrecht en de ont knoping van Üe problemen rond Indonesië. Teleurstelling, zorg en zwarigheid zijn de onafschei delijke metgezellen geweest van zijn bezig en hard bestaan". De heer Kortenhorst betuigde ten slotte zijn medeleven met de vrouw en het grote gezin van de overledene. De minister-president Dr W. Drees verklaarde, dat de rege ring diep geschokt was door het plotselinge overlijden van minis ter Van Maarseveen. „Wij heb ben een ambtgenoot verloren, zo zei hij, die de publieke zaak vele jaren met volle toewijding en de inzet van zijn gehele persoon ge diend heeft". De heer Drees her innerde aan de moeilijke taken, waarmee minister Van Maarse veen belast is geweest. Wij die met hem in de ministerraad heb ben gezeten, weten hoe hij hing aan de gedachte, dat alles moest worden beproefd om de band tussen een zelfstandig Indonesië en het koninkrijk te bewaren. Hij wist, dat hij door de portefeuille van Overzeese gebiedsdelen te aanvaarden grote offers zou moeten brengen en dat hem te leurstellingen zouden wachten. Hij is echter de weg gegaan, die zijn plichtsbetrachting hem wees. De minister-president besloot zijn toespraak, die evenals de rede van Mr Kortenhorst staande werd aangehoord, met een woord van medeleven aan de nabestaan, den. MINISTER TEULINGS NEEMT WAAR. De ministerraad heeft besloten aan H.M. de Koningin voor te stellen de vice-premier Mr F. Teulings voorlopig te belasten met de waarneming van de za ken van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. AMERIKAANS TRANSPORT VLIEGTUIG VERUHST Te Wiesbaden is door hel hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht bekendgemaakt, dat een /Atmerikaans vrachtvliegtuig van het type C-47, dat Maandag uit München naar Belgrado is vertrokken* wordt vermist) Het vliegtuig had een beman ning van 4 koppen/' aan boord en vervoerde goederen, die bestemd waren voor de Amerikaanse auto riteiten in Belgrado. Maandagmiddag om kwart over 4 is het laatste bericht van biet vliegtuig ontvangen), dat luidde: ,Ik heb benzinegebrek, weet niet zeker of wij Venetië zullen halen of een noodlanding kunnen ma ken". Uit W.-Duitsland zijn 11 Ame rikaanse vliegtuigen1 opgestegen om te zoeken n'aar het vermiste vliegtuig. VLIEGTUIG NEERGESTORT Kort na het opstijgen) voor een oefenvlucht is een Amerikaanse 6-motorige straalbommenwerper nabij de luchtbasis Edwards in Califomië neergestort. De 3 inzittenden kwamen om het leven. Die oorzaak van het on geluk is onbekend.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1