Ondeelbare tot vrede van Teheran Narvik MOSSADEQ OP SCHIPHOL Nieuw-Guinea De toestand in de Suezkanaalzone Minister Van Maarseveen plotseling overleden De overstromingsramp in Noord-ltalië Het kolentekort in Europa Verklaring van de Belgische socialisten DINSDAG 20 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1889. N.A.T.O. voor nieuwe belangrijke beslissingen Tijd dringt in Midden-Oosten Met de korte zin „De vrede is ondeelbaar" ver wekte ongeveer 25 jaar geleden de toenmalige Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Litwinow, in de gehele wereld opzien. Het was juist Moskou, dat zich tijdens de ontwapeningsdebatten in de Vol kenbond te Genève opwierp als de kampioen van een de ganse aarde omvattend garantiepact. Zeven tien jaar later trachtte men in Dumbarten Oaks deze gedachte te verwezenlijken, door de veiligheid van de wereld evenals een modern, tegen aardbevingen be schermd gebouw in een stalen geraamte te pakken. Zondagavond is bevel gegeven om de stad Adria (in de Po-delta), waar 35.000 personen zijn geïso leerd, te ontruimen. De evacuatie wordt belemmerd door mist en aanhoudende regen. Er zijn nog geen tekenen die er op wijzen, dat het water in het over stroomde gebied, in totaal 650 vierkante kilometer, zakt. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Nov. 20 8.07 16.44 22.34 13.32 21 8.08 16.42 23.48 13.46 22 8.10 16.41 13.58 23 8.12 16.40 1.02 14.08 Publicatie in Amerikaans dagblad tegengesproken De kapper met het aparte cachet^ JL Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande *.»"dactle-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 ïtronummer 38150 óonnementsprijs4,55 per kwa. iaal Par week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, femeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 een' iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum p* advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr*. Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu-- Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 um Voorzichtige constructeurs hielden het echter voor raad zaam, bijzondere beveiligingen in de vorm van regionale overeen komsten aan te brengen. En nog weer zes jaren later is gebleken, dat de wereldvrede veel meer steunt op deze „regional arran gements", zoals het handvest der Verenigde Naties ze noemt dan op de „ondeelbare" totale beveiliging, alle oude en nieuwe plannen tot ontwapening en con trole op de atoomenergie ten spijt. Het Westen ziet zich op het ogenblik zelfs gedwongen en de noodzaak ertoe is na de eer ste debatten in de huidige zitting van de V. N. assemfolée nog dui delijker geworden, de grootste van deze regionale overeenkom sten, het Atlantisch Pact, te ver sterken: door uitbreiding, aan vulling en economische onder steuning. Dat laatste is vooral een gevolg van de enorm geste gen kosten der bewapening, die het beste worden aangetoond door de ruwe berekening, dat de vernietiging van een vijandelijke soldaat op 't ogenblik ongeveer 70.000 gulden vergt tegenover 10.000 gulden in de eerste wereld oorlog. Bijna geen enkel land is thans nog in staat zich „met de eigen wapens in de hand te verdedi gen". Daarom kan aan de drin gende wens van generaal Eisen hower tot een snelle versterking van de hem nu ter beschikking staande twaalf gevechtsklare di visies (in 1939 stonden 97 geal lieerde divisies achter de >Iagi- notline!) slechts tegemoet wor den gekomen, wanneer door Amerikaanse initiatieven verdere hulp wordt geboden. Het was een gelukkig idee, door het geven van Amerikaanse bewapeningsopdrachten aan Eu ropese firma's de economische moeilijkheden der West Euro pese landen te verzachten. Hoe dit plan in de practijk zal wer ken kan eerst blijken op de eerst volgende N.A.T.O.-vergadering, die 24 November in Rome begin.t De in Ottawa ingestelde „com missie der twaalf wijze mannen" onder leiding van de Amerikaan Harriman, zal dan rapporteren, of en zo ja de West-Europese landen de lasten der herbewape ning kunnen dragen. Als zeker mag worden aange nomen, dat deze commissie zal voorstellen, de West-Europese de fensieplannen terug te brengen tot de ideeën, die generaal Eisen hower tijdens zijn recente bezoek aan president Truman heeft ken baar gemaakt. Eisenhower heeft geadviseerd het grote bewapeningsplan van 1950, dat voorziet in de opstel ling van ruim 90 divisies om streeks het midden van 1954, in dier voege te beperken, dat er minder divisies komen, maar dat deze in kortere tijd beschikbaar worden gesteld. Waarschijnlijk denkt hij daarbij aan een Euro pees leger van 43 divisies, waar onder 10 Duitse, waarover te Pa rijs op de conferentie over het plan-Pléven overeenstemming is bereikt, waarbij dan nog komen de divisies, die Amerika, Enge land en Canada al gelegerd heb ben of dit nog zullen doen. Eisenhower en blijkbaar ook de Amerikaanse regering schij nen zich op het ogenblik minder zorgen te maken ovre het mili taire risico op lange termijn dan over de huidige economische moeilijkheden der N.A.T.O.Jbond- genoten. De recente gevolgen van de militaire krachtsinspan ning op het economisch leven in West-Europa worden kennelijk gezien als een dreiging voor een nieuwe grote crisis. Onder deze omstandigheden is het een geluk, dat de Westerse positie in de Middellandse ee in maritiem, luchtvaart-technisch en strategisch opzicht door de spoedige aansluiting van Turkije en Griekenland bij het Atlantisch Pact versterkt zal worden. Een Russische vuist in de richting van West-Europa kan hier aan de pols gevoelig getroffen wor den- Het huidige Brits-Egyptische conflict, hoe lastig ook in poli tiek opzicht, kan de militaire po sitie van het Westen in de Mid dellandse Zee en het Midden- Oosten nauwelijks beïnvloeden. Daarvoor zijn de Arabische sta ten veel te zwak, en hoewel het natuurlijk aangenamer zou zijn hun medewerking bij de defensie van het Midden-Oosten te ver werven, gezien de politieke onze kerheid in deze staten, zouden zij moeilijk waardevolle bondgeno ten kunnen zijn. Naast Turkije is de enige wer kelijke militaire realiteit in het Midden-Oosten de modem uitge ruste strijdmacht van Israël. Blijven de Arabieren recalcitrant dan zullen de Westelijke mogend heden er zeker toe overgaan met Turkije en Israël alleen de defen sie van het Midden-Oosten te or ganiseren. Veel tijd mag daarbij niet meer verloren gaan, want de vrede is op het ogenblik werke lijk „ondeelbaar": van Narvik tot Teheran. „Het is mijn stellige verwach ting dat mijn land een lening zal krijgen van de Verenigde Staten", zo verklaarde vice-premier Fate- mi gisteren, toen hij tezamen met zijn eerste minister, de heer Mos- sadeq, op doorreis van de Ver enigde Staten naar Cairo op Schiphol aankwam. Mossadeq en zijn gezelschap maakten de overtocht in de DC 6 „Koningin Juliana", die voor de ze reis was gecharterd. „Iran heeft", zo verklaarde Fatimi, die als zegsman voor Mossadeq op trad „een lening gevraagd van tien millioen dollar per maand ge durende de tijd van een jaar. De ze lening zal worden terugbe taald uit de opbrengsten van de olieverkoop. Een definitieve toe zegging heeft Mossadeq in de Verenigde Staten nog niet gekre gen. De heer Fatimi verzekerde, dat de besprekingen, die Mossadeq in Egypte zal voeren, niet zullen Zondagavond twaalf is te Door een nieuwe breuk in de dijken op de zuidelijke oever van de Po zijn twee dorpen, die tot nog toe gespaard waren, over stroomd. Volgens de eerste be richten zijn reeds 32 huizen in gestort. Wanhopige pogingen worden gedaan om met boten de dorpen te bereiken om de inwo ners te redden. Het kolkende wa ter en de mist belemmeren ook hier de reddingspogingen-. Vliegtuigen trachten ondanks het ongunstige weer Adria te be reiken om daar voedsel af te werpen, Reeds 48 uur heeft de bevolking hier geen voorraden ontvangen. Een transportvlieg tuig van het Amerikaanse leger in Duitsland en een groot Ameri kaans hefschroefvliegtuig nemen aan de hulpverlening deel. In Rome is een Britse „Lancaster" medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Vrij zacht. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien en ook flinke opklaringen. Overwe gend matige zuid-westelijke wind Vrij zacht. WOENSDAG 21 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.24 6.59 7.39 7.49 n.m. 7.— 7.35 8.15 7.25 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN aangekomen, die met een lading rubberboten van Malta op weg is naar Noord-ltalië. Tevens kwam in Rome een Amerikaans amphibie-vliegtuig uit Wiesba den aan met een lading voedsel, die boven Adria zal worden uit geworpen. Men meent, dat nog twee amphibievliegtuigen met voedsel naar Adria op weg zijn. Maandag is de stad Cavarzere door de evenwijdig aan de Po lopende Adige in tweeën gedeeld. Het zuidelijke gedeelte van de stad staat op sommige punten twee meter onder water. Het grootste deel van de 20.000 inwo ners is erin geslaagd naar het noordelijke deel van de stad te vluchten, voor de laatste brug over de Adige instortte. In stromende regen- en dichte mist zoeken honderden bootjes in het overstroomde gebied naar mensen, die op daken, in bomen en op dijkstukken, door het kol kende water omringd, op hun redders wachten. Boten en vlotten zijn bezig 2000 van de 35.000 inwoners van Adria in veiligheid te brengen. De overigen zitten in hun huizen, op daken of in bomen door het water ingesloten. Siruds de dijken van de Po zijn doorgebroken, zijn een 700 vier kante km onder gelopen. Het aantal geredden die hun huizen hebben verlaten, beloopt ver moedelijk 200.000. Het reddings werk wordt door mist belem merd. Vaak is men onkundig van het lot van zijn buurman. Tet tempo van het reddings werk wordt nog opgedreven door de voorspelling van regen en mist. Van alle kanten wordt mate riële hulp geboden. Geld en kle ren stromen in enorme hoeveel heden binnen. Rijk en arm dra gen bij. om kwart vóór zijnen huize te Utrecht na een aanval van angina pectoris plotseling overleden de minister vani Binnenlandse Za ken, Mr. J. H. van Maarseveen. Johannes Hendrikus van Maar seveen werd 3 Augustus 1894 in Utrecht geboren. Na in zijn ge boortestad het gymnasium te hebben doorlopen, ging hij aan de rijksuniversiteit aldaar rech ten studeren. Na afloop dezer studie vestigde hij zich in 1920 als advocaat en procureur te Utrecht na zijn promotie aldaar tot doctor in de rechtsweten schappen. Mr. Van Maarseveen, die juri disch adviseur van de Neder landse Katholieke arbeidersbe weging werd, trad in 1929 als lid toe van de Utrechtse gemeente raad, waarin hij deel uitmaakte van de R.K. fractie. Van Septem ber 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder van financiën in deze gemeente. In laatstgenoemd jaar vaardigde de R.K. Staatspartij hem af naar de Tweede Kamer waarin hij zitting hield tot 3 Juni 1946, toen hij in het nieuw ge vormde kabinet-Beel als minis ter van Justitie werd opgenomen- Bij het optreden van het mini sterie Drees—Van Schaik op 7 Augustus 1948 nam Mr. Van Maarseveen hierin zitting voor binnenlandse zaken en werd hem tevens op 14 Februari 1949, na het aftreden van Mr. E. M. J. A. Sassen, de portefeuille van Over zeese gebiedsdelen a.i. overge dragen. Op 15 Juni van dat jaar verwisselde hij de portefeuille van binnenlandse zaken met die van Overzeese Gebiedsdelen. Bij de souvereiniteitsoverdacht op 27 December 1949 werd de naam van het ministerie gewijzigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Als hoofd van dit departement heeft minis ter Van Maarseveen zowel hier te lande als in Indonesië tal van bgesprekingen gevoerd met de Indonesische autoriteiten. Minister Van Maarseveen heeft vervolgens nog de portefeuille van Justitie (a-i.) beheerd van 15 Mei 1950 tot 10 Juli 1950, toen minister Wijers was afgetreden tijdens zijn ministerschap van Overzeese Gebiedsdelen, welke naam, zoals gezegd, later werd gewijzigd in ministerie van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen. Van Maart 1951, toen het hui dige ministerie-Drees werd ge vormd, kwam hij weer aan het departement van Binnenlandse Zaken. De heer Van Maarseveen stond bekend als een jurist var. grote hoedanigheden. Vermeld kan nog worden dat hij voorzitter was van de Nederlandse delega tie ter Ronde-Tafelconferentie met Indonesische afgevaardigden, en plaatsvervangend voorzitter dezer conferentie, voorts voorzit ter der laatst ingestelde commis sie voor grondwetsherziening. De thans ontslapene was onder scheiden met het Grootkruis in de Kroonorde van België. Bezoek van rouwbeklag door Br. Drees. Maandagmorgen heeft de mi nister-president, Dr. Drees, na mens de Nederlandse regering een bezoek van rouwbeklag ge bracht aan de weduwe van de plotseling overleden minister van Binnenlandse Zaken, Mr. J. H. van Maarseveen. Begrafenis Mr. Van Maarseveen. De begrafenis van het stoffe lijk overschot van de plotseling overleden oud-minister Mr. J. H. van Maarseveen zal vermoedelijk plaats hebben Donderdag a.s. om half elf op het R.K. kerkhof te Utrecht. Een Britse patrouille heeft gis teren de lijken van eeni Brifsie le gerofficier en een officier van de RA1F, die in de straten van Ismai- lia zijn doodgeschoten, aangetrof fen. De beide Engelse officieren zijn klaarblijkelijk om het leven ge komen tijdenb het vuurgevecht tussen Egyptische politie en Brit se troepen, dat Zondagmiddag en -avond in ïsmailia werd geleverd. Vice-luchtmaarschalk Daeth, de bevelhebber van Malta en admi raal Sir John Edelstep, opperbe velhebber van de Britse vloot in de Middellandse Zee, zijn per vliegtuig naar Fayid vertrokken. Dij de ongeregeldheden1 tijdens het afgelopen weekeinde zijn in ïsmailia 4 Engelse officieren! ge dood, 1 ernstig gewond en 2 ande re militairen van lagere rang ge wond. Een Britse burger werd ernstig gewond. Verder heeft een Britse correspondent een( schotwond in zijn voet opgelopen. A.F.P. meldt, dat als gevolg van de jongste incidenten de evacua tie van gezinnen van het Britse personeel van de RAF uit de ge vaarlijke wijken van de stad ïs mailia wordt bespoedigd. Britse militairen hebben de gehele nacht in de stad gepatrouilleerd. De Egyptische politie is in de kazer nes gebleven. „De laatste dagen zijn in Alep po (Syrië) bij betogingen door ex tremistische elementen Turkse Amerikaanse, Engelse en Franse vlaggen in het openbaar ver brand" aldus een communiqué van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zondag heeft de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken in Ankara de Syrische zaakgelastig de bij zich ontboden en hem mee gedeeld dat dergelijke incidenten door Turkije als zeer ernstig wor den beschouwd. Koning Talal van Jordanië, die zich voor een officeel bezoek naar Saeoed-Arabië had begeven en daar tot 24 November zou blijven is Maandagmorgen^ per vliegtuig naar Amman teruggekeerd. Deze overhaaste terugkeer houdt naar welingelichte kringen mene:4 verband met de jongste: pro-Egyptische betogingen in Jor. danië. Volgens politieke waarnemer, zou de vertegenwoordiger van een grote mogendheid onmiddellijk na I de betogingen in Amman zich naar de min—president begeven hebben. Men houdt rekening met de mogelijkheid van een rege ringscrisis in Jordanië. De commandant van de Britse troepen in Egypte, generaal Sir George Erskine, heeft Maandag met de gouverneur der kanaal zone, Ghaza li Bey, van gedach ten gewisseld over maatregelen ter voorkoming van nieuwe on geregeldheden. Het Nederlands Gezant schap te Cairo. Gistermorgen omstreeks half tien verliet de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken Casey Nederland weer na in Den Haag met Nederlandse ministers besprekingen te hebben gevoerd. Hij zeide op Schiphol aan onze verslaggever dat de publicatie in een Amerikaanse krant (de New York Times) over zijn verklarin gen over Westel. Nieuw Guinea absoluut onjuist is, in zijn alge meenheid en als detail. „Men heeft nog nooit een zo slechte uitleg aan mijn woorden gege ven", zei hij. „Wat Nieuw Guinea betreft heb ik mij bij mijn aankomst slechts beperkt tot de korte ver klaring, dat 't Australisch stand punt niet is veranderd. Wat ik verder zou hebben gezegd is een puur verzinsel. Het feit, dat van de twintig a dertig verslaggevers die aanwezig waren slechts een deze misleidende verklaring heeft gegeven, is tekenend". Mr. Ca sey zei dat hij had bemerkt, dat zijn woorden waren opgenomen op een plaat „en wanneer iemand twijfelt aan wat ik gezegd heb dan kan hij daarvan via deze plaat kennis nemen", zo besloot hij zijn officiële verklaring. Mr. Casey vertelde verder de ministers Drees, Stikker en Pe ters, de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Mr Blom en mej. Tel'legen, directeur van het kabinet van H. M. de Koningin te hebben ontmoet. Hij noemde dit persoonlijk con tact voor hem van de grootste waarde. Opnieuw gevraagd naar de besprekingen, die hij in Den Haag heeft gevoerd, herhaalde Mr. Casey, dat het standpunt van Australië ten opzichte van Wes telijk Nieuw-Guinea ongewijzigd is gebleven. De Nederlandse mi nisters hebben, zo zeide hij, niet gevraagd naar een nadere uiteen zetting van het Australische standpunt. „Het probleem is een probleem tussen Nederland en Indonesië, waarbij Australië zeer is geïnteresseerd, maar waarin Australië zich niet wil mengen. En Australië zal daarover dan ook geen besprekingen voeren met een der partijen". De Australische ambassade verklaarde, dat de Australische minister van Buitenlandse Za ken, Richard Casey, zijn ant woord heeft gebaseerd op een misverstaan van de publicatie van de New-York Times, zoals hem deze uit de Nederlandse dag bladen bekend werd. Na zijn vertrek werd het hem duidelijk, dat hij de Amerikaanse publica tie had aangezien voor een on juiste weergave van de verkla ring, dat hij Zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol in een persconferentie heeft gedaan en niet als een beschouwing over de vermoedelijke onderwerpen van de besprekingen met de Neder landse ministers. Met betrekking tot het Austra lische standpunt inzake Westelijk Nieuw Guinea merkt hij nog eens op, dat dit onveranderd is. Wij vernemen van het minis terie van Buitenlandse Zaken, dat Zondag aan de heer Cnoop Koopmans, benoemd Nederlands gezant te Cairo, door het Egypti sche ministerie van Buitenlandse Zaken is medegedeeld, dat zijn geloofsbrieven geadresseerd die nen te zijn aan de koning van Egypte èn van de Soedan. De heer Cnoop Koopmans heeft verzocht nadere instructies van Den Haag te mogen ontvangen. gaan over een blok voor het Mid den-Oosten. Het is een zuiver hof- felijkheidsbezoek, zo zeide hij, waartoe de eerste minister van Egypte Mossadeq heeft uitgeno digd. Fatimi verklaarde, dat het ver blijf van Mossadeq in de Verenig de Staten een succes is geweest. Tastbare bewijzen hiervoor kon hij niet geven, doch hij legde er de nadruk op, dat de Perzische delegatie nu eenmaal niet naar de V. S. was gegaan om de olie kwestie te bespreken, doch om het standpunt van zijn regering uiteen te zetten. Hij meende, dat zijn regering in brede kring be grip voor dit standpunt heeft ge vonden. In Amerika, zo zeide hij, heeft men altijd sympathie voor Iran gehad. Dit is ook thans nog het geval. Wij hebbben duizenden dat de publieke opinie geheel op onze hand is. Op de vraag, of de Amerikanen zich niet in hun han delwijze zullen laten beïnvloeden door de Engelsen, was zijn ant woord: „De Amerikanen zijn al tijd een zelfstandig volk geweest en ik geloof niet, dat zij zich bij het bepalen van hun houding door het buitenland zullen laten beïnvloeden". Hij vervolgde: .Amerika, dat zo vooraanstaat in de strijd tegen het communisme, zou, indien het zich in deze ach ter de Engelse belangen zou stel len, alleen maar bijdragen tot een rode overwinning. Ten opzichte van de Engelse regering verklaar de hij: „Onverschillig of rood of wit in deze aangelegenheid een overwinning zal behalen, één ding is zeker: Churchill, die een impe rialistische politiek nastreeft, zal nimmer meer het Iraanse volk aan zijn voeten krijgen". Het zal de politiek van Iran zijn om de beschikbare eigen krachten verder op te leiden, zo dat men niet van anderen afhan kelijk is. Aan de binnenlandse be hoeften kan men op het ogenblik voldoen „en wanneer wij buiten landse clienten krijgen, zullen we het vraagstuk van de productie nader onder ogen zien". De Iraanse ambassadeur in Washington, de heer Entezan, die met premier Mossadeq meereist, legde tenslotte nog een belang rijke verklaring af. Hij vertelde dat een van de punten, die Mos sadeq met president Truman heeft besproken, de schadeloos stelling van de Anglo-Iranian Oil Compagny is. Het Iraanse voor stel is, dat eerst het bedrag van de schadeloosstelling zal worden vastgesteld. Daarna is de Iraan se regering bereid Engeland zo lang olie te leveren zonder een enkele vergoeding daarvoor te verlangen, tot dit bedrag in zijn geheel is voldaan. Premier Mossadeq en zijn de legatieleden begaven zich om half zes naar Den Haag, waar zij enkele uren zouden vertoeven op het Iraanse gezantschap. Om twaalf uur Maandagnacht heeft het gezelschap de reis naar Cairo voortgezet. salens r.robert" markli.'jgY brouwerijstr. 9 rerneuzrn voor betere huid en haarverzorging bij de keuze van het meest geschikte model, en voor uw haar en huidverzorging, ge ven wij u gaarne advies, Europa zal ia het eerste kwar taal van het volgende jaar waar schijnlijk een kolentekort van 8,8 millioen ton eq een/ cokestekort van 2 rnillioen ton hebben, zo maakt de economische commissie voor Europa der Ver. Naties be kend. Hoewel dit een lichte vooruit gang betekent, daar het totale te kort in het lopende kwartaal op 12 millioen ton wordt geraamd, achtenl functionarissen van de commissie de situatie nog steeds ernstig. De verbetering zal het resultaat zijn van drastische be snoeiing van de invoerbehoeften en niet van een stijging van de productie, die wellicht zelfs een daling te zien zal geven. ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD De seismograferu van het K.N. M.I. te De Bilt hebben) Zondag ochtend te 10 uur 46, een zeer zware aardbeving opgetekend, waarvan de oorsprong 'was gele gen op een afstand van 7200 km in Noordelijke richting. Aan liet eind van het Zondag te Brussel gehouden congres der Belgische socialistische partij is een motie aangenomen, waarin o.a. wordt verklaard dat een oor log niet onvermijdelijk is. „Het is echter wenselijk, dat de onderhandelingen ten spoe digste worden hervat en een op lossing wordt gezocht voor de hangende vraagstukken, zoals de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk, de oorlog in Ko rea, de beperking der bewape ningen en het verbod van het atoomwapen. Met betrekking tot Duitsland constateert de B. S. P., dat het herstel van de Duitse eenheid be antwoordt aan de verlangens van het Duitse volk. Deze een making zal onvermijdelijk zijn, zodra West-Duitsland van oor deel is voldoende waarborgen te hebben, dat de democratische vrijheden op het gehele Duitse grondgebied geëerbiedigd zullen worden. De motie legt er de nadruk op dat het dringend noodzakelijk is maatregelen te treffen om de te rugkeer naar een vredesecono mie voor te bereiden, o.a. door herstel van die normale handels betrekkingen met het Sowjet- blok. Zolang de onderhandelingen niet tot een gunstig resultaat hebben geleid, moet West-Europa zijn militaire toestand verbeteren in samenwerking met de V.S. en Canada. Deze herbewapening mag niet tot gevolg hebben, dat de waarden, die men wil verde digen, in het gedrang worden ge bracht. Bovendien moet in de Noordatlantische verdragstaten de hand worden gehouden aan 'n werkelijke democratie en geen samenwerking mag worden na gestreefd met „dictatoriale regi mes, zoals dat van Franco". De Belgische socialitische par tij is in beginsel geenszins ge kant tegen de oprichting van een werkelijk Europees leger, doch zij is de mening toegedaan, dat zolang de westelijke verdediging niet voltooid is, afgezien dient te worden van Duitslands herbewa pening, onverschillig in welke vorm, aangezien de kaders van een huidig Duits leger alleen die van de vroegere Wehrmacht kunnen zijn. De socialistische partij ver heugt zich tenslotte over het her stel van de socialistische interna tionale en verklaart plechtig, dat de voornaamste taak van de so cialisten in alle landen er in be staat in het binnenland en buiten de grenzen verenigd te blijven, teneinde de verwezenlijking van hun gemeenschappelijke doel stellingen te bespoedigen en de zaak van de vrede te dienen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1