Nederlandse Regering verwerpt het Indonesische standpunt inzake Irian Amerikaanse lening aan Per zie? Geen vorderingen bij de onderhandelingen in Korea De overstromingen in Italië Troonrede van Koning Faroek r - Verklaring van Mossadeq Erepromotie Prins Bernhard Verklaring van Truman eiJGÈNQ VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1886. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt het volgende 01 Op 8 November 1951 heeft het Nederlandse hoge commissariaat te Djakarta een communique uitge geven, waarin was opgenomen het antwoord van de Nederlandse regering op door de Indonesische rege ring gestelde vragen aangaande de voorgenomen her ziening van de Nederlandse grondwet, m t bijzonder over de inhoud van art. 1, waarin een opsomming van de delen van het koninkrijk wordt gegeven. De toestand in Egypte WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Autobus door de stroom medegesleurd 33 personen verdronken ••trx pranKertng bil Abonnement: terrti»'» Lirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande fiedactle-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwtLiaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent &JS® Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Kubrick Kleine Advertenties: 5 regels 75 <*r,i iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p* advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adws Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 wu.t Voor het MaandagnununeiZaterdags- 11 m-j In dit antwoord, dat inmiddels in de pers gepubliceerd, werd er op gewezen, dat het aanhangig gemaakte voorstel tot herziening van de grondwet met betrekking tot Nieuw-Guinea in grondwette lijk opzicht niets verandert, ter wijl ook in het standpunt v an de Nederlandse regering geen wijzi- olng js gekomen. Uiteengezet werd, dat de mogelijkheid om door onderhandelingen het be staande geschil over Nieuw-Gui- rvea tot oplossing te brengen, ddor het voorstel tot wijziging van de grondwet op generlei wij ze wordt beïnvloed, terwijl de Nederlandse regering om deze reden het niet noodzakelijk had geoordeeld omtrent deze voor stellen tot wijziging van de grondwet tevoren met de Indone- sferiie regering overleg te Naar aanleiding van dit ant wword is op 10 November door de Indonesische regering het volgende memorandum aan de Nederlandse hoge commissaris overhandigd: „De Indonesische regering heeft kennis genomen van het antwoord van de Nederlandse re wring van 8 November 1951 op cte door de Indonesische regering geïtelde mondelinge vragen. t. De omstandigheid, dat in het voorstel van de Nederlandse re gering aan de Staten-Generaal Wést Irian (West Nieuw-Guinea) uitdrukkelijk is opgenomen als behorende tot liet grondgebied van het Koninkrijk der Nederlan den, brengt in Indonesië zeer on gunstige politieke repercussies teweeg, aangezien naar Indone- sfeche standpunt de soevereini teit over geheel Indonesië der halve met inbegrip van West Irian reeds bij de R. I. berust en het geschil enkel loopt over uitoefening van het de facto-ge zag over laatstbedoeld gebied, a Tegenover het Nederlandse standpunt, dat de souveremiteit over Indonesië is overgedragen met uitzondering van West-Irian staat de Indoneische opvatting dat West-Irian is inbegrepen in dé souvereiniteitsoverdracht en dtrt: alleen maar de status-quo, dat is het door de Nederlandse regering uitgeoefende gezag ovei bedoeld gebied, door art. l van het charter van de souvereini teitsoverdracht voor een jaar is gehandhaafd, met name sedert 27 December 1949, teneinde door nöddel van onderhandelingen het dispuut over bedoeld gezag tot oplossing te kunnen brengen. Be deelde termijn van een jaar is se dert 27 December 1950 verstre ken, weshalve het door de Neder- laadse regering uitgeoefende ge zag in West-Irian sedert laatstge- meïde datum niet meer geschiedt met instemming van de R. I. 3. Dat de Nederlandse regering niettegenstaande de bestaande verschillen zonder dat een her- nieuwde poging tot vreedzame ojttossing daarvan werd onderno men, West-Irian in de voorgestel de tekst van het nieuwe artikel <fer Nederlandse grondwet op neemt meent de Indonesische re gering als een onvriendelijke daad te beschouwen, waartegen zil krachtig protest aantekent. 4. Voor veiligstelling van de goede betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland acht de Indo nesische regering de oplossing van het Irian-geschil nog vóór de behandeling van het grondwets voorstel in het Nederlandse par lement urgent. In verband daar mede stelt zij er prijs op, dat de Irian-kwestie mede betrokken wordt, ja zelfs een even belang rijk punt uitmaakt als de unie kwestie op de deze maand te hou den besprekingen tussen verte genwoordigers van de Indonesi sche en de Nederlandse regering in Nederland. 5. De Indonesische regering ver trouwt, dat de Nederlandse rege ring met het in sub 4 gestelde kan instemmen en zou het be richt van de Nederlandse rege ring hieromtrent gaarne spoedig willen vernemen. Na ontvangst van het desbe treffende bericht zal de Indone sische regering dadelijk een mis sie naar Nederland sturen, ten einde bovenbedoelde besprekin gen te kunnen doen aanvangen' Op dit memorandum heeft de Nederlandse regering gisteren het navolgende antwoord gege ven: „De Nederlandse regering er kent de ontvangst van de inhoud van de nota der Indonesische re gering d.d. 10 November 1951. Harerzijds moet zij allereerst betreuren, dat over deze aangele genheid van Indonesische zijde ontijdige publicaties hebben plaats gehad, terwijl de ingedien de nota nog niet aan de Neder landse regering bekend was. De Nederlandse regering blijft bij haar standpunt, dat ingevol ge artikel 2 van het charter der souvereiniteitsoverdracht de sou- vereiniteit van Nederland over Nieuw-Guinea is gehandhaafd in afwachting van de oplossing van het geschil over de status van dat gebied door middel van on derhandelingen tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en de R. I. De Nederlandse regering heeft reeds aan de Indonesische rege ring doen uiteenzetten, dat de voorgestelde grondwetswijzigin gen niets aan de positie van Nieuw-Guinea veranderen, noch op enigerlei wijze invloed hebben op de mogelijkheid om het be staande geschil tot oplossing te brengen. Zij wil dit nog eens her halen en ziet derhalve niet in, waarom oplossing van het Nieuw Guinea-vraagstuk vóór de behan deling van de a.s. grondwetswijzi ging in de Staten-Generaal, welke in verband met de in de Neder landse grondwet opgenomen her zieningsprocedure en het voorge schreven tijdstip der verkiezin gen niet kan worden uitgesteld, urgent zou zijn. Zij wil eveneens haar verwon dering uitspreken over de wijze, waarop de Indonesische regering op de inhoud van de grondwets voorstellen reageert. Deze voor stellen beogen immers niet om inzake Nieuw-Guinea enige wijzi ging tot stand te brengen, doch wel om uit de Nederlandse grond wet te elimineren de anomalie, dat daarin Indonesië nog als deel van liet grondgebied van het Ko ninkrijk der Nederlanden wordt vermeld. De Nederlandse rege ring meende eerder waardering bij de Indonesische regering voor deze wijzigingen te zullen ont moeten dan bezwaren. Deze tref fen haar temeer op dit ogenblik, omdat de voorstellen van de staatscommissie, waarmee de in gediende voorstellen in dit op zicht in volledige overeenstem ming zijn, reeds drie maanden ge leden zijn gepubliceerd. Zij betreurt het, dat de regering van de R. I. aanleiding heeft ge vonden deze voorstellen tot grondwetswijziging te beschou wen als een onvriendelijke daad, waartegen zij zelfs gemeend heeft protest te moeten aantekenen. De Nederlandse regering be schouwd de vermelde kwalifica tie en het protest als volstrekt ongegrond en wijst deze ten krachtigste af. Zij mag hier wellicht in herin nering brengen, dat zij niet heeft geprotesteerd, hoewel daartoe voor haar meer dan nu voor In donesië aanleiding zou hebben bestaan, toen de Indonesische re gering de federale grondwet, op bais waarvan Indonesië de sou- vereiniteit had aanvaard, verving door een nieuwe voorlopige con stitutie en in deze constitutie een een oplossing te zoeken voor deze kwestie. Zij ziet echter geen mo gelijkheid dit doel te bereiken, zolang de uitgangspunten van beide partijen zo ver uiteen lig gen en zij begrijpt niet, waarom de Indonesische regering de be sprekingen, welke op haar ver zoek deze maand zouden begin nen, in de waagschaal wil stellen door de Nieuw-Guinea-kwestie, zoals thans door de R.I. wordt gesuggereerd, als een hoofdpunt bij deze onderhandelingen ter tafel te brengen. De Nederlandse regering vraagt zich af of, nu blijkens de in de nota medegedeelde opvatting van de Indonesische regering over de betekenis van art. 2 van het cha- ter der souvereiniteitsoverdracht het Nieuw-Guinea-geschil duide lijk als een rechtsgeschil moet worden gequalificeerd, er voor de Indonesische regering niet veeleer aanleiding zou bestaan de kwestie ook te behandelen als een rechtsgeschil, b.v. door haar aan het oordeel van het Uniehof te onderwerpen. Het bestaan van dit geschilpunt behoeft naar het oordeel van de Nederlandse regering, zoals reeds aan Prof. Supomo te ken nen werd gegeven, evenmin als het eventueel aanhangig zijn van deze rechtszaak bij het Uniehof, een belemmering te zijn voor de tenuitvoerlegging van het voor nemen om op korte termijn tus sen Nederland en Indonesië ver trouwelijke besprekingen over eventuele herziening van de unie te doen plaats hebben, waartoe door beide landen reeds voorbe reidingen werden getroffen, De Perzische minister-presi dent, dr Mossadeq, zou volgens betrouwbare bron trachten in Washington een crediet te krij gen ten bedrage van 123 millioen dollar. Het grootste deel van dit bedrag, n.l. 63 millioen dollar, is nodig ter dekking van het tekort op de Perzische begroting en de resterende 60 millioen dollar ter dekking van de verdwenen in komsten uit olie. De plaatsvervangende Perzi sche minister-president, Koessein Fatemi, bevestigde, dat Mossadeq heeft getracht van de Ver. Staten een lening van 120 millioen dol lars en van de export-importbank een lening van nog 20 millioen dollars te verkrijgen. Perzië heeft de wens geuit deze lening in de vorm van een maandelijkse be taling van 10 millioen dollars te ontvangen om een ernstige eco nomische crisis en een chaos in Perzië te voorkomen. Fatemi ver klaarde, dat men hoopte, dat de door Perzië gewenste lening zou kunnen worden verstrekt uit het dollarfonds van 600 millioen dol lar, dat ter beschikking is gesteld van het Verre en Nabije Oosten. In welingelichte Amerikaanse kringen wijst men er echter op, dat het congres slechts 160 mil lioen dollars voor dit doel ter be schikking heeft gesteld en dat dit bedrag reeds voor het grootste gedeelte beschikbaar is gesteld voor programma's, die reeds vroeger werden opgesteld. De Perzische eerste minister Mohammed Mossadeq heeft Woensdag onthuld, dat hij de in komsten uit de Perzische olie- industrie had aangeboden als on derpand voor een noodlening van de Amerikaanse regering, echter zonder resultaat. In een toespraak tot de pers vereniging gaf Dr. Mossadeq een samenvatting van de besprekin gen, die hij met Amerikaanse regeringsleiders verscheidene we ken lang heeft gevoerd en waar over tot dusver geheimhouding is betracht. „De economische crisis van Perzië op dit ogenblik is zo ern- beschrijving van het grondgebied waarmee Nederland inmiddels J -r__ J1g „««„re, rmfnarl lO OAtnmPn van de staat Indonesië opnam welke zoals uit de toelichting blijkt ook Nederlands Nieuw- Guinea bevatte. De Nederlandse regering heeft een protest des tijds achterwege gelaten, over tuigd als zij was, dat dit de be trekkingen tussen de beide lan den slechts zou schaden, zonder het Nieuw-Guinea probleem ook maar een stap nader te brengen tot een oplossing. De Nederlandse regering is steeds bereid geweest n is in beginsel nog bereid om in over leg met de Indonesische regering gereed is gekomen, Intussen is de Nederlandse re gering van mening, dat een op lossing van de huidige moeilijk heden wellicht kan worden be vorderd door onderling overleg tussen de Nederlandse en Indo nesische ministers van Buiten landse Zaken in Parijs, waartoe minister Stikker nog deze week het initiatief neemt". De publicatie vi.n deze beide memoranda is gelijktijdig zowel te Djakarta als te Den Haag geschied." Be Egyptische premier Nahas Pasja heeft gisteren in het parle ment de troonrede van koning Faroek voorgelezen. Hierin worden de parlements leden opgeroepen zich de „onaf hankelijkheid waardig te tonen. Men diende gezamenlijk een en kel doel na te streven. Dit doel was „de overwinning in de strijd voor de vrijheid". Engeland had er beter aan ge daan „de vrede te kiezen". Het had echter aan geweld de voor keur gegeven. Volk en regering van Egypte boden deze aanval het hoofd. De gehele wereld zag thans naar het „vredelievende Egypti sche volk, dat zijn recht op vrij- heid en onafhankelijkheid ver dedigt." Dit volk, zo gaat de troonrede verder, houdt zich aan het hand vest der Verenigde Naties. Het richt zich tegen niemand doch wenst ook door niemand lastig gevallen te worden. ,",Het wil met alle vrije naties in vrede samenleven, zijn inter nationale verplichtingen nako men en medewerken om de vrede de zege te doen behalen." De troonrede werd eveneens uitgesproken in naam van „de koning van de Soedan". Buitenlandse waarnemers zijn getroffen door het feit, dat in de rede geen specifieke maatregelen voor het oplossen van het Brits- Egyptisch geschil zijn aangekon digd. De opening van het parlement geschiedde niet met de gebruike lijke praal. Koning Faroek reed in een gesloten auto naar het parlement, begeleid door een mo torescorte. Koningin Narriman was niet aanwezig. Er waren geen vrouwen uitgenodigd. Men had soberheid betracht, „omdat het land een critieke pe- Functionarissen van de V. N. hebben Donderdag na de 22ste zitting van de subcommissie te Panmoendjon verklaard, dat bij de wapenstilstandsonderhande lingen geen vorderingen zijn ge maakt. Volgens generaal-majoor Hodes had het optreden van de Noorde lijke delegatie in de laatste tijd het wederzijdse vertrouwen niet bevorderd. Hodes herhaalde, dat de Noordelijken aandrongen op een onmiddellijk staken van het vuren in de lucht, op de grond en op het water. Dit Is herhaaldelijk door de communistische radio tegengesproken. Hodes zeide, dat de Noordelijken deze eis Woensdag openlijk hadden ge steld. Een woordvoerder der Verbon denen deelde mede, dat in de ver gadering van gisteren tekenen te bespeuren waren, die wezen op een verandering in de houding der Noordelijken. Zij zouden mo gelijk hun eis tot het onmiddel lijk ingaan van een staken van het vuren laten varen. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Plaatselijk enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige lat krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. ZATERDAG 17 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.42 Temeuzen 4.17 Hansweert 4.57 Walsoorden 5.07 3.56 4.31 5.11 5.21 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 17 8.02 16.48 18 8.03 16.46 19 8.05 16.45 20 8.07 16.44 MAAN op onder 18.59 20.08 21.20 22.34 12.15 12.50 13.14 13.32 Een autobus met veertig inzit tenden, vluchtelingen uit het overstroomde gebied, is te Frasi- nella ten Z. van Venetië door het water van de buiten zijn oevers getreden Po medegesleurd; 33 personen zijn verdronken. Een moeder moest aanzien, hoe haar kinderen van een en drie jaar door het wild bruisende water werden meegesleurd. In ongeveer een maand tijd zijn thans twee honderd Italianen door de overstromingen in Noord Italië om het leven gekomen. Twee Zwitserse werklieden zijn nabij Sion in Noord-Italië onder een aardverschuiving bedolven. Beiden kwamen om het leven. Duizenden burgers kampeerden Donderdagavond met matrassen dekens en nog enkele huishoude lijke voorwerpen op de dijken langs de Po en de armen, waar mede de rivier een delta vormt, de weigerden zich verder van hun huizen te verwijderen, zich vast klemmend aan de hoop dat de dij ken het zullen houden en hun huizen gespaard zullen blijven. De dijken van de Po zijn thans op drie plaatsen doorgebroken. Door de bressen stromen millioe- nen kubieke meters water. Het water blijft thans echter met vijf centimeter per uur zakken. Door de overstromingen is een reus achtig meer geschapen, waar over honderden motorboten en amphibievoertuigen van het leger varen. De Italiaanse regering heeft besloten twee milliard lire uit te trekken voor de door de overstro mingen geteisterde gebieden in Noord-Italië en evenveel voor de in Zuid-Italië door stormen ge troffen streken. Voorts besloten de regering en de E.C.A. een bedrag van acht millioen milliard lire beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van Chinese manschappen hebben in Korea op het westelijke front bij Tsjorwon met steun van tanks en geschut op rupsbanden een gevecht van man tegen man geleverd met manschappen der Veribondenen. Na een tijdelijke overwinning werden zij terugge dreven. In de oostelijke sector van het centrale front verkenden de Ver bondenen de Noordelijke stellin gen. Oorlogsschepen van de V.N. zetten hun beschietingen aan de oost- en westkust voort. Amerikaanse superforten uit Okinawa deden een aaval op een vliegveld in N-W.-Korea, waarhij zij gebruik maakten van radar. Lichte bommenwerpers van de V.N. bestookten Noordelijke stellingen aan het front. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat aan de leiding van het Achtste leger ophelde ring is verzocht van de berichten, volgens welke 2.500 Amerikaan se krijgsgevangenen sinds het be gin van de Koreaanse campagne zouden gedood zijn. Het ministerie van Defensie was tevoren niet ingelicht over de publicatie van het desbetref fende bericht. stig, dat niemand kan zeggen wat het uiteindelijk gevolg hiervan zal zijn, als er niet terstond een oplossing voor wordt gevonden' aldus Mossadeq. Perzië was van plan de nodige buitenlandse technici in dienst te nemen en Perzische technici op te leiden teneinde de raffinaderij van Abadan tot haar volledige capaciteit te benutten. Het ver zoek om een lening van de V. S. was uitsluitend gedaan met de bedoeling in de onmiddellijke be hoeften van Perzië te voorzien, opdat er voldoende gelden zou den zijn voor het eerste jaar van de voorbereidende maatregelen, die nodig zouden zijn om een nieuwe prikkel te geven aan de Perzische economie en te voor komen dat deze door gebrek aan fondsen zou verlammen. Volgens Dr. Mossadeq had de Westerse pers nagelaten „een volledig en juist beeld" te geven van de recente gebeurtenissen in Perzië. PERZISCHE VERKIEZINGEN UITGESTELD. Het Perzische parlement heeft met grote meerderheid een wets ontwerp goedgekeurd, dat de verkiezingen welke oorspronke lijk 21 November zouden worden gehouden, uitgesteld tot 18 De cember. De verkiezingen zijn uit gesteld naar aanleiding van Mos- sadeqs verlengde verblijf in Amerika. Oppositieleiders gaven te verstaan, dat zij een andere premier zouden aisen, als Mossa deq niet een reëel plan kon tonen voor de regeling van de economi sche vraagstukken van het land. mum gewicht van 500 gram per luchtpost worden verzonden tegen betaling van het normale internationale tarief. De lucht rechten behoeven derhalve niet te worden betaald. De pakjes dienen als volgt ge adresseerd te worden: rang, naam, voorletters, legernummer, ND VN, Napo 5100, Amsterdam, Schiphol, militair. riode doormaakt." „BEVRIJDINGSBATALJON' IN EGYPTE. Luchtoorlog boven Korea Are.:-,...-" A\ PAKJES VOOR NEDERL. MILITAIREN IN KOREA. Gedurende 't tijdvak van 15 tot 28 November 1951 kunnen aan de militairen van het Nederlands detachement in Korea niet-aan- getekende pakjes tot een maxi- SAÓ'éiN?i-»;: 51 ANV» v .LK5LN YAKOTEl ff N TUN# TAEGU 500 km 50 kT ICOokm 1250ktr. "SOOkrr1— OMMI PELTjS,4'.6l Cirkêcl 1Verzamelplaats van U N.jachtvli«g*rs *n -bommenwerpers Cirkel2- Gebied van de luchtgevechten die zich vanaf Ferrara m de te stellen voor net uitvoeren vai richting van de zee uitstrekt. Zijl openbare werken in Zuid-I talie. Italiaanse ingenieurs hebben besloten een bres te maken in een gedeelte van een dijk van de Po, in de hoop dat daardoor de gewel dige druk op de laatste honderd kilometer dijken van de rivier zal worden verminderd, vóórdat deze de Adriatische Zee bereikt. 19000 hectare vruchtbare grond zullen hierdoor worden overstroomd. Men hoopt nu dat het hierdoor wegstromende water zich nabij de plaats, waar de Po in de Adriatische zee uitmondt, weer in de rivier zal storten. De luchtgevechten boven Korea gaan regelmatig voort. In de af gelopen maanden heeft de V.N.- luchtmacht een grondorganisatie opgebouwd, die deze luchtmacht in staat stelt haar taak te ver vullen. De zware bommenwer pers die een veel groter vlieg- bereik hebben dan de jagers zijn in een grote kring om Korea op Japan en Okinawa gestation- neerd. De jagers verblijven in Zuid-Korea. De start van beide groepen wordt zo gesteld, dat deze elkaar boven Zuid-Korea treffen en dan gezamenlijk de doelen in Noord- Korea bestoken. De rode jagers, die deze V.N.- aanvallen moeten trachten te verdrijven, komen voornamelijk van vliegvelden in Mandsjoerije. In deze kaart geven wij de lig ging aan van de voornaamste vliegvelden van beide partijen, waarbij tevens is op te merken over welke grote gebieden een moderne luchtmacht moet kun nen beschikken. De Egyptische regering heeft meegedeeld, dat zij over enkele dagen de leiding van alle ..be vrijdingsbataljons" en soortgelijke organisaties zal overnemen. „De jonge mannen wensen een militaire opleiding te ontvangen en de regering zal die geven", al dus de verklaring- De „bevrijdingsbataljons" en andere strijdgroepen zijn niet- officieel en voornamelijk door jongelui gevormd na de ophef fing van het Brits-Egyptische verdrag. Het Engelse vliegdekschip „Triumph" is Donderdag in de haven van Port Said aangeko men. Het gehele vliegdek stond vol met voertuigen (waaronder ambulancewagens) en troepen. De ontscheping begon direct. Britse militairen, die bij Port Said kabels repareerden, zijn door een groep Egyptenaren aan gevallen. De militairen sloegen de aanval af en namen een jeep j in beslag. Eén Engelsman is aan het hoofd gewond. De correspondent van het Australische blad „Sydney Daily Telegraph" te Cairo, Monson, is bij een demonstratie mishandeld. Hij werd in een zijstraat gesleept en gedurende drie kwartier mis handeld. Men stond juist op het punt hem met zijn eigen das te wurgen, toen de politie hem ont zette. Monson heeft geen ernsti ge verwondingen opgelopen, doch raakte meer dan honderd pond, zijn horloge en zijn vlieg- tuigpassagebiljet kwijt. DEMONSTRATIES IN TEHERAN. Te Teheran is het Woensdag avond tot botsingen gekomen tussen demonstranten enerzijds en politie en militairen ander zijds. Voor het Saadi-theater had zich een menigte van ongeveer 2X100 personen verzameld. Oorspron kelijk zou een uit het Frans ver taald toneelstuk „De Rode Man tel" warden vertoond. Het stuk, dat links georienteerd zou zijn, was verboden. Het critiseert de toestanden bij de rechterlijke macht. De veertig acteurs en actrices betraden het theater, doch wer den onmiddellijk door de politie in het theater opgesloten. Aanhangers van het anti-com munistische nationale front en volgelingen van de godsdienstlei der Kasjani raakten slaags met leden van de communistische Toedeh. Vijfhonderd mensen, die reeds kaarten hadden, probeer den met geweld binnen te komen. De menigte werd ten slotte met waterstralen van vier brandweerauto's uiteengedreven. De ere-promotie van Prins Bernhard aan de technische hogeschool te Delft zal heden avond in het televisieprogramma van de A.V.R.O. worden uitge zonden. Een speciale film zal voor dit doel worden opgenomen, die binnen enkele uren zal moe ten worden ontwikkeld en ge monteerd, zodat zij zes uur na het begin der plechtigheid op het televisiescherm kan worden ver toond. President Truman heeft Don derdag op een persconferentie verklaard, dat internationale ge schillen veeleer door de V.N. dan door conferenties van de „Grote Vier" tot een oplossing dienden te worden gebracht. Truman zei- de verder, nog steeds te hopen, dat de Sowjet-Unie het Westerse voorstel voor een geleidelijke ont wapening tenslotte zouden aan vaarden. Truman zeide telkens weer, dat hij de V. S. niet zou verlaten voor een nieuwe conferentie van de „Grote Vier". Hij verklaarde ook meer dan eens, dat premier Sta lin of ieder ander welkom zou zijn in Washington. sah»ns "robert" markfc-'jgy brouwerijstr. 9 jérneuz£n De kapper met het aparte cachet^ ook voor betere toiletartikelen de definitieve haarmode is voor dagcoiffures kort laat ons uw haar verzorgen WESTDUITSE INVOER VAN BAUXIET UIT NEDERLAND. De invoercommissie van de Westduitse regering heeft giste ren toestemming gegeven voor de invoer van goederen ter waarde van in totaal 38.99 millioen dol lar. Uit Nederland zal Bauxiet ter waarde van' 180.000 dollar v/orden ingevoerd. STAATSLOTERIJ. DE 25000 ERUIT. In de 514e staatsloterij (vierde klasse, de tweede lijst) is op het nummer 16943 25.000.— geval len.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1