Rijksbegroting 1952 iUl Je 9 romncic 111 m u PROVINCIALE STATEN ALGEMENE BESCHOUWINGEN ll WAf BRENGT DE RADIO: IDEALE LUIERS De Chinese papegaai Ontbinding van het gezinsleven in Zuid-Afrilta Streekplan Walcheren goedgekeurd Daar komt Ag «n al ca TERNEUZEN. GROEDE. SLUISKIL. STOPPELDIJK. HET IS, ALSOF HIJ ZEGGEN WIL: „Ik zou wel graag Uw vriendje willen zijn P' In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden baby! GLöXll VLISSINGEN. VOGELWAARDE ZAAMSLAG. Gemeenteraad van Biervliet KNA AP OP BRANDSTAPEL GELEGD. BIERVLIET. In de avondvergadering van Dinsdag heeft de heer Wagenaar (C.P.N.) betoogd, dat de regering niets heeft gedaan dan de Ameri kaanse politiek ten uitvoer leggen. Spr. vroeg welke maatregelen de regering zal nemen ten aanzien van de bouw van scholen. Hij be pleitte vereenvoudiging der belas tingen. De woningbouw stagneert z.i. door de opvoering der bewape ning. Volgens spr. heeft de loonpo litiek der regering tot prijsverho gingen en verlaging van het inko men geleid. De grote ondernemers verdienen aan de oorlogsvoorbe reiding en de arbeiders leven in armoede, aldus spr. De heer Romme (K.V.P.) oor deelt, dat de regering een twee ledige taak heeft: de internationale beslissingen beïnvloeden en zo goed mogelijk op nationaal terrein verwerkelijken. Daarbij moet zij het algemeen welzijn van het volk behartigen en oog hebben voor een harmonische welstand tussen de volkeren onderling. Deze taken heeft zij naar zijn oordeel rustig volvoerd. Men zal zich moeten richten op een Europese politieke integratie; Europese integratie is een vitaal belang. De inschakeling van West-Duitsland in de Wester se defensiegemeenschap is echter een acuut vitaal belang. Het is niet bekend hoe de houding der regering is ten aanzien van het plan-Pléven. De houding der Ne derlandse delegatie te Parijs zou bepaald moeten worden door de gedachte, dat bij Europese inte gratie ook past een Europees leger. Nakaarten over de souvereini- teitsoverdracht betekent alleen schade voor de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Het spijt spr„ dat Indonesië telkens terug- kamt op de eis inzake Nieuw-Gui- nea, waarvan het weet, dat deze kier onvervulbaar wordt geacht. £^>r. vroeg waarin de medewer king bestaat, die de heer Oud zou verlenen aan een kabinet op zo breed mogelijke basis. Tenslotte verzocht de heer Romme aan de S.E.R. een afzonderlijk advies te vragen, hoe in het grote gezin van de middengroepen met vast inko men soulaas kan worden gebracht. De heer Van de Wetering (C.H.) zeide, dat zijn fractie zich ongerust maakt over de inhoud der begro ting en over de fabelachtige hoog te ervan. Z.L is het niveau te hoog voor de draagkracht van het volk. De heer Lucas (K.V.P.) vond, dat de overheidsbemoeiing op ve lerlei gebied nog groot is. Tot de maatregelen, die moeten verdwij nen behoort z.i. de huurstop. Ver der besprak de heer Lucas uitvoe rig de financiering der extra de fensie-uitgaven. Vergadering van Woensdag. De heer Schouten (A.R.), die gisteren als eerste spreker aan het woord kwam, verklaarde zien niet bevredigd door het antwoord der regering over het feit, dat bij de manoeuvres in Duitsland de Zondagsrust niet is geëerbiedigd. Zondag zijn vrijwilligers naar Ko rea vertrokken. Hij ziet de nood zaak er niet van in, dat dit ver trek op Zondag moest geschieden. Naar aanleiding van mededelin gen in de nota van minister Al bregts zegt spr., dat aan het sab- bath-gebod door regering en volk moet worden gehoorzaamd, omdat het een gebod van God is. Ten aanzien van de verhouding tussen Nederland en Indonesië dient de regering zeer concreet mede te delen: 1. Welke wijzigingen worden ge wenst; 2. Om welke reden de wijzi gingen worden gewenst en 3. Wel ke waarborgen Indonesië kan ge ven dat, als de overeenkomst wordt gewijzigd, men die gewijzigde over eenkomst zal naleven. Nieuw Guinea kan noch voor werp noch onderwerp van overleg zijn in die zin, dat dit zou uitlopen op wijziging der souvereiniteit. De regering mag daarover geen en kele grond van twijfel laten be staan. Spr. is van oordeel dat de K.V.P. niet de gevangene is van de P.v.d. A., maar omgekeerd. Tussen de beide fracties is er vaak kortslui ting en dan is er iets op gevonden. In dat iets zit de kern van de zaak. Van compromissen, waarbij men komt tot vermenging van essen tiële verschillen, is geen sprake. In het regeringsbeleid ontbreekt het appèl aan de diepere gevoelens die in een groot deel van ons volk leven. Nederland moet zijn bijdra ge leveren aan de defensie van het Westen. Die defensie tegen moge' lijke agressie is noodzakelijk en in diepste zin verbonden met de geest van vrijheid. De offers en verplich tingen die hieraan zijn verbonden zijn onontkoombaar. Aan de woningbouw moet hoge prioriteit worden gegeven. Voor 1952 moet zeker 50.000 woningen worden gebouwd. Voor volgende jaren zal men aan dit getal nog uitbreiding dienen te geven. Spoedig moet z.i. tot stand ko men een regeling van het ouder domspensioen op basis der verze keringsgedachte. Spr. constateert een ontwikkeling der politieke ver houdingen, waarbij men zich dis- tancieert van het regeringsbeleid, vooral van de zijde der socialisten. Het urgentieprogram van de P.v. d.A. is minder onschuldig dan de heer Donker het deed voorkomen. De derde macht bestaat alleen in de gedachten van de heer Oud. Er zijn principiële verschillen en men moet niet trachten telkens weer verbindingen te leggen. De heer Hofstra (Arb.) wijdt een technische beschouwing aan de be groting. Er moet gezocht worden naar een synthese tussen de noden van het heden en de wenselijkheid van schuldaflossing. Aflossing van staatsschuld is belangrijk, maar behoud van de levensvoorwaarden is belangrijker. Z.i. mag geconsta teerd worden, dat de financiële po litiek een opgaande üjn heeft ge volgd. De sociale rechtvaardig heid is het primaire richtsnoer ook voor het financiële beleid ge weest, waarbij gevolgd werd het parool, na de bevrijding uitgege ven, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moesten dragen. Van economisch standpunt be zien kunnen er naar sprekers oor deel geen gegronde bezwaren te gen de gevolgde financiële politiek worden ingebracht. Ook in budgetair opzicht betuigt spr. zijn instemming met het ge voerde beleid. De heer Van den Heuvel (A.R.) meent dat het ogenblik is gekomen om de balans van het financiële be leid na de oorlog op te maken. Hij stelt vast, dat de staatsschuld is opgelopen tot 7,8 milliard. Enorme tekorten zijn o.a. ontstaan, door dat alle Nederlanders via levens middelensubsidies zijn bedeeld. Spr. is van oordeel, dat de minis ter van Financiën niet voldoende aandrang op zijn ambtgenoten heeft uitgeoefend om tot bezuini ging te komen. Alle ministers en alle ambtenaren moesten ervan doordrongen worden, dat we een doodarm volk zijn en dat we ons geen enkele luxe kunnen veroorlo ven. Voor de gemeenten geldt het zelfde. De situatie is zeer ernstig. Met alle waardering voor allerlei onderdelen van het beleid van de minister bleek spr. groot bezwaar te hebben tegen de willekeur in zijn handelingen, met name ten aanzien van de credietpolitiek, de huurpolitiek, de rentepolitiek en de belastingpolitiek. De heer Zandt (S.G.) betoogt o. m., dat de regering in Indonesië haar tijd voorbij heeft laten gaan en dat zij niet heeft ingegrepen, toen behoud nog mogelijk was. Z.i. verdient de wijze, waarop de Ambonezen in de steek zijn gela ten, de scherpste afkeuring. HU be pleit de wenselijkheid om te be vorderen, dat in 1952 minstens 50.000 woningen worden gebouwd. Voorts waarschuwt hij tegen het opdringen van Rome. De memorie van antwoord zegt, dat er geen sprake is van vervolgingen van protestanten in Spanje, doch spr. is het daarmede niet eens. In Spanje en Zuid-Amerika zijn er verschrikkelijke vervolgingen van protestanten, zo verklaart hij. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) is van oordeel, dat de minister van Financiën zijn goedkoop-geldpoli tiek had moeten laten volgen door andere maatregelen; dat heeft hij verzuimd. Wanneer de huidige fi nanciële politiek wordt voortgezet, ziet spr. de toekomst allesbehalve prettig in. De motie-Andriessen verplicht z.i. tot niets, evenmin als het ur gentieprogram van de P.v.d.A. Spr. beschouwt dit als narcosemidde- len. De regering voert een politiek, die naar een crisis zal voeren. Vandaag komt minister Drees aan het woord. De Anglicaanse bisschop van Johannesburg heeft de aandacht gevestigd op het grote aantal echtscheidingen dat in zijn bis dom voorkomt, zo meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. Volgens de bisschop wordt 1 op de 3 huwelijke door echtschei ding ontbonden. „Degenen, die tot echtscheiding besluiten", zo vervolgde hij hebben daarvoor verschillende redenen. Doch ach ter al deze ligt het simpele feit, dat men er Ibij velen, niet meer van op aan kan, dat zij het eens gegeven woord houden. De ge volgen van dit alles op de betrok ken personen zelf zijn al ernstig genoeg, maar men weet wel, dat de gevolgen van een verbroken huwelijk nog veel ernstiger zijn voor de kinderen? Zo waren in het jaar 1947 alleen reeds in de stad Johannesburg niet minder dan duizend kinderen, die geen normaal gezinsleven kenden doordat de ouders gescheiden waren". De bisschop wijst er op, dat de gehele gemeente moet medewer ken bij het houden van gezins- weken, waarin de -betekenis en de waarde van huwelijk en gezin aan de mensen worden duidelijk gemaakt. Woensdagmorgen hebben de pro vinciale staten van Zeeland zonder hoofdelijke stemming het streek plan Walcheren goedgekeurd. Na dat de mogelijkheid was geboden om bezwaren tegen dit ontwerp in te brengen, is dit plan op tal van onderdelen vrij ingrijpend gewij zigd en het gevolg daarvan was, dat de meeste artikelen voor de statenleden aanvaardbaar waren. Een groot vraagstuk bleefde kwestie van het waterwingebied te Koudekerke, het probleem om een compromis tot stand te brengen tussen de belangen van de water winning en van de recreatie. In het streekplan is n.l. aan het gebied, waarop de badplaats Dis hoek (gemeente Koudekerke) ligt en waar zich enige prises d'eau van de waterleiding-maatschappij midden-Zeeland bevinden, de be stemming van het waterwingebied gegeven, hetgeen inhoudt dat aan de bestaande bedrijfsgebieden en inrichtingen geen uitbreiding kan worden gegeven en dat er ook geen nieuwe mogen worden geplaatst. De gemeente Koudekerke acht zich door deze bepaling in haar ont wikkeling geremd en heeft dan ook verzet aangetekend, waarbij zij van tal van zijden steun vond. De waterleiding-maatschappij stelt zich op het standpunt, dat het uit de bij Dishoek gelegen putten ge wonnen water voor het waterarme Walcheren zeer belangrijk is en dat er dus maatregelen moeten komen ter bescherming van dit waterwin gebied. In de staten-zitting werd langdurig over deze kwestie ge sproken en vooral de heer A. H. S. Stemerding toonde zich een krach tige pleitbezorger voor Dishoek. Hij stelde voor het waterwingebied ter plaatse tijdelijk uit het streekplan te lichten. Gedeputeerde Staten verklaarden zich hier echter tegen en konden ook niet meegaan met een voorstel van Jhr. mr T. A. J. W. Schorer om de huidige toestand voorlopig niet te wijzigen, doch na proefnemingen met andere water- winsystemen nader te besluiten, welke gronden niet tot waterwin gebied moeten worden bestemd. Gedep. Staten hebben zich nader beraden op de voorstellen en kwa men tot een compromis-voorstel, luidende dat binnen een door Ge- dep. Staten in overleg met belang hebbenden te bepalen termijn deze in de gelegenheid zullen worden gesteld een onderzoek in te stellen om eventuele proefnemingen te doen verrichten met betrekking tot de wenselijkheid van andere waterwinsystemen in de gemeen te Koudekerke. Het college zou van de uitslag daarvan mededeling doen in de eerstvolgende zitting van de provinciale staten en even tueel wijziging voorstellen van de aanwijzing van het waterwinge bied. De provinciale staten gingen ermede accoord, dat deze tekst als een additioneel artikel aan het be sluit tot goedkeuring aan het streekplan wordt toegevoegd. De staten keurden verder een voorstel van G. S. goed tot het ver lenen van financiële steun aan de lectuurvoorziening in Zeeland. Coaster te water gelaten. Van de werf der Terneuzen9che scheepsbouwmaatschappij is giste ren met goed gevolg te water ge laten het ca. 800 ton metende glad dek-schip „Drie Gebroeders" voor de heer Davids te Delfzijl. Het schip is gebouwd onder klasse „Bureau Veritas", Atlantische vaart, en zal worden voortgedre ven door een werkspoormotor van 580 pk. Op de vrijgekomen helling zal nu de kiel worden gelegd voor een zelfde soort vaartuig van 930 ton voor Nederlandse rekening. Op een andere helling is voorts in aanbouw een tankschip van 650 ton voor de firma Minnaert te Rotterdam, dat eveneens onder klasse Bureau Ve ritas Atlantische vaart wordt ge bouwd en dat begin 1952 te water zal worden gelaten. De gaszinkerstilm. Gisteravond werd in het zo goed als geheel bezette Concertgebouw de film vertoond van het giganti sche werk van het leggen van de grootste gaszinker ter wereld door de Westerschelde, waardoor straks de huismoeders in Zuid-Beveland en Walcheren zullen kunnen profi teren van het door de Cokesfabriek te Sluiskil gefabriceerde gas. Bjj het volgen van deze arbeids- film komt men onder de indruk van de arbeid van de directie van liet aannemings- en handelsbedrijf E. W. Smit te Nijmegen, zijn inge nieurs en arbeiders-, de lassers en de sleepbootbemanningen, die het reuzenobject op zo'n succesvolle wijze tot uitvoering wisten te bren gen. Uit de overgrote belangstelling tijdens de uitvoering en de voltooi ing van dit machtig werk bleek duidelijk hoe dit de aandacht trok van binnen- en buitenlandse des kundigen, waardoor de faam van het bedrijf van de heer Smit nog verder over de gehele wereld werd verbreid. De entreegelden die deze film hier en elders opbrengt, worden Mond- en klauwzeer. Het blijkt, dat de gevreesde ziek te onder het rundvee in West Zeeuws Vlaanderen zich uitbreidt Onder het vee van de landbouwer C. van Hoeve alhier werden geval len van mond- en klauwzeer ge constateerd, terwijl bij de landbou wer J. Verplanke reeds twee koeien aan deze ziekte zouden zijn gestor ven. Opbrengst collecte. De opbrengst van de te Sluiskil gehouden collecte op Klaproos dag bedroeg 39,82. Vcrkeersstag natie. Doordat een der rechterachter- banden van een vrachtwagen, geladen met bieten, het begaf, bleef dit voertuig op het vaste gedeelte van de brug te Sluiskil aan de Oostzijde steken. Door een en ander kon slechts over de ene helft van de brug worden gereden, waardoor het verkeer tijdelijk was gestagneerd en de dienstdoende gemeente politie het drukke verkeer langs deze route in goede banen leidde. Toneel. Voor een overvolle zaal bracht de toneelgroep „Stoppeldijk'' het drama „Tropenzang" op de plan ken. Dit Indische stuk van Willy v. d. Berg en Bol Bertina speelt zich af in de rimboe. Het is een gc-zond stuk realisme, vrij van alle sentiment. De felle conflicten schakelen zich aaneen om in het derde bedrijf de climax te berei ken. De spelers kweten zich al len goed van hun taak. Vooral de vertolkers van de hoofdrollen, de heren P. Lambert, G. de Maaijer en J. de Bakker, gaven goed spel. Het derde bedrijf miste echter de door de heer Smit afgestaan aan j nodige vaart. Dit euvel was in het Koningin Wilhelminafonds. Een filmavond, waarvan allen stellig met respect voor deze ar beid huiswaarts zijn gekeerd. Als „toegift" werd een schitte rende door de heer But vervaar digde kleurenfilm vertoond, die op namen te zien gaf van het leggen der geuszinkers. Goed afgelopen. Dank zij het kordaat optreden van de heer M. de Jonge in de Beatrixstraat alhier is het per ceel Beatrixstraat 7, bewoond door het echtpaar Ten H. met 6 kinderen, voor brand behoed. Omstreeks kwart vóór 8 Dins dagmorgen, toen de heer Ten H. reeds naar zijn werk was, had den door een ongelukkige samen loop van omstandigheden de gordijnen in de keuken vlam ge vat. Weldra waren èn gordijnen én overgordijnen een prooi der vlammen. Verschrikt vluchten de kinderen, die pas uit bed waren, naar buiten en riepen: Help, help! Eén der buren, de heer M. de Jonge, snelde onverwijld op het hulpgeroep toe en wist handig gebruik makend van de water kraan het vuur, dat reeds het plafond had aangetast te blussen en erger te voorkomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DE HOOFDSTAD. Twee doden. Op het drukke kruispunt Midden wegNieuweweg in Amsterdam Oost zijn gisteravond een Skoda- bestelauto en een Ford Vedette op elkaar gebotst en een 20-jarige Amsterdamse jongeman en een jong meisje, die in de cabine van de Skoda bestelwagen zaten, heb ben hierbij het leven verloren. pgOOUtf hoofdzaak te wijten aan het pu bliek. Velen legden een ontstel lend wanbegrip voor de dramati sche hoogtepunten aan de dag. Hiet gelach was niet alleen sto rend voor de begrijpende toe schouwers. het stoorde ook de acteurs in hun concentratie. Na de pauze werd het blijspel „Levie Paardebek als huwelijks makelaar" opgevoerd. De koste-, lijke humor, de verschillende ka rakters, de lach en de traan, dat waren de deugdelijke grondbe ginselen, waaruit de smakelijke schotel van dit vlotte stuk was bereid. De regie berustte in handen van de heer C- Hertogh, terwijl de grime verzorgd werd door de heer E. van Campen. Alles bijeen was het een gezel lige avond met goed toneel. „De Schelde" tot 1955 van opdrachten voorzien. „Ondanks het feit, dat de order is, valt het toch moeilijk het ge hele personeel aan het werk te houden. De levering van mateoa- len geschiedt zo traag en is zo on gewis, dat hierdoor problemen ont slaan, die niemand heeft kunnen voorzien. De oudere arbeiders steeds bereid ook het hun niet pas sende werk te doen; met de jonge ren is dit wel eens anders. De ma- teriaalprijzen stijgen nog steeds en daarom is het nodig er de uiterste zuinigheid mede te betrachten". Deze woorden werden gesproken door de heer Arie Smit, directeur der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in een huldigingstoespraak tot een 64-tal jubilarissen, die hun 50-, 40- of B5- jarig jubileum hebben gevierd. Met voldoening maakte de faeer Smit er melding van, dat de oor logsschade aan het bedrijf geheel hersteld is en dat men eindelijk een vergelijking met alle andere bedrij ven in het land weer met glans kan doorstaan. Als men bedenkt, alflus spr., dat in 1945 „De Schelde" aan flarden lag, is dat een grote pres tatie. De situatie is echter van dien aard, dat in de toekomst het tem po van herbouw en verbeteringen vertraagd zal worden. Op het ogenblik zijn vier schepen in aan bouw en daarnaast zijn vele moto ren en ketels besteld. Mond- en klauwzeer. Ook in onze gemeente zijn thans verschillende gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd. De Steenhouwerszoon van Utrecht. In het verenigingsgebouw te Zaamslag heeft de heer J. L. Ha- melink uit Terneuzen Dinsdag avond gesproken over „De Steen- houwerszoon van Utrecht". De heer P. de Leeuw opende de bijeenkomst. Hij kon een groot aantal belangstellenden welkom heten. Na gebed en het zingen van ps. 66 vers 1 en 8 hield de heer Harae- link zijn inleiding. Het verhaal speelt zich af in het hart van de Domstad, aldus spr. Dit boek staat niet in verband met de andere boe ken „De Smidsgezel", „De Bijlhou wer" en „De Hopmansvrouw". Be auteur is de bekende schrijver W. G van der Hulst, die thans 72 jaar oud is. Op onderhoudende wijze beschreef de heer Hamelink het leven en de werken van Van der Hulst. De heer De Leeuw dankte de spreker voor zijn boeiende cause rie, waarna hij met dankgebed sloot. Ongeval. Dinsdagvoormiddag speelde het ly,-jarig zoontje van de familie A." H„ wonende in de Elleboog- straat, met een kameraadje op de zolder. Tijdens het spelen is het knaapje van de zolder gevallen en op de stenen vloer terechtgekomen. Daar het knaapje geen inwendi ge kwetsuren had bekomen, kon de ontboden geneesheer de ouders gerust stellen. Opbrengst collecte. De alhier gehouden „Simavi"- portefeuillè* tot 1955 goed gevuld collëcte heeft opgebracht 299. Tijdens de gisteravond gehouden wie de herstelkosten zal hebben te gemeenteraad werd door burge- betalen. Schotse kinderen die cowboy en roodhuid speelden, besloten het pel nog aantrekkelijker te ma ken door de jongste, een 6-jarig knaapje op de brandstapel te leg gen. De keine werd aan een boom stam vastgemaakt, terwijl de „roodhuiden" op enkele centime ters van z'jn voeten eert vuurtje aanstaken. Terwijl de vlammen- oplaaiden, voerden de kinderen een „scalp- dans" uit, terwijl zij met houten lansen, bogen en pijlenj zwaaiden. De vader van de jongen kwam gelukkig op tijd ter plaatse. De vlammen hadden de benen van de knaap reeds bereikt. St. Nicolaas op bezoek. Op verzoek van de Kon. Harmo nie heeft St. Nicolaas zich bereid verklaard de trekking te verrich ten van de jubileumloterij. Uitvoering. In de zaal van de heer Van de Sande gaf de Kon. Harmonie haar eerste winteruitvoering. De voorzitter, de heer C. Jansen, bracht in zijn openingswoord dank aan de burgerij voor de hulde, die de harmonie werd gebracht bü de herdenking van haar 10-jarig be staan, en memoreerde in het kort de door de harmonie behaalde suc cessen. Onder leiding van de heer Jas per Anthonisse werd het muzikale gedeelte van deze avond op de be kende keurige wijze verzorgd. Tijdens de pauze vond de tradi tionele verloting van de taart plaats. Na de pauze trad de toneelver eniging „Jacob van Lennep" voor het voetlicht met het boeiende to neelspel „Vlucht om de Evenaar" van Schuurman. Zowel de hoofd- als bijrollen werden op pakkende wijze vertolkten het fantastisch spel werd door de aanwezigen tot het einde met volle aandacht ge- I volgd. Een gezellig bal vormde het slot van deze geslaagde avond. In verband met het feit, dat de winter nadert, zullen B. en W. hangende deze arbitrage met spoed in bedoelde verlichting doen voorzien. VRIJDAG 16 NOV. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen- dienst; 11.00 Piano; 11.30 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble; 13.45 Causerie; 13.55 Gram.; 14.00 Causerie; 14.15 Orkest; 14.45 Kwartet; 15.15 Voordracht; 15.35 Trio; 16.30 Zender- meester Kostense het vierde ge meentehuisplan voorgelegd. Hier over werd uitvoerig gediscussieerd. Afgewacht zal worden hoe de van dit plan gemaakte maquette uit zal vallen, waardoor men het beter zal kunnen beoordelen. De gemeenterekening 1950 geeft in de gewone dienst aan inkomsten 330.106,57 en aan uitgaven ƒ321.831,64. Batig saldo ƒ8.274,93. De kapitaaldienst sloot met een ba tig saldo van 5.642,48. De begroting 1952 werd aange boden en zal later worden behan deld. Z.h.s. werd de recognitie voor het hebben van benzinepompen in gemeentegrond van 5 op 10 per jaar gebracht. De vergoeding voor het bijz. la ger onderwijs werd voor 1950 vast gesteld. Uitgegeven was 1516,18, van welk bedrag voor vergoeding in aanmerking komt 1204,58. De - kindertoelage-verordening voor. -6.10 Voordracht, het gem. personeel werd aangepast sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 sur. :nJViv,a!n4 o OR Ti? atrori n CCtiiT. aan de voorschriften der Kinder bijslagwet. Een perceel bouwgrond aan de Havenstraat ter plaatse van het pand van W< HEDEN: ZAAM1SLAG: Café R. van de Veke, 4 en 7 uur: Biosc. Gas- zin-kers door de Wester-Schel- de. TE5RNEU1ZEN: Concertgebouw 8 uur: Z.V.U. Blijspel Kapitein Carvallo. MORGEN: OLINGE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoeren van riolermgs- en bestratings- werken. TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bios. ,,De Pastoor van Kirchfeld." Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Chr. Winterlezing. Lokaal Bethel, 7.30 uur: 'Zangavond Chr. Gem. Zang vereniging „De Lofstem''. HjULST,: De Koning van Enge land, 8 uur: Biosc. Gaszinkers door de Wester-Schelde. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 10) Nadruk verboden. „Aan mij is de fout", drong Chan aan. „Beschaamd over mijn domheid Mogelijk", zei Eden. „Maar, nu je de paarlen hebt, Sally, moet ik iets anders zeggen. Ik wou je niet eerder ongerust ma ken. Vanmiddag om vier uur heeft iemand me opgebeld Madden weer, zei hij. Maar iets in zijn stem enfin, ik was voorzichtig. De paarlen kwamen met de „President Pierce", niet waar? Ja. De naam van de bren ger? Waarom moest ik dat ver tellen, vroeg ik. Nu, hij had juist kennis gekregen van enige feiten, en nu vreesde hij dat het snoer in gevaar was, en hij wou niet, dat er iets gebeurde. Hij kon hel pen. Hij drong aan, dus zei ik tenslotte: „Heel goed, meneer Madden. Hang uw hoorn maar op, over tien minuten krijgt u de gewenste inlichtingen." „Er was een pauze, toen hing hij de hoorn op- Maar ik telefo neerde niet naar de woestijn. In plaats daarvan liet ik het nagaan, en bevond, dat ik was opgebeld vanuit een publieke telefooncel in een sigarenwinkel." Eden zweeg. Hij zag, dat Char lie hem met grote belangstelling aankeek. „Begrijp je nu, dat ik me onge rust maak over Bob?" ging de juwelier voort. „De zaak deugt niet, ik zeg je, het staat me niet aan. Er werd geklopt en Eden zelf deed open. Zijn zoon kwam bin nen, joviaal glimlachend. Toen hij hem zag, maakte, zoals zo dikwijls gebeurt, in zo'n geval, de angst van de bezorgde vader plaats voor hevige woede- „Jij bent me de zakenman wel", riep hij. „Nu, vader geen complimen ten", lachte Bob Eden. „En dat aan mij, die heel de dag door San Francisco heb gezworven in uw dienst." „Ja, dat zal wel. Dat zul je wel weer gedaan hebben, terwijl toch je werk was meneer Chan van de boot te halen." „Het spijt mij zo afhalen aan de boot gemist te hebben", mom pelde Chan. „Alles mijn schuld ik weet zeker...." „Onzin", riep de juwelier. ..Zijn schuld, zoals gewoonlijk. Wan neer zul je eens verantwoorde lijkheidsgevoel tonen?" „Nu, vader, en verantwoorde lij kheidsgevoel tonen is juist waar ik nu pas mee opgehouden ben." „Mijn hemel, wat een taal! Je hebt toch meneer Chan niet af gehaald?" „Nu ja, eigenlijk „Eigenlijk? Wat eigenlijk? „Juist. Dat is een heel verhaal en ik zal het u vertellen als u die ongeoorloofde aanvallen op mijn goede naam staken wil. Ik ga er bij zitten, als dat mag- Ik ben heel wat op de been geweest en ik ben moe." Hij stak een cigarette op. „Toen ik zowat vijf uur uit de club kwam om naar de haven te gaan, was er niets te zien dan een gedeukte oude taxi, die betere dagen gekend had. Ik sprong er in. Toen ik aan de kade uitstapte, merkte ik, dat de chauffeur een tamelijk slecht bekend staande kerel was, met een litteken over de ene wang en een lopend oor Hij zei, dat hij op me wachten zou, hij zei het geestdriftig. Ik ging onder de overkapping. Daar lag de „President Pierce" in de haven te draaien om bij de wal te komen. Na een paar minuten zag ik een man naast me staan een magere, kouwelijke kerel in een overjas, met zijn kraag op, en een zwarte bril. Ik denk, dat ik psychisch aangelegd ben hij voorspelde niet veel goeds, vond ik. Ik weet niet waarom, maar het leek me, dat hij naar me keek v^n achter die berookte ramen. Ik ging naar de andere kant. Hij ook. Ik ging de straat cp. Hij volgde. Ik weer terug naar de plank de koukleum mee." Eob Eden hield op en keek glimlachend rond. „Op dat ogen blik nam ik een snel besluit, net iets voor mij. Ik had de paarlen niet, maar meneer Chan wel. Waarom zou ik meneer Chan aan iedereen verraden? Dus stond ik daar hoopvol te kijken naar de menigte, die van de P.P. afkwam. Ik zag de man, die ik voor me neer Chan hield, aankomen, maar ik verroerde geen vin. Ik zag hem rondkijken en toen de straat op gaan. Nog was de geheimzinnige meneer achter de ramen vlak op mijn hielen. Toen iedereen aan wal was, ging ik terug naar mijn taxi en betaalde de chauffeur. (Wordt vervolgd.) red. De Jonge werd verkocht aan de heer P. den Ha mer. De tijdelijke regeling voor ziektenverzekering van het K®(Ij- personeel werd tot 1 Jan. 1J53 vastgesteld met een uitkering maximaal 50 per jaar. Zfl die geen verzekering hebben afgeslo ten ontvangen de helft van het uit gegeven bedrag eveneens mit een maximum van 50. Een stukje trambaan aan de Beukelsstraat werd van de Wed. C. van der Hooft te Schoondijke overgenomen voor de formele som van 1. De door oorlogsgeweld bescha digde woning van Jac. Ongenae in de Noordstraat werd voor 2500 aangekocht en de ondergrond hier van voor 250. De op dit pand rus tende oorlogsschade van 1205 komt de gemeente ten goede. De kolentoeslagregeling gedu rende 1 Dec. 19511 Maart 1952 wordt gebracht van 2 op 2,50 per week. De begroting 1951 werd gewij zigd en de rek. courantovereen komst met de Bank voor Nederl. gemeenten werd voor 1952 aange gaan tot een bedrag van 90.000. Bij de rondvraag vestigde de heer De Lijser op het terrein aan de Gentsestraat, hoek Schoolplein, waar allerlei rommel wordt neer gegooid. B. en W. zeggen opruiming hier van toe. De heer Van Pamelen zeide, dat ditzelfde euvel zich voordoet op 't terrein bij Th. Bracke aan de Sin gel. Ook hieraan zal een eind wor den gemaakt. De heer Verplanke bracht de straatverlichting te Driewegen ter sprake. De voorzitter zeide, dat hierover een kwestie is ontstaan tussen het gemeentebestuur en de P.Z.E.M. wat betreft de herstelling van de oorlogsschade aan het net. Door arbitrage zal worden vastgesteld volksmuziek; 18.35 Regeringsuit zending- '18.45 Causerie; 18.50 Causerie; 19.15 Regerin^suitzen- ding; 19.'35 Gram.; 19.40 Radio- krant; 20.00 Nieuws; 20.10 Cause rie; 21.10 Piano; 21.30 Reportage; 21.40 Gram.; 21.50 Orkest; 22.30 Orgel; 22.45'Gebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de vrouw10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 19.50 Voor de zieken; 11.20 Voordracht-, 11.40 Piano; 12.00 Operette; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orgel; 13.35 Dansmuziek; 14.00 Voor de vrouw- 14.20 Gram.; 15.00 Cause rie; 15.45 Gram.; 16.00 Cause&e; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nws.; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano; 19.10 Voor emigranten; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 29.05 Boekbespreking; 20.15 Gram.; 20.30 Benelux; 20.40 Causerie; 21.00 Cabaret; 21.30 De ducdalf; 21.50 Overzicht; 22.05 Rhytmische muziek; 22.30 Gram.; 22.4-0 Cau serie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws13.15 Orgel; 14.00 Voor de school; 15.00 Voor de kinderen; 15.30 Kamermuziek; 16.15 Zaag; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 De wereld der muziek; 18.10 Voor dracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Actualiteiten 19.50 Causerie 20.00 Film; '20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Balletmuziek; 23.00 Nws.; 23.05 Opera.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2