Grote anti-Britse betoging in Egypte Mossadeq Wordt vervangen De besprekingen te Pan Moen Djon Verkiezingen op Philippijnen de De overstromingen in Noord-I talië Premier Nahas Pasja in de stoet Financiële hulp gevraagd, aan Truman s Pluimveehouders verzekeren zich tegen vogelpest Ministers Pact van Brussel bijeen De Britse voedselpositie Winkels langer open DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1885. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Staking van 30.000 mijnwerkers in Noord-Frankrijk KOREA WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. 0f< Strafvervolging tegen spion De melkcontrole in FriesSand Financiering van nieuwe boerderijen Het mond- en klauwzeer Nederland Stakingen bij de spoorwegen in Guatemala legen „Operatie" Griekse communisten Amerikaans vliegtuig vermist LAND VOOR ARME BOEREN IN INDIA. Srtankering bij Abonnement: Terneuzen Llrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 -— Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa iaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW Kubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pe advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrtw Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 n«' Te Cairo zijn grote anti-Britse lussa-demonstraties gehouden. Ook de partijen in NooncLSoe- dan, die voor aansluiting by E\gyp- te zijn, bereiden grote betogingen vrntr. Ministers, parlementsleden, le den van de rechterlijke macht, godsdienstleiders, docenten, stu denten, afdelingen! uit de vrou- ~wenbeweging en de vakbeweging en schoolkinderen met vlaggen liepen in. de optocht mee. De hoogwaardigheidsbekleders werden bewaakt door politie te paard. Ih Ismailia hielden Egyptena- ren een vrachtauto aan, waarmee exemplaren van de in het Engellis verschijnende „Egyptian Gazette" werden vervoerd. De inhoud van de auto werd verbrand. De chauffeur en) zijn a»to worden vermist. Naar de Britse militaire autoriteiten mee deelden beschouwden zekere ex tremistische Egyptische groepen het blad als ,,te Brits" in zijn be richtgeving. Voorts wordt van Britse mili taire zijde gemeld, dat zich meer gevallen hebben voorgedaan, dat Egyptische autobestuurders teachtten Britse militaire voertui gen van de weg te dringen. Verscheidene Egyptische chauf feurs werdenl gearresteerd. De staking bij de „Marconi Maatschappij" is Woensdag na 13 uar geëindigd. Hierdoor zijn de verbindingen «et de buitenwereld hersteld Mjostafa Ali, die ontslagen werd omdat hij weigerde een telegram voor een lid van de Britse strijd krachten te behandelen, is weer in dienst genomen!. De staking brak Uit naar aanleiding van dit ont slag. In Pert Said hebben leden van de Britse marine 7 personen aan gehouden, die verdacht worden van onrust stoken. De mannen bevonden zich in een witte motorboot. Een van de ge arresteerden is op de kruiser „Gambia" gevangen gezet. Hij word de leider van een! havenben de genoemd. Dinsdag zijn 5 per sonen gearresteerd in verband met bet verdwijnen van een onbe waakte lichter. In Cairo is ter gelegenheid van de ,,dag van de strijd" een stille optocht gehouden, die een lengte had van 5 km. Premier Nahas Pasja bevond zich, ondanks het verbod van zijn dokter, aan het hoofd van de stoet. Woensdag zijn twee Britse sol daten gewond bij een (beschieting door een groep Egyptische sluip schutters. Zij werkten aan tele foonlijnen tussen Port Said en Moascar (waar het hoofdkwar tier van generaal Erskine is ge vestigd), die door saboteurs wa ren doorgesneden. Bij Suez hebben Britse soldaten een Egyptenaar doodgeschoten en een andere ernstig gewond. De soldaten hadden het vuur ge opend op een groep Egyptena- ren, die bezig waren een pijplei ding voor water van het Britse legerkamp op te graven en op een vrachtauto te laden. Ten Z. van Port Said, hebben saboteurs het spoorwegverkeer enige uren opgehouden door het onklaarmaken van wissels. Even ten Z. van de stad zijn telefoon lijnen, die van uit andere delen der kanaalzone naar Port Said lopen doorgesneden. Ongeveer 30.000 mijnwerkers in Noord-Erankrgk hebben1 Woens dag gehoor gegeven aan de sta- kingsoproep van het communisti sche vakverbond. Volgens de nieuwe regeling moeten zij namelijk 15 procent van de ziekenfondspremie betalen. Tot dusver genotenl zij gratis medische behandeling. Ongeveer '75 procent van de ochtendploeg is bij de staking be trokken. De mannen zijn ontevreden over een nieuwe regeling inzake de so ciale verzekering. In de Siciliaanse provincie Ca tania hebben zich 603 gevallen van typhus voorgedaan. Vier zie ken zijn overleden. Men schrijft het uitbreken van de epidemie toe aan het gebruik van besmet drinkwater, na de jongste over stromingen. Na afloop van een) Dinsdag ge houden bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van 5 landen van het verdrag van Brussel, Frankrijk, Engeland, België, Nederland en Luxemburg, is in een communiqué verklaard, d*t de 5 ministers overeengeko men zijn, dat zij zullen wachten tot het bezoek van de Wostduitse kanselier Dr. Adenauer aan Parijs alvorens verdere besluiten te ne men over de toekomst van Duits land. Voorts wordt verklaard, dat de ministers besloten hebben de Raad van Europa een schrijven te zen- de^ aangaande de te scheppen verhouding tussen de beide orga nen. Men meent te weten, dat zal worden aanbevolen, de permanen te commissie van de organisatie van het pact van Brussel niet te doen opgaan in de Baad van Euro pa. De Britse minister van Voedsel voorziening, Lord Woolton, heeft het Britse volk gewaarschuwd, dat ,,een erg magere tijd" te wachten staat, mits het meer goe deren om in het buitenland voed- srt te kopen produceert. De bevoorrading met vlees is top een gevaarlijk laag peil en de voorraden zijn kleiner dan gedu rende de oorlog, aldus Lord Wool- Teneinde evenals vorige jaren het publiek in de gelegenheid te stellen gedurende de dagen, on middellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar, ook in de avonduren inkopen te doen, heeft de minister van Eco nomische Zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd ont heffing te verlenen van de wet telijke voorschriften inzake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 29 en 30 No vember 1951 en op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December. 1951. Er wordt op gewezen, dat de beperkende bepalingen ten aan zien van étalage- en reclamever lichting gedurende de piekuren in verband met bedoelde feest dagen geen wijziging ondergaan. In een uitzending van radio- Peking is ontkend, dat de Noor delijke onderhandelaars te Pan- moendjon er op staan tot een sta ken van het vuren te komen voordatt een volledige overeen stemming over een wapenstil stand is bereikt. Volgens radio-Peking hadden de onderhandelaars van de Ver bondenen er in toegestemd de kwestie van de afbakeningslijn op te lossen door deze te laten samenvallen met de gevechts linie. Toen de Noordelijken dit voor stel bevestigden hadden de Ver bondenen echter voorgesteld het vraagstuk als laatste punt op de agenda te plaatsen in plaats van als tweede punt, aldus radio- Peking. De onderhandelaars van de Verenigde Naties verklaarden na aflooip van de bijeenkomst van de subcommissies van Woensdag, dat de houding van de Noordelij ken er nog steeds op duidde, dat zij een feitelijk staken van het vuren wensen. Volgens een woordvoerder van de Verbondenen is op deze 21e zitting, die ruim vijf uur aan een stuk* duurde, „geen voortgang" gemaakt. Aanvallen afgeslagen. Ten Westen van Tsjorwon heb ben de Verbondenen Dinsdag avond aanvallen van de tegen stander afgeslagen, aldus meldt het communiqué van het achtste legerkorps. Ten westen van Ko- rangpori werd een andere aan val afgeslagen. Aan het centrale front kregen communistische patrouilles op vijftien punten contact. De Verbonden troepen melden 618 man van de tegenstander te hebben gedood en vierhonderd kleine wapens te hebben buitge maakt. In klingen, die in nauw contact staan met Ghavam es Soeltaneh, een Perzische premier die vol gens vele waarnemers premier Mossadeq zou opvolgen, ver klaart men dat Es Soeltanehs regeringsprogram de volgende punten zou omvatten: 1. Vriendschap met het Westen. 2. Een spoedige oplossing van het oliegeschil ten voordele van beide partijen. 3. Hervorming van de regenng. 4. Fiscale en agrarische hervor mingen. 5. Krachtige maatregelen tegen de communistische ,,Toedeh". Er worden voorbereidingen ge troffen om Mossadeq feestelijk te ontvangen, hoewel hij heeft getelegrafeerd geen „triomphbo- gen" te wensen. Volgens het weekblad „Nieuw Azië" hebben 26 leden van de volksvertegenwoordiging een motie ondertekend, waarin de vervanging van Mossadeq wordt verzocht. MOSSADEQ ZONDAG XA/til EGYPTE. De Perzische min.-president Moh. Mossadeq zal Zondag uit Washington vertrekken en op weg naar huis een bezoek aan Egypte brengen, aldus maakt de Perzi sche ambassade te Washington bekend. Het vertrek van Mossadeq is 3 dagen uitgesteld, omdat de lucht- dienstregeling een eerder vertrek niet mogelijk maakt, aldus de am bassade. Óver enkele andere voedings middelen maakt de regering zich zorgen, aldus de minister. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Iets hogere temperaturen. Tot matig, en aan de kust tijde lijk tot krachtig toenemende en naar Zuid krimpende wind. Toene mende bewolking met 's middags in het Westen van het land kans op enige regen. Iets hogere tempera turen dan gisteren. VRIJDAG 16 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 n.m. 3.18 3.53 4.33 4.43 ZON. EN MAANSTANDEN. MAAN op onder ZON op onder Nov. 16 8.00 16.49 17 8.02 16.4S 17.59 18.59 11.29 12.15 In Noord-Italië begon Woensdag het overstromingswater, waar door in de afgelopen week vijftig personen om het leven zijn ge- komen te ZcikKen. Door een wanhopige krachtsinspanning zijn 15.000 inwoners van Casalmaggiore (bij Cremona) erin geslaagd hun stad, die be neden het peil van de Po ligt, te redden. Toen het water de kruin van de dijk bereikt, riep de burgemeester van Casalmaggiore alle gezonde personen tussen 15 en 55 jaar op. Mannen, vrouwen en kinderen werden aan het werk gezet langs de vier km lange dijk en op het ogenblik, dat alles verloren leek, begon het water te zskken. In geheel Noord-Italië is het spoor, en wegverkeer ontwricht door overstromingen en grondverschuivingen. Twee dagen gele den werd door een reusachtige grondverschuiving de Simplonpas geblokkeerd. Het zal wel enige weken duren, voor de pas weer voor het verkeer vrij gemaakt zal zijn. r. -/ Metr Gfne»» I OVERSTROMINGEN 9 X2,<-ySANO x f fGKNEVt ZWARE Q-.J» 'UR1JN 0 I OVERSTROMINGEN) •OLOGNA DIJKDOORBRAAK GEVAARLIJKE WAS 150 WK i pLrl?'r« Regeringsvliegtuigen en troepen hebben in centraal-Luzon een aan val ondernomen om communisten te beletten, dat zij de algemene verkiezingen in de war sturen. Een politicus zou gedood zijn en twee andere gewond bij botsingen, aie zich in het gehele land heb ben voorgedaan. De minister van Defensie leidde de t roe pert vanuit een vliegtuig. Politie-afdelingen en vliegtuigen bewaakten de stembureaux. Opstandelingen heb ben een electrische kabel in het Zuiden doorgesneden en een plaats in het Noorden overvallen. De eerste resultaten uit Luzon, het voornaamste eiland, geven 'n kleine voorsprong aan van de „Nacionalistas" op de regerings partij van de liberalen. Meer dan 5 millioen kiezers zijn naar de zwaar bewaakte stembu reaux getogen om negen senato ren, verscheidene burgemeesters en honderden) provinciale functio narissen te kiezen. De communisten, die tegen de verkiezingen zijn gekant, worden in hoofdzaak verantwoordelijk ge acht voor 36 moorden bij. botsin gen in de verkiezingscampagne. Volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen op de Philippijnen heeft de nationalistische partij de voorsprong. De liberale (regerings-) partij behaalde echter de meerderheid bij de verkiezingen van provincia le gouverneurs. Op de kiesdag werden 25 perso nen gedood, -zo deelde een woord voerder van het leger mede. President Quirino heeft de gou- Zo spoedig als mogelijk is zal het Italiaanse kabinet in bijzonde re zitting bijeenkomen om fondsen voor hulpverlening toe te wij zen, die in totaal, naar men verwacht, 25 milliard lire zullen be dragen. Deze hulp zal ook bestemd zijn voor Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië, waar de afgelopen maand door hevige stormen 110 per sonen om het leven zijn gekomen en duizenden dakloos zijn geworden. Woensdagavond zijn de inwoners van honderden laaggelegen dorpen langs de benedenloop van de Po geëvacueerd. Bij Cremona is een gat van 200 meter in de dijk geslagen, waardoor 14.000 hec taren land en 13 laaggelegen dorpen zijn overstroomd. De regering heeft bekend gemaakt, dat 28 spoorlijnen en vier en dertig hoofdverkeerswegen zijn afgesneden. Een groot deel van het wintergewas is weggespoeld en nog niet te ramen schade is toegebracht aan vruchtbomen, vee en boerderijen. De Italiaanse bisschoppen hebben in alle parochies speciale in zamelingen van geld, kleren, voedsel en andere goederen bevo len. Het Italiaanse Roode Kruis heeft duizenden vrijwilligers gemobiliseerd voor huis aan huis inzamelingen. Tegen de Nederlander, die er van wordt verdacht onder de schuilnaam König inlichtingen, welke belangen van dc staat be treffen, in handen te hebben ge speeld van oen Tejeclioslowaakse inlichtingendienst, wordt een strafvervolging ingesteld door de Officier van Justitie te Den Haag. De verdachte bevindt zich op grond van deze verdenkingen reeds in voorlopige hechtenis. Uit het jaarverslag 1950 van de provinciale melkcontrole-dienst voor Friesland blijkt, dat 27 pro cent van de Friese veestapel onder controle staat tegen 68 procent in het jaar tevoren. Het aantal bedrijven, dat onder controle staat, steeg van 8397 tot 9458. De gemiddelde productie van de stamboekkoeien bedroeg bijna 4500 kg melk met een vetge halte, dat alleen bij 8-jarige en oudere koeien; beneden de 4 pro cent lag. vemeur van IIocos, Faypon, ge schorst hangenjde een onderzoek naar zijn „integriteit". Faypon was onafhankelijk can- didaat voor het gouverneurschap. Zijn tegeneandidaat was een jon gere broer van de president. Een blad noemde de daad van de pre sident een vorm van vervolging. De commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw betreurt het, dat de aanvankelijk toegezegde subsidie van 40 pet. in de bouwkosten van boerderijen op gemeentelijke ontginningen in het Zuiden) des lands, is ingetrokken. Zowel uit een oogpunt van bil lijkheid als uit landbouwkundige overwegingen dient liet rijk zijn financiering immers niet te be perken tot nieuwe boerderijen op aangewonnen land (N.O.P.) en domeinontginningen, doch zich evenzeer uit te strekken tot boer derijen) op gronden, welke in an dere delen van het land door la gere overheden met rijkssubisidie zijn ontgonnen, aldus meldt de persdienst van de Stichting voor de Landbouw. Mossadeq was er zeer op ge steld, de uitnodiging van de Egyp tische regering voor een bezoek te aanvaarden, omdat Perzië zeer goede betrekkingen met dat land onderhoudt, zo voegde de woord voerder van de ambassade er aan toe. DE ECONOMISCHE MOEI LIJKHEDEN VAN PERZIK. Volgen^ een woordvoerder van dc Perzische regering heeft Dr. Mossadeq, nadat het internationa le monetaire fonds aan Perzië een lening van 8.750.000 dollar had verstrekt, nieuwe onderhandelin den geopend met 't doel op grond van het programma voor techni sche hulpverlening economische hulp ten bedrage van 23 millioen dollar te verkrijgen. De woord voerder deelde voorts mede, dat Perzië binnenkort van de Ameri kaanse export import bank een lening van 25 millioen dollar zal ontvangen. Mossadeq heeft tot president Truman een persoonlijk verzoek gericht om financiële hulp voor Perzië, aldus heeft de plaatsver vangende Perzische min|.-presi- dent Hoessein Fatemi, verklaard. DE OLIEKWESTIE. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat geen nieuwe basis voor een oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil uit de onderhandelingen- te Washington tussen Amerikaanse functionaris sen en de Peh-zische eerste minis ter Moh. Mossadeq is ontstaan. De besprekingen hebben 3 we ken geduurd. Het State Department geelt uit drukking aan zjjb overtuiging, dat hou-wel geen oplossing is gevonden er toch „vorderingen zijn ge maakt". „De Ver. Staten blijven hopen, dat de 2 partijen een Wederzijds aanvaardbare oplossing zullen kunnen vinden voor oen bevredi gende basis en zullen al het moge lijke blijven doen om de partijen hierbij te helpen", aldus het State Department. OVERSTROMINGEN IN PERZIK. Een dorp in de Noord-Perzische provincie Gilan is geheel door een overstroming verwoest. Ongeveer 225 personen zijn om gekomen en 800 gezinnen hebben alles verloren. De gouvernear- generaal van de provincie heeft meegedeeld, dat men lijken uit de modder aan de rand van het over stromingsgebied aan het opgraven was. in Guatemalaanse soldaten zijn tussenbeide gekomen bij botsingen tussen stakers en werklustigen, toen 4000 spoorwegarbeiders een staking van anderhalf uur begon nen uit protest tegen een Ameri kaanse spoorwegfunctionaris. Zij eiserU dat de algemeen be drijfsleider, de Amerikaan Haase, Guatemala verlaat en dreigden het werk neer te leggen, waar door het verkeer op het gehele pet van de internationale spoorwegmij van Midden-Amerika, die Ameri kaans eigendom is, zal komen stil te liggen. Haase heeft bekendgemaakt, dat hjj niet van plan is af te treden of Guatemala te veriaten. „De redjpn, dat Nederland gedu rende tal van jaren zeer weinig mond- en klauwzeer heeft gekend, ligt ongetwijfeld in het feit, dat een. zeer groot aantal veehouders him vee in het voorjaar voorbe hoedend laat enters waardoor een onvatbaarheid wordt verkregto» van, gemiddeld 10 maanden e» langer. Eens te sneer echter heeft bet mond- en klauwzeer zijn naatu van de mpest onberekenbare oh- der de besmettelijke ziekten eer aangedaan", aldus de directeur van de veeartsenykundige dienst, de heer E. J. A. A. Quaèdvlieg. Mep heeft hier te doen met een vorm van mond- en klauwzeer, die een variant is van een reeds bekend type virus, het micro-or- ganisme, dat de ziekte veroor zaakt. Het in Nederland voor de bestrijding van mond- en klaunv- zeer gebruikte vaccin is 'n meng sel van vaccins van de twee in ons land bekende typen. Met da be reiding van vaccin tegen| de nieu we vorm van mond- en klauwzeer is men op het onderzoekingsinati- tuut te Amsterdam terstond be gonnen. Het was ©en tegenvaller, dat alvorens men) hiermede klaar was. het nieuwe type van Duitsland Dit ook ons land binnendrong. Er wa ren zeer ernstig verlopende ge vallen, maar die kwamen in bet algemeen alleen] voor op de be drijven die voordien niet met ee* gewone bivalente vaccin Waren, geënt. In het algemeen komt de ziekte vooral voor op niet geënte bedrijven) bij alle vee en op voor dien geënte bedrijven bij niet ga- ent jongvee of jongvee, waaraan de immuniteit van eery vroegere enting voorbij is. Vooal de dieren, die reeds meermalen zijn geëot, blijken een groot weerstandsver mogen te bezitten. De opgewekte immuniteit hg jongvee is meestal korter dan bij oudere dieren. Htot verdient daar om aanbeveling het in het voor jaar geënte jongvee thans te doem overenten. Het motto ,,laat «w vee op tijd enten" geldt in de al lereerste plaats voor die veesta pels, die nog nooit zijn geënt. Binnen zeer korte tijd zal ojok voldoende nieuw vaccin gereed zijn. Dit wordt gemengd met bet gewone vaccin, waardoor de be schuttende kracht zo hoog moge lijk wordt opgevoerd. Op dit ogen blik kan niet worden voldaan aan aanvragen uit het buitenland om vaccin te mogen ontvangen. Eerst wanneer de voorziening van onze eigen veestapel veilig is gesteld, zal aan het buitenband de helpen- de hand kunnen worden geboden. De beer Quaiedvlieg deed een be roep op alle veehouders om hun vee voorbehoedend te laten enten en ai bet mogelijke te doen om smefcatofverspreiding te voorko men. Wegens de uitbreding der vogel pest htobben de pluimveehouders van de Noord-Brabantse Chr. Boerenbond en de Limburgse Land- en Tuinbouwbond te Breda, Venlo en Rdermond een regeling ont]worpen om bedrijfsschade bij eventueel optreden der pseuido- vwgelpest op onderlinge grondslag te dekken. Op een druk bezochte vergade ring te Helden is dezer dagen een concept-verzekeringsregeling aan de pluimveehouders voorgelegd. Meegedeeld werd, dat de Ven los© en Roermondse eierafzet co- operaties zich voor hun leden ga rant stellen voor eventuele tekor ten op deze verzekering. Hierdoor kan de premie niet al leen laag worden gehouden, maar tevens wordt er bij schade een billijke regeling gegarandeerd. Daartegenover moet men wel kun nen rekenen op een; algemene deelneming in deze verzekering. De voorgestelde premie bedraagt 5 cent per kip voor gewone pluim- veebedrijven, 6 cent voor vermeer- deringsbedrijven en 7 cent voor erkende fokbedrijven, alles per jaar. De schade-uitkering geschiedt bij sterfte enfof afslachting van pluimvee in opdracht van de Vee- artsenijkundige dienst en wel op basis van 4 per kip. Voorts zal bij inenting op be smette bedrijven een vaste be drijfsschade-uitkering van 40 cent worden verleend. De bedrijfsscha de-uitkering zal echter in maan den, waarin de ziekte minder schade aanricht, variabel zijn verwerkt. Alle cijfers zijn maxima. Ofschoon er nog verschillende wensen) waren, die nog nader zul len worden bestudeerd, bleek men in principe zeer enthousiast te zijn voor deze verzekering. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. Sinds Dinsdagmiddag wordt een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-82 (een z.g. „Fly ing Boxar") vermist, dat op weg was van Frankfort naar Bordeaux. Aan boord bevinden zich 35 Amerikaanse militairen, onder Wie 29 zieken en gewonden, die op weg waren naar de Ver. Staten. Men heeft het vliegtuig het laatst gehoord boven het gebied van de Mont Dore (N.-Auvergne) 26 Met radar uitgeruste vliegtui gen van de Amerikaanse lucht macht nemen aan de opsporing deel. De Griekse minister van Bin nenlandse Zaken, Constantine Rendis, heeft verklaard, dat de politie onder zijn persoonlijke leiding Dinsdagavond een „ope ratie" tegen de verboden orga nisatie van de communistische partij is begonnen. Het betrof hier een „belangrij ke en succesvolle operatie" De minister wilde geen bijzonder heden bekend maken, omdat de actie nog niet beëindigd was. Een 57-jarige volgeling van Ghandi, Vinoba Bhave, heeft een tocht door Noord-India gemaakt om land voor landloze boeren te verkrijgen van de grootgrondbe zitters. Hij heeft weten e bewer ken, dat 7.000 ha. zijn toegewe zen- aan arme boeren. Hij had in 300 dorpen aan grondbezitters verzocht iets van hun land af te staan, daar zij anders toch hun land zouden kwijtraken door een „bloedige revolutie". Hij is van mening, dat de communisten aan invloed winnen, indien de huidi ge toestand op agrarisch gebied voortduurt. Zijn doel is 20 mil lioen ha., ongeveer een zesde van het totale bouwland in India, voor dë landloze boeren te ver krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1