ALGEMENE VERGADERING DER VERENIGDE NATIES Belgische reactie op de verklaring van Brautigam De „Maipu" Dr» Ir. Huizinga De onderhandelingen in Korea Demonstraties in Egypte Turkse Regering antwoordt op Russische nota GRIEPT<— De Belgische Regering Het alg» ziekenfonds AJNLChZ. Noors antwoord niet bevredigend fp fgXSgj WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1884. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De Argeniijnse verkiez'ngen Noorse premier afgetreden 40 leden van de bemanning op Schiphol nam afscheid van Landbouw Hogeschool WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Maynard geen spion Vijf uur vruchteloos gedebatteerd Noodlanding te Dinteloord Het Koreaanse lijnenspel .>-X *ftflRAHCPa Naturellenbehuizing in Z.-Afrika De strijd in Birma Dodenherdenking in Vught t'rankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwabaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eenl iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pe advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In de gisteren voortgezette ver- iering van de V. N. heeft de che minister van Buiten- Zaken, Wlsjinsky, bezwaar gemaakt, tegen het agendapunt betreffende 't voorstel der Wes terse mogendheden om door een commissie van de V. N. te doen onderzoeken, of de toestanden In Oost- en West-Duitsland zodanig zijn, dat er onbelemmerde alge mene verkiezingen kunnen wor den gehouden. „In het Westerse voorstel wordt gepoogd het aldus voor te stel len, alsof Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten de éénma- king van Duitsland beogen. In feite zijn het plan-Schuman en het plan-Pléven gebaseerd op de verdeling van Duitsland en zij zijn onverenigbaar met het denk beeld van een verenigd Duits land. Het opnemen van dit voor stel op de agenda der algemene vergadering zou in strijd zijn met het handvest en met de overeen komst van Potsdam", aldus de Russische minister. „Rusland is vóór het sluiten van 'n vredesverdrag met Duits land, gevolgd door een terugtrek ken van alle bezettingstroepen. Verkiezingen in geheel Duitsland moeten worden gehouden onder toezicht van een commissie, waarin Oost- en West-Duitsers zitting hebben. Deze commissie zou weer onder het opperste toe zicht van de bezettende mogend heden moeten staan, aangeno men dat de Duitsers instemmen met een dergelijke oplossing", zo besloot Wisjinski. Hierop werd het agendapunt betreffende het instellen van een commissie der V.N., die tot taak zou moeten krijgen na te gaan, of in geheel Duitsland onbelem merd verkiezingen kunnen wor den gehouden, met 47 stemmen tegen zes stemmen bij twee ont houdingen goedgekeurd. Israël stemde met de communistische staten mee. DE KLACHT VAN JOEGO-SLAVIE. Dinsdagmiddag begon de verga dering met de bespreking van het derde punt der agenda n.i. de klacht van Joego-Slavië, dat liet is blootgesteld aan „vijandige hande lingen" van communistische lan den. De eerste spreker was de Russi sche afgevaardigde Sobolef. Deze noemde de Joegoslavische klacht een rechtstreekse uitdaging door de Joegoslavische leiders, „die voorbe reidingen treffen om van hun land een Amerikaanse kolonie te ma ken". „Tito en zijn bende zijn be trokken in een samenzwering met het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging om van de Joegoslaven kanonnenvoer te ma ken", zeide de Rus. Hier onderbrak de voorzitter der algemene vergadering de Russische afgevaardigde, die hij waarschuwde zich te onthouden van buitenspori ge taal. Vervolgens was het woord aan de vertegenwoordiger van Tsjecho- Slowakije, die van mening was dat de Joegoslavische klacht „neer komt op laster van een uitdagende soort, die de Joegoslavische afge vaardigde in opdracht van der V.S. uit". De Poolse afgevaardigde zeide dat de Joegoslavische vertegen woordiger „op dezelfde uitdagende wijze spreekt als immer, met dit verschil dat de provocatie thans groter is dan ooit tevoren". Hierop besteeg de Joegoslavische afgevaardigde Bebler onder luid applaus het spreekgestoelte. „Ik stel mij niet voor", aldus Bebler, „hier te antwoorden op de lasterlij ke Russische aantijgingen. Ik wil slechts de vraag stellen of de haat campagne, die de communistische DE OVERSTROMINGEN IN N OORD-IT ALIE. De rivier de Po en haar zij rivieren hebben de plaatsen Ver- cellia en Pavia onder water ge zet. Bij Voghera was het peil van de Po zeven meter boven normaal. De stroomafwaartsge- legen steden Piacenza en Cremo na worden thans bedreigd. Bij Piacenza is reeds een dijk bezweken, tengevolge waarvan 3 personen om het leven Kwamen. In het gebied van Vercellia wer den tien personen het slachtof fer van de watermassa's. In Forli kwam een echtpaar om het leven, toen een gedeelte van een kerktoren door de storm werd losgerukt en door het dak van hun huis sloeg. Te Genua werd een man bedolven onder een instortend huis. Zeven per sonen worden vermist, nadat hun vrachtauto in de nabijheid van Pavia door het water was mee gesleurd. De Rivièra wordt geteisterd door zware storm. Uit de golf brekers losgeslagen rotsblokken van honderd kilo worden door de hoge zeeën op de kust geworpen. Het water van het Lago Mag- giore stijgt nog steeds. Het peil is vier meter boven normaal. Sommige delen van Locarno staan twee meter onder water. Ook het meer van Lugano stijgt nog. staten tegen Joego-Slavië hebben ingezet en die gepaard gaat met een economische blokkade met het uiteindelijke doel de huidige Joe goslavische regering omver te wer pen, moet worden opgevat als een „vredespoging". Bebler zeide dat zijn delegatie nieuwe bewijzen en feiten ter staving van de Joego slavische klacht zou overleggen. De algemene vergadering besloot daarop met 44 tegen vijf stemmen bij vier onthoudingen waaronder Argentinië en Pakistan) de Joego slavische klacht tegen de commu nistische landen op de agenda te plaatsen. DE KWESTIE PEKING-CHINA De algemene vergadering van de V.N. heeft voorts de kwestie van de vertegenwoordiging van Peking- China voor een jaar uitgesteld on danks bittere tegenwerpingen van communistische zijde. De vergadering besloot met 37 tegen 11 stemmen bij vier onthou dingen de kwestie voor onbepaalde tijd buiten bespreking te laten, het geen betekent, dat hierover op de huidige zitting niet officieel kan worden gesproken. De Oosteuropese landen en ver der India, Afghanistan, Zweden, Is raël, Guatemala en Birma stem den tegen het uitstel. Egypte be hoorde tot de landen, die zich van stemming onthielden. Mijnhardt's Grieppoeders Doos 4? ct. MINISTER DREES NAAR AMERIKA. De minister-president Dr. W. Drees heeft een uitnodiging van president Truman om in Januari 1952 een bezoek aan de V.S. te brengen, aanvaard. De datum van aankomst en bij- zonderhèden over het reisprogram ma worden later bekendgemaakt, aldus deelt de regeringsvoorlich tingsdienst mede. Volgens de tot dusver bekende resultaten is de stemmenverhou ding: Peronisten 4.457.891 stem men tegen de radicalen 2.456.198 stemmen. De thans gekozen 30 leden van de Senaat zijn allen aanhangers van generaal Peron. Het is vrij wel zeker, dat de vier leden, die later zullen worden gekozen voor twee nieuwgevormde provincies, eveneens -Peronisten zullen zijn. In de kamer van afgevaardig den zullen de Peronisten, naar men verwacht, 135 van de 149 zetels bezetten. De rest zal in handen zijn van de radicale par tij van Dr. Ricardo Balbin. Prof Van Geertruijen, de Belgi-, gam geen aanstoot te geven, aange- Het blad wijst er tenslotte op, sche deskundige op het gebied der zien vroeger ook reeds het Kreeke- dat de verklaringen van de heei uesKu g p g rak en het sloe bestonden. Het Brautigam overschat noch onder- huidige scheepvaartverkeer is heel schat moeten worden. Het betreft wat intensiever dan in 1860. waterwegen, wijdt in de „Gazet van Antwerpen" een kort commen taar aan de verklaringen, die de heer J. Brautigam enige dagen ge leden heeft afgelegd. Hij bestrijdt de stelling van de heer Brautigam dat, aangezien Antwerpen slechts voor de helft bij het verkeer op de tussenwateren is betrokken, de goederenruil niet belangrijk ge noeg is om een nieuwe verbinding renderend te maken. Een nieuw kanaal immers, aldus Prof. Van Geertruijen, tussen de Schelde en het Hollands Diep, zou niet alleen van belang zijn voor Antwerpen, doch ook voor Charleroi, Brussel, het Rupelbekken, de Kempen en Luik. Reeds nu leidt het Albertka- naal via de Schelde een derde van de Luikse export naar Nederland. Het bestaan van twee verbindin gen tussen de Schelde en het Hol- ands Diep, zo gaat Prof. Geertruy- en voort, behoeft de heer Brauti-I De Noorse Premier, Gerhardsen, is afgetreden. Naar verluidt is de 54-jarige mi nister-president van Noorwegen, die zes jaar deze functie heeft ver vuld, van gevoelen, dat hij moet worden vervangen. Hij heeft de koning aanbevolen Oscar Torp, de fractieleider van de Noorse socialisten, te benoemen tot premier. MJaandag heeft Dr. Ir. J. S. Hüizinga in de aula der Land bouwhogeschool te Wageningen afscheid genomen in verband met zjjn aftreden als president-cura tor. De waarnemend president-cura tor Mr. W. F. F. Baron van Ver- schuer, memoreerde de carrière van de heer Huizinga; deze begcu aia boerenzoon en eindigde als president-curator van de Land bouwhogeschool. Een passend sluitsteen was het luisterrijke feest van het 75-jarig jubileum van het Rijklandbouw- onderwijs in September, toen ko ningin Juliana en prins Bemhard 'n bezoek aan Wageningen brach- ter» en dé heer Huizinga werd on derscheiden met het comman deurschap van de Orde van Oran- jö-NlaSsau. De rector-magnificus, prof. A. Kruidhof, gaf een overzicht van hetgeen de heer Huizinga in de jaren vóór de oorlog tijdens een bezuinigingsperiode als inspecteur medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagmor gen tot Woensdagavond. Noordelijke wind. Zwaar bewolkt met plaatselijk eaige regen of regenbuien, maar latter hier en daar opklaringen. Ma tige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind uit noordelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. DONDERDAG 15 NOVEMBER. v.m. n.m. Bkeskens 2.34 2.43 Terneuzen 3.09 3.18 Hansweert 3.49 3.58 Walsoorden 3.59 4.08 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Nov. 15 7.58 16.50 17.12 10.28 16 8.00 16.49 17.59 11.29 17 8.02 16.48 18.59 12.15 en later als directeur van het landbouwonderwijs heeft gedaan: hij was de aangewezen man voor de moeilijke post van voorzitter van het college van herstel in 1945. Door zijn enorme werk kracht heeft hij in de toen be staande chaos de juiste weg we ten te vinden. Prof. Kruidhof sprak als zijn overtuiging uit: ,,Wij verliezen een president-curator, die door zijn menselijke eigenschappen méér heeft bereikt dan met de hem ten dienste staande middelen verwacht mocht worden. Als mo nument laat hij achter de vrucht dragende kennis, die de landbouw hogeschool over Nederland en niet alleen over Nederland heeft ver spreid. Wat in de eerstolgende 10 jaren te Wageningen voor het ho ger landbouwonderwijs wordt ge bouwd, is onder de heer Huizinga tot een afgerond plan. geworden: de herinnering aan hem zal levend blijven door de stenen monumen ten, die thans worden opgericht". Baron Van Verschuer deelde mefe, dat in het binnenkort te ope nen nieuwe laboratorium voor geodesie een gedenksteen zal wor den aangebracht, waarop wordt gememoreerd, dat Dr. Ir. Huizin ga de sluitsteen voor dit gebouw heeft geplaatst; zijn naam zal daardoor blijvend verbonden zijn aan dit laboratoriunigebouW. In zijn dankwoord sprak Dr. Ir. Huizinga de hoop uit, dat de land bouwhogeschool zich verder zal ontwikkelen ten hate van ons land en van ons volk. N. POTVIES HIELP Z. HOL. REDOING MU. De grote potvisi die in Scheve- ningen is verkocht, heeft behalve voor de visser, ook nog voordeel opgeleverd voor de N.- en Z.-Hol landse reddingmij. De expediteur A. Zandbergen stelde n.l. zijn pak huis beschikbaar om de vis tegen betaling te exposeren. Het bedrag van 109,13 dat hierdoor werd bijeengebracht kwam ten goede aan de redding maatschappij. In nieuwe Duitse nieren gesto ken, arriveerden op eeni tussen landing met de speciaal door de Argentijnse regering van de K.L. M. gescharterde D C 6 „Prinses Marijke" 40 leden van de 158 kop pen tellende bemanning van het 11540 tort, metende Argentijnse emigrantenschip ,,Maipu". Zoals bekeiid verdween dit mo derne in Nederland gebouwde schip ruim een week geleden na een aanvaring ten Z. W. van Hel goland met het Amerikaanse troe pentransportschip „General M. L. Hersey" in de golven van de Noordzee. De voltallige beman ning, alsook de 80 passagiers wer den in deze grote scheepsramp na de tweede wereldoorlog gered. Op Schiphol waren journalisten en persfotografen/ samengekomen' toen de eerste 40 leden van de be manning op het vliegveld aankwa men. Hieronder bevonden zich zes Argentijnse vrouwen, die aan boord van de „Maipu" als stewar dessen en verpleegsters optraden. De eerste telegrafist, de heer Fercio Maradei uit Buenos Aires bevestigde, dat zich na de aanva ring geen( paniek aan boord had ontwikkeld. was het, die het door Scheveningen-radio slechts gedeeltelijk ontvangen S. O. S.-be- richt uitzond. Samen met zijn ka pitein en met de eerste steward verliet hij het zinkende schip als laatste. In de voorafgaande twee uren waren de passagiers en de andere leden van de bemanning reeds van boord gegaan. Een half uur later verdween het trotse schip, dat steeds meer begon te hellen, voorgoed in de golven. Maradei stelde er prijs op te! vermelden, hoezeer de gehele be manning te spreken was over de hartelijke gastvrijheid van de Duit sers, die hun na aankomst in Hamburg ten deel was gevallen. Voorts vermeldde hij, dat de Argentijnse regering onmiddellijk gelden ter beschikking had ge steld voor nieuwe kleren voor alle leden der bemanning. Daar de aanvaring in de nacht geschiedde, wareiï de meesten slechts gekleed in pyama's en zij, die in dienst waren, in dienstkledij. Al hun persoonlijke bezittingen zijn ver loren gegaan. Na een oponthoud van anderhalf uur op Schiphol vertrokken zij in dezelfde machine onder een nieu we K.L.M.-bemanning. Het toestel zal via Lissabon en Dakar naar Zuid-Amerika vliegen; waar het de steden Recife en Rlo de Janeiro zal aandoen, voor het zijn eind punt in Buenos Aires zal berei ken. Otto Maynard, de man, die door de Amerikaanse politie in een hut onder de brug van Oakland naar San Francisco werd gearresteerd ender verdenking van spionnage, blijkt een onschuldig tuinman en amateur-fotograaf te zijn. De Amerikaanse federale re cherche heeft kunnen vaststellen, dat Maynard uit angst voor de atoombom uitgebreide gegevens betreffende kernsplitsing had ver zameld teneinde precies te weten, wat hij zou moeten/ doen hij een eventuele atoombomaanval. Maynard zal zich alleen wegens landloperij hebben te verantwoor den, aangezien hij geen toestem ming van de eigenaar van de brug had om hieronder te wonen. Eerste minister Pholien voert op het ogenblik besprekingen ter versterkingen van zijn homo geen-Katholieke kabinet. Naar „De Standaard" bericht, werden tot nu toe nog geen beslissingen genomen. In goed ingelichte kringen worden de namen van de oud-minister Duvieusart en Gas ton Eyskens genoemd. Er zou ook sprake van zijn, dat de politieke kwesties, die nauw verband houden met het Atlantisch pact, aan de bevoegd heid van de minister van lands verdediging worden onttrokken, Deze laatste zou zich dan slechts met de zuiver militaire aange legenheden behoeven bezig te houden. Anderzijds wordt vol gens „De Standaard" overwogen het ministerie van arbeid en so ciale voorzorg te splitsen. Som mige afdelingen van het ministe rie zouden naar het ministerie van openbare werken worden overgeheveld, andere zouden een apart departement van sociale zaken vormen dat als eerste taak de hervorming van de sociale verzekering tot taak zou krijgen. Ook is tijdens de onderhandelin gen gesproken over de oprichting van een ministerie voor de mid denstand. Wat tenslotte het eer ste ministerschap betreft zou de mogelijkheid, dat eerste minister Pholien vervangen wordt, met de dag geringer worden. Het Antwerpse Franstalige blad „La Métropole" schrijft, dat de heer Brautigam met betrekking tot de stop van Ternaaien dezelfde houding aanneemt als ten aanzien van Terneuzen en doet, alsof Ne derland de verbeteringen aan Bel gië cadeau geeft. Het blad zegt dat vele Belgen er de voorkeur aan zouden geven het probleemTer neuzen op te lossen door het gra ven van een kanaal, dat Gent rechtstreeks met het kanaal Brug geZeebrugge verbindt. Gent zou dan twee toegangen tot de zee heb ben en het gevaar zou voorkomen worden, dat Terneuzen zich zou ontwikkelen ten koste van de Bel gische havenbedrijven. Bovendien zouden zich langs het nieuwe ka naal nieuwe industrieën kunnen vestigen. Dinsdag hebben de geallieerde en communistische afgevaardigden te Pan Moen Djon zonder succes vijf uur lang gedebatteerd over de vraag, wanneer 'n wapenstilstands linie in Korea zal moeten worden vastgesteld,...nu óf wanneer over alle andere vraagstukken overeen stemming zal zijn bereikt en een wapenstilstandsovereenkomst zal zijn getekend. De voorstellen over een bestandslinie als zodanig lopen weinig uiteen. Volgens een officiële verklaring van de V.N. hield het communis tische standpunt van Dinsdag in feite een verlochening van het eer der overeengekomen standpunt in, dat de vijandelijkheden gedurende de besprekingen zouden 'voort duren. Aan het Oostelijk front hebben de geallieerden in de buurt van Ko- song aanvallen over een front breedte van 5 km afgeslagen. El ders aan het front ontmoetten ge allieerde patrouilles weinig tegen stand. Begunstigd door helder weer „alfflJlla,IIt, hebben geallieerde vliegtuigen gis-4 ti verboden teren zonder tegenstand van „Migs" t,es verDoaen- te ontmoeten stellingen en verbin dingen van de tegenstander aange vallen. Volgens de luchtmacht werden hierbij 250 vijanden gedood Dinsdagmiddag is een vlieg tuig geland in de Koningsoord polder bij Dinteloord. Het vliegtuig is een Auster- sportvliegtuigje van Engelse na tionaliteit, dat in België was op gestegen op weg naar IJpenburg. De Engelse piloot maakte een uitstekende landing op een wei land; de Auster bleef onbescha digd. hier een der verwoedste tegenstan ders van een Moerdijkkanaal, die de vrees, welke in Rotterdamse havenkringen heerst, hoger stelt dan de economische belangen van Nederland en België in het kader van een Benelux, zo eindigt „La Métropole". In het gebouw voor K. en W. te Utrecht hield het algemeen zie kenfonds „A.N.O.Z." zijn algeme ne vergadering onder voorzitter schap van het Kamend C. J. van Lien/den. In zijn openingswoord schets-te deze de moeilijke situatie in het ziekenfondwezen en de financiële consequenties zowel voor vrijwil lige als voor de verplichte verze kering. Verheugender was de medede ling, dat het aantal verzekerden in het fonds tot boven de 400.000 was gestegen. Uit de algemene discussies bleek, dat de vergade ring de bezuinigingen linnen het fonds als noodzakelijk em onaf wendbaar erkende ondanks de minder prettige gevolgen, welke er in bepaalde gevallen aan zijn verbonden. Dr. De Blécourt, specialist-rheu- mataloog, hield een inleiding over de rheumatiekbestrijding. Gisteren is in Egypte de dag van de nationale strijd gevierd ter her innering aan een eis tot beëindiging van het Britse protectoraat in 1918. In Alexandrië en andere stede stille optochten gehouden. In de kanaalzone waren alle demonstra- Britse militairen hebben in Port Said op twee Egyptenaren gescho ten, die poogden dekens uit een mi litaire opslagplaats weg te nemen. PJ0NGGANG KUMS0N' KUMHWA KUMCH0N /..tHORWNYANGGU HAJU HWflCHtlF .mJE YONCHON Hwachon rtservou - PANMUNJ0N MUWSAN KAES0NG INCH0 i«erv9ir SEOEL Vliegveld S Kimpo V PELTI514Ï3T! ►SUW0N CHOOO KfiNSONG 38'Breedte graad Oorspronkelijk plan «an dc U.N.O. Oorspronkelijk plan van dc Roden Huidige frontlijn 100 km Bij de bestandsbesprekingen op Korea zijn meerdere linies van belang gebleken. In de eerste plaat§ de 38e breedtegraad, de feitelijke oor sprong van de Koreaanse kwestie. De rode onderhandelaars brachten hun bestandslinie ter tafel, waartegenover de heren van de Uno een nogal afwijkend plan in brachten. Thans ziet het er naar uit, dat de huidige frontlijn zij het met onbetekenende wijzigingen door beide partijen zal worden uit verkoren als compromis. In onze kaart zijn de vier genoemde linies aangegeven, als mede de belangrijkste plaatsen, die de laatste weken in het „nieuws uit Korea" werden genoemd. De Turkse regering heeft op de Russische nota van 3 November, ■waarin geprotesteerd werd tegen het toetreden van Turkije tot liet NöordatlantiscWe verdrag, aan de Russische ambassadeur te Ankara overhandigd. De Turkse regering verzekert, dat het Atlantische verdrag zui ver defensief is en dat de veilig heidsmaatregelen van Turkije reeds lang voor de toetreding van Turkse tot genoemd verdrag zijn genomen. Voorts wordt verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de wij ziging in de Turks-Russische be trekkingen bij de Sowjet-Unie be rust. In de Turkse verklaring wordt verder gezegd, dat Turkije door zijn handelingen altijd heeft bewe zen, dat het de vrede wenst en dat het zich door het toetreden tot! het Atlantische pact slechts tegen eventuele agressie wil bescher men. Ongelukkigerwijze kan men een dergelijk streven naar vrede niet bij de Sowjet-Unie en zekere an dere staten constateren, wanneer men de politiek en de militaire voorbereidingen van deze landen beschouwt, aldus de Turkse rege ring. Een van de belangrijkste as pecten van het naturellenvraag- stuk in Zuid-Afrika is de behui zing rondom de grote steden. Zo zal de gemeente Benoni een geldlening aangaan van 140.000 pond om nieuwe woningen voor naturellen te bouwen. Ook Germiston zal iets derge lijks proberen. Men wil de naturellen bewegen zelf te gaan bauwen op gronden, die de stadsraad ter beschikking stelt. Er zijn reeds proeven in die richtingen! genomen. Een naturel, die aldus een huis bouwt, moet zelf tenminste 60 pond bezitten. De rest kan hij lenen. Op 15 October beschuldigde de Sowjet-Unie Noorwegen van schending van de demilitarisatie- cla,usule van het verdrag van 1920 inzake Spitsbergen. Op 30 October gaf Noorwegen de verzekering, dat er geen forti ficaties op het eiland waren ge bouwd of zouden worden ge bouwd. De Sowjet-Unie heeft thans in een nieuwe nota het Noorse ant woord van 30 October als onbe vredigend verworpen, Noorwegen wordt er van be schuldigd zijn belofte niet mee te doen aan een politiek met agres sieve bedoelingen te hebben ge broken. Het feit alleen, dat Spitsbergen geplaatst was onder de competen tie van het Noordatlantische ma rinecommando, is vólgens de Rus sische nota een schending van het verdrag van 1920. Dit was een vijandige daad je gens de Sowjet-Unie en de Noor se regering was voor de gevolgen verantwoordelijk. Eén der Egyptenaren werd gewond m het ziekenhuis opgenomen. Uit Fayid wordt gemeld, dat een patrouillerende pantserauto in de westelijke sector van de kanaalzone is beschoten. Het vuur werd beant woord, doch er is geen melding ge maakt van persoonlijke ongeluk ken. In Alexandrië namen ongeveer 50.000 Egyptenaren deel aan een demonstratie ter gelegenheid van de dag van de nationale strijd. De demonstranten ambtenaren, ar beiders, studenten, godsdienstlei ders droegen spandoeken, waar op o.m. te lezen stond: „Onder drukkers, verlaat ons land". Op affiches op de muren van vele gebouwen werd aangedrongen op boycot van de handel met Enge land. Libyers, die in Alexandrië wonen, sloten zich bij de demon stratie aan en droegen spandoeken met: „De Libyers zijn met u; wij geven ons levep voor Egypte". De Egyptischw«ainister-president heeft Dinsdag te Cairo verklaard, dat de westelijke voorstellen inza ke een defensie-organisatie voor het Midden-Oosten „erger zijn dan kolonisatie". Egypte had er bij alle Arabische staten op aangedrongen zich niet door het westen te laten misleiden en „geen vreemde of koloniserende mogendheid toe te staan zich tus sen hen te plaatsen". Hij riep op tot „strijd, geduld, weerstand en hij wees alle verzoeningsgezindheid af". De Britse luchtmacht is Dinsdag begonnen met het overbrengen van opnieuw 2.000 militairen uit Engeland naar de Suez-kanaalzone, zo deelt het Britse ministerie van Luchtvaart mede. Het betreft personeel van de R.A.F.. waaronder zich technici en administratief personeel bevinden, die burgerlijke employé's in onder houdsdiensten zullen vervangen. Maandag' hebben naar schatting 1000 welgewapende communisten een verrassende aanval gedaan op Tadaoede en Ava, 2 kleine steden in cent raai-Birma. De steden werden bezet. Garni zoen en politie die in de minder heid waren, trokken1 zich terug naar Sagaing. Er zijn versterkingen voor de regeringstroepen aangekomen en er zijn gevechten gaande. Volgens de eerste berichten worden de gezinnen van de mili tairen! als gijzelaars vastgehouden. Uitgaande van het Nederlands oorlogsgravencomité is in Vught de jaarlijkse dodenherdenking ge houden in tegenwoordigheid van de burgemeester van Vught, raads leden en de garnizoenscomman dant kolonel Eerenschot. Een lange stoet trok van het gemeentehuis naar de graven dei- in Vught gesneuvelde Engelse sol daten, op welke graven de burge meester namens de gemeente kransen legde. Ook werden 1:ransen gelegd door particulieren. Tenslotte zijn op het protestantse kerkhof kransen ge legd op de graveni der gesneuvelde Vuglitse militairen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1