*Dc $l<eetil*c>c>lpc>siltte in Nederland erry er. Berry daring Egypte Offensief in Indo-China lilt ele Srcuancie KERKNIEUWS LOOP DER BEVOLKING WEK DE GAL IN UW LEVER OP BURGERLIJKE STAND T Het iekenfonds JNLO-Z. PROF. PONTECORVO GEARRESTEERD TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. HOEK. ZAAMSLAG. in de bril van Sultan Sar rijd in Birma ienking in Vught Op 22 Mei 1951 heeft de minis ter zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, een commissie ingesteld om besparing bij het verbruik van brandstoffen te onderzoeken. Deze commissie heeft dezer dage aan de minister een rapport aangeboden waar van het volgende is ontleend: In verband met de wenselijk heid van een spoedig advies met het oog op het acute probleem der brandstoffenvoorziening heeft de commissie gemeend zich te moeten beperken tot liet aangeven van algemene richt lijnen en het voorstellen van enige concrete maatregelen. De behoeften aan steenkolen vertonen, behalve voor de gas fabrieken en de spoor en tram wegen, van 1951 op 1952 -sen stij gende lijn, in tegenstelling tot de verkoopbare productie der mijnen, welke voor 1952 lager moest worden geraamd dan voor 1951. Een en ander heeft tot ge volg, dat bij een steeds krapper wordende internationale markt een grotere vraag naar import ontstaat. Het mindere verforuik der gas fabrieken moet niet aan een ach teruitgang van de gasafzet wor den toegeschreven, doch aan de voortschrijdende gasconcentratie en aan de ontwikkeling van de productie van blauwwatergas. Het brandstoffenverbruik der spoor- en tramwegen zal dan in 1951, mede tengevolge van de voortschrijdende electrificatie, hetgeen een verhoging van de vraag naar electrische energie met zich brengt met een verho ging van het kolenverbruik der centrales. De historische kolenleveran- ciers van Nederland, t.w. de W. Europese landen, zijn door moei lijkheden met betrekking tot hun interne brandstoffenpositie niet in staat aan de importbehoeften van ons land te voldoen. Een relatief belangrijke invoer uit de Verenigde Staten van Amerika is noodzakelijk. Het ziet er thans niet naar uit, dat de voor 1951 te importeren hoeveelheid ook kan worden ingevoerd. Er moet dus rekening mee worden gehouden, dat de ge raamde behoeften niet geheel kunnen worden gedekt. Het niet in ruime mate ver krijgbaar zijn van vaste brand stoffen heeft het verbruik van stookolie in 1951 gestimuleerd. Het laat zich aanzien, dat tenge volge van dezelfde oorzaak de vraag naar stookolie in 1952 gro ter zal zijn dan de voor het ver bruik geraamde 1 millioen ton. Maatregelen tegen besparing. Eenstemmig is de commissie van mening, dat een van de eer ste middelen, welke kunnen wor den toegepast teneinde tot een economisch verbruik van brand stoffen te geraken, is het inten siveren van de propaganda en voorlichting. Voorts acht de commissie het noodzakelijk, dat met alle klem onder de ogen van de verbruikers wordt gebracht, welke directe besparingen kunnen worden ver kregen door weinig kostbare verbeteringen van de installaties in de ketelhuizen en in het be drijf bij de distributie en het ver bruik van warmte en door het instellen van een thans vaak ontbrekende controle. Zij denkt daarbij aan regionaal en aan bedrijfstakgewijs gevoerde .besprekingen met deskundige in leiders en aan uitbreiding van het aantal stookcursussen, dat op het ogenblik reeds op ver schillende plaatsen in ons land wordt gegeven. Het verdient aanbeveling de leiders van met name de klei nere bedrijven meer begrip voor het probleem van de warmte-eco- noniie bij te brengen. Het ware te overwegen bij de daarvoor in aanmerking komende -vak- examens de eis van enige kennis van de warmte-economie op te nemen. Met betrekking tot de huis brand kan slechts iets worden bereikt door voortdurende propa ganda met name wat betreft de noodzaak van een behoorlijk on derhoud van de installatie (kachels, haarden en ketels) en van de schoorstenen. Het probleem van de veel te grote vraag naar sommige schaarse brandstofsoorten kan op korte termijn alleen worden aangepakt door propaganda voor het stoken van andere brandstoffen of brandstofmeng sels in haarden en door propa ganda, welke het publiek bij het aanschaffen van apparaten met de huisbrandmarkt doet rekenen. In de huisbrandsector is een vermindering van het totaal- verbruik van 10 mogelijk bij een zorgvuldige fabricage en een behoorlijk onderhoud van de ver- warmingsinstalaties. De commissie is er zich echter van bewust, dat deze verminde ring niet gemakkelijk zal zijn te realiseren. De voorkeur van de meeste gebruikers gaat nog steeds uit naar haarden. Het ver dient nader onderzoek of met 't oog op de schaarste aan geschik te brandstoffen goed gecon strueerde kachels meer mogelijk heden bieden dan haarden. Naar schatting van de commis sie zal bij de industrie, hieronder de ^lectrisehe centrales, de gas fabrieken en de cokesovens niet begrepen, een totale besparing mogelijk zijn van 400.000 tot 500.000 ton. In de winter 1950/51 heeft het rijkskolenbureau op het punt ge staan de toewijzingen voor de grootindustrie 20% te korten. Dergelijke algemeen geldende maatregelen werken op de indi viduele bedrijven geheel verschil lend uit. Bedrijven, welke de brandstoffen steeds op zuinige wijze verstoken, zullen van be doelde maatregelen meer hinder ondervinden dan bedrijven, wier verbruik uit het oogpunt van brands tof feneconomie münder verantwoord is. De commissie zou nu bedrijven, welke ten ge- noege van de betreffende rijks- bureaux hebben aangetoond, dat zij de aanwijzingen, die de hier boven genoemde voorlichting heeft verstrekt, terharte hebben genomen, biet over één kam wil len scheren met andere verbrui kers, voor wat betreft volgende toewijzingen. Exploitatie van water en wind-energie? Daar de commissie ervan uit gaat, dat het vraagstuk van de besparing op brandstoffen van altijddurende betekenis is en niet alleen wordt ingegeven door nij pende brandstoffentekort van het ogenblik, heeft zij ook 't oog gericht op maatregelen, die in de toekomst een besparing op brand stoffen mogelijk zouden maken. Haar aandacht is in dit verband getrokken door de mogelijkheid van exploitatie van wind-energie. Dit vraagstuk wordt sinds eni ge tijd in internatioaal verband bestudeerd en in het buitenland heeft men op verschillende plaatsen installaties van 100 kw of meer gebouwd, ten einde er varing op te doen en die later te gebruiken bij de bouw van grotere installaties van bijvoor beeld 1000 kw. Geruimen tijd geleden is door een der industrieën hier te lan de een project voor een water krachtcentrale in de Maas bij Linne uitgewerkt. Afhankelijk van de grootte van de bouw en dus van het watergebruik kan hiermede 20 a 32 millioen kwh per jaar worden opgewekt. Stelt men het kolenverbruik op 0,5 kg per kwh, dan betekent uitvoering van dit project een kolenbespa- ring van 10.000 tot 16.000 ton per jaar. Het project is in een zover ge vorderd stadium, dat spoedig na het verkrijgen van de nodige vergunningen van rijkswege met de bouw kan worden begonnen. De directie van het bedrijf heeft in principe besloten het gehele werk, waarmede ongeveer twee jaar zullen gemoeid, uit te doen voeren. De commissie beveelt de snel le totstandkoming van deze wa terkrachtcentrale krachtig aan. Voorts acht zij het van belang, dat onderzoekingen naar de ven- tueel mogelijke verdere benut ting van het Maasverval worden bevorderd. Geen tweeprijzenstelsel. Met betrekking tot de kolen- prijzen wil de commissie nog op merken, dat aan het gevolgde systeem van prijsbepaling (mengprijzen) het niet te ver waarlozen bezwaar is verbonden, dat de verbruikers in te geringe mate worden geconfronteerd met de hoge prijzen, welke in het internationale verkeer voor ko len moeten worden betaald. De commissie beveelt aan, dat de leiding van de electriciteitsbe- drijven de bestaande tarieven en tariefsvormen onderwerpt aan een grondig onderzoek uit een oogpunt van mogelijke be sparing op brandstoffen. Zij wijst er echter met nadruk op, dat de vrijheid van de consu ment om de electriciteit te be trekken op de tijdstippen, welke met zijn behoeften in overeen stemming zijn, er toe zou kunnen leiden, dat bij bepaalde tarieven weliswaar het brandstoffenver bruik zou dalen maar de maxi male belasting der centrales zou stijgen. Daar het geïnstalleerd vermogen uiteraard in zo groot mogelijke mate dienst moet kun nen doen voor levering van ener gie aan de groeiende industrie, zullen maatregelen op het gebied van tariefsvormen en tarieven niet er toe mogen leiden, dat dit geïnstalleerd vermogen in te sterke mate in beslag wordt ge nomen voor andere doeleinden. Een vergroten van geïnstalleerd vermogen ter wille daarvan zou kapitalen, van zodanige omvang vergen, dat daartegenover de de- viezenbesparing op brandstoffen spoedig ongedaan zou worden ge maakt. Zaterdag zijn op 50 km ten W van Hanoi Franse en Vietnamese strijdkrachten een grootscheepse aanval begonnen over een front van 50 km in de richting van het door de Vietminh bezette gebied van Chobin. Talrijke Franse valschermja gers zijn in de strijd geworpen. Het doel van de aanval is het gebied van Chobin te omsinge len. Reeds zouden de Franse en Vietnamese eenheden 25 km zijn opgerukt. De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal De Lattre de Tassigny, heeft meegedeeld, dat zijn strijdkrachten alle gestel de doelen hebben bereikt. Hij noemde het offensief een keerpunt in de oorlog tegen de Vietminh-troepen. De Franse Unie-strijdkrachten hebben ongeveer 600 vierkante kilometer veroverd. „De steun, die de Vietminh van de Chinese communisten krijgen, neemt in omvang toe", zo heeft een woordvoerder van de Fran se generale staf in Indo-China verklaard. Op het ogenblik was deze steun groter dan ooit tevo ren en bestond zij uit wapens, uitrustingstukken, transportmid delen, apparatuur voor het door geven van berichten alsmede me dicamenten en verbandstoffen. Naar de woordvoerder verder verklaarde, waren bij zijn weten nog geen plannen gemaakt voor de levering van vliegtuigen en tanks. Op vragen over de moge lijkheid van een rechtstreekse Chinese intreventie antwoordde de woordvoerder, dat een derge lijk ingrijpen naar zijn mening niet lang zou kunnen worden volgehouden, zolang de oorlog in Korea voortduurde. De troepen van de Franse Unie, die Zaterdag een offensief in Tonkin hebben ingezet, heb ben meer dan 200 man van de Vietminh gedood en 30 gevangen genomen. Aan Franse zijde sneu velden drie man. Nadat de Fran se strijdkrachten Tsjoben, 50 km ten Z.W. van Hanoi, hadden be zet, werden Zaterdagavond alle doelen langs een front van 50 km bereikt. Volgens een bericht in het West- duitse blad „Allgemeiner Anzeiger" hebben de Sowjetrussische autori teiten de Britse atoomgeleerde professor Pontecorvo gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Het blad zegt, dat dit bericht door Finse vluchtelingen uit de Sowjet-Unie naar Helsinki was overgebracht. Eerder in dit jaar is prof. Ponte corvo op geheimzinnige wijze uit Engeland verdwenen. Veronder steld werd, dat hij naar de Sowjet- Unie was gereisd en daar in labo ratoria werkzaam was. Volgens berichten, die een half jaar geleden de geallieerde geheime dienst be reikten, was hij belast met de lei ding van een laboratorium voor atoomonderzoek in Tsjecho-Slowa- kije, aldus het blad. NED. HERV. KERK. Intrede Ds. J. Eijgendaal te Hoofdplaat. In de morgendienst werd de nieu we herder bevestigd door Dr. F. J. Fokkema, director van de Zen dingsacademie te Oegstgeest, die als tekst had gekozen: ,,Ik ben de goede Herder". Voor de middagdienst bleek het vriendelijk witte kerkje van Hoofd plaat te klein om alle belangstel lenden te bevatten. Na een korte liturgische aanhef zong de gemeen te als antwoord op de schuldbelijde nis Gez. 153 1 en na de schuldver geving het vijfde vers. Ds. Ejjgendaal had als tekst voor zijn intrede gekozen uit Handelin gen 4 12 „En de zaligheid is in geen andereIn zijn prediking legde de nieuwe predikant er de nadruk op, dat het een gave van God en Zijn dienst is, te luisteren naar het Evangelie, dat wijst naar Jezus Christus. Na de prediking zong de gemeen te Gezang 112 1. Hierna werd Ds. Eijgendaal toe gesproken door burgemeester A. J. Temmerman, die de nieuwe predi kant namens de burgerlijke ge meente een hartelijk welkom toe riep. Ouderling F. Dekker deed zulks namens de Kerkeraad, die tevens dank bracht aan het Zendingscen trum Oegstgeest voor de steun waardoor dit beroep mogelijk is geworden. Namens de Kerkvoogden sprak de heer G. Verplanke, namens de Ring IJzendijke praetor Ds Boere uit Groede, namens het breed mo- deramen der classis Ds Van Beuse- kom uit Breskens, die zeide ver heugd te zijn dat voor een noodlij dende gemeente als Hoofdplaat is, een oplossing werd gevonden waar door in de vacature kon worden voorzien. Namens de regionale commissie voor West Zeeuws Vlaanderen sprak de heer Risseeuw-Brakman uit Zuidzande en tenslotte de con sulent Ds Wiebosch uit Biervliet, op wiens verzoek de gemeente de nieuwe herdei' staande de Zegen bede uit Gez. 269 2 toezong. Nadat Ds Ejjgendaal alle toespra ken had beantwoord, zong de ge meente staande Ps. 72 11 en sprak de predikant de zegen uit. De genodigden verenigden zich na de dienst in de consistoriekamer, waar thee en broodjes werden ge serveerd. Stenografie. Bij te Breda gehouden examens slaagde voor vergaderingstenograaf 2e klasse onze stadgenoot de heer J. de Putter alhier. Bjj aan de Pontschool alhier af genomen examens slaagden o.m. voor het Practijkdiploma typen de dames I. Maat en J. Clemmmck te Terneuzen, P. de Feijter te Axel, en de heer P. Lammens te Terneuzen. Het vaardigheidsdiploma typen verkreeg de heer G. den Boggende te Axel. Stille hulde. Ter gelegenheid van Klaproosdag werden Zaterdagmorgen door de gemeentelijke plantsoendienst bloe men gelegd op de graven van de geallieerde soldaten die in onze ge meente hun laatste rustplaats von den. Onofficieel werd hier een stil le passende hulde gebracht aan hen die vielen voor de vrijheid van Europa Het moge tevens, in een wereld als de huidige, waarin wordt geconfereerd over het al of niet gruwelijker doen zijn van een volgende oorlog, die bij zovelen blijkbaar vervaagde herinneringen aan de laatste wereldbrand doen opleven. Kruideniersvakdiploma. De heer A. de Groote alhier slaagde te Goes voor het kruide niersvakdiploma. Winterprogramma K.A.B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. heeft haar winterprogram rna vastgesteld. Als eerste spre ker treedt op 17 November op de Zeereerw. heer Pater P. Pisters uit Hulst. Hij zal spreken over het onderwerp „Afweer en aanval' Op 18 December spreekt de heer H. Broeders, bondspenningmees- ter te Breda, over het onderwerp uit het vormingsprogramma „Te: huis of kazerne". Op 19 Januari zal de heer J. Gubbens uit Breda de wet op de P.B.O. behandelen. De heer G. Jacobs uit Sluiskil neemt op 23 Februari het onder werp uit het vormingsprogram ma „Horde of orde" onder de lou pe. Als laatste spreker zal de Zeereerw. Pater Henricus op 22 Maart spreken over het onder werp „Rondom de twee machtige bazuinsloten Rerum Novarum en Quadragesimo Anno". Tussendoor worden op 1 De cember en 26 Januari kaartavon den belegd voor de leden. Cursus E.H.R.O. De cursus E.H.B.O., die door dokter Du Puy in de R.K. school wordt gegeven, is vorige week be gonnen. Het aantal deelnemers aan deze cursus bedraagt 40. Verkeersongeval. Zaterdagnamiddag om half vijf vond op de Molendijk een botsing plaats tussen de postauto en een bestelauto van de heer M. Robijn, welke laatste juist zjjn auto op de weg aan het keren was. De bestel auto draaide door de schok 'n paar maal in de rondte en werd aan de voorzijde deerlijk gehavend. De postauto liep beschadigingen op aan een spartbord. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Jaarfeest Jongensclub „Samuël". Vrijdagavond werd in het Ver enigingsgebouw het jaarfeest ge houden van de Chr. Jongensclub „Samuël". De heer P. de Leeuw, die de aan wezigen welkom heette, zeide ver heugd te zijn, dat zovele ouders aan de uitnodiging gehoor hadden ge geven hetgeen ongetwijfeld de band zal versterken en de jongens club ten goede zal komen. Ook de aanwezigheid van de jongelui uit Othene doet prettig aan. Nadat eerst gezongen was „Lof zij de Heer", ging de heer De Leeuw voor in gebed, waarop aan de hand van Daniël 4 op bevattelij ke wijze een bijbelvertelling volg de. Als samenzang volgde „Mach tig God, die d'Engelen prijzen". Enige jongelui voerden het toneel stukje: Bart als detective" op, waarna wederom een lied werd ge zonden. De heer P. de Vos sprak over „Heeft ons jeugdwerk nog zin", waarbij hij liet uitkomen, dat het jeugdwerk nog steeds groeien de is. Aan het eind van zijn toe spraak spoorde hij de jongeren aan tot de jongensclub toe te tre den. Na de pauze zorgde Louis de Meester uit Othene met zijn lied je „Als ik Tiroler was" voor een verrassing. Bij de daarop volgende hersengymnastiek bleken de jon geren sterker te zijn dan de oude ren, de uitslag was 1913. De jon gensclub II bracht met succes voor het voetlicht „Puckie heeft pech", waarna de heer A. van de Rovaart, terwijl de jongelui om een kamp vuur gezeten waren, op boeiende wijze „De grote race" vertelde. Aan het eind van de avond ge komen, bracht Ds. Jansma dank aan de leiders de heren De Leeuw en Van de Rovaart en de velen, die de jongensclub een warm hart toe dragen, waardoor deze avond zo goed geslaagd mag heten. Spreker besloot deze feestelijke bijeen komst met het uitspreken van een dankgebed. Filmvertoning ten bate van de Kankerbestrijding. Donderdag 15 November a.s. wordt in de bovenzaal van „Het Wapen van Zeeland" alhier de film vertoond van de zinkerlegging door de Westerschelde. Tevens zal dan TERNEUZEN. In de week van 2 tot en met 8 November hebben zich in deze ge meente gevestigd: S. A. Simon, Lijsterplein 27, van Djakarta (Indonesië); J. A. Krij ger, le Verbindingsstraat 5, van O- en W.-Souburg; J. A. M. Reitsema, Nieuv/straat 13, van Alkmaar; P. den BoerRomeijnsen, Grenulaan 31, van Heinenoord; B. de Krijger, Kerkhof laan 28, van Tilburg; A. O. Vons, Nieuwediepstraat 80, van Den Helder; J. Meijerde Putter, Bern- hardstraat 39, van Axel; M. Wisse, Margrietstraat 10, van Zaamslag. Vertrokken: A. Frederiksen, Kazernestraat 5, naar Brussel (België); C. v. d. Broek, Stationsweg 4 a/b, naar Pa- pendrecht; W. J. v. d. Broek, Sta tionsweg 4 a/b, naar Papendrecht; G. van Drongelen, Schoolweg 12, naar Axel; L. Michielsen, L. Kerk straat 36, naar Wassenaar; E. C. de MaillieDoorns, Korte Djjkstr. 5, naar Sas van Gent; E. H. A. Hoornaert, Molendijk 42, naar Ne- derbrakel (België); A. S. Briedé, Havenstraat 7, naar Gilze ca.; W. B. JohnsonFörch, Grenulaan 7 a, naar Featherstone (Engeland); J. H. de Bruijne, Oudelandseweg 54, naar Bergen op Zoom; H. J. Schip pers, Grenulaan 38, naar Dalen E. DullaertVerstraeten, Nieuwe- diepstr. 63, naar St. Niklaas (Bel gië); H. Esmeijer, Nieuwstraat 41, naar Amsterdam; J. N. Feij, Axel- sestraat 12, naar Canada; A. E. Vadervan Doeselaar, Piersens- polderstraat 54, naar Middelburg. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed Bpringen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes worden vertoond de door de heer But uit Terneuzen opgenomen kleurenfilm van bedoeld werk, be nevens een gedeelte van de verza meling gekleurde lantaarnplaatjes van Oost Zeeuws Vlaanderen. Des middags is er een gratis voorstelling voor de kinderen en des avonds tegen entreeprijs- een voor de volwassenen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Koningin Wilhelminafonds (kan kerbestrijding). De kinderen mogen een dubbeltje offeren ten bate van genoemd fonds (Zie de betreffende advertentie in dit nummer). TERNEUZEN. Geboorten. 2 Nov. Elizabeth Kla- ra, d. van Jan de Kraker en Dinge tje Dieleman (won. te Zaamslag). 3 Nov. Renske, d. van AndriesSme- deman en Jaaptje Bultje (won. te Stavoren). 5 Nov. Elisabeth Magda- lena, d. van Anthonij J. Regeling en Frangoise A. Overdulve; Michiel Maarten, z. van Johan W. Starren- burg en Maria J. Willems. 6 Nov. Adri, z. van Jan Dees en Amelda C. L. de Smit; Adriaan Gerard, z. van Johannes D. P. de Doelder en Maria S. van Driel. 7 Nov. Gerar- dus, z. van Jan P. Jonkman en He lena Geelhoedt; Hendrikus Gerar- dus Franciscus, z. van Hendrikus G. Reijmers en Augusta F. Th. de Bakker (won. te Rotterdam). 8 Nov. Bertus Reinier Teunis, z. van Abram G. Arnold en Hendrika Th. Keiler. Huweï.-aangifte. 8 Nov. Comelis A. Tisc-ink, oud 22 j., jm. (won. te Axel) en Maria P. de Lavoir, oud 21 j., jd. Hu wel.-voltrekking. 6 Nov. Jan J. II. Sleijpen, oud 30 j„ jm. (won. te Beek) en Mathilda A. de Gijsel, oud 23 j., jd. Overleden. 3 Nov. Jacob Diele man, oud 67 j., ongeh. HOEK. Iluwel.-aangiften. 3 Oct. Jacobus Jan de Vos, oud 24 j., jm. (van Zaamslag) en Sara Janna Diele man, oud 21 j., jd. 11 Oct. Baart- houd de Niet, oud 26 j., jm. en Ja- coba Maria Jansen, oud 27 j., jd.; Pieter Koole, oud 31 j., jm. en Geertruida Jacoba de Feijter, oud 29 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Oct. Pieter Koole, oud 31 j., jm. en Geertruida Jacoba de Feijter, oud 29 j., jd.Baarthoud de Niet, oud 26 j„ jm. en Jacoba Maria Jansen, oud 27 j., jd. Geboorten. 16 Oct. Adriana Janna, d. van Gilles de Putter en Ebrina M. Dieleman. 22 Oct. Adriaan Ja cob, z. van Pieter de Putter en Ca- tharina Jansen. ZAAMSLAG. Huwel.-aangiften. 4 Oct. Jan Adri aan van Hoeve, oud 46 j. (won. te Sas van Gent) en Poulina Galle, oud 50 j.; Cornelis Buijze, oud 20 j. en Dina Janneke de Pooter, oud 18 j.; Jan Cornelis Hamelink, oud 25 j. en Elisabeth Neeltje Zegers, oud 20 j. (won. te Axel). 18 Oct. Jozias Abraham Haak, oud 26 j. (won. te Axel) en Elizabeth Hame link, oud 28 j. Huwel.-voltrekkingen. 11 Oct. Ja cobus Johannes Moens, oud 25 j. (won. te Hoek) en Maatje van Doe selaar, oud 27 j. 12 Oct. Cornelis Marinus Goossen, oud 31 j. en Jan na van Doorn, oud 27 j. 18 Oct. Cornelis Buijze, oud 20 j. en Dina Janneke de Pooter, oud 18 j. 25 Oct. Jan Cornelis Hamelink, oud 25 j. en Elisabeth Neeltje Zegers, oud 20 j. (won. te Axel). Geboorten. 4 Oct. Jan Frangois, z. van Cornelis de Kraker en Janna Sara van Drongelen. 11 Oct. Janne ke Carolina, d. van Adriaan Diele man en Frangoise Harte. 16 Oct. Jacomina, d. van Jozias Isaak Mee- sen en Sara Hebrina Scheele. 18 Oct. Jan Cornelis, z. van Jojakim Jacobus Verlinde en Pietemella Geertrui Verpoorte. Overleden. 1 Oct. Catharina van de Velde, oud 91 j., wed. van Cor nelis de Blaeij. 8 Oct. Jacomina IJzebaart, oud 87 j„ wed. van S. de Putter; Jacomina Johanna v. d. Hage, oud 85 j„ wed. van Jan van Arenthals. 26 Oct. Abraham de Kraker, oud 87 j., weduwn. van Eli zabeth Wolf er t. Onze vrienden die zich zo goed in het bos hadden verstopt, wer den volkomen door het vuur ver rast. „Dat mooie eiland", zei de sul tan droevig. ,,Er zit niets anders op dan dat wij Joessoef te lijf gaan!" zei de Sirdar grimmig. „Dat is juist wat Joessoef van ons verwacht", opperde Berry. „Zit er dan iets anders op" vroeg de sultan. „Heer!" zei Terry plechtig, ,,wanneer gij mij een ogenblik uw wonderbril leenfc zal ik zeker een oplossing vinden." „Km ja", gaf de sultan toe, ,want met zo'n bril heb je nog al erg veel verstand nodig en dat is mij door de schrik een beetje in de baard geschoten". Terry zette de bril op en keek een ogenblik voor zich uit. „Ik heb het" riep hij toen, ,,wij worden door de vlammen opge dreven. Langzaam -beweegt het vuur zich in de richting van Joes soef en zijn beetle. Als Wij- n.u zelf een eind in die richting lo pen, voor de vlammen zover zijn en dan het eiland voor ons ook. in brand steken, wordt Joessoef uit zijn hinderla-ig verjaagd door het vuur en wij lopen achter het vuur over het afgebrande terrein op hem toe". ;ies: 5 regels 75 cent nt 12 ct.; minimurc pe ;r nummer, cf: Adr» cent meer t 's namiddags 2 uur r: Zaterdags 11 uur Wijst er tenslotte op, Haringen van de heer overschat noch onder in worden. Het betreft verwoedste tegenstan- ;n Moerdijkkanaal, die velke in Rotterdamse •n heerst, hoger stelt lomische belangen van ;n België in het kader melux, zo eindigt „La bouw voor K. en W. te ld het algemeen zie- Y.N.O.Z." zijn algeme- ring onder voorzitter iet Kamerid C. J. van leningswoord schetste oeilijke situatie in het rezen en de financiële es zowel voor vrijwil- r de verplichte verze nder was de medede- aantal verzekerden in tot boven de 400.000 fen. Uit de algemene leek, dat de vergade- uinigingen linnen het noodzakelijk ea onaf- erkende ondanks de ;tige gevolgen, welke ,1de gevallen aan zijn icourt, specialist-rhen- ield een inleiding over iekbestrijding. ptenaren werd gewond ïhuis opgenomen, wordt gemeld, dat een ide pantserauto in de ctor van de kanaalzone Het vuur werd beant- er is geen melding ge- persoonlijke ongeluk- drië namen ongeveer tenaren deel aan een - ter gelegenheid van 3e nationale strijd. De en ambtenaren, ar denten, godsdienstlei- ten spandoeken, waar- lezen stond: „Onder- rlaat ons land". op de muren van vele ■erd aangedrongen op de handel met Enge- rs, die in Alexandrië n zich bij de demon- n droegen spandoeken byers zijn met u; wij veji voor Egypte", iche'minist er-president ig te Cairo verklaard, •lijke voorstellen inza- jnsie-organisatie voor Dosten „erger zijn dan 3 er bij alle Arabische ingedrongen zich niet :ten te laten misleiden emde of koloniserende toe te staan zich tus- ilaatsen". Hij riep op iduld, weerstand en hij verzoeningsgezindheid luchtmacht is Dinsdag let het overbrengen J 2.000 militairen uit ar de Suez-kanaalzone, Britse ministerie van nede. ft personeel van de onder zich technici eii f personeel bevinden, ie employé's in onder- 3 zullen vervangen. lebben naar schatting aperide communisten ide aanval gedaan op Ava, 2 kleine steden Sirma. werden bezet. Garni- ie die in de minder- trokken' zich terug ft ïrsterkingen voor de pen aangekomen en iten gaande. 3e eerste belichten «zinnen van de mili- :elaars vastgehouden. ZON op onder Nov. 15 7.58 16.50 16 8.00 16.49 17 8.02 16.48 MAAN op onder 17.12 17.59 18.59 10.28 11.29 12.15 A. Zandbergen stelde n.5. zijn pak huis beschikbaar om de vis tegen betaling te exposeren. Hjet bedrag van 109,13 dat hierdoor werd bijeengebracht kwam ten goede aan de redding maatschappij. Wat hij zou moeten doen bij een eventuele atoombomaanval. Maynard zal zich alleen wegens landloperij hebben te verantwoor den, aangezien hij geen toestem ming van de eigenaar van de brug had om hieronder te wonen. zijn handelingen altijd heeft bewe zen, dat het de vrede wenst en dat het zich door het toetreden tot! het Atlantische pact slechts tegen eventuele agressie wil bescher men. Ongelukkigerwijze kan men een zelf te gaan bouwen -op gronden, die de stadsraad ter beschikking stelt. Er zijn reeds proeven in die richtingen! genomen. Een naturel, dje aldus een huis bouwt, moet zelf tenminste 60 pond bezitten. De rest kan hij lenen. rinecommando, is volgens de Rus sische nota een schending van het verdrag van. 1920. Dit was een vijandige daad je gens de Sowjet-Unie en de Noor se regering was voor de gevolgen verantwoordelijk. van het Nederlands icomité is in Vught dodenherdenking ge- egenwooi'digheid van ter van Vught, raads- garnizoenscomm an- Berenschot. stoet trok van het naar de graven der neuvelde Engelse sol- -lke graven de burge namens de gemeente meester kransen legde. Ook werden kransen gelegd door particulieren. Tenslotte zijn op het protestantse kerkhof kransen ge legd op de graven der gesneuvelde Vughtse militairen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3