De toestand in Egypte DE VERDEDIGING VAN HET MIDDEN-OOSTEN Overstromingen en stormen Nieuwe wapenstilstandsvoorwaarden Russisch vredesplan op de agenda der V.N. daring t Egypte De strijd in Korea WITTE KRUIS Het iekenfonds ♦N-O-Z. Frankering bd abonnement: Temeu.wi viirecteur-HooIdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur TeL 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4.55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 7e Jaargang No. 1882. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Evacuatie van vrouwen en kinderen. EDEN EN SCHUMAN ZIJN HET EENS. PERZIE. Onrust onder de Perzische studenten. „VAN JULIANA TOT JULIANA. REDE VAN PRESIDENT SUKARNO. Geen rozengeur en maneschijn. WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. DE VERDEDIGING VAN HET MIDDEN-OOSTEN Britse troepenver plaatsingen. DRASTISCHE IN VOERBEPERKIN GEN IN FRANKRIJK? op onder op onder Nov. 8.00 13 7.54 16.53 16.11 14 7.56 16.52 16.37 9.17 15 7.58 16.50 17.12 10.28 16 8.00 16.49 17.59 11.29 17 8.02 16.48 18.59 12.15 TWEE AMERIKAANSE SOLDATEN DOOR OOST-DUITSE POLITIE GEARRESTEERD. De strijd op Korea. Contingent vrijwilligers vertrokken. DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. ONTMOETING TRUMAN - CHURCHILL rijd in Birma tanking in Vught op onder op onder Nov. 15 7.58 16.50 17.12 10.28 16 8.00 16.49 17.59 11.29 17 8.02 16.48 18.59 12.15 Rubriek Kleine Advertentie» regels 75 ct.; iedere regel mm 15 ct. Vermelding onder nummer Pd reau van dit Blad 15 cent mee: Inzending advertenties tot <V* namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 e minimum per advertentie k> Egyptische sluipschutters heb ben in de nacht van Zaterdag pp Zondag het Britse militaire zie kenhuis te Ballah, ongeveer 15 km ten N. van Ismaila. bescho ten. Het vuur werd door Britse schildwachten beantwoord. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Egyptische demonstranten neb ben Zaterdag te Cairo voor de woning van de Egyptische pre mier, Mustafa el Nahas Pasja, een betoging gehouden. Volgens de Britse minister van Defensie beklaagden de betogers zich er over, dat zij gedwongen werden hun betrekkingen bp de Engel sen op te geven zonder er nieu we voor in de plaats te krijgen. In de Suezkanaalzone zijn de eerste arbeiders uit Cyprus ge arriveerd ter vervanging van de Egyptische arbeidskrachten. Het merendeel van de 50.000 arbei ders, die bij het Britse leger in dienst waren voordat de betrek kingen tussen Engeland en Egypte zich tot een crisis toe spitsten, waren Egyptenaren. Hoewel van Britse militaire zu- de hierover geen juiste cijfers zijn bekend gemaakt, is het be kend, dat de meeste Egyptische arbeidskrachten hun dienstver band in Britse legerplaatsen hebben verbroken. A.F.P. meldt, dat de bedrijvig; heid in de haven van Alexandrie door 'n algemene staking van de havenarbeiders tot stilstand is gekomen. De arbeiders staken om het laden van Britse scheen met katoen te verhinderen. Het Franse persbureau bericht ver der. dat de Egyptische autori teiten besloten hebben zekere ladingen levensmiddelen, die het Suezkanaal moeten passeren, in beslag te nemen ,,om te verhin deren, dat de Britse troepen deze levensmiddelen in handen kru gen". De lading van een schim dat sinaasappelen naar Dieadah vervoerde, is in Alexandrie in beslag genomen. Een tweede schip, dat uien, aardappelen en sinaasappelen van Libanon naar Colombo en Singapore zou bren gen, wordt eveneens in Alexan drie vastgehouden. Volgens een ander bericht van A.F.P. is het Britse vliegdek schip „Illustrious" met 2.000 in fanteristen Zondag in Famagus- ta (Cyprus) aangekomen. Heden wordt de „Triumph met 2.000 man verwacht. De troepen bin ven voorlopig in kampen op Cyprus. Zaterdag zijn vier „Hastings"- transportvliegtuigen der R.A.i met aan boord 107 vrouwen en kinderen uit de Kanaalzone naar Engeland vertrokken. Totdat alle Britse gezinnen, die niet in bewaakte kampen kun- nen worden ondergebracht, zijn geevacueerd, zullen iedere dag vier vliegtuigen met evacue s uit Egypte naar Engeland ver trekken. De Britse minister van Buiten landse Zaken Eden heeft te Pa rijs aan de pers meegedeeld, dat over alle wereldvraagstukken die hij met zijn Franse collega Robert Schuman heeft bespro ken, overeenstemming bestaat. Uit gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat de minis ters o.m. hebben gesproken over de politiek ten aanzien van Duitsland, het Midden-Oosten en de Sowjet-Unie. Eden zou vol gens deze kringen in nog duide lijker termen dan zijn voorgan ger Herbert Morrison hebben verzekerd, dat de Britse regering Frankrijk zal steunen bp zun plannen voor de totstandbren ging van grotere eenheid in Europa. Naar verluidt zijn de Perzische ambtenaren niet van plan vandaag een algemene staking te beginnen. Er hadden geruchten dienaangaan de de ronde gedaan. De ambtenaren zullen vandaag slechts een uur het werk neerleg gen als protest tegen het besluit van de minister van Financien om dit jaar, met het oog op de moeilij ke financiële positie van het land, geen nieuwjaarsgratificaties uit te keren De Perzische waarnemende pre mier Badir Kazemi, heeft Zaterdag meegedeeld, dat de regering de studenten aan de universiteit van Teheran voortaan zal verhinderen deel te nemen aan enige politieke actie. De autoriteiten sloten de uni- van versiteit een week geleden na een i „eopen(j botsing tussen communistische en anti-communistische studenten De Perzische minister van On derwijs, Karim Sandjabi, is Zater dag per vliegtuig uit de Verenigde Staten te Teheran teruggekeerd. Hij maakte deel uit van de delega tie van premier Mossadeq naar de Veiligheidsraad. Sandjabi zal de sjah rapport uit brengen over de stand van de Ame rikaans-Perzische besprekingen te Washington. Tegenover persverte genwoordigers wilde Sandjabi zich niet over deze kwestie uitlaten. Vrijdagmiddag heeft Koningin Juliana op Soestdijk de tentoonstel ling van voorwerpen die eens het privé-eigendom waren van leden van het Huis van Oranje, officieel Deze reizende tentoonstelling dieBernhardfonds^ Ma iet rechts ondergebracht in wagens d eXDOseerde voorwerpen bezichti- eanse land zullen afreizen ten bate exposeerae vuu. e van het Koningin Juliana- en Prins I gen. JOURNALISTEN DANKEN KONINGIN JULIANA. De Poolse journalisten-organi satie, te Londen gevestigd, heeft aan de Nederlandse ambassade aldaar verzocht aan H. M. de Ko ningin de diepgevoelde dankbaar heid harer leden over te bren gen voor de brief, die H. M. aan president Truman heeft doen toekomen inzake het vluchtelin genprobleem. President Sukarno, die ter ge leeenheid van de viering van de „dag der helden (ter herdenking van de gevallenen in de strijd tegen de geallieerde bezettings- macht in November 1945) te Su rabaja was, heeft daar een door de radio uitgezonden rede gehou den, waarin hij o.a. zei gaarne te zien, dat op het stuk van de ver houding tussen Indonesië en Ne derland alles rozengeur en mane schijn zou zijn. Deze toestand is echter onbe staanbaar, zolang de Nederlan ders het bewind voeren in Wes telijk Nieuw-Guinea, zolang de Nederl- Indonesische urne niet zal ziin vervangen door normale Internationale betrekkingen tus sen twee landen en zolang in In donesië gewapende benden vvor- den aangevoerd door Nederlan ders, of Nederlanders daar deel van uitmaken. medegedeeld door het K.K.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot' Maandagavond. Later regen. Aanvankelijk plaatselijk mist, overigens toenemende bewolking met later voornamelijk in de Oos telijke helft van het land regen. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen en ongeveer dezelf de temperatuur als Zondag. DINSDAG 13 NOVEMBER. v.m. n.m. 1.17 1.32 1.52 2.07 2.32 2.47 2.42 2.57 De regeringen van Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Turkije hebben Zaterdag een geza menlijke verklaring over de verde diging van het Midden-Oosten uit gegeven. In deze verklaring, die reeds is overhandigd aan de regeringen van alle landen in het betrokken gebied wordt gezegd, dat de verde diging van het Midden-Oosten „van vitale betekenis is voor de vrije we reld" en alleen kan worden verze kerd door de samenwerking van alle betrokken landen. Het berei ken van een toestand van vrede en veiligheid zal het gebied sociaal en economisch ten goede komen, aldus de verklaring, waarin voorts de verzekering wordt gegeven, dat het commando zich niet zal mengen in „problemen en geschillen, die zich in het gebied voordoen". Er wordt in dit verband, op gewezen, dat de gemeenschappelijke verklaring van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk van Mei 1950 nog steeds van kracht is. De regeringen, die de verklaring hebben uitgegeven, zeggen, dat de opperbevelhebber van de voorge stelde organisatie in geval van oor log alle troepen zal leiden, die tot zijn beschikking staan. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat het plaatsen van nationale troepen on der het commando van de opperbe velhebber „geen vereiste" voor het toetreden tot de organisatie is. De troepen, die onder het opperbevel zijn geplaatst, zullen slechts met toestemming vaji de betrokken re geringen worden verplaatst. De verhouding tussen iedere deelne mende staat en het hoofdkwartier zal op voet van gelijkheid zijn. Het hoofdkwartier zelf zal de schakel vormen met niet-deelnemende re geringen. Naar verluidt is dit laatste be doeld om wrijving te voorkomen tussen regeringen in het Midden- Oosten, die tot de organisatie zou den willen toetreden maar niet nauw met haar nabuurstaten wil len samenwerken. De drie landen van het Britse Gemenebest, die bij het plan be trokken zijn Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika hebben de verklaring niet medeonderte- kend wegens moeilijkheden tenge: volge van de wens van Australië om op dit tijdstip geen troepen be schikbaar te stellen voor dienst overzee. Het is mogelijk, dat deze landen afzonderlijke verklaringen zullen uitgeven. Zaterdag is officieel te Nicosia (Cyprus) meegedeeld, dat de derde infanteriedivisie, die Maandag aan boord van twee vliegdekschepen uit Engeland is vertrokken, Cyprus als bestemming heeft. Volgens persberichten zal de divisie de plaats innemen van de 6.000 man die onlangs van Cyprus naar de Suez-kanaalzone is vertrokken. Volgens de „New York Times" is Frankrijk voornemens zijn invoer te beperken om het hoofd te bieden aan een crisis, die beschouwd wordt als de ergste sedert 1947, toen Ame rika noodhulp aan dit land ver strekte. Naar' verhouding zouden de in- voerbeperkingen van Frankrijk drastischer z\jn dan die, welke En geland onlangs heeft ingesteld. De correspondent te Parijs van de New York Times" meldt, dat de vice-premier, Réné Mayer, de in voerbeperkingen deze week in het parlement zal aankondigen. In Italië zijn reddingsploegen in een stromende regen bezig om 2UU personen, die in de buurt van Vin- ta Glio, in de Noordelijke provin cie Novara, door een overstroming zijn geïsoleerd, van noodvoorraden te voorzien. Het is nog niet bekend of er mensen zijn omgekomen. Het water van de rivier de Po stqgt nog steeds nadat de rivier buiten haar oevers is getreden en ver scheidene dorpen en kleine steden heeft overstroomd. Sommige wegen in de buurt van Casale en Mortara staan bijna 2 meter onder water. Een onafge- broken regen van 24 uur heeft het meer van Varese boen overlopen De overstromingen in Noord-lta- lië breiden zich uit. Naar verluidt zijn in de streek tussen Genua, Tu rijn, Como en Brescia ruim twintig personen verdronken. Milaan heeft in het bijzonder van de overstroming te lijden. Alle telegraaf- en telefoonverbm- dingen zijn gestoord of verbroken. In het dorp Tavierno nabij Como kwamen achttien personen om het leven, doordat drie huizen door een grondverschuiving werden bedol ven. j In Genua is in drie dagen de enorme hoeveelheid van 50 centi meter water gevallen. Ook het meer van Lugano in Zwitserland is buiten haar oevers getreden. Het laaggedeelte van Lu gano staat reeds blank. In het dal van de Maggiore heb ben overstromingen aardverschui vingen teweeggebracht, waardoor wegen zijn versperd. De Zwitserse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat een van de twee sporen door de St. Gotnara door een aardverschuiving bij Air- olo is versperd. Al het verkeer zal thans over het andere spoor wor den geleid. In Zuid-Frankrijk stijgt het peil van de rivieren onrustbarend ten gevolge van hevige regenval. Te Avignon zijn noodploegen aan het werk gegaan omdat de Rhone in één dag drie meter is gestegen. Een aantal boerderijen is reeds ge- 'SRadio Lands End (Engeland) waarschuwde Zondagavond bijna 200 schepen, die uit de Verenigde Staten en de Middellandse Zee de Golf van Biscaye binnenvoeren, voor zware stormen. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oost duit se volkspolitie heeft Zondag twee Amerikaanse sol daten op de grens tussen de Amerikaans en Russische secto ren van Berlijn gearresteerd Een derde Amerikaanse militair wist te ontkomen. Reuter meldt thans, dat de 2 Amerikanen inmiddels door de Sowjetrussische autoriteiten zijn vrijgelaten. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder zijn zij niet mishandeld en zijn er ook geen dingen, die zij bij zich hadden, van hen afgenomen. De vrijla ting is geregeld door de Ameri kaanse autoriteiten via de Sow jetrussische verbindingsmissie in West-Berlijn. Zowel de V.N.-delegatie als de communisten hebben nieuwe voorstellen ingediend om een dreigende impasse te voorkomen. Generaal Nuckols, de woord voerder van de V.N., die dit me dedeelde, zei voorts, dat beide partijen waren overeengekomen elkanders voorstellen terstond te bestuderen. Het voorstel van de V,N. luidt „Teneinde een gedémilitariseerde zone als basisvoorwaarde voor 'n staken van de vijandelijkheden in Korea te verwezenlijken bevelen de afgevaardigden van de sub commissie de instelling van een militaire afbakeningslijn met be trekking op de strijd te land op het ogenblik van ondertekening van de wapenstilstandsovereen komst aan". Tevens wordt terug trekken aan beide zijden tot twee km van de contactlijn voorge steld. „De militaire afbakeningslijn en de grenzen van de gedémilitari seerde zone dienen het onderwerp te zijn van zodanige kleine plaat selijke rechttrekking als weder zijds wenselijk zou worden ge acht," aldus het voorstel. De nieuwe voorstellen van de Noordelijken waren: Het onmid POEDERS-TABLETTEN-CACHETS dellijk instellen van een afbake ningslinie en een hierop geba seerde bufferzone en het onmid dellijk terugtrekken van de troe pen uit dit gebied. De woordvoerder van de V.N., generaal Nuckels, verklaarde dat in het voorstel van de V.N. de term „kleine plaatselijke correc ties" veelbetekenend is. Enige waarnemers concluderen hieruit, dat de Verbondenen hun eisen in zake Kaesong geheel of gedeelte lijk hebben laten vallen als een mogelijke concessie aan het standpunt van de Noordelijken. Vier honderd man communis tische troepen vielen Zondag aan het Oostkoreaanse front aan. De aanval werd afgeslagen. De Verbondenen bleven door de communistische linies sijpelen, waarbij weinig tegenstand werd ondervonden. In een Zondag door de leiding van het Achtste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de enige, Zondag door de Chinezen aan 't Westkoreaanse front onderno men actie, een aanval op gerin ge schaal was, die ten doel had de sterkte der Verbonden linies uit te vinden. De aanval werd met behulp van vuur door zwaar geschut afgeslagen. Met de „Soerabaja", een ge charterd K.L.M.-toestel, is Zon dagavond om 8 uur precies een 50-tal Nederlandse vrijwilligers van Schiphol naar Korea ver trokken als aanvulling voor het Nederlandse detachement V. N. Met hetzelfde vliegtuig, onder gezagvoerder Reyers, keert zus ter Van der Plas naar Korea terug voor de verzorging van onze gewonden. Van het commissariaat voot de emigratie vernemen we, dat met ingang van 17 November a-s. ge durende enkele dagen geen aan meldingen voor emigratie naar Australië door de aanmeldingskan toren in ontvangst worden geno men. j Een en ander houdt verband met nieuwe instructies, welke aan ge noemde kantoren zullen W9rden toegezonden omtrent emigratiemo gelijkheden naar dat land. De mo gelijkheden voor ongeschoolde ar beidskrachten, gehuwden met kin deren inbegrepen, zullen ruimer worden gemaakt, terwijl de moge lijkheden voor de geschoolden ge ringer worden. De aanvragen van hen, die zien vóór genoemde datum melden, zul len volgens de thans geldende be palingen worden behandeld. Het Witte Huis heeft Zondag be kend gemaakt, dat president Tru man waarschijnlijk in .lénuari te Washington de Britse eerste minis ter Winston Churchill zal ontmoe- ten. Trumans secretaris Joseph Short antwoordde op de vraag of de Franse premier Réné Pléven ook aan de bespreking zou deelnemen, dit niet vernomen te hebben. De agendacommissie van de al gemene vergadering der V.N. heeft zonder stemming besloten het vijf punten omvattende vre desplan van de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken. An drei Wysjinsky. op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin verklaarde zich voorstander van het opnemen van het Russische plan, omdat, naar zijn mening, het bespreken hier van zou bijdragen tot het vast stellen wie de aanvaller was. Een ander Russisch voorstel de kwestie van vertegenvvoordi ging van Peking-China in de V.N. werd verworpen met 11 tegen twee stemmen (Rusland en Po len), terwijl Joego-Slavië zich van stemmen onthield. Het door Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten voorge stelde ontwapeningsplan werd zonder stemming op de agenda geplaatst. De agendacommissie besloot voorts de Joegoslavische klacht inzake „vijandige activiteit door landen van de cominform tegen Joego-Slavië" op de agenda te plaatsen. De Russische afgevaardigde, Malik, had tevoren eenhevige aanval gedaan op de „kliek van Tito" wegens „haar leugens, las ter en provocaties". Manfred Lachs (Polen) be schuldigde „zekere kringen' er van er belang bij te hebben „ge vaarlijke punten" in Europa te scheppen. Zij waren verantwoor delijk voor de huidige positie van Joego-Slavië. De vertegenwoordiger van Joe go-Slavië, Alex Bebler, zei dat de situatie in zijn land verergert Op Joegoslavisch grondgebied had den twee „moorden" plaatsgevon den, die waren begaan door grenswachten van naburige lan den. Protesten waren zelfs niet eens beantwoord. les: 5 regels 75 cent nt 12 ct.; minimum pe :r nummer, cf: Adraa cent meer t 's namiddags 2 uur r: Zaterdags 11 uur wijst er tenslotte op, Garingen van de heer overschat noch onder in worden. Het betreft verwoedste tegenstan- m Moerdijkkanaal, die velke in Rotterdamse >n heerst, hoger stelt ïomische belangen van ;n België in het kader melux, zo eindigt ..La bouw voor K. en W. te ild het algemeen zie- Y.N.O.Z." zjjn. algeme- -ing onder voorzitter iet Kamerid C. J. van leningswoord schetste oeilijke situatie in het rezen en de financiële es zowel voor vrijwil- r de verplichte verze nder was de medede- aantal verzekerden in tot boven de 400.000 (en. Uit de algemene leek, dat de vergade- uinigingen linnen het noodzakelijk ea onaf- erkende ondanks de tige gevolgen, welke 1de gevallen aan zijn icourt, specialist-rheu- ieid een inleiding over iekbestrijding. ptenaren werd gewond ïhuis opgenomen, wordt gemeld, dat een ide pantserauto in de ctor van de kanaalzone Het vuur werd bean ti er is geen melding ge- persoonljjke ongeluk- drië namen ongeveer tenaren deel aan een ter gelegenheid van de nationale strijd. De en ambtenaren, ar denten, godsdienstlei- ?en spandoeken, waar- lezen stond: „Onder- rlaat ons land", t op de muren van vele ■erd aangedrongen op de handel met Enge- rs, die in Alexandrië n zich bij de demon- n droegen spandoeken byers zijn met u; wij vep voor Egypte". ;che<-«tinist er-president .g te Cairo verklaard, Itjke voorstellen inza- ?nsie-organisatie voor losten „erger zijn dan 1 er bij alle Arabische ingedrongen zich niet ;ten te laten misleiden emde of koloniserende toe te staan zich tus- ilaatsen". Hij riep op ïduld, weerstand en hij verzoeningsgezindheid luchtmacht is Dinsdag iet het overbrengen 2.000 militairen uit ir de Suez-kanaalzone, Britse ministerie van nede. ft personeel van de Dnder zich technici en •f personeel bevinden. :e employé's in onder- i zullen vervangen. tebben naar schatting iperide communisten, ide aanval gedaan op Ava, 2 kleine steden lirma. werden bezet. Garni- ie die in de minder- trokken1 zich terug ïrsterkingen voor <le pen aangekomen en 'aten gaande, de eerste berichten ;zinnen van de mili- :elaars vastgehouden. ZON MAAN A. Zandbergen stelde n.l. zijn pak huis beschikbaar om de vis tegen betaling te exposeren. Hlet bedrag van 109,13 dat hierdoor werd bijeengebracht kwam ten goede aan de redding maatschappij. wat hij zou moeten, doen bij een eventuele atoombomaanval. Maynard zal zich alleen wegens landloperij bebben te verantwoor den, aangezien hjj geen toestem ming van de eigenaar van de brug had om hieronder te wonen. zijn handelingen altijd heeft bewe zen, dat liet de vrede wenst en dat liet zich door het toetreden tot! het Atlantische pact slechts tegen eventuele agressie wil bescher men. Ongelukkigerwijze kan men een zelf te gaan bouwen op gronden, die de stadsraad ter beschikking stelt. Er zijn reeds proeven in die richtingen genomen. Een naturel, dje aldus een huis bouwt, moet zelf tenminste 60 pond bezitten. De rest kan hij lenen. rinecommando, is volgens de Rus sische nota een schending van het verdrag van 1920. Dit was een vijandige daad je gens de Sowjet-Unie en de Noor se regering was voor de gevolgen verantwoordelijk. van het Nederlands icomité is in Vught dodenherdenking ge- egenwoordïglieid van ter vain Vught, raads- garnizoenseomman- Eerenschot. stoet trok van het naar de graven der neuvelde Engelse sol- T -j- „-lke graven de burge meester namens de gemeente kransen legde. Ook werden kransen gelegd door particulieren. Tenslotte zijn op het protestantse kerkhof kransen ge legd op de graven der gesneuvelde Vughtse militairen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1