EN pl/OOC (fe \)tOUW— DAMES, LET OOK OP DE KLEINIGHEDEN' tweede grootmeester? [WELKE PADDESTOELEN KUNNEN WIJ ETEN Kruiswoord- Critick van Katholieke geestelijkheid op Duitse douane Terry en Berry SCHAAKRUBRIEK Onthoudt dit voor altijd Ribbens levert kwaliteit! Hebben we eindelijk een DE PRODUCTIE VAN DE SOWIET-UNIE DE SPOORWEGEN EN DE PIEKUREN AyI0.. „O,OR, MACHINE, CYLINDER, TRANSLATOR, WEERSTAND, SPOEL, DOOR- ELECTRO, CARDAN, TRACTOR. OLIE WAGENSMEER-, CONS,S,ENT, SCHROEFKOKER, KOGELLAGER-, CA,DAN-, SPUIT VET goederen van miA\IA in de bril van Suitan Sar OLIËN - M.v- Hoe komt het toch, dat de ene daatte er in een eenvoudig toilet aaüjdiger en gedistingeerder uit ziet dan de andere, die in een kostbaar gewaad haar middag- viHtes aflegt? Het antwoord op deze vraag is erg, eenvoudig. Het zijn de kleine onderdelen, die een japonnetje wel of niet aardig maken. Een leuke ceintuur, een mooie tas en een apart kraagje kunnen een ou#e jurk opnieuw een dosis fleur verschaffen. Het is natuurlijk mogelijk, dat u niet in het bezit bent van een aajfdige tas of een ceintuurtje. Dat is niet zo'n erg groot be- zwaar. Als we maar zorgen, dat hetgeen we hebbep er onberispe lijk en schoon uitziet. Heblben we b.v. aardig- peau de suède ceintuurtje, dat helaas door het vele dragen een beetje aftands is geworden, dan gaan we eerst eens kijken wat we daarvan nog kunnen maken. We schuieren het riempje stevig af met een speciaal daarvoor in de handel gebracht hardrubberen borstel tje. Glimmende plekken, die op deze manier niet te verwijderen zijn, schuren we buitengewoon voorzichtig af met wat schuur papier, waarna we het leer weer stevig opborstelen. Onder de hand stomen we het peau de suède boven een ketel kokend water. Wanneer het leer verkleurd of verschoten is, dan kleuren we de lelijke plekken bij met dres sing. Dit is op het ogenblik in bijna alle winkels weer te ver krijgen. Zwart glimmend leer of kalfsleer kunnen we gewoon met goede was behandelen. Meestal verdwijnen de ergste vlekken bij een eerste behandeling. Door de volgende dag nogmaals aan het ceintuurtje de nodige aandacht te besteden, kunnen we het ge heel vlekkeloos krijgen. Een en kel vetvlekje verwijderden we met tetra. We moeten met dit preparaat echter buitengewoon voorzichtig te werk gaan, omdat het al spoedig vlekt. Licht getint leer wordt met witte was, of was van dezelfde kleur bewerkt. Ook water en melk zijn middelen, die bij licht gekleurd leer vaak willen helpen. Om nu te voorkomen, dat de ge kleurde was afgeeft, verdient het aanbeveling het leer met een warme doek uit te wrijven. De laatste restjes was verdwijnen hierdoof beslist. Lakleer wrijven we alleen met een zachte doek op. We kunnen dit over het algemeen zwakke leer zo nu en dan eens met vase line inwrijven Veel baten zal het echter niet! Erg fijn wit leer maken we schoon met een papje van mag nesia met tetra. We kunnen hier voor een oude hand- of tanden borstel gebruiken, zodat de po riën van het leer ook grondig gereinigd worden. Daarna wrij ven we het leer in met een beetje witte was, zodat het in derdaad goed wit is. Tot slot geven wij U nog enkele wenken voor het bewerken van goudleer. Dit eist evenals lak leer een zeer zorgvuldige behan deling, omdat het spoedig ge neigd is tot knakken en barsten. We wrijven zo'n ceintuurtje voorzichtig af met een flanellen lap. Vlekken zijn er niet ge makkelijk uit te krijgen. Bij het weghalen gaat ook het goud- of zilververnis er af, zodat men op nieuw zou moeten vernissen. Erg gemakkelijk gaat dit echter bij leer niet Op het Stichtseplein te Rotter dam werd gistermiddag het 4-ja- rige jongetje Pieter Wichman bij het 'oversteken door een lang- zaamrijdende auto van de ge meente-reiniging overreden. Het ventje was vrijwel op slag dood. Het Britse schip „Pandua" is uit Cyprus in Port Said aangeko men met 184 pantserwagens en talrijke luchtdoelkanonnen. On danks protesten van de Egypti sche autoriteiten, is het schip het Suezkanaal binnengevaren. Het oorlogsmateriaal zal te Adabiya in de Golf van Suez door Britse militairen worden gelost. EX-N.SuBi-STER V E Kï XI! ISTEKD De rechtbank te Amsterdam heeft de 59-jarige weduwe J. C. van L.L. van beroep winkelier ster te Amsterdam, tijdens de be zetting woonachtig in BuMum, wegens verduistering van goede ren van een ex-N.S.B.-ster uit Bussum veroordeeld tot 4 maan den met aftrek. Op 29 October was zij ter zitting gevangengenomen. De Officier had toen 8 maanden tegen haar geëist. De herfst is weer in het land met zijn kille, regenachtige da gen en sombere luchten, maar ook met stralende zon over rood gouden eikeblaren. Wel missen we in onze kamers nu de over daad van frisgekleurde zomer bloemen, maar toch kunnen we ons huis nog opfleuren met de schoonheid van de natuur. Wie dicht bij de bossen woont, moet er eens op uit trekken om zo'n warmgetint herfstbouquet te plukken. En dan niet te vergeten de paddestoelen die zo opvallen door hun prachtige kleuren! Wist u wel, dat u hier ook in de huis kamer van kunt genieten? De in het bos geplukte padde stoelen nemen we voorzichtig in een mandje mee naar huis, en vullen dan een grote drijf- of fruitschaal met vochtig zand. Daarin worden niet te grote pad destoelen gezet van verschillen de soort en kleur. De aarde er tussenin wordt bedekt met stuk jes groen mos en het geheel versierd met fijne takjes en een paar mooi gekleurde herfstbla deren. Het is jammer dat de paddestoelen niet zo lang mooi blijven, maar ook al staan ze maar een paar dagen, het is de moeite waard! Natuurlijk moet men bij het plukken van de paddestoelen voorzichtig zijn en het zeker niet door kleine kinderen laten doen. De vliegenzwam bijv. met de wit- gestippelde, rode hoed, valt er op, maar is ook gevaarlijk. Goed handenwassen na het plukken is dus wel geboden. LET OP DE PLOOIEN! Voorzichtigheid is echter voor al van belang bij het zoeken van eetbare paddestoelen. De ver- giftigingsgevallen van de laatste tijd hebben weer eens bewezen, dat men 9e soorten wel degelijk moet kennen, voordat men zich hieraan' waagt. Toch zijn er enkele soorten, die men zonder veel moete herkennen kan. En die zijn niet te versmaden, want ze zijn niet alleen lekker, maar ook gezond en kunnen dus een welkome vervanging zijn van het dure vlees. Wie zich strikt houdt aan deze soortèn, loopt geen ge vaar. Allereerst is er de hanekam, dooierzwam of cantharel. Deze is niet groot, hei-oranje gekleurd en de hoed ervan heeft de vorm van een bekertje waarvan de rand soms glad, soms gekarteld is. Bij de meeste paddestoelen lojien de plooien onder de hoed, De Haagse schaker Donr.er is in zéér korte tijd naar voren gekomen, daarmede het Franse gezegde bevestigend, dat wat goed is snel komt! Reeds heeft Donner de vuurdoop ondergaan in enkele internatio nale tournooien en, hoewel zijn resultaten daarin niet geheel aan de verwachtingen hebben beantwoord, mogen we toch van de Hagenaar grote verwachtingen hebben, als hij in het milieu der grootmeesters wat beter geacclimatiseerd zal zijn. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan heeft de Haagse Schaakbond on langs een 5-kamp georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door Dr. M. Euwe, Donner, Mühring, Van Muilwijk en Van Donk. Het resultaat was dat Euwe en Donner gelijk eindigden met 3 punten, vóór Müh ring en van Muilwijk 2 punten en Van Donk 0 punten. Deze krachtmeting was te kort om ons een juist inzicht te geven in de kracht verhouding EuweDonner, maar toch pleit het vóór de Hagenaar dat hij gelijk eindigde met de grote Amsterdammer! Jammer was dat de beide eerstaan- komenden reeds in de eerste ronde tegen elkaar lootten^ zodat geen van beiden enig risico nam, waardoor een kalme remise ontstónd. In het verdere verloop verspeelden bei den nog slechts een half puntje, Donner tegen Mühring en Euwe eveneens tegen Mühring! Hieronder een levendig partijtje uit deze wedstrijd van de veelbelovende Hage naar. Wit: Ir. II. J. van Donk Zwart: J. II. Donner. Volgens diplomaten van wes telijke rpogendheden gaat de pro ductie van de sleutel industrieën der Sowjet-Unie met grote stap pen vooruit. Deze mening is ge baseerd op de gegevens, die de Russische minister van Binnen landse Zaken Beria ter ge legenheid van de herdenking van de revolutie heeft bekend gemaakt. Beria zeide, dat de staalproductie van de Sowjet- Unie thans even groot is als de gezamenlijke productie van Bel gië, Engeland, Frankrijk en Zwe den. Uitgaande van deze en an dere mededelingen van Beria ge looft men, dat de Sowjet-Unie dit jaar 22 millioen ton ruw ijzer, 31,2 millioen ton staal, 42,3 mil- loen ton olie en 284,6 millioen ton koper zal produceren. Voorts gelooft men, dat de oogsten van graan en katoen groter zullen zijn dan die van het vorige jaar, welk resp. 124,6 millioen ton en 3.750.000 ton bedroegen. 1. e2- Franse partij. 2. d2-d4, d7- -e4, e7-e6; .al'i - •- -d5; Pblc3, Pg8—f6; 4. Lel—g5, Lf8—e7; 5. Lg5xf6, (Offert het loperpaar op om een geforceerde opmars tegen de konings vleugel te ensceneren. Dat deze manoeu vres tegen Donner niet verantwoord zijn bewijst het vervolg!). 5 Le7xf6; 6. e4—e5, Lf6e7; 7. Ddig4, 0—0; 8. h2—h4, f7—f5; (Het be gin van de tegenactie die héél wat bijten der blijkt dan de witte „slag in de lucht" op de koningsvleugel). 9 Dg4—f4, c7—c5; 10. d4xc5, Le7Xc5; 11. 'pgl—f3, Lc8—d7; 12. Lfl—d3, Pd8— b6; (De zwarte druk tegen de verzwakte witte koningsstelling is reeds duidelijk waar te nemen. Het punt f2 is een zorgen kindje). 13 Pc3—dl, Pb8c614. c2—c3, d5— d4! 15. b2—b4! Lc5—e7; 16. b4—b5, Pc6 a5; 17. Pf3Xd4, Tf8—d8; 18. g2—g4, Alsnog wil wit trachten aanval te krijgen, maar reeds is zwarts actie de meest over tuigende). 18. Le7c5; (De druk tegen het punt f2 komt weer terug). 19. g5Xf5, e6 x f520. Pdl—e3, Ld7X b5; (Van Donk ziet zich voor grote moei lijkheden geplaatst en dacht hier dan ook een half uur na. Het resultaat was dat niet de in de zaal verwachte zet Tal—bl kwam, maar wit met het volgende voor de dag kwam). 21. Ld3Xf5, Lc5xd4; 22. c3Xd4, Db6— c6! 23. f2—f3, Dc6c3t24. Kei—f2, De witte koning zoekt een veiliger logies, maar zal daar niet in slagen). 24. Td8Xd4; (De zware artillerie komt in actie). 25. Lf5e4, Dc3—d2t; 26. Kf2—g3, Ta8f8; (Nu begint een wilde rondedans! Een fraai offer van zwart). 27. Le4xh7t, Kg8xh7; 28. Df4Xf8, Dd2Xe3; 29. Tal —el, De3d3; 30. e5—e6, (Nog steeds kan wit hopen dat zijn tegenactie succes zal hebben, maar zwart loopt toch het hardst!). 30. Dd3g6t; 31. Kg3—h3, Lb5d3; (Dreigt mat in enkele zetten door Lf5 en Th4; enz.); 32. Tdl d5 (Dus wel ge dwongen om die dreiging tegen te gaan). 32. Pa5—c6; 33. Thl—gl, (Op Te5 g5 volgt natuurlijk Dg6xe6t; en de zwarte overmacht is voldoende om te win nen). 33. Ld3—fit! 34. TglXfl. Pc6* e5; 35. e6—e7, Dg6—h5ü (Wit verdrinkt in het zicht van de haven). 36. Tfldl. Td4Xh4t; en wit gaf op. Een wild partijtje! Voor probleemliefhebbers. Tweezet van A. C. White. Wit geeft in twee zetten mat. zua '2Pgoa 'I :2uissojdo waartussen de sporen zitten, naar het midden bij de steel om hoog. Bij de hanekam lopen ze echter ver omlaag, tot aan het gladde steeltje, wat hem gemak kelijk herkenbaar maakt. Een ander paddestoelenge slacht, waaronder zich eetbare soorten bevinden, is dat van de boleten. Het meest bekend is 't eekhorentjesbrood. Een flinke paddestoel met licht- tot donker bruin gekleurde hoed, en witte steel en onderkant. De steel is dik, en heeft bij jonge paddestoe-1 len zelfs de vorm van een knol- Ongeregeldheden in Damascus letje. De steel mag echter met y J roze zijn, want dan hebben we te doen met een bittere boleet, wat niet bepaald lekker smaakt. BEREIDINGSWIJZE. De bereiding is eenvoudig. Voor 4 personen hebben we no dig: kg eetbare paddestoelen, 40 gram boter, wat zout, 30 gr. bloem en zo mogelijk wat citroensap. Van de paddestoelen snijden we harde en aangestoken delen weg en snijden ze door. De stuk ken worden dan gewassen en gaar gesmoord in boter met zout en citroensap, gedurende onge veer 10 minuten. Het vocht bin den we met aangemengde bloem. Het gerecht kan in plaats van groente gegeten worden, of ook het vlees vervangen. Hot is in Damascus tot ongere geldheden gekomen, toen ongeveer 300 communisten naar aanleiding van de herdenking der Octoberre- vclutie een betoging hielden. De demonstranten richtten zich in hun protest tegen de houding van premier Hakim, de westelijke mogendheden en tegen het plan voor de verdediging van het Mid den-Oosten. Toen de politie een einde aan de betcging wilde maken, gingen de demonstranten met stokken en stenen tot de aanval overi waarop de politie van vuur\vapens gebruik j maakte. I Twee betogers werden gewond, evenals 17 politieagenten, van wie 2 ernstig. 17 Personen werden in hechtenis genomen. Horizontaal. 1. rivier in Noord-Brabant; 3. vogel; 5. ezelgeluid; 7; familie lid; 9. waagstuk; 10. jongen; 11. electrisch geladen deeltjes; 13. plaatsje; 15. Europese hoofdstad; 18. grootmoeder; 19. indien; 21. voorzetsel; 22. ogenblik; 23. bij belse figuur; 24. oppervlakte- maat; 26. meisjesnaam; 28. Frie se jongensnaam; 31. kleur; 33. plaats; 34. benaming; 37. gewel dige; 38. bijwoord van tijd; 39. oosterlengte af k.)40. luite nant; 41. tijdbepaling (afk.); 42. water in Friesland. Verticaal. 1. spil; 2. kleinste deelbare deeltje; 3. slot; 4. vervoersonder neming; 5. bijnaam van bekend generaal; 6. in het jaar (lat.); 7. dwaze; 8. Amsterdams peil (afk.); 12. niets; 13. zangnoot; 14. klepper; 16. rijk; 17. niet; 19. meisjesnaam; 20. bladgroente; 24. reeds; 25. afvoerbuis; 27. vochtig; 29. norse; 30. en derge lijke; 32. koraaleilandje; 33. anijsmelk; 35. is (Duits); 36. hoofdtelwoord; 37. jongensnaam. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. laatdunkend; 9. rad; 10. ree; 11. gaas; 14. anti; 16. elk; 17. van; 19. doe; 20. R. K.; 21. manie; 23. Ie; 24. dak; 25. sel; 27. oker; 28. loot; 29. nis; 31. ido; 32. mi; 34. aarde; 3. i.e.; 37. Ank; 39. Pia; 40. ach; 41. naam; 43. knot; 44. nek; 46. tot; 47. ont smetting. Verticaal. 1. legercommando; 2. arak; 3. tas; 4. d.d.; 5. Nr.; 6. Kea; 7. eend; 8. drie en tachtig; 12. alk; 15. tol; 17. vak; 18. nis; 21. Ma ria; 22. Eelde; 24. den; 26. Loo; 30. sap; 31. Ida; 33. Ina; 35. rio; 36. Ico; 38. kant; 40. anti; 42. mes; 43. kot; 45. K.M.; 46. T.T. ,,55'jn we er allemaal' vroeg de boze Joessoef, „dan kan het spel beginnen! Op het ogenblik is de sultan naar ik mag aannemen door de beren bevrijd, met zijn handlangers op dit eiland. Halef en zijn mannen steken het eiland aan de andere punt in brand. De wind waait hierheen. Het vuur zal zich dus snel verspreiden en onze tegenstanders voor zich uitdrij ven". Joessoef zette zijn plan aan de hand van zijn kaartje uiteen. ./Wij gaan hier in hinderlaag liggen; en dan moeten alle tegen standers in onze handen vallen Op je post mannen. We zullen ze nu spoedig in het vizier krijgen" „Het brandt al grootvizier", zei één der rovers, Halef is dus aan gekomen". „Alles gaat volgens de plannen' grijnsde Joessoef. Wegens de noodzakelijke bep^r king van het electriciteitsverbruik zullen de Nederlandse Spoorwegen tijdens de z,g. piekuren de ver warming en de verlichting van de electrische treinen) aanzienlijk moeten beperken. Van 12 November tot en met Februari /zullen op werkdagen van 7.30 tot 9 uur en van Maan dag tot en met Vrijdag van 16.30 uur tot 18.00 uur in de electrische treinstellen, waarin dit technisch mogelijk is slechts de halve ver. warmfing en de halve verlichting worden ingeschakeld. In de door electrische locomo tieven getrokkenl treinen zal tij dens de piekuren slechts de halve verwarmng worden ingeschakeld, behalve wanneer deze treinen wor den verwarmd door middel van een aparte stoomverwarmings- wagen. De Katholieke geestelijkheid van Aken heeft een ernstig pro test laten horen tegen de schiet partijen aan de Duitse grens, waarbij keer op keer mensen worden gedood of levensgevaar lijk gewond. Door de hoge in- voerrechtteni en mede tengevolge van de hoge weeldebelasting op koffie en andere artikelen heeft zowel de beroepssmolikcl als de kleine smokkel een ongekend grote omvang aangenomen. De laatste jaren is de Duitse douane zeer streng tegen alle vor men van smokkel opgetreden, daartoe aangezet door de hogere douane-autoriteiten. Meer dan 50 personen werden in de laatste drie iaar door revolverschoten van douaniers gedood of levens gevaarlijk gewond. Nadat de Katholieke geestelij ken nadrukkelijk hebben vastge steld, dat zij de beroepssmokkel veroordelen en haar onder geen voorwaarde zullen vergoelijken, stellen zij vast, dat het schieten door douaniers op smokkelaars zoals dit de laatste jaren gebrui kelijk is, onverantwoordelijk, niet te rechtvaardigen, immoreel en onchristelijk is. Nog nooit, zo vervolgen de geestelijken hun schrijven, dat in de Akense bla den werd gepubliceerd, is geble ken dat het hier gevallen van noodweer betrof. Altijd was in de persberichten sprake van ongelukken. Dit heeft hen zeer bevreemd. Ook is hen nog nim mer ter ore gekomen, dat een douane-beambte is gestraft we gens het onnodig gebruik maken van zijn vuurwapen. De Katho lieke geestelijken sommen een groot aantal voorbeelden op, waarbij door de douane willekeu rig is gebruik gemaakt van de vuurwapenen. Gelegenheids smokkelaars en kinderen zijn hiervan dikwijls het slachtoffer geworden. Het is voorgekomen, dat in een Akens ziekenhuis een kind is gestorven, nadat het door douaniers was aangeschoten. Later bleek dat het niet meer dan één tablet chocolade bij zich had- Bovendien, zo merken de gees- telijkén op. lopen de douane-be ambten door grif gebruik te ma ken van hun wapens vooruit op de doodstraf, die in vele be schaafde landen is afgeschaft (ook in de bondsrepubliek Duits land). Zij verhinderen daardoor de regelmatige bestraffing door de rechtspraak, die nooit zulke zware straffen zou uitspreken. Dat de douane-beambten ziek kunnen beroepen op de voor schriften, wordt door de geeste lijkheid ontkend. Geen uhet voorschrift mag een voorvTeBdsel zijn om een mensenleven af te breken. Dit klemt temeer, vervolgt de geestelijkheid, omdat de omvang van de huidige smokkelarij in de hand is gewerkt door de veel te hoge invoerrechten en de hoge weeldebelasting. De staat maakt het velen onmogelijk om bijv. koffie te drinken. De geestelijkheid noemt de hoge invoerrechten en de hoge weel debelasting eenvoudig immoreel en onchristelijk. Geen enkel financieel voordeel voor 's lands schatkist is daar voor een verontschuldiging. Bo vendien staat helemaal niet vast, aldus het protest, dat de activa van de douane groter zijn dan de passiva. Niet verzwegen mag worden, zo gaat het schrijven voort, dat het huidige douane- systeem de oorzaak is van de de moralisering van een groot deel der jeugd. Alleen radikale af schaffing van het systeem en van de hoge invoerrechten en weel debelasting kan een einde maken aan de smokkelarij, zo stellen de geestelijken vast. Het voorschrift dat alleen geschoten mag wor den met de grootste voorzichtig heid, heeft zijn doel niet bereikt. Brede kringen van Katholieke moraal-theologen zijn bereid de strijd tegen wantoestanden zo nodig verder te voeren. De geestelijkheid acht 't echter beter, dat de staat uit zichzelf tot de erkenning komt op liet verkeerde pad te zijn dan dat hij door de openbare mening wordt gedwongen. De principiële steUingnaame van de Katholieke geesteiijfcfet-ii! heeft in douane-kringen grote beroering gewekt.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 7