UIT DE PROVINCIE Wet toezicht credietwezen De Belgisch-Nederlandse Waterwegen en havenproblemen ^KERKDIENSTEN Teêrfn:p^Ur(in de^ TERNEUZEN. TWEEDE KAMER AgenJa AXEL. HOEK. NIEUWVLIET. IJZENDIJKE. VLISSINGEN. De nieuwe sluis Ie Terneuzen en kanaal Terneuzen-Gent ver breding Zouden wjj het goede van God ontvangen, en het Kwa de niet ontvangen? Joh. 2 10b. Vele zijn de tegenheden, die de mens wedervaren op de vreem- delingsreis door het leven. Maar hebben wij een open oog gekre gen voor de onverdiende zegenin gen, die de Here strooit op ons pad"7 Merken wij op de zonne stralen, die zo menige dag ver lichten? En bovenal, gevoelen wij recht onze afhankelijkheid van onze God? ZATERDAG 10 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 11 NOVEMBER. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Gezinswaarde); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluis- Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft, (Bed H. Doop); 2.30 uur Ds. J. Schoiten, van Terneuzen Hontenisse: 10 uur Eerw. heer C Boogaard, Leervicaris te Ter- HulstZen't0.30 uur Ds. J. Homan (Bed. H. Doop). Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Tjn„ Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- Sluiskil10 uur Ds. Joh. W Star renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 9.30 uur Ds. J. Schol- ten' 2.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. 9.30 uur (Bethel, 2e Verbindings straat) Kerk voor Jongeren (12 tot en met 15 jaar). Driewegen7 uur Ds. P. A. van der Zalmslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Jansma. T q Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. St^Ama ter Muiden: 11 uur Wika Van Vliet. Biervliet: 10 uur Eerw. heer P. de Visser Breskens: 10 uur Ds. J H van Beusekom; 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (Cat. Zondag 46) Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten pofp Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere (Dankdag gewas). Hoofdplaat: 10 uur Dr. F. J. Fok- kema, van Oegstgeest Bevesti ging van Ds. J. Eijgendaal, 2.30 uur Ds. J. Eijgendaal. Intrede. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet10 uur Ds. J. van de Graaff (Dankdienst Oogst). Oostburg: 10 uur Ds. P. A. v. d Vlugt, van Terneuzen. Retranchement: 11 uur Ds. A. G. W. ten Cate. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Oogstdankdienst. Sluis: 19 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u Ds. C. Blomaard. (Bed. H. Doop). Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. (Gezinsdienst). Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 3 uur M. J. Nolthe- nius. Afscheid. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. van Anken, em. pred. te Delft. Zaamsïag^MO uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritzemp. Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. n<! Terneuzen: 10 uur en 3 uur DS. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst, Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u„ 2 u. en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u H Missen. Hulst 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. no Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. iri Sas van Gent: 7, 3.30 en 10 H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zandstraat: Missen. Zuiddorpe: Missen. Leger des Ileils Terneuzen, 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. Dan zal geen klacht van onze lippen komen, maar zullen wij met de zwaarbeproefde vrome uit de oudheid zeggen, als iets smar telijks ons treft: Zou ik het goede van mijn God ontvangen en gaan murmureren als Zijn wijze liefde mij het kwade zendt? Immers wij weten en geloven: „Wat God doet, dat is welge daan". Achter de donkerste wol ken schijnt de zon van Gods ge nade en die genade staat onbe weeglijk vast. Het is echter goed ons deze dingen te herinneren aan de mor gen van een nieuwe dag. Als de zon van de voorspoed schijnt, ver heffen wij zo licht ons hart. Dan vergeten wij zo spoedig onze af hankelijkheid van Hem, van Wie alle goede gaven afdalen. Zijn doel is, dat wij geheiligd worden, door lief en leed, al naar we nodig hebben. Zullen wij heden niet in stilheid aanvaarden wat Hij ons toeschikt, opdat Zijn plan met ons worde uitgevoerd? 'k Heb in vervlogen stonden Veel zegen ondervonden, En weldaan zonder tal; Nu d' onspoedslagen snerpen, Wens ik mij t' onderwerpen, God blijft bij m\j in elk geval. (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) REÜNIE VAN HET BATALJON ZEELAND. Zaterdag 17 November zullen de oudgedienden van 214 R.I. in het Schuttershof te Goes bij eenkomen. Het betreft ditmaal een speciale bijeenkomst. De oor zaak moet in de eerste plaats ge zocht worden in de aanwezigheid in het vaderland van de batal- jcncommandant, overste Van Oort, die hier een kort verlof doorbrengt en begin 1952 weer naar Indonesië terugkeert. Niet minder echter heeft tot het beleggen van deze reünie bij gedragen de terugkeer uit Korea van de aalmoezenier L- G. W. van de Vrande, die in de jaren 1945- 1948 aalmoezenier van het batal jon is geweest en zich in die ja ren de vriendschap van alle Zeeuwen heeft weten te verwer ven. In tegenstelling tot voorgaan de bijeenkomsten zal er ditmaal geen uitgebreid cabaretprogram ma zijn, al lijdt het geen twijfel, dat de woorden van de bekende bataljonsliederen onder leiding van Jacky de Lange wel door het gebouw zullen schallen. Ook zul len er wel toespraken worden gehouden, al was het alleen maar om de overste in de gelegenheid te stellen zijn „mannen" de zaal in te siingeren. „De patter" zal natuurlijk een en ander over Ko rea vertellen. De nadruk zal ver der worden gelegd op het onder ling samenzijn, het ophalen van oude belevenissen en het uitwis selen van nieuwe. De militairen, die bij het batal jon in Indonesië hebben gediend, hebben allen een schriftelijke uitnodiging ontvangen. Dit bete kent echter geenszns, dat zij, die vóórdien bij het bataljon hebben gediend, niet welkom zouden zijn. De toegang staat open voor allen die in de periode van 13 Februari 1945 tot 15 Maart 1948 bij het bataljon in dienst zijn geweest. Evenals vorige jaren zal de Commissaris der Koningin, die als de pleegvader van het batal jon kan worden beschouwd, ook thans weer temidden van zijn vele vrienden vertoeven Vergadering Postzegel verzamelaars. Op de bovenzaal van Lunch room Koene vergaderden de leden van de postzegelvereniging „Zeeuws-Vlaanderen". 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 on 10 u. 7.30 en 10 u. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. Als mijn vrouw dat wist". Concertgebouw 8 uur Biosc. „De Bengaalse Lan ders". Klaprooscollecte, Oorlogs- gravencomité. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. ;,Tea for Two". DRIEWEGEN: Prijskaarting bij J. P. Klaasseni MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 4.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Als mijn vrouw dat wist". Concertgebouw, 2.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „De Bengaalse lanciers". Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarting. Sportpark Westelijk Bol werk, Voetbal, 2.30 uur: Ter neuzen 2-R.C.S. 2. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. ,,Tea for Two"; 8 uur: Biosc. „Het geheim van drie vrouwen''. In de avondvergadering van Donderdag heeft minister Lief- tinck zijn rede voortgezet. In alle moderne landen be schikt men volgens spr. over het middel der credietcontrole en ons land valt niet uit de toon, als deze controle wordt ingevoerd. Dit middel blijkt in de na-oorlog- se periode noodzakelijk. De mening is uitgesproken, dat de Nederlandse Bank onder geschikt zou zijn aan de aanwij zingen van de minister van naNaar sprekers stellige overtui ging is dat niet het geval. Hij ziet niet in, waarom het ontwerp verworpen moet worden, omdat het mogelijk maakt dat de rege ring in eerste en laatste instantie het monetaire beleid moet kun nen voeren. t De heer Oud heeft betoogd, dat m de afgelopen jaren gewone lopende uitgaven en kapitaalsuit gaven zijn gefinancierd met kort lopend crediet, opgenomen in de vorm van schatkistpapier. Die bewering aldus de minister - moet volstrekt worden weerspro- ken De heer Oud had verder ge zegd, dat gedwongen leningen en premieleningen er een thermo meter voor zijn, hoe laag het staatscrediet is gezonken. Naar aanleiding daarvan zegt sur. dat van gedwongen lening geen sprake is. Hij vraagt zich If, of de heer Oud niet heeft over wogen, dat hij het staatscrediet met een dergelijke uitspraak schaadt. Overigens merkt h« °P; dat de heren Molenaar en Vonk premieleningen hebben aanbe- Bii de replieken merkt de heer Schouten (AR) op, d^t de heer Romme heeft gezegd, dat het al gemeen sociaal toezicht reeds sinds 1936 in R.K. kring wordt voorgestaan. Spr. kan met ont kennen, dat in de programma s der Staatspartij en der K.V.P. aanwijzingen in die richting wa ren maar gegeven de inhoud der regeringsverklaring en de situa tie, waarin we ons thans bevin den, is er naar zijn oordeel voors hands uitsluitend plaats voor tij delijk toezicht. De uitwerking van het rege ringsbeleid is zodanig geweest dat men met deze maatregelen moest komen, omdat anders de zaak zou vastlopen. Er is steeds grotere macht nodig en daarm ziet hij de staatssocialistische ten- denz opgesloten. Spr. is bereid zieh los te maken van het beleid van de minister van de laatste jaren, maar dat is slechts mogelijk wanneer men zich erover wil beraden, hoe de acute moeilijkheden kunnen wor den opgelost zonder verdere uit breiding van macht. De heer Janssen (KVP) merkt o.m. op, dat het rapport van het centrum voor staatkundige vor ming gemaakt is op grond van het oorspronkelijke ontwerp. Men moet het thans niet gebruiken ter bestrijding van het nader ge wijzigde ontwerp. De minister heeft gezegd, dat het ontwerp niet staats-socialis- tisch is. Spr. vraagt zich af of de bewindsman hierdoor niet te veel eer heeft bewezen aan de ten deze gemaakte opmerkingen. De heer Welter (KNP) meent, dat de wetenschappelijke betogen van de minister dreigen een vraagstuk te doen ondergaan in een hopeloos debat. Hij heeft bezwaar tegen ver dere uitbreiding van macht, zo lang de minister niet heeft be wezen, dat hij in vrijwillige sa menwerking met het bankwezen zijn doel niet kan bereiken. Spr. zegt het te betreuren, dat de K.V.P. ten aanzien van dit wetsontwerp heeft gekozen voor de dwang. De voorzitter de heer H. A. Lyppens had zijn op de Haagse postzegeltentoonstelling bekroon de verzameling „België" ter be zichtiging medegebracht. Boven dien gaf de heer Lyppens nog een overzicht van de eisen, die op een tentoonstelling aan een verzame laar worden gesteld. Op voorstel van de heer Seghers zal het be stuur een plan voor de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan der vereniging samenstellen. De Z.V.U. hier ter plaatse. Niet ten onrechte is enkele maanden geleden in één der pro vinciale bladen gewag gemaakt van de grote malaise waaraan het verenigingsleven hier ter plaatse ten prooi schijnt te zijn geraakt. Enige uitzonderingen, die de regel bevestigen daargelaten, is het met tal van verenigingen zo langzamerhand ,,de dood in de pot" geworden. Ook de Z.V.U. die in Axel in de bescheiden tijd van haar bestaan op een eervolle staat van interes sante en wetenschappelijke lezin gen, kunstavonden en niet te vergeten toneelvoorstellingen heeft mogen wijzen, scheen in dat beeld van algehele malaise te moeten worden aangeduid als beschikkende over een helaas te geringe dosis levensvatbaarheid. De werkgroep bestond uit ver dienstelijke werkers, doch de animo om als lid toe te treden beperkte zich helaas tot weini gen, zodat het hoofdbestuur voor het nu ingetreden seizoen aan vankelijk voornemens was Axel uit het programma te schrappen. Het gaat ook niet op een toneel voorstelling om van andere iisine ccuuti"".i- kunstavonden en de lezingen dan Hov^crinp wilde de bedrijven in dement om de voorschriften, aan nog maar te zwijgen telkens I^pmppnschansleer brengen en dat bankinstellingen te geven, ook te honderden guldens bij te passen. TJ S doen gelden voor centrale mstel- Dit besiuit heeft de Z.V.U.-ge- mooiste ogen van de wereld", van Jean Sarment. Deze voorstelling kan alleen worden gegarandeerd, als er vol doende vóórverkoop van plaat sen zal zijn, die dezer dagen reeds wordt opengesteld en waarom trent nog nadere publicaties zul len volgen. Ook een paar belangwekkende lezingen werden in principe vast gesteld op nader te bepalen data. Een beroep op de ingezetenen om door hun toetreding als lid t bestaansrecht der werkgroep Axel te verzekeren moge tot be vredigend resultaat leiden. De „Z.V.U." is het ten volle waard. Het badhuis. Gedurende de maand October werd door 712 personen gebruik gemaakt van het badhuis te Hoek. Dit getal ligt belangrijk lager dan andere maanden. Dit komt. omdat men aan het begin van deze maand te kampen heeft gehad met een defecte kachel. SeontwUckIld^mdteSS g Deneer" Hoogearspel (C.P.N. staatssocialisme genoemd. Deze verdedigt vervolgens een amen- was uiteraard de staat. De minister is er natuurlijk lingen. trouwen wakker geschud en al ^"verantwoordelijk voor, dat er I De minister meent dat er geen gemeen heerste de opinie, dat u;f ontreden in 1945 zoveel behoefte aan het amendement is. Axel uit de arbeidssfeer dezer schatkistpapier was, maar hij is De heer Hoogearspel (C.P.N.) zo nuttig gebleken instelling met wel verantwoordelijk voor wat hij wenst het amendement als inge- kan en mag verdwijnen wei veiani-yv" 1w.iiiphtl Nodig is daarvoor, dat de Axelaars moeten tonen of zij de mpt het schatkistpapier heeft ge- trokken te beschouwen. Hij licht daan. Door zijn rentepolitiek een amendement toe op art. 5, in heeft de minister de consolidatie Welk artikel wordt bepaald, wat belemmerd. de algemene voorschriften uit- Hpt Vriie Volk" pleit voor een sjuitend kunnen inhouden, Spr 'inCL J I j A* unorcnhri f tPT gedwongen lening en daartegen wenst, dat in de voorschriften heeft spr willen waarschuwen. geen bepalingen kunnen worden Dp gedwongen lening is voor het opgenomen over credieten tot een gezetenen: staatscrediet buitengewoon 1 vaarlijk. „Z.V.U." in haar opbouwend stre ven.zullen steunen. Het werk-comité is met een tiental personen uitgebreid en bestaat nu uit onderstaande in- Ke' bedrag van 50.000. Het amendement wordt Voor premieleningen geldt het- worpen met 81 tegen 6 stemmen ver zelfde. -rr tt -p Op het congres van de K.V.P, zei de heer Romme: De K.V.P. is er ook nog. Dat wordt dan be doeld als tegenwicht tegen het so cialisme, maar in de Kamer zorgt de K.V.P. voor versterking van het socialisme, aldus de heer Oud De heer Romme (K.V.P.) be strijdt de mening van de heer Weiter, dat als het instrumenta^ rium voor de controle er eenmaal is, men er niet meer zal afkomen. De heer Hoogearspel (C.P.N.) ,o allesbehalve tevreden over het antwoord van de minister, die er z.i. een theoretisch debat van heeft gemaakt. Spr. wil weten, wat de minister met de te verlenen machtiging zal doen; want z.i. zijn aan de be voegdheden der regering grote gevaren verbonden. Wat zal er met de credietverlening aan klei ne bedrijven gebeuren? Naar sprekers oordeel zal er van de in vesteringsbeperking niets terecht komen. De bankiers en de onder- nemers zullen er niet onder lij- den; de arbeiders worden de pa tiënten. De heer Wagenaar (G.P.N.) constateert, dat de heer Hofstra zich nu nog meer van het adres van het N.V.V. heeft losgemaakt. De minister zal niet ingaan op het onderlinge debat. Voor wat de vorige ter sprake gebrachte punten aangaat, merkt hij op, dat de heer Weiter zijn betoog ge vaarlijk heeft genoemd Als deze daarmede bedoelt, dat het moei- die der C.P.N. De heer Janssen (K.V.P.) ver dedigt een amendement om de wet met ingang van 1 Januari 1955 buiten werking te doen tre den en niet per 1 Januari 1956 zo als was voorgesteld. De minister zou handhaving van de oorspronkelijke datum waarderen. Het amendement^ kan iet hij echter niet onaanvaardbaar noemen. Het wordt aangenomen met b4 tegen 21 stemmen; die van de P.v.d-A. Het wetsontwerp wordt goed gekeurd met 55 tegen 31 stem men. Vóór K.V.P., P.v.d.A. en C.P.N.; tegen V.V.D., A.R., C.H., K.N.P. en S.G. D. v. d. Berg, P. H. Esselibrug- ge, M. de Feijter, mevr. De Feij- ter—But, A. H. v. d. Lee, mevr. v. d. Lee—Van Trigt, A. P. Lefe- toer, mej. Lubbers, P. Marvin, mevr. Marvin—Verstraeten, mej. Moerdijk, mevr. Van Oeveren— Julius, P. J. Olijslager, P. J. Pen nings, mej. C. Pot, mevr. Pot— Esselbrugge, C. A. Schiltman, mevr. SchiltmanDe Vries, mevr. Toffoli—De Meijer, J. C. Vink. Een programma kon na deze metamorphose ook in schema worden gezet en reeds vóór 13 Dec. a.s. is voor Axel een toneel voorstelling in uitzicht gesteld door de Jongerengroep „De Gong", die deel uitmaakt van de Haagse Comedie. Onder regie van Jan Ret él zal deze groep voor het voetlicht brengen „De Raadsvergadering, Bij de ingekomen stukken van de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering was een subsidie aanvraag van het fruitteeltproefbe drijf te Philippine. De voorzitter deelde mede, dat deze subsidie ten bedrage van 10 reeds op de be groting voor 1952 voorkomt. De subsidie-aanvraag door de afd. W. Zw.-Vlaanderen van het Nederl. Roode Kruis ten behoeve van de aankoop van een nieuwe ziekenauto en nieuwe uniformen voor leden der transportcolonne en helpsters wordt nog aangehouden, zulks in verband met de besprekin gen over de opbouw van de burger lijke verdediging in W. Zw.-Vlaan deren, waarvoor waarschijnlijk het rijk een zodanige bijdrage zal toe kennen, dat hieruit de kosten van bedoelde aanschaffingen bestreden kunnen worden. De gemeentebegroting 1952 wordt z.h.s. vastgesteld. De gewo ne dienst sluit met een bedrag van f 113.922,83 met een post onvoor zien groot 500,14. De kapitaal- dienst sluit met een nadelig saldo van 14.167. Het bedrag per leerling per jaar, als bedoeld in de lagere onderwijs wet 1920, is voor 1952 vastgesteld op 21,02. Z.h.s. wordt besloten de scriba noodwoning aan C. Synesal te verhuren. De verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelas ting, die 31 Dec. a.s. zou vervallen wordt opnieuw vastgesteld. In verband met de steeds wisse lende bewoning van de gemeente- woningen wordt aan B. en W. de bevoegdheid tot het verhuren ver leend, zulks ter voorkoming van huurderving. Tot leden der commissie wering schoolverzuim worden benoemd de heren J. Rijckaert, J. Quaars en P. I. de Keuninck. Bij de rondvraag informeert de heer J C Boeije naar de stand van zaken' betreffende de bouw van een woning voor J. Fremouw, waarbij betreurd wordt dat voor verschillende overgedragen bouw- plichten wel vergunning tot bou wen wordt gegeven en dit z.g. kre- peergeval steeds op de lange baan wordt geschoven. lopen, is thans van Zeebrugge opgestoomd naar Antwerpen, waar het gerepareerd zal wor den. De „Kari" werd begeleid door drie sleepboten en twee ber gingsvaartuigen. Gemeenteraad. De subsidie-aanvragen maken een goede beurt. In verband met de restauratie van het gemeentehuis kwam He voltallige raad in restaurant Bu Puy bijeen. De Stichting „Het Vierde Prin senkind" kreeg van ieder der raadsleden 2,50 van het presen tiegeld van de vergadering d.d. 5 Juli 1.1. De ontwerp-regeling wijziging bezoldiging gemeente-secretaris, ontvanger en wethouders wordt goedgekeurd. Afwijzend wordt be schikt op het bezwaarschrift van A. Mechielsen inzake het school geld, terwijl aan C. de Reu, D. de Pooter en K. de Pooter een af standsvergoeding voor hun school gaande kinderen wordt toegekend. De voormalige laad- en losplaats der Z.V.T.M. aan de Balhofstede wordt voor 300 aangekocht en zal worden ingericht als woonwagen kamp. Het dezer De ,,Kari' Noorse s.s. „Kari", dat dagen op een wrak is ge- De heer J. Brautigam, die een uaaimcu^ werkzaam aandeel heeft gehad liik weerlegbaar is dan aanvaardt hn de samenstelling van het rap Li Z nualificatie. port Van Cauwelaert—Steenber H.H. H.H. Vergadering van Vrijdag. Vrijdagmiddag is de behande ling van het wetsontwerp voort gezet. De heer Oud (V.V.D.) merkt op dat hij wel heeft gesproken over de minister als socialist. Het woord staatssocialist is echter niet over zijn lippen gekomen, Het socialisme in de Marxistische hij de qualificatie De minister herinnert eraan, dat de heer Oud nu gezegd heeft, dat het er om gaat wat de minis ter met het schatkistpapier heeft gedaan. Dat is niet geheel de stel- ling welke de heer Oud in eerste termijn heeft geponeerd. Spr. ver klaart dat na 1945 telkenj are be langrijk meer aan lang crediet door het rijk is opgenomen dan de kastekorten, die zijn ontstaan. Zolang het tegen-bewijs met is ge leverd, kan de heer Oud met staande houden, dat het rijk ge financierd heeft met kort crediet. Spr handhaaft de mening, dat zijn beleid met betrekking tot de voorraad schatkistbiljetten juist is geweest. De minister betoogt, dat er geen symptomen zijn van een ongezond staatscrediet. Wel zal men voorzichtig moeten zijn met het uitgeven van een ge dwongen lening. Het geven van een bepaalde richting aan de investeringen ligt niet in het voornemen. De heer Hoogearspel (C.P.N.) licht een amendement op het 3e lid van art. 10 toe om te bepalen, dat steeds een besluit tot g°ed" keuring van algemene voorschrif ten binnen drie maanden aan de Staten-Generaal ter bekrachtiging moet worden voorgelegd. De minister is van oordeel, dat de in het amendement bedoelde procedure zoveel bezwaren heeft, dat er niet mede te werken is. Er is z.i. alle reden om vertrouwen te hebben in de adviezen van de Bankraad. De voorgestelde wijzi ging is ongewenst. Nadat de heer Hoogearspel (C.P.N.) zijn amendement nader heeft aanbevolen, verklaart de heer Romme (K.V.P.) zich er niet mee te kunnen verenigen. De rechtswaarborgen in het ontwerp zijn z.i. voldoende. Het amendement-Hoogcarspel wordt verworpen met 50 tegen 37 ghe! heeft op "uitnodiging van de Havenvereniging „Rotterdam in het Beursgebouw aldaar, een le zing gehouden over „De Belgisch —Nederlandse waterwegen, en havenproblemen, waarbii nil tot de volgende conclusie kwam: Zolang het transito-verkeer nog zover achterstaat bij het ver leden, zolang de toestand der Nederlandse betalingsbalans nog zo precair is en een groot dericil aangeeft, zolang kan Nederland zich niet veroorloven een kanaal te doen graven ten dienste van een goede buur, een kanaal, dat financieel en economisch niet verantwoord is, maar dat 1,oven dien het herstel van Nederland niet alleen zou belemmeren bovendien voor ons land nadeel zou kunnen bren maar groot gen. Spr werd ingeleid door de voor zitter, Mr H. Willemse. wees erop, dat de regering moet weten, dat wij niet accoord kun nen gaan met een Moerdijkka naal zoals Antwerpen dat vraagt. „Wij worden met grote zorg ver vuld, als wij bedenken, dat Den Haag toegestemd heeft op het gebied van de Rijnvaart premies, op grond van gegevens,, die niet geheel juist blijken te zijn, gelijk in de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam deze week reeds is betoogd. De Rot terdamse havenbelangen mogen niet achtergesteld worden bil agrarische en handelsbelangen. Wij zullen, zo besloot Mr Wil lemse, onze actie voeren in rust en in kalmte. Daarna was het woord aan ae heer Brautigam. Spr. herinnerde eraan, hoe als gevolg van het voorlopig accoord tussen de regeringen der lage landen, om na de oorlog over te gaan tot de stichting van een eco nomische unie, andermaal de kwestie van de scheepvaartwegen aan de orde zou worden gesteld Spr. ging de besprekingen in de- commissie Van Cauwelaert-Steen- berghe na en zeide voorop te stel len de wens, om met onze Zuider buren in goede nabuurschap te leven vooral met het voornemen om iri de toekomst in een econo mische unie te leven. Maar al te goed is buurmans gek. Dit geldt zowel voor de een als voor de an- der De Belgische delegatie had drie wensen; verbetering van de ver binding van Gent met de Schelde bij Terneuzen, verbetering van de verbinding van het Albertkanaal met de Maas en een rneuwe.v®L binding van de Schelde met de Rijn. Ze maakte het voorbehoud, dat voor geen enkel project een oplossing kon worden aanva;ard, tenzij ook voor de andere ee principieel accoord kon worden bereikt. Het was dus alles oi !1* Wat de verbinding Gent—Ter neuzen betreft, gaat het volgens sor nu om een nieuwe groie sluis, bruikbaar bij elke water stand onafhankelijk van het getij, een sluis n.l. met een doorvaart- wijdte van 16 m, een schutlengte van 300 m en een breedte van 3j m. voorts o.m. om omlegging van bepaalde stukken van het kanaal, verbreding en verdieping. Hier kan volgens de heer Brautigam de conclusie ziin, dat Nederland ten volle medewerking kan ver lenen aan de uitvoering van de plannen, mits: 1. Terneuzen ten aanzien van de 'spoorwegen kan rekenen op de toepassing van de zeehaventa rieven voor Belgische havens, zo wel als op herstel van de vroege re speciale tarieven op de lun Mechelen—Terneuzen 2. Ten genoege van Nederland afdoende maatregelen worden ge troffen voor de voeding van het kanaalwater en tegen de veront reiniging en verzilting van dit wa ter en 3 dat, indien op vorenstaande voet overeenstemming wordt be reikt, de invoering van de heffing van een zeehavengeld te Terneu door Nederland mogelijk is. Bij de verbinding Albertkanaal Maas zijn volgens spr. geen on middellijke Nederlandse belangen betrokken. De Rijn—Scheldever- binding noemde spr. ongetwijfeld een van de drukste en belang- iikste vaarwegen voor de binnen vaart in Europa. In 1949 was het totale verkeer 60% van dat van 1938. Het totale goederenverkeer langs Hansweert bedroeg in 1938 in beide richtingen rond 17 mil- lioen ton. Van het totale verkeer ging rond 6 millioen ton goed de Schelde westwaarts op of kwam uit westelijke richting. Drie en zestig ging of kwam oostelijk de Schelde op of af. Datgene waar Antwerpen direct bij be trokken was kan worden gesteld op 48% van het totaal, dus rond 71/2 a 8 millioen ton goed. Ten aanzien van dit deel van zijn rede kwam spr. tot de conclusie, dat de bestaande verbindingsweg tussen Rijn en Schelde zeer be langrijk is en grote diensten De- wijst aan het locale, interlocale en internationale vervoer Deze verbindingsweg is te ahen tilde in staat geweest dit vervoer-op te nemen en vlot te venverken. Vastgesteld worden: a. De controle-regeling op de boekhouding van de met geldelijk beheer belaste gemeente-ambtena ren. b. De verordening op de heffing van begrafenisrechten. c. De Kindertoeslag-regeling voor de gemeente-ambtenaren. d. De verordening voor het toe zicht en controle op de veemarkt. e. De gemeenschappelijke regeling van de schoolartsendienst in Zw.- Vlaanderen. Het voorstel van B. W. om de Oostelijke vestinggracht en de ringsloot uit te diepen wordt met 52 stemmen verworpen. Aan de firma Christiaansen te Oostburg wordt grond aan de ver lengde Molenstraat in erfpacht ge geven voor de bouw van 5 wonin gen. Het voorstel van B. W. t»t toewijzing van grond op het indu strieterrein aan de firma Goossens te Sas van Gent wordt aangehou den, daar de gemeente geen eige nares van die grond is. B. W. wordt gemachtigd tot uitgifte van grond ten behoeve van de herbouw. Aan Wed. A. de Wilde- Gole wordt op haar verzoek eer vol ontslag verleend als schoon- houdster van het gemeentehuis en slachthuis. Wegens zijn benoeming elders wordt aan het hoofd der openbare lagere school, de heer A. A C. Struijs, met ingang van 10 Nov. a.s. eervol ontslag verleend. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. W. tot het aangaan van een acte van compromis met de P.Z.E.M. betreffende de vraag doer welke partij de kosten van herstel en vernieuwing moeten worden ge dragen van de door oorlogsgeweld geleden schade aan het straatver- lichtingsnet. Subsidies werden ver leend aan: a. Afd. West Zw.-Vlaanderen van het Roode Kruis van 6 cent per in woner voor de aanschaffing van 'n ziekenauto. b. Stichting Lager Nijverheidsan- derwijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch ten bedrage van 20. c Aan het St. Gerardus retraite huis te Seppe een éénmalige subsi die van 10 cent per inwoner. d. De Stichting Protestants Te huis „Rozenoord" te Sluis eveneens een éénmalige subsidie van 10 cent per inwoner. e. Voor de inrichting van een spreekkamer aan de R. K. lagere meisjesschool wordt ƒ150 uitgetrok ken. De jaarrekening van het open baar slachthuis 1950 wordt voorlo pig vastgesteld. Het verzoek van de hengel- en peurclub om in pacht te krijgen de beide grachten ten N van de gemeente wordt toege staan, mits uitsluitend met de hen gel wordt gevist. In de verordening op het open baar slachthuis wordt opgenomen dat voor de kombewoners de huls- de keuringsdierenarts boven het slachtingen in het slachthuis moe ten geschieden, daar de keuringen hoofd groeien. Bij de rondvraag vestigt de heer Riemens er de aandacht op, dat ae verkeersborden bij de wegopbrekm- gen slecht zijn geplaatst en boven dien niet verlicht zqn. eréer vraagt de heer Riemens om een lichtpunt in het bolwerk. Besloten wordt om vanuit een daar staanae woning een noodverlichting aan te De heer Dellaert vraagt bestra ting van de Varkensmarkt en wees er op dat van het terrein der voor malige tramremise een ideale speelplaats zou kunnen worden ge maakt. B. W. voelen voor dit idee en zullen hiervoor een kostenbere kening doen opmaken. Tenslotte wees de heer Dellaert op de putten in de bestrating van de Boulevard en vraagt om het plan tot het bou wen van 20 woningwetwoningen spoedig tot uitvoering te brengen. goedkoop en veilig. Antwerpenaren streven naar n nieuwe vaarweg. Er kwamen plannen, o.a. dat van Ir Konij nenburg. Daarop kwamen al spoedig enige varianten. Bespre kingen, zomede de agitatie daar over, kwamen tot rust door de tweede wereldoorlog. Aan de hand van het verslag in de commissie Van Cauwe laert—Steenberghe belichtte de heer Brautigam diverse aspecten nader. Onder meer meende Bel gië, dat de vaart zo gevaarlijk zou zijn en er zoveel ongelukken ge beuren, maar van de 42 ongeval len in drie jaar, van een oorzaak en aard zoals ze overal voorko men, zou men er volgens spr. met moeite tien kunnen aanwijzen, die verband houden met de vaart zelf en de toestand van het weer tij dens het ongeval. Het gehele ver langen van België culmineert vol gens de heer Brautigam in dit ene: Antwerpen komt 50 km dichter bij de Rijn, met het doel een groter deel van het transito- verkeer op de Rijn voor Antwer pen te verkrijgen. Een bezwaren de last voor Nederland tegen de ene aanleg, zoals België die wil, is het prijsgeven van 1200 ha cul tuurgrond. Een tweede bezwaar is, dat Westelijk Brabant van de rest wordt geïsoleerd. Vast staat volgens spr. dat het graven van het kanaal nimmer kan leiden tot buitengebruikstelling van de be staande route. Twee Nederlandse locale belangen zijn in het geding, ten aanzien van Dordrecht de sleepvaart op Zeeland en België en de belangen van Brabant bij goede scheepvaartwegen. Indus trievestiging langs de boorden, waar men in Brabant wel over spreekt, zou eerder dicht bij de haven van Antwerpen geschieden dan aan de Nederlandse zijde van het kanaal. Iets anders is, dat Brabant in zijn behoefte aan wa ter afvoer en aan scheepvaartwe gen, bruikbaar voor schepen tot ongeveer 600 ton, moet worden geholpen. Financieel en economisch be zien achtte spr. de aanleg van het kanaal niet verantwoord. Het voordeel kan nooit meer zijn dan 17 ct vrachtverschil. Het kanaal kan evenmin een toeneming van het transitoverkeer bevorderen, want er zijn van en naar het be trokken land altijd wegen die korter zijn dan over Antwerpen. Het kanaal kan het transitover keer niet vermeerderen, wèl de strijd om dit verkeer vergroten en vergemakkelijken. Antwerpen zou in de huidige situatie met een kanaal voordelen hebben, die dei Nederlandse havens niet kunnen benaderen. Spr. eindigde met Win conclusie te geven, zoals hier boven is weergegeven.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2