Niet aüemaal eenheid in het Oosten m Rumoerige tonelen Belgische Kamer de V. N.-troep in liet offensief Mogelijkheden voor Nederland in Guinea? Het Perzische olieconflict Satelliet-staten geen bezet gebied Beschuldigingen rond een statistiek Het Kremlin beweert, dat het alles op alles zet om zijn communistisch program uit te voeren. In werke lijkheid echter voert men voortdurend actie om Stalin in zijn stoel te houden. De uitvoering van het program is daarbij vergeleken een belangrijke bijzaak geworden. Het gaat de communisten namelijk niet meer naar en vleze de laatste jaren. Steeds duidelijker worden Je scheuren in Stalins granieten blok en ideologisch wordt het communisme nog slechts bijeen gehouden door de angst. De angst voor maarschalk Stalins lange arm en voor het Westen. Gelukwensen aan Moskou WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Voor het departement Zuid-Limburg der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft Drs. M. Klaassen, secretaris der algemene werkgeversver eniging, die gedurende enkele jaren in Nw.-Guinea als bestuursambtenaar is werkzaam geweest, een causerie gehouden over de toekomst van Nieuw Na een vergadering, die van Donderdagmorgen 10 uur tot 's nachts 1 uur duurde, heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, waar de C.V.P. over de absolute meerderheid beschikt, een motie van vertrouwen in de Katholieke regering-Pholien met 101 tegen 91 stemmen bij 4 onthoudingen goed gekeurd. Guinea. Atoomwapens voor generaal Eisenhower Rijksdiensten gesloten op 24 en 31 December Verklaring over het Midden-Oosten Labour behoudt haar zelel in Barnley Burgerzinlening te Wageningen Frankering bij Abonnement: Terreuzen Jjlrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Sedactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwabaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1881. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum po advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Atlrsi Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uv Voor het Maandagnummer-Zaterdags 11 uur Er is vooralsnog geen enkele reden om over deze gang van za ken te juichen. Tito moge dan met Stalin hebben gebroken, zijn stelsel is van democratie even ver verwijderd als een mug van een olifant of een sneeuwbui van fraai zomerweer. En zo gaat het eok met de andere „Titoïsten". Toch brengt elke dag nieuwe aanwijzingen, waaruit blijkt dat in de kring der Sowjet-satellieten diepgaande meningsverschillen zijn ontstaan. De grootste partij- redenaars praten uren lang om de mensen van Stalins onfeilbaar heid overtuigd te houden. Zij richten zich vooral tot de buiten landse communisten. En dat is een aanduiding van de plaats waar hem de schoen wringt. Er zijn namelijk Russen en er zijn communisten. Alle pogingen om dit verschil tegenover de bui- Het Russische persbureau Tass meldt dat Koningin Juliana van Nederland een gelukwens aan de Sowjet-Unie heeft gezon den ter gelegenheid van de 34ste jaardag van de Octoberrevolutie. Ook de staatshoofden van Argen tinië, Frankrijk, Irak, Ethiopië, Zwitserland, Turkije, België en Luxemburg zonden een geluk wens. tenstaander uit te grandioos mislukt. wissen zijn OOK „HERREN". De belangen van de communis ten mogen internationaal zijn, die van Rusland gaan lang niet altijd parallel met die van de satellie ten. Steeds meer wint achter het ijzeren gordijn de overtuiging veld, dat de Russische communis ten zich evenzeer een „Herren volk" voelen als de Duitsers enke le jaren geleden en dat zij zich geroepen voelen andere landen te overheersen en de belangen van de anderen ondergeschikt te ma ken aan de hunne. De uitvoer van belangrijke grondstoffen en arbeidskrachten uit de landen van Oost-Europa is zeer eenzijdig op Rusland gericht. Het zijn de Russen, die er de eer ste viool spelen en het is Moskou, dat als de toekomstige hoofdstad van de communistische wereld wordt gedoodverfd. Er zijn echter te veel nationale gevoelens over gebleven dan dat men dit zonder meer zou slikken. Een gezamen lijk optrekken voor de belangen van de arbeidersmassa kan men billijken, zelfs onder Moskou's leiding. Men vertikt het echter om door Rusland te worden be handeld als bezet gebied en als willig instrument voor de vervul ling van Ruslands verlangen naar macht. Met name het streven van Mos kou om alle communisten ter we reld aan het gezag van het Krem lin te onderwerpen, de voortdu rende inmenging van de Russen in de aangelegenheden van de sa tellietstaten, de eis van Moskou geen vrije betrekkingen te onder houden met niet-communistische landen en het gevaar dat Rusland de communistische ideologie eventueel ook met wapengeweld zou willen verbreiden, dat alles ontmoet veel tegenstand in krin gen van intellectuelen. GEESTELIJK OFFENSIEF. De Sowjets hebben het laatste jaar een grootscheepse actie in gezet om het gevaar van geeste lijke scheurmakerij te bezwaren. Er komen steeds meer „weten schappelijke betogen", waarin men de leer van Stalin als de enig juiste tracht te bewijzen. Het gaat nu niet meer om fraaiklinkende leuzen, die de mas sa moeten trekken. Het gaat er nu om het gehele stelsel een schijn van wetenschappelijk-ver- antwoord te zijn te geven. Want zonder de wetenschappelijk ge schoolden kan ook Stalin het niet stellen. Er worden in kleine kring diepzinnige discussies gehouden, die ver afwijken van het geraas kal, waarmee men de man in de straat tegemoet treedt. Maarschalk Tito tracht zijn ideeën vooral aan de man te bren gen bij intellectuëlen, die zich niet te zeer met het Kremlin verbon den voelen. Het geestelijk Sow- jet-offensief is in het leven ge roepen om dit gevaar te bezwe ren. Trouwe communisten uit de vrije landen en uit de satellietsta ten onderwerpen Stalins beginse len aan diepgaande debatten en critische beschouwingen. In Rus land zelf is dat in veel mindere mate het geval. Het is niet onmo gelijk dat hier een eerste aanwij zing is voor het uiteenvallen van het communistische blok, dat na de oorlog is ontstaan. Het is de vraag, of de wereld daar veel beter van zal worden. Ook de communisten, die Stalin niet naar de ogen zien, zijn com munisten. En niemand in het Westen zal er bezwaar tegen heb ben als een land een communis tisch systeem wil invoeren. In dien dat tenminste niet inhoudt, dat anderen daar last van onder vinden Vrijdag zal het werk in de ha ven van Hamburg weer volledig worden hervat. Een voorstel om de staking voort te zetten kreeg niet de vereiste meerderheid van drie vierde van het aantal stem men. Troepen der Verbondenen zijn op het Westelijke front in Korea een hevige aanval begonnen, ge steund door een massaal artille- riebombardement en tanks. De Chinezen, die hun tanks na een treffen met zware tanks der Verbonden troepen blijkbaar hadden teruggetrokken, ontruim den gebied ten N.W. van Yonts- jan, dat zij in de afgelopen drie dagen hadden veroverd. In de buurt van Koemsong op het Centrale front deden de Noordelijken lichte verkennings- aanvallen, welke door het Acht ste leger werden teruggeslagen. Drie andere kleine aanvallen op het Oost-Centrale front werden eveneens afgeslagen. Volgens binnengekomen be richten voeren de communisten steeds meer tanks aan achter hun linies, vooral aan het westelijk gedeelte van het front. Volgens bekendmaking van de vijfde Amerikaanse luchtmacht- groep zijn bij twee gevechten bo- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Opklaringen. In de Noordoostelijke helft van het land aanvankelijk zwaar be- wdïkt met plaatselijk enige regen. Owerigens droog weer met nu en dfln opklaringen. Overwegend ma tige Zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 11 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.57 12.15 Terneuzen 0.32 12.50 Hansweert 1.12 1.30 Walsoorden 1.22 1.40 MAANDAG 12 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON. EN MAANSTANDEN. v.m. 0.39 1.14 1.54 2.04 n.m. 12.55 1.30 2.10 2.20 ZON MAAN op onder op onder Nov. 11 7.51 16.56 15.38 5.21 12 7.53 16.55 15.53 6.40 13 7.54 16.53 16.11 8.00 14 7.56 16.52 16.37 9.17 15 7.58 16.50 17.12 10.28 ven Sinandjoe tussen „Shooting Stars" cn „Sabres" van de V. N. en „Migs", drie „Migs" neerge schoten en twee beschadigd. Gisteren zijn te Pan Moen Djon de geallieerde en communistische afgevaardigden twee uur en drie kwartier bijeen geweest. De woordvoerder van de V. N„ generaal Nuckols, verklaarde na de onderhandelingen van Vrijdag dat de communisten „steeds ster kere aanwijzingen leveren, dat zij onmiddellijk een demarcatie lijn willer. vaststellen om van iedere druk om ook op andere punten van de agenda tot over eenstemming te komen, te wor den verlost". Donderdag is onverwachts de opperbevelhebber van de Ver enigde Naties, generaal Ridgway, ir. Korea aangekomen. Vrijdag verklaarde hij tegenover corres pondenten, dat de duur van zijn bezoek zou afhangen van de om standigheden. Donderdag heeft Ridgway een vlucht boven het front gemaakt. Klaarblijkelijk was zijn bezoek een verrassing voor de leider van de geallieerde onderhande laars, admiraal Joy, want deze kwam enige tijd, nadat Ridg- way's vliegtuig was geland, op het vliegveld aan. Verwarring over zinsnede uit de rede van Wysjinsky. Donderdag bestond er op de algemene vergadering van de V. N. te Parijs verschil van mening over een zinsnede uit de rede van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky- Men was het er n.l. niet over eens of hij had voorgesteld, dat de troepen in Korea zich op dan wel van de 38ste breedtegraad zullen terugtrekken. Een verslaggever van Reuter hoorde Wysjinsky zeggen: „van de breedtegraad". Op gezag van het officiële résumé van de V. N. van de rede van de Russische minister werd dit echter gewij zigd in „op de 38ste breedte graad". Toen de originele Rus sische tekst werd nagegaan en de Russische delegatie werd ge raadpleegd, bleek dat Wysjinsky toch „van de 38ste breedtegraad" had gezegd. Het secretariaat van de V. N. maakte hierna een officiële cor rectie bekend. Uitvoerig schetste de heer Klaassen de ligging, bodemge steldheid, vruchtbaarheid van het Nederlandse gebied van Nieuw- Guinea en de levensmogelijkheid aldaar. Hij was daarover niet erg optimistisch; het ontbreken van behoorlijke rivieren in grote de len van het land, het klimaat, de verspreide en dungezaaide bevol king, de aard van de Papoea's be perkten de exploratiemogelijkhe den volgens spr. ten zeerste. De bodemschatten van Nieuw- Guinea leveren wel mogelijkhe den op, maar de olie-ontginning in het Noord-Westelijk deel van het Nederlandse gebied, de moge lijkheden van minerale ertsen in sommige landsdelen en eventuele andere mogelijkheden stuiten nu nog op de moeilijkheid de Pa poea's tot geschikte arbeiders te naken. Zij moeten zich niet alleen zelf uit een bijna primitief leven verheffen, maar zich ook aanpas sen aan de huidige levensomstan digheden. De Japannerse die vóór 1940 erin geslaagd waren via olie concessies in dit land binnen te dringen, hebben laten zien, dat de Papoea's inderdaad tot enigszins geoefende arbeiders zijn op te lei den, maar er zal nog een hele op bouw van onderwijs, bestuursap paraten, enz, nodig zijn voordat men het land der Papoea's tot een geschikte woonstreek zou kunnen maken. De kolonisatie-politiek der In- do-Europeanen heeft volgens spr. schipbreuk geleden en hij was van oordeel, dat er nieuwe wegen voor kolonisatie moeten worden betreden, waarbij zeker plaats zal zijn voor vakkundige krachten uit de blankenwereld naar zorg vuldig opgebouwd schema en pas na verloop van jaren. Nederland zal zich het offer van tientallen millioenen guldens voor het welzijn van het Neder lands Guinea moeten getroosten in het belang van de democrati sche gedachte, aldus spr., en dit gebiedsdeel moeten beschouwen als een natuurlijke en grote bar rière tegen het communisme. Australië heeft een betere politiek in Nieuw Guinea gevoerd dan Nederland, tenminste vóór de oorlog, maar de toen bestaande rassendiscriminatie heeft aan Ne derland na 1945 een behoorlijke goodwill verschaft. De C.V.P. heeft van de tegen stellingen tussqn haar rechter vleugel en linkervleugel (Katho lieke vakbonden) tijdens de de; batten niets doen blijken en zu heeft door het aannemen van deze motie eerste-minister Pho- lien willen steunen tegen de aan vallen, die de regering te ver duren heeft gehad van de socia listische en liberale oppositie be treffende haar beleid op econo misch gebied. Het was evenwel voor niemand een geheim, dat er in de schoot der C.V.P. grote on tevredenheid bestaat over som mige ministers en in het bijzon der over eerste-minister Pholien en de minister van Economische Zaken Albert Coppé. Naar verluidt zou nog voor de 14de November, de dag waarop het Belgische parlement volgens de grondwet zijn nieuwe zittings periode begint, een coördinator voor de economische en finan ciële problemen worden aange wezen. In dit verband werden de oud-minister Gaston Eyskens en Duvieusart genoemd, die 14 maanden geleden na de ontkno ping der koningskwestie het veld moesten ruimen, omdat hun door de C.V.P.-leiding een te slappe houding werd verweten. Beide heren hebben evenwel geweigerd de taak van coördinator op zich te nemen, zolang Pholien aan het hoofd der regering zou blijven. Naar verwacht wordt zal nog vóór het congres van de C.V.P. op 9 December een wijziging in het kabinet volgen. In dit ver band worden als nieuwe minis ters de namen van de oud-minis ters August de Schrijver en Ba ron van der Straten Waillet ge noemd. Volgens de Washingtons cor respondent van ,,Le Monde" heeft generaal Eisenhower de stellige verzekering ontvangen de beschikking te zullen krijgen over moderne wapens met inbe grip van atoomwapens en de uit rusting, „nodig om de beperkte Atlantische strijdkrachten on middellijk op voet van oorlog te plaatsen". Generaal Eisenhower had te verstaan gegeven, dat het zeker nodig zou zijn nog een of zelfs wel meer divisies naar Europa te zenden. Korea, Alaska "en som mige critieke gebieden" zouden echter voorrang genieten. Amerika beschikt over atoom wapens, welke geschikt zijn voor het gebruik te velde. Zij zouden te vergelijken zijn met artillerie, hoewel het niet strict een vorm van artillerie betrof, doch een vorm van bommen, zo heeft se nator Zales Ecton, die in Nevada atoomproeven heeft bijgewoond, tegenover verslaggevers ver klaard. De wapens waren in vol doende mate aanwezig om „in dien nodig" in Korea gebruikt te worden. De proeven hadden ge toond, dat „zeer (bevredigende re sultaten" bij het atoomonderzoek werden bereikt. In het verleden had men de atoombom als een offensief wa pen beschouwd. Men zou haar nu echter gebruiken als defensief wapen, d.w.z. voor de bescher ming van de grondstrijdkrach ten, aldus Ecton. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een schrijven ge richt aan zijn ambtgenoten waar in wordt medegedeeld dat op 24 en 31 December a.s. de rijksover heidsdiensten, in verband met de noodzakelijkheid het brandstof- fenverbruik te beperken, geslo ten zullen zijn. Daartegenover zal op Zaterdag 22 en Zaterdag 29 December a.s. dienst worden ge daan van 8.45 uur tot 13 uur. Genoemde minister heeft een verzoek aan de gemeentebestu ren gericht om dienovereenkom stig te handelen, onder inachtne ming van plaatselijke omstandig heden. Naar uit gewoonlijk betrouw bare Britse bron te Parijs wordt vernomen, zullen Frankrijk, En geland, de Ver. Staten en vier andere landen binnenkort, waar schijnlijk hedenavond, een geza menlijke verklaring over de ver dediging van het Midden-Oosten uitgeven. De vier andere landen zouden Turkije, Nieuw-Zeeland, Austra lië en Zuid-Afrika zijn. Verwacht wordt, dat de ver klaring gelijktijdig in de zeven hoofdsteden zal worden uitgege ven. Eerste minister Pholien, die in den beginnen hardnekkig aan zijn eerste-ministerschap vasthield om de homogeen-katholieke formule door een te plotseling heengaan niet in gevaar te brengen, blijkt zijn mandaat thans aan de C.V.P. té hebben teruggegeven. De Katholieke vakbonden, die met hun meer dan een half mil- lioen leden een grote macht vor men in de C.V.P., zouden de tegenwoordige minister van fi nanciën Jean van Houte als eer ste-minister hebben voorgedra gen. Tijdens de debatten verklaarde de minister van arbeid Van den Daele, dat de tijdelijke loonsver hoging van 50 centimes per uur een extra-uitgave met zich zal brengen van fr. 1.016 milliard (staatspersoneel niet inbegre pen). Aan werklozensteun, ziek teverzekering etc. belopen de meeruitgaven fr. 1.227 milliard. De Belgische industrie alleen reeds zal een nieuwe last van fr. 450 millioen moeten dragen. De minister hekelde „de gewoon te der vakbonden zich met hun eisen rechtstreeks tot de regering te wenden". Hij drong er in dit verband bij de vakverenigingen op aan zich buiten de politiek te houden. De minister van financiën Van Houte deelde niet mede, hoe de regering voornemens is de uit de verhoogde lonen en pensioenen voortvloeiende lasten te dekken en hij gaf voornamelijk een uit eenzetting over de Europese be talingsunie. Hij verklaarde dat ondanks de credieten ten bedrage van fr. 15 milliard aan het buiten land, er geen gevaar voor inflatie in België bestaat. België moet evenwel ten aanzien van zijn cre- dietverlening een duidelijk en on dubbelzinnig standpunt blijven innemen. VERWIJT VAN SPAAK. Oud-minister Spaak verweet de eerste-minister ten koste van alles te willen vasthouden aan het eerste-ministerschap. Hij zei- de, dat de loonsverhogingen, die onlangs werden toegestaan, zon der waarde zijn, indien de rege ring niet tegelijkertijd in staat is de stijging der prijzen tegen te gaan. „De socialisten -zo be toogde hij zullen niet eerder deel uitmaken van een nieuwe Bij de verkiezingen in Barn ley (Yorkshire), het laatste dis trict waarvan de zetel in het La gerhuis nog niet was toegewezen heeft de Labourpartij haar zetel behouden. De regering heeft thans een meerderheid van zestien zetels in het Lagerhuis. De verkiezing in het district was uitgesteld wegens het over lijden van de Labour-candidaat. De samenstelling van het vol ledige nieuwe Lagerhuis (625 zetels) is: Conservatieven en aan hangers 321, Labour 295, Libera len 6, Onafhankelijk (Ierse La bourpartij) 1, Ierse Nationalisten 2. Een van de Conservatieve le den is tot „speaker" gekozen. Deze is neutraal. Volgens Amerikaanse persbe richten heeft Perzië aangeboden ongeveer 70 van zijn oliepro- ductic tegen verlaagde prijs aan het westen te verkopen. Dit aanbod zou deel uitmaken van een plan tot regeling van het geschil met Engeland. De Perzen zouden er echter op staan de rest van hun olieproduc tie te behouden voor verkoop aan andere afnemers tegen ho gere prijzen. Mossadeq zou belangstelling hebben getoond voor suggeties om de Perzische olie te verkopen aan de Koninklijke Shell. De gemeenteraad van Wagenin gen heeft met één stem (van het communistische raadslid) tegen het voorstel van B. en W. aange nomen, een burgerlening uit te schrijven van 500.000, af te los sen in 20 jaar tegen een rente van 4 procent. Deze obligaties zullen in coupu res verkrijgbaar worden gesteld van 1000, 500 en 100. Desgewenst zal men ze in ter mijnen kunnen voldoen. Een comité van uitvoering wordt benoemd om de lening te doen. slagen. Bereikt men het doel, dan kunnen volgend jaar 50 gemeente woningen worden gebouwd. De Perzen zouden er geen be zwaar tegen hebben, wanneer deze maatschappij, die voor 49 procent Engels eigendom is, de olie weer zou verkopen aan een zuiver Engelse onderneming, dat de olie zou kunnen afzetten in Engeland, West-Europa en het Midden-Oosten. In officiële Amerikaanse krin gen bewaart men het stilzwijgen over de Amerikaans-Perzische besprekingen inzake het oliege schil. Mén meent echter te we ten, dat Engeland het Perzische aanbod voor verkoop van 70 0 van zijn olieproductie tegen ver laagde prijs aan het westen heeft afgewezen, zo meldt het „Agence France Presse". Dit persagentschap verneemt voorts, dat Mossadeq het Engel se voorstel om de verkoop en de distributie van de Perzische olie toe te vertrouwen aan de Ko ninklijke Shell eveneens van de hand heeft gewezen. Het Belgische victory-schip „Flandre" is Donderdagochtend brandend de haven van Brest bin nengelopen. De brand, die Maan dag in een der ruimen uitbrak, is nog niet geblust en men vreest, dat het schip zal zinken. Uit vele delen van Engeland wordt gemeld, dat de vraag naar levensmiddelen in blik sterk is toe genomen als gevolg van de aange kondigde beperking van de voed- selinvoer. regering dan nadat nieuwe ver kiezingen hebben plaats gehad. De fouten van de katholieke rege ring zullen onze voornaamste troeven zijn bij deze verkiezin- gen." De liberale oud-minister Rey verzocht eerste-minister Pholien openlijk te verklaren, of hij voor nemens is de regeringsploeg te wijzigen. Door haar onsamenhan gende politiek, zo zeide hij, heeft de regering ieder gezag in het land verloren. De regering is zelfs bevreesd voor haar eigen partij. Oud-minister Gaston Eyskens nam het op voor de C.V.P.-rege- ring. Voor een inflatie in België, zo verklaarde hij, is niet te vre zen. Ons land neemt in dit op zicht een veel betere plaats in dan de andere landen. België is erin geslaagd zich in ruime mate van de aanvoer van grondstoffen te verzekeren, zonder tot een rant soenering te moeten overgaan. De productie is gestegen en de herbewapening geschiedt onder gunstige economische omstandig heden. De prijsstijging was onver mijdelijk door het stijgen der we- reldprijzen. Een matige subsidie politiek zou, aldus Eyskens, aan bevelenswaardig zijn om sommi ge „topprijzen" te voorkomen. Wij vallen de critiek van de oppositie niet bij, zo zeide hij tenslotte. De ze critiek dicteert de houding van de C.V.P. en wij wensen daarom tegenover de oppositie een blok te vormen. Wij steunen het hoofd doel van de regering: een maxi mum van welvaart schenken aan de bevolking zonder onze interna tionale militaire verplichtingen te verzaken. De minister van Economische Zaken Albert Coppé noemde het onredelijk hem voor de prijsstij ging aansprakelijk te stellen. De ze hausse heeft ook andere lan den getroffen, zo betoogde hij, zelfs die, welke een socialistische regering hebben. Hij zei verder, dat de huidige regering de Belgi sche bevolking de hoogste levens standaard in haar geschiedenis heeft gegeven. Pholien verklaarde in zijn ant woord aan de interpellanten, dat de regering naar een sociale vre de streeft en, wat er ook moge gebeuren, solidair zal blijven. Hij werd herhaaldelijk onderbroken door gelach en geroep der opposi tie. Rumoerige tonelen. Achiel van Acker nam hierna het woord om, zoals hij zeide, de door de eerste-minister opgesom de cijfers betreffende de rijks schuld, de werkloosheid, de cre dieten aan de Europese betalings unie en de raming van de rijksin komsten te verbeteren. Op de so cialistische banken ontstond groot rumoer en men hoorde uit roepen als: „Vervalsing" en „Ont slag, ontslag". Er ontstond een oordverdovend lawaai en de uitroepen over en weer tussen links en rechts na men geen einde. Toen voorzitter Frans van Cauwelaert vergeefs had getracht met zijn hamer en eleetrische bel de orde te herstel len, liet hij de zitting schorsen en werden de publieke tribunes ont ruimd. Na de onderbreking van de ver gadering verklaarde Achiel van Acker, dat een statistiek, die in zijn bezit is de vermelding draagt „Voor het buitenland". Een der gelijk feit alleen reeds, zo zeide hij, veroordeelt een regering. Na dat het lawaai, dat deze medede ling verwekte, was gestild, ant woordde de minister van Buiten landse Zaken, dat het hier studie materiaal betrof. Het is betreu renswaardig, zo verklaarde hij, dat de oppositie van dit vertrou welijke document gebruik heeft gemaakt en hierdoor de belangen van het land heeft geschaad. Van de socialistische banken werd Pholien hierop nog eens het woord „vervalser" toegeroepen en toen de socialist Van den Eynde weigerde deze uitdrukking in te trekken, werd hij door de voorzit ter tot de orde geroepen. De heer Bohy (Soc.) verklaar de, dat hij een exemplaar van het gewraakte document heeft ont vangen van een diplomatiek ver tegenwoordiger te Brussel en dat het dus geen studiemateriaal be trof. Hij diende hierop een motie in, waarin de „procedure bestaan de uit het vervalsen van statistie ken" wordt veroordeeld. Vervolgens werd tot hoofdelijke stemming over de motie van ver trouwen overgegaan met het eer der genoemde resultaat. Gezien het vergevorderde uur (het was toen bijna 1 uur) wérd met in stemming van de vergadering be sloten deze uitslag ook te doen gelden voor de motie van de heer Bohy.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1