Chinese tegenstoot in Korea Wel toezicht credietwezen. Uil Jc S rcvmcic Tëkasïn" kiespijnneem De Chinese papegaai Bestandsbesprekingen vlotten niet Verbondenen verwerpen voorstellen van de Communisten AgcnJa TWEEDE KAMER TERNEUZEN. AXEL Te Pan Moen Djon Is bekend gemaakt dat de Verbondenen Donderdag het jongste communis tische voorstel voor 'n wapenstil- standslinie langs de huidige front lijn vierkant hebben Verworpen". Volgens het Amerikaanse Acht ste leger schijnen de Verbondenen aan het Westelijke front in Korea de Chinese tegenstoot tot stilstand te brengen. HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,Als mijn vrouw dat wist". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. Als mijn vrouw dat wist". Concertgebouw 8 uur: Biosc. „De Bengaalse Lan- ciers". Klaprooscollecte, Oorlogs- gravencomité. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. ,,Tea for Two". De commissie is Vrijdag twee maal, in totaal 5 uur, bijeen ge weest. Na de ochtendzitting ver klaarde generaal-majoor Hodes van de V. N.-delegatie'": „Wij trachten er achter te ko men, wat dit (communistische) voorstel precies inhoudt". Hij zei, dat hij zijn aanbod van 3 dagen geleden had hernieuwd, waarin wordt gevraagd om een wapenstilstandslijn op basis van de frontlijn als andere kwesties waren geregeld. De communisten moesten dat aanbod „overdenken", aldus Ho- des. Het persbureau „Nieuw-China" zegt ten aanzien van de bespre kingen, dat ,,de Amerikaanse on derhandelaars trachten de agen da waarover reeds lang overeen stemming was bereikt te verande ren". DE STRIJD AAN DE FRON TEN. In de laatste 6 dagen van Octo ber werden 8260 tegenstanders vernietigd, aldus het persbureau, terwijl 44 vliegtuigen en 52 tanks der Verbondenen werden uitge schakeld. Aan het Westelijke front is slag geleverd tussen geallieerde en communistische tanks. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene verdrijft de sner pende pijn. ud In hetzelfde gebied, waar zij Zondag j.l. begonnen waren met aanvallenvielen communistische, door tanks gesteunde stoottroepen aan onder dekking van zwaar ar tillerievuur. Geallieerde tanks werden in de strijd geworpen en de Verbonde nen slaagden er in hun stellingen te behouden. De aanval duurde 2 uur, waarna de communisten blijkbaar hun aanval opgaven en begonnen met het beschieten van geallieerde stellingen. Infanterie der Verbondenen her- overder 'n hfèuvel in de Yontfsjon- vallei. Bij een luchtgevecht tussen 14 ,)Sabre"-straalvliegtuigen en on geveer 60 „Migs" werd een ,,Mig" neergeschoten en een andere be schadigd, aldus het communiqué van de 5de Amerikaanse luch- machtgroep. IN KOREA GESNEUVELD, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten op 10 October in Korea is ge sneuveld de soldaat R. F. Parijs, geboren 3 November 1929 en af komstig uit Soerabaja. Verder maakt de regering be kend, dat tengevolge van bekomen verwondingen op 11 October is overleden de soldaat J. Duinmayer, geboren 19 April 1925, afkomstig uit Hoorn. NIEUIWE VRIJWILLIGERS NAAR KOREA. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal op Zondag 11 Nov. met een speciaal K.L.M.- toestel een 50-tal Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrek ken als aanvulling voor het Ned. detachement. Met ditzelfde vliegtuig zal zuster Van der Plas naar Korea terugke ren voor de verzorging van onze gewonden. Bij dit detachement bevinden zich voorts enkele oud-leden van het oorspronkelijke Korea-deta- chement. In totaal hebben tot nu toe 12 gerepatrieerde Korea-strij- tn gnijtov De Tweede Kamer heeft Don derdag de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het toezicht op het credietwezen voortgezet. De heer Romme (K.V.P.) zal zijn stem aan het ontwerp geven, nu het nader is gewijzigd en na dat het lichtelijk zal zijn geamen deerd. Het wetsontwerp bevat een bepaalde uitwerking van bedrijfs economische controle en ook een uitwerking van de sociaalecono- mische controle door de overheid. Aan die laatste gedachte ligt spr. vast door niet minder dan vier kettingen. Deze zijn: de ketting van het regeringsprogram; de ketting van de bankwet 1948; de ketting van het program zijner partij en tenslotte de ketting van zijn herinnering aan zijn lidmaat schap der Katholieke Staatspartij. De ketting, die hem bindt aan het regeringsprogram, bindt hem met een dubbele ketting, omdat met de credietcontrole bedoeld was een controle gericht op cre- dietbeperking. Er is een duidelijk verband tus sen het regeringsprogram en dit wetsontwerp. Wie zich aan dit program heeft verbonden, heeft zich verbonden aan beperking der investeringen, ook in de particu liere sector. Men heeft zich verbonden daar toe te hanteren het indirecte mid del een credietcontrole, gericht op beperking van het crediet. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Oud zegt spr., dat wie de indirecte weg tot investeringsbe perking afwijst, automatisch naar het socialisme toedrijft. Spr. acht het een fout, dat de eis van de bankwet tot blijvende economi sche controle zonder meer door de minister verhaald is in een duurzame mogelijkheid tot cre- dietbeperking. Dit is goedge maakt in en door het mondeling overleg. Men kan het er gemakkelijk over eens worden, dat de bedrijfs economische controle meer thuis hoort bij het bedrijfsleven en de sociaal-economische controle bi. de overheid. Maar er is wellicht nomische controle 'n tijdelijke re- iets goeds in, dat de bedrijfseco geling krijgt: het bedrijfsleven kan nu nagaan of 'f niet gewenst is deze zelf ter hand te nemen. De wet wordt tijdelijk gemaakt om ervaring op te doen met de techniek van de wet, maar ook met de economische en financiële ontwikkeling van het land. Spr. herinnert eraan, dat de heren Weiter en Oud pogingen hebben gedaan om nieuwe antithesen op te roepen. Noch voor de ene noch voor de andere scheidslijn is spre kers fractie te vinden. Als deze fractie anti-socialistisch en anti liberaal is, dan is dat een gevolg van het feit, dat zij staat op de grondslag van haar eigen katho lieke beginselen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) zegt, dat het voor hem de vraag is, of investeringsbeperking be reikt wordt door dit ontwerp en als dit het geval is, is het de vraag of die beperking wordt ge legd, waar ze naar zijn oordeel moet liggen. De regering heeft alle? gedaan om de investeringen te bevorderen. Er is nu wel een sterke verandering in de politiek der regering. De beoogde indus trialisatie zal niet kunnen ge schieden zonder uitbreiding der investeringen. Spr. vraagt hoe die tegenstellingen met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. De moeilijkheden waar in men zich bevindt, zijn naar sprekers oordeel te wijten aan het beleid der regering, aan haar po litiek van oorlogstoerusting. Spr. wijst er verder op, dat de regering investeringsbeperking wenst in de civiele sector, maar niet in de militaire sector. Tegen bedrijfseconomisch toezicht zou spr. geen bezwaar hebben, maar hij vraagt zich af, of er wel be hoefte aan is. Hij constateert een tendenz om het sociaal-econo misch toezicht te camoufleren door het bedrijfseconomisch toe zicht en daarom is er veel ver band met de precaire monetaire toestand tengevolge van de oor logstoerusting en de inflatoire werking ervan. De gevolgen daar van treffen ook andere landen als Frankrijk en Amerika. De politiek der regering, die de dividendstop heeft verruimd en de prijzen heeft vrijgelaten, heeft haar rentepolitiek schipbreuk doen lijden. Door dit wetsontwerp wordt de rentepolitiek niet in an dere banen geleid. Er is gezegd, dat de onderne mers offers moeten brengen, maar spr. is van oordeel, dat er geen sprake is van offers. Wie offers zal moeten brengen, is de middenstand, meent hij. Het wets ontwerp heeft naar zijn wijze van zien even weinig met socialisme te maken als een koe met nylon kousen. Spr. ziet in het ontwerp grote gevaren, omdat het drijft in de richting van investering voor de oorlogsproductie. De heer Wagenaar (C.P.N.) merkt op, dat de woordvoerder van de P.v.d.A. zich heeft losge maakt van het adres van het N.V.V. Het verwondert hem, dat geen der leiders van het N.V.V. ondanks het congres van het N.V.V. en daar aangenomen re solutie over dit wetsontwerp het woord heeft gevoerd. Spr. vraagt, of het de bedoeling is door dit wetsontwerp de sane ring van de middenstand door te voeren. Het ontwerp geeft de re gering grote macht. Hoe is de re gering van plan deze macht te ge bruiken? het jaar 1931, en wel op een con gres der Kath. Staatspartij, waar beide prae-adviseurs zich voor een wettelijke regeling van het cre dietwezen hebben uitgesproken. De heer Schouten heeft gezegd, dat de regering het advies van de bankraad naast zich heeft neerge legd. Spr. brengt daarop deze correctie aan, dat het gezonden is naar het centraal orgaan der be drijfsorganisaties, de sociaal-eco nomische raad. Spr. verklaart zich gaarne bereid in het kabinet ter sprake te brengen de vraag, of besprekingen in de S.E.R. ge heim moeten blijven en de vraag of mededeling van de samenstel ling van meerderheid en minder heid kan worden gedaan. De omstandigheden maakten een urgente indiening van het wetsontwerp gewenst. Het wets ontwerp bedoelt bepaalde moge lijkheden te openen en machti gingen te geven met het oog op de bijzondere noden van het land. Spr. is bereid aan het wetsont werp een tijdelijk karakter te ge ven, maar hij merkt op, dat het regeringsprogram zich niet ver zette tegen het ontwerp zoals het werd ingediend. Komende tot de staatkundige grondslag van het wetsontwerp herinnert de minister eraan, dat de qualificaties staats-socialis- tisch en centralistisch ontleend zijn aan het rapport-Groeneveld van het centrum voor staatkun dige vorming. Naar sprekers oor deel heeft de heer Hofstra terecht de onjuistheid van die qualifica ties aangetoond. Om zes uur breekt de minister zijn rede af. ders zich wederom voor uitzending aangemeld. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat zowel op Nieuw-Guinea uit de daar dienende mannen van Üe K. L., als in de West uit de daar wenende oud-KNIL-militail- ren opnieuw een contingent vrij willigers voor Korea zal Worden gevormd. Ook in Nederland zelf komen regelmatig aanmeldingen binnen, zowel van hen die nog nimmer dienden als van thans in dienst zijnde militairen en oud-militairen. Begin volgend jaar hoopt men Wederom per tro-epenschip een contingent ter sterkte van 2 tot 300 man voor aanvulling en af lossing naar het Verre Oosten te zenden. Zoals men weet staat de aanmel ding, mondeling dan wel schrifte lijk, nog steeds open, Nieuwe Fre- derikskazeme gebouw e 4, Van Alkemadelaan, Den Haag. BELGISCHE VRIJWILLI GERS NAAR KOREA. Maandag en Woensdag vertrok ken uit Btelgië 96 vrijwilligers met bestemming Korea. De rest van het Belgische deta chement scheepte gisteren te Rot terdam in aan boord van het Ame rikaanse troepentransportschip „General J. H. M. C. Rae". Er vertrokken 23 manschappen en een officier. De bevelvoerend en korporaals, 3 onder-officieren officier was luitenant Mommen. De soldaten werd uitgeleide ge daan o.a. door de Belgische mili taire attaché in Den Haag, gene raal-majoor J. Woussen en door generaal-majoor Gerard van de Belgische binnenlandse strijd krachten, die de mannen in een der loodsen 'van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd toesprak na mens de minister van Landsverde diging. Hij zeide verheugd te zijn, dat hun vertrek eindelijk was aange broken en wenste hun een goede reis met veel succes. Nadat hij zich nog wat met de mannen had onderhouden, bega ven deze zich aan boord, terwijl de Kon. Militaire Kapel uit Den .Haag marsmuziek speelde. De vrijwilligers waren met bus sen uit België gekomen. VREEMD ziektever schijnsel. Sommige geallieerde soldaten in Korea lijden aan een vreemde en gevaarlijke ziekte, die de ogen van de lijders rood kleurt. Brigade-generaal Shambora, of ficier van gezondheid van het commando Verre-Oosten, heeft verklaard, dat deze ziekte voor de Westelijke wetenschap geheel nieuw is. Eén vijfdé'van de slachtoffers werd ernstig ziek door bloedver giftiging en aangetaste nieren, af dus Shambora. WAARSCHUWING. De Zeeuwsche Blinden-vereni- ging, aangesloten bij de Neder- landsche Blindenbond, en de af deling Zeeland van de Neder lands Christelijke Blindenbond, voelen zich genoodzaakt de Zeeuwse bevolking te waarschu wen tegen het nemen van abon nementen op diverse maand blaadjes en het kopen van fol dertjes, foto's en bonnetjes, waar van de opbrengst bestemd is voor diverse geleidehondenfond sen; waarbij veelal wel de lei ders en de colporteurs, doch niet de blinden gebaat zijn. Er is slechts één geleidehon denfonds, hetwelk Uw volle be langstelling verdient. Dit is het Nederlands geleidehondenfonds gevestigd Middenweg 333, Am sterdam-Oost. Voor zover bekend hebben alle Zeeuwse blinden hun konden uit Amsterdam en willen uit geen andere school honden hebben. De secretarissen zijn gaarne bereid verdere inlichtingen te verstrekken. ATOOMWAPENS BIJ DE CHINEZEN IN KOREA? Chinese krijgsgevangenen heb ben in Korea tegenover officieren der Ver. Naties Verklaard dat de Chinezen in hét bezat zijn van atoomraketten, doch dat deze niet worden gebruikt, 'omdat zulkps in druist tegen het internationaal recht". DE „JUTLANDIA' Het Deense hospitaalschip „Jutlandia" is in Japan terugge keerd nadat het 205 gewonde strij ders der Ver. Naties na-ar hun va derland in het Midden-Oosten en Europa had teruggebracht. Het schip zal zich weer naar Korea hegeven om het werk daar voort te zetten. WEGSCHAP IN ZEEUWS-VLAANDEREN Ged. Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten voorgesteld een wegschap voor de weg Hulst De Paal op te richten. Dit zou het eerste wegschap in 'Zeeland iworden. Het onderhoud van de weg van Hulst naar De Paal berust reeds1 tientallen jaren bij een comité van beheer en onderhoud, waarin zes polders en 2 gemeenten, n.l. Hulst en Graauw zijn vertegeriwoordigd. Deze commissie is evenwel geen openbaar lichaam, zodat voor iedere beslising een achttal be sluiten r odig is n.l. van de 6 pol ders en de 2 gemeenten, hetgeen in de practijk nodeloos omslachtig blijkt te zijn. Het op te richten wegschap krijgt een college van beheer be staande uit een door Ged. Staten te benoemen voorzitter en 14 le den, die in verhouding van hetgeen in de kosten wordt bijgedragen door de 6 polders en beide gemeen ten moet worden benoemd. Htet wegschap heeft geen grond gebied en dus ook niet zoals wa terschappen grondambtenaren. De 6 polders en de beide gemeenten worden rechtstreeks naar een be paalde in een reglement neerge legde maatstaf aangeslagen. Ged. Staten delen tenslotte nog mede, dat de thans bestaande commissie van beheer en onder houd over de oprichting van het wegschap en het reglement is gehoord en dat deze zich er mee heeft verenigd. Christelijk Nationaal Vakver bond vergaderde. De bovenzaal van „Pro Rege" was Dinsdagavond geheel gevuld, toen de heer C. Hamelink, voor zitter van de plaatselijke C.B.B. deze Novembervergadering open de. Als sprekers waren aanwezig de heren G. Jens, secretaris van de Ned. Chr. Grafische Bond en C Braspenning, bestuurder der Chr, Bedrijfsgroepen Centrale. Na de gebruikelijke opening sprak de heer Jens over ,,Wereld in nood." Hij wees op de dreigen de ondergang van de mens in de massa, in verband met de steeds toenemende mechanisatie en indu strialisatie. Hoewel deze voor ver schillende producten hoognodig is, zal de Chr. vakbeweging er steeds op toezien dat zoveel mogelijk met de mens gerekend zal worden als schepsel Gods. Hij hekelde tal van toestanden, ook hier ter plaatse, waar de arbeider nog het samen werken mist in georganiseerd sa menleven. Na deze spreker declameerde de heer N. Haak enkele passende ge dichten: „Noodweer" van Andries Dongera; „Vrdeslbede" van Jb KalmijnSpierenburg en „Het le ven" van 'Guido Gezelle. In de pauze werd een verloting gehouden voor Draagt Elkanders Lasten", het t.b.c.-fonds van de Chr. Vakbeweging. De opbrengst bedroeg 32. De tweede spreker, de heer Braspenning sprak vervolgens over ,,Gij en de wereld". Op boeiende wijze schetste spr. de plaats van de Chr. arbeider in deze wereld. De moeilijkheden en de vervolging, Waaraan hij bloot staat, is voor ons niets bijzonders. Immers zegt de Schrift: ,,Zij- hehv- ben Mij vervolgd, zij zullen ook U vervolgen". Spr. zegt echter niet pessimistisch te zijn, wel dankbaar voor alles wat wij in de Chr. Vak beweging hebben ontvangen. Met een man of 5 is er een aanvang gemaakt en nu zijn er ruim 170.000 die in de Chr. Vakbewe ging de oplossing zien in de we reld in nood. „Gij en de wereld" plaatst ons persoonlijk voor onze roeping, die wij te vervullen heb ben in kerk, staat en maatschappij en voor ons arbeiders het laatJUe het meest. 1 Deze rede maakte indruk op de vergadering, hetgeen door de voorzitter werd vertolkt, toen hij de sprekers dank bracht voor hun gesproken woord. Het Chr. gemengd zangkoor „De Lofstem" olv. de heer H. Wis se van Zaamslag trad verschillen de malen op ter afwisseling. Jam mer dat de acoustiek der zaal en het aanwezige harmonium niet be ter meewerkten om dit koor haar repertoire goed te doen afwerken. Er wordt door dit koor hard ge studeerd, want met de bezetting die het heeft, is het een hele pres tatie, nummers als het „Layo", Psalm 116 en 150 met koor, soli en orgel ten gehore te brengen. In deze nummers waren de sopra nen niet altijd even zuiver, terwijl nuancering en uitspraak nog wel verbeterd kunnen worden. De nummers d Capella Werden gediri geerd door de heer Koster, oud directeur. De dank die voorzitter Hame link het koor bracht, was zeker verdiend. Het was een goede C.N.V-avond. Aanbesteding afbouw Protestants Ziekenhuis. Gistermiddag werd in het gebouw „Pro Rege" voor de Stichting Pro testantse Ziekenzorg door architect J. P. Kloos te Haarlem aanbesteed de afbouw van het Protestantse Ziekenhuis alhier, waarin begrepen hef bouwen van een infectiepavil joen. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Hollandse Beton Mij N.V., Am sterdam ƒ1.799.000; N.V. Aanne mersbedrijf v/h Boele en Van Ees teren, Den Haag ƒ1.787.000; N.V. een tan Ned. Aannemingsmij v/h fa H. F. Boersma, Den Haag ƒ1.767.000; Aann. Mij v/h H. P. Voormolen C.V., Rotterdam ƒ1.749.000; Chris- tiani Nielsen's Gew. Beton Mij N.V., Den Haag 1.743.900; Bataaf se Aannemings Maatschappij, Den Haag 1.730.400; Korteweg's Bouwmaatschappij N.V., Breda 1.688.000; Arbeiderscoöperatie v.h. uitvoeren van Bouwwerken Rotter- dar U.A., Rotterdam ƒ1.681.000; Siemerink's Bouw- en Betonbedrijf, Wierden 1.669.000; Fa. Van Vliet Van Duist, Rotterd. ƒ1.617.000; Aann. bedrijf Gebr. v. d. Luitgaar- den, Rotterdam ƒ1.588.000; D. Cer- lijn en Zoon A. J. de Haan, Am sterdam 1.560.000. Te zijner tijd volgen nadere be richten over de gunning. „De Zingende Zusjes". De aanwezigheid van Jos Mul lens circus, dat gisteravond een tweede en laatste voorstelling gaf voor circa 2000 bezoekers was stellig van invloed op het bezoek aan het Concertgebouw waar de „Zingende zusjes" be kend van Radio-Luxemburg op traden. De zusjes, die bij hun optreden niet aan een „extra" ontkwamen waren 't succes van deze avond. Guus Keddy was conferencier in dit programma. Annie Raats zong. Tasco goochelde en had de lachers op zijn hand. De accorde onvirtuoos, in dit gezelschap ont brak niet in de persoon van Pier re van Loon, die met zijn Walz Musette en Dansende vingers bewees op zijn instrument thuis te zijn. Hoewel het Terneuzens publiek meer gewoon is, kan de avond geslaagd worden genoemd waarbij de Zingende zusjes het beste deel van het programma vormden. Het deed wel sober aan en velen waren hierdoor te leurgesteld, dat er geen pauze was, toch 'n onmisbaar deel van een cabaretprogramma. Na zo'n pauze valt het programma dan weer des te beter in de smaak. Inlichtingen gevraagd. Vorige week Woensdagavond vervoegden zich bij de politie al hier twee meisjes, die, fietsende vlan Axel naar Temeuzen, ter hoogte van de St: Annapolder waren lastig gevallen door een persoon, die te veel aan Bachus had geofferd en zijn auto langs de weg had geparkeerd. Het is de politie gelukt deze man, de 30-jarige handelsverte genwoordiger v. d. L. uit Goes, op te sporen. Bij het onderzoek is tevens gebleken, dat v. d. L. dezelfde avond op de Schepen- dijk alhier op een van de meer palen is gereden, tengevolge waarvan de auto aan de voorzijde flink werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Zij, die deze aanrijding hebben gezien of hierover iets kunnen mededelen, worden verzocht zich foil de politie te willen melden. Verkeersongeval. Gisternamiddag omstreeks 5 uur kwam dokter S. alhier met zijn auto op de kruising Prins Hendrikstraat - Stationsstraat - Kerkdreef in botsing met een grote vrachtauto met aanhang wagen der transportonderneming firma De Jongh te Goes. De auto van dokter S. werd aan de voorzijde zwaar beschadigd terwijl de vrachtauto geen noe menswaardige schade op liep. Persoonlijk letsel kwam bn het ongeval niét voor. Uitslag aanbesteding. Door het architectenbureau W. Voogt te Terneuzen werd gisteren in hotel C. Jansen alhier aanbe steed het bouwen van een woon huis op een terrein aan de Byloc- ques-traat. Hiervoor werd als volgt inge schreven Firma P. A. van Hoeve te Axel ƒ23.623; Gebr. Krieckhaert te Hengstdijk ƒ23.950; H. J. van 't Hoff te Axel ƒ24.115; R. A. van Wiemeersch te Ax,el ƒ,24.500; P. A. Mangnus F. Lambert te Vogel waarde ƒ24.660; F. J. Lensen te Axel ƒ24.690; J. W. Vercouteren te Axel ƒ25.500; Gebrs. Matthijs- sen te Axel 25.532; Gebr. A. P. Durinck te Graauw ƒ25.600; J. F. de Waal te Kuitaart 25.650; Gebr. Van Driessche te Lamswaarde ƒ25.800; Firma Van den Brande te St. Jansteen ƒ26.420; J. C. de Vos te Zaamslag ƒ27.000; Firma Gebr. Simons te Terneuzen 28.350; A. J. de Visser te Zaamslag 28.645. De gunning werd aangehouden. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 5) (Nadruk verboden.) De minister aan het woord. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, bespreekt achter' eenvolgens de historische achter grond van het ontwerp, de staat kundige grondslag ervan, de ur gentie van de totstandkoming der wet, de verantwoordelijkheid voor de regering en de inhoud van de considerans. Spr. bestrijdt de opvatting van de heer Janssen, dat het verband met de feitelijke omstandigheden niet aanwezig zou zijn. Bij de besprekingen over de bankwet in 1948 heelt hij betoogd dat wettelijke regeling van het bankwezen niet kon worden ge mist. De gedachten, die het wets ontwerp bevat, zijn al geopperd in de kring van de heer Romme in „Het is in orde, Alec", zei me vrouw Jordan. „Ik neem het aan." „Ik koop altijd spotgoedkoop" gaf Madden ten antwoord, „en anders koop ik niet." Hij haalde zijn chèqueboek te voorschijn. „Twintig duizend nu, zoals de overeenkomst is." Voor het eerst sprak nu de secretaris; zijn stem was schraal en koud, en verontrustend be leefd. „U zegt, dat de paarlen over 6 dagen zullen aankomen?" „Zes dagen of daaromtrent" antwoordde mevrouw Jordan. „O, juist". Er kwam iets vleie rigs over hem. ,,Ze worden ge bracht door „Door een privé bediende", zei Eden scherp. Hoewel wat laat bekeek hij Thorn eens nauwkeu riger. Een bleek, hoog voorhoofd, flets groene ogen, die nu en dan ontstellend bewogen, lange, bleke grijphanden. Niet het aardigste soort van speelkameraad om bij zich te hebben, peinsde hij. „Een privé bediende", herhaal de hij op vaste toon. „Natuurlijk", zei Thorn. Mad den had de chèque geschreven en legde die op de schrijftafel van de juwelier. „Ik zat te denken, Chet, 't is maar een voorstel..." ging Thorn voort. „Als juffrouw Evelyn terug komt en de rest van de winter In Pasadena door brengt, zal zij het halssnoer daar willen dragen. Wij zullen daar over zes dagen in de buurt zijn en het schijnt mij toe „Wie koopt dat snoer?" viel Madden scherp in. „Ik ben niet van plan qm het ding het hele land door op en neer te laten sjouwen. E>at is te gevaarlijk in deze tijd, nu de helft van de men sen oplichters zijn". „Maar vader", zei het meisje „het is volkomen waar, dat ik het snoer graag deze winter dragen woui Zij hield op. Het rode gezicht van P. J. Maddens was paars ge worden en hij gooide zijn groot hoofd achterover. Dat was een rare gewoonte van hem als hi; werd tegengesproken, zeiden de dagbladen. „Het paarlsnoer zal mij in New York worden geleverd", merkte hij op tegen Eden, zonder aan dacht te schenken aan zijn doch ter of Thorh. „Ik ga een poosje naar het Zuiden, ik heb een huis in Pasadena en een ranch in de woestijn, vier mijlen van Eldora do. Ben er lange tijd niet ge weest, en ais je niet eens af en toe bij je huisbewaarders gaat kij ken, worden ze lui. Zodra ik weer in New York ben, zal ik u tele graferen, dan kunt u de paarlen afleveren op mijn kantoor. U zult mijn chèque binnen dertig dagen hebben". „Dat is volkomen aannemelijk", zei Eden. „Als u een ogenblik wachten wilt, zal ik een koopacte laten opmaken, waarin de condi ties zijn aangegeven. Zaken zijn zaken, zoals u vooral zult begrij pen". „Natuurlijk", knikte Madden. De juwelier ging heen. Evelyn Madden stond op. „Ik kom bene den bij u, vader. Ik wil hun voor raad jade eens zien". Zij wendde zich tot Mevrouw Jordan. „U weet, men vindt in San Francisco beter jade dan ergens anders". „Ja, dat is zo", glimlachte de oudere vrouw. Zij stond op en nam de handen van het meisje in de hare. „Zo'n mooie hals, lieve ik zei juist voor u kwam de Phillimore paarlen eisen jeugd. Nu, ze zullen die nu eindelijk weer hebben. Ik hoop, dat u ze vele gelukkige jaren lang dragen zult". „Wel eh dank u", zei het meisje en ging heen. Madden keek naar de secretaris. „Wacht in de auto op me", beval hij. Toen hij met Mevrouw Jordan alleen was, keek hij haar grimmig aan „U hebt mij nog nooit gezien wel?" informeerde hij. „Het spijt me. Heb ik u ont moet? Dan „Neen, ik geloof het niet. Maar ik heb u gezien. Och, we zijn nu allemaal aardig oud geworden, het kan geen kwaad om erover te spreken. Ik wil, dat u zult weten, wat een voldoening het voor mij is, dat halssnoer te bezitten. Een diepe, oude wond is vanmorgen geheeld". Zij staarde hem aan. „Ik be grijp u niet". „Neen, natuurlijk niet. Maar in de tachtiger jaren kwam u vaak met uw familie van de eilanden en logeerde in het Palace Hotel. gn ik ik was bellejongen in datzelfde hotel. Ik zag u daar dik wijls eens zag ik u dat beroem de halssnoer dragen. Ik vond u het mooiste meisje van de wereld och, waarom niet, we zijn nu beiden eh „We zijn nu beiden oud" zei ze zacht". „Ja —.dat bedoel ik ook. Ik aanbad u, maar ik was een bellejongen u keek langs mij heen u zag mij nooit. Een meu belstuk, meer was ik niet voor u. O, ik vertel u, dat het mijn trots kwetste een diepe wond was het, zoals ik zei. Ik zwoer, dat ik vooruit zou komen ik wist het toen al. Ik wou u trouwen. We kunnen er nu allebei om lachen. Het plan ging niet op zelfs sommige van mijn plannenzijn nooit opgegaan. Maar vandaag ben ik de eigenaar van uw paar len. Dat komt er heel dicht bij. Zij zullen om de hals van mijn doch ter hangen. Ik heb u uitgekocht. Mij trots was diep gewond, maar is eindelijk geheeld". Ze keek hem aan en schudde het hoofd. Vroeger zou zij het misschien kwalijk genomen heb ben, nu niet meer. „U bent een vreemde man", zei ze. XWordt vervolgd). Tafeltennis. Voor de competitie van de Zeeuws-Vlaamse tafeltennisbond speelden Woensdagavond alhier het eerste en tweede team van (^Atac" en hiet eerste en tweede team van „F.T.C." te Clinge. Het eerste team van „Atac" ver loor met 6-4 en het tweede won met een zelfde cijferverhouding. Beide wedstrijden hadden een spannend verloop. Steun Wettig Gezag. Het was een zeer matig gehoor dat gisteravond in het R.K. Gezel- lenhuis was bijeengekomen om ver schillende sprekers te beluisteren, die op de propagandabq eenkomst voor bovenstaand doel en de Natio nale Reserve het woord zouden voeren. De vergadering stond onder pre sidium van de heer J. Francke al hier, die na de aanwezigen te heb ben verwelkomd, inzonderheid de overste W. de Feijter, districts commandant Zeeland, kapitein Fassaert, gemeente-secretaris- van Hontenisse, met enkele officieren en burgemeester Van Hooteghem, burgemeester van Hontenisse, be groette. De voorzitter zeide dat het en thousiasme voor het doel waarvoor men bijeen was, niet groot is. En dat, terwijl de tijd waarin wij leven zo ernstig is, omdat het meer en meer gaat om het vóór of tegen de Christus. De verslapping die ons volk in het bijzonder schijnt te ken merken, valt diep te betreuren. Bij een gunstige voedingsbodem zullen de vijanden uit het Oosten hier een gemakkelijk prooi vinden. Door burgemeester Van Hoote ghem werd aan de hand van de his torie gewezen op het verwaarlozen of onderschatten van de machten van het geweld en de dwingelandij, zoals wij dit onder Hitier sinds 1938 in versneld tempo hebben onder vonden. De neutraliteitspolitiek van toen en de beruchte bijeen komst van München waren een kolfje naar de hand van de Duitse nazi-bende. Het doel was de over rompeling van Europa. Spr. be zwoer dat een hernieuwde bezet ting door de Rode legers een veel ernstiger feit zou worden. Wij wil len zulks voorkomen en daarom moeten wij pal staan voor onze volksvrijheden en de hoogste goe deren van geestelijke en godsdien stige aard ongeschonden voor ons nageslacht bewaren. Overste De Feijter gaf daarna een uiteenzending van de toestand zoals deze thans t.o.v. „Steun Wet tig Gezag" is, straks worden zal na een nieuw Kon. Besluit en de voor delen voor degenen die een dienst verband wensen aan te gaan of dit reeds deden. De oefeningsplicht van deze volkomen burgerlijke organi-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2