Algemene V erg adering V* N* te Parijs der „De volkeren der wereld wensen vrede" Het Perzische oliegeschil Wysjinsky aanvallen spreekt in de V. N* TRUMAN DOET BEROEP OP HET KREMLIN OP AMERIKA Rede van Mr. Stikker Wordt met oud voor Uw tijd Nederlandse militairen naar België Militaire goederer. voor Amerika De verblijfplaats van Aartsbisschop Beran De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Wysjinsky, heeft in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties verklaard, dat de Ver enigde Naties zich voor een reeks vraagstukken zien geplaatst, die een nauwkeurig onderzoek vereisen door de „vredelievende landen en de organisatie der Verenigde Naties". WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder 7.49 16.58 15.26 4.02 7.51 16.56 15.38 5.21 7.53 16.55 15.53 6.40 7.54 16.53 16.11 8.00 7.56 16.52 16.37 9.17 7.58 16.50 17.12 10.28 Eden voerde besprekingen met Acheson De vertegenwoordiging van communistisch China bij de V.N. Chinese tioepenbewegingen in Tibet Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N2i 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kw?L Laai Per week 37 cent Losse nummers 7 cent VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1880. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pe advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrss Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu> Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uuj De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Mr. Stikker heeft in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties te Parijs de volgende rede uitge sproken: „De moderne tijd heeft het merkwaardige vermogen ontwik keld, om de moeilijkste proble men in een slagwoord samen te vatten. Het is een practisch ge bruik want het spaart tijd. Aan de slogans, die van voldoende be lang zijn om In deze hoge verga dering te vermelden is sinds enige tijd 'n nieuwe toegevoegd; zy luidt „peaceful coexistense" (vreedzaam samenleven).. „Peaceful" en „coexistence" zijn woorden, die onze harten diep raken. In de betekenis, die er in mijn land aan wordt ge hecht, roepen zy de hoop op van een samenleving van volkeren, zoals die door honderden millioe- nen mensen hartstochtelijk wordt verlangd, van een gemeenschap, die alleen door onderling respect en onderlinge verdraagzaamheid kan voortbestaan. Van dit ideaal hebben wij allen vijf a zes jaar geleden de verwe zenlijking nabij gemeend. In de laatste oorlog sneuvelden er ettelijke millioenen. die uit dat ideaal van menselijke waardig heid en verdraagzaamheid de kracht voor hun strijd hadden geput. Het is daarom nodig te onder zoeken, wat de inhoud is van het nieuwe geluid, dat wij thans uit Moskou vernemen. Ik ben be reid dit met de grootste ernst te doen, want ik mag noch wil ver onderstellen, dat woorden als „peaceful coexistence" licht vaardig worden uitgesproken. Met zaken, die het diepste ver langen der mensheid zijn te spe len, zou erger zijn dan een leu gen en weinig minder dan een misdaad. De Verenigde Naties zijn er niet alleen om de vrede te bewa ren moor vooral om vrede te scheppen. „Ik ben bereid op het verlam gen naar „peaceful coexistence volledig ja te zeggen en open te zijn voor elk gesprek dat daar heen kan leiden. Maar om een gesprek te kunnen voeren moet men het eens zijn over de bete kenis van de woorden die men gebruikt. Niet minder dan het geld zijn ook woorden aan deva luatie onderhevig. Is „coexisten ce" een doel, een modus vivendi of een tijdelijke voorbijgaande tactiek? Het woord is niet nieuw. Een kleine vijf en twintig jaar geleden zei 'n bekend staatsman, dat „coexistence" van twee te- gengestelde systemen aanvaard- baar is. Hij liet er evenwel aan voorafgaan: „de oorlog is onver mijdelijk, maar hij kan uitgesteld worden totdat de proletarische revolutie in Europa rijp is De ze vorm van „coexistence" is die van het oerwoud, waar de roof dieren het jachtterrein verdelen uit eerbied voor elkanders klau wen en gebit. Ik wil graag een bijdrage leve ren en trachten duidelijk te zijn, „Coexistence", zoals die voort vloeit uit het handvest, is ons doel. Wat is „coexistence" van daag? Het is een stand van za ken, waarin een land als het myne een derde van het nationa le budget uitgeeft aan bewape ning. Waarom? Omdat zich tus sen Elbe en Heartibreak-ridge in Korea een machtig blok bevindt, waarmee wij gaarne over „co existence" willen praten, doch dat onder de heerschappij van een totalitaire idee een groot le ger en een onmetelijk wapenarse naal onderhoudt. Tegenover de totalitaire idee stellen wij vol vertrouwen onze democratische vrijheden, maar legers en wape nen vormen macht. Men kan er niets anders dan kracht tegen over stellen. Het handvest der V.N. gaat daarvan uit. Het over weegt, dat wij zijn: „Determined to practise tolerance and live to gether in peace as good neigh bours". Het Noordatlantisch pact is gefundeerd op de doeleinden en beginselen van het handvest. De Nato is de onontkoombare consequentie van de inhoud, die aan „coexistence" wordt gege ven. Het is een instrument van het handvest en dat betekent dat het nimmer een instrument voor agressie zal zijn. Wij zijn op weg naar verwezenlijking onzer idealen van vrede en veiligheid. Ons vertrouwen op de morale kracht van het handvest geeft ons de moed om voort te gaan Verdraagzaamheid tussen men sen en volkeren is het doel, een toestand waarin met de mense lijke waardigheid wordt reke ning gehouden. Wij zouden naar ons gevoelen te kort schieten in onze plicht als lid der V.N., te vens dragers met anderen van een nobele Christelijke en Euro pese traditie, indien wij van deze plaats af niet nogmaals 'n harts tochtelijk beroep deden op de leiders van staten, die, hoewel leden der V.N., naar ons gevoe len totalitair zijn. Wij betwisten hun niet het recht om andere po litieke opvattingen te huldigen dan wij, maar wij kunnen niet zonder vrees met hen leven zo lang zij totalitair zijn. Daarom richten wij tot hen een appèl om deze menselijke waardigheid vol ledig tot haar recht te doen ko men. Zulk een met ware libera liteit doorgevoerde politiek in hun landen zou met één slag de tegenstellingen in de wereld zoal niet geheel doen verdwijnen, dan toch belangrijk verzachten en 'n ware coëxistentie in ieder geval mogelijk maken. Ik beschouw het als een gun stig voorteken, dat wij bijeenko men op een ogenblik waarop ons vredesgeruchten uit Korea be reiken. De wereld hoopt dat het ons gegeven zal zijn nog gedu rende deze zitting te kunnen me dedelen, dat het eerste gewapen de optreden van de V.N. in de dienst der collectieve veiligheid is beëindigd en dat door de me dewerking van alle partijen de wapens zijn neergelegd. Wanneer wij terugzien op het werk der V.N. in de Koreaanse kwestie, dan is dit met zeer ver schillende gevoelens. Met ont steltenis vervult ons het lot van het Koreaanse volk. Met dank baarheid vervult ons de moed en de offers, welke gebracht zijn door de troepen van de V.N. Het is ons opgevallen, dat de V.N. met een serie vraagstukken te doen hebben langs een geo grafisch lijn van Teheran west waarts tot aan de Atlantische kust van Afrika toe. Wie zich met zijn gedachten langs deze lijn voortbeweegt, komt telkens op namen die hetzij op onze agenda, hetzij op die van de Vei ligheidsraad voorkomen. Dit is een bewijs dat hier spanningen leven welke wij in hoge mate au cérieux moeten nemen. Nadat Mr Stikker uitvoerig had gesproken over het programma voor technise hulp en over het vluchtelingenvraagstuk, besloot hij aldus: „Mijn delegatie heeft zich het vorige jaar er tegen ver zet om buiten New York te ver gaderen, omdat de beginselen van een zuinig beheer naar onze mening een bijeenkomst elders dan in het hoofdkwartier der V.N. niet toelieten. Ons budgetair geweten is nog niet gerust, maar ons hart is vervuld met sympa thie voor -het volk dat ons gast vrijheid verleent in deze schone en fiere hoofdstad. Hier in Pa rijs is een gedachte geboren, die de structuur van de vrede ten goede kan komen. Ik denk daar bij aan het feit, dat de vorige week de Nederlandse Tweede Kamer als eerste Europese par lement met grote meerderheid haar goedkeuring heeft gehecht aan het verdrag, dat wij allen kennen onder de naam van mijn gewaardeerde Franse ambtge noot als het plan-Schuman. Daar om verheugt het mijn delegatie in de komende weken hier te mogen werken als gast van een regering, welke bewezen -heeft op zo constructieve wijze tot de vre de te kunnen bijdragen. Moge de arbeid van de zesde zitting van de algemene vergade- ring de gelukkige invloed onder gaan van die combinatie van vindingrijkheid en realisme, wel ke het geheim van Frankrijk is. Afstellen kunt gij het niet, "jaar uitstellen wel! Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; laat ibeu- matiek U niet belemmeren in Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akkets Klooster balsem als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmiddel bij rheumatiek en spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen _zegt: „Geen goud -zo goed Zoals gemeld zullen de laatste 3 bataljons, welke zijn opgeroepen voor herhalingsoefeningen en be stemd zijn voor de territoriale ver dediging, hun oefening afsluiten met een 3-daags verblijf te velde. Twee Nederlandse bataljons zul len tot besluit van deze manoeu vres op 13 en 14 Nov. een aanval doen op Belgische stellingen in de treek van Leopoldsburg (provin cie Limburg). Het 6de liniebataljon en een de tachement van de Belgische sein- troepen hebben tot taak de aanval af te weren. De heer T. E. de Bie en Dr. P. Schoenmaker van het ministerie van Economisch Zaken zullen zich tegen het einde van deze maand naar Amerika hegeven, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken 't Nederl. bedrijfsleven meer dan tot nu toe het geval is in te scha kelen voor de productie van mili taire goederen ten behoeve van de Amerikaanse regering. Deze ambtenaren zullen nauw contact onderhouden met enige vooraanstaande vertegenwoordi gers van het Ned. bedrijfsleven, die zich omstreeks dezelfde tijd in Amerika zullen bevinden. In het vervolg van zijn rede ging president Truman dieper in op de verhouding tot de Sowjet- Uuie. „De volkeren der wereld wen sen vrede. Wij zijn niet slechts tegenover ons zelf, doch tegen over de gehele mensheid ver plicht op elke mogelijke wijze te werken voor de vrede. Het voor stel tot vermindering der bewa pening houdt niet in, dat wij zouden menen dat de wereldcri sis is overwonnen of zelfs maar in hevigheid is afgenomen. Wij kunnen het ons niet veroorloven ook maar een minuut niet op on ze hoede te zijn of te verslappen bij de tenuitvoerlegging van ons verdedigingsprogramma. Even min mogen wij verflauwen bij het bieden van krachtige tegen stand aan de agressie in Korea „Wellicht is het onder de hui dige omstandigheden niet moge lijk, aldus Truman vorderingen te maken bij het verminderen der bewapening, doch wij moeten het proberen. De bewapening breidt zich steeds meer uit. Zi; vormt een loden last voor het ge hele mensdom. Daarom zijn wij er rotsvast van overtuigd dat er in de V. N. over moet Volgens een bericht van Radio Vaticaam is aartsbisschip Beran naar een klooster brj Bmo in Mo- ravië overgebracht. Dit is de derde verandering van verblijfplaats van de aartsbisschop sinds zijn gevangenneming. De Tjechoslowaakse regering is hiertoe genoodzaakt, aldus dit ra diobericht, om de betuigingen van sympathie tegen te gaan, die Be ran steeds ondervindt, wanneet1 zijn verblijfplaats bekend is ge worden. nu worden gesproken, ook al is de internationale spanning groot. In feite is een der manieren om deze spanning te verminderen gelegen in het behandelen van voorstellen zoals wij er thans een hebben gedaan. Ik dring er bij het Kremlin op aan, aldus Truman, om dit voor stel te aanvaarden. Ik dring er bij de Sowjet-regering op aan het ter kennis te brengen van de inwoners der Sow jet-Unie. De mannen van het Kremlin zijn verantwoordelijk voor het leven en de toekomst van een groot volk, dat over scheppende vermogens beschikt en dat even als alle volken naar vrede ver- langt. De mannen van -het Kremlin moeten weten, hoe de volken der landen achter „het ijzeren gor dijn" bijkans verpletterd worden door de last der bewapening en hoe de vervaardiging van oor logsmateriaal zijn stempel zet op het gehele economische leven. Zi; moeten ook weten hoe vurig hun onderdanen naar uitkomst haken en hoe gaarne zij de betere din gen des levens zouden genieten. Het is mogelijk de last der zich steeds uitbreidende bewapening te verminderen, evenzeer als het mogelijk is de vrees voor oorlog af te wenden. De naties zijn geen hulploze schepen in de vloed der gebeurtenissen. Zij kunnen, in dien zij slechts de wil daartoe op brengen, hun iot beheersen. Het is mogelijk de reusachtige last der bewapening te verlichten. In dien wij dit zouden kunnen be reiken, welke weidse vérgezich ten openen zich dan voor onze blik! J De V.S. en andere landen hel pen thans de volken der vrije landen in de strijd tegen de oude vijanden van het mensdom: hon ger, ziekten en ongerechtigheid. Hetgeen wij in dit opzicht kunnen doen, wordt beperkt door de noodzaak een krachtige weer macht op te bouwen om agressie en oorlog tegen te gaan. Indien wij minder voor bewapening be hoefden uit te geven, zouden er nieuwe krachten en hulpbronnen beschikbaar komen voor uitge breide programma's van weder opbouw en economische ontwik keling. Er zouden overal betere levensomstandigheden worden geschapen, er zou grotere pro ductie en een veel profijtelijker gebruik van de vruchten der vredesindustrie zijn. Via de V.N. zouden wij de enige oorlog kun nen voeren die wij zoeken, de krijg tegen gebrek en menselijke elleirde. Wij zouden, nog in onze generatie, de periode van de hoogste welvaart beleven, die de wereld ooit heeft gekend. Dit is ons visioen en onze hoop. Het is hiernaar dat alle vrije volken streven. Wij zijn vastbe sloten deze reusachtige mogelijk heden voor de menselijke voor uitgang te verwezenlijken. Wij zijn vastbesloten een toestand van wezenlijke vrede te bereiken, een vrede die gegrondvest zal zijn op vrijheid en gerechtigheid. Wij zullen ons doel zo nodig op de harde manier bereiken, n.l. door voorwaarts te gaan op de wijze als wij thans doen en de vrije wereld zo sterk te maken, dat geen enkele mogelijke aan valler het zal wagen de vrede te verstoren. Doch wij zullen nimmer versa gen in ons streven om de vrede op 'n andere wijze te verzekeren, n.l. door de bewapening, waar door agressie mogelijk wordt ge maakt, te verminderen. Het is hierom dat wij deze nieuwe voor stellen aan de V.N. hebben voor gelegd. Wij hebben ze in goed vertrouwen gedaan en vvy ver zoeken slechts dat zij ook in goed vertrouwen worden bestudeerd. Wij hopen dat alle andere lan den onze voorstellen zullen aan vaarden en dat zy, tezamen met ons, hun krachten zullen wijden aan dit grootse streven om vrede te verkrijgen", zo besloot Tru man zijn rede. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Opklaringen. Plaatselijk ochtendmist. Ove rigens wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Zwak ke zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG 10 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.25 Terneuzen Hansweert 0.40 Walsoorden 0.50 11.29 12.04 12.44 12.54 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Nov. 10 11 12 13 14 15 Het streven naar vrede vormde een van de belangrijkste vereis ten op internationaal terrein en millioenen over de gehele wereld eisten besluiten hieromtrent. De internationale toestand, al dus Wysjinsky, was slechter ge worden als rechtstreeks gevolg van de „agressieve daden van de Verenigde Staten en de landen, die de Amerikaanse leiding zijn gevolgd". De Amerikaanse politiek van „economische discriminatie tegen de Sowjet-Unie en de volksdemo cratieën" hadden de wereldecono mie ernstig benadeeld evenals die van de Verenigde Staten zelf. Acheson had toegegeven, dat de bewapeningspolitiek jde levens standaard van het Westen ongun stig had beïnvloed en toch zou de ze wetenschap de Verenigde Sta ten er niet van weerhouden krachtig voort te gaan met de be wapeningswedloop. De Sowjet-Unie wenste de vre de te versterken door een verbod op atoomwapens. „Ik verzoek met klem, niet het invoeren van be perkingen en verminderingen zoals voorgesteld in de woorden van Truman en Acheson doch het onvoorwaardelijke verbod van alle atoomwapens". Hij zeide verder het vernietigen van alle bestaande atoomwapens voor te stellen en alle bestaande reserven aan atoomenergie in ge bruik te nemen voor burgerlijke behoeften. Naar aanleiding van de Weste lijke ontwapeningsplannen zeide Wysjinsky: „De bergen hebben een muis gebaard in feite een dode muis". De Sowjet-Unie was bereid een einde te maken aan de productie van atoomwapens. Zij had niet het plan Amerika ooit aan te vallen. De Westelijke mogendheden had den thans Griekenland, Turkije en West-Duitsland in hun „agressieve plannen" opgenomen. Aan deze landen was een bijzondere rol toe gewezen. De leiders der Verenigde Staten, die verklaarden dat Ameri ka door de Sowjet-Unie werd be dreigd, waren dorstig naar een nieuwe oorlog. Zij hadden gepoogd de atoomproeven in de Sowjet- Unie „aan de kaak te stellen". Sta lin had echter verklaard, dat deze experimenten uitgevoerd zouden worden ook in de toekomst, in het raam van de defensie van de Sow jet-Unie tegen „aanvallen van het agressieve Brits-Amerikaanse blok". Naar het oordeel van Wysjinsky kon niemand er aan twijfelen, dat de bestandsbesprekingen in Korea succes zouden hebben als genei aal Ridgway opdracht zou ontvangen „de besprekingen niet meer te ver hinderen". In de V.S., zo ging Wysjinsky verder, spoorden regeringsleiders met inbegrip van de president dag in dag uit aan tot vijandschap je gens de Sowjet-Unie „om een nieu we wereldbrand te ontsteken". Het leeuwendeel van de Amerikaanse begroting was bestemd voor oor logsvoorbereidingen. De omvang van de militaire strijdmacht van de V. S„ Engeland en Frankrijk over schreed reeds enkele malen hun ge zamenlijke strijdmacht vóór de tweede wereldoorlog en breidde zich nog uit. Deze strijdmacht was Sowjet-Unie. Volgens Wysjinsky bleek uit de driemogendhedenverklaring van Woensdag, dat de bewapeningswed loop zou doorgaan. Het geloof in kracht was een „grondstelling" van de Amerikaanse wereldpolitiek, zo als Truman en Acheson in de afge lopen 24 uur hadden duidelijk ge maakt. De suggestie, dat de Sow jet-Unie een gevaar vormde voor de Westerse mogendheden was „een dwaze ongerijmdheid". Het was een publiek geheim, dat de V.S. de stoot hadden gegeven tot het plan- Schuman en het plan-Pléven, die alleen tot doel hadden het militaire potentieel van Duitsland te her stellen. Daarom hadden de drie Westerse mogendheden de confe rentie van de grote vier in Juni doen mislukken. Wysjinsky verklaarde vervol gens, dat de Russische buitenland se politiek er altijd een geweest was van vreedzame samenwerking. Reeds in 1948 had de Sowjet-Unie een algemene beperking van de be wapening voorgesteld. De algeme ne vergadering had dit voorstel in grote lijnen aanvaard. De Sowjet- Unie had niet alleen beperking van de bewapening maar ook het ver bod van de atoombom geëist. Wysjinsky diende het volgende vijfledige voorstel in: 1. De Algemene Vergadering ver klaart, dat deelneming aan het „agressieve Atlantische blok" en de inrichting van Amerikaanse bases door dergelijke landen in andere landen onverenigbaar is met het lidmaatschap der V.N."; 2. Landen, die deelnemen aan de oorlog op Korea moeten de vijan delijkheden staken en zich binnen tien dagen hierna voor de 38ste breedtegraad terugtrekken; 3. Alle buitenlandse troepen, met inbegrip van vrijwilligersformaties moeten binnen drie maanden uit Korea teruggetrokken worden; 4. Alle leden-staten van de V.N nisatie moeten vóór 1 Juni 1952 een conferentie beleggen ter bespreking van de bewapening, het verbod van het atoomwapen en een internatio nale controle; 5. De V. S., de Sowjet-Unie, Frankrijk, Engeland en China moe ten een vredespact sluiten waaraan alle andere staten zich moeten hou den. Wysjinsky verklaarde voorts, dat de strijd voor de vrede zou eindigen met een volledige overwinning van de vrede zoals maarschalk Stalin had gezegd. Stalin had verklaard, dat alleen het volk de zaak van de vrede in eigen handen kon nemen Wysjinsky besloot zijn redevoering met een beroep op alle afgevaar digden om zjjn voorstellen te steu- nen. De aanwezige communistische af gevaardigden applaudiseerden en thousiast, toen Wysjinsky naar zijn plaats terugkeerde. De meeste af gevaardigden onthielden zich ech ter van tekenen van goedkeuring. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Eden, en zijn Amerikaan se ambtgenoot Acheson namen hun koptelefoons af met een wanhopig gebaar toen Wysjinsky was uitge sproken. Edens commentaar was: „Niets nieuws, niets constructiefs". De communistische afgevaardigden lachten en gaven bijvalsbetuigingen toen Wysjinsky in de loop van zijn betoog verklaarde, dat hij bij het aanhoren van de Westerse redevoe- ringen over het ontwapeningsplan niet in slaap kon vallen, „omdat ik maar bleef lachen". Volgens een bericht uit Was hington in de „Niew York Times' heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Eden, een voor gestelde oplossing van het Brits- Perzische oliegeschil, dat in Was hington door de Perzich'e premier, Dr. Rlossadeq pn de ,\merikaanse assistent minister van Buitenland se Zaken McGhee was uitgewerkt, verworpen;. Volgens het blad was het voor stel door Acheson te Parijs aan Eden/ voorgelegd. In diplomatieke kringen in Was hington zou zijn gezegd, dat Eden „een opvallend gebrek aan be- langstellng" toonde en Acheson meedeelde, dat hij tegen zou stem men als ooit over dit voorstel door het Engelse kabinet zou worden gestemd. Grondslag van de Amerikaanse bemiddelingspoging was de me ning dat de regerinig-Mossadeq de komende verkiezingen niet zou overleven, als Mossadeq niet met een bruikbare rëgeling om de ge nationaliseerde olie-industrie te rugkeerde, aldus het blad. Amerikaanse functionarissen zouden vrezen, dat als de regering van Mossadeq zou vallen een kwestie van tijd zal zijn voor de communistische Toedeh-partij aan het bewind zou komen. keren „wanneer zijn missie is vol tooid". De woordvoerder verklaarde ver der, dat de premier nog geen ver zoek van de sjah om spoedig naar Perzië terug te keren had ontvan gen. EGYPTISCHE WINKELIERS BEDREIGD'. Egyptische winkeliers in Ismai- lia die aan de Engelsen leveren, hebben, waarschuwingen van na tionalistische groepen ontvangen, dat ,,zij in het openbaar zullen Worden terechtgesteld", aldus ver klaarde 'n Britse militaire woord voerder te Fayid. De waarschuwingen waren ver spreid in de vorm van niet-onder- tekende vlugschriften, waarin ver der wordt gezegd, dat „collabora teurs" zullen terechtstaan voor „volksrechtbanken' DE SJAH ROEPT MOSSADEQ TERUG. In welingelichte kringen te Te- heran is verntomen, dat de sjali aan premier Mossadeq een tele gram heeft gezonden,, waarin liij crklaart, dat het nuttig zou zijn, indien de premier zijn terugkeer naar Teheran bespoedigt. Een lid van Miossadeqs staf ver klaarde, dat de premier zc-u terug- meer dan twee maal die van de l en andere staten buiten deze orga De 23-jarige chauffeur Gom mans uit Sevenum werd ernstig gewond, toen in zijn omgeving 'n landmijn tot ontploffing kwam. G. was bezig met graafwerk zaamheden in een sloot langs de weg VenrayHorst onder het plaatjes Castenray. President Truman is te Key West (Florida) aangekomen voor een werkvacantie, die misschien zes weken zal duren. Truman zal zijn „State of Union"-rede op stellen en enkele redevoeringen op financieel en economisch ge bied. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft op de Britse ambassade te Parijs een be spreking gevoerd met zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Acheson. De directeur van het Amerikaan se hulpprogramma voor het '.bui tenland, Hamman en de Ameri kaanse ambassadeur te Londen, Walter Gifford, -woonden de be sprekingen bij. Naar verluidt hadden -de bespre kingen betrekking op de voorge stelde omwerking van het militai re programma van de NATO en op het Brits-Perzische oliegeschil. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft in een brief aan de voorzit ter van de algemene vergadering der V. N. voorgesteld, de kwestie van de vertegenwoordiging van communistisch China op de agen da van de huidige zitting der alge mene vergadering te plaatsen. China wordt op het ogenblik in de V. N. vertegenwoordigd door afgevaardigden van nationalis tisch China. Wjysjinsky -schrijft, dat de V. N. niet normaal kunnen functioneren, zolang geen vertegenwoordigers van de Chinese volksrepubliek worden toegelaten. Volgens gezaghebbende kringen te Kalimpong (India) rukken hon derden Chinese militairen van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa op in de richting van Gyantse, een cen trum van de handel tussen India- en Tibet. Dit is de eerste troepenbeweging in Zuidelijke richting naar de Ln- disch-Tibetaanse grens sinds de Chinese strijdkrachten Lhasa zijn binnengetrokken. Volgens de ontvangen berichten zouden enige afdelingen zich reeds in de buitenwijken van Gyantse bevinden. Chinese vliegtuigen zouden de oprukkende troepen bevoorraden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1