Wet toezicht credietwezen. Uil Je Srcvincic Dc kwestie Irian Vervoer over Zeeuwse stromen neemt toe tweede kamer DE „V0LENDAM" UIT DE VAART De Chinese papegaai Agenda De Verenigde Staten en het Marokko-vraagstuk TERNEUZEN. ROOK-KOTER Dus teveel van het goede.Dat zou nooit qebeurd zijn als je Boston haB gerookt,een pittige maar uiterst milde «'*.A IN NEGEN MAANDEN 3.342.440 PASSAGIERS ZAAMSLAG. EEDE. AARDENBURG. Conferentie 'emigranten uit Rusland KLOOSTERZANDE. VLTSSINGEN. Dreigende spoorwegstaking in V. S. Indonesische planter ontvoerd De Tweede Kamer heeft Dins dagavond een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over het wetsontwerp, waarin het toezicht op het credietwezen wordt ge- reDed'Bankwet 1948 schrijft voor dat een zodanige wet tot stand moet komen. Deze wet heeft twee doelstellingen, nl. een a:?e" pconomisch toezicht en een. b drUfse^onomisch toezicht in tevoe- ren Het eerste beoogt de waarde van de geldeenheid op peil te hou den het andere heeft tot doel de ^voHitpnrpn. bescherming van crediteuren Onder het wetsontwerp vallen, handelsbanken en centrale crediet- instellingenlandbouwcredietban- ken (de boerenleenbanken)alge mene spaarbanken en commission- naDeS Nederlandse Bank houdt toe zicht op de geregistreerde crediet- instellingen in het belang van de solvabiliteit en de liquiditeitdezer instellingen en ter uitvoeung van de haar in de bankwet opgelegde &Het is aan geregistreerde cre- dietinstellingen verboden anders rian na verkregen verklaring van geen bezwaar der Nederlandse Bank haar maatschappelijk kapi taal te verkleinen; duurzaam deel te nemen in andere, al dan met geregistreerde credietinstellingen fusies aan te gaan met andere on dernemingen of instellingen over te gaan tot financiële reorga- niinhet wetsontwerp wordt tevens voorgesteld een aanvulling in de faillissementswet aan te brengen, waardoor het mogelijk wordt, dat de Nederlandse Bank surseance van betaling kan aanvragen voor een credietinstelling, wanneer zij de overtuiging heeft gekregen, dat deze met betalen van haar opeis bare schulden niet zal kunnen V°Dezea,awet toezicht credietwezen" treedt in werking op een nader bij Kon. besluit te bepalen tijdstip. Zij treedt met ingang van 1 Jan. 1956 buiten werking. De heer Schouten (A.R.) acnt aanvaarding van de regeling van ingrijpende betekenis voor het ere dietwezen en de credietverlemng. Spr. betreurt het, dat het over leg met de kringen van het bank wezen te wensen heeft overgelaten Het ontwerp vraagt beschikbaar stelling van de instrumenten tot „beheersing" van de girale gelds omloop, terwijl ten aanzien van de chartale geldsomloop niets is ot wordt bepaald. Spr. constateert, dat er verschil van mening is tussen de directeur der Nederlandse Bank en de minis ter, al heeft dit niet geleid tot een conflict, dat openbaar is gebleken. Tegen toezicht op het particu liere bankwezen ter bescherming van derden heeft spr. geen be zwaar, maar dit toezicht is niet urgent. De voorbereiding van dit toezicht moet geschieden in over leg met respresentanten der instel lingen of organisaties dier instel- lineen. De heer Schouten wil thans geen bespreking van het financiële en monetaire beleid der regering, om dat binnenkort de algemene be schouwingen over de njksbegro- tine worden gehouden. Spr. heelt bezwaren tegen die politiek. Naar zijn oordeel is er nauw verband tussen de huidige situatie van het geldwezen en de financiële politiek, de consolidatie- en rentepolitiek van de minister. Door herstel en versterking van het vertrouwen kan de toestand verbeteren. Hij bepleit de wense lijkheid van vrijwillige samenwer king der banken. Spr, kan zijn stem niet aan het ontwerp geven, tenzij de minister gunstige gezichtspunten zou ope nen. In aanvaarding van het wets ontwerp ziet hij een ernstig gevaar voor de ontwikkeling van de han del, de industrie en de midden stand, een gevaar dat in sterkere mate de arbeidersstand kan trei- fen dan hen, die financieel ,ri betere doen verkeren. De heer Janssen (KVP) stelt vast, dat de samenwerking met de banken de laatste jaren bevredi gende resultaten heeft opgeleverd Spr. pleit voor tijdelijkheid der te nemen maatregelen. Als het bedrijfseconomisch toe zicht wordt aanvaard, rust er oen grote verantwoordelijkheid op hen, die het toezicht uitoefenen. De credietrestricties moet meer komen te liggen in de lijn van de be- dryfsvoering der individuele be- dlSpr. stelt een amendement in het vooruitzicht om de tijdsduur van de wet te beperken. Te kwart voor twaalf sluit ue voorzitter de vergadering. Vergadering van Woensdag. Gisteren zijn de algemene be raadslagingen over het wetsont werp voortgezet De heer Van de Wetering CH) vraagt zich af, of de regering w«s heeft gedaan het voorstel in deze vorm in te dienen. Het zou z.i. beter geweest zijn, als de regering een voorstel had gedaan om de bankwet te herzien dan voorstel len van deze aard te doen, die niet in overeenstemming zijn met de ernstige en precaire situatie op fi nancieel en monetair gebied, waar in onze staatsfinanciën zich bevin den. Spr. betoogt, dat het ontwerp niet is gemaakt met het oog op de kleine handelsbanken. Het is voor namelijk bedoeld voor de gr°te bankinstellingen en de beide land- bouwcredietcentralen. Spr. meent, dat de regering meer voelt voor het systeem van dwin gend karakter dan haar kracht te zoeken in een beleid, waarbij de da den zijn afgestemd op de concrete wisselende situatie. Hij herinnert er aan. dat het rap port van Katholiek Centrum voor staatkundige vorming heeft gespro ken van een staatssocialistische en centralistische opzet, welke het ontwerp bevat. Hij betreurt het, dat het ontwerp niet de handteke ning van alle ministers draagt. Een der grootste bezwaren, welke spr. ertegen heeft, is de almachtige po sitie van de minister van Finan ciën. De verhouding tussen de mi nister en de president der Neder landse Bank schept te weinig zelf standigheid. De minister is de man die de dienst uitmaakt. De lange arm van de minister tast door in de credietgeving van het particu liere bankwezen. De tijdelijkheid in de wet is op genomen op zuiver opportunisti sche gronden wegens gebrek aan ervaring. Men kan de tijdelijkheid niet los zien van de concrete situa tie, de financiële positie van ons gevaar, dat een eenmaal functione rende wet moeilijk ongedaan kan worden gemaakt. Eenmaal in de so cialistische molen is het moeilijk van koffie weer bonen te maken, meent spr., die nog herinnert aan de uitlating van de heer Van de Kieft na de verkiezingen in Enge land, dat gelukkig veel van wat de LabourregGring tot stand neeit ge bracht, niet meer ongedaan kan worden gemaakt. De heer Hofstra (Arb.) zegt dat het hanteren van het spook van het staatssocialisme eigenlijk niets an ders is dan vechten tegen windmo lens. De regering is verweten' ^1 zij bij de opstelling van het ont werp deskundig advies heeft ge schuwd. Dit bestrijdt hp Het be tekent intussen met, dat het met beter zou zijn geweest, als de rege ring vooraf het oordeel van de Ne derlandse bankiersvereniging had gevraagd. Spr. heeft de indruk, dat de rel over het wetsontwerp het werk is van enkele diehards Hij zou wel eens willen weten, of alle adresssen werkelijk het oordeel der organisaties weergeven of ontspro ten zijn aan het initiatief van.en kele bestuurders die zich hebben laten opwarmen door bedoelde die hards. Van enige adressen van Ka mers van Koophandel is hem be kend, dat de leden er niet van op de hoogte waren. Sprekers fractie is van oordeel, dat de agitatie, wel ke tegen het ontwerp is ontketend, de toets van een zakelijke cntiek niet kan doorstaan. Het is niet juist, dat het ontwerp uitvloeisel is van een bepaald sy steem. In wezen is het een doodon schuldige zaak, een maatregel, die eenvoudig door de ontwikkeling der dingen moest komen Wie thans de credietbeperkmg verwerpt, bewijst dat hp tot geen enkele constructieve daad bereid is. Spr. verklaart, dat het adres van het N.V.V. een antwoord was op de demagogie, welke men buiten de Kamer heeft zien opkomen. Spr. heeft te kennen, dat zijn fractie voor een blijvende regeling is. De overheid heeft een blijvende taak de ontwikkeling van het geld en het bankwezen van dag tot dag op de voet te volgen Een zo ruim mogelijke bevoegdheid voor de Ne derlandse Bank acht spr. nodig.. Voor wie physieke investering niet wenst en ook geen financiële débacle, blijft slechts credietbeper- De heer Welter (K.N.P.) zegt, dat de heer Hofstra het wetsont werp doodonschuldig heeft ge noemd. Naar sprekers oordeel is het helemaal niet doodonschuldig Het verwezenlijkt een socialistisch programmapunt van jaren her en naar zijn opvatting is de Y oor ge stelde regeling met onvermijdelijk. Het gaat hier om een strpd tegen iets dat gezien moet worden als een groot gevaar, de bedreiging van een der grootste geestelpke goederen, n.l. de vrijheid. De heer Weiter betoogt, dat het een socialistisch ontwerp is. Z.i. is het ook duidelijk dat, wanneer so cialistische Partpmimsters in het kabinet zitting hebben, het beleid in socialistische richting moet af buigen. In zekere zin heeft spr. be wondering voor hen, die door dit wetsontwerp socialistische doelstel lingen willen verwezenlpken, doel stellingen, die door de grote meer derheid der bevolking worden ver- W°n)vergelijking met de nationali saties in Engeland is dit g°ed ge daan, want wie het bankwezen on der controle heeft, heeft tevens het gehele bedrijfsleven onder controle. Hij betoogt verder, dat de minister in gebreke is gebleven de urgentie van invoering der crcdietcontrole te bewijzen. Het socialistische stok paardje, dat men vóór de verkie zingen in wettelijke stal probeert te krijgen, zal z.i. het paard van Troje blijken te zijn. Spreker erkent de noodzakelijk heid van bedrijfseconomische con trole op de kleine banken; een re geling had er al lang moeten zpn. De heer Van Dis (S.G.) kan mei instemmen met het verstrekkende ontwerp der regering. Wanneer zp zich zou hebben beperkt tot be drijfseconomisch toezicht, zou hij er anders tegenover staan. z.i. heeft het terecht ontstemming ge, wekt, dat geen overleg is gepleegd met het crediet- en bankwezen. Sprekers voornaamste bezwaar is dat de minister het toezicht ook dienstbaar maakt aan hetmonetai re beleid der regering. Hp noemt het een uiterst gevaarlijk ontwerp. Spr. zal er zijn stem met aan kun nen geven. De heer Oud (V.V.D.) kan het ontwerp niet anders karakterise ren dan als een socialistisch ont werp. Daarin kan de minister in ze kere zin een compliment zien. Het doet vreemd aan, dat het ontwerp alleen is ondertekend door de mi nisters- van Financiën en van Justi tie. Hij acht het een fout, dat niet ook de minister van Economische Zaken het heeft ondertekend. Te gen bedrijfseconomisch toezicht heeft spr. principieel geen bezwaar, maar is het overheidstoezicht no dig? Wel heeft spr. bezwaar tegen de wpze waarop het ontwerp het toezicht wil regelen en tegen de opdracht aan de Nederlandse Bank, omdat deze niet meer het onafhan kelijke instituut van vroeger is. Het aan haar opgedragen bedrpfseco- nomisch toezicht wordt eigenlijk opgedragen aan de minister van Financiën, die het eerste en het laatste woord spreekt. Sprekers bezwaren tegen het so ciaal-economisch toezicht zpn veel sterker. Hij vraagt of de minister een politiek heeft gevoerd, die con solidatie bevorderde of een, die consolidatie belemmerde. Spr. ver klaart grote sympathie te hebben voor de persoon van de minister en grote bewondering voor zpn werk kracht. Wat hij sinds 1945 heeft ge daan, is fenomenaal en hij doet alles op zijn eentje. Deze minister heeft deze politiek gevoerd, omdat zijn overtuiging anders is dan spre kers overtuiging. De minister heeft een socialistische overtuiging. De heer Oud ontwikkelt bezwa ren tegen deovertuiging van de minister, die de zaak stuurt in een richting, welke spr. niet juist acht. De minister heeft de K.V.P. mee gekregen door de tijdelijkheid aan te brengen, maar hij geeft niets van zijn overtuiging prijs. Bij dit ontwerp botsen 2 overtuigingen: de socialistische en de niet-socialisti sche. Daarom geldt voor zijn frac tie: in beginsel tegen. Om zes uur wordt de vergadering gesloten. Moties van de heer Gortzak. Woensdagmiddag is gestemd over de drie moties, welke de heer Gort zak (C.P.N.) Dinsdag bij zijn inter pellatie heeft ingediend. De drie moties werden verwon pen met resp. 57, 58 en 58 tegen stemmen, die der C.P.N. HEDEN: TERNEUZENConcertgebouw 8 uur: Cabaret-revue „Ziede gij ons geere". Rozenstraat, Circus Mul lens, 8 uur: Grote Gala-voor stelling. AXEL: Hotel C. Jansen, 2 uur: Aanbesteding bouwen woonhuis. Naar in kringen, die in nauw contact met de Franse delegatie ter algemene vergadering van de V. N. staan, verluidt, zal de Ame rikaanse delegatie zich van stem ming onthouden inzake het opne men van de kwestie-Marokko op de agenda van de algemene verga dering. Wanneer het vraagstuk toch door de vergadering zou worden behandeld, zou de Amerikaanse delegatie stemmen tegen het voor stel om de vergadering competent te verklaren. Gemeentelijke badinrichting. In de maand October 1951 werd de gemeentelijke badinrichting door 3082 personen bezocht tegen 3399 in de maand daarvóór. De Gala Première van Circus Mullens. Op haar tocht door Europa's staten, langs steden en dorpen kwam het Nationaal Nederlands circus Jos Mullens na drie succes volle voorstellingen te Hulst ook haar tenten opslaan in onze ge meente. Het uitgebreide wagenpark, dat Maandag arriveerde in de Trini- teitspolder wees er op, dat hier iets van groot formaat zou wor den opgebouwd, waarbij iets groots zou worden getoond, n.l. een wereldcircusprogramma, dat we na ons bezoek aan de voorstel ling van gisterenavond zonder reserve ieder kunnen aanbevelen te bezoeken. Er wordt een bont programma geboden van ongekende dressuur, ongeëvenaarde acrobatiek, clow nerie en sensatie. Men kan er be wonderen, hartelijk lachen en nu en dan eventjes de adem voelen gende lijn werd voortgezet door Fantasio met de dwaze sympho- nie in „De grote fietspomp" om na een meesterlijke imitatie scène van Piekos haar hoogte punt te bereiken in de scherts- opera „L'amore fatale", waarin het speelse bijna baldadig werd en niet heel fijn meer was. Vóór de pauze voerde Tom Cup verbluffende goocheltoeren uit en liet het orkest dat aldoor in andere vermommingen optrad, regelmatig zijn muzikale vaar digheden flonkeren. De stemming onder het publiek geraakte langzamerhand op het kookpunt en het was haast een verlichting dat men even gele genheid kreeg tot „stoom afbla zen" onder de speech, welke de K.R.O-propagandist, de heer Herman afstak, de steun inroe pend van allen om nu de nieuwe radiowet op komst is de K.R.O. zo sterk mogelijk te maken. Met enige inspanning wil men het K.R.O.-ledenaantal, dat nu 290 duizend bedraagt tot 300-000 op voeren. Ook na de pauze bleef het pro gramma aantrekkelijk en bont met als climax de fantastische feestfinale met bloemencorso, optocht, muziek en serpentines. Aan het eind van de avond sprak de pastoor een dankwoord, omdat Ger de Roos en zijn man nen zelfs het kleine plaatsje Eede bezoeken en hij hoopte dat ze nog eens terug zouden keren. Om half 12 stroomde de zaal leeg en keerden de bezoekers voldaan -huiswaarts. Aanhouding. Door de Rijkspolitie te Eede werden Woensdagavond om streeks 7 uur twee jeugdige avon turiers aangehouden. Het zijn de 16-jarige F. B. en de 15-jarige R. R„ afkomstig uit Goes. Zij zijn naar de kazerne te Aardenburg overgebracht. Vandaag zullen zijn naar Goes worden teruggebracht, waar zij door hun verontruste ouders in ontvangst kunnen worden geno men. uit de overzichten van, de Prov. Stoombootdiensten blijkt, dat v.ï en met September «,wel het vervoer yen pa*»- Hïpnsten zowel on de Wester- als de Ooster-Schelde 470.000 passagiers méér vervoerd dan in de o ^®ree" ooo neriode van 1950 en het aantal overgezette auto s steeg met 22.000. Op de lijn Vlissingen—Breskens was de stijging het grootst. De lijn Kruiningen—Perkpolder vervoert nog steeds de meeste auto s. De cijfers van Januari tot en met September zijn: Vlissingen—Breskens TerneuzenHoedkk- KruiningenPerkp. ZierikzeeK. Veer KortgeneW.dijk VeereKamperland 1938 298.678 66.502 65.584 33.309 104.839 18.331 I 1949 1.141.251 194.662 823.684 116.432 201.309 51.650 Vervoerde passagiers. 1950 1.422.387 210.783 864.244 121.866 203.706 51.265 1951 1.796.177 251.639 911.227 122-284 207.760 53.354 Totaal 587.243 2-528.988 2.874.251 3.342.441 Een drijvende bok en twee hef- tanks zijn onderweg om de voor steven, die aan de grond zit, te lichten. Men zal trachten het schip met behulp van bergings vaartuigen vlot te pompen en het dan te verslepen. Eén der sleepboten is bij de werkzaamheden zelf aan de grond gelopen en moest door de andere sleepboten worden vlot- gesleept. Gevonden voorwerpen. Een knot groene breiwol, inl. J. van Fraaijenhove, Veerstraat; een portemonnaie met inhoud, inl. L. v. d. Hage, Griete C 101. Vervoerde auto's. Vlissingen—Breskens TerneuzenHoedkk KruiningenPerk. Zierikzee—K. Veer KortgeneW-dijk 39.610 4.963 11.808 3.277 16.584 123.699 6.125 163.476 11.683 33.367 159.497 8.764 181.904 15.613 39.128 163.245 10-208 191.666 17.371 44.249 Totaal 76.242 338.350 404.906 426.739 De cijfers voor de maand September zijn: Passagiersvervoer. September Vlissingen—Breskens TerneuzenHoedkk. Kruiningen—Perkp. Zierikzee—K. Veer KortgeneW.dijk VeereKamperland 1938 32.462 7-296 7.108 3.352 9.511 1.731 1949 134.684 20.999 99.860 11.421 22.844 5.560 1950 159.014 22.074 97.951 12-197 20.732 5.191 1951 200.197 28.504 95.552 12.329 22.978 5.270 Totaal 61.460 land. Spr. vraagt aandacht voor het Het stoomschip „Volendam" van de Holland Amerikalijn, dat na de oorlog o.m. gebruikt is voor het vervoer van Nederlandse militai ren van en naar Indonesië en voor emigrantenreizen naar Canada, is niet meer in het vaarplan van de Holland Amerikalijn opgenomen, Voor dit 29 jaar oude passa gierschip zijn geen afvaarten meer vastgesteld en plannen in die rich ting bestaan er op- het ogenblik ook niet. De onderhandelingen over de verkoop schijnen nog steeds aan de gang te zijn. Het schip heeft de laatste tien jaar een bewogen bestaan gehand. Op 24 April 1940 was zij onder, weg van New York naar ons land en toen de oorlog uitbrak met Duitsland was zij buitenlands. De Engelse regering gebruikte de Volendam" daarna voor het ver voer van vrouwen en kinderen naar Amerika. Toen het schip op 30 Augustus 1940 op weg was na-ar Canada met 900 passagiers w.o. 335 -kinderen, werd het 300 mijl van de Ierse kust (getorpe deerd in ruim één. Teruggesleept werd het bij -het eiland Bute aan de grond gezet en later naar de Clyde gesleept, waar een repa ratie volgde. In Juli 1941 werd het in dienst gesteld als troepentransportsichip en zo werden Hijv. ipp 29 Juli 1944 in Napels 3053 'Geallieerde solda ten ontscheept. In totaal vervoerde het geduren de de oorlog circa 100.000 man. Vlissingen—Breskens TerneuzenHoedkk. Kruinigen—Perkp Zierikzee—K. Veer Kortgene—W.dijk 4.223 532 1.558 318 1.869 295.368 18.277 814 20.723 1.430 4.185 317-159 364.830 Autovervoer. 18.309 850 22.148 1.648 4.889 20.835 1.353 23-841 2.001 5.073 Totaal 8.500 45-429 47.844 53.102 stokken bij de luchtruimtoeren die hun climax bereiken in de do densprong van Gadbin Rex. Indien we van een glansnum mer zouden moeten spreken ver melden we het optreden van Dr Schmidt met zijn zeeleeuwen. Maar niet alleen dit! Alles glanst in een eigen genre en maakt de gehele voorstelling tot een be wondering afdwingend schouw spel. We lachen uitbundig om de grappen der beroemde muzikale clowns de Babusio's en van de Ro- selli's in hun komische draadact. Wat de Belgische jongleur An- dré Belga bij zijn optreden te aan schouwen geeft, grenst aan het ongelooflijke en voor hem schijnt op dit gebied niets onbereikbaar. En we volgen vol bewondering de kinderen Jozeva en Jean Caro- lie in hun acrobatiek, evenals miss Henriëtte in haar glansrijk luchtnummer, terwijl de afgerich te hondjes een lief kijkspel was. José, Willy en Henri Mullens toonden in hun acrobatiek te paard nummers van gratie en schoonheid evenals het dressuur nummer van Mullens cavalerie. Een opeenvolging van „num mers",, die een wereldprogramma vormen. Bij de honderdduizenden die reeds dit wereldsensatieprogram ma bezochten, voegden zich giste ren ruim 2000 kinderen in de mid dagvoors telling en des avonds was het circus tot de nok bezet. Hedenavond is de laatste voor stelling en dan trekt het circus naar Oostburg om ook daar nieu we triomfen te boeken. „Het Orkest Zonder Naam" op bezoek. Met een vaart en een geest drift heeft „Het orkest zonder naam" in een overvol vereni gingsgebouw zijn muzikale para de gehouden. Ger de Roos en zijn mannen hadden sterke vijand schap gezworen tegen al het se- rieuse. Het contact met de zaal was er direct, toen het ensemble met de „Drie musketiers" wer den voorgesteld. Als originele Jantjes zongen ze „Tabé, we va ren uit" »en toen Peter Piekos zijn geestige conferances begon was de avond geopend- De stij Verkoop van bomen. Bij de inschrijving voor ver koop van de bomen, staande in het „Verloren Kostje" te Aarden burg, werd door de volgende personen een bod gedaan: Hoo- gendonek, Breda, massa 5677 d. Doelder, Axel, massa 11.460 olmen ƒ625, populieren ƒ625; Weststrate, Goes, massa, 5150; Schippers, Groede, massa ƒ9795; v. d. Kelen, Aardenburg, olmen ƒ3650, populieren 275, beuken 5610, plantaan 20, eiken 190. Te Wiesbaden hebben verte genwoordigers van elf organisa ties van emigranten uit Rusland op de dag van de herdenking van de Russische revolutie besloten een anti-communistische bond op te richten. De verklaring is on dertekend door vertegenwoordi gers van politieke en nationale groepen uit de Kaukasus, Toer- lcestan, Armenië, Wit-Rusland, Georgië, Azerbeidjan, Rusland (het Europese deel) en Armenië. Genoemde conferentie is de grootste in haar soort sinds het uitbreken van de revolutie. De verklaring was mede-onderte kend door Kerensky, premier van de eerste Russische republiek in 1917. De beweging wordt gesteund door het „Amerikaans comité voor de bevrijding van de vol ken van Rusland". Voorts is besloten niet-aange- sloten groepen uit te nodigen deel te nemen, op voorwaarde dat zij niet tsaristisch of totali tair zijn ingesteld. Ook de Oekrainse groep is uit genodigd deel te nemen. Kerens ky was op de persconferentie, waar bovenstaande werd mede gedeeld, niet aanwezig „omdat zijn optreden bij vorige gelegen heden door de pers op sensatio nele wijze en onjuist is geïnter preteerd." Kind te water. Woensdagmorgen geraakte het dochtertje van de heer R. de Maagt te Groenendijk spelender wijs in een langs de weg lopende sloot. De heer A. Tieleman, die toevallig passeerde, mocht het genoegen smaken het kind weer op het droge te brengen en het van een wisse dood te redden- Het kind maakt het thans weer goed. De „Karin". Het Noorse schip „Karin" dat thans van het wrak, waarop het was gestoten, is gesleept en aan de grond is gezet, wordt gelost. President Truman hpeft een noodraad (gevormd, welke een. op lossing- moet vinden ter beëindi ging van een dreigende staking van jongeveer 75.009 stokers en machinisten op 4 grote spoorlijnen. De staking zou heden beginnen, maar de maatregel van de presi dent verhindert volgens de wet een staking gedurende minstens 60 dagen. De president verklaarde, dat het geschil de handel tussen de staten zo ernstig dreigt te onderbreken, dat bepaalde delen van het land verstoken zouden zijn van essen tiële vervoersdiensten, terwijl ook het leger hinder zou ondervinden. De voorzitter van de vakbond van stokers en machinisten ver klaarde, dat een staking het enige nog overblijvende middel was om loonsverhogingen en verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden, .welke reeds lang had moeten ingaan", te verkrijgen. De Nederlandse hoge commissa ris in Indonesië, de heer A. Th. Lampink, heeft Woensdag een be zoek gebracht aan de Indonesi sche minister-president Dr. Soeki- man. De premier deelde omtrent dit bezoek aan de pers het volgen de mede: Ik heb een ontmoeting gehad met de Nederlandse hoge commis saris, teneinde nadere inlichtingen te vragen over het bestaan van n voorstel van de Nederlandse rege ring om bij de grondwetswijziging West-Irian in de nieuwe grondwet door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. HOOFDSTUK I. De Phillimore paarlen. 4) Nadruk verboden. „Zo, mijnheer Madden, kom binnen", zei Eden opstaande. Madden kwam de kamer in, en achter hem volgde een slank meisje met een kwijnende blik en een dure bontmantel, en een ma ger, secuur uitziend man in een donkerblauw pak. „Mevrouw Jordan, hier is de heer Madden, over wie wij juist spraken", zei Eden. ..Mevrouw Jordan", herhaalde Madden, met een lichte buiging Hij had zoveel in staal gehan deld, dat er wat van in zijn stem gekomen was. „Ik heb mijn doch ter Evelyn meegebracht, en mijn secretaris, Martin Thorn." „Aangenaam", antwoordde Eden. Hij stond even te kijken naar deze belangwekkende groep, die zijn kantoor was binnengedron gen de vermaarde geldman, koel, zelfverzekerd, bewust van zijn macht, het slanke, hoogmoe dige meisje aan wie Madden, naar men zei, al de liefde van zijn oude dag gaf, de magere, sekure secretaris, onderdanig op de achtergrond, maar om een of andere reden niet te verwaarlo zen zoals men zou kunnen menen. „Wilt u allen plaats ne men?" ging de juwelier voort. Hij schikte stoelen. Madden trok de zijne dicht naar de schrijftafel; de lucht scheen geladen met zijn tegen woordigheid; hij maakte al de anderen klein. Geen inleiding nodig zei de millionnair. „We zijngekomen om die paarlen te zien." Eden schrok op. „Mijn waarde heer ik vrees, dat ik u ïen verkeerde indruk heb gegeven De paarlen zijn op het ogenblik niet in San Francisco." Madden staarde nem aan „Maar toen u mij zei hier te ko men om de eigenaresse te ont moeten. „Het spijt me erg ik be doelde niet meer dan dat." Sally Jordan kwam hem te hulp. „Ziet u, meneer Madden, ik had geen plan het halssnoer te verkopen, toen ik hierheen kwam uit Honolulu. Ik ben tot dat be sluit gebracht door wat gebeur- Maar ik de, nadat ik hier kwam. heb er om gezonden...." Het meisje sprak. Zij had haar bontmantel aan de hals losge maakt; mooi was zij wel, maar koud en hard, zoals haar vader en op dit ogenblik klaarblijke lijk erg uit haar humeur. „Ik dacht natuurlijk dat de paarlen hier waren", zei ze, „anders zou ik niet gekomen zijn." „Nu, daar zul je niets van krij gen", snauwde haar vader. „Me vrouw Jordan, u zegt, dat^u om de paarlen gezonden hebt?" „Ja. Vanavond gaan ze uit Ho nolulu, als alles goed gaat. In zes dagen moeten ze hier zijn." Daar heb ik niets aan zei Madden. „Mijn dochter vertrekt vanavond naar Denver. Ik ga morgen naar het Zuiden en bin nen een week denk ik mij bij haar te voegen in Colorado.^ Ik heb er niets aan zoals u ziet." „Ik wil op mij nemen het hals snoer te leveren waar u wilt" stelde Eden voor. „Ja, dat geloof ik graag". Mad den overwoog- Hij wen 1de zich tot mevrouw Jordan. „Is dit het zelfde snoer paarlen, dat u droeg in het oude Palace Hotel in 1889?" vroeg hij. Zij keek hem verrast aan. „Hetzelfde snoer", antwoordde zij. En het is nog mooier dan toen, wed ik", glimlachte Eden. „U weet, meneer Madden, er is een oud bijgeloof in de juwelen- handel, dat paarlen de persoon lijkheid van de draagster aan nemen, en dof of glanzend wor den, al naar de stemming van degene, die zij sieren. Als dat waar is, moet dit snoer met de jaren mooier zijn geworden.' „Larie", zei Madaen ruw. „O, excuseer ik bedoel niet dat de dame niet mooi is. Maar ik heb niets op met het dwaze bijgeloof in uw vak of welk ander ook. Nu, ik heb het druk. Ik neem dat snoer voor de prijs die ik ge noemd heb." Eden schudde het hoofd. „Het is minstens driehonderdduizend waard, zoals ik u zei-" „Mij niet. Tweehonderdtwintig twintig nu, om te verbinden en de rest binnen dertig dagen na de levering. Neem het aan of sla -het af." Hij stond op en keek op de ju welier neer. Eden was een mees ter in koopmanschap, maar, on verklaarbaar als het was, al zijn slimheid begaf hem tegenover deze Gibraltarman. Hulpeloos keek hij naar zijn oude vriendin (Wordt vervolgd.) als Nederlands gebied te omschrij ven. Dr. Sukiman zeide, dat inder daad de grondwet in overeenstem ming dient te zijn met de omstan digheden. Indien de persberichten over de voornemens van de Nederlandse regering juist zijn, dan zou dat naar de mening van Dr. Sukiman een onvriendelijke daad" zijn, die de indruk wekt als zou de deur gesloten worden voor het oplossen van de kwestie Irian, welk gebied door de internationale wereld als betwist gebied wordt beschouwd. .^Hierdoor wordt de kvvestie- Irian toegespitst, hetgeen eigen, ïijk niet nodig is", aldus de pre mier, die tenslotte zeide, dat, in dien gen,oemd berichten juist wa- renj, hij het wenselijk achtte, dat de Nederlandse regering dit voorstel intrekt. De heer Soemantri, planter van de rubberonderneming „Tjondong in het Z.-Garutse, is door een ben de ontvoerd. Over de motieven tast men in het duister. CONSUL-GENERAAL VAN CHILI KREEG ONGELUK. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is op de rijksweg nabij Wk lemsdorp de auto van de ChiKmn se consul-generaal uit Geneve Don Fernando Donoso Silva do tot nu toe niet opgehelderde oor zaak geslipt en verongelukt. auto van de consul-generaa-l ste tegen een van de richtitó Moerdijk komende vrachtauto. consul-generaal werd licht g wond en zijn naast hem zl"e echtgenote vrij ernstig. Zowel auto van de consul-generaal de vrachtauto werden fQdanig schadigd dat zij moesten worde»! weggesleept.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2