DE PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE DE TOESTAND TEHERAN IN Na de verkiezingswedstrijd Nieuw voorstel van de geallieerden te Pan Moen Djon Ontploffing in chemische fabriek Werkzaamheden en resultaten In September 1950 werd door de regering aan de bestaande plaatselijke prijzencommissies verzocht, hun activiteit zoveel mogelijk te verhogen. In ge meenten waar nog geen prijzencommissie gevestigd was, werd er bij de gemeentebesturen op aangedron gen, alsnog een dergelijke commissie in het leven te roepen. Aan deze verzoeken van de regering is in ruime mate gevolg gegeven, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. Amerika steunt Engeland SCHEPEN IN NOOD Is Oclavianus de stichter van Oranje Wat zegt de eenvoudige Londense burger? Wat zegt in Engeland de gewone man ervan? Hiernaar zijn wij in onze democratische tijd uiter mate nieuwsgierig, misschien wel juist omdat we inzien, dat het onmogelijk is de mening van „the man in the street" ook maar bij benadering te peilen. Men zou duizenderlei redenen hebben zich te verbazen over de talloze „maatschappelijk misdeelden", die conservatief hebben gestemd, terwijl anderzijds de Labourpartij stemmen bij massa verkreeg uit kringen, die tot de bevoorrechte bevolkingsgroepen behoren. Op de vergadering van Maandagmiddag te Pan Moen Djon heeft de delegatie der V. N. een nieuw voorstel gedaan. De nauwkeurige vaststelling van de demarcatielijn wil men volgens dit voorstel uit stellen tot na de beëindiging der bestandsonderhan delingen. Als bestandslinie zou dan gelden het front verloop op het ogenblik van de ondertekening van de wapenstilstand. 2 uur, Onderhandelingen over siaaliransactie Sluitingsvergadering van de vijfde assemblée Twee doden en twee gewonden Onderhoud van Eden mei Acheson Si. Nicolaaspakjes voor Hs. Ms. „Van Galen" WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Mrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 6 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1877. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«s Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uui Waren er in September 1950 nog 252 commissies overgeble ven, die onder invloed van de destijds bestaande prijsverhou dingen weinig activiteit ontwik kelden, thans, één jaar later, telt ons land 650 actieve prijzencom missies, meer dan negen tiende van de Nederlandse bevolking woont nu in een gemeente, waar een dergelijke commissie werk zaam is. Daarenboven, aldus het ministerie, mag met voldoening worden geconstateerd, dat de be kendheid der plaatselijke prijzen commissies aanzienlijk is toege nomen en dat zij zich een plaats in hét leven van hun gemeente hebben weten te veroveren. Zoals bekend is 'n plaatselijke prijzencommissie een bemidde lende instantie. De leden van deze commissie, die deze taak geheel belangeloos vervullen, trachten bij gerezen prijsgeschil- len, op vrijwillige basis, een be middeling tussen partijen tot stand te brengen. Zij worden, op voordracht van de verschil lende maatschappelijke organisa ties, door het college van burge meester en wethouders van hun gemeente benoemd. Dat deze taak op geheel objec tieve wijze, zowel in het belang van consumenten als van mid denstanders wordt uitgevoerd, wordt gegarandeerd door het feit, dat alle organisaties hier aan hun krachtige steun verle nen. Zowel huisvrouwen-organi saties, als de vakbeweging, zowel middenstandsorganisaties, als verenigingen van land. en tuin bouwers verlenen hun onmis bare medewerking. In het belang van alle bevolkingsgroepen. De plaatselijke prijzencommis sies werken in het belang van alle bevolkingsgroepen, aldus het ministerie verder. Wanneer een klacht tegen een leverancier ge- grand is, ontvangt de klant het teveel betaalde terug, terwijl geen strafvervolging tegen de middenstander wordt uitgelokt. Integendeel, wanneer het zoals meestal te goeder trouw ge maakte fouten betreft, wordt getracht de klant voor de leve rancier te behouden. Is de klacht ongegrond, dan wordt dit duidelijk aan de klant aangetoond. Deze zal dit van een dergelijke instantie veelal gemakkelijker accepteren, dan van de middenstand zelf. Het is een groot belang voor de bona fide middenstander dat zijn naam zodoende wordt beschermd. Ook huren. Buiten het behandelen van klachten over gekochte goederen en uitgevoerde ambachtswerk zaamheden, ontplooien de meeste commissies nog een grote activi teit op het gebied van de huren, vooral van de onderhuren. Uiter aard geschiedt dit in volkomen samenwerking met de huuradvies- commissies die in deze de offi ciële instanties vormen. De sa menwerking tussen beide com missies wordt steeds hechter en vruchtbaarder. Door het geven van kosteloze inlichtingen en ad viezen, in vaak eenvoudig op te lossen gevallen, besparen de prij zencommissies zowel aan belang hebbenden als aan de huurad viescommissies veel tijd. Daaren boven kunnen zij bemiddelen over de terugbetaling van eventueel teveel betaalde huur, terwijl ver schillende prijzencommissies z.g. onderhuur-enquêtes organiseren. Het blijkt n.l. herhaaldelijk dat mensen die te hoge huur betalen niet durven klagen. Een derge lijke door een objectieve in de gehele gemeente georganiseerde enquête is, volgens „economische zaken" gebleken een krachtig middel tegen de huurwoeker te zjjn. De vaak zo moeilijke ver houdingen bij inwoning worden hierdoor niet in gevaar gebracht. In verschillende gemeenten is men hier reeds mee bezig of worden plannen daartoe voor bereid. Cijfers. In de eerste negen maanden van dit jaar werden ongeveer 47.500 gevallen door de prijzen commissies behandeld, waar toe behoorden 16.000 gegronde en 14.000 ongegronde klachten, ter wijl nog in 17.500 gevallen inlich tingen werden verstrekt. Meer dan ƒ18.000 aan teveel betaalde gelden werd terugbetaald, terwijl een huurverlaging werd bereikt van een kleine 270.000 per jaar. Over deze periode werd 60 van het aantal gevallen gevormd door huur en pensionkwesties. Terugbetaald werd in deze ge vallen een bedrag van meer dan 55.000, terwijl bovengenoemde huurprijsverlaging per jaar een steeds terugkerend voordeel voor de huurder betekent. 10 werd gevormd door am bachtsklachten; hierbij werd restitutie verkregen tot een be drag van bijna 40.000. 10 werd gevormd door klachten met betrekking tot ver- voerprijzen, tarieven en diversen. De restitutie bedroeg 13.000. 6 werd gevormd door klach ten op het terrein van de woning inrichting, d.w.z. prijzen van meubelen en stofferingsartike len Een bedrag van 60.000 kon in deze gevallen worden terug betaald. De overige 14 bestond uit klachten en inlichtingen over ge kochte artikelen uit alle andere branches. Hierop werd nog ƒ12.000 gerestitueerd. Wanneer men conclusies uit deze cijfers wil trekken, al dus de minister, is het onjuist ie nemen, dat er wel veel geknoeid moet worden, omdat het percen tage gegronde klachten boven de 50 ligt- Men dient niet ie ver geten, dat slechts een klacht wordt ingediend, wanneer er een redelijk vermoeden bestaat, dat teveei is betaald. Toenemend aantal ambachtsklachten. De laatste tijd valt, naar het ministerie van Economische Za ken voorts meedeelt, duidelijk een verschuiving in de aard van de klachten waar te nemen. Het aantal huurgevallen neemt af; het aantal ambachtsklachten daarentegen neemt sterk toe. Ge regeld moeten door de prijzen commissies in deze sector ern stige overvragingen van tussen de 50 en 100 worden gecon stateerd. Het is van grote bete kenis, dat men bij het opdracht geven voor ambachtswerkzaam heden vooraf prijsopgave en ach teraf een gespecificeerde reke ning vraagt. Door in het algemeen steeds alle rekeningen en bescheiden op te vragen en te bewaren kan men het werk van de commissies belangrijk verlichten. Met deze activiteit, waaraan de regering gaarne haar steun ver leent, zijn grote belangen voor alle bevolkingsgroepen gemoeid. V.S. steunen Engeland onvoor waardelijk t.a.v. Egypte. Tijdens de besprekingen, die de Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken Zondag en Maandag te Parijs hebben ge voerd, heeft Acheson Eden mede gedeeld dat de Amerikaanse rege ring Engeland onvoorwaardelijk steunt in zijn politiek om in de Suez-kanaalzone te blijven en de Soedan niet aan Egypte over te leveren zonder de Soedanezen zich daarvoor nadrukkelijk heb ben uitgesproken. De Franse regering heeft reeds in October j.l. verklaard het En gelse standpunt ten aanzien van Egypte volledig te ondersteunen. De thans door Eden gedane ver zekering houdt dus in dat Egyp te zich tegenover een verenigd front der „Westerse grote drie" ziet gesteld. Egypt'sch protest. In een protestnota aan de Inglo wordt gezegd, dat de betrokken arbeiders ,,door middel van geweld en intimidatie" waren geïnter neerd. Zij werden „onder zware bewa king" gedwongen te werken met de aanzegging dat zij hun leven op het spel zetten als zij het werk neerlegden. De arbeiders hadden „geen toegang tot de normale communicatiemiddelen naar hun woonplaatsen". Egypte acht het optreden van de Britse militaire autoriteiten een schending van art. 23 van de ver klaring over de rechten van de mens. De Egyptische regering heeft bij de internationale arbeidsorga nisatie geprotesteerd tegen „het instellen van dwangarbeidskam- pen voor Egyptenaren in de Suez-kanaalzöne" door de Britse militaire autoriteiten. Bevrijdingsbataljons De commandant van de Egypti sche „bevrijdingsbataljons", veld maarschalk Aziz el Masri Pasja, heeft verklaard dat hij wacht op bevel van de regering om een be- vrijdiagbeweging te beginnen". Er zijn ruim voldoende wapens", zei hij. Volgens berichten in de Egyp tische pers hebben leden van de „bevrijdingsstrijdkrachten" een grote hoeveelheid voedingsmidde len in beslag genomen, die be stemd was voor de Britten in de kanaalzone. Verder wordt in persberichten gezegd dat „bevrijdingseenheden" tunnels naar Britse kampen hij Ismailia hebben gegraven en 17 km ondergrondse telefoonkabel vernielden. Een Britse militaire woordvoer der verklaarde dat hij niets van sabotagedaden wist. Het 2174 ton metende Spaanse schip ,,Cabo Sacratif" heeft giste ren gemeld, dat het ongeveer 30 km ten W. van Kaap Sardao (on geveer 160 km ten Z. van Lissa>- bon) dringend hulp nodig had. Het bevond zich in een gevaar lijke positie. In Orange, de bakermat van de Nederlandse koninklijke familie, werd tijdens archeologische on derzoekingen een „marmeren kluis" ontdekt, waaruit een regis ter uit de tijd der Romijnen te voorschijn kwam. Ook ontdekte men er een inscriptie, waarover de heer Piganiol aan de academie voor inscripties en letteren mede delingen heeft gedaan. Dit document bevat een hypo these betreffende de oorsprong van de stad Orange. Zijn stichter zou niet Augustus, maar Octavia- nus zijn geweest. In dit document staat namelijk, dat de veteranen, die naar Orange werden gezon den, tot het tweede Gallische le gioen behoorden. Daar Caesar geen tweede Gallisch legioen heeft gehad, moet dus een andere uitleg voor de term Gallica wor den gezocht. De heer Piganiol heeft daarbij aan het grote Galli sche leger gedacht, dat na de dood van Caesar werd gevormd en door Octavianus in 39 tot het zijne werd gemaakt. Maandag reden door de straten van Teheran jeeps met luidspre kers, die de bevolking opriepen heden 'n bijeenkomst bij te wccien, die wordt georganiseerd door Kasjani de leider van de fanatieke Mohammedaanse sekte „Fadyian Islam". Volgens de bekendmakingen wordt de bijeenkomst gehouden ter ondersteuning van de regering „onze Egyptische broeders, die helfdhaftig de Engelsen bevech ten". Volgens het rechtse blad Atisj'' zijn de troepen, die gedurende de oliecrisis naar Abadan waren ge zonden, met het oog op de /ge vaarlijke toestand" naar Teheran teruggeroepen. In Teheran is een „genootschap voor de bestrijding van het com munisme gevormd, dat wil trach ten alle anti-communistische krachten te verenigen", aldus „Atisj". De Toedeh-partij in Perzië. De plaatsvervangende politie chef te Teheran heeft een cor respondent van A.F-P. meege deeld, dat de documenten, die de Perzische politie op 28 October aanwezig was. studenten, die in het buitenland wensen te studeren. In de middag kwam het tot een botsing tussen communistische en anti-communistische studen ten. Negen studenten werden in een verwoede strijd gewond- De twee partijen, tot een menigte van duizend man aangegroeid, trokken onder het roepen van leuzen naar het stadscentrum, waar de politie in groten getale In elk geval staat het wel vast, dat het een al te grove vereen voudiging van de toestand moet worden genoemd als men zou aannemen dat de arbeidersbevol king bij voorkeur op Labour stemde en de gegoede klasse of de middenstand daarentegen unaniem de partij van Churchill verkoos. De partijen-scheiding loopt in Engeland buitengewoon grillig door de bevolking heen. WAT IS DE GROOTSTE PARTIJ? Als men hier spreekt met een winkelbediende of met een tram conducteur als hij, buiten functie, ergens staande een glas bier drinkt dan zal hij niet met U instemmen, dat de conser vatieve meerderheid als een re sultaat van het onlogische Britse kiesstelsel moet worden be schouwd, maar hij zal de uitslag als een verschuiving onder de Britse kiezers aanvaarden. De stemmenmeerderheid van Labour maakt haar dus nog niet tot de grootste partij! De grootste partij iswie de meeste zetels haalt. Opmerkelijk is ook de geringe mate van rancune tegenover de Verbonden troepen hebben langs een front van 11 km in W.-Korea een sterke communistische aanval afgeslagen, die imiet 20 tanks werd onilersteund. Te Pan Moen Djon heeft de sub commissie voor een staking van het vuren Maandag voor de 18de maal vergaderd. He ochtendvergadering duurde De woordvoerder van de V. N., generaal Nuckols, verklaarde, dal cie ochtendzittiag voor alles heeft gediend om het begrip „frontcor recties" tot klaarheid te brengen. Ook is de mogelijkheid om dit begrip op 't gebied van Koemsong en dat van Kaesong toe te passen onderzocht. Het volledige geallieerde voorstel luidt: 1. De demarcatielijn zal met het front samenvallen, zoals dat loopt op het moment van de onderteke ning van een wapenstilstand. 2. De neutrale zone zal een breed te van vier kilometer hebben. 3. Een sub-commissie bestaande uit drie officieren van beide partij en zal op een gegeven ogenblik de contactlinie vaststellen, die dan weer bepalend zal zijn voor de de marcatielijn en de neutrale zone. 4. Een overeenstemming over het bovenstaande zal aan de wapen- stilstandseommissie ter goedkeu ring worden voorgelegd, welke dan over de andere punten van de agenda overleg moet plegen. Punt 2 zou dan onbeslist blijven, totdat de bestandsovereenkomst bereikt is. De oorspronkelijke, goedgekeur de agenda is: 1. Aanvaarding van de agenda; 2. Het bepalen van een demarcatielijn ter afbakening van een gedemilitariseerde zone; 3. Het treffen van concrete maatregelen tot verwezenlijking van een staken van het vuren en een bestand; 4. Het sluiten van een overeenkomst over de krijgsgevangenen; 5. Het opstellen van aanbevelingen voor de betrokken landen. De voltallige bestandscommissie zou de laatste drie punten bespre ken, terwijl een sub-commissie een overeenkomst zou sluiten over de eerste twee punten. Nadat de Verbondenen aan het Westelijk front door een zwaar ar tillerievuur achteruit waren ge dreven, zijn zij Maandag tot de te genaanval overgegaan. Het Achtste leger deelde mee dat aan het Westelijk front „hevig wordt gevochten". Ni euw winterschoeisel. In Washington is op het hoofd kwartier van de Amerikaanse ma riniers bekend gemaakt, dat als onderdeel van de winteruitrusting voor Amerikaanse mariniers een nieuw soort rubberlaars naar Ko rea zal worden gezonden. Deze laarzen komen in de plaats van de z.g. „shoe-pac", die tot dusver werd beschouwd als het beste winterschoeisel. De rubberlaars werkt volgens het principe van „verzegelde iso latie", zoals in thermosflessen wordt toegepast. Volgens deskundigen vormt de nieuwe laars de beste bescherming tegen de natte-kou, die de Kore aanse winter met zich brengt. De laarzen zijn beproefd bij tem peraturen van min 45 graden Cel- cius. Vertegenwoordigers van Enge- land en Amerika voeren te Was hington onderhandelingen over de ruil van staalgietelingen uit de Ver. Staten voor Engels construc tiestaai. Over de omvang van deze ruil- transactie konden van officiële zij de geen inlichtingen worden ver strekt. liberalen, hoewel de Labourpers met verontwaardiging consta teert, dat het de liberalen waren, die de schaal ten gunste van Churchill hebben doen overslaan. De verklaring hiervoor is, dat men de tot een kleine groep ge reduceerde liberale politieke par tij, eigenlijk niet ziet als repre sent actief. Daarvoor zijn er zo wel in de Labourpartij als in de Conservatieve Partij te veel libe rale tendenties overgegaan. De liberale gedachte en de hiermede verbonden levenshouding is in Groot-Brittannië ondanks alles nog steeds dominerend. Wanneer men hier probeert de politieke meningen te ontleden, dan blij ken liberale zienswijzen de over hand te hebben. CHURCHILL EN' DE VEEDES- BEGEERTE. Maar dat geldt natuurlijk niet voor het abstracte liberale stand punt uit de vorige eeuw, dat bijv. staats-bemoeiing als een kwaad verwierp. Thans geldt de opvat ting, dat de staatsbemoeiing als een noodzakelijk kwaad of in elk geval als een onvermijdelijke noodzakelijkheid wordt aan vaard. „Men kan er tegen zijn", voegde een bejaarde man ons toe, „zo als men er tegen kan zijn, dat morgen de zon opkomt!" De zon trekt er zich inderdaad niets van aan. De gemiddelde Engelsman beschouwt de liberale partij, die eenmaal het Britse wereldrijk regeerde, thans zelfs niet meer als een dwergpartij, maar als een splintergroep, wier woord slechts de waarde heeft van een literaire fraze. Ten aanzien van de buitenland se politiek verwacht de gewone man geen ingrijpende verande ringen. Maar er is toch een zeke re ongerustheid. Men herinnert zich nog de reis van Attlee naar Washington in December 1950, dat was in de tijd, toen Mac- Arthur het Koreaanse conflict op de spits wilde drijven. Als Chur chill in die tijd namens Groot- Brittannië had moeten optreden, was misschien de derde wereld oorlog onvermijdelijk geworden, zeggen de Labouraanhangers. „O, maar Churchill zal wel met Stalin gaan praten!" zeggen de conservatieven geruststellend. Inderdaad heeft Churchill zijn overwinning, naar de mening van de gewone mensen, zoals men die links en rechts kan horen, voor namelijk te danken aan zijn be wering, dat hij zich in staat voel de door besprekingen op hoog niveau, tussen Truman, Stalin en Churchill, de vrede te verzeke ren. „De Tories willen in de een of andere vorm Stalin voor een ul timatum plaatsen!" zeggen de be zorgde Labourmenjsen. Ze weten, dat deze gedachte ook in Ameri ka vele aanhangers heeft en ze houden hun hart vast. Bovenal echter is de gewone man opti mistisch, „het zal zo'n vaart niet lopen!" Het zou prettig zijn te weten of deze zienswijze met de werkelijkheid overeenstemt. Maar deze wetenschap is nu een maal niet voor ons weggelegd. bij een inval in het hoofdkwar tier van de verboden Toedeh- partij heeft gevonden, „van grote betekenis zijn". Hierin werden, aldus de plaats vervangende politiechef, alle bij zonderheden gegeven over de or ganisatie van de partij- Ook be vond zich een ledenlijst onder de gevonden papieren. Studentenonrust in Perzië. Te Teheran heeft de politie de universiteit bezet en de studen ten, die vroeg in de ochtend wa ren gekomen, gelast zich te ver wijderen. De politie wilde naar verluidt voorkomen, dat studen ten, die aanhangers zijn van de Toedeh-partij, in botsing zou den komen met tegenstanders, zoals Zaterdagavond geschied was. De gevechten tussen de studen ten onderling vormden het hoog tepunt van een aantal demon straties van communistische stu denten. Ongeveer 1000 studenten ver zamelden zich voor de universi teit en riepen, dat de politie niet het recht had het gebouw te be zetten. De voorzitter van het parle ment heeft een brief van de Deken der universiteit voorge lezen, waarin de regering ver zocht wordt alle studenten, die de universiteitsregels overtreden, te straffen. De deken wenst voorts een gewapende macht on der zijn bevel voor het handha ven van de orde op het terrein der universiteit. In de brief wordt gezegd, dat de docenten niet in de collegezalen zouden verschij nen, als deze verzoeken niet werden ingewilligd. Zaterdag protesteerde een aantal studen ten voor het ministerie van fi nanciën tegen een maatregel, volgens welke geen vreemde va luta zou worden verstrekt aan Italiaanse bemiddeling? Volgens het gewoonlijk goedin- gelichte Perzische blad „Dad" heeft de Italiaanse ambassadeur te Teheran de sjah vertrouwelijk meegedeeld, dat de Italiaanse re gering bereid is in het oliegeschil tussen Perzië en Engeland te be middelen. De ambassadeur heeft echter verklaardi, dat zijn bezoek zuiver een beleefdheidsbezoek" was ge weest en hij wilde geen ander commentaar leveren. Onmiddellijk na het bezoek beeft de sjah de minister van Buitenlandse Zaken ontvangen. De iSowjet-Unle heeft Maandag op de sluitingsvergadering van de vijfde algetmene vergadering der V. N. de eis gesteld, dat Peking- China een zetel krijgt. Jacob Malik verklaarde, dat de kwestie van de vertegenwoordi ging van communistisch China een van de belangrijkste van het ogen blik was. Een resolutie van Malik om de nieuwe zitting te verwijzen, werd verworpen met 20 sternen tegen 11 bij 11 onthoudingen. Egypte, India en Zweden behoorden tot de vóór-stemmers. Engeland, Is raël en Brazilië onthielden zich. Met 36 stemmen tegen vijf nam de vergadering nota van het rap port van haar speciale commis sie die in de loop van het jaar de kwestie van de Chinese ver tegenwoordiging zou hebben moeten onderzoeken. In feite heeft de commissie de kwestie slechts naar de assemblée terug verwezen. India en Egypte ont hielden zich van stemming. In de chemische fabriek „Rils" gelegen in. de Waarderpold'er te Haarlem, bij de spoorlijn naar Am sterdam, heeft zich Maandagmor gen te 7.30 uur een ontploffing vojargeuaan, tengevolge waarvan een laitslaantle brand uitbrak. De ontploffing heeft 2 levens ge- eist. De explosie ontstond tengevolge van het uitstromen van benzol- gas ",.it een in reparatie zijnde tank in de distilleerderij. Het gas streek langs een andere tank, die verhit was en kwam daardoor tot ontploffing. Direct ontstond een felle brand. In de distilleerderij waren op dat ogenblik 4 mensen aanwezig. Twee van hen slaagden er in naar buiten te komen. Van een van dezen waren de kleren in brand geraakt. De man sprong in het water van de Spaarne en kon door toegeschoten voorbijgangers worden gered. Hij is zwaar ge wond naar het gasthuis te Haar lem overgebracht. De tweede kreeg slechts lichte verwondingen. De beide anderen zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer uit Haarlem is er in geslaagd na ongeveer 1 uur de brand meester te worden. In de fabriek wordt paradichloor benzol vervaardigd. De distilleer- inriehting, waar dit wordt ver vaardigd is in een apart staand gebouw ondergebracht. Daar beeft zich de explosie voorgedaan, zo dat de eigenlijke fabriek gespaard is gebléven. De namen van de beide omgeko men arbeiders zijn P. Reehorst (ongehuwd) en K. de Haan (ge huwd). Beide mannen zija door de De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken Eden heeft een onderhoud gehad met zija Ameri kaanse ambtsgenoot Acheson. De beide ministers hadden een algemene gedachtenwisseling over alle belangrijke kwesties. explosie terecht gekomen tussen brandende vaten benzol. Zij moe ten vrijwel op slag dood zijn ge weest. Zwaar gewond werd J. Huisman Voor zijn leven wordt gevreesd. Ter gelegenheid van St. Nico- laas bestaat tot 7 November de mogelijkhed om niet aangetekende briefpakjes per luchtpost tegen speciale tarieven te sturen naar opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Galen" in de Ko reaanse wateren. De briefpakjes mogen niet zwaarder zijn dan 500 gram en be horen als volgt te worden geadres seerd: Rangykwaliteit, naam, marine, nummer, aan boord Hr. Ms. „Van Galen", Amsterdam C S, marine. De in het internationale verkeer geldende bepalingen zija op de pakjes van toepassing. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Overwegend droog. Half tot zwaar bewolkt met overwegend droog weer. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 7 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.53 8.28 9.08 9.18 n.m. 8.46 9.21 10.01 10.11 MAAN op onder ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 7 7.44 17.03 8 7.46 17.01 9 7.47 17.00 14.52 15.04 15.15 1.22 2.43

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1