Verhuizing van Keiëzen en Ambonnezen UIT DE PROVINCIE Het onderwijs in Het huis zondet sleutel Eerste havenradar op Europa's continent OVERVAL OP TWEE BEJAARDE MANNEN Vragen aan de Minister ZWITSALETTEN (Advertentie) INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT... TERNEUZEN. De Russische nota aan Noorwegen Waarschuwing van Radio Teheran AARDENBURG. De verdwenen Deense ambtenaar gevonden AXEL. BRESKENS. VLISSINGEN. STAALPREPERAAT VOOR EVITA PERON. Woensdagmiddag vertrokken on geveer 160 Keiëzen uit het vvooru oord Graetheide naar Mill, in to taal bijna 50 gezinnen. Deze verhuizing, waardoor dte Keiëzen en| de Ambonnezen ieder in een eigen kamp werden onder gebracht om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, had een vlot verloop. In Graetheide was men om half twaalf reeds startklaar, doch men moest tot twee uur wachten met vertrek, omdat kamp Mill niet voor ontvangjst gereed was. In Graetheide was bekend ge worden dat een jonge Keiees de 18-jarige dochter van de Ambon- iiase sergeant-inspecteur wilde schaken, waardoor moeilijkheden werden gevreesd. Het meisje zelf is echter uit het kamp weggelopen en niet met de keiëzen meegegaan. Mjet de grote groep vertrok wel de jonge Keiees, die de boze plannen koesterde. Hoofd-inspecteur Schenk van de Sittardse gemeen tepolitie was mede bij het vertrek aanwezig. EEN INCIDENT. Honderd Ambonnezen uit het kamp Vilheide in Mill zijn naar Geleen vertrokken. Hierbij heeft zich nog een incident voorgedaan, aangezien 3 Keiëse gezinnen wei gerden in Mill achter te blijven Nadat de hele dag het pakken van de bagage was vertraagd, na men Ambonnezen en Keiëzen ten slotte in de gereedstaande bussen plaats. De politie sommeerde de Keiëzen uit te stappen, waaraan zij evenwel geen gevolg gaven. De Ambonnezen en de Keiëzen uit dit kamp hebben het steeds uitste kend met elkaar kunnen vinden en achten het onjuist dat zij ge scheiden zouden worden wegens het gebeurde in het kamp te Vught. i DE BROMFIETS Het lid van de Tweede Kamer de heer Roolvink (K.V.P.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat Ide volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de kantonrechter te Enschedé een veroordelend vonnis heeft uitge sproken wegens het berijden van een rijwielpad met een rijwiel met hulpmotor, daarbij overwegende, dat de daarvoor dioor B. en W. der gemeente, bij welke dit pad in beheer was, verleende ontheffing geen rechtsgeldigheid bezat, omdat aie ontheffing alleen iclan kan wor den verleend,' wanneer voor het voertuig een kentekenbewijs i3 afgegeven, hetgeen in casu niet het geval was? 2. Is het juist, dat voor een rij wiel met hulpmotor een zodanig kentekenbewijs niet kan wordten verkregen, omdat daarvoor de ad- niinistratieve regeling ontbreekt? i 3. Acht de minister het niet in het algemeen welzijn gewenst, dat ten spoedigste de verlening van ontheffing wordt mogelijk ge maakt, met name voor hen, die belast 'zijn met zielszorg of met het bevorderen van de volksge zondheid en daartoe gebruik ma ken van een rijwiel niet hulpmo tor? Nadat even later een overval wagen met 15 man rijkspolitie ter plaatse was verschenen, verzocht de politie de kampcommandant om de Keiëzen aan te wijzen. Deze weigerde dit echter uit vrees voor de dreigementen die aan zijn adres waren geuit. Tenslotte heeft de rijkspolitie om 5 uur des 's middags aan de Keiëzen toestemming gegeven, te zamen met de Ambonnezen naar het nieuwe kamp te vertrekken. Om 6 uur kon toen eindelijk de groep Keiëzen afkomstig uit Sit- tard, het kamp Vilheide betrek ken. De burgemeester van Mill en zijn echtgenote waren in 't kamp aanwezig om afscheid te nemen van de oude groep en de nieuwe welkom te hetent VERPLAATSING AMBON NEZEN TE BARNEVELD. In Barn|eveld heeft men zich steeds ovfer zeer correct 'optreden van dein de nabijheid onderge brachte Ambonnezen kunnen ver heugen. Ze zijn ondergebracht in de woon oorden „De Biezen'' en de „Schaf- felaar". Een enkele keer is er wel eens isprake geweest van enige spanning in deze woonoorden n.l. toen het besluit kwam, dat de Ambonnezen zelf voor de berei ding van het eten e.d. moesten zorgen. Tot grote moeilijkheden heeft dit echter geen aanleiding gegeven. Ingewikkelder werd de situatie, toen dezer dagen uit Den Haag de opdracht kwam tot verplaatsing van enkele gezinnen. Deze activiteit zou n.l. tot twee spalt kunnen leiden onder de Am bonnezen zelf, wat moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. De politiemacht, welke hiervoor op de been kwam, behoefde echter geen buitengewone maatregelen te nemen. Spoedig keerde de rust weer. Gisteren werden de Barnevel ders weer verrast door een grote politiemacht, die in bussen en vrachtauto's arriveerde en post vatte bij de woonoorden. Het bleek, dat er thans 20 ge zinnen verplaatst moesten worden naar andere kampen. (Bij de betrokkenen moet dit de BELGEN EN BELASTING. Belasting betalen vinden velen een minder prettig werk, en of men nu in Nederland woont of waar ook ter wereld, overal schijnt men er een hekel aan te hebben. België vormt daarop geen uitzondering. Men acht het daar zo'n ingrijpend gebeuren, dat de kranten er plaatselijke berichten aan wijden. Zo gaf een correspondent van een Vlaams blad het volgende bericht door aan zijn redactie. Het komt uit Oedelem. Wij laten het hieron der in onvervalst Vlaams vol gen: Weinig plezante begankenis. Reeds sinds een drietal weken komen de bedienden van de fis cus zitdag houden bij Achiel van Hove aan de kerk. Het is een droevige begankenis van men sen met de verfoeilijke „gele brief" in de handen, want men kan er reden toe hebben of niet, maar het is een feit, dat de weg naar de fiscus een der lastigste is, die de mens te betreden krjjgt. We hebben nochtans zelf kunnen bestatigen, dat die he ren zeer vriendelijk en erg toe geeflijk zijn, wat daarom alge lijk nog niet wil zeggen, dat ze alles geloven, wat men hen voor ■vaarheid vertelt. schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders heb ben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge- „De Vader van de Bruid". In het Luxor Theater staat vanaf gister tot en met Maandag op het ringste beweging U veroorzaakt. Drie- progr,amma een ^an maal daags flink wrijven met Akker's groot formaat, die de belangstelI g Kloosterbalsem, het onvolprezen middel overwaard is en de bezoeke£s waarvan de warmte-opwekkendebestand- *let eff,ia "ij n mLrna in delen diep in de weefsels doordringen Pf.z®=„t (loor,iat en de oorzaak van de pijn snel verjagen. soheugen blpve j t In korte tiid ruit v\\ 7evtfen-' Akker's het geheel in de lijn ligt van net Kloosterbalsem - „geen goud zo goed", menselijk gebeuren, Inderdaad een nodige argwaan hebben gewekt, maar het schijnt dat de burge meester, een oud-Indisch man, met grote tact de meesten hunner heeft kunnen overreden vrijwillig de verhuizing1 te ondernemen. De anderen moesten door de po litie worden gedwongen. Het officiële Russische persbu reau Tass heeft gistermorgen de inhoud van de jongste Russische nota aan Noorwegen gepubli ceerd. De nota beschuldigt de Noorse regering van massale ver nieling van Sow jet-Russische oorlogsgraven, teneinde 't Noor se volk de gelegenheid te ontne men de nagedachtenis van Rus sische soldaten, die „in de strijd tegen de Duitse fascisten vielen" te eren. Voorts verwerpt de nota de Noorse verklaring, dat het eiland Tjetta een betere en meer toegankelijke begraafplaats is en zegt, dat het veel gemakkelijker is voor de bevolking om begraaf plaatsen op het vaste land te be zoeken. Er is geen reden om te twijfelen aan de gevoelens van dankbaarheid van het Noorse volk jegens de Sowjet-Unie en haar leger, getuige de belangstel ling. voor de graven, aldus de Russische nota. De Russische re gering eist, dat „de vernieling van graven van Ritssische solda ten in het noorden van Noorwe gen" onmiddellijk wordt gestaakt en verwerpt het voorstel voor een gemeenschappelijke Rus- sisch-Noorse commissie. Volgens de nota ging het overbrengen van de resten van Russische soldaten gepaard met „ongehoorde beledi gingen aan het adres van de overledenen." Tenslotte wordt verzocht om een spoedig antwomtd van de Noorse regering. Radio-Teheran heeft „de lieden in Washington'' gewaarschuwd, dat zij dienden in te zien „niet al leen met premier Mossadeq te maken te hebben, maar met 18 millioen Perzen, die vastberaden bij hun besluit blijven". De radio, die eigendom is van de regering, gewaagde van de on derhandelingen, die op het ogen blik in Washington tussen dr. Mossadeq en de Amerikaanse re gering worden gevoerd. De Ver. Staten, aldus de radio in een „officiële" uitzending, dien den; te weten, dat iedere overeen komst, die de Britten in staat zou stellen winst te maken uit de olie productie, strijdig zou zijn met de Perzische wet op de nationalisatie van de die-industrie en daarom onaanvaardbaar. „Wij staan er nog steeds op, dat wij onze olie rechtstreeks aan de afnemers verkopen'', aldus de ra dio. filmwerk van ernst en luim, waar (in het laatste de boventoon voert, een buitengewoon prettige film zo als maar zelden wordt vervaardigd. Spencer Tracy levert in de film „De vader van de bruid" een ver tolking, die al zijn vorige in de schaduw stelt. Wij zien hem hier als bezadigd vader de periode door maken, voorafgaand aan en tijdens het huwelijk van zijn geliefde doch ter. Hoewel uiterlijk gerust op de goede en vlotte gang van zaken, ziet men hem innerlijk zenuwach tig en onvoorbereid voor plotselin ge moeilijkheden komen te staan. De wijze, waarop deze begaafde ac teur die weet op te lossen en zelfs zijn onrust weet over te hevelen op z(jn echtgenote, is kostelijk. Tracy speelt deze droog-komische rol onberispelijk. Dat uiteindelijk alles goed en naar regel verloopt, is hoofdzakelijk te danken aan de tact en geduldvolle „vader van de bruid". Weinige films hebben de laatste jaren zulk een goede inhoud en spel te zien gegeven als deze rol prent. Eindles R.K- Landbouwhuis- houdschooL Gister had de eindles plaats van de 1-jarige cursus andbouwhuis- MILITAIREN IN SCHOOLGEBOUWEN Op vragen van het Twedde Ka merlid! de heer Vermeer (Ari>.) betreffende die vordering van schoolgebouwen te Velisen in ver band met oefeningen van Neder landse strijdkrachten in Noord- Holland, heeft de minister van Oorlog, mede namens de minister van Binnenlandse Zaken en de mi nister van Onderwijs, het volgen de geantwoord: In het kader van de herhalings_ oefeningen 1951 zijn o.m. van 15 tot en met 17 October oefeningen gehouden in de omgeving van IJmuiden, Velsen, Castricum en Spaarndam. De troepen zijn op 15 October in de voormiddag in het genoemde gebied aangekomen en op 17 October in de namiddag vertrokken. Vordering in strikte zin heeft niet plaats gehad. De ingebruikneming betrof hier uitsluitend scholen. De scholen of gedeelten diaarvan zijn voor de legering van militairen ter beschikking gesteld, nadat die garnizoenscommandant te Am sterdam met de burgemeester van Velsen overleg had gepleegd. De gemeentelijke overheid heeft voldoende pogingen gedaan om andere dan schoolgebouwen te vorderen. De noodzaak tot het in gebruik nemen van schoollokalen vindt haar grond in de omstandigheid dat, mede als gevolg van in de laatste oorlog vanwege de bezet ter in het bijzonder in IJmui den uitgevoerde afbraakplari- nen, geen andere voor het onler- werpelijke doel geschikte ruimten aanwezig zijn. Dat in het onderhavige geval meer schoolruimte van het open baar dan van het bijzonder onder wijs in gebruik is genomen uitsluitend een gevolg van het feit, dat bij de aanwijzing van de gebouwen rekening diende te wor den gehouden met: a. De geografische ligging van de legeringsplaatsen in verband met een -goed verloop van de te houden oefeningen; b. De mate waarin die qua lig ging in aanmerking komende ge bouwen voor de legering idler mili tairen geschikt worden geacht; c. De toestand, waarin de school gebouwen verkeerden. Dinsdagavond werden, in Gel drop twee alleenwonende bejaar de mannen van resp. 70 en 76 jaar overvallen. Door de gemeen tepolitie te Geldrop werd onmid dellijk de politie in de omliggen de gemeenten gealarmeerd. Het gelukte- de rijkspolitie te Heeze zekere- D„ wonende in deze plaats, te arresteren. Hij is over gegeven aan de gemeentepolitie te Geldrop voor nader onderzoek. De overvallenen, de gebroeders B-, zijn beide schoenmaker van beroep. Dinsdagavond om half acht, toen ze in hun werkplaatsje het werk waren, kwam D. daar binnen, gemaskerd en met een cylinder-revolver in de hand. Hij heeft misschien gedacht bij deze oude heren, in korte tijd flink wat te kunnen incasseren Nu, dat kon hij ook, maar toch enigszins anders, dan hij zich voorgesteld had. Want de jongste van de beide broers, die, zoals gezegd, zeventig jaar is en ken nelijk nog zeer vitaal, wist on middellijk wat hem te doen stond. Hij hield zich zoals het een rechtgeaarde schoenmaker past, bij zijn leest en sloeg daarmee de revolver uit des overvallers hand- Er kwam een vechtpartij van, waarin de oudste broer, die er met zijr. 76 jaar ook nog best mag wezen, eveneens een werkzaam aandeel had en die al spoedig buiten de deur werd voortgezet, omdat een schoenmakerswerk plaats wat nauw is om er com fortabel in te vechten. Van de strijdvaardigheid van deze beide oude heren had de 23- jarige dader niet terug en hij koos al spoedig met zijn fiets het hazenpad in de richting Heeze, niet na eerst nog, een klap met een sctnenmaker.'hamer in ont vangst te hebben genomen. De Geldropse gemeentepolitie werd gealarmeerd en die waar schuwde op .haar beurt de rijks politie- in Heeze. De wegen wer den afgezet er>„ omdat de Gel- diopsa corpschef. wist, dat zulke overvallers voor of na hun daad nogal' eens een café binnenlopen, resp. om zich moed in te drinken of om de schril: te boven te ko men, liet. h'i dfe cafê's nagaan. Hij verzocht de rijkspolitie te Heeze om desgelijks, te doen- Het bleek een goede methode te zijn, want een van de- kasteleins in Heeze kon vertellen dat D. zijn zaak had bezocht en dat hij nogal last van zijn zenuwen scheen te heb ben. Waarop de Heezese politie D. van zijn bed lichtte. Niet ten onrechte^ want hij heeft inmid dels in. Geldrop een volledige be kentenis afgelegd. DE ANTI-PIJN TABLETTEN DOOR PRINS BERNHARD IN WERKING GESTELD. Gistermiddag heeft Prins Bern- hard op de IJmuidense kustwacht- post aan de monding van het Noordzeekanaal de eerste haven- radarapparatuur op het vasteland van Europa in bedrijf gesteld. Hij deed 'At met een draai aan een schakelaar, waardoor de bin nenkomende loodsboot „Belletrix" als- een lichtende stip verscheen op de beide grote schermen van deze hypermoderne apparatuur. De Prins heeft geruime tijd be langstellend naar de gesprekken tussen de kustwacht en de schip per van de „Belletrix" geluisterd oij dit perfecta binnenloodsen, dat ondanks de zware vloedstroom voor de kust precies, langs een rechte lijn gebeurde. En de Prins had. onverbloemde lof voor de ma nier,, waarop dfe Nederlandse indu strie in zo'n.' korte tijd de opdracht tot bouw van een havenradér in IJmuiden heeft uitgevoerd. Na de ingebruikstelling van het kostbare instrumentarium heeft de Prins aan de voet van de kustwachtpost een bronzeh gedenkplaat onthuld. Een plechtigheid, voorafgaand aan de ingebruikneming van de ra dar, bracht in een tent op de kop van de IJmuidense haven een grote schare genodigden bijeen. Precies om half vier opende Amsterdams burgemeester ,mr Arn. J. d'Ailly, de rij van sprekers met een toe spraak, waarin bij de voordelen van „radarisatie" van IJmuidens haven uiteenzette. De burgemeester deel de mede, iht bet gemiddeld 1000 u'ir per jaar in IJmuiden mist en dat de beloodsing van de schepen met behulp van radar het aantal daardoor vertraagde boten tot de helft zal kunnen terugbrengen. De burgemeester herinnerde aan de slechte omstandigheden, waaronder het kanaal 75 jaar geleden werd geopend, toen Koning Willem III en zijn gevolg op de opgejaagde Noordzee vrij wat last van zeeziek te hebben gehad. De voorzitter van de radar- staatscommissie, ir A J. W. van Anrooy, herinnerde er aan, hoe de Nederlandse industrie de ingewik kelde apparatuur in korte tijd ge reed heeft gekregen. Hij sprak de hoop uit. dat hier een expert van radarapparaturen op zal kunnen volgen. Uit naam van de Nederlandse electronische industrie voerde ir F. Philips het woord. Hij noemde dit jubileumgeschenk van die stad Am sterdam aan IJmuiden een teken van de belangrijke verschuivingen! die de afgelopen 75 jaar hadden plaats gehad: de industrie heeft een gedeelte van de welvaartsver- zorgende taak van de handel en de scheepvaart overgenomen en het is een aardig symbool aldus ir Phi lips dat de industrie nu iets af levert om handel en scheepvaart te helpen „en daarmede de oudste koopmansstad op het vasteland van Europa, Amsterdam, daadwerkelijk te steunen". Ir Philips droeg daarop hef appa raat aan burgemeester d'Ai-lly over, die het op zijn beurt in gebruik af stond aan de marine, vertegen woordigd door staatssecretaris Moerman. Deze aanvaardde het ge bruik van het apparaat onder een begeleidend dankwoord en sprak de wens uit, dat de radar zou wor den gebruikt in de geest van sa menwerking, die altijd heeft be staan tussen de grote harvenge- meenten en de marine. De Deense politie heeft van de politie van Turijn een overjas, een colbertjas en, een zegelring ontvangen van een man, die in Turijn in een kliniek voor gees teszieken is opgenomen. Deze voorwerpen zijn geïdentificeerd als behorende aan Boerge Moel ier, de Deense consulaire ambte naar, die 16 October spoorloos uit Antwerpen verdween. De man kwam de vorige week in Turijn aan: hij had zijn geheugen verlóren. Moelier had een baard van 3 dagen. Zijn voeten waren sterk gezwollen en men concludeert hieruit, dat hij het grootste deel van zijn reis te voet moet hebben afgelegd. Het enige wat de Italiaanse politie heeft kunnen achterhalen is dat hij een nacht heeft doorge bracht bii een boer in een dorp ten N. van Turijn. Hii had toen 520 Belgische franks en 250 Ita liaanse lires hii zich. Ook heeft hij enige uren bij een geestelijke doorgebracht, waar hij een stevi ge maaltijd gebruikte. De politie is hoogst verbaasd over het feit. dat Möellei- bijna half Europa kon doortrekken zonder papie ren. De Deense consel heeft zijn regering verzocht Moellers vrouw naar Turijn te zenden voor een definitieve identifice- ring. Een radiografisch naar De nemarken gezonden foto van Moelier stelde vrienden van hem in staat hem te herkennen, on danks de baard. Toen Moeller in Turijn aan; kwam, sprak hij Engels (hu heeft in de oorlog een tijdlang in Engeland gewoond)Ambtena ren van het Britse consulaat on derhielden zich met hem en men men over sport begon zeide, hu zich de „gebroeders Hansen ce herinneren. Toen kwam de Deen se consul met twee Deense voet ballers. John Hansen en Karl Hansen, met de man praten. Het bleek toen, dat hij vloeiend Deens sprak. Op een kaart van Europa, die hem werd getoond om te zien, of hij zich zijn reisroute zou herinneren, wees hu enkele plaatsen in Engeland aan. Men heeft daarom de hoop, dat Moel ier zich iets zal herinneren van zijn tijd in Engeland. houdonderwijs. Hierbij werd het woord gevoerd door de directrice mej. R. Lansu, Pastoor Dierick, de wnd. burge meester wethouder Sturtewaegen, de inspectriee van het landb. huis- houdonderwijs van de N.C.B. mej. Dieleman en het lid van het hoofd bestuur de heer Modde. Het diploma werd uitgereikt aan de cursisten: M. Buijze en Nelly Corveleijn te Aardenburg, L. Balie- geer, A. Maenhout en G. Onder- donck te Heille, F. Dhondt te Draaibrug en Nelly van de Waeter te St. Kruis. Het marktplein. Dezer dagen is men begonnen met de werkzaamheden aan het marktplein, overeenkomstig het be sluit van de gemeenteraad. De bestrating vóór het nieuwe gemeentehuis is bijna voltooid en een gedeelte van het grasperk is verwijderd. Vóórdat de Wilhelmi- naboom werd gerooid, is deze nog door velen gefotografeerd. De aan de rand van het plein staande ac- cacia's zijn verwijderd,, waardoor men een vrij uitzicht op het nieu we raadhuis heeft gekregen. Overgeplaatst. Met ingang van 1 November is de wachtmeester der Rijkspolitie A van Paschen overgeplaatst naar Rotterdam, afdeling parketgroep, De bietencampagne- Zoals alle jaren daveren thans ook weer de grote en kleinere vrachtauto's, geladen met suiker bieten,. langs de Zeeuws-Vlaamse wegen op weg naar de suiker fabrieken te Sas van Gent. Waar enkele jaren geleden de Zeeuws- Vlaamse klinkerwegen in deze najaarsdagen berucht waren we gens hun gladheid door de mod der en het slik van de vettige klei-akkers, dat door de auto's en. karren over de stenen werd ver spreid, nu. is dat euvel, dat een gevaar voor het verkeer vormde, bijna geheel verholpen. Het droge najaar is bovendien een factor van groot, belang geweest. De sui kerfabrieken draaien op volle kracht en het product, hoewel dit jaar minder gunstig uitgeval len, is door dit mooie weer ge makkelijker te bewerken en te verhandelen- De aanvoer is zoda nig geregeld, dat er hoegenaamd geen stagnatie te verwachten is- Ter verduidelijking hebben we bij een insider ons licht opgesto- iken, die ons uiteenzette, dat bijv- ]de C-S-M. te Sas van Gent een regeling heeft getroffen, door Zeeuws-Vlaanderen in verschil lende rayons te verdelen. In deze rayons, die ieder drie of vier ge meenten bestrijken, is een con troleur aangesteld, die uit een centraal punt het gehele vervoer tijdens de campagne regelt. Deze controleur heeft de beschikking over een zeker aantal vracht- auto's, welke zijn aangewezen door de fabriek voor het vervoer der bieten. Indien nu ergens bie ten voor opvoer gereed liggen, bericht de leverancier mondeling of telefonisch hoe groot de hoe veelheid is, en waar ze zich be vinden. Door middel van bonnen geeft de controleur daarna aan de vervoerders opdracht deze bieten op, te voeren, wat echter afhankelijji. is, van diverse andere omstandigheden, zoals de weke lijkse hoeveelheid bieten welke door de leverancier mogen wor den geleverd, en de maximum hoeveelheid, welke door de ver voerder per week mag worden getransporteerd. De weersomstandigheden zijn tot nui toe gunstig geweest en zonder noemenswaardige veran deringen kunnen we wel. ver wachten, dat het vervoer der bid- ten en het gedaver der vracht wagens over onze wegen binnen, afzien&are tijd weer voor een jaar achter de rug zal zijn. De voerd. Momenteel draait alles onder hoogspanning en als straks de campagne afgelopen is, zijn weer de nodige deviezen in ons land gehouden en kunnen de zwoegers op de akkers en achter het stuur, in de fabriek en in de magazijnen hun welverdiende rust gaan genieten. Voor de vaste kern op de fabrieken, die tijdens de campagne voor het grootste deel met de ploegen meerouleert, komt dan weer de tijd om alle machines na te zien of te ver vangen. Zij kennen dus niet zo veel rust, maar hun rust bestaat in de voldoening, dat ook in deze campagne de zaak weer heeft gedraaid, zoals dat van hen ver wacht werd. Eervol ontslag. Met ingang van 1 November is aan de heer C. Verboven, opzichter en machinist bij de Rijkskustver- lichting te Nieuwe Sluis, eervol ontslag uit de dienst verleend. Emigranten schip, voor Argen tinië. Het door de N.V.. Kon. Maat schappij „De Schel) ite" voor Argen tijnse rekening gebouwde emi- grantenschip „Alberto Dodero" is aan de opdrachtgevers overge dragen. De plechtigheid droeg een een voudig karakter. Aanwezig waren o.a. de Commissaris 'der Koningin, Jlir. Mr. A. F. C. de Casei^broot; de burgemeester van Vlissingeni MJr. Dr. B. Kolff; Dr. C. A. Pardo, oud-ambassadeur te Parijs, die het Argentijnse ministerie van Trans portwezen vertegenwoordigde en t.fc gezagvoerder van het schip. In een van de salons sprak de heer A. Smit, directeur van „De Schelde", een kort woord, waarin hij uiting gaf aan zijn vreugde, nu „De Schelde" het laatste van die voor Argentijnse rekening ge bouwde schepen heeft voltooildi. Spr. wees er op, dat de regering van Argentinië met goede en comfortabele schepen haar immi granten naar hun nieuwe vader land wil halen en wenst ha-ar ge luk met deze aanwinst Hartelijk dankte hij zowel de opdracht gevers als het „Schelde "-perso neel voor de geest van samen werking en toewijding, waarin het werk is uitgevoerd. Namens de Argentijnse regering en; de rederij sprak Dr. C. Paililo, die in dit. schip weer een treffend bewijis van het gedegen vakman schap van de Nederlandse scheeps bouwers zag. Juist Alberto Ddilero wiens naam dit schip draagt, heeft de stoot gegeven tot het uitbou wen van de Argentijnse handels vloot. Het was voor spreker ook een vreugde te kunnen meedelen, dat de Alberto Dcbtero" geregeld Amsterdam zal aandoen!, zodat de hand met Nederland zal woljiten bestendigd. Vervolgens werden, onder het spelen van het Wilhelmus en van het Argentijnse volkslied de Ne derlandse en de Schelde-vlag ge streken, terwijl de rederijvlag en de Argentijnse vlag in top gingen. Volgende week verlaat het schip "Vlissingen om op 17 November van Amsterdam uit de reis naar Argentinië te maken. Britse- oorlogsschepen op bezoek. Ter gelegenheid van de herden king van de landing op Walcheren door de geallieerden ;n 1944 zal de Britse marine behalve door een speciale delegatie worden vertegen woordigd door het iandingsvaai- tuig H.M.S. „Lot 404" e^.heL?2" trouillevaartuig H.M.S. „ML 6012 van het „Naval Rhine Flotilla Beide vaartuigen zulle» Zaterdag algemene verwachting is, dat be- 3 November te Vlissingen meren en gin December alle bieten voor Maandag 5 November weer versterking zullen zijn opge- varen. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 116) (Nadruk verboden). Hij boog diep. „Ik gloei roze rood van dat compliment. Op dit ogenblik van scheiden, treurt mijn hart. Mijn laatste wens de kille sneeuwdagen van de winter en de verschroeiende windloze dagen van de zomer mogen zij alle voor u lentetijd zijn". „U is wel vriendelijk, zei ze John Quincy nam zijn hand. „Ik ben blij, dat ik je heb leren kennen, Charlie", zei hij. „U gaat weer naar het vaste land", zei Chan. „De boze oceaan zal golven tussen ons. Toch zal ik de herinnering aan uw vriend schap dragen." John Quincy stapte in de auto. „En het afscheid is misschien niet voor eeuwig", voegde Chan er opgewekt bij- „Mogelijk zal mij eenmaal de vreugde van het reizen beschoren zijn. Ik zal ver langen naar de dag, dat ik u mag bezoeken in uw eigen huis en u een gezonde hand schudden." John Quincy bracht de wagen gang, en toen zij wegreden, stond Charlie Chan daar als een grote Budda op de trottoirband. „Arme Barbara", zei juffrouw Minerva na een poosje. „Ik zie er tegen op om haar dit nieuws te vertellen. Maar het is eigen lijk niet helemaal nieuw voor haar. Ze heeft mij gezegd, dat zij sedert zij aan land ging, heeft gevoeld, dat er iets niet i;i orde was tussen haar en Jennlson. Zij dacht niet, dat hij haar vader vermoord had, maar zij geloofde, dat hij er op een of andere ma nier in betrokken was- Ze heeft het plan om morgen de zaak met Brade te regelen en de dag er na heen te gaan, waarschijnlijk voor altijd. Ik heb haar overgehaald om een poos in Boston te komen logeren. Daar zul je haar zien." John Quincy schudde 't hoofd. „Neen, dat zal ik niet. Maar ik dank u, dat u me er aan herin nert. Ik moet dadelijk naar het telegraafkantoor." Toen hij uit het kantoor kwam lachte hij gelukkig. „In San Francisco", legde hij uit, „beschuldigde Roger me, dat ik een oude Puritein was. Hij noemde een reeks avonturen op, die, naar hij zei, mij nooit waren overkomen. Nu, de meeste heb ik nu meegemaakt, en dat heb ik hem getelegrafeerd. Ik heb ge zegd, dat ik dat baantje van hem aanneem." Juffrouw Minerva fronste de wenkbrauwen. „Denk daar nog eens goed over", waarscnuwde zii. „San Francisco is Boston met De culturele standaard is er veel lager, geloof ik. Je zult je daar eenzaam voelen O, neen, volstrekt met. Er zal daar iemand bij me zijn. Ik hoop tenminste, dat zij wil. Agatha?" „Neen, Agatha niet. De cultu rele standaard was haar te laag Ze heeft onze verloving verbro ken-" „Barbara dan?" „Neen. Barbara ook niet." „Maar ik heb weieens ge dacht „U dacht, dat Barbara Jenni- son wegstuurde om mij. Dat dacht Jennison ook dat is nu alles duidelijk. Daarom probeer de hij me bang te maken, zodat ik uit Honolulu vertrekken zou, en stuurde hij zijn opium smok kelende vrienden op af' Barbara is niet verliefd °P We begrijpen nu, waarom ze verloving verbroken heeft. Agatha niet, Barbara niet herhaalde juffrouw Minerva. Wie is dan U hebt haar nog met ont moet, maar dat gelukkig voor recht wordt u deelachtig voor u slapen gaat. Het liefste meisje op de Eilanden of op de wereld. De dochter van Jim Egan, over wie u hebt horen spreken^ als de verheerlijkte strandjutter. Weer fronste juffrouw Minerva de wenkbrauwen. „Het is een groot waagstuk, John Quincy. Ze heeft niet de achter grond „Neen, en dat is een aangena me' afwisseling. Zij is het nichtje van uw oude vriend wist u dat?" „Ja", zei juffrouw Minerva zacht. „Uw goede vriend uit de tach tiger jaren. Wat zei u ook weer tegen me? Als jouw kans ooit komt (Slot volgt.) Binnenkort zal in het Italiaanse parlement een wetsontwerp in - handeling worden genomen beoogt het analphabetisme te St'volgens een officiële schatting kan mber dan 10 proeent van de 46 milUpen Italianen lezen noch schrijven. Reeds zijn aanzienlijke resulta ten bereikt bij de bestrijding van het analphabetisme. In 1871 kon n.l. ongeveer 73 procent van de Italianen lezen noch schrijven. Een van de belangrijkste oor zaken van het probleem is de ar moede van de Zuidelijke gebieden, waar de bewoners hun kinderen niet naar school sturen, omdat zij hen als arbeidskrachten niet -kun nen missen. Door voort te gaan met de nieu we grondverdeling in Z.-dtahë, hoopt de regering ook de toestand van het onderwijs te verbeteren. Volgens de huidige regering be staat er leerplicht voor kinderen van 6 tot 11 jaar. 4.900.000 Kinde ren volgen thans dit onderwijs. Ongeveer 715.000 van deze kin deren zetten hun opleiding voort op middelbare scholen tot hun 14e jaar. Een andere oorzaak van de moei lijkheden op onderwijsgebied in Italië is het feit, dat duizenden scholen in de tweede wereldoorlog vernield of beschadigd zijn. Boven dien zijp talrijke scholen nog bezet dóór daklozen. Sinds het einde van de oorlog zin 25.000 nieuwe lagere scholen gebouwd. Er bestaat echter een tekort van tenminste 5000, zowel voor 't opnemen van nieuwe leer lingen als om de overbevolkte scholen te ontlasten. De jaarlijkse uitgaven van het ministerie van Onderwijs zijn sinds het einde van de oorlog ge stegen van 26.000 milltoen lire (on geveer 150 millioen gulden) tot 200,000 millioen lire (ongeveer 1150 millioen gulden), of ongeveei 10 procent van de gehele begro ting. Volgens het ontwerp zal het on derwijs voor kinderen van 6 tot 14 jaar kosteloos en verplicht zijn. Ten aanzien van het kleuteron derwijs, dat niet verplicht is, be paalt het ontwerp, dat iedere ge meente hetzij zelf, hetzij in sa menwerking met particulieren een kleuterschool moet oprichten. Het is mogelijk hier voor staats subsidie te krijgen. Een Westduitse chemische fa briek heeft Donderdag met het gewone lijntoestel van de K.L.M. naar Zuid-Amerika honderd am pullen met een staalpreparaat naar Buenos Aires gezonden. Zij ziin een geschenk voor de vrouw van de Argentijnse president, Evita Peron, die, zoals, bekend, aan bloedarmoede lijdt.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2