Egypte Engelsen drastische maatregelen dreigt met arresteren Egyptenaren ONTSTEMMING IN FRANKRIJK De onderhandelingen te Pan Moen Djon S.S. Majoor Reder veroordeeld De kwestie Marokko VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1874. Verschijnt dagehjte - Ultgeelster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cerRj De Egyptische regering heeft de Britse militaire autoriteiten medegedeeld dat zij „drastische stappen zal nemen", indien de Britse troepen met ophouden een „agressieve houding jegens de Egyptisc e p in de Suez-kanaalzone aan te nemen WEERSVERW ACHT IN G. hoogwater. RUSSISCHE AANVAL OP KIRK De voedelrantsoenering in Engeland Bijzondere postzegels buiten gebruik De kapper met het aparte cachet^ VERZENDING ZEEPOST Hei Engelse volk gaai versobering iegemoei „Eerste vlucht enveloppen De Nederlandse emigratie naar Australië Krankering bij Abonnement. Terneuzen Lirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57r - Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur. 20ló Gironummer 38150 abonnementsprijs4,55 per kw^aal Per week 37 cent - Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum F*' advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr« Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Van diplomatieke zijde is Don derdag te Cairo vernomen, dat de Russische dipomatieke ver tegenwoordigers in het Midden- Oosten spoedig een bijeenkomst zullen houden in de hoofdstad van een der Arabische landen. ten in zeven beschermde gebie den zullen worden onderge bracht. Voor verscheidene hon derden gezinnen zal in deze ge bieden geen plaats zijn; zij zullen naar Engeland worden gezon den. Tot de eenzijdige Egyptr 'er ivraulöVirc mautu. UCU. a. w J -iqqc Het te New Delhi verschijnen- sche opzegging van het in 193b He riaeblad ,The Statesman" I met Engeland gesloten verdrag ?r Donderdag op aan, dat stond het Britse militairen vrij de verbomie nen onverwijld een zelf huisvesting voor hun gezin- ormerbevel voor het Midden- nen te zoeken. Oosten zullen instellen en dat behalve Engelse ook Franse en Amerikaanse troepen in de Suez- kanaalzone zullen worden gele* cerd. Het Indische dagblad wil nog andere troepen, „waaronder ook een Turks contingent in de zone gelegerd zien. Daar er thans geen basis schijnt te bestaan voor onder handelingen tussen Engeland en Egypte, bestaat er alle reden van de Suez-kanaalzone openlijk datgene te maken wat het sinds lang in de practijk is geweest: een aangelegenheid, waarvoor de gehele vrije wereld verant woordelijk is. Het is onrechtvaardig de last voor de militaire bescherming van dit gebied uitsluitend op Engelse schouders te leggen, waardoor Groot-Britt annië op niet gerechtvaardigde wijze als ,,de aartsvijand der Arabische landen" wordt afgeschilderd". Een woordvoerder der Egypti sche regering heeft Donderdag medegedeeld, dat de minister van Binnenlandse Zaken een ,,in krachtige bewoordingen gesteld protest" heeft ingediend bij de Britse militaire autoriteiten in de Suez-kanaalzone. Hij gaf met nader aan, welke maatregelen de Egyptische regering zich voorstelt te nemen. Be Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, sir Zafroel lalt Khan, verklaarde Donderdag nd aankomst op een der Londen- se vliegvelden tegenover ver sldggevers o.m.: „Indien wij op enige manier - van dienst kunnen zijn bij de oplossing van het buitengewoon moeilijke vraagstuk van de SUez-kanaalzone, waardoor thans de betrekkingen tussen Enge land en Egypte worden vertroe- beid, zijn wij ter beschikking van beide partijen. De Egyptische „waakzaam heids- en bevriidingsgroep'' in de provincie Sharkia heeft Don- derdag medegedeeld dat elke Egyptenaar, die wordt schuldig bevonden aan samenwerking met de Britse troepen in de Kanaal zone, zal worden gegeseld en dat op zijn gezicht in het openbaar met een rood gloeiend ijzer een merk zal worden gedrukt wegens „het bedrijven van hoogverraad In het gehele gebied der zone zijn pamfletten verspreid, waar in alle Egyptische leveranciers handelaars en vrachtautobe stuurders met deze „straffen worden bedreigd. „Verdachten zullen dook een „volksgerecht" worden berecht", zo heet het in deze pamfletten. De Britse autoriteiten hebben censuur ingesteld op berichten over de arbeidstoestand m de Kdnaalzone. Woensdag had ruim een vijfde gedeelte van de onge veer zeventig duizend Egypti sche arbeiders in de zone het werk neergelegd. Een Britse militaire woordvoer der heeft Donderdag te r ayia medegedeeld, dat de gezinnen van leden der Britse strijdkrach- De Britse militaire autoritei ten hebben het verbod op het vervoer van zware olie over de weg van Suez naar Cairo weer opgelegd. In cairo heeft Donderdag een Egyptische woordvoerder ver klaard, dat vijf dagen geleden de Egyptische minister van Econo mische Zaken, Soliman Pasja, de Roemeense zaakgelastigde, heeft „gepolst" over de mogelijkheid van levering van Roemeense olie aan Egypte via Alexandrië. Uit Tel el Kebir is gemeld, dat een mishandelde wachtsman is aangetroffen met twee gebroken benen en een schedelbreuk. Bij Ismailia heeft Egyptische politie een menigte geholpen bij het om verwerpen van twee met flesjes Coca Cola geladen vrachtauto's. !De menigte deed zich aan de drank te goed en gooide met de lege flesjes naar voorbijkomende Europeanen. In Fayid heeft een Britse woordvoerder medegedeeld, dat de Britse vlootstrijdkraChten op nieuw over het kanaal zijn ver deeld om moeilijkheden door de staking der arbeiders het hoofd te kunnen bieden. In de afgelo pen 24 uur waren door het per soneel van de marine 20 Britse en 25 andere schepen in het ka naal gemeerd. Volgens berichten werkt 't nieuwe eonvooisysteem bii dag bevredigend. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen slechts een kleine kern van trouwe Egyptische ar beiders over zal zijn. Dan zullen de Britse autoriteiten kunnen na gaan hoeveel geschoolde en on geschoolde arbeiders mogelijk uit Engeland, de Soedan, Malta, Cypres en Mauritius naar Egypte overgebracht dienen te worden. Volgens regeringskringen in Cairo heeft de gouverneur van Port Said, Mahmoe Ghazaly Bei, op last van de minister van Bin nenlandse Zaken de leider van de bond van arbeiders in het Suez-kanaal ontboden en hem ge zegd, dat de haven- en andere arbeiders in de kanaalzone hun boycot tot Britse oorlogsschepen en andere schepen die goederen voor de Britse troepen in de ka naalzone vervoeren, dienen te be perken. In regeringskringen er kent men, dat iedere belangrijke belemmering van de vrue han delsvaart door het kanaal stellig internationale reacties tot ge volg zal hebben, die de roering op het ogenblik zorgvuldig ver- miideenvoWorzitter van de Egypti sche socialistische partij,Ahme Hoessein, die kort Kleden uit de gevangenis is ontslagen heeft in tiet socialistische blad „Het Nieu we Volk" een oproep gepubliceerd waarin hij zegt, dat >'v'an I,uaJ aan de Egyptische soctahsten met kogels, dolken en ontplofbare stoffen aan de zijde van het leger, de politie en de formaties vrijwil ligers zullen strijden om de Brit ten uit het land te verjagen Vastgesteld kan worden, aldus A.F.P., dat het de regering is ge lukt de beide werkzaamste groe pen van de oppositie, de Moham medaanse Broederschap en de so cialisten, voor zich te winnen. Het zijn vooral de jongeren van deze groepen, die zich aan een heftige anti-Britse propaganda wijden. Ook hebben zij zich bewapend en controleren zij alle naar de ka naalzone leidende wegen om te verhinderen, dat arbeiders en voorraden naar de zone worden vervoerd. In het Engels gestelde vlug schriften zijn onder de Britse sol daten verspreid, waarin wordt ge zegd: „Britse soldaten, welk een glorierijke daden volbrengt gij door op weerloze burgers te schie ten Gedenk het oog om oog, tand om tand". De vlugschriften waren ondertekend door „de verdedigers van de Islam". BRITTEN ARRESTEREN EGYPTENAREN. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat zeven Egyp tische politiemannen, onder wie een luitenant, met geweld door de Engelsen zijn meegenomen naar het Britse kamp te Tel el Kebir (kanaalzone) De mannen waren belast met de bewaking van de weg naar Tel el Kebir. De minister zei voorts, dat ook een Egyptische hoteleigenaar uit Suez door de Britse troepen is gearresteerd en naar een Brits kamp gebracht. De Engelsen hadden meegedeeld, dat hij anti Britse propaganda maakte en uit - WAOef de kanaalzone verwijderd moest worden. Het Egyptische ministerie heelt meegedeeld, dat sinds 16 October bij incidenten met Engelsen in de kanaalzone twintig Egyptena ren zijn gedood, namelijk 16 te Port Said en Ismailia, één te Suez en drie in de provincie Sjarkia. De Britse militaire autoritei ten hebben medegedeeld, dat krachtige maatregelen getroffen worden tegen „anti-Britse agita tors". Een Egyptische officier van politie was gearresteerd, omdat hij aan de employé's van het Egyptische ministerie van Oor log had gezegd dat, als zij 3 Nov. nog in de kanaalzone zouden werken, zij doodgeschoten zou den worden. De Britse militaire inlichtin gendienst, aldus Reuter, heeft vernomen, dat de Egyptische po litie passen van Egyptische ar beiders, die te Tel el Kebir wer ken, verscheurt. Donderdag en Vrijdag is in de kanaalzone betaaldag. Generaal Erskine heeft in alle loonzakjes n boodschap doen sluiten, waar in hij zegt er van op de hoogte te zijn, dat de arbeiders opdracht hebben de zone te verlaten na het ontvangen van het loon en dat hun elders werk is verzekerd. Hij verzoekt de arbeiders echter te overwegen, dat de Engelsen hen „steeds rechtvaardig hebben behandeld en zulks zullen blij ven doen. Zo nodig zullen zij U voeden en huisvesten en U tegen aanvallen verdedigen". Volgens een woordvoerder van de R.A-F. heeft een niet genoemd aantal Egyptenaren, nadat ze hun maandsalaris in ontvangst geno men hadden, het station van de R.A.F. te Ismailia verlaten, het geen last veroorzaakte. Het weg lopen van de Egyptenaren was echter niet van invloed geweest op de algemene gang van zaken, aldus de woordvoerder. Reuter meldt verder, dat in café's in de kanaalzone Arabi sche vlugschriften zijn aange troffen, waarin Egyptenaren, die na de eerste week in November voor de Engelsen blijven werken worden bedreigd. Ook expediteurs in Port Said onder wie vele Engelsen, hebben dreigbrieven ontvangen. In Is mailia waren op verscheidene plaatsen Arabische biljetten aan gebracht met het verzoek aan Egyptenaren op staande voet de dienstbetrekkingen bij Britse mi litaire instanties op te zeggen- Zij, die voor de „smerige Engel sen" zouden blijven werken, zou den vermoord worden. Leden van de Egyptische poli tie te Fayid in de kanaalzone hebben Donderdag bij de Egyp tische gouverneur en bij de mi nister van Binnenlandse Zaken van Egypte tegen het door de Engelsen uit de zone zetten van de Egyptische inspecteur van po litie, die employé's van het Egyp tische Ministerie van Oorlog met de dood had bedreigd, indien zij 3 November nog in het omstre den gebied werkzaam zouden zijn, geprotesteerd. *De arbeiders van het kamp der Britse luchtmacht hebben uit protest tegen de uitzetting het werk neergelegd. Zij zijn naar Ismailia vertrokken. Donderdag zijn twee inspec teurs en vier agenten der Egyp tische politie wegens „anti-Britse bedrijvigheid" uit de kanaalzone gezet. Een Britse militaire woord voerder verklaarde, dat een der inspecteurs een vooraanstaande rol had gespeeld bij „het aan moedigen van Egyptische arbei ders om de zóne te verlaten en het bevorderen van niet-samen- yerking met de Engelsen". De andere inspecteur en de vier agenten moesten -de zóne verla ten, omdat zij „gepoogd hebben Egyptische arbeiders te verhin- deren voor het Britse garnizoen te Fayid te werken." In het communique van net hoofdkwartier der Britse marine in het Suez-kanaal wordt gezegd, dat de Britse eenheden zodanig ziin gestationneerd, dat het hootd geboden kan worden aan eventu ele arbeidsmoeilijkheden in het kanaal. De marine heeft tot nu toe 220 schepen door het kanaal geholpen, waarvan 100 met-En gelse Het nieuwe convooistelsel werkt bevredigend, .aldus het communiqué. De minister Buitenlandse Zaken, Serag el Dm pnn-in Heeft verklaard, dat ue huidige spanning, die hij a{s z^r ernstig beschreef, zou blijven voortbestaan, zolang de Britse troeDen op Egyptisch grondge bied zouden blijven. Indien de Britse troepen zouden vertrekken zouden zich ruime mogelijkheoen openen voor het regelen der toe komstige betrekkingen tussen Engeland en Egypte.. De minister zeide voorts, dat zijn regering het afsnijden van het olievervoer uit de kanaalzone ernstig opvat, te Een dergelijke maatregel had ernstige gevolgen voor de burger bevolking, Egyptenaren zowel als buitenlanders. Cairo, zo zeide hu, had slechts benzine voor enkele daEln tekort aan olie en benzine zou tengevolge hebben, dat de verbindingen verbroken zouden worden en het bevloeiings- en af wateringsstelsel en de elektrici teitsvoorziening in de war zou den lopen. Bovenal echter zouden de bakkerijen benadeeld worden. De Engelsen vergisten zich ais zii meenden op deze wijze druk op de regering en hetvolkvan Egvpte te kunnen uitoefenen. De gouverneur van Port Said, zo deelde de minister mede, heeft geprotesteerd tegen de uitzetting van Egyptenaren ultjle kanaal zone De Engelsen hadden het protest beantwoord door nog meer Egyptenaren uit de zone te zetten de Egyptische regering Shikt echter over middelen om dergelijke agressie het hoofd bieden" Het Engelse optreden was .nauwelijks" met de militai re eer in overeenstemming te brengen. Volgens Renters correspondent Harold King is Frankrijk, dat door Engeland wordt gesteund, voor nemens z-'ich krachtig te verzetten tegen een bespreking miet Marok ko door de algemene vergadering van de Ver. Naties. De bekendmaking dat de V. S. zich zullen onthouden bij een stemming over het Franse voor stel dat de V. N. niet bevoegd( zijn' de kwestie-Marokko te be spreken, heeft verbijstering en ontstemming gewekt bij Franse functionarissen en regeringslei ders, zo schrijft King. De Fransen, aldus King, begrij pen niet waarom de V. S. zouden weifelen hun Franse bondgenoot in het Atlantische pact volledig te .steunen, aangezien het vermo gen van Frankrijk om een zo groot mogelijke bijdrage tot de gemeenschappelijke verdediging te leveren afhankelijk is van bet be houd van zijn positie in Marokko en het overige gebied van Frank- rijk in Noord-Afrika. ren om betrekkingen tussen lan den, verbonden door een bilateraal verdrag, zoals Frankrijk en Ma rokko, te bespreken. Hij. voegde aan toe dat de sultan van Ma rokko er' nimmer om gevraagd had, dat de kwestie door de V. JN. behandeld zou worden. Integenr deel, de sultan had kort geleden eeneraal Guillaume medegedeeld, dat er geen sprake kon zijn van een ontwikkeling van Marokko zonder de steun vian Frankrijk De woordvoerder wees er verder op dat het in de afgelopen 5 jaar nog nooit zo rustig was geweest in tegenstelling tot de toestanhlen in die landen van de Arabiscne Donderdagmorgen zijn de bespre kingen over een wapenstilstand te Pan Moen Djon hervat. Een woordvoeder der V. N. heeft ver klaard, dat het communistische voorstel van Woensdag de grootste stap voorwaarts in de richting van een wapenstilstand sinds de her- atting van de onderhandelingen was. De noordelijken hadden vol gens een woordvoerder hun voor stel hun voordeligste en laatste aanbod genoemd. Hoewel het noordelijke voorstel het gunstigste is, dat zij tot dusver hebben gedaan, zijn waarnemers van mening dat het voornaamste bezwaar der verbondenen de vraag zal betreffen, wie Kaesong, de vo rige onderhandelings-plaats, in han den heeft. Er is Donderdag tweemaal te Pan Moen Djon vergaderd. Het jongste communistische voorstel is aan de hand van kaarten bespro ken, „niet in de eerste plaats .zo als een woordvoerder der verbon denen mededeelde „om overeen stemming over de bestands-linie te bereiken, doch om een volledig be grip van de strekking van 't voor stel te krijgen. Er is niet gespro ken over Kaesong. Een definitieve beslissing is niet bereikt. Sommige Franse leiders .aarze len niet In vertrouwelijke ge sprekken te zeggen, dat de hu.- dige houding der V. S. niet te Verenigen lijkt met de geest en de doelstellingen van het Noord- atlantlsche pact. de gevechten zullen voortgaan, totdat de gehele agenda van de wapenstilstandsbespreking zal ziin afgewerkt. Overeenstem ming over een bufferzone zou geen regeling voor de oorlog in Korea betekenen en Hill meende, dat beide partijen vrij zouden zijn om aan te vallen, terwijl an dere punten van de agenda wer den besproken. In een uitzending van Radio- Peking is gezegd, dat de door de communisten voorgestelde gede militariseerde zone van een punt aan de Koreaanse oostkust lb km ten Z.O. van Kosong in wes telijke richting loopt door een punt vijf term ten N. van Jong tsjongni, een punt 10 km ten Z. van Koemsong, een punt -1 tem ten N.W. van Koemhwa en een punt ongeveer 12 km .ten N O van Tsjoksong. Dan buigt de lijn af naar het Zuid-Westen, loopt door een punt één kilometer ten W van Pan Moen Djon en be reikt de mond van de Imdjin op 20 km ten Z.O. van Kaesong. De woordvoerder zei nog, dat Donderdag niet was gesproken over de vraag welke partij Kae song zou bezetten. Waarnemers menen, dat de V.N. zich krachtig tcffcn ieder voorstel om Kaesong achter de communistische linies te plaatsen, zullen verzetten. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume verklaarde op een perslunch op oe vraag, wat hij dacht van de Ame rikaanse politiek in Marokko: Ik vraag alle vrije landen, on ze politiek in Marokko te steunen en zich niet te verbergen achter een voorzichtige neutraliteit en evenmin voeling te houden met onze ergste vijanden daar die niet louter nationalisten zijn maar wil de religieuze fanatici". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat het State Department ten onrechte meende, dat de V. N. bevoegd wa- liga die thans 'n bespreking van de kwestie Marokko door de V. N. eisten. De Franse critiek op de Ameri kaanse politiek in Marokko, zo besluit King, is reeds enige tijd gaan.de en beperkt zich niet al leen tot de officiële houding van het State Departmenft, maar strekt zich ook uit tot de activi teit en de houding van zeker» A/mcr.'kaanpe burgers in Marokko. VERKIEZINGEN IN MAROKKO. Gisteren zijn in Marokko ver kiezingen gehouden voor oe raadgevende vergadering. In een wijk van Casablanca kwam het tot ongeregeldheden fu^ren^na tionalisten, die door c0™™urns- ten werden gesteund, en tie. Een persoon werd door de politie doodgeschoten. Vier poli tiemannen werden gewond. Er ziin vele arrestaties verricht. Troepen zijn aangerukt om de or de te herstellen. Elders m het protectoraat was het rustig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Later meer bewolking. In de ochtend op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de middag plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen N.W. en Z.W Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 3 NOVEMBER. Breskensg Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.50 4.25 5.05 5.15 n.m. 4.09 4.44 5.24 5.34 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 2 7.35 17.12 3 7.36 17.10 MAAN op onder 11.55 13.01 LUIT.-KOLONEL HILL OVER DE BESTANDSBESPREKING. Donderdagavond heeft de woordvoerder van de V. N., lui tenant-kolonel Hill, verklaard dat uit de besprekingen van de sub-commissies is gebleken, dat er „algemene overeenstemming" bestaat tussen de communisti sche en de geallieerde voorstel len voor een bufferzone voor het gedeelte tussen Koemhwa en de Koreaanse oostkust. Er waren echter grote verschil len van opvatting over een „con tactlijn" tussen Koemhwa en de westkust zo voegde hij er aan toe. Volgens de Verbondenen ligt de linie, zoals de communisten zich «ie denken, in het algemeen ten Z. van de feitelijke geallieer de linies. Hill zei, dat de V.N. nu een grondig begrip hebben van het communistische voorstel, doch er is geen overeenstemming bereikt. Hij legde er de nadruk op, dat 18.26 19.35 Dh gewezen S S-rrjajoor Walter Reder is te Bologna tot levens lange gevangenisstraf en verlies van de soldateneer veroordeeld Wegens het doen vermoorden van ongeveer 1000 Italiaanse burgers". Hij wordt er Van beschuldigd vrouwen en kinderen met vlam menwerpers te hebben laten Ver branden en gehele gezinnen le- verid in hun huizen te hebben ver brand. Hij deed zulks als tegenmaatre gel tegen het optreden van een anti-Duitse leider van de onder grondse in 1944. leider kwam 29 September met 100 van zijn mannen in een KOREA-VRIJ WILLIGERS KEERDEN TERUG. Gisteren hebben de eerste Korea- vriiwilligers, die met de „General C. C. Ballou" te Rotterdam waren aangekomen, voet aan wal gezet. Ze waren met 36 man, Nederlan ders, Fransen en Belgen. an de Nederlanders waren er 9 ziek ot gewond, tien anderen waren nog van het oorspronkelijke detache ment die om verschillende redenen in Korea waren achtergebleven. De Fransen gingen rechtstreeks naar het vliegveld Valkenburg. Ze zijn vijftien in getal en keerden per vliegtuig naar hun land terug. VAN HET FRONT. Aan het gehele front is de acti viteit verminderd. Chinese en N. Koreaanse patrouilles tasten de po sities van de V.N. af. De Chinezen drongen voorposten der verbonde nen aan het westelijk front ten N. van Jontsjon terug. Ten Z.O. van Koemsong aan het centrale iront en in het Oosten sloegen eenheden der verbondenen communistische proefaanvallen af. Volgens de laat ste berichten van het front is er enige sneeuw gevallen. Het Sow jet-Russische week blad „Nieuwe Tijden" heeft in zijn jongste nummer een hevige aanval gedaan op de Amerikaan se ambassadeur admiraal Alan Kirl: wegens een redevoering, die hij op 17 October te New York heeft gehouden. In een artikel onder het op schrift „Diplomaat-kameleon" be schuldigt het blad de Ameri kaanse ambassadeur van „laster lijke aanvallen tegen de Sowjet- Russische maatschappij en het Russische volk, onbehoorlijk voor een te Moskou geaccrediteerde diplomaat-" De „Daily Graphic" deelt mede, dat de conservatieve partij vóór de Britse verkiezingen heeft be loofd een einde te zullen maken aan de voedselrantsoenering- Volgens het conservatieve blad heeft Sir Walter Womersly, voor zitter van de nationale kamer van koophandel op een bijeen komst in een Londense voorstad medegedeeld, dat deze belofte, om zo spoedig mogelijk door wij ziging in de aankoop- en, distri butiemethoden een einde te ma ken aan de voedselrantsoenering, één van de vijf beloften was, welke aan de nationale kamer van koophandel werden gedaan. De volgende (bijzondere) post zegels worden met ingang van Januari 1952 buiten gebruik ge- gesteld cn worden voor de fran kering waardeloos. a. De herdenkingszegels 375- jarig bestaan der Leidse universi teit, uitgegeven in 1950; fran- keerwaarden 10 en 20 cent. b. De heropbouwzegels, uitge geven in 1950; frank eerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent. c. De zomerpostzegels, uitgege ven in 1950; frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent. d. De weldadigheidspostzegels, uitgegeven in 1950; frankeerwaar den 2, 5, 6, 10 en 20 cent. gevecht om het leven, aldus de beschuldiging. De weerwraakmaat regel en wer den v-oortgezet tot 5 October. In die dagen werden volgens de aan klager ongeveer 1800 burgers ge dood. De Duitsers verloren hierbij slechts 10 man. Reder was bevel hebber van 'n verkenningspantser- bataljon van fdë 16e pantserdivisie. Naar men zegt heeft Mussolini een scherp protest aan Hitier ge zonden over het optreden van Re der. Het vonnis werd door Reder en het publiek in stilte aangehoord. Eerder had een vrouw geroepen: „Verbrand hem, schiet hem neer" en honderden hadden met haar in gestemd zodat de politie moest verschijnen om een oproer te voorkomen. (Advertentie) salons r.robert" marki-'HjY brouwerijstr. 9 jerneuzEn wij adviseren u kort haar maakt jong, aantrek kelijk, sportief, vlot, laat ons uw haar verzorgen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzenden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s- Willem Ruys (19 Nov.). Nicuw-Guinea: m.s. Talisse (15 Nov.). Antillen: m-s. Oberon (10 Nov.). Suriname: m.s. Stentor (20 Nov.). Canada: s-s. Hastings (5 Nov-). s.s. Rijdam (7 Nov.) Australië: via Engeland (3 Nov.) Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 Nov.) De regering van Churchill zal het Engelse volk de volgende week voorbereiden op nieuwe versobering. De regering zal dan in het parlement de maatregelen aankondigen, die zij zich voor stelt te nemen om verdere ach teruitgang van de betalingsba lans tegen te gaan. Zoals bekend is heeft Engeland een tekort op zijn betalingsbalans, dat thans meer dan 600 millioen pond ster ling per iaar bedraagt. De dol larreserve van Engeland is op t ogenblik weliswaar groter dan in 1949, doch vermindert snel. Churchill zal in de eerste plaats trachten een einde te maken aan erspillingen in de regeringsde partementen. De minister van Financien, Richard Butler, die de volgende week de economische debatten in het parlement zal openen, zal zijn plannen voor herstel van de nor male stabiliteit uiteenzetten. De jongste rapporten van zijn amb- tenaren hebben Butler overtuigd, van de noodzaak van onmiddellij ke en krachtige maatregelen. In verband met de eerste vluch ten naar Tokio en Sydney op 4 en December heeft de K.L.M. ten gerieve van de veis verzamelaars van „eerste vlucht enlelo-ppen" bij zondere enveloppen ontworpen met voorgedrukt adres, welke als brief naar Tokio en/of Sydney verzonden, door de zorgen van de posterijen en de K.L.M. weer aan de afzenders zullen -orden terug bezorgd. De Nederlandse P.T.T. beeft voor beide vluchten een speciaal poststempel laten vervaardgen, waarmede de poststukken, Welke met de eerste vluchten worden verzonden wordeil afgestempeld, terwijl aan de posterijen van Ja pan en Australië is verzocht de poststukken na aankomst ook af te stempelen. De enveloppen zullen in Novem ber verkrijgbaar zijn bij alle K.L. M.-passagekantorerl en -agenten in Nederland, tegen de prijs van 10 cent per stuk. Het verschuldigde porto inclu sief luchtrecht bedraagt voor brieven tot 5 gram naar Tokio 85 cent en voor brieven naar -Syd ney 90 cent. Brieven voor Tokio dienen, ter post te worden bezorgd uiterlijk 2 December en brieven voor Syd ney 5 December. De opbrengst van de enveloppen komt ten goede aan het Roode Kruis. Het aantal Nederlanders, dat naar Australië emigreert, neemt gestadig toe. Dit heeft de Austra lische minister voor Immigratie Holt in het Huis van Afgevaar digden verklaard, aldus meldt de „Times". In 1949 kwamen 1200 immigranten uit Nederland, in 1950 10-000 en in de eerste helft van 1951 alleen al meer dan 10.000.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1