Verzetsactie in Egypte Het in spionnage-proces Zweden DE ATOOMBOM Noordelijken willen nieuwe bufferzone Exhorbitante winst op krantenpapier Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen NOORS ANTWOORD AAN DE SOWJET-UNIE Sowjet-Russische stap bij Arabische regeringen Oorlog van lange duur Andersson bekent schuld De economische en financiële politiek van de Franse regering Schrijven aan de minister over de brandstoffenverdeling Prijs lichtpetroleum verhoogd De „koude oorlog De Egyptische verzetsbeweging, die met vecht- groepen werkt, heeft een actie op grote schaal onder nomen om de Britse strijdkrachten weg te werken uit de Suez-kanaalzone. De vechtgroepen worden gevormd door nationalistische organisaties, zoals de rechtse politieke en religieuze Mohammedaanse broederschap. Twee escadrilles van de R.A.F. bege ven zich met spoed naar de Kanaalzone om de ge zinnen der Britse militairen en de militaire installa ties te beschermen. Ook het Britse granizoen in dit gebied wordt versterkt. DE VAART DOOR HET SUEZ-KANAAL Ernst Andersson, de Zweedse onder-officier bij de marine, die beschuldigd van spionnage terecht staat, heeft bekend zes of zeven spionnage-opdrachten voor de Russen te hebben uitgevoerd. Hij bekende gegevens verzameld te hebben omtrent Zweedse en Britse oorlogschepen voor Viktor Anissimof, een gewezen correspondent van Tass te Stockholm, en Nikolai Orlof, die werkzaam was aan het bureau van de Sowjet-Russische militaire attaché. WEERS VER WACHT ING. HOOGWATER. hankering bil Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Saride aedactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur. 20 o> Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa. ..aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1873. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p*i advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Ad. Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummeiZaterdags 11 u" Woensdagavond is door het Brit se algemene hoofdkwartier bekend gemaakt, dat de scheepvaart van ALLE landen, inclusief Egypte, die gebruik maken van het Suez-ka naal, geheel zou worden opgehou den door het terugtrekken van Egyptische arbeiders en andere fa ciliteiten, als de Britse marine niet aan het werk zou zijn gegaan. ,Door Egyptische sabotage is aan alle schepen, ook aan de niet onder Britse vlag varende die geen lading voor Britse militairen ver voeren, bevoorrading met voedsel ontzegd, aldus de verklaring en door het terugtrekken van alle burgelij ke arbeiders worden te fort Said en te Suez geen handelsgoede ren verwerkt". De haven van Alexandrië, waar over de Egyptische regering goe deren wil leiden, is reeds een jaar lang door onmacht van de Egypti sche staatsspoorwegen, overladen digd hadden niemand gestuurd Er Was bijzondere politie-bewa- king. Andersson, aldus het requisitoir, had1 bijzonderheden doorgegeven over de marinebasis van Stock holm en van Karlskrona, zoals over de oorlogsschepen, de ligging der versterkingen te land en de troepensterkte van de landsverde diging- -1.4. De gegevens had hij met onzicht bare inkt opgeschreven en aan Anissmof verstrekt H® had ook, verkleed als offi cier, een bezoek gebracht aan een Brits oorlogsschip, dat zich op be zoek in Zweden bevond. De hier ontvangen gegevens kon hij door zijn arrestatie echter niet meer doorgeven. De atoombom kan op het slag veld worden gebruikt. Dit is giste ren verklaard door het democrati sche Congreslid Albert Gore, die de proeven in Nevada heeft bijge woond. Op de vraag hoe groot de bom was zei Gore: Ik kan het met precies zeggen, maar hij leek mj groot genoeg om een geconcen treerde vijandelijke divisie te ver nietigen". BRITSE VAKVERENIGINGEN EN DE REGERING. De algemene raad van het Britse vakverbond, dat ongeveer acht mil- lioen arbeiders vertegenwoordigt, heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het vak verbond „vriendschappelijk met de nieuwe conservatieve regering zal samenwerken. Het verbond staat er echter op, dat hetgeen La bour de laatste zes jaar op het ge bied van sociale verzorging heeft opgebouwd, in stand blijft. De verzetsbeweging wordt ge organiseerd door vooraanstaan de militairen zoals veldmaar schalk Aziz el Masry Pasja, voormalig bevelhebber van het Egyptische leger, en kolonel Ab- doellah el Tel, voormalig Jor daans militair gouverneur van Jeruzalem. Kolonel Tel is in Jor danië bij verstek ter dood ver oordeeld onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. De Egyptische regering heeft de rederijen van schepen, die graan uit Australië en Zuid- Afrika naar Egypte vervoeren, verzocht hun lading in Alexan drië in plaats van in Suez of Port Said te lossen, daar in beide laatstgenoemde plaatsen reeds sinds 12 dagen de havenarbei ders in staking zijn. De leider^ van het vakverbond van bootwerkers, werkzaam in de Suez-kanaalzone, hebben de Suez-kanaalmaatschappij de eis gesteld, dat zij niet langer diens ten zal bewijzen aan Britse oor logschepen en aan vaartuigen, die voorraden aanbrengen voor de Britse troepen in de zone. Ver klaard werd dat, indien deze eis niet wordt ingewilligd, de haven arbeiders over een week het werk zullen neerleggen. De leiders der Egyptische boot werkers hebben ook 'n beroep op de Suez-kanaalmaatschappij ge daan om een „vriendschappelij- ker houding" tegenover de Egyp tische autoriteiten aan te nemen. Zij verklaarden o. m: „Egypte maakt thans een critieke perio de van zijn geschiedenis door. Het is de plicht van alle Egypte- naren ervoor te werken, opdat hun land volledig bevrijd wordt van het gehate Britse imperia lisme. Uit Cairo wordt gemeld dat het Egyptische ministerie van Be voorrading Woensdag verschei dene in het Engels gestelde brie ven van Britse firma's 'aan de afzenders heeft teruggezonden met de mededeling dat corres pondentie met het ministerie voortaan in het Arabisch dient te geschieden. Aan buitenlandse banken in Egypte is eveneens medegedeeld, dat zij voortaan in het Arabisch met Egyptische regeringsinstan ties moeten corresponderen. In diplomatieke kringen, die in nauw contact staan met de Egyp tische regering, is verklaard, dat de Sowjet-Unie de Arabische re geringen heeft medegedeeld, dat zij het als een onvriendschappe lijke en „zelfs vijandige" daad zou beschouwen, indien deze re geringen zich zouden aansluiten bij het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie heeft de Ara bische regeringen reeds medege deeld, dat zij de Arabische staten als oostelijke landen beschouwt. Rusland zou tevens hebben ge zegd. dat elke defensieregeling in samenwerking met dit land moet worden gemaakt. na de arrestatie van De Noordelijke onderhandelaars te Pan Moen Djon hebben Woens dag een nieuwe gedemilitariseerde bufferzone voorgesteld, gebaseerd op hetgeen zij als het huidige ge vechtsfront opvatten. De bestandslinies, zoals de Ver- bondenen en de Noordelijken die willen zien vastgesteld, lopen na het jongste Chinese voorstel nog drie tot vijf km uiteen. De onmid dellijke reactie aan geallieerde zij de te Moensan was echter, dat dit verschil niet groot genoeg is om een belangrijke hinderpaal te wor den genoemd. De verbonden legerleiding, die nogal verrast was door het jongste voorstel, reageerde hierop bedacht zaam. Een woordvoerder zeide dat de Koreaanse tekst eerst tot in bij zonderheden zal worden bestu deerd, alvorens een reactie van ot ficiële zijde kan worden gegeven. Het Noordelijke voorstel voorziet in een bufferzone van 2 km aan beide zijden van het gevechtsfront, zoals dit volgens de Noordelijken loopt. Hierbij zou Kaesong in han den van de Noordelijken blijven. De verbondenen zijn van mening, dat zij Kaesong indertijd slechts hebben ontruimd met het oog op de wapenstilstandsbesprekingen die daar begonnen. De Franpei minister-president, de vice-minister-prtesident en, de minister van Financiën en Econo mische Zaken hebben voor de fi nanciële colmmissde de conomisclie en financiële politiek der regering uiteengezet. Minister-president Pléven gaf een uitvoerige analyse van de porza- ken van het injlatijegevaar en van de maatregelen, waarmede de re gering dit gevaar bestrijden wil. Hij zette de oorzaken van het inflatiegevaar uiteen en wees er op, dat gelijktijdig seizoenjsprijs- verhogingen moesten worden vastgesteld en de minimumlonen verhoogd moesten worden, aange zien deze maatregel door de ver kiezingscampagne vertraagd wa ren. Ook psychologische factoren droegen tot het inflatiegevaar bij. Tegenover de vergroting van de Blijkens het verslag van de Re kenkamer betreffende de egalisa tiefondsen over '47 is dit college in briefwisseling getreden met de minister van Economische Zaken in verband met een tweetal op merkingen van de accountants dienst inzake het „fonds couran tenpapier". De opmerkingen van deze dienst betreffen de opslagprijs voor cou rantenpapier. In de verkoopprijs van het courantenpapier, dat na de bevrijding door de regering bui ten de groothandel om werd ge ïmporteerd, \vas een opslag van 1,40 per 100 kg opgenomen ter schadeloostelling van de groot handelaars. Bjj het vaststellen van de ver koopprijs voor krantenpapier, in Nederland vervaardigd van 1 Nov 1945 tot 1 Maart 1947, was even eens rekening gehouden met een opslag van 1,40 per 100 kg. Daar deze laatste opslag niet opder de groothandelaar^ behoef de te (worden verdeeld, kwam zi geheel ten go'ede aan de betrok ken fabrikant, die hiermee een extra-winst van 515.326,14 maakte. De eerste verliet Zweden het vorige jaar en de tweede werd uitgewezen Andersson. Orlof had niet de diplomatieke status. Alndersson zeide zich er van be wust te zijn geweest, dat hij als spion werd gebruikt. Dit was hem echter volledig duidelijk gewor den, toen hem zulks rechtstreeks werd gevraagd. Hij zeide in de Russen gelijkge stemde geesten ontmoet te heb ben. Hij was er van overtuigd voor Hjet Nederlands Verbond van XTUJ WCW Cl w o I een goede zaak te werken en hij Middenstandsverenigingen heeri -i "1-»4- ivrtwrnosl I _JLrw» n nïVli U/iflA De tweede opmerking van de accountantsdienst hield in, dat de zelfde onderneming ten laste van het fonds een rentevergoeding had ontvangen voor het ia de impor ten van courantenpapier ge- investeerde vermogen. Deze dienst wees er op, dat voor het vergoe den van rente uit deze kas weinig aanleiding bestond, indien men in aanmerking neemt, dat betrokkene uit anderen hoofde gedurende 2% jaar gemiddeld 1.650.000 aan het rijksbureau voor papier schul dig was geweest, waarover geen rente aan het rijk was behaald. koopkracht door loonsverhogingen stond geen productieverhoging van consumptiegoederen in gelijk tempo. Be regering zal het gehele cre- dietwezen. aan strenge maatrege len onderwerpen, maar gelijktij dig trachten de productiekracht van het land te vergroten. Verder wil dis min.-president, aandringen op een onmiddellijke invoering van een anti-trustwet. Vermindering van de civiele uit gaven acht de m'nister-president niet mogelijk, tenzij door een be st uurshervorming. Volgens Pléven moet de komen de begroting in evenvacht komen door een productieverhoging van procent en door een herziening van de belastingwetgeving om het productievermogen van 't land te vergroten, stelt de premier voor bepaalde schaarse grondstoffen van alle invoerbelastiagen vrij te stellen en loontrekkenden te inte resseren voor de verhoging van dit productievermogen. Het tekort op de lopende be groting zal niet groter zijn dan dat op de vorige. De vice-premier, René Mayer, verklaarde, dat de lasten voor de bewapening eerlijk verdeeld moe ten worden over alle landen van het Atlantische-pact en dat daar bij rekening gehouden moet wor den met de offers, die Frankrijk zich getroost ter bescherming van de vrije wereld in Indo-China. De minister van Economische Zaken verklaarde, dat voor d|e ci viele begroting een bedrag van 1375 milliard franks nodig is. Ondanks grote besparingen Is dit 200 millfard! meer dan in het vorige jaar. De inkomsten zullen op basis van de allerlaatste gege- venjs ongeveer 21.600 milliard franks bedragen rr<et inbegrip van de 60 miU'ard van de Amerikaan se hulp. De strijd aan de fronten. Woensdag heeft een eenheid der Verbondenen in Oost-Korea een on verhoedse nachtelijke aanval uitge voerd, waardoor veertig bunkers der Chinezen werden vernield. De infanterie der Verbondenen wierp pakjes dynamiet in de ingan gen tot de bunkers. Honderd Chi nese militairen werden gedood en zeventig gewond. Vele Chinezen werden in de slaap verrast. Aan het Westkoreaanse front blijven de Verbondenen ten N.O. van Jontsjon vorderen. Een tegen aanval der Noordelijken werd af geslagen. Gevechtsvliegtuigen hebben bij nachtelijke aanvallen 260 voertui gen der Chinezen vernield. Dit ge schiedde tijdens aanvallen op twee duizend voertuigen. De vliegers deelden mede tijdens de aanvallen hevig te zijn beschoten door mobie le luchtdoelartillerie, die was ge plaatst op vrachtauto's, die met de voertuigen meereden. was zich volledig bewust geweest van de gevolgen voor hem zelf, zijn land en de mensheid. Andersson kwam in 1927 hij de marine en werd in 1940 onder-of ficier en promoveerde tot scheeps- werktuigkundige, aldus de open bare aanklager. In 1928 werd hij communist en hij voerde, onder meer door ver spreiding van een blad propagan da voor het communisme onder de zeelieden. Hö was door een secre taris van de Sowjet-ambassade aan Anissimof voorgesteld. Diplomaten van 20 landen be vonden zich in de overvolle rechts zaal. De Russen, hoewel uitgeno- aan de min/ster van Economische Zaken een schrijven gezonden over de gang van zaken in de brand- stoffenhandcl, Nog steeds is er, aldus dit schrijverij, een zodanige schaarste aan vaste brandstoffen, dat er in de handel toestanden zijn ont staan, die een goede gang van za ken in de distributie tegengaan en waarvan de zelfstandige groot- en 'detailhandel ernstige nadelen ondervinden^ den tot herstel van normale han- delsverhoudingen waren vervuld, kunnen talloze middenstands oe- driiven in de brandstoffenhande 1 zich niet meer voorzien van vol doende hoeveelheden kolen om aan de vraag der afnemers te voldoen. Tal van zelfstandige detailhan delaren moeten het aanzien, dat hun klanten door de mijn-detail handel worden voorzien. Het ge volg is, dat die detailhandelaren hun bedrijf, dat zij met veel in spanning hebben opgebouwd, te •gronde zien gaan, aldus het ver bond. Generaal Tsjen Keng, de onder bevelhebber der Chinese troepen ;n Korea, heeft zijn manschappen ge waarschuwd zich voor te bereiden op een oorlog van lange duur. In verband met een stijging op de vrachtenmarkt en een noodza kelijke kleine verruiming van de ventersmarge zijn de prijzen voor lichtpetroleum met ingang van 1 November 1951 verhoogd met 1 ct per liter. II De Amerikaanse onder-minister voor Landsverdlediging heeft te genover journalisten verklaard dat de Ver. Staten nieuwe stap pen hebben gedaan c'm een einde te maken aan de „koude oorlog" met de Sowjet-Unie. Hij was niet bevoegd mede te delen waar en wanneer deze stap pen zijn gedaan. De Nederlandse mijnen en de Steenkolen-Handelvereniging iiouden zich door middel van ver koopkantoren of agenten ook zelf bezig met de distributie van kolen aan de verbruikers. Hierdoor is de situatie ontstaan, dat deze verkoopkantoren en agenten in de eerste plaats van brandstoffen worden voorzien en de zelfstandige groot- en klein handel moeten afwachten, of hun iets wordt geleverd. Dit leidt er toe, dat velen van lien zelfs in hun vakorganisatie niet met klachten naar voren durven komen uit vrees, dat dit hun bevoorrading nog erger zal benadelen. Zeer slecht ziet het er ook uit voor de handelaren, die voorheen hun brandstoffen in het bijzonder plachten te kopen van andere im porteurs dan de S.H.V. Onder de tegenwoordige om standigheden n.l. is de aanvoer van deze importeurs zozeer ge slonken, dat zij de handelaren, die hun geregelde afnemers plachten te zijn, niet meer op normale wij zen kunnen bevoorraden. Doordat het bonnensysteem is opgeheven, voordat de voorwaar Werd ten deze een vaste lijn ge volgd, dan zou volgems een here kening van de accountantsdienst een bedrag van 148.000 van de onderneming te vorderen zijn. Het op 22 October ter hoogte van Nystad (Finland) aan de grond gelopen Nederlandse m.s. „Jan Kreumer" is door een Fins ber gingsvaartuig geborgen en naar de haven van Nystad gesleept. PRINSES ELISABETH EN ECHTGENOOT NAAR WASHINGTON. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn gisteren per vliegtuig uit Montreal naar Was hington vertrokken, waar zij de gasten zullen zijn van president en mevrouw Truman. Te Montreal is prinses Elizabeth aan een ongeluk ontsnapt. Op het balkon van een ziekenhuis stortte een blok beton neer een minuut na dat de prinses van die plaats was weggegaan. Het stuk beton was vermoedelijk door een windstoot losgeraakt uit een balustrade. De Noorse regering heeft in antwoord op de Sowjet-nota over Spitsbergen de Sow jet-beschul digingen van de hand gewezen. De Sowjet-Unie beschuldigde er Noorwegen van de demilitarisa- tieclausule in het verdrag over Spitsbergen van 1920 geschonden te hebben door deel te nemen aan het Atlantische Pact. De Noorse politiek was er op gericht buitenlandse strijdkrach ten in staat te stellen bases op Noors grondgebied te betrekken. De Noorse regering heeft hier op geantwoord, dat het Atlan tisch Pact een defensief karakter draagt en dat Noorwegen niet toe zal laten, dat op Spitsbergen en het Beroneiland versterkingen of bases worden aangelegd. werd 9 Februari 1920 te Parijs door Noorwegen, Amerika, En geland, de Britse Dominions, In dia (Voor-Indië), Denemarken, Frankrijk, Italië, Japan, Neder land en Zweden getekend. In het verdrag wordt vastge legd, dat Noorwegen de souve- reiniteit over de bewuste eilan den heeft, doch nooit zal toe staan, dat de eilanden op eniger lei wijze voor militaire doelen worden gebruikt. In Washingtonse kringen ver heugt men zich over de „resolute toon" van de Noorse nota- Rede Noorse minister van Buitenlandse Zaken. Op Noors grondgebied zouden geen buitenlandse bases worden aangelegd, zolang het land bui ten een oorlog bleef of niet be dreigd werd. Noorwegen had de souvereiniteit over deze eilanden en zou de wettige belangen er van beschermen volgens het ver drag. Noorwegen was er van overtuigd, dat ook de andere landen, die aan het verdrag ge bonden waren, zich aan de ver plichtingen zouden houden. Het verdrag voor Spitsbergen De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft in een redevoering in het parlement de Sowjet-Russische beschuldigingen tegen Noorwe gen en de organisatie van het Noord-Atlantisch Pact van de hand gewezen. Lange zeide, dat de verhoogde defensievoorbereidingen voort vloeiden uit internationale ge beurtenissen, waarvoor de Wes terse democratieën niet verant woordelijk waren. Zolang de V. N. haar leden geen volledige veiligheid konden verzekeren tegen een aanval, zou Noorwegen volledig deelnemen aan regio nale verdedigingsplannen. Met betrekking tot de toestand in het Midden-Oosten zeide de Noorse minister, dat de Westerse mogendheden het Suez-kanaal niet zonder meer kunnen prijs geven, zonder haar eigen veillig- heid en die van andere landen in gevaar te brengen. Minister Lange gaf vervolgens te kennen, dat Noorwegen geen troepen naar Korea zou zenden met het oog op de zware eisen, die de binnenlandse verdediging van Noorwegen stelde. Be minister toonde zich voor stander van de eenheid van Duitsland, doch niet tot eike prijs. Hij was er van overtuigd dat volledige samenwerking van Duitsland met het Westen niet alleen het probleem van de vei ligheid van West-Duitsland zou oplossen, maar op de duur ook zou leiden tot de eenheid van Duitsland. Een gevolg van d|eze toestand is dat verbruikers dl'e .over voi-i doende geldmiddelen beschikken, meer dan normale hoeveelheden brandstoffen inslaan en dat zij, die niet in deze gunstige Om standigheid verkeren' en hun ko len per hectoliter of sotms in nog kleinere hoeveelhe'd mcieten in slaan, geen voldoende brand stoffen krijgen. Een rechtvaardige verdeling van de beschikbare hoeveelheid lruis- brandstoffen wordt daardoor ver hinderd, zodat, wanneer de koude aanbreekt, velen die over weinig geldmiddelen beschikken, geen brandstoffen zullen hebben. Toen vorig jaar de kolendistri- butie werd opgeheven, heeft het rijkskolenbuireau in een circulaire aan de handelaren o.m. geschre ven, dat zijn taak zich nu „uiter aard bepaalt tot de grote lijnen, zodat niet kan worden ingegaan op de individuele klachten van de tailhandelaren". Bij voorbaat zijn dus aan de de tailhandelaren de mogelijkheden onthouden om zich tot het rijksko- lenbureau te wenden tot overleg oVer een toestand, waarin de grootbedrijven in een bevoorrechte positie zijn gekomen en vele zelf standige middenstandsbedrijven, welker bestaan economisch ge rechtvaardigd is, zijn overgeleverd aan een onafwendbare vernieti ging, aldus het verbond. Aan de minister wordt verzocht in te grijpen in deze toestand. Quotering van de detailhandel zou daartoe een middel zijn. Ter- wille van het bestaansrecht van de zelfstandige handelaren en niet minder terwille van de kleine ver bruikers verzoekt adressant in ieder geval zodanige maatregelen te nemen, dat de grote nadelen van de ontstane toestand uit de weg worden geruimd. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 1 7.33 17.14 2 7.35 17.12 3 7.36 17.10 MAAN op onder Daartoe üs het noodzakelijk, dat de zelfstandige groot- en kelnhan- delaren weer de gelegenheid krij gen zich in redelijke mate van brandstoffen te voorziene. i medegedeeld door net K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag morgen tot Donderdagavond. REGENBUIEN. Wisselend bewolkt met nu en dan regenbuien, vooral in de kustpro vincies. Matige, en iangs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk vrij krachtige wind ".ussen W. en N. Iets kouder dan gisteren VRIJDAG 2 NOVEMBER. 10.32 11.55 13.01 17.37 18.26 19.35 Breskens Terneuzen Hansweert v.m. 3.07 3.42 4.22 n.m. 3.23 3.58 4.38

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1