VOOR HET PLAN-SCHUMAN HET PLAN-SCHUMAN IfeUUÉE Het huis zonder sleutel Nederlandse Jongeren demonstreren Uil «le Sroinncic Ur President-Commissaris N.V. Waterl. Mij Zeeuwsch-Vlaanderen gehuldigd Last van zemwcn! TWEEDE KAMER Het was gisteren voor de heer B. A. Th. M. Truffino, president-commissaris der N. V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" en tevens voor de Mij. zelf een bijzondere dag. Het was 25 jaar geleden, dat de heer Truffino zitting nam in de Raad van Commissa rissen, waarvan 18 jaar als voorzitter der Maatschap pij, die zo'n belangrijke plaats in Zeeuws-Vlaanderen inneemt. MANUFACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN TERNEUZEN. STOPHOEST BOSCHKAPELLE. AXEL. PHILIPPINE. SLUISKIL. SLUIS. Een groep Nederlandse jonge ren van alle kleur en gezindheid, allen dragers van de Europese federalistische gedachte, trok gisteren naar het vergaderge bouw van de Tweede Kamer. Zij werden in een commissiekamer ontvangen door de afgevaardig den naar de raadgevende verga dering van de Raad van Europa ter gelegenheid van het begin der Kamerdebatten over het Eu ropese staal- en kolenplan van de Franse minister Schuman. Namens de jongeren-raad gaf de heer Thijs Booij ten overstaan van de Straatsburg-afgevaardig den een toelichting op de verkla ring der Nederlandse jongeren, welke als volgt luidt: „Wij, jonge Nederlanders, af gevaardigden van de Nederland se studentenvereniging voor we reldrechtsorde, de Nederlandse jongerenraad der Europese be weging en de politieke jongeren- contactraad, bezorgd voor de toekomst van Nederland en Eu ropa, wensen, nu voor de eerste maal in de geschiedenis door het Nederlandse parlement zal worden beslist inzake het aan vaarden van een bovennationaal o-ezag op een bepaald gebied, aan uw hoge vergadering onze overtuiging kenbaar te maken, dat ontplooiing op geestelijk en stoffelijk terrein alsook vrede en welvaart alleen verwezenlijkt kunnen worden door hechte sa menwerking en samengroei van de Europese landen. Wij willen er verder van getui gen, dat volledige samenwer king slechts mogelijk is door de vorming van een democratisch tot stand gekomen Europese re dering en volksvertegenwoordi ging. De beslissing, waarvoor gij thans staat, moge het begin zijn van een historisch geboden Mijnhtrdt'f Zenuwtabletten helpen U er overheen. ontwikkeling, noodzakelijk tot redding van ons land en van Eu ropa als waarborg voor de wereldvrede". Het lid der Tweede Kamer Mr J. J. R. Schmal sprak namens de Nederlandse afgevaardigden in de Raad van Europa de delegatie toe: „Het is mij een vreugde teza men met mijn collega's, de Ne derlandse parlementsleden, die in de raadgevende vergadering in Straatsburg ons volk verte genwoordigen, uw verklaring in ontvangst te mogen nemen. Wij kunnen ons werk niet doen, in dien wij niet worden geschraagd door de overtuiging, dat wij handelen in overeenstemming met de wensen en verlangens onzer medeburgers. Gij hebt voor het overhandi gen uwer verklaringen een juist ogenblik gekozen. Straks zal de Tweede Kamer beginnen met de behandeling van het Schuman-plan en gij hebt willen getuigen van de gro te betekenis, die gij hecht aan deze belangrijke stap, die gezet wordt op de weg naar een Euro pese samenwerking. Gij zijt terecht in uw verkla ring niet bij het Schuman-plan blijven staan, doch hebt ook ge wezen naar het verderliggende en grootse doel: éénwording van Europa. Wij moeten de innerlijke over tuiging hebben, dat Europa zijn eigen bijdrage in de ontwikke ling van de wereld zal leveren en zijn eigen stem moet laten horen. Dat kan slechts geschie den door een verenigd Europa en wij zullen dus de voortduren de strijd tegen verdeeldheid en versplintering op ons moeten nemen. Vuurt gij, jonge Europese me deburgers, ons dan aan, des noods met uw critiek, maar vooral met uw sympathie, uw medeleven en uw geestdrift en keert terug tot uw makkers en vertelt ze van onze vreugde over uw steun. Gij zult uw generatie moeten overtuigen der waarde onzer Europese beschaving en cultuur en van de noodzaak die in een verenigd Europa te be waren, te verdedigen en tot ver dere ontwikkeling te brengen". De groep jongeren, die de de legatie naar het Binnenhof had begeleid, wachtte met de groene vlaggetjes op het plein op de me destanders in het gebouw. Onder gejuich trok men vervolgens naar 't Schelpenpad op de Voor hout, waar via luidsprekers de verklaring werd herhaald en toe gelicht. Ondanks stromende regen be toonden de deelnemers aan de demonstratie zich zeer enthou siast. De havenstaking in New York Terwijl 200 politiemannen de posters op een afstand hielden zijn 10 niet-stakende New Yor-kse havenarbeiders er in geslaagd de kade, waar de Queen Elizabeth' lag gemeerd, te bereiken en be gonnen met 't lossen van de post, Dit is de eerste maal, dat niet- stakers hun bedreigingen hebben uitgevoerd om door de ketting van posters, die reeds 15 dagen het werk in de haven onmogelijk ma ken, te breken. De stakende NewYorkse ha- vensarbeiders hebben gisteren het laden en lossen van militair materieel hervat. Voor het overi ge is er weinig verandering in de toestand gekomen. De staking duurt al 16 dagen. In de Tweede Kamer is gisteren een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs ondertekende ver drag tot oprichting van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal. De heer Schmal (C.-H.) acht het nuttig dat hier over dit wetsont werp wordt gesproken met het oog op de vasstelling der verantwoor delijkheden en om te weten waar om men zijn fiat aan het ontwerp geHet plan valt in het kader van het program zijner partij. Het ligt dus voor de hand, dat spr de be wuste regeling aanvaardt. Uit een oogpunt van zelfbehoud is de een making van Europa noodzakelijk het gaat om de keuze tussen een heid of ondergang. De demonstratie van de jonge- De heer Van Thiel (K.V.P.) zegt, dat de producerende en de verwer kende industrie moeten komen tot een nauwere samenwerking en tot een afstemming op elkaar van het productieprogram. Naar zijn oordeel zal niet alleen politieke scholing, maar ook des kundigheid bepalend moeten zijn voor de samenstelling der vergade ring Het functionele federalisme moet nooit doel in zich zelf zijn, doch slechts middel om te komen tot grotere welvaart in Europa. De heer Korthals (V.V.D.) stelt ten aanzien van het streven naar eenwording van Europa vast, dat het schone beginsel faalt als het directe belang van bepaalde groe pen wordt aangetast. Spr. is voor stander van de Europese eenheid en hij betreurt het, dat het Ver enigd Koninkrijk niet deelneemt aan de gemeenschap. - a I Spr gaat nader in op de moeilijk- ren, welke vóór de Kamervergade- heden v00r België, Frankrijk en ring is gehouden, toont aan dat Italig om het plan te aanvaarden, men dat in die kringen begrijpt. omdat de kans bestaat, dat mijnen Volgens de heer Schmal Inkt het I moe^en worden gesloten. Voorts erop, dat de regering juridische hy op de beiangen van Neder- beschouwingen schuwt. land met het oog op de levering Als zijn diepe overtuiging geeft yan erts en schroot. spr. te kennen dat dit werk slechts De heer Maenen (K.V.P.) be- met Gods hulp zal kunnen slagen. schouwt het plan min of meer als De heer Van der Goes van INa- een Sprong in het duister, ters (Arb.) verklaart, dat een de- g stelt vast) dat 0Qk na <je tot bat bij alle overeenstemming die standkoming van de gemeenschap gebleken is, toch zin heeft. JNaar de kolenpositie van ons land niet is zijn oordeel moeten worden afge- geWaarborgd. Met of zonder Schu- wezen afgevaardigden-deskundigen, man blijft het z.i. gewenst de kolen- die niet uit de parlementaire sfeer productie op te voeren, komen. Voorlopig moet men de po- Te half zes wordt de vergadering litieke aanwijzing door en uit het geschorst. parlement prefereren. Ten aanzien van het maatschap- I pelijk karakter van het plan, zegt spr., dat het geen ministerie is en geen super-staatsmijnbedrijf, doch een supernationaal gezagsorgaan met een speciale bemoeiing. Spr. kenschetst de hoge autori teit als een toekomstige Europese bedrijfsorganisatie. Het probleem van de deelneming van België en Duitsland aanroerend, zegt spr. dat het hem niet duidelijk is, hoe men in België tot grondwettige bezwa ren kan komen. Het zou een ver lamming van de Benelux en van geheel West-Europa zijn, als Bel gië zich plotseling tegen het plan zou verklaren. Duitsland dient te begrppen, dat het bij moeilijkheden op het gebied van kolen en staal nooit alleen zal staan. Het plan-Schuman kan Duitsland juist helpen te treden uit de uitzonderingspositie, waarin het zich overigens zelf heeft gebracht, i Spr. verklaart alle hoop te hebben gesteld op het plan als een eerste stap naar de bundeling in Europa. 114\ Mej. Klompé (K.V.P.) meent, dat Europa zich moet verenigen Bowker wendde zich tot John li?et:awilh^tfe\riVe=t1Sz^ Qui-y. „Ik weet niet wat u van burgers een waardig bestaan ver- me denkt. Ik weet niet* wat Tim zekeren. Dit geschiedt niet uit van me denken zou. Mijn aard is vrees, maar uit positieve en con- rechtuit. Maar ik was het baan- structieve ideeën. tje van steward meer dan beu. Een Europese federatie moet er Ik verlangde naar een eigen in de toekomst komen. Spr. be- krantje, en tot dat ogenblik had treurt het, dat Engeland in dit eer- ik geen kans gezien om het krij ste begin niet medewerkt. Het plan gen. En u moet bedenken, dat ik acht spr. de beste vorm om Enge- niet wjst> wat er in de lucht zat land in de samenwerking mee te moord. Later, toen ik dat krijgen. hoorde, schrok ik me dood. Ik Mej. Klompé is het met de rege- wist niet, wat ze me daar wel ring eens, dat de gemeenschap niet voor konden doen." Hij wendde tot eerste taak heeft de politieke zich tot Greene. „Dat staat alles eenwording van Europa tot stand T, 'beu ;e bei00fd, denz, dat er de eerste zes jaar geen I de de rechter. „Ik houd woord, veranderingen kunnen worden aan- Ga voort je stemde er dus in gebracht. toe die tienduizend aan te ne- De supernationale instelling van men?» de leden der organen van de nieu- ja twaalf uur ging ik nationale invloed nog niet kan wor-1 voorwaarden was, dat ik op de Uit Indonesië I>E ROOFMOORD OP B,VLI Uit later binnengekomen be richten over de roofmoord te Sa- noer bij Den Pasar op Bali, blijkt, dat de als gewond'opgegeven kunst handelaar, de heer Koopman, evenals de heer J. ten Brink on middellijk werd gedood, toen 4 ge maskerde rovers het huis van de heer Koopman overvielen en de slachtoffers bij een bridge-partij verrasten. De kasten en laden van het huis van de heer Koopman, waarin zich kunstschatten bevin den, werd door de rovers door zocht. Mevrouw Koopman wist in het duister te ontkomen en een twee de gast de heer Pendi hield zich na de dodelijke schoten uit een stengun op de heren Ten Brink en Koopman, dood. Het eerste spoor dat door de politie werd gevolgd, is vrij spoe dig doodgelopen. Wij brengen gedurende 7 dagen, artikelen in de verkoop tegen FABRIEKSPRIJZEN, xo van de fabrikant - via JURRIJ naar de klant. ;pel tot een bijzondere Bezoek Oorlogsbodems. Vrijdag a.s. zal een viertal mijnen vegers een tweedaags bezoek aan onze haven brengen. De oorlogsbodems zullen in de middenkanaalarm ligplaats kiezen. Twee succes-avonden met „Potasch en Perlemoer". Het bestuur van het Terneu- zense spaarfonds S.M.A.B. heeft een goede keus gedaan met het engageren van het toneelgezel schap „Johan Kaart". „Potasch en Perlemoer", het blijspel in drie bedrijven dat speelt in New-York en in de grote steden van ons land vele malen geprolongeerd werd, is door dit gezelschap op uitnemen de wijze voor het voetlicht ge bracht. In het bijzonder de com pagnons Potasch (Joh. Boskamp) en Perlemoer (Joh. Kaart) voer den dit hoogte op. De verdienste van het stuk is vooral hierin gelegen dat de toe schouwers eens enkele uren uit de sleur en de wrevel van het dagelijks leven worden gehaald. Men wordt binnengeleid in het zakenleven van Potasch en Per lemoer. Daar zijn ook zorgen, maar deze worden op zo'n zor geloze en humoristische wijze kenbaar gemaakt en afgeschud, dat men zich er verder geen zor gen over maakt hoe het zal af lopen- Zelden hebben wij het twee maal tot berstens toe gevulde Concertgebouw zo horen gieren van de pret, een pret die haar hoogtepunt bereikte in de tweede acte bij de plichtsplegingen van de compagnons tegenover de multi-millionnair Henry Stoyer- man (Willem Faassen) Men kon hier alle zorgen van de dag weglachen. Er was ook wel een vleugje sentiment in de menselijke scènes van vader Pot asch en dochter Ria (Teddy Schaank) en de banneling Boris Andriëff (Jan Vreeken). Het was een echt blijspel, dat uitmuntend werd gespeeld. In de rolverdeling vonden we 16 namen met 13 medespelenden. Het zou ons te ver voeren al len persoonlijk in hun creaties te vermelden. Zij werkten er allen toe mee om „Potasch en Perle moer" tot een best spel te maken, waarvan de bezoekers nog lang zullen nagenieten en dit is o.i. de beste waardering voor het geen de beide avonden geboden is. Openbare verkoping. In de op 30 October door no taris Hoving ten verzoeke van de erven mej. C. M. Dieleman ge houden openbare verkoping wer den in koop toegewezen: het huis met erf aan de Herengracht 4 te Terneuzen aan de heer G. J Geen wonder dat de commissa rissen deze dag aangrepen om de heer Truffino te huldigen. In de feestelijk versierde vergaderzaal waren alle commissarissen met hun dames, de afgevaardigden van de bij de Waterleiding aange sloten gemeenten, genodigden en vrijwel het gehele personeel aan wezig om de president-commissa ris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, te huldi gen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, en de Staatssecreta ris van de dienst der Volksge zondheid, dr P. Muntendam, bo den, wegens ambtelijke verhinde ring, hun schriftelijke gelukwen sen aan. Het College van Ged. Staten was vertegenwoordigd door de heer A. Lockefeer. Onder de gasten merkten wij verder o.m. op prof. Krul en ir. Carrière van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening in Nederland, dr Louwe Kooijmans van het Waterleiding Laborato rium Zuid, en de secretaris van de Vakgroep Waterleidingbedrij ven, mr Kareis. Als vice-president-commissaris verwelkomde de burgemeester van Terneuzen, mr P. Tellegen alle aanwezigen. Hij gaf in een uitvoerige rede een overzicht van het vele werk, dat de jubilaris in het belang van de waterleiding had verricht, waarbij zo goed tot uiting kwam hoe de heer Truffi no met zijn gevoel voor humor tal van moeilijkheden wist te over winnen en dank zij zijn doortas tendheid sloten zich voortdurend meer gemeenten bij de waterlei ding aan, zodat thans, met slechts één uitzondering, alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen daarbij zijn aangesloten. Als blijk voor al deze arbeid heeft de Waterleiding Mij ge meend een legpenning te moeten aanbieden, die thans nog slechts in gips gereed is, Op de ene zijde hiervan bevindt zich het embleem van de Waterleiding Mij met .in scriptie en aan de andere zijde een symbolische voorstelling van de zegen van de waterleiding. De raad van commissarissen bood de president-commissaris als stoffelijke blijk van waardering een polshorloge aan. Prof. Krul gaf uiting aan zijn bewondering voor de moeizame arbeid van de heer Truffino, waardoor een stichting van on schatbare waarde voor Zeeuws Vlaanderen is tot stand gekomen. Spr hoopte dat de jubilaris nog tal van jaren zijn krachten zal kunnen geven aan zijn bemind Zeeuws-Vlaanderen. Ook dr Kooijmans huldigde de arbeidskracht van de heer Truf fino en bood namens de verem ging van waterleidingbedrijven in Nederland de zilveren legpen ning der vereniging aan. De heer Lockefeer bracht de gelukwensen over van het provin ciaal bestuur en zeide dat de ju bilaris door zijn gestage arbeid een groot provinciaal belang heeft gediend. Hij wenste de heer Truffino Gods kracht toe bij het verder dienen van de waarach tige belangen van Zeeuws-Vlaan deren. Mr Kerels bood onder aanbie ding van gelukwensen namens de vakgroep Waterleidingbedrijven het boekwerk „Monumentale Bouwkunde" aan. Ir Carrière, die 30 laar geleden als jong ingenieur in Zeeuws- Vlaanderen zijn loopbaan begon, weet uit ervaring welke moeilijk heden te overwinnen waren vóór aleer de stichting der Waterlei ding Mij een feit kon worden. Hij gaf een beeld van een destijds ge- tiouden raadsvergadering, waarin de aansluiting bij de Waterleiding Mij werd behandeld. Ir Dikötter zeide, dat er on danks de vele goede woorden hier gesproken, toch nog iets ontbrak, n.l. de stem van het personeel. Hij stelde het op hoge prijs dat hij als directeur voor het gezamenlijk personeel het woord tot de pres.- commissaris mag richten. Veelzij dig is de zegenrijke arbeid van de heer Truffino beiicht. Het streven van de jubilaris om iets groots voor Zeeuws-Vlaanderen en zijn bevolking te stichten is met vol ledig succes bekroond. Niet al leen stroomt thans in vrijwel alle woningen het heldere leidingwa ter, ook geeft de Maatschannij aan vele handen werk. Hiervoor is het personeel dankbaar en het wil dit tot uiting laten brengen door de postbode van de Maat schappij. Hierop trad Nico Wisse naar voren en, onder aanbieding van de Winkler Prins encyclopaedie, zeide de postbode: Mijnheer de pres.-commissaris, U bent vanmiddag mijn enige klant: Graag stel ik U dit boek ter hand. Het is van de encyclopaedie slechts één deel (om ze alle te dragen was het te veel). x Maar kijk U eens, de rest ziet U hier. Wij wensen U met deze boeken veel Diezier. De heer Truffino, de sprekers beantwoordende, zeide dezer da gen te hebben gelezen: ,,'t Is wel letjes de narigheden van deze dag". Dat zou hij ook thans kun nen zeggen. Het zijn genoeglijke dagen geweest, die hij bij de Wa terleiding doorbracht, behalve dan vandaag. Het verheugt hem in deze feestzaal alle gemeente- wapens uit Zeeuws-Vlaanderen te zien prijken, waardoor de saam horigheid zo goed tot uiting komt, want Zeeuws-Vlaanderen is een goed land. Hij bracht dank aan het personeel voor de wijze waar op dit zijn taak vervult Tot de jongeren zou hij niet alleen wil len zeggen „Hebt moed", rnaar óók dat kennis van zaken voldoe ning geeft. Dit is onder Gods Ze gen ook aan spr. gegeven. Hiermede was het officiële ge deelte afgelopen en nadat verver - sineren waren aangeboden, werd een bedrijfsfilm vertoond, terwijl de heer But enige prachtige ge kleurde bedrijfsbeelden liet be wonderen. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn van het perso neel en hun dames in de ruime vergaderzaal van het kantoorge bouw. Verlinde alhier voor 5300, Voorts 3-95.01 H.A. bouw- en weiland, weg en sloot in de Van Wuijckhuisepolder, onder Hoek, aan de heer F. Dieleman te Ter neuzen, Kanaaldijk, voor 9300. Kinderen zijn er dol op I Geel ze STOPHOEST als ze hoesten Voorkomen is beter dan genezen! STOPHOEST is gezond èn lekke I Hoesten is hinder- l.jkl STOPHOEST J verzacht direct die lastige keelkriebel. olletje •kker a j s-rifr r* O Zorg. dat U altijd 'n paar roll in huis heeltI Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept graag mee. Proel ze maar eens!v door EARL DERR B1GGERS Vertaling van P. Oreille. (Nadruk verboden). „President Tyler" blijven kon, 'tot ze naar San Francisco terug ging en daarna zou ik mijn ge zicht in deze buurt nooit meer laten zien. Dat kwam mij goed uit. Mr. Jennison stelde mij voor aan deze Cabrera, die mij het overige van de dag gezelschap houden zou. Toen ik aan boord ging gaf hij me duizend dollar in een enveloppe." „Toen ik deze keer terugkwam zou ik de dag met Cabrera door brengen en de andere negendui zend krijgen bij afvaart. Toen we vanmorgen aankwamen, zag ik de Spanjaard aan de haven, maar toen ik aan wal ging was hij verdwenen. Ik ontmoette Wulli Chan en we namen het er goed van. De smeerolie, die ze hier verkopen, heeft mijn tong los gemtakt, maar het spijt me niet. De rooskleurige droom is natuurlijk vervaagd en mijn platvoeten zullen het dek betre den van nu aan tot in eeuwig heid. Maar de wal is niet1 veel meer, met al die verdekt opge- stelde kroegen en het zeeleven houdt iemand in de open lucht Zoals ik zei, ik heb er geen spijt van, dat ik gepraat heb. Ik kan iedereen in de ogen zien en hem zeggen, dat hij naar de Hij keek naar juffrouw Minerva „Mevrouw, ik zal u niet nader aanduiden, waarheen hij lopen kan". Greene stond op. „Nu Jennison zo staat het. Ik heb je alles ver klapt, want ik wou je laten zien hoe precies alles klopt. Er staan je twee wegen open je kunt volhouden dat je niet schuldig bent dat wordt een lange, ver nederende beproeving voor je. Of je kunt bekennen, hier en nu, en je overgeven aan de barmhartig heid van het hof. Als je zo ver standig bent als waar ik je voor aanzie, dan zul je dit laatste doen." Jennison antwoordde niet, keek de rechter zelfs niet aan. „.Te hebt het prachtig uitge dacht", ging Greene voort, „dat moet ik bekennen. Maar één ding is me niet duidelijk: han delde je volgens een ingeving of heb je alles van tevoren be raamd? Je bent de laatste tijd veel op het Vasteland geweest wachtte je je kans af? In elk geval, die kwam eindelijk. Voor een zwemmer zoals jij, was het kinderspel. Je had die ladder niet nodig, toen je van boord ging misschien sprong je in zee, toen de „President Tyler nog in beweging was- Vlug en stil duiken, een stuk onder wa ter zwemmen, voor het geval iemand aan dek je zag, en dan op je gemak verder naar de kust- En toen kwam je op het strand van Waikiki. Niet ver weg sliep Dan Winterslip op zijn lanai, er was zelfs geen gesloten deur tus sen jullie. Dan Winterslip, die stond tussen jou en wat je heb ben wilde. Een korte worsteling een snelle stoot van je mes- Kom Jennison, wees niet dwaas. De beste weg, die je nu gaan kunt: volledige bekentenis." Jennison sprong op met fon kelende ogen. „Ik wil je eerst in de hel zien!" schreeuwde hij. „Heel goed als je het zo voelt Greene draaide hem de rug toe en begon op zachte toon een gesprek met Hallet. Jenni son en Chan waren samen aan de ene zijde van de schrijftafel. Chan haalde een potlood uit zijn zak en liet dat toevallig op de grond vallen. Hij bukte zich om het op te rapen. John Quincy zag, dat het pis tooi, dat Chan in zijn zak droeg onder zijn jas uitstak. Hij zag Jennison naar voren springen en het wapen grijpen. Met een kreet naderde John Quincy, maar Greene greep zijn arm en hield hem tegen. (Wordt vervolgd) Fancy-'air. De fancy-fair ten bate van 'Herwonnen Levenskracht en de Norbart-stichting, die in het pa rochiehuis werd gehouden, mag wel zeer geslaagd worden ge noemd. Velen kwamen hun geluk be proeven en de opbrengst bedroeg 950. De Chr. leeszaal en bibliotheek Sinds enige tijd is de Chr. lees zaal en bibliotheek weer geopend en zij mag zich in regelmatig be zoek verheugen, vooral van de jeugd, die 's Zaterdagsmiddags soms haast al te talrijk vertegen woordigd is en den vergast word op interessante kinderboeken. Er zijn ook vele aanwinsten op verschillend gebied, o.a. enkele werken van bekende Franse auteurs, de encyclopaedie van Winkler Prins, die regelmatig wordt aangevuld, alsmede de mé moires van Churchill Uit de twee de wereldoorlog en de historie van het geslacht Marlborough en vele nieuwe Nederlandse romans. Ook het uitleenbureau geeft steeds meer boeken uit. De lezin gen, die door de Chr. Bibliotheek vereniging worden georganiseerd, behoren tot de beste in haar soort en tot de best bezochte. Uit dit alles blijkt wel, dat bo vengenoemde vereniging cultu reel werk van de eerste orde ver richt in Axel. Zij is destijds tot stand gekomen zonder enige sub sidie door particulier initiatief- Een woord van waardering aan het adres vooral van Dr- K. Boor te Axel voor de liefde en het doorzettingsvermogen, dat hij voor dit werk betoonde, is hier zeker niet misplaatst. Tentoonstelling van konijnen duiven enz. De konijnen- en pluimveever eniging „Ter Verbetering" alhier zal op 25 en 26 December a.s. haar 25ste jaarlijkse tentoonstel ling organiseren in het R.K. Ge- zellenhuis aan de Walstraat. Geëxposeerd zullen worden konijnen, post- en sierduiven, alsmede kanaries. Ingevolge een verbodsbepaling wegens besmettingsgevaar voor pseudo-vogelpest zal geen pluim vee mogen worden aangevoerd. Teneinde de liefhebberij te stimuleren overweegt men thans een huiskeuring te organiseren. Op deze manier zullen ook in die afdeling als naar gewoonte prij zen te winnen zijn. Aanbesteding. MJaandagmorgen had op het ge meentehuis de aanbesteding plaats voor het uitbreken en leg gen van de nieuwe bestrating in de Gentsebreedstraat en Hlaven- istra-atalsmede voor het leggipn van een nieuwe riolering in de -Vaartstraat. Ingeschreven werd als vol'gt: Van de Sande f 13.335. (Bunschoten f 13.330. Popering f 12.990. Mollet 12.300. De Ruijsscher 12.200. Sponselee Lucasse 12.140. Hfubrechtse 11.900. De Regt 11.340. P. Hlamelinck 10.950. A. Roegiers, Philippine 10.570. Van den Ouden, Biervliet 10.150. De gunning is aangehouden. Een late aardbei van de koude grond. Gisteren begaf de heer Dorleijn, kantoorbediende te Sluiskil, zich gewoontegetrouw na de middag sluiting van zijn kantoor naar zijn groentetuin. Tussen de dorrende bladeren van de aardbeiplan ten be speurde hij iets roods. Het bleek n frisse rode aardbei te zijn, die lokte om opgepeuzeld te worden. „Kin dervriend als de heer Dorleijn is schonk hij deze achteraankomer aan een van zijn kleine vriendjes, die misschien onbewust van dit la te zomerwonder de sappige vrucht met smaak naar binnen werkte. Zeevaart- Voor de kade van de cokesfa- briek arriveerde het Duitse zee schip „Halmstad", om een lading cokes in te nemen, bestemd voor Duitsland. De betonweg SluisDraaibrug. Indien het najaarsweer mee werkt, zal de nieuwe betonweg van Sluis naar Draaibrug op 5 November voor het verkeer wor den opengesteld. De laatste be- tonvlakken hebben droog weer nodig om op de genoemde datum berijdbaar te zijn.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2