Dagorder van Britse opperbevelhebber WIJ ZULLEN EVENWEL ONVERKORT ONZE RECHTEN HANDHAVEN Algehele mobilisatie voor Zuid-Koreanen Vergadering Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel Wijziging in de Belgische regering aanslaande? Melkgarantieprijs voor de boer vastgesteld Terneuzense Ambachtsschool vraagt steun van het bedrijfsleven eiGüNö WOENSDAG 31 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1872. Luitenant-generaal Sir George Eerskine, opper bevelhebber der Britse troepen in Egypte, heeft Dinsdag een dagorder gericht tot alle Engelse een heden in de Suez-kanaalzone, waarin hij onder meer zegt: „Wij zijn niet van plan ons te laten dwingen de Suez-kanaalzone te verlaten. In de gistermiddag in Hotel „Rotterdam" te Terneuzen gehouden vergadering der Zeeuws-Vlaam se Kamer van Koophandel en Fabrieken zat het kardinale punt in de rondvraag. De heer J. F. de Klerk, secretaris-penningmeester der ambachtsschool te Terneuzen, voerde een krachtig pleidooi voor financiële tegemoetkoming in de zeer dringende uit- breidingskosten van deze school. Hij hoopte, dat het gehele bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen zijn schouders hieronder zou zetten. Na discussie werd het bestuur der Kamer gemachtigd voor dit doel maximaal 2000,— te voteren, mits hiermede het stamkapitaal der Kamer niet blijvend wordt aangesproken. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ROOK-KATER Dat nooit meer. Voortaan rook ik Iflostotl,de ideale combinatie van rijke Virginia en perfecte mildheid. ïbrankering bij Abonnement: er-neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kw£- .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent< iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uua Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Wij hebben geen twist met volk of leger van Egypte. Er bestaat een geschil met de huidige Egyp tische regering en wij hopen vu rig dat de Egyptische politieke leiders toegankelijk zullen blijken voor betere adviezen dan zij tot nu toe klaarblijkelijk hebben ge had, opdat de vroegere vriend schappelijke betrekkingen tussen Engeland en Egypte zo spoedig mogelijk weer zullen kunnen wor den hersteld." In de dagorder wordt verder een uiteenzetting gegeven van de in houd van het ici 1936 gesloten Brits-Egyptische verdrag, de een zijdige verwerping daarvan door Egypte en het eveneens verwer pen door dit land van het aanbod der Westerse staten om deel te nemen aan de verdedigingsorga nisatie van het Midden-Oosten. De dagorder vervolgt dan: „Wij bevinden ons thans in een enigszins kwetsbare positie. De Egypt/ische regering houdt staan de dat, nu zij het verdrag met ons eenzijdig heeft opgezegd, wij het recht misse., in de Suez-kanaal zone te blijven. Wij zullen evenwel onze rechten onverkort handhaven en de noodzakelijke maatregelen hiertoe zijn genomen. Het optre den der Egyptische regering maakt het evenWel nog belangrij ker dat wij ons van onze kant ge dragen met de kloekheid en waar digheid, die het Britse volk in moeilijke omstandigheden immer hebben gekenmerkt. De huidige crisis in de Brits-Egyptische be trekkingen stelt de Britse troepen wier reactie thans door de gehele wereld nauwlettend wordt gade geslagen in de gelegenheid, een voorbeeld te geven van de wijze waarop een bepaalde situatie met kracht en tezelfdertijd met een minimum van verbitterdheid kan worden behandeld. Wij moeten een periode ver wachten, waarin de Egyptenaren zeer weinig geneigdheid tot sa menwerking aan de dag zullen leggen. Het staat vast dat wij vele din gen zelf zullen moeten doen, die normaal door Egyptische arbei ders worden gedaan. Wij zijn hier ten volle toe in staat, het is slechts een zaak vaci organisatie, begrip en vastbeslotenheid". De Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken heeft verklaard te weten, dat generaal Aziz el Masry, voormalige bevelhebber van het Egyptische leger, de „be vrijdingsbataljons" organiseert, doch hij was tot nog toe niet in conflict met de wet gekomen. De bevrijdingsbeweging is een nationale volksbeweging, waarte gen de regering niets kan uitrich ten, indien zij zich aan de wet houdt, aldus de minister. Hij ont kende ten stelligste, dat deze be weging door de regering wordt bewapend. Iedere Egyptenaar mag vuur wapens in het bezit hebben, wan neer hij de wet op het dragen van wapens in acht neemt. ACTIE VAN MEDAANSE SCHAP. DE 1IOHAM BROEDER- BRITSE TEGENSPRAAK inzake arbeidskrachten voor Suez-kanaalzone. De Britse militaire autoriteiten in de Suez-kanaalzone hebben het bericht, dat Arabische Palestijnse vluchtelingeri worden aangewor ven als arbeidskrachten in de zone, tegengesproken. DE SOEDAN De uit vertegenwoordigers van alle partijen bestaande grond wetscommissie van het Soedane- se parlement heeft aan de secre taris-generaal der V. N., Trygve Lie, en de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland en Egypte telegrammen gezonden, waarin wordt gezegd, dat het condominium van 1899 is geëin digd. Aan de V. N. wordt ver zocht een commissie te zenden, die toezicht moet houden op de invoering van een nieuwe grond- W6t. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Egypte in het vervolg het bestuur en de gouverneur- generaal van de Soedan zal no- geren. Met het oog op de reacties van Engeland kunnen de prac- tische, definitieve maatregelen voor de Soedan slechts geleidelijk worden genomen, aldus d.e mi nister. Anti-Britse organisatie in de Soedan opgericht. De Soedanese partijen, die Egypte gunstig gezind zim, heb ben zich verenigd in een „natio naai front", dat zich ten doel stelt de Britten uit de Soedan te verdrijven en tot een vereniging met Egypte te komen onder de Egyptische kroon. De organisatie wil in de grote steden van de Soedan comités oprichten om de boycot van de Britten en de passieve tegen stand tegen de regering van de Soedan te organiseren. Met het oog op de aanstaande vergadering van de V.N. zullen afgevaardigden van het „natio nale front" naar Parijs gaan. Sleepboot ,,Ebro in aanvaring Maandagavond is de Nederland se sleepboot ,Ebro" (250 ton) van L. Smit Co's internationale sleepdienst te Rotterdam in Het Kanaal in aanvaring gekomen met het lichtschip „Owers". De Ebro" was Maandagmiddag met een aak uit Southampton naar Rotterdam vertrokken. Naar verluidt werden van het lichtschip boven ide waterlijn pla ten ontzet. De ,,Ebro" heeft gemeld, dat 't de reis heeft voortgezet. (Advertentie) salons ?,robert" marklc'i6Y brouwerijstr. 9 iferneuzen .De kapper met het aparte cache^ ook voor geverfd en moeilijk haar voor individuële haar- en huidver zorging, geven wi. gaarne inlichtingen. De Zuid-Koreaanse minister van Defensie heeft medegedeeld, dat alle mannelijke Koreanen van 19 tot 26 jaar voor de mili taire dienst opgeroepen zullen worden „ongeacht hun huidige werkzaamheden en hun publieke status". De Koreanen, zo zeide hij, moeten een strijdkracht or ganiseren, die het hun mogelijk maakt Zuid-Korea alleen te ver dedigen. De strijd aan de fronten Het communiqué van het Acht ste leger maakt melding van gê- Het Landbouwschap Verwacht kan worden, dat in de eerste helft van November het mondeling overleg met de organi satiecommissie van de sociaal- economische raad over de ontwerp algemene maatregel van hestuur tot in stelling van een) bedrijfschap voor de landbouw een aanvang zal nemen, zo vernemen wij van de Stichting voor de Landbouw. Besloten ia, dat van de zijde der zes organisaties dit overleg in eerste instantie zal worden ge voerd door de wetgevingscommis sie der Stichting voor de Land bouw. HET SUEZ KAN AAL De Suez-kanaalmaatschappij heeft Maandag bekend gemaakt, dat met ingang van heden om de andere dag een convooi in Noordelijke of in Zuidelijke richting door het ka naal zal varen. 's Nachts zullen alleen schepen die zelf zoeklichten hebben, van het kanaal gebruik mogen maken. De maatschappij heeft deze maatregelen getroffen met het oog op de algemene staking van de Egyptische arbeiders te Port Said, die belast zijn met het meren van 'schepen en) die voor de be diening van de zoeklichten moeten zorgeri. De scheepskantoren aan de bei de uiteinden van het kanaal zijn op de hoogte gesteld. EGYPTISCHE MAATREGELEN De Egyptische regering heeft alle ministeries opgedragen bij internationale aanbestedingen geen Britse biedingen te aan vaarden. Voorts besloot de regering de contracten van Britten in dienst der Egyptische overheid niet te verlengen. Tientallen Britse des kundigen zijn op het ogenblik in Egyptische dienst, zoals bij open bare werken, landbouw en on derwijs. i4tvirtf nithri dat het verkeer zeer gering zal zijn. Het bestuur wil, alvorens het verzoek van de heer De Vuiist definitief af te werken, eerst de mening van de vergadering ver nemen. De voorzitter: Wij hadden de indruk, dat het practisch weinig De voorzitter, de heer Ir C. A. L. Horstmann, deelt mede, dat bericht van verhindering is inge komen van de heren Denie, Col- De „bevrijdingsmilitie", van de. Mohammedaanse broederschap is in de Egyptische provincie Sjer. kiyeh tot jactie overgegaan door alle verkeer op wegen, die naar Britse kampen in de Stlez-kanaal- zone leiden, aan te houden. Alle vrachtauto's worden door zocht en vergunningen en identi teitspapieren van Egyptische ar beiders, jdie in (Britse kampen wer ken, worden ingehouden. Ladingen groenten en ander vers voedsel, die voor d(e Britse troepen, zjjn bestemd, werden in beslag genomen. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Woensdag morgen tot Woensdagavond. Later opklaringen. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens zwaar tot half bewolkt met hier en daar een enkele bui, voornamelijk in de kustprovin ciën. Zwakke tot matige wind tussen Z. en W. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 1 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.28 3.16 Terneuzen 3.03 3.51 Hansweert 3.43 4.31 Walsoorden 3.53 4.41 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 31 7.31 17.16 9.01 17.04 Nov. 1 7.33 17.14 10.32 17.37 2 7.35 17.12 11.55 18.26 Politieke waarnemers te Brus sel zijn van oordeel, dat, zodra koning Boudewijn uit Stockholm is teruggekeerd, een wijziging in de homogeen-katholieke regering Pholien verwacht mag worden. Als ministers, die het C.VP.- kabinet zouden verlaten, worden genoemd de minister van Econo mische Zaken Albert Coppé, op wiens beleid betreffende deprijs- beheersing men in C.V-P.-krin- gen zeer veel critiek oefent, en de minister van Binnenlandse Zaken Maurice Brasseur, wien men verwijt het interne veilig heidsapparaat te sterk te hebben willen uitbreiden. Eerste minis ter Pholien zou zijn plaats als premier afstaan aan de huidige minister van Verkeerswezen Se- gers dan wel aan Paul van Zee land. Volgens deze veronderstel- lnigen zou eerste minister Pho lien in de gewijzigde homogeen- katholieke regering de plaats krijgen van minister van Justitie. De stemming, die op het ogen blik in C.V.P.-kringen heerst, komt wel het beste tot uiting in een hoofdartikel, dat gistermor gen met betrekking tot de poli tieke toestand in het katholieke blad „Het Volk" is verschenen. De schrijver van dit artikel, die deel uitmaakt van het nationale comité van de C.V.P. zegt hierin o.a.: „Langdurige aarzeling is veel erger dan een regeringscri sis. Het is niet de eerste keer in de parlementaire geschiedenis, dat een regeringspartij haar mi nisters een wenk tot koerswijzi ging geeft. Dergelijke terechtwij- zigingen behoren tot het normale spel van het partijenstelsel, dat dé basis vormt van het parle mentair bestel. Wij behoeven de eerste minister niet te suggereren wat hem te doen staat. De homo geen-katholieke regering is niet gebonden aan een bepaalde sa menstelling en de C.V.P. moet zonder aarzeling die maatregelen treffen, die de omstandigheden vereisen". paar jaar zijn wij met uitbrei dingsplannen bezig, doch men heeft nu leerlingen moeten afzeg gen wegens plaatsgebrek. Door de regeringsmaatregelen inzake geldleningen zit het bestuur der ambachtsschool in moeilijkheden, zodat dit van de benodigde 500.000 zelf f 30.000 zal moeten suppleren, aldus spr. Wij ver wachten, dat niet alleen de Kamer van Koophandel, doch ook de Kring van Werkgevers in de ka naalzone, de Bovag, de schilders en de werknemers het hunne zul len bijdragen tot 30.000, waarna de regering het restant a 470.000 fourneert. Over deze subsidieverlening ontstond een uitgebreid debat, waarbij tenslotte de beslissing moest worden genomen of men hiervoor het stamkapitaal der Kamer moet aanspreken dan wel dat het bedrag moet worden ge fourneerd uit de lopende begro- vechten aan het centrale front in het gebied van Koemsong. Een tankgroep der Verbondenen werd hier door mortieren beschoten. Ten Z.O. van Koemsong deden de communisten 'n hevige nach telijke aanval, waartegen de Ver bondenen hardnekkig tegen bo den, aldus het communiqué. In de oostelijke sector laaide de communistische tegenstand op. Drie tegenaanvallen werden afgeslagen. Bijeenkomst wapenstilstands commissie voor Korea. De wapenstilstandscommissie voor Korea is gisteren opnieuw te Pan Moen Djon bijeengeko men om de bespreking over een bestandslinie voort te zetten- De bijeenkomst duurde 110 mi nuten en er werd geen vooruit gang geboekt, aldus een woord voerder der verbondenen. Volgens generaal-majoor Ho- des, de voornaamste afgevaardig de der V.N. in de commissie, hebben de communisten in de zes dagen na de hervatting der besprekingen „geen concessie en geen aanbod gedaan, dat als een poging tot een redelijke oplos sing kan worden beschouwd". De tegenstander wil, dat de Verbon den legers zich van 95 */o der ge vechtslinie in Korea terugtrek ken op stellingen, die op som mige plaatsen ruim 20 km achter de huidige linie liggen. De communisten geven geen blijk van hun standpunt te wil len wijken, doch Hodes achtte het nog te vroeg om reeds van een impasse te spreken. inaruK, aat nei piacuacn irams iuu„,^ u „v. zin zou hebben hierop door te ting, behoudens goedkeuring van gaan, hoewel het verkeer zulks de minister van Economische Za- d,pl eist ken. De vergadering was van me- Aan het College van G S werd ning dat er zeker subsidie moet verzocht te wUlen bevorderen I worden gegeven. Na discussie dat de verbindingsweg De Kraag- ^erd ^„en^o^een^dragvan Blikstraat zodanig zal worden Ite verlenen tot een pearas» Vrachtvervoer naar België. De voorzitter zegt, dat er een landelijke commissie is geweest onder voorzitterschap van spr. en daarin is ook de kwestie van de Niwo besproken. Allen die tot nu toe een vergunning hadden, voor welk transport en welk deel van België ook, hebben het recht om te rijden. Deze uitbreiding ver- Kiompeiimuusuie zevenvoudigt de totale tonnage de aankooD van en er is voor de Belgische rege - 1 ring geen enkele aanleiding daar voor iets te doen. Er was verschil in opvatting der Beneluxbepalin- doch Nederland moet over- lot d' Escury, Luteijn, Cambier, Van der Peijl en Van Dalen. De voorzitter deelt mede dat het bestuur op verzoek van het College van G.S. de heren De Meijer en Van der Peijl heeft aangewezen als vertegenwoordi gers namens de Kamer in de .Havencommissie Terneuzen". Tevens dat het verzoek van de heer Seghers in de vergadering van 13 Juli j.l. contact is opgeno- men met de Centrale dienst voor In- en Uitvoer inzake de moeilijk heden die de klompenindustrie ondervindt bit de aankoop van bomen in België. Uit het ant woord van de Centrale dienst bleek dat volgens de bestaande voorschriften er voldoende ruim te is voor de Belgische verkoper zich financieel zeker te stellen. Naar aanleiding van het op de laatst gehouden algemene verga dering der Kamer door de heer De Vuijst gedane verzoek met be trekking tot de openstelling van het grenskantoor Retranchement ook gedurende de wintermaan den, is contact opgenomen met de burgemeester van Retranche ment en de hoofdinspecteur der I. en A. te Terneuzen. Uit de in lichtingen die het bestuur van de laatste verkreeg bleek wel dat aan doorlopende openstelling in de wintermaanden belangrijke fi nanciële consequenties verbon den zijn, daar het personeel aan merkelijk zou moeten uitgebreid worden, terwül wordt verwacht verbeterd dat deze weer voor het verkeer bruikbaar zal worden. Van het College van G.S. is be richt ingekomen dat de geuite klacht juist was bevonden en dat de onderhoudplichtige aange schreven was ervoor zorg te dra gen dat deze weg in berijdbare toestand gebracht zal worden. (Advertentie) gen, gaan tot een her-distributie van de vergunningen. Er zijn nog tal van mensen die een vergunning nodig hebben. De organisatie hiervoor is de Niwo, aan wie dooi de secretaris-generaal nieuwe sta tuten zijn opgelegd. Daarin zal ieder een machtiging krijgen om de zaak in eigen huis te regelen en 25 van de 36 Kamers van Koophandel hebben dit reeds on dertekend. De enige wijziging die wij wilden was meer mensen zit ting te doen nemen, die onafhan kelijk staan tegenover het ver voer, dus niet alleen 2 leden van de Kamers van Koophandel in Holland maar ook 2 uit het Zui den en Oosten. Bij de discussie hierover bleek, dat men bang was op die wijze de weg te openen voor een handeltje in vergunningen. De voorzitter meent, dat de bes te weg is de uitvoering van deze regeling in handen te leggen van de E.V.O. en het Beroepsgoede- renvervoer. Begroting 1952. De voorzitter zegt, dat de be groting zeker niet te optimistisch is opgesteld. De post salarissen werd steeds vastgesteld door de Kamer. Spr. zou graag zien, dat de Kamer het bestuur machtigde om de lonen te verhogen bij een eventuële loonronde. Dit wordt goedgekeurd, alsook de gehele begroting op een bedrag van ruim f 48.000,in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f 450,—. Rondvraag. De heer J. F. de Klerk vraagt subsidie voor de ambachtsschool, die dringend uitbreiding behoeft. Momenteel bedraagt het aantal leerlingen op de dagschool 246 en I dit zal stijgen tot 325. Sinds een maximaal ƒ2.000, mits hiermee het stamkapitaal niet blijvend wordt aangesproken. Het personenvervoer op de lijn HulstTerneuzen. De heer Van Liere vraagt na dere gegevens omtrent de ophef fing van het personenvervoer op de spoorlijn HulstTerneuzen en wijst op 'de motie aangenomen door de Terneuzense raad. strek kende de opheffing van dit per sonenvervoer te beëindigen. Spr. zou gaarne zien, dat de Kamer ad haesie betuigde voor de instand houding van dit personenvervoer. De voorzitter zegt, dat het be stuur deze kwestie reeds heeft besproken. Hij wijst verder op de in Maart gehouden vergadering, gepresideerd door de Commissa ris der Koningin, over de spoor wegvraagstukken en het kraan- bedrijf te Terneuzen. Wij kunnen het de N.S. niet kwalijk nemen, dat zij het personenvervoer liet schieten. Voor goederenvervoer is dat een andere kwestie, want hier is geen andere mogelijkheid. Wil moeten wat doen om althans het goederenvervoer te behouden. Voor personenvervoer blijven nog altijd de bussen en liet personen vervoer op het lijntje is zeer on rendabel. De heer Van Liere zegt dat het om de hervatting gaat. En is er geen gevaar, dat net goederen vervoer in de toekomst ook wordt aangetast? De heer De Meijer meent ster ker te staan wanneer de kat uit de boom wordt gekeken. Mocht het personenvervoer weer toene men, dan kan altijd de minister daarop worden gewezen. De Zeto 1953. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Bendegem aan gaande subsidie voor de Zeto '53 zegt de voorzitter, dat het bestuur der Zeeuws Vlaamse Kamer hier op het vorige iaar al de aandacht heeft gevestigd. Met algemene stemmen is door onze Kamer het besluit genomen niet mee te doen aan E.T.I. en Zeto 1953. Een verzoek om aan Ged. Sta ten te vragen het veevervoer ner auto voorrang te verlenen op het veer VlissingenBreskens, daar dit vervoer vooral in het vacan- tieseizoen vaak stagnatie onder-») vindt, wordt afgeraden. Het veer te Breskens. De heer Roest wijst op het op en afrijden van het veer te Bres kens, dat zeer gevaarlijk is en ze ker nu de winter voor de deur staat. Is hier niets aan te doen? De voqrzitter meent, dat dit meer oo de weg ligt van de gemeente Breskens. We kunnen wel een schrijven richten tot Ged. Staten en vragen om meerdere veilig heidsmaatregelen. De voorzitter sluit hierna de vergadering. De minister van Landbouw heeft voor het melkprijsjaar Nov. 1951Nov. 1952 de garantieprijs voor melk vastgesteld op 20 cent per kg melk met een vetgehalte van 3% procent (oude garantie prijs 17'% cent met een toeslag van 25 cent per 100 kg consump- tiemelk). De nieuwe garantieprijs, waarin de door het landbouw economisch instituut vastgestelde verhoging van de kosten voor krachtvoeder, meststoffen, werktuigen, e.d. is verdisconteerd, geldt als een ga rantie voor de boer voor de gemid delde opbrengst van alle gepro duceerde melk, waarmede de toe slag van 25 cent per 100 kg con- sumptiemelk is vervallen. Zoals reeds is uiteengezet in de memorie van toelichting op de landbouwbegroting 1952, is voor het prijsbeleid in de landbouw een wijziging ontworpen, waarvoor prijzen worden vastgesteld, on derscheidenlijk in groepen. De minister wenst echter niet vooruit te lopen op het nog te voe ren overleg met de Staten Gene raal en het bedrijfsleven voor de wijziging in het prijsbeleid en geeft er dan ook de voorkeur aan voor de melk één garantieprijs vast te stellen. Het ligt niet in het voornemen van de regering deze verhoging van de garantieprijs voor de pro ducent tot uitdrukking te doen komen in de tegenwoordige con sumentenprijs. Het Egyptische mobilisatie-ontwerp De Egyptische ministerraad zal op 4 November het ontwerp voor een algemene mobilisatie in geval van oorlog of oorlogsdreiging be handelen. Het wetsontwerp voorziet in het oproepen voor de militaire dienst van alle mannen, tussen 18 en 50 jaar. Het Egyptische parlement komt op 15 November weer bijeen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1