Reacties op de Britse verkiezingen Nederland-Finland 4-4 Het huis zoodei sleutel V i CO m PFAFF Nieuwe Brandweerkazerne^ in gebruik genomen WAT BRENGT DE RADIO? jmh memeno SCHRIJFBEHOEFTEN w i€ ai x o e1 n h) H ft, V VOETB °Ppen en Agcnda Geslaagde demonstratie V t\ ig t' 0 2t N Dk CM fit 1 ij lc 21 in ei ?r m sl 2 U to X 3t It I •e ie ;a a< oj a a i* c 8 n u e a o a eJ a e! e ir. v n ii a a e e. l€ rr \e ii ia fc Ji: n a ji 3C :c D1 U ZONDAG 28 O Eerste Klaf EDO—GVAV; 't tas; ElinkwijkAG Frisia; De Vol Ahead. Eerste Klai WagenlngenSn parkers—Achilles; DOS; Be Quick LeeuwardenEnsc Eerste Klas Willem II—NAC RBC; Quick (N.)— Sittardia. Eerste Klas Hermes DVSX' —NEC; WV-Emn NOAD. ZUID Tweede KI: Rood Wit—RA( Terne uzen; Allian Middelburg; De KO; MOC '39—Int Derde Kla METOBresken Com Boys; Axel— De Zeeuwen; Bi< Borgvliet; Clinge— Vierde Kla wachtPSKHo denburg. Res. Tweede Corn Boys 2— Breskens 2—Midde —Axel 2; Ten Zeeuwen 2. ZONDAG 21 ONDERAFDELIN Eerste Kit Rapenburg—Hai Eerste Kit SchoondijkeGi 's Heer Arendsker Reserve Eerste Oostburg 2IJz tenisse 2—Aarden" Reserve Eersti Sluiskil 2Zeeu Tweede Kla Groede II—Zuid Middelburg 5; Re Biervliet 3. Of o St, NIEUWSTRAAT Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse Zaken heeft te Parijs ver klaard. dat Frankrijk hoopt dat de nieuwe Britse regering elke neiging in Engeland tot afzijdig blijven van het streven naar één- making van Europa zal tegen gaan. Sprekend over het Midden- Oosten zeide de woordvoerder; „Het is ondenkbaar dat enige Britse regering ooit weer de oude pro-Arabische dromen in haar buitenlandse politiek zal verdisconteren. Engeland en Frankrijk zullen op straffe van ondergang in het Midden-Oosten één lijn moeten trekken". Graaf Sforza, de Italiaanse minister voor zaken betreffende de Europese unie en oud-minis ter van buitenlandse zaken, gaf te kennen dat de conservatieve overwinning „even onvermijde lijk was als de wet die de slinger van een klok beheerst". Enni, de leider der Italiaanse linkse socialisten, die nauw sa menwerken met de communis ten, zeide: „Het succes van de Britse conservatieven is alarme rend. Het is te betreuren dat de Britse regering niet langer een 'remmende invloed op de Ameri kaanse politiek zal uitoefenen". De resultaten van de Britse verkiezingen zijn in politieke kringen te Madrid met grote vol doening ontvangen. Men ver wacht, dat thans een wijziging zal intreden in de Britse politiek ten aanzien van Spanje. Zodra de resultaten van de Britse verkiezingen in Teheran bekend waren, verschenen twee ambtenaren van 't stadsbestuur in gezelschap van een politie agent in de Churchill-straat in de Perzische hoofdstad en ver wijderde het naambord. Hiervoor in de plaats kwam het bord „Mossadeq-straat". Het gaat hier om een van de hoofdstraten van Teheran. Te Washington legden republi keinse politici de overwinning van de conservatieven uit als een goed voorteken voor een repu blikeinse overwinning bij de in 1952 te houden Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. Het hoofdkwartier van de de mocratische partij bestreed deze visie van derepublikeinen. Een woordvoerder van de democra ten verklaarde, dat de uitslag van de Britse verkiezingen zeker niet mocht worden gezien als een aanwijzing voor een .zwen king naar rechts" in de Ameri kaanse politiek. Amerikaanse democratische Congresleden waren van mening dat het weer aan de macht ko men van Churchill er toe zal bij dragen de Brits-Amerikaanse sa menwerking in de koude oorlog te versterken. Ook meenden zij dat het verzet in het Congres tegen het verlenen van Ameri kaanse hulp aan Engeland nu zal verminderen. Arthur Deakin, voorzitter van het Britse vakverbond, verklaar de onder meer: „De houding van de Britse vakverenigingen tegen over een conservatieve regering zal van de politiek dezer rege ring afhangen. Wij moeten met alle regeringen samenwerken verder zal onze gedragslijn wor den bepaald door hetgeen wij als het belang der arbeidersklasse beschouwen. Wij zijn ons van deze verantwoordelijkheid be wust". Van gewoonlijk welingelichte zijde, die verbindingen heeft met het hoofdkwartier van de raad van Europa te Straatsburg wordt vernomen, dat aldaar de mening heerst dat de overwin ning der conservatieven geen daadwerkelijke wijziging zal borgen in de Britse „terughou dendheid" ten aanzien van het tot stand brengen van een Eum pese statenbond. In dit verband wordt in herinnering gebracht, dat de Britse conservatieve ver tegenwoordigers tijdens de jongste debatten in de raad van Europa geen grotere geneigd heid toonden dan hun socialis tische collega's om 'n beperking van de Britse souvereiniteit ten gunste van een bovennationaal gezag, te aanvaarden. Volgens de chef van de afdeling statisstiek van Reuter, Gampell, zijn in elk kiesdistrict gemiddeld ongeveer 150 stemmen van de Labourpartij op de Conservatie ven overgegaan (het gemiddeld aantal stemgerechtigden in een kiesdistrict is 55.000). Zoals be kend is de winst van de Conser vatieven vooral aan de Liberalen te danken. De conservatieve overwinning is door tweeduizend verzeke ringsagenten te Londen uitbun dig gevierd. De klok van de Lu- tine werd geluid (deze klok, die honderd jaar geleden met de la ding van de bij de Nederlandse kust gezonken „Lutine" werd ge red, wordt gewoonlijk alleen bij zeer belangrijke berichten in ver band met de zeevaart geluid). Kussens van versleten bureau stoelen werden door de kamer gegooid, dat de veren rondspron gen en vuurwerk en voetzoekers lieten een ketting van vonken na. Het Pond Sterling. De financiële redacteur van Reuter schrijft: Op de overzeese vrije markten werd het pond sterling, toen het resultaat van de Britse verkiezingen duidelijk begon te worden, vaster. Het pond was te Zürich zeer vast en te New York prijshoudend. De Engelse bladen beperken zich voornamelijk tot een rustig en ernstig stellen van de vraag stukken, waarvoor de conserva tieve partij zich na haar overwin ning bij de verkiezingen ziet ge steld. Zelfs de conservatieve bla den, die de overwinning met vreugde begroeten, verhelen niet hun teleurstelling over de gerin ge omvang der conservatieve meerderheid. De overwinning heeft uiter aard nog geenszins de ernst van de economische en financiële moeilijkheden in Engeland ver minderd. De grootste moeilijk heid waarmede de nieuwe rege ring te kampen zal hebben, zijn de inflatie, de onvoldoende ex port en productie, de uitvoering van het bewapeningsprogramma en de dollarcrisis van Groot-Brit- tannië en het sterlinggebied. Egyptisch perscommentaar. Het té Cairo verschijnende on afhankelijke blad „Akhbar el Jom" heeft over de nieuwe Brit se regering gezegd, dat Churchill „zijn eigen graf en dat van zijn land zal graven", als hij geweld tegen Egypte gebruikt. De onaf hankelijke „Al Ahram" zei: „Egypte zal ten opzichte van de conservatieven een zelfde stand punt innemen, als het tegenover de labourregering heeft gedaan". De Rotterdamse burgemeester Mr. P. J. Oud gaf tegenover de correspondent van het A.N.P. zijn indrukken weer over de uit slag van de verkiezingen in En geland: „In 1950 werd ik na de verkie zingen door een Engels blad op gebeld en naar mijn indruk ge- HEDEN TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Tea for Two". PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uub: Aanbesteding uitvoe ren rioleringswerken en bestra- tingswerken. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Zijn les ge leerd". Herengracht 4, openbare verkoping van meubilaire goe- de'ren; na afloop in hotel Du Commerce, een buis en erf en bouw en weiland. ST. JANSTEEN, Heikant: Ca fé PluymsDe Letter, 3 uur: Publieke vefirkoping van een woonhuis. vraagd. Toen geloofde ik te moeten zeggen dat de conserva tieven blij moesten zijn dat zij niet moesten gaan regeren met een zo kleine meerderheid als Labour had. Thans zijn de rollen omgekeerd en is de conservatie ve partij in deze moeilijke situa tie geraakt. Ik acht het gelukkig dat de zaken eens wis selen. Nu kunnen de conserva tieven eens tonen wat zij kun nen. Ik hoop dat zij nu zullen tonen dat ze wel conservatief heten, doch niet dat ze conserva tief zijn en ik hoop dat ze een open oog zullen hebben voor wat op dit ogenblik nodig en mo gelijk is. Overigens lijkt er veel kans op te bestaan dat ook dit parlement geen vijf jaren zal zitten. Uiteraard ben ik niet enthou siast over hetgeen Labour voor de vereniging van Europa heeft gedaan. Ik hoop dat Churchill ook als regeringsleider in die zelfde richting zal doorgaan. Hoewel het materiaal van de Ter neuzense vrijwillige brandweer er steeds keurig verzorgd uitziet, leek liet toch of het Vrijdag j.l. nog een extra beurt had gekregen. Toen we Zaterdag de nieuwe brandweerka zerne aan de Schoolweg binnen kwamen, blonk letterlijk alles ons tegen. De brandweerauto's spiegel den van onder tot boven en het scheen dat het goudgalon van de commandanten en de helmen van de brandweerlieden ,een speciale poetsbeurt hadden ontvangen. Dit alles en het groot aantal aan wezigen schiep haast een feeststem ming bij de officiële opening van de nieuwe brandweerkazerne. Deze feestelijke stemming viel ook te beluisteren in de woorden van burgemeester Teilegen, die op het ruime plein vóór de kazerne de ge nodigden verwelkomde. Onder hen bevonden zich o.m. burgemeesters van omliggende ge meenten, de beide wethouders van Terneuzen, de inspecteur van het brandweerwezen in district IV te Breda, de heer G. Schoonheim, de brandweercommandanten in Oost Zeeuws-Vlaanderen en hun colle ga's uit Middelburg, Vlissingen en Goes benevens velen, die uit hoof de van hun functie betrokken zijn bij de brandweer. De burgemeester noemde deze dag een belangrijke voor de Ter- neuzense brandweer en voor de ge meenschap, omdat hier particulier initiatief wordt bekroond en omdat deze nieuwe kazerne en het daarin aanwezige materiaal aan alle te stellen eisen voldoet en bij onver hoopt voorkomende gelegenheden representatief genoemd kan wor den voor een plaats als Terneuzen. Het stemt te meer tot vreugde, nu dit gebouw wordt geopend op een tijdstip, dat de gemeentelijke autonomie steeds meer wordt be knot. Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft met voldoening de ontwikkeling in opgaande lijn van de brandweer gevolgd en van har te meegewerkt aan de totstandko ming van het hier zichtbare resul taat. Een hartelijk applaus volgde, toen de burgemeester de sleutel der kazerne aan de commandant van de Terneuzense brandweer, de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, overhandigde, waarmede de offi ciële ingebruikneming 'n feit werd. De heer Lambrechtsen van Rit them noemde het een grote eer als commandant van de vrijwillige brandweer deze nieuwe brandweer kazerne in gebruik te kunnen ne men. Hiermede komt een lang ge koesterde wens in vervulling. Het mooie brandweermateriaal, aldus de commandant, krijgt nu een goed onderkomen. Men zal begrijpen, dat Het tot de nok bezette Feijenoord- stadion heeft Zaterdagmiddag met steeds groter wordende verbazing zitten kijken naar de wijze waarop het Nederlands Oranjeteam door een elftal rappe, doortastende Fin nen langzaam maar zeker werd in gesloten om dan tenslotte toch nog op het nippertje de dans te ont springen en een zeker schijnende nederlaag in een gelijk spel om te zetten. De Nederlandse ploeg had in het eerste kwartier een duidelijk veld- overwicht en niemand was op dat moment bevreesd voor het misluk ken van de aangekondigde revan che voor de 41 nederlaag van verleden jaar. Maar de ongerust heid en de vrees zou niet lang meer uitblijven. Wel kregen Lenstra, Van Melis en Biesbrouck legio kansen. Door slecht schieten en on zuiver plaatsen werden deze allen gemist. Toen de in het blauw-wit gestoken gasten eenmaal aan de prachtige, doch voor hun ongewoon zachte grasmat gewend waren ge raakt, ontwikkelden zij zo'n razend snel aanvalsspel, dat het een ieder weldra duidelijk werd, dat deze Ne derlandse defensie niet in staat zou blijken zich tegenover een dergelijk netwerk van tikjes, trapje, over stapjes en hakjes staande te hou den. Steeds sneller werden de Fin nen. Inmiddels bleven de Neder landse aanvallen de Finse in aan tal en gevaar overtreffen, maar hoewel Wiertz zich herstelde en Biesbrouck en Van Schijndel (voor al de lange Schiedammer) hun aanval uitstekend voedden en stuw den, als linie was de voorhoede te onsamenhangend. Midden in een periode van Neder lands overwicht, dat soms zo groot was, dat Van Schijndel af en toe een verantwoord schot kon lossen, nam Finland de leiding. Het was na 25 minuten spelen, dat Oden- thal wegens in de rug duwen een vrije trap tegen zich zag toewijzen, de bal kwam bij midvoor Pelkonen, die even terugspeelde op zijn linker buurman Lehtovirta. Dit terugspe len was al zo vaak gevolgd door een verder doorvoeren van de com binatie, dat Kraak ook ditmaal meenschap te verlenen, waar en wanneer die van ons wordt ge vraagd. Vervolgens begaven de aanwezi gen zich in de nu door het voor rijden op het plein van de. brand weerauto's inmiddels ontruimde ka zerne, alwaar een bijzondere ge beurtenis zou plaats vinden, n.l. de uitreiking van onderscheidingen aan leden van het brandweercorps. Burgemeester Tellegen, die de in signes- persoonlijk opspeldde en de oorkonden overhandigde, zeide, dat deze uitreiking nog meer luister bijzette aan deze voor het corps en de gemeente zo belangrijke dag. Kruisen en oorkonden werden uit gereikt wegens langdurige dienst aan de heren: J. A. Meertens, brandmeester le klasse (40 jaar), C. H. A. Vermeulen, brandmeester le kl. (35 jaar), C. Smies, brand meester (25 jaar), N. J. C. Lam brechtsen van Ritthem, comman dant (12% jaar), C. J. van Strien brandmeester, J. Vermeulen, on derbrandmeester, G. F. Fermont en C. Klaassen,hoofdbrandwachten, S. J. Jansen, K. J. Molegraaf en P. de Witte, brandwachten le klasse, Ch. van Wijck, J. P. Klaassen, J. Romeijnsen en C. de Ruljter, brand- kennelljk geen schot verwachtte. De Fin loste wel een schot, dat hoog in de rechter hoek over de vuist van de vergeefs springende Kraak vloog (01). Nederland, onthutst, antwoordde met een kopbal van Lenstra over de lat. Nadat de gasten in de 28e minuut hun eerste hoekschop had den genomen, kwam de gelijkma ker toen Van der Tuyn in de volle ren van zijn doorbraak werd ge haakt en arbiter Mitchell resoluut naar de elfmeter stip wees, van waar Lenstra de bal met een droog lakoniek schot langs Laaksonen joeg (11). De blonde Noordelingen namen het initiatief over en Terlouw en zijn helpers werden van het kastje naar de muur gestuurd met schijn bewegingen, korte pasjes, die de felste chauvinist een enthousiast applausje afdwong. Voor Kraak was het om dol te worden met al dat gewir-war voor zijn neus. Ge lukkig kwam er na 40 minuten eni ge opluchting toen een pass van Abe het leder voor de voeten van de vrjjgelopen Van Melis bracht. In volle ren loste de Eindhovenaar een schot dat doel trof (21). Neder land had de leiding en het was bij na rust. Toen Wiertz met geen en kele tegenstander in zijn buurt met de bal naar voren wandelde, klonk een snerpend fluitsignaal en kregen de Finnen op de rand van het strafschopgebied een directe vrije schop te nemen. Lehtovirta nam zijn aanloop en nog voor Kraak zich realiseerde wat er gebeurde, suisde de bal even scherp als de vo rige kogel van de Fin, doch nu in de andere hoek van 't doel (22). Na de hervatting begonnen de Een bijzondere onderscheiding. ik reeds menig uurtje in deze ka-! Op 4 September 1944 toen de zerne heb doorgebracht. Ik weetDuitse horden in paniekstemming i i ji „LGmo. in nn ïlr Iron nvt nn in ollnriil nO dus hoe de inrichting is en ik kan zeggen, dat deze kazerne, ontwor pen door gemeentewerken in sa menwerking met de inspectie van het brandweerwezen in Breda, aan de eisen voldoet, die aan een mo derne kazerne voor een gemeente als de onze moet worden gesteld. Ik weet uit naam van het gehele corps te spreken, wanneer ik het gemeentebestuur dank zeg voor hetgeen hier voor de brandweer is gedaan. Met deze kazerne is een nieuwe periode voor onze brand weer aangebroken. Men kan ervan overtuigd zijn, dat wij alles zullen doen om onze brandweer paraat te houden en zullen dag en nacht klaar staan om hulp aan de ge verkeerden en in allerijl voor de oprukkende Poolse troepen vlucht ten, vernielden zij de bruggen en staken de in straten en pleinen op gepropte proviand- en munitiewa gens in brand of maakten deze on bruikbaar. Op het parkeerterrein bevond zich toen een aantal met benzine en munitie geladen leger auto's en ook deze zouden een prooi der vlammen geworden zijn, waardoor ongetwijfeld een ramp onze stad zou hebben getroffen. Door het moedig optreden van de brandmeester C. J. van Strien en de ondercommandant J. J. de Klerk die het begin van de brand blusten, is het te danken, dat dit onheil Terneuzen bespaard is gebleven. Zij kregen de door de minister van Binnenlandse Zaken verleende medaille opgespeld, met welke onderscheiding burgemeester Tei legen genoemde heren bijzonder complimenteerde. De nieuwe brandweerkazerne, Na dit officiële gedeelte werd de aanwezigen de gelegenheid ge boden de kazerne te bezichtigen. Bp de rondgang door het gebouw kon men constateren, dat alles zo danig er op is ingesteld om een goed en snel functionneren van de brandweer te verzekeren. We zagen o.m. een lange schuur goot, waarin de slangen na gebruik over de gehele lengte kunnen wor den gewassen en doorgespoeld, een werkplaats voor het herstellen van de meest voorkomende reparaties, een centrale meldingspost tevens kantoor, een douchecel met warm en koud water voor het personeel, een leslokaal enz. Na de bezichtiging begaven de genodigden zich naar Hotel „Cen traal", waar een koffiemaaltijd werd gebruikt. Tijdens deze maaltijd werd de brandweer gecomplimenteerd door de inspecteur van het brandwezen te Breda, de commandant van de brandweer te Middelburg, die na mens de collega's van Walcheren en de Bevelanden het woord voer- burgemeester R. A. J. de Boer van Sas van Gent, de heer A. de Nie, directeur der Ambachtsschool al hier, en de heer J. J. de Klerk. Burgemeester Tellegen bracht de sprekers dank voor de uitgesproken gelukwensen en hoopte, dat de brandweer, wat de paraatheid be treft, op de ingeslagen weg zal voortgaan. Geslaagde demonstratie. Te ongeveer half drie klonk met minuten een derde alarm, waarop de brandweer volgetuigd, alsof het werkelijkheid was, uit rukte. De plaats der demonstratie was aan het kanaal aan de over zijde van de Schependljk. We bevonden ons op de plaats waar het materiaal aankwam en constateerden, dat allen op gedisci plineerde wijze en zelfverzekerd hun opdrachten uitvoerden. In de korte tijd van 16 minuten na het eerste alarm gaven 21 spuiten wa ter, De heer C. Vermeulen leidde deze oefening, die in alle opzichten slaagde en bewondering afdwong. Met deze demonstratie heeft de Terneuzense vrijwillige brandweer bewezen paraat te zijn en voor haar taak berekend. Mocht de rode haan ooit victorie trachten te kraaien, dan zal deze victorie zeer onwaarschijnlijk zijn, wanneer de Terneuzense brand weer als bestrijder optreedt. oranje-truien met een offensief. Met de veilige ruggesteun van de goed op dreef zijnde Van Schijndel en Biesbrouck, die met behulp van de zich behoorlijk aanpassende Wiertz het middenveld een tijd lang beheersten, trok de Neder landse aanval keer op keer naar voren en het was prettig 1e zien, hoe de combinaties tussen Van Me lis en Lenstra steeds beter vlotten. Binnen een paar minuten veran derde het spelbeeld totaal. Van op bouw was ineens geen sprake meer, elke bal belandde bij een tegen stander en gemakkelijker dan te voren glipten de Finse aanvallers, nu op hun beurt prachtig gesteund door de kanthalves, langs de Neder landse verdedigers. De vinnige Fin nen met het uithoudingsvermogen van woudlopers leken wel steeds sneller te worden, kortom er ont stond binnen vijf minuten een pa niekstemming voor het doel van Kraak. Na 12 minuten kreeg de scherp opgestelde Rytkonen de bal toegespeeld en op hetzelfde mo ment was hij Terlouw voorbij ge flitst. Kraak kwam uit zijn doel, doch de bal suisde al in de uiterste benedenhoek (23). Van dat mo ment was de aanval der gasten niet meer voor het Nederlandse doel weg te slaan. Onze landgenoten hadden het zwaar te verduren, maar het zou nog zwaarder wor den. Biesbrouck ging door zijn lin ker enkel en werd vervangen door Kuneman. In de 25e minuut liep de Finse aanval weer eens zig-zag door de verdediging heen, voor het doel gekomen werd de bal met kor te tikjes even heen en weer ge speeld tot geen Nederlander meer wist waar het leder was en toen volgde het schot langs Kraak (2—4). Het publiek had een en ander lange tijd zwijgend aangekeken, maar dit voetbal was toch te bar en een honend fluitconcert bege leidde de bal na het vierde Finse doelpunt naar de middenstip. Dit fluitconcert betekende het keer punt. 10 Minuten voor het einde plaatste Kuneman een voorzet scherp voor het doel, waar de hoogopspringende Van Melis er met zijn hoofd even eerder bij was dan de Finse doelman met zijn vuist (3—4). De laatste minuten verstreken. Alles wat oranje droeg, trok naar voren en zelfs Terlouw was nu in het Finse strafschopgebied te vinden. Oorverdovend klonken de aanmoedigingen door de Feijen- oordkuip en zowaar, drie minuten waren nog te spelen, toen de gelijk maker werd gescoord. Van der Tuyn moest een hoekschop nemen. Terlouw beduidde zijn rechtsbuiten de bal hoog in de doelmond te plaatsen. Scherp daalde de bal voor het doel, Van Melis timede goed en het volgende ogenblik trilde het net achter de Finse doelman (4—4). Kort hierop floot scheidsrechter Mitchell, die uitstekend had ge leid, het einde. meester. „Je was dronken op je jpost in de nacht van dertig Juni. Hoe was je aan drank geko men?" De man aarzelde. „Laat ik je een raad geven, voor je wat zegt. De waarheid, man- Je zit er al lelijk in. Ik be loof niet veel, maar als je nu rechtuit spreekt, helpt het mis schien bij de andere zaak. Als je liegt, zul je het des te harder te verantwoorden hebben." „Ik zal niet liegen", beloofde de kwartiermeester. „In orde. Hoe was je aan drank gekomen?" De man knikte naar Jennison. „Hij gaf me drank." „Zo. Vertel er alles eens van." „Vlak na middernacht kwam ik hem tegen aan dek we wa ren nog aan het werk. Ik kende hem al „Beiden in de opiumhandel. Toen ik terugkwam, nadat ik had Dat begrijp ik. Je kwam hem tegen aan dek „Ja, en hij zegt, jij hebt wacht vannacht en ik zeg ja. Toen geeft hij me een flesje en zegt, dat zal je helpen de tijd door te komen. Ik ben geen drinkebroer waar achtig niet, en ik nam maar een slok, maar ik wil zweren, dat er wat in die whiskey zat. Mijn hoofd werd raar, en al wat ik door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 112) Nadruk verboden. „Wordt de trap aan de valreep 's avonds tevoren neergelaten?" „Ja. gewoonlijk wel- Die avond was het gedaan." „Wie is daar op post?" „De kwartiermeester." „O ja. U had dus dienst op de dertigste Juni. Hebt u toen iets bijzonders opgemerkt?" Hepworth knikte. „Ja. De kwartiermeester bleek beschon ken te zijn. Om drie uur vond ik hem slapend bij de trap aan de valreep. Ik maakte hem wakker. anker was wezen nazien vóór het gelicht werd, was hij zich van niets bewust dat was zowat half vier. Ik bracht hem naar zijn kooi en maakte natuurlijk 's morgens rapport van hem." „Hebt u anders niets bijzonders opgemerkt?" „Niets, meneer." „Dank je wel. Nu jij Gree ne wendde zich tot de kwartier hut wakker gemaakt werd met het slechte nieuws, dat ik boven moest komen-" „Wat is er met dat flesje ge beurd?" „Dat heb ik over boord ge gooid, toen ik naar de kapitein ging. Ik wou niet, dat iemand het vond." „Heb je die nacht iets bijzon ders gezien?" „Heel wat meneer, maar dat kwam door de drank..Niets, waar u wat aan hebt." „In orde." De rechter wendde zich tot Jennison. „Dus, Harry, je hebt hem bedwelmd, nietwaar? Omdat je aan wal ging. Omdat je wist, dat hij op post zou staan bij die ladder als je terug kwam, en je wilde niet, dat hij je zien zou. Dus je deed iets in die whis key „Dat is maar raden", viel Jen nison in, nog onbewogen. „Ik heb als rechtsgeleerde altijd wel enig respect voor je gehad, maar dat is nu weg. Als dit het beste is, wat je aan te bieden hebt „Dat is het niet", zei Greene opgewekt. Weer drukte hij op het knopje. „Ik heb iets veel beters, Harry, als je maar even wachten wilt." Hij wendde zich tot Hepworth. „Er "is aan boord van uw schip verder weet, is, dat ik in mijn een steward met de naam Bow- ker", begon hij, en John Quincy meende enige verandering in Jennison te zien. „Hoe heeft die zich de laatste tijd gehouden?" „In Hongkong is hij dronken geweest", antwoordde Hepworth. „Maar dat kwam door het geld." „Welk geld?" „Wel, toen we de laatste maal uit de haven van Honolulu weg voeren naar het Oosten, ruim 2 weken geleden, was ik op het kantoor van de purser. Het was juist toen we de Diamantkop passeerden. Bowker kwam bin nen met een grote, dikke enve loppe in de hand, die hij in de brandkast van de purser wilde opbergen. De purser wou er niet verantwoordelijk voor zijn, als hij niet had gezien, wat er in zat- Bowker zei, dat er veel geld in was en maakte de enveloppe open er waren tien biljetten van honderd dollar in. De purser maakte er een ander pakje van en legde het in de brandkast. Hij vertelde me, dat Bowker er een paar biljetten uitgehaald had toen we in Hongkong kwamen." „Hoe zou een man als Bowker aan dat geld komen?" „Dat kan ik me niet voorstel len. Hij zei, dat hij zaken deed in Honolulu, maar we kennen Bowker." (Wordt vervolgd.) DINSD AG 30 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Lichtbaken; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Orkest; 14.00 Gev. programma; 14.53 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Causerie; 16.00 Voor de zieken; 1€(30 'iZiekenlof17.00 Voor de jeugd; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sport; 18.30 Gram.; 18.45 Causerie; 19.00 Causerie!; 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Causerie; 19.50 Gram,; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Oratorium; 22.35 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.25 Orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek7.30 Gram.8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.; 9.25 Cause rie; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Piano; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 Causerie; 16.00 Orkest; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Koor; 17.15 Dansmuziek; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.40 Surinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pia no; 19.15 Causerie; 19.20 Gram.; 19.45 Lezing; 20.00 Nieuws; 29.05 Actualiteiten; 20,15 Gev. progr.; 21.15 Gram.; 21.30 Causerie); 21.35 Amusemen|tsanuziek; 22.00 Klank beeld; 22.45 Overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. 12.00 Gram.; 12.34 Orkest; BRUSSEL VI.: 12.30 Weerbericht; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de school; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Gram.; 16.30 Dansmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kindeken; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieulws; 19.30 Gram.; 19.50 Kroniek; 20.00 Verzoekprogram ma; 21.00 Orkest; 21.45 Actuali teiten; 22.00 Niéuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws23.05 Gram. Unieke NYLOJ 15 dessin- U weet het, wij brengen steeds iets aparts. WOLLEN JAPONSTOF, 130 breed vanaf ƒ5,30 per meter. vanaf ƒ21,95 1 BAKKERS- en SLAGERSJASSEN 1 KRUIDENIERS JASSEN in khakikleur 1 SCHILDERSOVERALLS van ongebleekt keper jg lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllll LANGE KERKSTRAAT 14 TELEF. 2636 N. V. Firma P. 1. VAN DE SANDE TERNEUZEN ZAAMSLAG KijKS-geaipromeera Grote sortering machines voorradig Wij komen vrijblijvend met U praten! TELEFOON 41

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2