Truman over generaal Clark Terry en Berry in de bril van Sultan Sar De Japanse aanval op Borneo Candidaten bereiden zich op de strijd voor Eisenhowers naam duikt steeds weer op „Aquavion" heeft pech Emigratie naar Zuid-Afrika Oorlogservaringen van een Terneuzenaar Balik-Papan één vuurzee Kindje verkouden? TWEEDE BLAD Zaterdag 27 October 1951 7e Jaargang No. 1869 Het schijnt nog wat vroeg om over de Amerikaan se presidentsverkiezingen van 1952 te spreken. Maar iedereen doet dat reeds. En op de persconferenties in Washington is er altijd wel weer een journalist, die een desbetreffende vraag op president Truman afvuurt. De president lacht dan en geeft een vaag antwoord, dat geen „ja" en geen „neen is, maar zo iets als een „jeen". Een democratische senator gaf onlangs een aardig beeld van de situatie met de opmerking: „President Truman heeft op het ogenblik wat weg van een meis je onder de mistletoe, dat er op wacht gekust te wor den". Matroos verdronken De havenstaking in New Vork Verklaring van Faiemi De kwestie Steinstücken Prins Bernhard in de V. S. Duitsland staakt de uitvoer van vleesproducten Geneesmiddel iegen kanker (aalt Frans schip op mijn gelopen Het was op 8 December 1941, dat wij Hollanders in het toenmalige Ned. Indië het waagstuk uithaal den om als eerste natie de handschoen in de Aziati sche ring te werpen. De grote Pacific-oorlog was begonnen DE VRIJE ZEEUW De Amerikaanse presidentsverkiezingen Nu, voorlopig kust nog nie mand hem. En zijn houding, die geen „ja" en geen „neen" is, is volkomen begrijpelijk. Want zeïïs indien hij reeds zou hebben besloten zich niet weer candidaat te stellen, zou de kleinste wenk in deze richting hem gedurende 't laatste jaar van zijn president schap van alle autoriteit in Con gres en partij beroven. Daarbij komt, dat Truman als mens, als partijpoliticus en als president in ieder opzicht de verantwoor ding voelt, die hij in deze drie eigenschappen verenigt. Slechts wie zich steeds voor ogen houdt, onder welke buiten gewoon moeilijke partijverhou dingen in het Congres, om van de moeilijkheden op het gebied der buitenlandse politiek nog maar te zwijgen, de president op het ogenblik zijn ambt uitoefent kan zich er enig begrip van vor men, hoe dapper en ver boven zijn oorspronkelijke geestelijke postuur verheven hij zich door de wildernis van conflicten, tegenstanden en opgewekte hartstochten heenslaat. Hoe men hier ook over presi dent Truman denkt, één ding erkennen ook zijn tegenstanders grif: de grootste kracht van deze man ligt in zijn plichtsgevoel en in zijn niet te schokken vertrou wen in de sterkte en de roeping der Verenigde Staten. Op het ogenlblik schijnt de pre sident te geloven, dat zijn ster weer rijzende is. Dit geloof spruit o.a. daaruit voort, dat de nog niet zo lang geleden luid klinkende roep om het aftreden van de minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, vrij wel geheel is verstomd. Trumans houding tegenover Acheson is er een van bewonde renswaardige consequentie ge weest. Aan zijn herhaaldelijk uitgesproken „Acheson blijft, zo lang ik president ben", mag wel is waar geen eeuwigheidswaarde worden toegekend, maar zij heeft toch zeker een grote tijdelijke waarde en is een van die feiten welke bewijzen, dat de Truman- regering nu definitief tot de aan val op het zogenaamde „McCar- thyisme" besloten heeft. Het is het voordeel van een democratie, dat zij de vorming der meningen volkomen vrij laat, maar ook dat zij de mogelijkheid schept tot 'n overdrijving, waar in deze meningen zichzelf ad ab- surdum voeren. Zoals de epi- sode-MacArthur van een heröie- ke wervelstorm tot een nor male politieke tegenstelling werd schijnt thans ook de gevaarlijke explosieve kracht van de bewe ging, welke haar naam aan de republikeinse senator McCarthy ontleent, in de eigen uitbarstin gen te verstikken. President Truman met zijn bijna onfeilbaar instinct voor (ie stemming der ssieven" in de republikeinse par tij natuurlijk op aan, een groei van de pro-Taft-stemming zo vroeg mogelijk in te dammen, zij het dat Eisenhower zich werke lijk candidaat, stelt zij het, dat een van de republikeinse tegen standers van Taft hoopt, deze totnogtoe meest kansrijke candi daat op de volgende republikein se partijdag ten val te brengen. In beide gevallen kunnen De wey en de zijnen er niet vroeg genoeg mee beginnen de positie van de isolationist Taft te onder mijnen. VIERDE KIND VAN PRES. SUKARNO GEBOREN Vrijdagochtend is in Djakarta geboren Dyah Muoiara Sukmawa- ti Sukarnu Putri, dochter en vier de kind van president en mevr. Sukarno. brede massa heeft dit onmiddel lijk aangevoeld en geen gras over het bevel tot het offensief laat groeien. En deze aanval kan hoe vroeg het nog mag zijn niet los van de komende presidentsverkiezingen en de voortbereidingen daartoe worden gezien. Aangenomen wordt op 't ogen blik, dat de beslissende strijd van de democratische partij en de regering zal gaan tegen een coalitie Taft-McArthy-McArthur. Maar zal Robert Taft, de republi keinse senator van Ohio, werke lijk Trumans tegencandidaat zijn? In de laatste tijd wordt de naam van generaal Eisenhower steeds weer en met steeds gro tere zekerheid door verschillende republikeinse leiders genoemd. De gouverneur van de staat New York, Thomas E. Dewey, heeft onlangs zelfs verklaard, dat er aan de candidatuur van de gene raal geen twijfel kan bestaan. Hij beriep zich daarbij op een onderhoud, dat de afgevaardigde en vroegere voorzitter van het nationale comité der republikein se partij Hugh Scott onlangs met Eisenhower in Parijs heeft ge had. Intussen verluidt gelijk tijdig, dat generaal Eisenhower zich hierover niet zou kunnen uiten vóór het bezoek, dat hij in het voorjaar van 1952 aan Ame rika zal brengen. Men kan dergelijke berichten slechts weergeven. Dat de te genstanders van Taft in het republikeinse kamp zulke bewe ringen propagandistisch verbrei den, is te begrijpen, zelfs wan neer zij niet op hechte basis zou den rusten. Want het komt er voor Dewey, Stassen, Duff, Sal- tonstall, Ives en andere „progres- Dan rug, keel of borstje inwrijven met Donderdagavond omstreeks 7 uur is een matroos van de „Karei Doorman" in de haven van Rot terdam uit een motorboot van het vliegdekschip gevallen. Men neemt aan dat hij is verdronken. De matroos stond achter in de boot en hanteerde de bootshaak door een plotselinge beweging, die het bootje maakte, verloor de matroos het evenwicht en ver dween in het water. De andere matrozen, die de motorboot be manden, wierpen de drenkeling nog een boei na, maar deze red dingspoging mocht niet baten. Later viste men de muts van het slachtoffer en de bootshaak, uit het water op. Men is thans bezig met dreggen. De Amerikaanse federale bemid delaars hebben hun pogingen op gegeven om een einde te maken aan de nu 11 dagen durende sta king van havenarbeiders in New York. ATP meldt uit Philadelphia dat ongeveer een vierde deel van de havenarbeiders aldaar heeft be sloten te weigeren voor New York bestemde goederenl, die over Phi ladelphia gezonden zullen worden, te lossen. Mogelijk zullen de overige ar beiders in de haven zich hiermede solidair verklaren. De mogelijkheid bestaat dat de staking ook paar Baltimore zal overslaan, aldus Reuter. Op een door de president gehou den persconferentie werden Tru man vele vragen gesteld over de benoeming van generaal Clark tot ambassadeur bij het Vaticaan. De benoeming heeft in de Ver. Stated aanleiding gegeven tot veel strijd, daar men er van pro testantse zijde een diplomatieke erkenning van de R. K.-kerk in zag. Truman beantwoordde de vra gen met de medeling dat hij van Op een Zweledse werf werd on der Zweedsi-Nederlandse directie een bijzondere boot gebouwd, dié „Aquavion" wordt genoemd. Dit schip is een zeer snel, met benzine- en dieselmotoren uitge voerd vaartuig, dat zich door mid del van korte „vleugels" bij eed bepaalde vaart een eindweegs uit het water verheft, zodat de wrij ving wordt gereduceerd. Het proefmodel, de „pijl", werd met drie nog te bouwen exemplaren door een Franse maatschappij aangekocht, voor gebruik in Indo- Ohina. Op voorstel van de koopster word een bepaalcte soort sterke dieselmotor uit de Duitse oorlogs buit ingebouwd, hoéwei de werf- directie hiertegen bezwaren op perde. Tijdens de vaart van Zwe den naar Frankrijk zou de „pijl" Scheveningen aandoen om hier voor de kust demonstraties te ge ven. Hoewel reeds tal van proefvaar ten) w-Jrden gemaakt, bleek de boot kort na het vertrek uit Zwe den bezwaren te vertonen. Na 300 km kreeg men pech met de dyna mo. Herstel bleek uiterst moeilijk, aangezien de Duitse fabriek van de 'ngebouwde dieselmotoren ach ter het ijzeren gordijn ligt. Na reparatie zette de „pijl' op nieuw koers naar Nederland, doch verdween. Reeds gingen verhalen rond, dat de boot in door de Rus sen gecontroleerde wateren zou De Perzische plaatsvervangen de minister-president, Fatemi, heeft Donderdag verklaard, dat Amerikaanse noch Perzische af gevaardigden tot nog toe voor stellen hebben ingediend tot her vatting van de Engels-Perzische oliebesprekingen. Mossadeqs besprekingen met Amerikaanse functionarissen te Washington hadden meer het ka rakter van een voorbereidend onderzoek, aldus Fatemi. Perzië blijft eisen, dat alleen de verkoop van olie aan Engeland en andere ladnen en een vergoeding voor de nationalisatie ter sprake ge bracht zullen worden. Mossadeq zal tot de volgende week te Washington blijven. Hij is nogal vermoeid en heeft rust nodig, zo voegde Fatemi er aan toe. Vrijdag zaten de 3 Westberlijnse politiemannen, die Woensdag als een symbolische politiemacht na de ontruiming door de Oostduit.se poltie van Steinstücken naar hiet dorpje werden gezonden, nog zijn geraakt en) in beslag zou zijn greeds geïsoleerd. Zij hebben beviel gekregen op genomen. De boot, waar een hoge Franse marine-officier op meevaart, werd echter drijvende gevonden met een gebroken schroefas. De reparatie 'wordt thans ver richt op een Zwicedse marinewerf in Karlskrona. Dezer dagen hoopt men opnieuw uit te varen. Volgens berichten uit Zweden blijkt het schip, afgezien van de machinepech, goéd te voldoen. De aandrijving van een „Aquavion" geschiedt voor kleine snelheden door een benzinemotor. Bij bepaalde snélheid wordt dan op de dieselmotor overgeschakeld tot ongevéer 60 km, waarbij de boot zich gedeeltelijk in horizon tale stand uit het water vérheft. Behoudens nieuwe motorpech kan het schip binnenkort in Nederland arriveren. Vele scheepvaartmaat schappijen (alsook de marine) in- tdreseren zich voor dit nieuwe ty pe schip, dat naar gelang van grootte, 60 tot 120 passagiers zal kunnen vervoeren. hun post te blijven todat de Oost- duitse volkspolitie, die de toegan gen uit West-Berlijn bewaakt, hun aflossing door do andicrhalve km lange corridor, die Steinstücken) met de Amerikaanse sector ver bindt, laat passeren. De 3 westelijke commandanten van Berlijn hebben in een bijzon dere bijeenkomst besloten aan de geallieerde hoge commissaris over di: toestand in Steinstücken ver slag uit te brengen met het oog op mogelijke tegenmaatregelen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat geen westelij ke tegenmaatregelen worden ver wacht voor de 3 lioge commissa rissen op dit verslag geantwoordt zullen hebben. merïing was gewest dat de benoe ming ,,de zaak van de vrede zou bevorderen" Hij verzekerde dat dit zijn enige beweegreden was ge weest. Truman heeft meegedeeld dat de benoeming eïrst in Januari 1952, wanneer het congres, dat thans op recès is, weer bijeen komt, aan de orde zal worden ge steld. De president verwierp, geërgerd door de opmerking van een jour nalist dat de benoeming van Clark tot ambassadeur bij het Vaticaan in strijd zou zijn met de bepaling der Amerikaanse grondwet, welk een scheiding tussen/ staat en kerk voorschrijft. 'Hij zeide dat bijna alle grote landen ter wereld diplomatieke vertegenwoordigin gen in Vaticaanstad hebben. De correspondent van de „Ti mes" te Rome hieldt, dat, of schoon men zich in Vaticaan- krüijgen in het geheel niet over de benoeming heeft uitgelaten, het bekend is dat het Vaticaan in het geheel niet aangenaam was een nog actief dienend generaal tot de eerste Amerikaanse ambassadeur bij de He iige Stoel benoemd te zien. Als burger zou generaal Clark wel welkom zijp gefeest, doch niet als militair. Onafhankelijke waarnemers te Rome zijn van mening dat deze gehele aangelegenheid van Ameri kaanse zijde onhandig is behan deld. Beweerd wordt dat zelfs mi nister Acheson tevoren niet door de president over de benoeming zou zijn ingelicht. Het staatsse cretariaat van het Vaticaan was natuurlijk wel ingelicht over het voornemen van het Witte Hiuis om permanente diplomatieke be trekkingen tussen de Ver. Staten en de Heilige Stoel tot stand te brengen) en het had hier zijn in stemming mede betuigd, doch de afkondiging dat generaal Clark tot Amerikaans ambassadeur was benoemd, betekende ook voor Va- ticaan-kringen een volslagen ver rassing. Prins Bernhards bezoek aan de militaire installaties in de V. S. zal Maandag worden afgesloten met een inspectie van de lucht basis te Washington met een op leidingsstelsel, dat ook voor Nederland van groot belang is, aldus verneemt de correspondent van Aneta uit gezaghebbende bron. Donderdag heeft de prins voor het „National War College", waar voor hoge officieren en functionarissen van de buiten landse dienst voortgezet onder wijs op militair, politiek en eco nomisch gebied, wordt gegeven, gesproken over „Nederland in het kader van de N.A.T.O." De prins is op zijn tocht langs bijna de gehele Oostkust der V. S. gereisd en is in de gelegenheid geweest de opleiding in ogen schouw te nemen van mariniers, vlootofficieren, onderzeebootper- soneel en vliegers. De prins bracht onder meer 24 uur door aan boord van een der grootste Amerikaanse vliegdekschepen. Dinsdag zal prins Bernhard te New-York prins Aschwin bezoe ken en dineren met Allan Valan- tine, de voormalige leider van de E.C.A.-missie in Nederland. Woensdag keert de prins per vliegtuig naar Nederland terug. Teneinde de prijzen van var kens, die de laatste tijd als ge volg van de uitvoer van vlees in blik naar Engeland zijn gestegen, weer te doen dalen, heeft de West-Duitse regering besloten onmiddellijk de verstrekking van vergunningen voor de uitvoer van vleesproducten te staken, zo is medegedeeld door de West- Duitse diplomatieke missie te Londen. De roverhoofdman-grootvizier, die sultan wilde worden, stond voor de spiegel en nam zijn valse baard af. „Heerlijk om mijn eigen prettige gezicht weer te zien", zei hij te vreden, „en nu gaan we eens kij ken! wat het tochtje naar Asluoir heeft opgeleverd". Hij besteeg zijn- ondervoede paard en daverde langs de oude Perzische heirweg. „Morgen zal ik sultan zijn, dan is de heilige bril van mij", zong hij in slecht Perzisch, terwijl de hoeven van zijn paard de maat sloegen op de rotsige grond. De puinhopen van Ashbir kwa men in zicht. „Jonge, jonge, wat heeft dat ge brand", zei Joessoef vol bewonde ring. „Nu moet ik alleen nog maar afrekenen met de Sirdar, de Der wisj en de beren!" Het Amerikaanse genootschap \oor geneeskunde heeft bekend gemaakt, dat het geneesmiddel „Rrebiozen", dat 3 jaar geleden door de Joqgoslavische arts Daro- witsj gevonden zou zijn en welks werkzaamheid tegen kanlier door dr. [Andrew Ivy uit Chicago In Maart j.l. werd geprezen, bewezen heeft in het geheel niet (werkzaam te zijn. GEEN MAXI3IUM-SNELHEID IN MOORDRECHT. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben de gemeente Moordrecht geen toestemming gegeven een maximum snelheid van 15 km per uur door de dorpsstraat voor alle motorrijtuigen vast te stel len, aldus de A.N.W.B. Wel is het gemeentebestuur in overwe ging gegeven, controle uit te oefenen op het gedrag der weg gebruikers, zodat de roekeloze rijders tot de orde kunnen wor den geroepen, zonder dat hiervan echter ook de bonafide automo bilisten de dupe worden. De A.N.W.B. is het hiermede geheel eens. In het Zuid-Afrikaanse Zon dagsblad „Dagbreek", dat in Jo hannesburg verschijnt, is 'n pers- gesprek opgenomen met de mi nister van Binnenlandse Zaken en Immigratie, de heer T. E. Don- ges, waaruit blijkt, dat de rege ring de gefedereerde kamer van Mijnwezen als het ware de vrije hand geeft om zoveel werkkrach ten uit het buitenland aan te werven als de kamer meent dat er nodig zijn. De regering wil zelfs afzien van individuële be oordeling van elke vakman af zonderlijk, wanneer de kamer be reid is vooraf een garantie aan de regering te geven, dat zo'n man onmiddellijk te werk wordt gesteld of ingeval hem achteraf toch geen permit kan worden verleend het land, weer verlaat. Deze maatregel geldt alleen voor goedgeschoolde vaklieden, maar ook andere emigranten kunnen rekenen op een spoedige behan deling van hun aanvrage om blij vende vestiging. Eén ding staat echter vast, dat de regering niet van plan is, evenmin als de vorige, om de pas- sagekosten voor deze en andere emigranten te betalen of voor te schieten, tenzij het geldt emi granten, die in regeringsdienst komen, zoals de mensen van de P.T.T. Het Franse s.s. „Rhuys" (2880 ton) heeft geseind, dat Vrijdag morgen om 11 uur bij het achter schip een mijn is ontploft, waar door de machine onklaar is ge raakt. Het schip bevond zich in de omgeving van Terschellng. H t schip vroeg om een sleep boot om naar Boulogne, een af stand van ongeveer 450 km te worden) gesleept. VLAARDINGSE KERKERADEN OVER OPENSTELLING ZWEM BAD OP ZONDAG. De centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente en de ker keraden van de Gereformeerde kerk, de Remonstrants-Gerefor meerde gemeente, de Christelijk- Gereformeerde kerk en de Gere formeerde gemeente te Vlaardin- gen hebben de Vlaardingse ge meenteraad een adres gestuurd naar aanleiding van het op 30 Augustus genomen besluit orn hét nieuwe zwembad en recreatieoord ook op Zondag open te stellen. Adressanten betreuren het, dat zij niet in de gelegenheid zijn gov/eest hun mening in dezen ken baar te maken, alvorens de'ze zaak in de raad ter sprake kwam em de beslissing moest genomen worden. De kerkoraden verzoeken dé ge meenteraad alles te doen wat in zijn vermogen is om dé 'Zondag te doen beantwoorden aan Gods be doeling en de beslissing van 30 Augustus zo mogelijk te hetzien. Schrijver dezes bevond zich in die dagen op een heel klein olie- kostje", ongeveer 60 kilometer N.W. van Balik-Papan op Borneo. Het postje bestond uit een 70-tal employé's van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, die daar naar olie aan het boren waren en dat zelfde goedje, als liet eenmaal boven was, via pijpleidingen naar de havenstad Balik-Papan trans porteerden. Wij, dat wil zeggen het militaire gedeelte van die post ter sterkte tiental kilometers stroomopwaarts aan een zijarm van de machtige rivier „Mahakkam" in een 5-tal afgekeurde woningen van de B. P. M. die daar eenzaam en verlaten op een opengekapt stukje rimboe waren neergezet. Ons detachement was bestemd om in tijd van oorlog bij een even tuele invasie te zorgen, dat de ver- nielingsploeg van de Bataafsche haar olie-installaties met alles wat daarbij hoorde, ongestoord in de lucht kon laten vliegen. Wat er daarna zou gebeuren, als de zaak van 150 man, bivakkeerden een in de „fik" stond en wij (volgens de plannen althans) opgesloten zouden zitten tussen een vijand en een verschrikkelijke vuurzee, werd er nooit bij verteld, maar dat was ook van latere zorg De oorlog was trouwens pas be gonnen en we waren nog vol goede moed! De eerste dagen merkte je zo goed als niets van een oorlog en hoe kon het ook anders? De Jap had Pearl-Harbour aangevallen en was een paar dagen later Indo- China binnengedrongen, maar wat kon ons eigenlijk gebeuren daar op Midden-Borneo? En dan, als de Jap kwam, zou hij het heus niet zo gemakkelijk krijgen als de Mof in Europa, daar waren we wel zo zeker van! En wij spraken elkaar moed in Wat moest dat „achterlijke" land nou uitvoeren tegen die onneem bare stellingen als Singapore en Tarakan en tegen de machtige legers en de vloot van Amerika, Engeland, Australië en Ned.-Indië? Wij voelden ons o zo sterk en een generaal zou jaloers geworden zijn op de manier, waarop wij onze „strategische" plannen en denk beelden verdedigden Nee, de Jap was er nog lang niet, als hij de onbeschaamdheid zou uithalen op Borneo te landen! Op de 12e dag van de oorlog werd Pontianak aan de andere kant van Borneo door de Japanse luchtmacht, half plat gegooid, zon der dat we ook maar één stuk af weergeschut hadden om iets terug te doen Meer dan 100 doden vielen er on der de Chinese bevolking. De stemming werd minder. Datzelfde had Samarinda, dat op dezelfde breedtegraad lag en waar de gezinnen van onze Indonesische militairen woonden, kunnen over komen En de Jap zette met een onge looflijke snelheid z'n opmars naar het Zuiden in. Op 2e Kerstdag kreeg Tarakan, een paar honderd km ten Noorden van ons, zijn eerste bommen te slikken, en nog voor het nieuwe jaar z'n intrede deed, landden de eerste vijandelijke troepen op Se- rawak, het Noordelijkste deel van Borneo! Met koortsachtige haast werd de laatste hand gelegd aan onze ver dedigingswerken. Het was immers niet denkbeeldig, dat Nippons vloot nu de Straat van Makassar zou in varen en een rechtstreekse aanval zou ondernemen op de olie-velden van Oost-Borneo! De installaties stonden allemaal „scherp" en bij zo'n aanval kon in 12 uur tijd heel Balik-Papan met z'n omliggende olievelden in één gloeiende vuurzee worden ver anderd! Het vlugge tempo van de Japan se aanval deed toch wel wat ang stig aan. Wij hadden die snelheid allerminst verwacht! Trouwens, wat wisten wij eigenlijk van het Japanse leger en de vloot. De eerste dagen van Januari gingen vrij rustig voorbij. Er was wat meer verkeer in de lucht, zo wel van bevriende als van Japanse vliegtuigen, maar van bomaanval len hadden we geen last. Men w^" de de olie-installaties blijkbaar sparen De nieuwsberichten vonden een „gretig" gehoor en dikwijls ging er een hoeraatje op, als één van onze duikboten of bommenwerpers weer eens de „nodige" vijandelijke ob jecten naar de kelder had ge jaagd Het was toen maar goed dat we niet wisten, hoe onze kleine maar dappere luchtmacht al aan het slinken was. Op de 9e Januari steeg de span ning ten top. Ik moest even bij de commandant zijn. de kapitein Mon- teiro. Hij vertelde me dat de Ja panse vloot de Straat van Makas sar was ingevaren! Wat zou het eerste doel zijn? Het antwoord op deze vraag kwam de volgende morgende Jap was geland op Tarakan Voor de baai lagen een 100 afge laden troepenschepen en golf na golf werden de Jappen ingezet op het strand om de strijd aan te bin den tegen een bezetting van even 1000 man Onze mensen moeten verschrik kelijk huis hebben gehouden onder de Japannezen, doch konden het tegen die overmacht niet langer dan 36 uur bolwerken. Volgens latere Japanse berichten bedroegen hun eigen verliezen 4500 man... Een gedeelte van onze mensen kon nog oversteken naar de vaste wal van Borneo en zij hebben daar in de rimboe nog een paar maan den een soort guerilla gevoerd. (Onder deze mensen bevonden zich nog 2 onderofficieren uit Zeeuws- Vlaanderen, nl. de sergeant-majoor W. Dieleman uit Axel en de ser geant J. Nieuwelink uit Terneuzen, die later in 1945 gesneuveld is.) capituleren en schoot nog even 2 Japanse torpedojagers de grond in, toen deze de baai wilden bin nenvaren. Voor die daad zijn ze later op dezelfde plaats, waar de torpedo jagers zonken, met Samorai-zwaar- den onthoofd! De rest van de bezetting ging voor jaren de krijgsgevangenkam pen in Dat was in het kort het drama van Tarakan. Jaren en jaren had men aan de verdediging ervan ge werkt. En het zat voor onze be grippen niet gek in elkaar. Maar wat wil je tegen een 100-voudige overmacht, die als stomme dieren tegen mitrailleurs optornen en zon der noemenswaardige hulp van buitenaf In 36 uur tijds was het afgelopen en wat er nog leefde van de jon gens, die het eiland in vredestijd al een verschrikkelijk oord vonden, zat nu in krijgsgevangenschap! Wat zou het volgende doel zijn van de vijand? Op de 14e Januari (2 dagen na de capitulatie van Tarakan) werd ik bij de kapitein geroepen Om 11 uur 's morgens was er een grote prauw met 4 Dajakse roeiers uit het binnenland gekomen, zij hadden het bericht gebracht, dat er een groot vliegtuig in de buurt van hun kampong was neergestort. Dat was de 12e gebeurd tegen zons ondergang. Ze hadden het toestel niet durven naderen, want ze had den zo iets nog nooit van dichtbij gezien. Het hoofd van de kam pong had er een keten van wach ten om heen laten trekken Een hele nacht hadden ze nodig gehad om te besluiten wat er moest gebeuren! 's Morgens werd flinke kerels met een prauw naar de bewoonde wereld te sturen en deze brave zielen hadden er 24 uur voor nodig gehad om roeiende ons bivak te bereiken. En ik kan u verzekeren, dat die kerels roeien kunnen! Het verongelukte toestel wat voor nationaliteit het had wisten we niet eens lag daar al bijna 2 etmalen en er zou dus niet veel meer te redden zijn. Maar we kon den het toch ook niet zonder meer laten liggen. Voor dat geval nu had de kapitein me geroepen. „Sergeant", zei hij tegen mij, „neem de motorboot, bind de prauw met die lui er achter; neem een zak rijst en wat geld mee en ga eens kijken wat er allemaal waar is van dat verhaal. Kijk ech ter uit je doppen want je gaat vol gens de kaart bijna pal Noord en die kampong moet niet zo ver van de zee af liggen." „Pas op dat er geen vuiltje aan zit en houd ook de kampongbevolking in de gaten". „Neem een paar soldaten mee en pas op je tellen". „Ik weet niet wanneer je terug kunt zijn, maar mochten wij hier de zaak „opge blazen" hebben, en dat zul je 100 km verder ook nog wel merken, zoek dan maar een goed heen komen naar het binnenland en tracht vandaar de bovenrivier te bereiken". „Vermoedelijk zullen wij die kant ook opgaan als het hier verkeerd gaat". Zo kerel, dacht ik bij mezelf, daar kun je het voorlopig mee doen D. C. K. (Wordt vervolgd.' Een ander gedeelte weigerde te het wijze besluit genomen om 4

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5