U» Mc 9 rovincie Binnenlands Nieuws Het huis zonder sleutel M<wc dit ïfrndaty KERKDIENSTEN Vragen aan de Minister Gemeenteraden SPORTNIEUWS TERNEUZEN. De Minister antwoordt OOSTBURG SLUISKIL. VLISSINGEN. NIEUWVLIET. OOSTBURG. alkalivrij wnsmiddel ongekende waskracht in 3 a 4 druppels TAFELTENNIS. Wie gelooft, die zal niet haasten. Jes. 26 16b. Indien onze gedachten ook maar een ogenblik bij dit Schriftwoord stilstaan, hoe worden wij dan klein. Hoe gevoelen wjj dan, hoe vaak wij, ondanks wellicht een rechtzin nige belijdenis der lippen, ongelo vig zijn. Immers wjj kunnen zo on geduldig zijn. Wü willen zo haastig vooruit. Gods gang en weg zijn de onze niet. Wij willen voortbouwen, wij willen al zaaiende vrucht zien. Wij willen gezond zijn en sterk, ter wijl onze les op het ziekbed nog niet half geleerd hebben. Wij wil len sterk zijn, terwijl onze zwakheid ons nog niet leerde tot God te gaan om kracht. Wij willen toe standen veranderen, die God in Zijn wijsheid over ons beschikt. Wij willen de omstandigheden dwingen, terwijl de Here ze wil laten uitwer ken. Wij willen de uitkomsten zien waarom wij gebeden hebben, omdat ons vertrouwen ontbreekt in Hem, die de God der uitkomsten is. En O, wij vergeten zo ras, dat Hij ook de God der beproevingen is, die daarmede aan ons, Zijn hardleerse kinderen, Zijn opvoedingsweg wil heiligen. Zijt gü ongeduldig en haastig van zin? Bid dan de bede der discipelen: Here, vermeerder mij het geloof! Here, leer mij verstaan, dat mijn tijd de Uwe niet is en dat Uw tijd de enig goede is! Moog' ons de weg vermoeien, Oneffen zijn de baan, Waar scherpe distels groeien En telkens kruisen staan: Daar is geen and're weg! Wij volgen altijd verder Als schapen onze Herder, Door struiken heen en heg. (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje). ZATERDAG 27 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 28 OCTOBER. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings, Hervormingsherdenking (Mede werking van kerkkoor)2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag (Voorb. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hootenise: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Bed. H. Doop. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Kerkhervormingsdienst. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen9.30 uur Ds. J. Schol ten; 2.30 uur Ds. P. A. van der Vlugt. „Bethel" (2e Verbindingsstraat) 9.30 uur Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Bed. H. Doop. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Cand. A. J. Mooy, van Utrecht. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Bev. ouderling en diaken. Herdenking Kerkhervor ming; 6.30 u. Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet. Cadzand: 18 uur Ds. H. Kuilman, van Zuidzande. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 2 uur Ds. J. H. van Beusekom, van Breskens. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. T Oostburg: 10.30 uur Ds. W. J. Fournier. Retranchpment9 uur Ds. W. J. Fournier, van Oostburg Schonodijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Cand. A. J. Mooy, van Utrecht; 18 uur Ds. M. N. Schrale. Bed. Heilig Avondmaal. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 18 uur Ds. J. H. van Beusekom, van Breskens Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlnian. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 uur Ds. M. J. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Hoek; 10 uur en 2.30 uur Ds, H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: Geen opgave. Zaamslag10 uur en 2.30 uur Ds, Ritzema. Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur Prof. Deddens, van Kampen, Bev. Cand. K. Deddens; 2.30 uur Ds. K. Deddens, Intrede. Terneuzen10.30 uur en 5 uur Ds, Ten Hove. Chr. Geref. Kerk, Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Stud. Keuning, van Apeldoorn. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terjteuzen9.30 u., 2 u. en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.15 (Hoogmis) dn 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 3.30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe Missen. Leger des Heils. Terneuzen, 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. MINISTER MANSHOLT IN SAS VAN GENT. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, heeft gister een bezoek gebracht aan de Eerste Nederlandsche Coöp. Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent. De minister was vergezeld van Dr. Ir. H. D. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoorzie ning. Omstreeks elf uur arriveerde Zijne Excellentie op de fabriek, waar hij werd ontvangen door de directeur der C-B.S-, Ir. R. van Krevelen, en het volledige dage lijkse bestuur, bestaande uit de heren H. A. A. Baron Collot d'Es- cury, D. W. Lindenbergh, S. van Hoeve, W. de Feijter, C. N. den Hamer, alsmede de secretaris, de heer A. E. C- Kruijsse. Bjj het serveren van koffie heeft de minister een langdurig onder houd gehad met de directie en het bestuur van de suikerfabriek. Er is uitvoerig van gedachten ge wisseld over de suikerindustrie en de bietenteelt, waarbij ook de toekomstmogelijkheden onder de loupe werden genomen. Onder leiding van de directeur heeft het gezelschap vervolgens een bezoek gebracht aan de ver schillende afdelingen van de fa briek, waarbij de minister overal van zijn grote belangstelling blijk gaf. Vooral de vernieuwingen en de technische verbeteringen, die de laatste jaren zijn aangebracht, hadden de volle aandacht van minister Mansholt. Na de rondgang door de fa briek gebruikten de minister en de heer Louwes met de directeur en het bestuur der fabriek de lunch in Café-Restaurant Tivoli. In de loop van de middag hebben minister Mansholt en de heer Lou wes Sas van Gent weer verlaten. „OPERATIE ZEESLANG" VERFILMD. Het leggen van drie maal vier- en-een-halve kilometer gaszinker door de Wester-Schelde is door Polygoon-Profilti in opdracht van de firma E. W. Smit te Nij megen verfilmd. In het seinpost theater te Scheveningen werd de première van deze film van „operatie zeeslang" gegeven. Zeer veel belangstellenden woon den deze eerste vertoning van het werk van de cameraman C. Kerkhof bij. Onder hen bevon den zich diverse vooraanstaande functionnarissen van het direc toraat voor de energievoorzie ning, prof. dr. ir. F. van Itter- son, die van den beginne af dit project dat volgens revolutio naire methoden werd verwezen lijkt, heeft gesteund, en vele der arbeiders, die met hun vakman schap de realisering van 's we reld grootste gaszinker hebben mogelijk gemaakt. De heer Smit heeft na de première aan de medewerkers van de film en aan zijn „bondgenoten" aan en in de Wester-Schelde hulde gebracht. „Tea for two". „Tea for two" maar een film voor duizenden! Als ooit de slag zin: „Filmprogramma voor jong en oud" waar werd gemaakt, dan heeft het Luxor-Theater dat deze week met deze film gedaan. Doris Day, charmant als zij is, zingt en danst een serie harten- veroverende liedjes en Gordon McRae assisteert haar onnavolg baar. Om Doris' geld is het allemaal begonnen, want daar moet de Broadway-show mee gefinan cierd worden. Oom Max, gespeeld door de humorist par excellence Szöke Szakall, beheerst de dui ten, doet dat natuurlijk verkeerd en geraakt door zijn eigen schut terigheid en door zijn onstuimige nicht in de penarie. Maar geen nood! De show gaat door en de nicht komt ook op de planken, krijgt de hoofdrol en de man van haar dromen. De laatste taferelen van de film tonen gedeelten van de show. Met magnifieke decors en perfect ingestudeerde dansen wordt dat een stukje geniaal vakwerk. „No, No, Nanette" is een mu sical showfilm van de beste soort. Lasdemonstratie-avond. Een groot aantal leden van de smedenbond te Axel en genodig den van de lasdub „Zeeuws Vlaanderen" volgden gisteravond met belangstelling twee films, een lezing en een lasdemonstra- tie in de Ambachtsschool alhier, o.l.v. de heren J. van 'tHoff en W. v. d. Werf van het Adviesbu reau voor autogenisch lassen. Na een korte inleiding van de voorzitter van de Smedenbond, de heer Schieman uit Axel, hield de heer J. van 'tHoff een inlei ding over het autogenisch lassen, waarin hij liet uitkomen dat dit in bepaalde gevallen, mits goed, toegepast, dezelfde resultaten geeft als electrisch lassen en zelfs economischer kan zijn. DE HUURPRIJS VAN NIEUWE WONINGEN. Vragen van 't Tweede Kamer lid Gortzak (CPN) betreffende de huurprijs van nieuw te bou wen woningen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de heer In 't Veld, het volgende schriftelijk geant woord: Door het departement van de minister wordt aan de gemeente besturen en de particuliere bouw ondernemers, die bouwen met rijkspremie, geen toestemming verleend tot het vaststellen van huren voor de nieuw te bouwen woningen, die belangrijk hoger liggen dan in de beschikking van 2 Augustus 1951 en in de circu laire van 8 Augustus 1951 werd vastgesteld. Het is de minister niet bekend, dat volgens de vragensteller de huren, die voor de nieuw te bou wen woningen worden gevraagd, in vele gevallen met 45 doch 60 en meer hoger liggen dan de huren, die in 1940 golden voor soortgelijke woningen, welke vóór 27 December 1940 werden gebouwd. Aangezien de nieuwe huur prijzen zich niet bevinden op het door de heer Gortzak bedoelde peil, ziet de minister ook geen reden, waarom de nieuwge bouwde woningen niet betrok ken zouden worden door hen, voor wie ze gebouwd dienen te worden. 4. Is, er over de werktijden regeling medisch advies inge-. wonnen? Zo neen, is de regering bereid dit alsnog te doen en het advies te publiceren? 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. DE NIEUWE WERKTIJDEN VOOR HET OVERHEIDS PERSONEEL. Het Tweede Kamerlid Weiter (K.N.P.) heeft aan de minister president de volgende vragen gesteld: 1. Is over de nieuwe regeling van de werktijden van het over heidspersoneel, welke gedurende de wintermaanden zal gelden, overleg gepleegd met de organi saties van het personeel? 2. Acht de regering het in over- eenstémming met redelijke ar beidsvoorwaarden, waaromtrent de overheid toch het voorbeeld behoort te geven, oan op een werktijd van 8 uur slechts een half uur uit te trekken voor het gebruiken van een middagmaal, vooral waar dit er toe moet lei den, dat het overheidspersoneel gedurende zeker drie maanden van het jaar op werkdagen niet bij daglicht in de open lucht kan vertoeven? DE VERVOERSKWESTIE OP SCHOUWEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Posthumus (P.v.d.A.) betreffende het ver voer van scholieren op Westelijk- Schouwen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat het vol gende geantwoord. Met ingang van 8 October j.l. hebben de ouders van leerlingen van inrichtingen van onderwijs te Zierikzee, woonachtig in de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse en Noordwelle, in grote meerderheid geweigerd hun kin deren te doen vervoeren met de tramdienst van de N V- Rotter damse Tramweg Maatschappij in plaats van per bus. Er is een onderzoek ingesteld naar de bezwaren, welke de ouders tegen het vervoer van de kinderen met de tram naar vo ren brachten. Een grief was o.m- dat de di rectie der R.T.M. pas kort voor dat zij het vervoer van de school kinderen niet meer met autobus sen doch met de tram zou doen geschieden, hiervan mededeling deed. Door overleg tussen partijen Uiteraard zijn er bepaalde ob jecten, die zich alleen lenen voor electrisch lassen bijv. bij de scheepsbouw en bruggenbouw. Het adviesbureau verstrekt gratis adviezen en werkt nauw samen met de smedenbond. In een maandblad worden vele prac tische dingen behandeld, die met het lassen in verband staan. Na het vertonen van een twee tal geluidsfilms werden in een der lokalen lasdemonstraties ge geven die, omdat hier de praktijk P-T-ak, (bij de aanwezigen grote aandacht wekten. Een interessante en voor de be trokkenen een leerzame avond, waarop de Smedenbond met ge noegen kan terugzien. Raadsvergadering. In de a.s. Maandag des avonds te 7 uur tehouden raadsvergade ring komen de volgende punten in behandeling: 1. Vaststelling aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de open bare U.L.O.-school. 2. Vaststelling van een opstal recht op grond van N. den Arend in de Zuidzandsestraat, in ver band met het plaatsen van een gemeentelijke noodwoning. 3. Voorstel tot aankoop van het pand De Vuijst. 4. Vaststelling verordening baat belasting. 5. Wijziging gemeente herbouw plan. 6. Bespreking met Mr. Van der Weel in verband met de uitspraak van de B. N. A. inzake het geschil met Ir. Klokke. Kleuterbureau. Onder leiding van Dr. Wech- gelaar is deze week in het R.K- ziekenhuis een kleuterbureau ge opend. Daar voorheen de kleu ters voor onderzoek naar Ter neuzen moesten, wat voor velen bezwaren met zich bracht, is deze vooruitgang voor onze plaats van grote betekenis. De kleuters wor den per wijk voor een bezoek aan dit bureau opgeroepen. Zij wor den geheel onderzooht, waardoor eventuële afwijkingen vroegtij dig kunnen worden verholpen. Ook Zr. Vernimmen was bij de openstelling tegenwoordig. Ilavendrukte. De havendrukte neemt nog steeds toe. In één week tijd deden 3 zeeboten de kade aan. Nu be treft het de cokesfabriek, waar een grotere drukte heerst door het laden van het Duitse zee schip „Drossel" die een lading cokes inneemt. Rijwielpad Sluiskil-Sas van Gent voltooid. Sinds vele jaren bestond er een grote behoefte aan een rijwiel pad langs de verkeersweg van Zeeuws-Vlaanderen, de rijksweg van Terneuzen naar Sas v. Gent- Door de toeneming van het snel verkeer was dit werk de laatste tijd zeer urgent geworden. Voor al in deze tijd, nu de bietencam pagne op volle toeren draait, rij den dagelijks honderden vracht wagens, komende uit geheel Z. Vlaanderen, naar Sas van Gent om daar bieten te lossen en gela den met pulp naar de diverse plaatsen terug te keren. Ook het overige verkeer, waar bij wij vooral denken aan het verkeer van en naar België, is beduidend toegenomen. De wiel rijders kwamen vaak in het ge drang en moesten dikwijls ijlings een toevluchtsoord zoeken op de graskant. Door de grote ruimte die er rechts van de weg is ge legen, is het mogelijk geweest een ruim rijwielpad te projecte ren. Men is thans zover dat het eerste gedeelte, n.l. van Sluiskil naar Sas van Gent, deze week gereed is gekomen, waardoor deze voltooiing vooral in deze bietentijd voor dit gedeelte van de verkeersweg een grote verbe tering betekent. Even voorbij de kom van Sluis kil aan het Kanaalzioht heeft men voor de woningen een twee de weg gelegd waar auto's kun nen parkeren. Hierdoor bereikt men dat de grote weg volkomen vrij blijft. Van de z.g-n. „Kwade Duiker" af begint een ruim rijwielpad, dat loopt tot Driekwart, waar de rijksweg Driekwart-Philippine de weg kruist. Een woning even vóór Driekwart heeft men ont eigend en afgebroken. Van Drie kwart loopt het pad langs de woningen van Van de Abeele naar Sas van Gent. Vooral op dit laatste gedeelte heeft men een mooi zicht. Grote oude bomen spreiden hun kruinen over het pad en men rijdt hier langs één der mooiste wegen van Zeeuws- Vlaanderen met aan de linker zijde het zeevaartkanaal Gent Terneuzen. Als nu straks ook het gedeelte SluiskilTerneuzen ge reed komt, zal dit zowel voor fietsers als automobilisten een grote verbetering zijn. Candid aats-examen Aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam slaagde vo#r het candidaats-examen in de theologie de heer A. J. van Cruij- ningen te Sluiskil. Exploitatie-begroting Prov, Stoombootdiensten. De exploitatie-begroting voor 1952 voor de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland vermeldt voor een totaal aan lasten van ƒ2.351.500 (in 1951 ƒ2.135.065), met een bijdrage van het rijk voor de diensten Vlissingen Breskens, Temeuzen-Hoedekens- kerke en KruiningenPerkpol- der tot 'n bedrag van 2.136.600 (in 1951 ƒ1.999.375). onder leiding van de betrokken rijksinspecteur van het verkeer thans een tijdelijke regeling getroffen, waarbij de directie van de R.T.M. zich bereid verklaarde dc schoolkinderen van 22 October .1. af voorlopig weer met auto bussen te vervoeren tegen een in dit overleg overeengekomen ta rief, hetwelk hoger ligt dan het normale weekkaartentarief voor buspassagiers, zoals dit onlangs is goedgekeurd. De onderhandelingen worden voortgezet om te trachten tot een definitieve oplossing te geraken. Bfj de opening der raadszititng zeide de voorzitter, burgemeester J. C. Everaars, de prettige medede ling te kunnen doen, dat de plan nen voor de bouw van de nieuwe lagere school zijn goedgekeurd en deze bouw op de urgentielijst is ge plaatst. In 1952 zal ook de bevolking op t.b.c. worden onderzocht, waarbij de raad zich garant stelde voor de onderzoekkosten ten bedrage van 1,05 per persoon voor hen, die dit niet kunnen betalen. De voorzitter sprak de wens uit, dat alle inwo ners zich in het belang der volks gezondheid zullen laten onderzoe ken. De Stichting Protestants Tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord" te Sluis vroeg een subsidie van 0,10 per inwoner. Gezien de pre caire toestand der gemeente-finan- ciën besloot de raad tot wederop zegging een subsidie van 25 per jaar te verlenen. De verordening op de besmette lijke ziekten werd zodanig gewij zigd, dat de verhoogde verpleeg- en vervoerkosten hierin werden ver disconteerd. De verordening op de heffing van reinigingsrechten werd opnieuw vastgesteld. De ouden van dagen, die minder dan 1500 beziten en geen hoger inkomen hebben dan 1450 per jaar, zullen gedurende 13 winter weken 2,50 per week kolentoe- slag ontvangen. Na besloten zitting werd besloten de gemeenschappelijke regeling voor de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht te aanvaarden. Bij de aanbieding begroting 1952 bracht de voorzitter dank aan het secretariepersoneel voor de goede verzorging. Hij merkte op, dat nog vele wensen onvervuld moeten blij ven, o.a. een behoorlijke straatver lichting, goede riolering en de bouw van een fröbelschooltje en een ver enigingsgebouw. De gewone dienst sluit met een post onvoorzien van 500,14 en 13.923 aan inkomsten en uitgaven. De kapitaalsdienst heeft een na- lig slot van 14.161, zijnde 168.527 inkomsten en 182.694 uitgaven. Voor de openb. lagere school werd over 1952 per leerling 21.02 uit getrokken, Bij de rondvraag vestigde de heer Schippers de aandacht op de slech te kolenvoorziening in Nieuwvliet. De heer Brakman vroeg hoe het stond met de aansluiting op het lichtnet der P.Z.E.M. van het on rendabel gebied, hetwelk reeds dit voorjaar zou zijn aangesloten. De voorzitter zeide toe, dat aan beide vragen de aandacht zal wor den geschonken. De heer Quaars vroeg om een lichtpunt bij de politiepost, waartoe de raad besloot. Voorts werd nog gewezen op het krepeergeval Freniouw, die nog steeds in een bunker moet wonen. Over dit geval zal een motie ge zonden worden aan het hoofd der Volkshuisvesting. De heer Boeije wees er op, dat de haag aan de prov. weg, buiten de kom der gemeente nog steeds niet is gesnoeid en hierdoor een gevaar voor het verkeer oplevert. Tenslotte vroeg de heer Van Ro- zendaal om nachtverlichting. Hieraan zal worden voldaan. Vrijdagmiddag kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Naar aanleiding van een schrijven van de Waterleiding Mij „Zeeuws- Vlaanderen" ontspon zich enige dis cussie met betrekking tot de kos ten van de aanleg van het distribu tienet langs de Rijksweg Oostburg Draaibrug, waardoor de uitvoe ring niet goed mogelijk wordt. Onderzocht zal worden of, indien de bewoners zelf het graafwerk verrichten, de kosten zodanig ver minderen, dat alsnog tot uitvoering kan worden besloten. Z.h.s. werd de subsidie-aanvragen van de Stichting Lager Nijverheids onderwijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch, de Stichting Protes tants Tehuis „Rozenoord" te Sluis en van de Afd. West Zw.-Vlaande ren van het Rode Kruis afgewezen. Z.h.s. werd besloten toe te treden tot de Stichting „Borgstellingsfonds voor Zeeuws-Vlanderen." De toe treding komt op 0,10 per inwoner, terwijl de gemeente jaarlijks aan sprakelijk gesteld kan worden voor maximaal 1,95 cent per inwoner. De Gemeenterekening 1949 sluit met een batig slot van 9.956,21 en een bedrag van inkomsten groot 185.389,57. De Kapitaal Dienst sluit met 1.464.579,56 aaan in komsten op een nadelig saldo van 2299,78. Z.h.s. werd besloten met de Bank voor Ned. Gemeenten een crediet- overeenkomst in rekening-courant aan te gaan voor 930.000. De heer Daansen bracht namens de commissie belast met het onder zoek der rekening 1949, waarbij op gemerkt werd dat niet overzien kon worden de exploitatie van het gemeentelijk sportterrein. De com missie zou er prijs op stellen, dat dit in den vervolge duidelijk te be oordelen zou zijn. Aangeboden werd de gemeente begroting 1952, terwijl de vaststel ling van de verordening op de hef fing van lijkwagenrechten geen be zwaren ontmoet. Een gedeelte van 640 meter van de prov. weg OostburgZuidzande zal door de gemeente in beheer en onderhoud worden overgenomen. Voorts besloot de raad een strook je grond in de Oude Stad aan te kopen van de N.V. Stoomtram BreskensMaldeghem. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onder wijs werden herbenoemd de heren J. R. v. d. Laan en R. J. de Milliano. Na een langdurige in besloten zit ting over de benoeming in vaste dienst en ontslag van gemeente werklieden, deelde de voorzitter mede, dat de werklieden I. van Grol, J. A. Moelaert en P. Geir- naert in vaste dienst werden be noemd, terwijl het overig personeel op arbeidscontract werkzaam blijft. Bij de rondvraag vroeg de heer Leenhouts B. en W. met voorstel len te komen inzake toekenning van kolentoeslag aan ouden van dagen, die een zelfstandig huishou den hebben. De heer Ouwendijk wees op het gevaar dat 't verkeer in de Burcht- straat oplevert. Hij bepleitte de aanleg van oversteekplaatsen. De voorzitter merkte op, dat een algeheel parkeerverbod in deze straat het gevaar sterk zou vermin deren. De voorzitter zeide toe, dat zowel het verstrekken van een kolentoe slag als dit verkeersprobleem door B. en W. behandeld zullen worden. VOOR GILLEND WINKEL MEISJE OP DE VLUCHT. Een 22-jarig winkelmeisje, dat werkzaam is in de manufacturen winkel van Van der Hoek aan de Goudsesingel te Rotterdam, had gisteren een benauwd kwartier tje. Een jongeman kwam de win kel binnen en dreigde haar met een luchtdrukpistool. Zij begon te gillen en de knaap nam de benen. Hij werd achterhaald en aan de politie overgeleverd. Het was de 21-jarige monteur D. P. B. Het meisje was alleen in de winkel, toen de jongeman bin nenkwam, die iets tegen haar zei en plotseling een luchtdrukpis tool te voorschijn toverde. Een luid gegil was het resultaat en de „overvaller" was genoodzaakt er van door te gaan. Een caféhou der, die voorbijkwam, had de jongeman de zaak in zien gaan en hoorde plotseling gillen. Hij zag hem de zaak verlaten en het wapen in de zak steken. Een passerend P-T.T.-ambtenaar ver zocht hij de man te volgen. Zelf ging hij binnen eens een kijkje nemen, waar hij een geheel ont daan meisje aantrof, dat hem eerst voor een medeplichtige aanzag. De P.T.T.-ambtenaar had de jongeman inmiddels te pakken i gekregen. De caféhouder fouil leerde hem, vond het pistool en nam de jongeman mee terug naar de winkel. De politie werd gewaarschuwd en deze heeft de monteur ingerekend. VECHTPARTIJ IN CAFé. Het Amsterdamse gerechtshof heeft twee jongelieden uit Oter- leek, dc 20-jarige monteur W. G. van de B. en de 25-jarige vee houder II. D. veroordeeld tot resp. vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en twee maanden voorwaardelijk plus 30, subs, tien dagen. Zij hadden op 28 Mei in een café te Heerhugowaard verzet gepleegd tegen twee wachtmees ters der rijkspolitie. Veertien da gen geleden had de procureur- generaal tegen Van de B. beves tiging geëist van het vonnis (drie maanden) van de Alkmaarse po litierechter. Tegen D., die door de rechtbank tot zes weken was veroordeeld, had de procureur- generaal een voorwaardelijke straf van twee maanden geëist met een proeftijd van drie jaar. MET SAPOBIEL. DUS GEEN SCHRALE OF DROGE HANDEN Voor wol Voor vaat. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. Ill) WOENSDAG 31 OCTOBER. (Hervormingsdag.) Ned. Herv. Kerk. Sas van Gent: 8 uur Ds. A. C. Hon ders. Schoondijke; 7 uur Herdenking Kerkhervorming. Filmstrook over het leven van Maarten Luther. Sluis: 19.30 uur Ds. M. N. Schrale. Oostburg: 19.30 uur in de nood kerk Hervormingsavond. 3. Is het juist, dat van 12 November tot 3 Februari het overheidspersoneel bovendien nog 2% uur in de avond moet werken? Acht de regering het in over eenstemming met redelijke arbeidsvoorwaarden gedurende ruim 2% maand van haar per soneel op zekere dagen bijna 10 uur arbeid te eisen? Nadruk verboden. dit horloge, José?" antwoordde ja' „Je kent vroeg Greene ,Ik ik de jongen. .Wees niet bang", drong Gree ne aan. „Niemand zal je kwaad doen. Je moet herhalen wat je mij vanmiddag verteld hebt. Je hebt geen geregeld werk. Je bent de vertrouwde boodschapper van Mr. Jennison." „Dat was ik." „Ja dat is nu voorbij. Je kunt vrijuit spreken. Op de mor gen van Woensdag, de tweede Juli, was je op Jennison's kan toor. Hij gaf je dit armbandhor loge en vroeg je het weg te bren gen om te laten repareren. Er haperde iets aan. Het liep niet. Je bracht het naar een grote ju welierswinkel. Wat gebeurde er toen?" „De man zei, dat het heel erg beschadigd was. Het in orde brengen zou meer kosten dan een nieuw horloge. Ik ga terug en vertel dat Mr. Jennison. Hij lacht en zegt, dat ik het houden mag." „Juist" Greene keek een der papieren op zijn lessenaar in. „In de namiddag van Donderdag drie Juli heb je het horloge verkocht Aan wie?" „Aan Lau Ho, een Chinees ju welier. Op Zaterdagavond, zowat zes uur, telefoneert Mr. Jennison opgewonden naar mijn huis. Moet horloge terug hebben, wil elke prijs betalen. Ik gauw naar de winkel van Lau Ho. Horloge is weer verkocht aan onbekende Japannees. Laat op de avond zie ik Mr. Jennison en hij vloekt en woedend. Haal het horloge, zegt hij. Ik heb er naar gezocht, maar kon het niet vinden." Greene wendde zich tot Jenni son. „Je bent wat zorgeloos ge weest met dat horloge, Harry. Ongetwijfeld achtte je je veilig je had je alibi. Daar kwam nog bij, dat, toen Hallet je vertelde wat voor gegevens er waren, de morgen na de misdaad, op de la- nui van Winterslip, hij vergat te zeggen, dat iemand het horloge had gezien. Het was een geluk kig toeval, dat ons veel hielp bij ons werk. Op Zaterdagavond zag je gevaar hoe je het precies [ontdekte, weet ik niet I „Dat weet ik", viel John Quin- cy in. ,Wat? Hoe dan?" vroeg Greene. „Die Zaterdagmiddag", vertel de John Quincy, „speelde ik golf met Mr. Jennison. Onderweg naar de stad spraken wij over de gegevens van de zaak en ik noemde toevallig het armband horloge. Ik zie nu, dat hij er toen voor het eerst van hoorde. Hij zou bij ons eten, maar hij vroeg om aan zijn kantoor afgezet te worden om een paar brieven te tekenen. Ik wachtte buiten. Toen moet hij deze jongen opgebeld hebben en getracht te weten te komen waar het horloge was." „Goed zo", zei Greene geest driftig. „Dat werkt de zaak van het horloge af, Jennison. Het verbaast me dat je het droeg, maar je wist waarschijnlijk, dat het van groot belang voor je was om de tijd te weten en je reken de met recht, dat het niet on middellijk beschadigd zou wor den door het zoute water." „Verduiveld, waar heb je het over?" vroeg Jennison. Weer drukte Greene op een knopje op zijn schrijftafel- Spen cer verscheen ogenblikkelijk. „Neem de Spanjaard mee", be val de rechter, „en breng Hep- werth en de kwartiermeester binnen." Hij wendde zich weer tot Jen nison. „Ik zal je dadelijk laten zien, waar ik het over heb. In de nacht van 30 Juni was je passa gier op de „President Tyler", die tot het doorbreken van de dag buiten de vaargeul bleef liggen?" „Ja." „Gingen er vóór de morgen geen passagiers van dat schip aan land?" „Daar kunt u naar informe ren." „Heel goed." De tweede officier van de „President Tyler" kwam binnen in gezelschap van een grote lompe zeeman, die John Quincy onmiddellijk herkende als de kwartiermeester van dat schip. Het boezemde hem be langstelling in, dat de man een ring aan zijn rechterhand droeg, en zijn gedachten gingen terug naar de ontmoeting op het zol derkamertje in San Francisco. „Meneer Hepworth", begon de rechter, „op de avond van dertig Juni heeft uw schip deze haven te laat bereikt om binnen te lo pen. Voor Waikiki hebt u het an ker uitgeworpen- Wie is er bij zo'n gelegenheid aan dek, laat ons zeggen na middernacht?" „De tweede officier", zei Hep worth. „In dit geval ik zelf- De kwartiermeester ook." (Wordt vervolgd.) DE ACTIE OP CELEBES. In een door het hoofdkwartier van de Apri te Makassar gepu bliceerd communiqué wordt de balans opgemaakt van de opera tie „Merdeka", die op 17 Augus tus j.l. in Zuid-Celebes is ingezet tegen de opstandelingen onéer leiding van Kahar Muzakkar. In het communiqué wordt gezegd dat er 27 schermutselingen en 3 gevechten zijn geleverd, waar bij 154 opstandelingen werden gedood en 873 gevangen geno men. De Apri heeft 5 gewonden en 15 doden te betreuren. Een 'belangrijke hoeveelheid wapens en munitie is in beslaggenomen, aldus het communiqué. De ope ratie is ondernomen, nadat 400 ex-querillastrijders onder leiding van Kahar Muzakkar 17 Augus tus hadden geweigerd zich te doen opnemen in het leger van de R.I. en de Ibergen zijn inge vlucht. Volgens het communiqué hebben zich 832 achtervolgden vrijwillig gemeld. Een groot deel van de anderen is de Golf van Bone in de richting van het Ko- Kolakagebergte overgestoken. Aangenomen word, dat Muza- kar zich in het Maliligebied be vindt. Tempo verslaat Atac. Als oefening voor de a.s. com petitie werden Donderdag- en Vrijdagavond door 2 dames- en 4 herenteams van Tempo te Ter neuzen en Atac te Axel een aan tal partijen gespeeld. Het Terneuzense A-team aa- mes bracht het tot een gelijk spel (55)i terwijl het B-team dames met sprekende cijfers werd ge slagen (2—8). De Tempo-heren deden het heel wat beter en toonden hun sprekende meerderheid in de volgende uitslagen: Heren A: 82; B: 9 1; C: 7—3 en D 8—2.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2