De Oudheidkundige Kring staat onkundig De jonge generatie tegenover het verleden" „Seen landbouwpolitiek op korte termijn Harde woorden van Soekarno Terry en Berry in de bril van Sultan Sar De heren R. O. Wilking en Drs. J. J. P. te Hulst over Ontstemming in Nederlkringen TWEEDE BLAD Vrijdag 26 October 1951 7e Jaargang No. 1868 Twee prominente figuren uit deze onlangs weer opgerichte vereniging gaven ons een interessante uiteenzetting, resp. over de geschiedenis van de vroe gere Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten en over doel en streven der nieuwe organisatie. De heer Wilking, de nestor, oud-voorzitter en thans ere lid, over het verleden, en drs. Boezeman, rector aan het Jansenius-lyceum als huidig voorzitter over de problemen van het heden. Twee generaties: de grijsaard en de man in de bloei des levens, beiden bezield met eenzelfde enthousiasme voor de ge schiedvorsing, speciaal in Zeeuws-Vlaanderen. UIT INDONESIË AgenJa De atoomoniploffing in de Sowjei-Unie Kon. Vergadering Ned. Landbouwcomité Ernstige bezwaren opperde Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, tegen het huidige landbouwbeleid. Ir. Knottnerus protesteerde tegen de landbouwpolitiek op korte ter mijn, De landbouw heeft behoefte aan een beleid, dat voor een reeks van jaren is uitgesteld. Hij sprak een rede uit tijdens de jaarvergadering van het K. N. L. C. te Den Haag. De havenstaking te New York De president sprak te Djakarta Ter gelegenheid van de zesde dag der Verenigde Naties heeft president Soekarno Woensdagavond in zijn paleis in het Engels een rede gehouden voor radio Indonesia, in tegenwoordigheid van vrijwel het voltallige corps diplomatiek, leden en functionaris sen van de regering. Veldslag in diergaarde van Rangoon DE VRIJE ZEEUW „De Vier ,Ambachten". Met jeugdig elan liet de heer Wilking de hoogtepunten der voor oorlogse Oudheidkundige Vereni ging de revue passeren. Deze was genaamd naar de voormalige 4 Ambachten: Axel, Hulst, Bou- chaute en Assenede. Zij werd op gericht op 22 September 1928 naar aanleiding van de een jaar tevoren gehouden historische ten toonstelling te Huilst. Na de oprichting hield men zich vooral bezig met lezingen en ook met excursies naar oude steden, (Kortrijk, Doornik, Middelburg, Zierikzee, Brugge e.a.) die zich steeds in grote belangstelling mochten verheugen. Het voor naamste werk was de historie- vorsing in het gebied der voorma lige Vier Ambachten. Ook de vele lezingen waren be langrijk. Zo spraken hier o.a. prof. Maurits Sabbe, conservator aan het Museum Plantijn in Brugge; dr. Jos. Mielsi conservator aan het Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen, die een hele cyclus van lezingen hield en niet te ver geten Mr. P. Dieleman uit Middel burg. De restauratie der basiliek gaf eveneens aanleiding tot vele le zingen over architectuur door des kundigen op het gebied van monu- menten|zorg. Vérder werden lezin gen gehouden over ve3tingbouw- kunde door majoor Schukking, met generaal Snijders, destijds voorzitter der Menno van Coe- hoom-Stichting. De vader van ge neraal Snijders heeft in Hulst ge woond en de meeste broers van de generaal zijn hier geboren. „iW'j hadden ook veel belangstelling in het buitenland, waar wij contact met zusterverenigingen hadden, hetgeen tevens de uitwisseling der jaarboeken bevorderde en zodoen de hadden we op een ogenblik wel 390 leden. Veel medefwerking heb ben wij ondervonden van het ge meentebestuur van Hulst, dat steeds localiteiten beschikbaar stelde. De burgemeester is in 1934 voorzitter geworden); thans heeft hij in de nieuwe vereniging zitting als vertegenwoordiger der ge meente". Overbodig te zeggen dat de heer Wilking aan „De Vier Am bachten" vele schone herinnerin gen bewaart. Drsi Boezeman, de huidige voorzitter, zeide in een historisch aanloopje, dat de Oud heidkundige Kring één der weinige verenigingen in de streek was, die zich op cultureel gebied bewogen. Hoofddoel was het uitgeven van jaarboeken met waardevolle gege vens uit de streek. Deze jaarboe ken hadden ook bij intellectuelen en bibliotheken tot zelfs in de gro te steden hun lezers en belangstel lenden. Verschillende belangrijke figuren werkten hieraan mede, o.a. wijlen de heer Adriaanse, die voor de archieven der streek veel deed en wijlen de heer A. de Mul uiti Zaamslag. De Oudheidkakner. Een der voornaamste doelen was ook het instandhouden der Oud heidkamer in het stadhuis met freule S. H. Oollot d'Escury uit Kloosterzdnde als conservatrice, die deze functie ook thans weer vervult. In de moeilijke oorlogsja ren heeft zij waardevolle dingen weten te behoudenvan het gewo ne kringwerk was toen natuurlijk geen sprake. In verband met de stadhuis-restauratie is de ruimte der kamer wat beperkt (o.a. staat de bibliotheek elders opgepakt), maar de burgemeester hoopt na de restauratie weer voor betere behuizing te zorgen. Na de oorlog was de moeilijkheid, dat de kring Was ingeslapen, maar nooit offi cieel was ontbonden. Enkele jaren liepen in Hulst mensen rond met het idee de kring nieuw leven in te blazen, wel beseffende dat het ar beidsterrein thans anders diende te zijn, omdat nu ook andere ver enigingen zich op cultureel terrein bewogen, zoals bijv. de Z.V.U. en in Hulst de kunstkring „Van den Vos Reinaerde". De oprichting. Op verzoek van burgemeester Truffino, die een heroprichting ten zeerste zou toejuichen, werd een aantal mensen verzameld uit alle mogelijke kringen en plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen en men meen de de bestaansreden van de kring te kunnen aantonen. Merkwaardig was, dat er een gunstige reactie was op de verzonden circulaires, ook van elders. De mensen uit den vreemde schijnen steeds met heim wee aan Zeeuws-Vlaanderen terug te denken. Deze eerste reactie leverde 150 leden op. Na de vacantie in Sep tember zijn de bestuursfuncties als volgt verdeeld: drs. J. J. P- Boeze man, voorzitter; J. R. de Jonge gemeente-archivaris te Axel, on der-voorzitter; mej. L. C. J. Meer- ten te Hulst, penningrpeesteresse freule S. H. Collot d'Escury te Kloosterzande, ^conservatrice; drs. H. S-chellekens 'te Hulst, secreta ris; bestuurslid dr. J. Wesseling, leraar aan het lyceum te Terneu- zen; drs. Adriaansens te Walsoor den; de heer Smit te Hulst, biblio thecaris en de heer B. Wilking te Hulst. Bescheiden begin. ,,Nu staan wij voor de puzzle, dat wij de leden niet zo veel con tributie kunnen' laten betalen, om dat wij in verband met de duurte niet weten wat wij hun kunnen bieden. Het resultaat is, dat wjjj ons de eerste jaren slecht3 op be scheiden voet kunnen bewegen". Een ander ding van de eerste orde is de bibliotheek opnieuw te catalogiseren, opdat de buitenwe reld van de inhoud kennis zal kunnen nemen1. Dan hebben We nog een neven-plannetje, n.l. te zorgen, dat de leesbaarheid der opschriften op de grafstenen in de basiliek voor het nageslacht be houden blijft. Daarnaast hopen wij door zelf werkzaamheid der leden veel pu blicaties en mededelingen uit eigen kring te kunnen krijgen. Historie-kennis onontbeerlijk, Bovendien is sinds 1940 een nieuwe generatie opgegroeid, die totaal onkundig staat tegenover het verleden, speciaal dat van on ze eigen streek. Wij vinden, dat kennis van deze dingen voor de jongere Zeeuws- Vlamingen een onontbeerlijk goed is en een bron van levensvreugde kan zijn, aldus drs. Boezeman. Plannen voor dit seizoen. Wij stellen ons voor deze winter enige voordrachten te doen hou den, o.a. van dr. Halbertsma over het oudheidkundig bodemonder zoek; de volgende lezing wordt gehouden te Hulst en een derde in Axel, waarheen we een excursie zullen maken en een bezoek bren gen aan de Boerenkamer. Daar mede zijn we voor dit seizoen aan het eind van ons latijn; verdere plannen hoop ik later nog wel eens te vertellen, zo. eindigde drs. Boe zeman. Inderdaad moge jong Zeeuws- Vlaanderen bedenken, dat historie kennis een onmisbaar onderdeel is van de algemene vorming. De in dit artikel gegeven wenk is een aerieuze overweging waard! VEROORDEELD WEGENS MOORD OP PLANTERS Die landraad te Siantar in Deli -heeft 3 personen, beschuldigd van moord op 3 planters op de onder neming Sidannamik, tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een beklaagde werd vrijgespro ken. KROKODILLENJACHT -Vijf jagers, afkomstig uit Tjila- tjap, die tijdelijk hun tenten heb- bert opgeslagen in de dessa Tega- pare in het Banjuwangise, zagen kans in 5 dagen tijd niet minder dan 19 krokodillen te vangen. De huiden brengen steeds een goede prijs op. De jagers oefenen hun beroep des nachts uit. Zij lokken de kro kodillen door een vuurtje aan te leggen. Komen de dieren op het licht af, dan worden zij door de jagers aangevallen met een soort puntige ijzeren lansen. Het ge beurt vaak, dat zo'n aanval tot 'n hevige vechtpartij met de bees ten leidt. HEDEN TE'RNEUZEN: Luxor Theater, 8 uun: Biosc. „Tea for Two". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Tea for Two". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Het toeval speelt een- rol". AXEL: Het Centrum, €.30 en 9 uur: Biosc. „De rode Donau". De Sowjet-Unie is thans mis schien in, het bezit van iets, dat verschilt van haar oorspronkelijke atoomwapen. Dit leiden welinge lichte waarnemers te Washington als mogelijkheid af uit de verkla ring van het Witte Huis over een derde atoomexplosie in d|e Sowjet- Unie. Dit behoefde niet noodzakelijk een tactisch atoomwapen te zijn daar er veel verbeteringen in de bouw en het ontwerp van een atoombom zijn, welke verdere proeven zouden rechtvaardigen aldus deze waarnemers,. Indien de Sowjet-Unie "werkelijk eep tactisch atoomwapen zou heb ben ontwikkeld, zou zij een gewei dige prestatie hebben geleverd daar de Ver. Staten pas onlangs zijn begonnen met proeven van hun eerste tactische wapens. Alles wordt in het werk gesteld om het verschepen van Ameri kaanse wapens naar het buiten land door te laten gaan. De regering heeft haar voor naamste bemiddelaar in arbeids geschillen aangewezen om te po gen een -einde aan de staking te maken. Woensdag lag op 114 schepen het werk stil. Enige havenarbei ders hervatten ondanks het posten door de stakers het verschepen van militaire ladingen. De leider van de staking, Samp son, zei dat -hij d-e mannen zou verzoeken het werk te hervatten, indien de voorzitter van de inter nationale bond van havenarbeiders Joaeph Ryan, er in toestemde „onder toezicht" opnieuw een stemming te houden over het nieu we contract. Deze laatste verklaarde, dat de kwestie in handen is van de be middelaar van de federale rege ring. Het telkenjare volgen van een nieuw beleid, aldus ir. Knottnerus, ken. Hoewel hij als enige nieuw ken. Hoewel hij als enige nieuw punt in het beleid, speciaal in het prijsbeleid, de prijsverdeling van de melkproductie in consumptie- melk en industriemelk ziet, acht hij deze kwestie toch principieel uiterst belangrijk. Hij protesteerde tegen het feit, dat minister Mansholt niet met de georganiseerde landbouw over de melk heeft gesproken. En dit, waar de minister bij herhaling de klemtoon op het be lang van dit overleg heeft ge legd. De minister maakt het de bestuursleden der organisaties op die manier uiterst lastig om met hem samen te werken, aldus spr. Hoewel de oorspronkelijke land bouwpolitiek gebaseerd is op ga rantie van een redelijke beloning in een goed boerenbedrijf, is men hiervan door telkenjare wisselen van prijsbeleid afgeraakt. De landbouw heeft het gevoel, dat deze uitwerking kariger wordt, naarmate het gevaar van hoge prijzen afneemt. Na er aan te hebben herinnerd, dat Indonesië thans meer dan 1 jaar lid is van de V. N. en met de andere 59 landen zoekt naar vre de, gaf hij een uiteenzetting van de positie van Indonesië, toen de V. N. als organisatie in wer king trad. ,,De Indonesische onaf hankelijkheid was toen juist gepro clameerd, in het geloof, dat de vrijheidsliefde van Indonesië zou worden begrepen door hen, die zelf voor vrijheid haddep gevoch ten. Wij vertrouwden op de ver klaring van de geallieerden, dat zij het recht van alle volkeren re- specteerded om de regeringsvorm te kiezen, w.o. zij wilden leven en dat zij de zelfbestuursrechten te ruggegeven wilden zien aan dege- nen> die daarvan gewelddadig wa ren beroofd. Helaas Werden wij teleurgesteld. Indonesië was met geweld van zijn souvereine rechten beroofd, eersit door de Nederlanders, later door de Japanners en rekende zichzelf daarom tot de van sou- vereing rechten beroofden: Indonesië heeft de juiste weg gevolgd era proclameerde de onaf hankelijkheid, daarmee haar sou vereine rechten herstellend. On danks plechtige beloften van de leiders der geallieerden, ondanks het Atlantic-charter, ondanks San Francisco, bleek het, dat onze on afhankelijkheid niet alleen niet werd erkend, maar dat er zelfsi pogingen werden gedaan ons met geweld daarvan te beroven", aldus de president. „Ondanks verzoeken van Indo nesië landden toch troepen van het South-Asia-Command in Indo nesië. Ook de Nederlandse troe pen kwamen hier weer binnen en het werd steeds duidelijker, dat zij krachten opbouwden voor een aan val voor de herovering van Indo nesië. De agressiviteit van de Neder landse troepen nam toe met hup sterkte en spoedig ontstonden er botsingen en incidenten. Vele po gingen werden er gedaan om gro tere conflicten te voorkomen en een modus te vinden om de Ne derlanders alle gelegenheid te ge ven om hier te leven en te werken, tot nut van beide partijen. Het bleek echitier, dat de Neder landers dwang verkozen in plaats van samenwerking. Als ik ,aan deze tijd terug denk, ben ik verbaasd over de oftnvang van onze goede wil, ons geduld en onze bereidheid om onder die om standigheden nog besprekingen te veteren", aldus Sukarno. Sukarno releveerde de pogingen tot bemiddeling. Toen kwam de vernederende toe stand, dat de Nederlanders onder de vleugels van het South East Asia Command vele steden, waar onder Djakarta, konden bezetten en de republiek gedwongen was haar zetel naar Djogja te ver plaatsen. iWij aanvaardden dit als een prijs voor de vrede. „Tenslotte sloegen de Nederlan ders toe en zetten zij, wat zij noemden een „politionele actie" in, de grootste sinds Hitier eep soort gelijke „politionele actie" tegen Polen begon". „India en Australië brachten de kwestie voor de Veiligheidsraad en van dat ogenblik dateert onze re latie met de Ver. Naties." „Terwijl -later de besprekingen rog in volle gapg waren, sloegen de Nederlanders opnieuw toe. Zij begonnen hun tweede politionele actie met het doel een einde te maken aan de republiek. Indische leiders waren gevangen genomen, steden werden bezet. Een strate gie, opgezet door generaal Spoor, werd in practijk gebracht, maar onze troepen, gesteund door het gehele volk, voerden onophoudelijk een guerillastrijd". IRIAN. Sprekende over -Irian zei Sukar no, dat Irian tot Indonesië moet terugkeren. Hij noemde de kwes tie Irian een der ongelukkigste hoofdstukken uit de hedendaagse geschiedenis van Indonesië. „Toen de R.T.C. dreigde vast te lopen, hebben "wij- toegestemd in een jaar uitstel om een definitieve beslissing te bereiken. Wij drongen aan op een confe rentie over Irian met de Neder landers. Wij zonden een delegatie naar Den Haag, maar de bespre kingen mislukten. Irian blijft een aangelegenheid, waarin wij ten nauwste zijn be trokken", aldus Sukarno. Ir. Knottnerusi kan instemmen met het verdelen van landbouw producten in 3 categorieën, mits in de categorie van vastgestelde prijzen de basisproducten van in Nederland gangbare bedrijfstypen zouden vallen, n.l. melk, vlees eieren, tarwe, suikerbieten, aard appelen en enige basisproducten voor de tuinbouw. In een tweede categorie van ge garandeerde minimum-prijzen (productieprijzen), zou men dam tijdelijk die producten uit genoem de groep kunnen opnemen, waar van de regering meent, dat zij in verband met de loon- en prijspoli tiek te grote prijsschommelingen niet kan aanvaarden. Alle andere producten, -zouden dan in een derde categorie kunnen worden opgenomen. De thans voorgestane regeling om voor producten, waarvoor de negering in het belang van de consumptie geen maatregelen no dig acht, slechts de productieprijs („kale kostprijs") te garanderen, acht spr. onaanvaardbaar. Ir. Knottnerus besteedde ook aandacht aan het resultaat v-am een studie van het Landbouw Economisch Instituut, Waarbij men tot de conclusie kwam, dat het tot nu toe ingenomen standpunt, dat productieprijs plus 20 percent beloning voor de boer-ondememer voldoende zou zijn, onjuist is. In dit percentage is niet anders dan beloning van de extra-arbeid van de boer opgenomen, zodat van winst, waarin ook dekking van 't ondernemingsrisico, slechts in ge ringe mate sprake kan zijn. Dit bracht hem op de positie van de eigenj-erfde boerenstand. Hjet bezit van grond, de spaar pot van de boer, is door het be*- heersen van grond- en pachtprij zen een blok aan het been gewor den. Zelfs met de opbrengst van 'n -boerdery van 50 ha, aldus spr., kan men tegenwoordig niet meer rondkomen. Het gevolg is, dat velen niet meer tijdig ophouden met boeren. De boerenstand ver oudert en boerenzoons emigreren geleidelijk, zelfs uit florissante baerenstreken. hogere prestaties en dit is de rem op de gelijkheid. Dit geldt voor werknemers en ondernemers. Wil men dit niet zien, dan gaat de totale productie achteruit, dus ook de consumptie ofwel de le vensstandaard. Alle gepraat over bestaansze kerheid heeft geen zin, als de productie niet wordt opgevoerd. Zo gaat het ook met onze so ciale voorzieningen. Deze bewegen zich op het gebied van de verde ling van het geproduceerde. Zij stellen een categorie mensen in staat om zonder produceren toch te consumeren, een nieuw soort arbeidsloos inkomen dus. Wan neer wij het er over eens zijn, dat dit moet gebeuren voor zieken, ouden van dagen, wedu'wen en we zen, dan is dit goed, maar dan rust op cms de plicht te zorgen, dat de productie hieronder niet lijdt. Anders maken) wij deze men sen blij met een dode mus. We doen dit reeds bij de oude dagsvoorziening, aldus spr. Wel garanderen wij deze mensen een uitkering in guldens, maar door dat we in guldens meer verdelen, dan er geproduceerd wordt, zullen deze guldens minder waard wor den. Nadat iemand dan goede gul dens in een fonds heeft gestort, krijgt hij er later slechte voor te rug. Sociale voorzieningen kunnen volgens ir. Knottnerus alleert ef fectvol zijn door er zorg voor te dragen, dat de productie even zo groot blijft, hetgeen betekent dat de productiviteit per arbeider moet worden opgevoerd. Een tweede weg is gezamenlijke consumptie beperking. Opvoering van de productie per arbeider kan geschieden door langere arbeidstijd voor hetzelfde loon of door toepassing van be tere machines. Dit laatste moet gepaard gaan Imet oonsumptiebeperking, om dat de machines uit de productie (investering) moeten worden be kostigd. Zij komen immers niet aan de beurt. Spr. ziet in deze ontwik keling o.m. het gevaar, dat in- stitutionlo beleggers zich lang zamerhand van de landbouw gronden) zullen) gaan meester maken, hetgeen naar zijn mening voor verbetering en opvoerng van de productiviteit funest zal worden. Ook ontwkkelde lr. Knottnerus bezwaren tegen de oudedagsvoor ziening door fondsvorming. Sociale rechtvaardigheid ziet hij als het „wegwerken van te grote verschil len", doch zeker niet als nivelle ring'. Vast staat, aldus spr., dat wil men de productie opvoeren, er een behoorlijke belóning moet zgn voor Het was nu voor de dikke sultan geen grote kunst meer om uit zijn- cel t-e kruipen. Het gezicht van de monarch stond ernstig toert hij Berry vroeg: ,,Die onverlaten zijn er blijkbaar toch in geslaagd zich van mijn bril meester te maken, is het niet?" „Ze hebben hun best gedaan-, heer sultan, dat moet Worden ge zegd, maar het is hun niet ge lukt", zei Terry en overhandigde de bril aan de sultan. „Aan deze bril danken wij het, dat wij U hebben gevonden". ,,Dan is het ook de echte", zei de sultan plotseling zelfbewust, terwijl hij- zich in zijn volle lengte oprichtte. „Nu gaat de bende van Joessoef de strijd verliezen. Pas op, want daar komen ze!" De anderen hoorden/ nog niets en keken verbaasd naar de sultan. NEDERL.-INDONESISCHE BETREKKINGEN. Een andere kwestie van groot belang noemde Sukarno de vesti ging van betrekkingen, leidende tot eensgezindheid en samenwer king onder de gewijzigde omstan digheden. Hij zeide, dat de Nederlands- Indonesische unie psychologisch in de Indonesische geesten te sterk het beeld opriep en te levendig herinnerde aan een „ongelukkig verleden, dat begraven dient te zijn". Na rijp beraad hebben wij be sloten onderhandelingen te be ginnen over een zo spoedig moge lijke annulering van de unie en de vervanging daarvan door normale betrekkingen, welke de weg kun nen/ effenen voor een harmonieu-ze samenwerking tussen Indonesië en Nederland. Na al wat ik gezegd heb over onze controversen met de Neder landers, zou de indruk kunnen zijn ontstaan, dat dit geïnspireerd is door gevoelens van wrok. Ik verzeker, dat ik de Neder landers op geen enkele wijze een kwaad hart toedraag. Indien eens en ik hoop spoedig alle geschillen tussen Nederland en Indonesië tot 't verleden behoren zal ik de eerste zijn hen als ware vrienden te begroeten", aldus Su karno. ONTSTEMMING OVER DE REDE. In diplomatieke kringen te Dja karta was het opgevallen, zo ver nam de politieke correspondent van Aneta, dat de Nederlandse hoge commissaris en de ten pa- Enige dagen geleden werden in de diergaarde van Rangoon 4 le den van de Birmese luchtmacht door oppassers aangevallen, om dat zij de dieren plaagden. 200 Leden van de Birmese lucht macht hebben wraak genomen. Zij reden in 4 legerauto's naar de diergaarde, sneden de telefoonlijn- nen door en vielen de oppasser^ aan met hockey sticks en kolven van revolvers. In de volgende veldslag, waarbij ook bezoekers betrokken raakten, werden 24 personen) gewond, van wie enigen ernstig. Slechts een lid van het personeel van de dier gaarde Wist zonder verwondingen te ontkomen. De militairen vernielden meubi lair en een gedeelte van de wonin gen der oppassers. Generaal Ne Win, opperbevel hebber van de Birmese luchtmacht moest er aan te pas kornen en de militairen bevelen) naar hun ka zerne terug te keren. Alle militairen zijn onder arrest gesteld. leize aanwezige leden van dienst staf zich na afloop van de rede van Sukarno van de andere gas ten afzonderden en zich niet bij de buffetten ophielden. Men meende, dat deze houding een gevolg was van de ontstem ming bij hen) over de rede van de president. Wanneer men aan rechthebben den geen waardevolle guldens wil uitkeren, zal met lagere beloning of langere werktijden genoegen genomen moeten worden. Er is geen andere weg volgens spr. Hoewel hij uitkering van wacht geld en werkloosheidsteun onont beerlijk acht, is het onjuist om seizoenbedrijven in dit opzicht met premies zwaarder te belasten dan bedrijven, die het gehele jaar door werken. In de landbouw heeft men na 156 dagen arbeid recht op be loning voor een heel jaar. Het zou juist zijn om cultuur-technische werken e.d. in overeenstemming te -brengen met de seizoenarbeid in de landbouw. Dan zouden veel meer werknemers regelmatig het gehele jaar door werk kunnen vin den. Het wetsontwerp voor wacht geld- en werkloosheidsregeling voldoet dan ook niet aan de eisen. Spr. vreest, dat hierdoor tot ster ker slinken van de vaste kernen op de boerderijen zal komen. Meer machines zullen worden aangeschaft met gevaar voor gro tere werkloosheid en extensievere teelten. Nationaal zal dit lager rendement geven, hetgeen -tot nieuwe dwangmaatregelen zou kunnen leiden. Deze komen bij de kipperihouder reeds om de hoek kijken. Spr. liet in dit opz'cht een ernstige waarschuwing horen. De hoogste productie in Ne derland wordt bereikt, indien men kans ziet de boer het best te be lonen voor die producten, welke nationaal bet meest gewenst zijn. Hij zal zich dan ook voor deze producten het meest inspannen). Spr. vroeg ook ten aanzien van productie en afzetgebied een goed gecoördineerd beleid, waarbij de invloed van het landbouwbedrijfs leven op de handelspolitiek moet worden vergroot. Aan het begin van zijn rede nam lr. Klnottnerus het voorge stelde landbouwschap in beschou wing en wel speciaal ten -aanzien van de bezwaren, die daartegen van industriële zijde zijn inge bracht. Naar zijn inzicht zal dit be drijfschap onder het huidige voor stel aan de sociaal economische raad voldoende onder invloed van het bedrijfsleven staan en geen „gesloten bedrijf'" vormen. In dit verband maakte hij de opmerking, dat de industrie al thans op dit moment niet afkerig is van beschermende maatregelen van de regering. Het feit, dat de bescherming van de industrie op het ogenblik plaats vindt achter gesloten deuren, kan niet voorkomen, dat de landbouw wel degelijk voelt, dat zij aanwe zig is. Het zou gewenst zijn, aldus ir. Knottnerus dat de minister van Economische Zaken eens medede ling deed, Welke jndu,strieën jde zjg. „opvoedende bescherming" genieten, „Wij krijgen van deze minister wel vaak „industrialisatie-nota's", waarin de methode ongeveer wordt omschreven, maar over de om vang van het geheel zijn zelfs de Staten-Generaal niet ingelicht", aldus ir. Knottnerus.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5