Gemeenteraad van Terneuzen u;i Je Srcvïncte II-O Coët'i H.D.Z. De WOL wordt duurder o KORTING m Een goede Kledingmagazijn SPORTNIEUWS Wi 1 ERWTENSOEP Van de Ree KLEINE ADVERTENTlëN N.V. Fa P.J. van de Sande Luxe dozen Post Firma P. J. VAN DE SANDE WOONHUIS SPRANG BAKKERIJ DE R00 TERNEUZEN. EEDE. VOETBAL. ATHLETIEK. \LTJG KOKENDE m HAVERMOUT M M M is licht verteerbaar lekker kracht- Radio Tazelaar Gouden Voegloze Trouwen Verlovingsringen Gisterenavond kwam de raad vmi de gemeente Terneuzen bp- «en ter afwerking van n agenda rae.t niet minder dan 20 punten. Met uitzondering van de heer Ramselaar, die met kennisgeving afwezig was, was de raad voltal- Na vaststelling van de notulen werden alle ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend aan de heer J. van Vogelpoel als leraar aan het openbaar lyceum. In de commissie van advies Woonruimtewet 1947 werden voot de kom benoemd, de heren W. J. Weterings, M. L. van Liere, J. H. Rijnberg. J. Fraanje en D. Olie- r.eSht Voor Sluiskil werden als zo danig benoemd de heren R. F. de Waal, M. Schoof, P. Dourleijn, C. H. A. Vermeulen en J. P. Dieie "^let volgende agendapunt was de wijziging van de Algemene Po litieverordening. De voornaamste hierin aangebrachte wijzigingen waren de volgende. De zwarte lijst. Door het aannemen van de door B. en W. voorgestelde wijziging en aanvulling van de Algemene Politieverordening werd ook voor onze gemeente de z.g. „zwarte lijs?' ingevoerd. Deze lijst bevat de namen van personen die zich in zeer ernstige mate en bij ner- baling schuldig maken aan drankmisbruik. Zij, wier namen op deze lijst voorkomen, mogen niet in café's e.d. met vergunning of verlof A, aanwezig zijn. Oak in de gemeenten Middelburg, Viissingen en Goes is een derge lijke lijst ingevoerd en met bevre digend resultaat. Ophokplicht voor duiven. In de Politieverordening is thans ook een artikel opgenomen waarbij B. en W. gemachtigd zijn een ophokplicht voor duiven op te leggen. Bij de behandeling hiervan pleit de heer Colsen nog eens voor de ntüvenliefhebbers. Hij vraagt dan ook het ophokverbod zoveel mo gelijk te beperken. Verwacht mag worden dat dit artikel door B. en W. ook zo soe pel mogelijk zal worden toege past. In de toelichting op dit arti kel zegt dit College dat er in ieder geval eerst van ernstige, door deskundige vast te stellen schade, sprake moet zijn, vooraleer B. en W, van zijn bevoegdheid in deze gebruik zal maken. Kampeergelegenheid. Daar het in de laatste jaren re gelmatig te voorgekomen dat ge durende het vacantieseizoen kam peerders op het politiebureau een kampeervergunning kwamen vra gen en hiervoor geen regeling be stond, is thans een artikel opge nomen teneinde meer orde te scheppen op het gebied van kam peren. Daarvoor is ingesteld een door burgemeester en wethou ders af te geven kampeerpas- poort. Deze kampeerregeling, hoewel zeer eenvoudig, is toch een stap in de goede richting en mocht door uitbreiding van het kampeerwezen in deze gemeente behoefte aan een andere regeling ontstaan, kan de thans aange nomen regeling zeer zeker aan deze behoefte worden aangepast. TE KOOP: staande Wilhelminaplant- söen. Brieven onder No. 340, Bureau van dit blad- Nadat enkele agendapunten zo als wijziging van de bouwverorde ning en de verkoop van een per ceel grond in de Juliana van Stol* bergstraat zijn doorgehamerd, komt men aan het punt aankoop terreinen voor vestigen van klem- industrie. Terreinen vestiging klein-industrie. B. en W. stellen voor het ter rein tussen de De Feijterstraat en de Baandijk aan te koper, voor de vestiging van klein-industrie. Verschillende aanvragen voor vestiging van dergelijke industrie zijn reeds bij de gemeente binnen- gekomen, doch de moeilijk/icid was daarvoor geschikt terrein kort bij de kom te krijgen. Thans is naar de mening van het College een oplossing gevon den dooi; aankoop van het mei- boven reeds genoemde terrein. Na het leggen van een weg en het .bouwrijp maken van de grond komen de kosten van dit terrein te liggen op ca 5,per m2. De heer Van Langevelde zegt voorstander te zijn van de aan trekking van industrie, doch hij vraagt zich in deze af of de daar aan verbonden financiële conse quenties door onze gemeente wel te dragen zijn. Indien dit terrein de gemeente al zoveel per m2 kost, voor welk bedrag moet dit dan niet worden doorverkocht en kan de te vestigen industrie deze hoge grondprijzen wel betalen De voorzitter antwoordt hierop dat elke verkoop van grond aan de raad zal worden voorgelegd, doch dat het nu niet mogelijk is een prijs te noemen. De heer De Vos wijst er op dat in andere plaatsen in Zeeland in dustrieterrein wordt verkocht voor 6,— per m2. Spr. kan niet aannemen dat het bedrag hier veel minder zal zijn. Hij is echter van mening» dat het aantrekken van industrie de gemeente zeer zeker een offer waard moet zijn. De heer Colsen vraagt zich af deze aankoop wel verantwoord is. Er is nu al terrein beschikbaar voor de vestiging van groot-in dustrie; nu wordt weer terrein aangekocht voor klein-industrie. Is er werkelijk wel vraag naar .industrieterrein? De voorzitter wijst de heer Col sen op de toelichting, waarin toch vermeld staat dat er aanvragen zijn.. Het College van B. en W. werkt niet zomaar lukraak. Spr. is er van overtuigd, dat de thans aan te kopen terreinen bezet zul len worden. De heer Van Liere informeert naar de rijksbijdrage voor deze aankoop en of, indien deze niet wordt gegeven, de aankoop dan toch kan doorgaan. De voorzitter antwoordt hier op, dat het algemeen bekend is, dat de financiële positie van de gemeenten zéér slecht is. Er wor den echter nog steeds besprekin gen gevoerd. Spr. is echter wel van oordeel dat een bijdrage zal worden verkregen. Over de hoe grootheid hiervan heeft hij echter geen idee. De verwachtingen hier van mogen echter niet te hoog zijn. De heer Colsen wijst op het na deel van het onttrekken van cul tuurgrond, hetgeen de voorzitter doet antwoorden dat voorlopig alleen de weg zal worden gelegd. De heer Den Hamer geeft daar na nog zijn mening als wethouder van financiën, waarbij hij er de nadruk legt op de waarheid dat „regeren is en blijft vooruitzien Hef is hier een commerciële on derneming en hieraan zijn steeds risico's verbonden, doch deze moet het gemeentebestuur zijns inziens nemen. Spr. wijst voorts nog op de wel zeer gunstige lig ging van het terrein, waarop ook oen zijtak van de spoorlijn zal worden gelegd. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aankoop voormalige Chris telijke bewaarschool in de Zandstraat. Over dit agendapunt ontspint zich een langdurige en vaak hef tige discussie. In een van de vorige vergade ringen is deze kwestie ook reeds lang en uitvoerig besproken. Er werd toen besloten 'tot aankoop van dit gebouw, hetwelk zou worden bestemd voor vrije tijds besteding voor de jeugd en als ontspanningsgebouw voor ouden van dagen. Door G. S. werd deze aankoop echter niet goedgekeurd. Deze afkeuring vond zijn oorzaak in het feit dat G. S. van mening was dat de exploitatie van dit gebouw door de gemeente ter hand zou worden genomen. Dit is echter niet de bedoeling. Er zal een stichting in het leven worden geroepen, die de exploita tie ter hand zal nemen. De heren Van Langevelde en Colsen zijn heftige tegenstanders van deze aankoop. Volgens hun moet de aankoop door particulieren ge schieden. De heer De Vos is voorstander, vooral ook omdat het hier betreft een gemeenschappelijk belang. Het is juist om de niet-georga- niseerde jeugd van de straat te houden en om de ouden van da gen een onderdak te geven voor ontspanning. Uit een onderhoud met de Commissaris der Konin gin en enkele leden van G. S. is wel gebleken dat het voorstel zo als het nu ligt de goedkeuring van dit College zal krijgen. De heer Den Hamer zegt vóór het voorstel te zullen stemmen on der uitdrukkelijk beding dat de exploitatie niet door de gemeen te zal geschieden, doch door een in het leven te roepen stichting. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen en alzo tot aankoop van het gebouw be sloten. Vóór stemmen de heren Lindenbergh, Henry, Van Liere, N. Dieleman, J. P. Dieleman, De Waal, Ollebek, Den Hamer en De Vos. Tegenstemmers waren de heren Van Langevelde, Colsen, De Feyter, Van Riet en F. Diele man. worpen. Éénrichtingsverkeer in de Noordstraat, waarbij het ver boden wordt de Noordstraat in te rijden vanaf de richting Axelsebrug. Het parkeerverbod m Noord straat en De Jongestraat. Verder werden de kruispunten Arsenaal straatNoordstraat en Nieuw- straatArsenaalstraat als voor rangskruispunten aangewezen, in verband met het feit dat de Ar- senaalstraat een der hoofdver keersaders in de binnenstad is. Ook de route van de autobus sen is gewijzigd en wel als volgt: Alle autobussen rijden thans van de richting Axelsebrug naar rechts via Markt, Postkantoor enz. en van de Middensluis naar rechts langs Grenulaan, remise enz Door de heer Colsen werd nog de mogelijkheid gevraagd die autobussen welke op de boten rijden tot aan de aanlegsteiger te laten doorrijden. De mogelijk heid hiervan zal door B. W. worden bekeken. Nadat nog enkele besluiten werden genomen tot t verlenen van medewerking ingevolge ark 72 der Lager Onderwijswet 192U en enige punten worden doorge hamerd, volgt de rondvraag. Rondvraag. Opheffing reizigersvervoer op de trein Terneuzen—Hulst. Op voorstel van de heer Henry wordt de volgende motie met al gemene stemmen aangenomen. Motie. Oplossing verkeersproblemen. Door het aannemen van de door B. W. voorgestelde maat regelen ingevolge het nieuwe verkeersreglement is 't verkeers probleem in Terneuzen een heel eind in de goede richting geleid. De raad juichte dan ook alge meen liet voorgestelde toe. De voornaamste maatregelen zijn: Het éénrichtingsverkeer in de De Jongestraat, waarbij het ver boden wordt deze straat vanaf de Markt in te rijden. De heer Van Liere wenste dit éénrich tingsverkeer ook voor wielrij ders, doch dit voorstel werd ver- De raad der gemeente Terneu zen, bijeen in vergadering op 2b October 1951, met teleurstelling en verwondering kennis genomen hebbende van het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om het reizigersvervoer op de lijn Ter neuzenHulst op te heffen, in aanmerking nemende: 1. het belang van Terneuzen als haven 2. het belang van Oost Zeeuws Vlaanderen als industrieel cen trum; 3 de zeer geïsoleerde ligging van dit gewest in vergelijking met andere delen van Nederland en de vrij regelmatig voorkomen de moeilijkheden op verkeersge bied van de inwoners van dit ge west; 4. het belang van Zeeuws-Vlaan- deren ook op ander dan indu strieel gebied; 5. de algemene instelling van de bevolking van dit gewest t.o.v. overig Nederland, hetgeen van de zijde van de regering naar onze mening nog andere dan zuiver materiële waarde-oordelen ge rechtvaardigd doet zijn; 6. de grote toekomstmogelijkhe den van Zeeuws-Vlaanderen en in het bijzonder van Terneuzen, waarvoor wij U mede menen te mogen verwijzen naar het bijge voegd industrialisatierapport, sa mengesteld door Dr. Kuiler. Besluit: RINGS VERGADERING C.J.M.V- OOST Z.-VLAANDEREN. Onder leiding van de heer J. L. Hamelink hield de ring Oost Z—VI. van het C.J.M.V- Woens dag een druk bezochte ringver- gadering te Sluiskil. Een bijbel inleiding over „Sabbatconflicten" werd verzorgd door de heer P. de Leeuw uit Zaamslag. Onder leiding van de heer A. v- d. Ro- vaart te Zaamslag werd samen zang beoefend, waarbij ook en kele nieuwe liederen werden in gestudeerd. De heer R- Dieleman te Hoek droeg een aantal gedich ten 'voor van Kees van Duinen, Willem de Mérode en Willem Kessels. Na de pauze deed de ringsecre- taris, de heer J. W. Kusee te Zaamslag enkele zakelijke mede delingen ,o-a. over een te houden najaarswerkvergadering te Goes op 3 November 1951. Een spraak waterval, waaraan uit iedere af deling één lid deelnam, viel zeer in de smaak. Gesproken moest worden over: „Als ik voorzitter van mijn club was.De jury, bestaande uit de voorzitter, de heer Breur te Sluiskil en de heer A. v. d. Rovaart té Zaamslag( kende de prijzen als volgt toe: W- Bruggeman te Terneuzen, le prijs; A. Jansen van Rosendaal te Axel, 2e prijs en P. Buijze te Driewegen, 3e prijs. De jury moest er daarna ook zelf aan ge loven en moest spreken over: „Wat zou ik nü doen als ik nog in de schoolbanken zat". Deze geslaagde ringvergade- ring werd na het zingen van. een lied uit de bondsbundel met dankgebed gesloten. het bouwen van een woonhuis voor rekening van mevr. wed. Raeman. Hoogste inschrijving was van de firma Van Hoeve te Biervliet voor 55.500; laagste was van de firma Van der Eisen uit Sluis voor ƒ53.980, aan wie het werk werd gegund. De begroting was 49.735. De Schrik der Nazi-bandieten. Ongeveer 200 personen bezoch ten gisteravond het Concertge bouw, waar ,,De chrik der Nazi bandieten" werd vertoond. De op brengst van deze filmvoorstelling zal worden aangewend ten bate van de oprichting van een monu ment in het voormalige concen tratiekamp Amersfoort. De spannende film is door de aanwezigen met intense belang stelling gevolgd. Uitslag aanbesteding. Gisteren werd alhier aanbesteed 25.000 Belgen willen Nederl.België zien. Bij de Kon. Belgische Voetbal bond zijn 25.000 aanvragen bin nengekomen om plaatskaarten voor de westrijd Nederland—Bel gië op 25 November a.s. te Rot terdam. Aangezien er slechts een derde van dit aantal beschikbaar is voor België, staat ook de Belgische Bond wederom voor het moeilijke probleem van een juiste verde ling. Leden van clubs en commis sies en scheidsrechters hebben voorrang. Voorl. Ned. elftal tegen Brentford Als oefening voor de interland- voetbalwedstrijd Nederland—Bel gië, welke 25 November in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, speelt het voor lopig Nederlands elftal op 14 No vember in het Olympisch stadion te Amsterdam 'n wedstrijd tegen de Engelse tweede divisieclub Brentford. Aanvankelijk waren pogingen gedaan de eerste divisieclub Blackpool naar Nederland te krij gen Backpool deelde echter mede de invitatie niet te kunnen accep teren, waarna de F.A. die als on derhandelaar optrad, Brentford bereid vond. Brentford is als sparringpart ner geen onbekende voor ons na tionale team. In April 1950 werd te Rotterdam een wedstrijd tegen deze Engelsen gespeeld, een tref fen, dat met blanke stand ein digde. De „Blufbird" gezonken Da bekende „Bluebird" van Donald Campbell is tijdens een snelheidsproef op het meertje van Coniston in het Lake-district gezonken, terwijl ze met een vaart van meer dan 160 km'h voer. Campbell en zijn monteur werden gered en zijn niet ge wond. De „Bluebird" werd later naar ondiep water gesleept en zal geborgen worden. De boot raakte half onder wa ter na een ontploffing in de mo tor, maar de juiste oorzaak van het ongeval kan nog niet worden aangegeven. Campbell was al ge ruime tijd aan het trainen voor een aanval op het wereldsnel heidsrecord, dat, naar hij meen de, binnen zijn bereik lag. Dater verklaarde Donald Camp bell dat de „Bluebird" tijdens de zo ongelukkig geëindigde proef tocht sneller voer dan ooit te vo ren. Op het moment van de hef tige ontploffing in de motor was 'n snelheid bereikt van 264 km/h, d.w.z. 8 km boven het door een Amerikaan gehouden wereldre cord. zich te wenden tot Zijne Excel lentie, de Minister van Verkeer en Waterstaat met het dringend verzoek het daarheen te leiden dat reizigersvervoer op de lijn TerneuzenHulst in de toekomst mogelijk blijft. Deze motie wordt door de heer Henry nog toegelicht met het noemen van enkele productie cijfers van Zeeuws-Vlaanderen en het opsommen van de door dit gewest voortgebrachte landbouw producten. De heer Lindenbergh deelt me de dat hij tegen 1 Januari a.s. de gemeente zal verlaten en daarom tegen die tijd ontslag als raads lid zal nemen. De heer Van Liere pleit voor de electrificatie van Catspolder. De heer De Vos antwoordt hier op dat het initiatief meer van de bewoners zelf moet uitgaan. Voorstellen zijn hieromtrent ge daan doch de financiële lasten voor de gemeente zijn te zwaar. Indien door de bewoners grotere garanties worden gegeven is het misschien mogelijk Catspolder van electriciteit te voorzien. De heren Van Riet en Van Lan gevelde achten het niet juist dat de politie de mensen op de Zon dagen dat er gevoetbald wordt, verbiedt op de zeedijk tegenover het sportterrein te blijven staan. D>e voorzitter en de overige raadsleden kunnen echter deze mening niet delen. le Bevrijdingsloop te Sluiskil Morgen organiseert de Athle- tiek Vereniging Sluiskil 'n sport evenement dat tot heden een uni cum mag worden genoemd in de ze streek. De A.V.S. die verleden jaar is opgericht, heeft het initia tief genomen een grote loop te or ganiseren en hierdoor deze tak van sport voornamelijk in de ka naalzone meer bekendheid te ge ven De senioren lopen over een afstand van 3500 meter en zijn verdeeld in 4 klassen. Verschillen de sterke athleten zowel uit Bel gië als uit Holland hebben voor deze kamp ingeschreven. De plaatselijke favoriet J. Booy ge ven wij hier echter in eigen plaats de meeste kansen. Voor de junio ren geldt een afstand van 1500 meter, terwijl een bijzondere at tractie de wedstrijd is op 100 en 200 meter, waarbij vooral de Sluiskillenaren Staf de Feber tot een der rivalen mag gerekend worden. De voetballers en andere liefhebbers krijgen eveneens een kans om hun kunnen te tonen; zij kunnen inschrijven voor een apar te loop van 3500 meter. Het par cours loopt door de Spoor-, Mid den. en Louisastraat. Wanneer het weer gunstig is, belooft deze Ongeldige postzegels kunnen worden ingeruild Bij het publiek nog voorhan den postzegels met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina van het type Hartz (uitgifte 1®47) alsmede briefkaarten en andere postwaarden voorzien van een daarmede overeenkomende zegel- afdruk, die sinds 1 October voor de frankering waardeloos rijn, kunnen tot en met 31 Januari 1952 op de postinrichtingen wor den omgeruild tegen zegels enz. van de gangbare soort. Dit geldt uiteraard alleen voor zover de aangeboden zegels gaaf en ongeschonden zijn. Goud is volopi maar nooiens skaars De nieuwe goudvelden ie de Oranje Vrijstaat trekken steeds meer mensen, materiaal en de aandacht. Hoewel er goud genoeg wordt gevonden, worstelt men in vele opzichten met tekorten. Een tekort, waarvan de uitwer king nog wel het zwaarst wordt gevoeld in de „skaarste aan nooi ens". Honderden trekken naar de streek tussen Welkom en Ooen- daalsrust. Nieuwe huizen verrij zen bij de dozijnen, maar net schone geslacht houdt zich tot nu toe afzijdig van dit oord van be drijvigheid. Het interessante ver schijnsel doet zich voor, dat som mige huizen, waar dan wel aan trekkelijke „nooiens" gesigna leerd zijn, er uit zien als de boe renplaatsen in lang vervlogen da gen toen de „jon kerels" te paard van heinde en ver kwamen opda gen met een „opsitkers". Hoewel niet met juistheid vastgesteld kan worden, waarom het aantal vrou wen nog zo gering is in het nieu we dorado, neemt men toch aan, dat de duurte, de beperkte gele genheden tot ontspanning en de geringe huisvestingsmogelijkhe den voor een groot deel de oor zaak zijn. dag een mooie sportdag te wor den voor Sluiskil en omgeving. Als eerste prijs is een wisselbe ker geschonken, terwijl de Sluis- kilse neringdoenden en het wie- Iercomité hebben gezorgd, dat er diverse medailles als prijzen be schikbaar zijn. "n"1"' consT*'/ TROUW rlovihgsR^; Voor sportbeoefe naars, voor kinde ren in de groei voor mensen met zwaar of inspan nend werk is H-O een ideaal voedsel! Dat smaakt naar meer Grundifl Philips, Siemens Fcidpr Inruil... Huurkoop.. Reparatie Noordstr. 21 Tel. 2361 Terneuzen KANTOORBEHOEFTEN Firma P. J. van de Sande VANDAAG en MORGEN weer a ƒ0,50 per liter. Wordt bij bestelling aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, F. VAN ES, Vlooswjjkstr., 40 Terneuzen Voor WIT SPECULAAS en FIJNE ONTBIJTKOEK het JUISTE ADRES Steenkamplaan 2, Tel. 2208 Sedert 125 jaar de ring met de minste slijtage. Terneuzen t.o. Hotel Des Pays Bas. Maar wjj HANDHAVEN onjie LAGE PRIJZEN Nog steeds Zijn voegloos gesmeed. Speciaal hard goud en kun nen altijd groter en kleiner Van 1—5 regels 0,75 cent; iedere regel meer 15 cent. (Maximum 8 regels-) Brieven aan het Bureau van dit Blad 15 cent meer. Te koop: z.g-a.n- zwarte damesmantel met bont. Fracht kwal., m. 42. FTijs 32. Adres te bevragen: Bureau van dit blad. Te koop: zg.a-n positie japon. Pracht kwal. wollen jersey, maat 42-44. Prijs 33. Adres te bevragen: Bureau van dit blad. Te koop: een jongens- en aen meisjes- en een heren rijwiel. CORTVRIENDT Spui. Te koop: een haardkachel- tje, tegen billijke prijs. Adres te bevragen: Bureau van dit blad- Te koop: 4 Fauteuils, old finish met balpoten. Per stuk 18, per paar 32, alle vier 60. Een spot koopje. Adres te bevragen: Bureau van dit blad. Te koop: een kinderstoel ƒ3; een krantenbak met rooktafel 2,50 en bloe mentafel 2. Adres te bevr. Bureau van dit blad- Gevraagd: nette werkster. Adres te bevragen: Bureau van dit blad- Gevraagd: nette huishoud ster van Chr. beg. bij bej. heer. Brieven onder No- 341, Bureau van dit blad. VULPEN MET GOUDEN PEN Reeds vanaf 7,25. EEN PRACHT SET (vulpen met gouden pen en vulpotlood) voor 8,25. Voor een degelijke vulpen blijft HET ADRES: NOORDSTRAAT 55 TERNEUZEN Pracht sortering HEREN WINTERJASSEN DEMI-SAISONS EGYPTISCH KATOENEN REGENJASSEN GABARDINE JASSEN JONGENS WINTERJASSEN HEREN COSTUUMS JONGENS COSTUUMS Onze modellen en kwaliteiten zijn de beste van het land. U weet het bij FONTEIJN is het altijd goedkoper. NOORDSTRAAT 22 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3