K RECHTSZAKEN BINNENLANDS NIEUWS accip» lieren e«*iwerl H/gl0Z Vliegtuig neergestort Het huis zander sleutel ÉlfP De bedrieger bedrogen Douane achterhaalt voor f 10,000 aan roomboter „President Robert" op weg naar Tanger Verfris uw mond en geniet van de geionde, verkwikkende Je* Staking van bootwerkers geëindigd VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN Verre-visserij uit IJmuiden begonnen Briefkaarten met opdruk HARINGOVERVLOED ONDER DE ENGELSE WAL. INBREKER TEGEN DE LAMP GELOPEN. In Duitsland omgekomen Nederlanders Proces tegen de Ned. Herv. Kerk Het is de laatste tijd met de ibe- en hij moest maar volgen. Even strijding van de smokkelhandel in Zeeuws-Vlaanderen als met 'n onweer bij opkomend water. Men zegt wel eens om bij eigen honk te blijven dat dit langdu riger is, maar ook, dat het he melvuur dan intensiever is. Om bij deze beeldspraak te blijven: de aanhoudende verstoring van de „economische natuur" (de smokkel) die ook in Zeeuws- Vlaanderen nu al geruime tijd aanboudt gaat noodwendig ge paard met rake klappen (door de douane). En voor de nauwkeuri ge waarnemer valt op te merken dat deze „inslagen" de laatste tijd toenemen! Dezer dagen is het dank zij voortreffelijk speurwerk van de ambulante dienst der invoerrech ten en accijnzen te Sluiskil weer gelukt een complot te ontmaske ren, dat al voor vele duizenden guldens aan roomboter naar België heeft gesmokkeld. Dit maal bestond de buit uit niet minder dan 2300 kilogram room boter ter waarde van ruim 10.000.Het voorspel speelde zich enige tijd geleden af onder de gemeente Kieldrecht in Bel gië, toen een personenauto, voor zien van 'n valse Belgische num merplaat door het stopteken van de Belgische douane reed. Een achtervolging had succes. In Cal- loo (B.) werd de auto achter haald en de bestuurder nam de vlucht. In de auto trof de Belgi sche douane een 10-tal vaten roomboter aan, in totaal 500 kg. van Nederlandse herkomst, die in beslag werden genomen. De Nederlandse douane uit Sluiskil kwam in actie en een on derzoek wees een spoor via Nw.- Namen naar Vlaardingen, waar de boterhandelaar v. d. P. aan de tand werd gevoeld. Er was die dag juist een botertransport naar Zeeuws-Vlaanderen onderweg. De douane posteerde zich aan de veerpont te Perkpolderhaven en inderdaad kwam 'savonds de vrachtauto opdagen, die onge zien werd gevolgd. De auto reed in de richting Kloosterzande, waar de gebroeders De B. resp. uit Nieuw-Namen ,en Vracene B,) de auto deden stoppen en de Rotterdamse chauffeur mede deelden, dat ditmaal niet te Nw.- Namen moest worden gelost. Zij zouden met hun auto voorrijden raakten de achtervolgers hun „prooi" kwijt, maar toen zij het terrein afspeurden, ontdekten zij de inmiddels geloste vrachtauto op een bedrijfje van de veekoop man F. te Kruisdorp (onder de gemeente Hontenisse). F. zelf was die avond niet thuis maar naar later bleek had hij toestem ming voor de opslag verleend en zou hij hiervoor 50 ontvangen. Op de weg stond tevens nog een personenauto geparkeerd. De douane deed een „inval". Vrijwel direct nadat de smokke laars de stuipen op het lijf was gejaagd door de vrouw des hui zes, die verschrikt de huiskamer kwam binnengelopen met de uit roep: „Kommiezen!" trad de dou ane het vertrek binnen, waar de ontbieder van de boter, de boter handelaar De B. uit Nieuw- Na men, in bijzijn van zijn broer uit Vracene, juist enige guldens aan bankbiljetten voor de leverancier v. d. P. uit Vlaardingen had uit geteld. De heren werden met de bo ter die inbeslag werd geno men voor onderzoek meege nomen naar Hulst, werden later naar Terneuzen overgebracht en legden tenslotte een volledige be kentenis af. Hierbij kwam vast te staan, dat sinds half Juli 1951 vrijwel elke week grote vrachten boter naar Nieuw-Namen werden overgebracht, die illegaal over de grens verdwenen. Zo verklaarde de Rotterdamse chauffeur reeds 12 maal een vrachtje van rond de 2000 kg. in Zeeuws-Vlaanderen te hebben afgeleverd. Dat de douane met voortva rendheid in deze zaak tewerk is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat 's avonds de boter werd ach terhaald en de volgende dag de zaak reeds „rond" was. Tegen de hierbij betrokken personen is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl de boterhandelaar De B. uit Nieuw-Namen voor de Officier van Justitie te Middelburg is geleid. De „President Robert" is ver trokken van Lissabon naar Tan ger. Deze mededeling is gedaan in een brief van de huishoudster van oud-notaris Quaedvlieg aan haar familie te Maastricht. Deze brief is op 20 October uit Lissa bon verzonden en is op Maan dag 22 October in Maastricht aangekomen. Volgens deze brief zou de „President Robert" deze week Lissabon verlaten met be stemming Tanger. De oud-nota ris en zijn vrouw, alsmede de huishoudster en haar dochter zouden voornemens zijn dit jaar nog terug te keren. Vermoedelijk zal het echtpaar Quaedvlieg zich te Brussel vestigen. Omtrent de plannen van president Robert en de leraar Ross met hun families is nog niets bekend. •it-iSv* KANTONGERECHT OOSTBURG. Het noodgebouw, waarin de zit tingen van het kantongerecht te Oostburg worden gehouden, bleek Donderdagmorgen te klein om alle verdachten te kunnen bevat ten. De niet-officiële staking door 4000 in losse dienst zijnde boot werkers in de havens van Ham burg en Bremen is Donderdag geëindigd- De staking heeft drie dagen geduurd. Vijftig schepen zijn er in beide havens door op gehouden, terwijl ook vaartuigen hun vaarplan hebben gewijzigd en de havens niet zijn binnenge lopen. De West-Duitse vakver eniging van havenarbeiders heeft verklaard dat de staking door communisten op touw is gezet. om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Akker s Kloosterbalsem in huis hebt behoeft geen vocht of tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep doordringende Akker's KIoos- terbatsem, het ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". Ook als wondbalsem bij snij- en brandwondenzuiveren^, opt' smettend en genezenp. jr— KLEINE BRAND IN ZIEKENHUIS. Donderdagmiddag is brand ont staan in een kelder onder de af deling kinderhygiëne van het Binnengasthuis te Amsterdam. In deze kelder was verpakkings materiaal opgeslagen, dat gretig voedsel voor het vuur was. De brandweer rukte snel en met veel materiaal uit. Het vuur was dan ook snel bedwongen. De patiën ten in het ziekenhuis hebben geen gevaar gelopen. BRAND AAN BOORD VAN DE „AMPENAN". Tussendeks in ruim 1 van het 9947 b.r.t. metende s.s. „Ampe- nan" van de Kon- Rotterdamse Lloyd, op weg van Soerabaja naar New York, is Dinsdag door onbekende oorzaak brand uitge broken in een kleine partij ka pok. Onmiddellijk na de ontdek king werd met de blussing be gonnen en nadat het vuur was bedwongen, is de kapok in de haven van Tandjong Priok ge lost. Het schip zelf had geen schade opgelopen, maar welwas door het spuiten de onder de ka pok liggende lading copra nat Bij Borne is. gistermorgen een een straaljager „Meteor" neerge stort Het is een toestel van de militaire vliegbasis Leeuwarden. Gisterenmorgen werd boven Hengelo druk geoefend. Er was een formatie vliegtuigen in de lucht, die zich op grote hoogte bevond en witte strepen achter liet. De machine die neergestort is kwam even buiten Borne in een weiland aan de Molenkamps- weg terecht en brande volledig uit. Het toestel is in de lucht ge explodeerd en daarna onder hevige ontploffingen van onder' delen neergestort. De stukken en -brokken die in het rond werden geslingerd, hebben nogal wat ravage aangericht in Borne. Een wiel kwam door het dak van een werkplaats naar beneden, vlak naast vier mannen die daar aan het werk waren. Het dak van een woning aan de Letterveldweg Gisteren is uit IJmuiden als eerste trawler tiaar de Barenlds zee vertokken de „Tzonner", van de rederij Petten. De ^Abraham" van dezelfde re derij zal waarschijnlijk zijn volgen de reis eveneens naar de verre wateren maken. Deze reizen naar de noordelijk gelegen visgronden 'worden zo langzamerhaand door de steeds stijgende onkosten ware expedi ties erf de reder loopt dan ook het risico, dat hij voor de aangevoer de vis in Nederland niet voldoen de krijgt. Engeland heeft echter heel wat meer belangstelling voor de vis uit de verre wateren, zodat de moge' iijkheid van markten in Engeland door diverse reders wordt overwo gen. w Met het oog op de papierschaors te zal een hoeveelheid briefkaar ten met 'n zegelopdruk van 12% cent met de beeltenis van H. M, Koningin Wilhelmina van het ty pe Hartz (uitgifte 1947) worden voorzien van een zwarte opdruk „6". werd vrij ernstig beschadigd doordat er een zwaar onderdeel op terecht kwam. Een stuk van een vleugel viel neer naast een landbouwer die aan het werk was. De motor kwam neer vlak naast de spoorlijn Borne-Almelo, niet ver van de overweg in de Bornerbroeksestraat. Daar is ook het stoffelijk overschot van de piloot gevonden. De motor had zich diep in de grond ge boord. Van de brandweren van Borne, Almelo en Hengelo, die onmid dellijk waren uitgerukt, behoefde alleen die van Borne op te treden om de brandende resten van het vliegtuig te blussen. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Bij een oefenvlucht van 2 me teors op 10 km hoogte ging het voor vliegende vliegtuig in duik vlucht over. Het tweede vliegtuig volgde aanvankelijk de beweging doch de duik was zo steil, dat zelfs met gebruik van de duikrem de beweging niet op veilige wijze was te volgen. Op ongeveer 2 km hoogte brak het eerste vliegtuig en het wrak stortte in Borne neer. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is gebrek aan de zuurstoftoevoer, waardoor de vlieger waarschijnlijk bewuste loos is geraakt. Dit vermoeden wordt ondersteund door het feit, dat de vlieger geen voornemen heeft kenbaar gemaakt aan zijn volgvlieger om in duikvlucht over te gaan en voorts dat hij zeker nooit de maximum veilige snel heid zou hebben overschreden, in dien hij bij bewustzijn was ge weest. Ook heeft hij geen poging ge daan om door middel van de schietstoel en parachute het vliegtuig te verlaten. Onder leiding van lt. kol. vl. wn. Waltman, die wordt bijge staan door drie hoofd-officieren vlieger en een vlieger medicus, is direct met het onderzoek begon nen. Waarschijnlijk zal het bloed- drukonderzoek van het stoffelijk overschot kunnen uitmaken of bewusteloosheid tengevolge van zuurstofgebrek tot het ongeluk heeft geleid. geworden. Later bemerkte men, dat de temperatuur in het copra- ruim onrustbarend was gestegen, hetgeen wees op broeiing. Aan gezien er geen koelies meer be schikbaar waren, heeft de be manning meegeholpen om de bovenlading van de copra te ver wijderen, totdat de temperatuur weer normaal was. Men wacht nu af, of de temperatuur con stant blijft. Is dit het geval, dan zal de „Ampenan" vandaag naar Singapore stomen- 24 PERSONEELSVERENI GINGEN BENADEELD. De politie heeft de 29-jarige magazijnbediende H. van V. uit Rotterdam aangehouden, die ten nadele van 24 personeelsvereni gingen een bedrag van 900 zou hebben verduisterd. Het geld was het batig saldo van een zomeravond-voetbal- competitie en een feestavond en was bestemd voor een blinden geleidehondenfonds, dat er twee honden voor zou kunnen aan schaffen. Van V., die de pennin gen beheerde, maakte per giro negen gulden over in plaats yan negenhonderd. Op het giro strookje werden naderhand twee nulletjes gezet. Het geld is door Van V. opgemaakt. MOTORSCHIP VOOR ZINKEN BEHOED. Bij het overladen in de Rijn haven van ijzeren buizen in het s.s. „Arnedijk" uit het Duitse motorschip „Mannesmann" vie len Dinsdagnacht twee buizen uit een hijs. Zij kwamen in het Duitse schip terecht en stootten het lek. Er ontstonden gaten met een middellijn van circa zes tig centimeter en de boot maakte veel water. Met vier pompboten werd het schip drijvende gehou den, warna de gaten provisorisch werden gedicht, zodat de „Man nesmann" die verzekerd was, bleef drijven. De schade wordt op twee a drie duizend gulden geschat. Het motorschip is eigendom van de firma Hanssen en Neuenburg en Co. uit Duisburg. Schipper J Mueller uit Herten (Duitsland) Zoom, op de Beijerlandselaan te Rotterdam. Zij passeerde een ge parkeerde auto en werd toen in gehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Zij begon te slin geren, viel en kwam onder de wie len van de aanhangwagen te recht. Het meisje werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. De afgelopen nachten hebben de Nederlandse loggers, die on der de Engelse wal vissen op zg. walharing, onverwachts enorme vangsten geboekt. Diverse sche pen kregen zelfs teveel van het goede, waardoor de vleet zonk. De opvarenden heeft deze plotse linge toevloed- bijzonder veel werk bezorgd en diverse schepen konden de vangst ook niet meer bergen, zodat een collega moest bijspringen het zeebanket aan boord te nemen. De schepen, die verse haring aan boord hebben, gaan er zo spoedig mogelijk mee naar IJmuiden om de lading in de afslag te lossen. H. v. d. L., chauffeur te Bres- kens, opende de rij. Tijdens het van de veerboot rijden had hij zo gemanoeuvreerd, dat hij de rich tingaanwijzer van een stilstaande auto meenam. Iets meer opmerk zaamheid vond de kantonrechter wel op zijn plaats. De in de vorige zitting aange houden zaak van M. v. W. uit Aardenburg inzake de colorado- keverbestrijding kreeg thans een humoritisch verloop. Tot grote hilariteit verklaarde de heer Van W., dat het aardappelland toebe hoorde aan zijn zoon, die inmid dels naar Canada is vertrokken. Daar vervolging nu niet meer mogelijk is, vroeg de ambtenaar vrijspraak. M. J. Q. uit Schoondijke, die on danks zijn 72-jarige leeftijd nog een auto bestuurt, had op de be tonweg te Schoondijke bij de draai naar Oostburg geen voor rang verleend aan een motorrij der. De ambtenaar concludeerde dat Q. daar ongelukkig heeft ge reden en vroeg 60 subs. 30 d. De kantonrechter deed er 20 af. De aanhangwagen van H. A. C., landbouwer te Biervliet, was los geschoten van de koppeling. In een niet te stuiten vaart ramde de wagen de Bierviietse stads- pomp, die prompt afbrak, 15 subs. 10 dagen. J. S., kok te Vlissingen, had zich niet aan de aanwijzingen van een der matrozen van de Prov boot gestoord, toen hij met zijn fiets van de boot wilde rijden tus sen de auto's door. Zijn gedrag werd gekwalificeerd als zeer on hebbelijk en onfatsoenlijk, 't Kost te hem 15 subs. 10 dagen. F. H. D., vlashandelaar te Mid delburg, had zijn wagen aan de Verlengde Molenstraat te Bier vliet zonder behoorlijke verlich ting geparkeerd. 2 x 6, subs. 10 dagen. J. K. te Tilburg wilde 20 Aug. zijn auto op de rijksweg Oostburg Aardenburg een voorganger passeren. Deze reed toen plotse ling een zijweg in, die niet stond aangegeven op de verkeersbor den. K. remde en gleed tegen een boom. De ambtenaar meende dat hier van een overtreding sprake was en vroeg 20 subs. 10 dagen. De kantonrechter sprak K. vrij van het tenlastegelegde. A. M., schildersknecht te Oost burg, had zich vergrepen aan de aardappelen van landbouwer le C. te Zuidzande. M. heeft zich meer aan deze kleine vergrijpen schuldig gemaakt. Er was een uitvoerig reclasseringsrapport aanwezig. Om hem voor dergelij ke misstappen te behoeden vroeg de ambtenaar 14 d. voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 jaar. Mej. J. A. de P., gewoond heb bende te Schoondijke in een woonwagen, had daarvoor geen vergunning 6 subs. 3 dagen. A. J. H., landbouwer te Groede, had zonder achterlicht aan zijn aanhangwagen gereden 15 subs. 10 dagen. C. P. B., handelaar te Nieuw- vliet, kreeg voor hetzelfde feit 5 subs. 3 dagen. Mevr. J. S. la G. te Cadzand had gereden met 'n fiets zonder licht. 4 voor het vóór- en 3 voor het achterlicht. P. S., graanhandelaar te Bier vliet, had te Schoondijke gereden in een straat, waar dat verboden was. 't Kostte hem 6 subs. 3 d. R. B. A. te Assenbroek was ook niet langs de voordeur Nederland binnengekomen. Dit kwam hem op 10 boete te staan. valsheid in geschrifte veroor deeld, doch vrijgesproken van de tenlastegelegde verduistering van 16.135,07 gld ten nadele van de Ned. Middenstandsbedrijfsvereni ging afdeling „De Ziekte-Onder linge" te Leeuwarden. Verdachte had een kwitantie van 31.000 gld van een valse hand tekening voorzien, waardoor het mogelijk werd, dat dit bedrag aan een onder beheer staand persoon in plaats van aan de beheerder ter hand werd gesteld. Evenals voor de rechtbank ontkende hij aan verduistering die in Juni 194% zou zijn gepleegd, debet te zijn. De verdediger verzocht het hof zijn cliënt vrij te spreken van de verduistering en het rechtbank- vonnis te bevestigen. Het hof zal op 8 November arrest wijzen. ECON. POLITIERECHTER. Voor de Middelburgse economi sche politierechter werden deze week enige delicten van kleine al lure behandeld. De grossier F. C. A. uit Axel die bij de prijzencontrole had ge weigerd inzage van facturen te geven, werd veroordeeld tot 100 boete. De landbouwer A. D. uit Groe de had verzuimd de vragen op het inschrijvingsbiljet voor de in ventarisatie land- en tuinbouw 1951 volledig in te vullen. Dit kostte hem 40 boete. Tot ƒ40 boete zag zich ook de firma A. V. uit Terneuzen veroor deeld wegens het vervoer van co kes binnen de z.g. 1000 meter- strook zonder de vereiste papie ren. Een zware boete, n.l. 125 subs, te vervangen door 25 dagen hech tenis, werd de landbouwer J. M. J. D. te Waterlandkerkje opge legd. Deze had zijn op de dors briefjes vermelde kwaliteit tarwe niet afgeleverd, maar zonder ver gunning verkocht. Tenslotte veroordeelde de econ. politierechter de landbouwer E A. D. te IJzendijke tot 50 of 20 dagen, aangezien deze enige vra gen van het ministerie van Land bouw niet overeenkomstig de waarheid had beantwoord. VALSHEID IN GESCHRIFTE. De procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof heeft bevestiging van het rechtbank- vonnis 6 maanden met aftrek geëist tegen de 64-jarige Am sterdamse assurantiebezorger P. M De rechtbank had M. wegens P. J. W., vertegenwoordiger te 'err Donderdagmiddag heeft de Zeister politie te De Bilt de 26- jarige E. B. uit Bussum aange houden. B. wordt van diefstal en inbraak verdacht. De gearres teerde maakte gedurende de laatste maanden de villadorpen Bilthoven, Bosch en Duin, Huis ter Heide en Den Dolder onveilig: op klaarlichte dag maakte hij zich schuldig aan niet minder dan 15 inbraken. Hij was werkzaam bij de D.U.W. en gebruikte zijn vrije middagen om zich ander mans goed toe te eigenen. De vele inbraken in de nachte lijke uren in genoemde villador pen zijn met deze arrestatie evenwel nog niet opgelost. OVERREDEN EN GEDOOD Gistermorgen fietste de 20-ja rige kantoorbediende Else Boon stra, wonende aan de Groene Aan de Staatscourant van gis teren is toegevoegd een lijst met namen van Nederlanders, van wie wordt aangenomen dat zij tijdens de oorlog in Duitse gevangen schap zijn omgekomen. „VELDSLAG" TUSSEN SCHELPENVISSERS. In de vroege morgen van 28 Juni werd op het strand tussen Zandvoort en Bloemendaal een complete veldslag geleverd tus sen schelpenvissers, afkomstig uit Zandvoort en Noordwijk, die elkander een partij schelpen be twisttten. Het geschil was begonnen met een woordenwisseling, doch toen de Noordwijkers Zandvoortse „hulptroepen" zagen naderen, gingen zij aan de haal onder dek king van een vrachtauto. De chauffeur daarvan, de Noordwij ker F. W. was blijkbaar in de ver onderstelling, dat hij zijn voertuig de functie van een tank op het slagveld moest laten vervullen en reed plotseling op de Zandvoor ters in. Een van deze kon niet bij tijds uit de weg komen en wend overreden. Hij moest met ernstige kwetsuren naar een Haarlems ziekenhuis worden overgebracht, waar hij twee maanden werd ver pleegd. De chauffeur stond voor de Haarlemse rechtbank terecht wegens zware mishandeling sub sidiair lichamelijk letsel door schuld. Hij verklaarde niets van de aanrijding te hebben gemerkt en ontkende, dat hij onder de in vloed van sterke drank verkeerde. De Officier van Justitie was van mening, dat het ongeluk met op zet werd veroorzaakt om de In nood verkerende Noordwijkers te helpen en eiste vijf maanden ge vangenisstraf. De verdediger vond deze eis wat aan de hoge kant, gezien de geringe geestelij ke ontwikkeling van verdachte, die lezen noch schrijven kan. De rechtbank veroordeelde verdach te echter tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar. Terneuzen, had in de Gentsche straat, hoek Weststraat te Bier vliet niet voldoende rechts gere den en een aanrijding veroor zaakt met een vrachtwagen. Uit spraak 10 subs. 5 dagen F. de S., technisch opzichter te Biervliet, parkeerde in Oostburg zijn wagen op een plaatsje, waar dit verboden was. 't Kostte hem ƒ2 boete. E. G., landbouwer te Aarden burg, was aan de wandel geweest met zijn hond. De hond ging ach ter konijnen aan van de heer de K. en beet er 2 dood. Voor de 2 beestjes vergoedde G. aan de K. 18. wat men ter zitting ruim be taald vond. Hiermede rekening houdend werd G. 1 boete opge legd. H. v. I., landbouwer te Sluis, was zonder werkboekje het be drijf van zijn vader werkzaam. De ambtenaar vroeg 3 subs. 2 d. De kantonrechter sprak v. I. vrij. O. J. M. H., landbouwer te IJzendijke, was buiten de door laatpost Nederland binnen geko men. 5 of 3 d. A. C. de S. en L. M. S.—de B. echtelieden uit Sluis, werden voor hetzelfde feit veroordeeld tot 10 subs. 3 dagen. Twee Indonesische vrouwen kwamen enige jaren geleden in Amsterdam wonen. Zij waren vriendinnen en ruim een jaar ge leden beraamden zij samen een plannetje: de 41-jarige Indonesi sche weduwe, die zich mevr. P. N. noemt en tijdens de Japanse bezetting in Bandoeng verblijf heeft gehouden, tekende een val se schuldbekentenis, die de dames hadden opgesteld. Daarin stond vermeld, dat zij aan haar vrien din, de 36-jarige weduwe F. B. E. S., vroeger geheten mevr. F. S„ geboren in Semarang, ƒ5000 schuldig was en dat dit bedrag over 6 maanden zou worden te rugbetaald. Waarom deze mevr. P. deze schuldbekentenis tekende, hoewel ze aan haar vriendin geen geld schuldig was, is niet duidelijk ge worden. Gisteren stond de jongste der twee weduwen in hoger beroep voor het Amsterdams gerechtshof terecht. In April was ze wegens poging tot oplichting tot 1 maand veroordeeld, nadat de Officier maanden tegen haar had geëist Ter zitting bleek, dat mevr. P na enige maanden aan haar vriendin had gevraagd haar de schuldbekentenis terug te geven. Deze was echter de schuldbeken tenis kwijt. Enige tijd later werd mevr. P. door een incassobureau opgebeld en gemaand om haar schuld te betalen. Zij antwoordde, dat de Bij het vliegtuigongeval is om gekomen de tijdelijke reserve 2e luitenant-vlieger P. Hartsema uit Groningen. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 110) Nadruk verboden. „Goed. U weet het. Ga voort." „Voor ik hier vanavond kwam, heb ik met mijn nicht gesproken- Zij gaf toe, dat haar vader wist, dat zij en Jennison van elkaar hielden en dat hij zich hevig tegen hun verbintenis had ver zet. Hij was zelfs zo ver gegaan haar te zeggen, dat hij haar ont erven zou als zij doorzette." „Dus dat nieuwe testament, dat Dan Winterslip maken wou, zou waarschijnlijk ten doel heb ben gehad, dat, in geval zijn dochter Jennison trouwde, zij geen stuiver van zijn geld krij gen zou." „Daar is geen twijfel aan", zei juffrouw Minerva op vaste toon. „Je hebt een beweegreden ge vraagd, Jennison", zei Greene. „Dat is voor mij beweegreden genoeg. Iedereen weet, dat je dol bent op geld. Je wilde Winter- slip's dochter trouwen, het rijk ste meisje van de Eilanden. Hij zei, dat je haar krijgen kon maar niet met het geld er bij. Het is niets voor jou een meisje zonder geld te trouwen. Jij had besloten zowel Barbara Winter slip als haar vaders eigendom men te bezitten. Slechts één man stond je in de weg Dan Win terslip. En zo kwam je op zijn lanai, die Maandagnacht Wacht even", protesteerde Jennison- „Ik was niet op zijn lanai. Ik was aan boord van de .President Tyler" en iedereen weet, dat dit schip zijn passa giers pas om negen uur de vol gende morgen aan land heeft ge zet „Daar kom ik wel op' zei Greene. „Vertel me eens hoe laat is het nu?" Jennison haalde een horloge aan een dunne ketting uit zijn zak. „Het is kwart voor negen". Zo. Is dat het horloge, dat je gewoonlijk draagt?" „Ja." „Draag je nooit een armband horloge?" Jennison aarzelde. „Af en toe „Alleen maar af en toe." De rechter stond op een kwam naar de andere zijde van de schrijfta fel. „Laat me je linkerpols eens zien." Jennison stak zijn arm uit Deze was diep bruin, maar aan de pols was de omtrek van een horloge met riempje in de rondte afgetekend- Greene glimlachte. „Ja, je hebt een armbandhorloge gedragen en tamelijk geregeld, zo te zien. Hij nam iets uit zijn zak en hield dat Jennison voor. „Dit horloge misschien?" Jennison keek er on bewogen naar. „Dit nooit eerder gezien? vroeg Greene. „Niet? Laten we toch maar eens passen-" Hij deed hem het horloge aan en maakte het vast. „Ik moet wel opmerken Harry?, ging hij voort, „dat het nogal netjes past over die witte plek aan je pols en de pin van de gesp valt heel natuurlijk in het meest uitgesleten gaatje van het riempje-" „Wat zou dat?" vroeg Jenni son. „O, waarschijnlijk toeval. Je hebt abnormaal grote polsen. Komt van het zwemmen, niet waar? Maar dat is iets, waar ik later over spreekt." Hij wendde zich tot juffrouw Minerva. „Wilt u alstublieft hier komen, juffrouw Winterslip?" Zij kwam en toen zij naast hem stond, boog de rechter zich plot seling en deed het licht uit- Be halve een flauwe lichtschijnsel, die inviel door een bovenruit, was het geheel donker. Juffrouw Minerva was zich bewust van vage, ineengedoken gestalten, een kring van witte gezichten, een gespannen stilte. De rechter bracht langzaam iets voor haar verschrikte ogen. Een horloge, gedragen aan de pols van een mens een horloge met een ver lichte wijzerplaat, waarop het cijfer twee bijna uitgewist was. „Kijk eens hier en zeg mij of u dit eerder hebt gezien", zei de stem van de rechter. ,Ja", antwoordde zij met vaste stem. „Waar?" „In het donker in Dan Win- terslip's woonkamer, juist na middernacht op de 30ste Juni." Greene draaide het licht aan „Dank u, juffrouw Winterslip.' Hij ging weer achter de schrijf tafel en drukte op een knopje. „U herkent het aan iets bepaalds vermoed ik?" „Ja. Het cijfer twee is zo goed als uitgewist." Spencer verscheen aan de deur „Breng de Spanjaard binnen" beval Greene. „Dit is voor het ogenblik alles, juffrouw Winterslip." Cabrera kwam binnen en zijn ogen waren verschrikt, toen hij naar Jennison keek. Op een knikje van de rechter deed Chan hem het horloge af en gaf het aan de Spanjaard. (Wordt vervolgd). schuldbekentenis vals was en dat ze geen schuld had. Daarop Set het incassobureau beslag op haar eigendommen leggen. De directeur van dit bureau vertelde dat verdachte bij hem was gekomen, hem de schuldbe kentenis had getoond en hem ver zocht had het geld te innen. Veer zijn werkzaamheden betaalde zij hem meteen een klein bedrag uit Verdachte vertelde het volgen de verhaal: Mevr. P. had nog enig geld in Indonesië. De beide vrou wen hadden toen gedacht, dat dit geld gemakkelijker zou worden uitbetaald, indien mevr. P. kon zeggen, dat ze in financiële moei lijkheden zat. Daartoe moest dan de schuldbekentenis bijdrage». President: „Waarom probeerde u dan later zelf profijt van die schuldbekentenis te trekken?' Verdachte: „Dat was allemaal afgesproken." Mevr. P. werd zelf ook als ge tuige gehoord en zeide, dat ze geen verklaring kon geven van haar bereidwilligheid de schuld bekentenis te tekenen. President: „Houdt u zich *tu niet zo van de domme. Uit de stukken zie ik, dat u zich in Ban doeng tijdens de bezetting ook foi.i- zonder handig hebt weten te Be druipen. Ik zal daar nu hier maai niet verder op ingaan, maar was het nu niet zo, dat u hier in Ne derland iemand wilde oplichten en daarvoor die schuldbekentenis hebt getekend?" Mevr. P. bleef het antwoord schuldig en hield vol. dat ze al les slechts gedaan had op het ad vies van verdachte. De procureur-generaal vond de straf van 1 maand niet voldoen de. Hij vroeg 3 maanden gevan genisstraf. De verdediger meende, dat net hof misschien te nuchtere Neder landse maatstaven bij deze vrou wen heeft aangelegd. Ook hij zelf was niet achter de waarheid ge komen. Hij zeide overtuigd te zijn dat zijn cliënte niet de bedoeling had gehad zich zelf ten koste van haar vriendin te bevoordelen. Het hof zal op 8 November uit spraak doen. Het gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak gedaan in het pro ces tegen de Ned. Herv. Kerk. Het bekrachtigde het vonnis van de rechtbank en veroordeelde de appellanten in de kosten van net hoger beroep, zijnde 402.SQ. Zoals bekend Is de zaak tegen de Ned. Herv. Kerk aanhangig gemaakt door een groep ouderlin gen, kerkvoogden en predikanten, die het bestuit van de genera'e Synode tot invoering van de kerk' orde op 7 December 1050 in strijd achten met de reglementen der kerk.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2