Betogingen in Egypte en de Soedan Hervatting der wapenstilstandsbesprekingen tussen Acheson en Mossadeq SYMPATHIEËN VOOR RUSLAND ingen De Engelse verkiezingen Prins Karei van Zweden overleden De dag der Verenigde Naties TRYGVE LIE HULDIGT KOREA DETACHEMENT DONDERDAG 25 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1867. De Britse militaire autoriteiten in de Suez-kanaal- zone hebben het verbod op het vervoer van oliepro ducten van Suez naar Cairo opgeheven. De Britse marine heeft een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de Egyptische autoriteiten geen klaringsbewijzen aan de Britse schepen verstrekken, die voor de Britse troepen in de Suez-zone werken. De Britse marine was er toe overgegaan zelf deze bewijzen te verstrekken. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Generaal Clark geen ambassadeur De bezetting van Steinstücken De havenstaking te New-York Na twee maanden van onderbreking zijn gisteren morgen om 11 uur plaatselijke tijd de besprekingen tussen de delegaties over een staken van het vuren in Korea hervat. Dit werd bekend gemaakt door generaal Ridgway, nadat de communisten de overeenkomst van Pan- moendjon hadden geratificeerd, hetgeen door de Verbondenen reeds geschied was. De overeenkomst bepaalt het instellen van neutrale zones en de voor waarden voor de hervatting der besprekingen. SPOEDIGE OPLOSSING VAN HET OLIEGESCHIL? De gehuwde ambtenares Belgisch jacht vergaan? Loccmoiieven voor Indonesië rYankenng bi} AbuntiHiii^nt: 1 erneuzfn directeur Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs4,55 per kwa. «:aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande> Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur f De Griekse minderheid in Egypte (ongeveer 100.000 perso nen) heeft een telegram aan pre mier Nahas Pasja gezonden, waarin zij zich solidair verklaart met het Egyptische streven. Het verbod op het vervoer van benzine uit Suez werd Dinsdag uitgevaardigd. Het verbod is, zo wordt nader gemeld, thans voor 24 uur opgeheven. Na afloop van de 24 uur zou de toestand van dag tot dag bezien worden. Het verbod werd uitgevaardigd, enadat de Egyptische autoriteiten niet tegemoet kwamen aan de Britse behoefte aan rollend mate rieel. De militaire woordvoerder gaf geen reden voor de tijdelijke opheffing van het verbod. •e Tunesische nationale partij heeft eveneens een telegram aan de Egyptische premier gezonden. Het Britse ministerie van Oor log heeft verklaard, dat Cairo „opdracht schijnt te hébben ge geven het voor de Britten in de kanaalzone zo moeilijk te ma ken". De gouverneurs van Port Said en Suez schenen „hun best te doen het voor Egyptenaren onmogelijk te maken voor de En gelsen te werken". Ook de sa menwerking met de Egyptische politie leek minder goed. •e Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Serag el din Pasja, deelde mee, dat de po litie bij botsingen te Alexandrië het vuur heeft geopend op de menstranten, waarbij één per soon werd gedood en vier perso nen ernstig werden gewond. Het hoofdbureau van politie te Cairo heeft medegedeeld dat de politie Dinsdag in verschillende plaatsen van de Egyptische hoofdstad salvo's met grove ha gel moest afgeven en traangas- bommen gebruiken om demon strerende menigten te versprei den. Ongeveer veertig personen werden hierdoor gewond. De voornaamste demonstratie werd Dinsdag gehouden voor of in de omgeving van het gebouw der Russische ambassade, die in een der voornaamste wijken van Cairo is gelegen. De demonstran len riepen: „Leve de Sowjet-Unie! Geef ons wapens om de Westerse imperialisten te bestrijden!" Pamfletten werden uit snel rij dende jeeps en vanaf balcons uit geworpen, waarin er bij de Egyp tische regering op aan wordt ge drongen onverwijld een niet-aan- vafeverdrag met Rusland te slui ten en handelsverdragen tot stand te brengen met de Sowjet-Unie en andere communistische staten. „Sluit geen regionale verdragen met de Westerse imperialisten. Laat u noch rechtstreeks, noch indirect aan welke ook der Wes terse mogendheden verbinden", aldus zinsneden uit deze tot de Egyptische regering gerichte pamfletten. Andere in de pamfletten gestel de eisen zijn: een officiële Egyp tische afkondiging dat gewapen derhand tegenstand zal worden gebóden aan het imperialisme en zij» strijdkrachten", nationalisatie van in Egypte gevestigde Britse firma's en van de maatschappij tot exploitatie van het Suez-ka- naal. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken noemde de demonstratie van Dinsdag „he vig". Hij sprak zijn afkeuring uit over het optreden van de beto- gérs. „Zij geven de tegenstanders van het volk de gelegenheid, die deze zoeken". Verscheidene politieke organi saties, waaronder zowel de rechts "eoriënteerde Mohammedaanse broederschap en de nationaal-so- eialistische partij „Al Isjteraki- vah", als verscheidene linksge oriënteerde groepen, organiseren verzetsbewegingen. Zij pogen zich te verenigen in een „nationale verzetsbeweging". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Zonnig weer. Droog weer met weinig bewol king en over het algemeen zwakke wind. Koude ochtend met hier en daar mist. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. VRIJDAG 26 OCTOBER. De minister deelde verder mede, dat 25 Britse tanks zijn waargenomen, die de Westelijke grenzen van Egypte naderen. Toen zij bij Solloem werden aan geroepen, zei de commandant van de Britse tanks, dat zij in Zuide lijke richting binnen Libysch grondgebied gingen. DE VRIJE VAART DOOR HET SUEZ-K AN AAL WORDT GEHANDHAAFD. Nadat Egypte heeft gepoogd het Suez-kanaal voor Britse schepen te doen sluiten, heeft de onder inter nationale leiding staande Suez-ka- naal Mij. Woensdagavond verklaard „vast te zullen houden aan de be palingen van haar concessie, waar in nadrukkelijk is bepaald dat alle schepen door het kanaal mogen varen, zolang zij zich aan de daar voor gestelde regelen houden". Te Suez hebben Egyptische arbei ders die belast zijn met het aan brengen van extra-lichten in de boeg der schepen, die het kanaal doorvaren, geweigerd deze lichten in Britse schepen aan te brengen. De Britse marine heeft daarop me degedeeld dat zij thans voor het aanbrengen dezer lichten zal zorg dragen. DE MOH. BROEDERSCHAP. Dinsdag is in Cairo een congres van de Mohammedaanse broeder schap begonnen. De openingsver gadering werd bijgewoond door meer dan 10.000 personen. Een geestelijke van de Moham medaanse hogeschool Al Azjar hield een toespraak over het on derwerp „De strijd tussen Oost en West". Hij zeide dat de Islam geen deel diende te nemen aan de strijd tussen Oost en West, „die de wereld thans in tweeën ver deelt". De Mohammedanen dien den in deze strijd neutraal te blij ven. De beslissing van de Egyptische regering om de geloofsbrieven van de nieuwe Griekse gezant in Egypte niet te erkennen omdat Faroek daarin niet als koning van Egypte en de Soedan wordt aangeduid, heeft in diplomatieke kringen te Cairo opzien gewekt. Men weet nog niet, of de Egyp tische regering van alle diploma tieke vertegenwoordigers nieuwe geloofsbrieven zal verlangen dan wel alleen van nieuwbenoemde vertegenwoordigers zal eisen dat zij Faroek forrfleel als koning van de Soedan erkennen. In de naaste toekomst zullen België zelfde en Nederland zich in de zelfde positie bevinden als Grie kenland thans, daar ook de diplo matieke vertegenwoordigers van deze landen dan geloofsbrieven hebben aan te bieden. Hjet Witte Huis heeft meege deeld dat president Truman heeft besloten generaal Clark niet tot de eeitste Amerikaanse ambassa deur bij Wet Vaticaan te benoe men. De secretaris voor pers/aken van de president, Short, heeft me degedeeld dat Trumans beslissing is gegrondvest op 'n juridisch ad vies dat generaal Clark zijn be noeming tot ambassadeur bij het Vaticaan niet kan aanvaarden en tevens zijn militaire status be houder}. Het is bekend, aldus Reuter, dat generaal Clark als voorwaarde heeft gesteld, dat hij zijn militaire rang zal behouden. Sommige waarnemers menen, dat dit Truman een geschikte ge legenheid zou bieden om de benoe ming, die van protestantse zijde zoveel protest ten gevolge had, in te trekken. Drie leden van de Westberlijnse politie zijn thans gestationneerd in Steinstücken, de tot West-Berlijn behorende enclave in Oost-Duits- land. Woensdag kwamen enkele Rus sische soldaten en leden van de Oostduitse politie de enclave bin nen. Zij omsingelden het huis, waar de drie Westberlijnse politiemannen hun intrek hebben genomen, maar verwijderden zich na twee uur. Ooggetuigen deelden later mede, dat Russische soldaten en leden der Oostduitse volkspolitie tijdens de „korte bezetting" van Steinstücken een Westberlijnse persfotograaf hebben gearresteerd, zij zouden hem bij hun vertrek mee hebben genomen naar de Sowjet-zone. Het verluidt dat de fotograaf in dienst staat van een Amerikaanse pers agentschap. HET CONVOOI VISSERS. SCHEPEN NAAR ARGENTINIË De heer Van Iseghem van de rederij Flandria te Oostende zal vandaag naar Argentinië vertrek ken, waar hij de aankomst der Nederlandse en Belgische vissers emigranten zal voorbereiden. Hij zal Zondagmorgen te Buenos Aires arriveren. De van het convooi emigranten deel uitmakende 0.768 „Christia- ne" die eergisteren nabij de Gre- velingen voor de Franse kust zonk, werd in 1942 gebouwd en had een motor van 80 p.k. Het schip mat 17,73 bruto, register ton. Van te voren wist men, dat het schip, bestemd voor de kust vaart, niet in staat was de reis op eigen krachten te onderne men. Na 't verlaten der kust werd het scheepje dan ook op sleep touw genomen door een der gro tere treilers. Deze O. 768 „Chris- tiane" moet niet verward wor den met de „Christiane II", één der grootste schepen uit het con vooi waarvan de Nederlander S. bakker uit Urk kapitein is. De 0.768 Was volgeladen met goe deren. De leiding van de wilde sta king in de hajven van New York verklaart, dat thans 30.000 leden van de internationale bond van havenarbeiders in staking zijn- Op 104 schepen ligt het werk nu stil. .Er wordt op grote schaal gepost door stakers. Onmiddellijk nadat dit nieuws aingsofficieren opdracht hun mee te Moensan was bekend gemaakt, vertrok een convooi van 9 vracht auto's met zoeklichtent ballons en tenten naar Pan Moen Djon. De zoeklichten en ballons zullen worden gebruikt voor de afbake ning van het neutrale gebied met een straal van 900 meter om Pan Moen Djon. De communisten stelden de tijd en datum voor de hervatting voor en, admiraal Joy gaf zijn verbin- Berichten die uit Washington te Teheran zijn ontvangen, schijnen te wijzen op een spoedige oplossing het olieconflict, zo verneemt de correspondent van A.F.P. te Tehe ran van bevoegde zijde. Mossadeq, zo wordt gezegd, heeft gisteren aan Kazema Hassibi, die als de enige Perzische oliedeskun- dige wordt beschouwd, telegrafisch opgedragen zich per vliegtuig naar Washington te begeven om deel te nemen aan de daar aan de gang zjjnde technische besprekingen. In Teheran wijst men erop, dat Hassibi voorstander is van een al gehele nationalisatie van de olie industrie en zich onlangs nog heeft uitgesproken tegen een nieuwe overeenkomst met de Brits-Perzi sche oliemaatschappij. Hqt Teheraanse blad „Bachtar Emrouz" meldt dat dr Mossadeq 4 dagen geleden telegrafisch uit de Verenigde Staten inlichtingen heeft gevraagd over de mogelijkheid van onmiddellijke olieleveranties en prijzen. Gemeld wordt, dat Mossa deq de kwestie met Amerikaanse oliemaatschappijen bespreekt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Woensdag besprekingen gevoerd met de Perzische premier, Dr Mos sadeq. Acheson overhandigde hier bij Amerikaanse voorstellen, die beogen het hervatten van de Brits- Perzisclie besprekingen ter verge makkelijken. Het onderhoud vond plaats in het militaire ziekenhuis van Washington, waar Mossadeq thans verblijf houdt. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, McGhee woonde de bespre kingen bij. Men neemt aan, dat de V.S. Per- zië zullen voorstellen, dat dit land met hulp van deskundigen uit het Westen en onder controle van een neutrale directeur, die niet van dezelfde nationaliteit als de ge noemde deskundigen zal zijn, zijn oliebronnen zelf zal exploiteren. Volgens dit voorstel zou Perzië z'n olie tegen een nog nader vast te stellen prijs aan Engeland verko pen. Het zou de taak van Engeland zijn voor de verdeling van de olie te zorgen. Van officiële zijde wordt gewei gerd verdere bijzonderheden over Amerikaanse voorstellen bekend te maken. Volgens welingelichte kringen te Washington za! behalve het' olie- vraagstuk ook het gehele probleem van de Perzische economie bij de Amerikaans-Perzische besprekin gen ter sprake komen. De Amerikaanse regering zou van mening zijn, dat het verhogen van de levensstandaard in Perzië de enige werkelijke oplossing van het Perzische vraagstuk betekent. Zfl zou m.a.w. willen bereiken, dat de gelden, die uit de olie-industrie zullen worden gekregen, zodra een overeenkomst met Engeland is ge sloten, door de Perzische regering op doeltreffende wijze zullen wor den besteed. Tot dusver aarzelt de Ameri kaanse regering leningen voor het bouwen van waterwerken voor het opwekken van energie en voor be vloeiing aan Perzië te verstrekken, zolang er geen garantie bestaat, dat de Perzische regering een mo dern en doeltreffend belastingsstel sel invoert, dat zij in staat is be hoorlijke administratie te voeren en dat zij tenminste de verschuldigde rente kan betalen. MOSSADEQ ONDERHANDELT OVER LENING. De Perzische premier, Mossadeq, zal tjjdens zijn verblijf te Washing ton met de export import bank on derhandelen over een lening van 25 millioen dollars, zo deelt radio Teheran mede. Van dit bedrag zal 19 millioen 'dollars gebruikt wor den voor het aankopen van land bouwmachines. te delen, dat hun voorstellen aan vaardbaar waren. DE HULDIGING. De volgende boodschap van Tryg- ve Lie, secretaris-generaal der Verenigde Naties, gericht tot de leden van het Nederlandse detache ment en tot de bemanning van Hr. Ms. „Evertsen" is Woensdagavond in de Ridderzaal te Den Haag voor gelezen door de heer E. K. Baum- garten, hoofdambtenaar bij het secretariaat der V.N. ter gelegen heid van de uitreiking der baton van de U.N.-service medal aan een vertegenwoordiging van het deta chement en Hr. Ms. „Evertsen". „Het is mij als secretaris-gene raal der V.N. een voorrecht, u en door u alle officieren, onderofficie ren en manschappen van het Ne derlandse detachement en van de Koninklijke Nederlandse marine, die deel uitmaken van de strijd krachten der Verenigde Naties in Korea, te begroeten. Op deze dag der Verenigde Na ties, 24 October 1951, zullen aan u worden uitgereikt de eerste batons van de V.N. medaille, die is inge steld als waardering van de dap perheid en de offers van hen, die ten behoeve van de Verenigde Na ties hebben gediend ter beteugeling van de agressie en tot herstel van de vrede in Korea. Uw dètachement en de Neder- Vandaag zal het Engelse volk een nieuw Lagerhuis kiezen. In het oude Lagerhuis had de La- bourpartij een kleine meerder heid. Op het ogenblik van de ontbinding was de samenstelling als volgt: Labour 315 zetels; conservatie ven en Ulster-unionisten 281; liberalen 9; conservatief-libera len 4; conservatieven en natio naal liberalen 11; nationaal libe ralen 2; Ierse nationalisten 2; speaker 1. Totaal 625. De Labourpartij zelf bezette 297 zetels in het oude parlement en heeft 579 candidaten gesteld. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. v.m. 10.59 11.34 0.14 0.24 n.m. n.m. 11.25 1Z40 12.50 ZON. EN MAANSTANDEN. MAAN op onder ZON op onder Oct. 25 7.20 17.27 0.52 26 7.22 17.25 2.08 27 7.24 17.23 3.24 15.41 15.52 16.02 Over de hele wereld is gisteren de dag der Verenigde Naties ge vierd ter herdenking van het feit, dat G jaar geleden het charter van deze wereldorganisatie in werking is getreden. In Amsterdam hadden B. en W. een bijeenkomst belegd op het Fre- deriksplein temidden van de vlag gen der 60 bjj de organisatie der verenigde volkeren aangesloten lan den. Burgemeester d'Ailly voegde hier de 61e vlag aan toe: die der Verenigde Naties zelf. De burgemeester gaf een kort overzicht van de groei der organi satie. In 1941 hadden de naar En geland uitgeweken Europese rege ringen reeds het plan om tot een „boven-nationale" samenwerking te komen. Deze idee heeft vastere vorm gekregen door besprekingen tussen president Roosevelt en Churchill, waaruit later het Atlan tic-charter is geboren. De burgemeester las de aanhef voor van het charter, dat in 1945 in San Francisco werd getekend door 51 landen: „Wij de volkeren der Verenigde Naties, vast besloten om komende generaties te vrijwa ren voor de oorlogsgesel, die in een mensenleeftijd zo ontzaglijk veel leed heeft teweeggebracht..." Ondanks het feit, dat op de V.N. nog veel gerechtvaardigde kritiek wordt uitgeoefend, aldus de burge meester, heeft ze in het verleden groots werk tot stand gebracht en ongetwijfeld biedt zij meer moge lijkheden tot handhaving van de vrede dan de Volkerenbond. In het bijzonder kan zij dit doen, omdat zij in tegenstelling tot de vroegere vol kerenorganisatie zo nodig ook mi litair kan optreden tegen een agressor. Na de rede van de burgemeester hield dr. Ph. J. Idenburg, voorzit ter van het Unesco-centrum een toespraak, waarin hij op populaire wijze het werk van de organisatie der V.N. toelichtte. Na de bijeenkomst bezichtigden de aanwezigen een eenvoudige ex- Bositie in de galerij, die door het nesco-centrum Nederland was in gericht. De ministerraad heeft besloten het ontslag van de gehuwde amb tenares tot nader order op te schorten ('n commissie, welke de ze aangelegenheid onderzoekt, heeft haar verslag nog niet uitge bracht) Vandaar, dat het ontslag thans tot nader order is opgeschort. Prins Kartel van Zweden is In de vroege ochtenduren van Woensdag te Stockholm op 90-jarige leeftijd overleden. Sinds het voorjaar leed de prins aan een hartkwaal. iDe overledene was een broer van 'wijlen kon'.ng Gustaaf V en vader van w ijlen koningin Ast rid van België. Prins Karei, hertog van Vaster- gotland, was de eerste zoon van koning Oscar II. Na zijn examen aan de middel bare school te hebben gedaan cn beëdigd te zijn tot officier 2de luitenant studeerde hij in 1881 en 1882 aan de universiteit van Upsala en,1 van 1882 tot 1884 aan de hogere krijgsschool. Vervolgens maakte hij een reis naar het Nabije-Oosten en India. Na een snelle militaire carrière werd hij kolonel van het konink lijk garde-regiment van de cava lerie. Van 1898 tot 1912 was; hij inspecteur-generaal van de cava lerie. Deze periode kenmerkte zich door een zeer belangrijke modernisering van de Zweedse ca valerie. De prins heeft zich in die periode vooral verdienstelijk ge maakt door het verbeteren van de winteruitrusting. De prins, die zelf een uitstekend ruiter was, moedigde de hippische sport in zijn land aan. Hij werd in die tijd de „Blauwe prins" genoemd, hetgeen betrek king had op zijn lichtblauwe uni form van het koninklijk garde- regimenjt der cavalerie. Zijn grootste nationale en inter nationale werkzaamheden bewo gen zich echter op het terrein van het Roode Kruis, waarvoor hij zeer veel heeft gedaan. Hij was president van het centrale comité van het Zweedse Roode Kruis van 1906 tot 1945. Onder zijn leiding ontwikkelde zich het Roode Kruis in Zweden zeer snel. Herinnerd wordt aan de uitwisseling van invalide krijgs gevangenen. Hij heeft het initia tief genomen tot vele menslieven de werken. Bijstand aan krijgsge vangenen er(| hulpverlening aan de kinderen in de geteisterde lan den. Algemeen bekend is zijn qp- roep tot bescherming van de ver volgde Joden rond 1930. Toen hij zich terugtrok uit de werkzaamheden van het Roode Kruis, stelde koning Gustaaf V te zijner ere een medaille in, de Prins-Karel-medaille, die elk jaar op de jaardag van de prins, aan iemand Wordt uitgereikt, die zich zelf in nationaal of internationaal mumanitair werk heeft onder- scheident Het Belgische jacht „Captain Cap", dat Zaterdag de haven van Nieuwpoort had verlaten met 5 personen, aan boord, wordt ver mist. De kapitein van de vissers boot „405 Zwaluw" van Zeebrug- ge heeft in de buurt van deze haven de kiel van een jacht, waarop hij de naam van het ver miste vaartuig heeft kunnen lezen, gezien. Hij poogde vruch teloos het vaartuig op sleeptouw te nemen en stelde de haven autoriteiten op de hoogte. De reddingsdiensten van Zee- brugge zijn uitgevaren, doch zij slaagden er niet in het wrak te ontdekken. egtuigen uit Griekenland Vlbanië zijn overgebracht SPIONNEN IN ALBANIË „OPGERUIMD". Het Albanese persbureau maakt bekend, dat dertien Albanese spionnen, „die door Amerikaan se vlie; naar A „opgeruimd" zijn. Volgens het Albanese ministe rie van Binnenlandse Zaken be trof het hier „misdadigers en oorlogsmisdadigers", die eerder uit Albanië waren geylucht en door Amerikanen waren opge leid. Zij hadden Amerikaanse zendtoestellen bij zich, Duitse automatische wapens en Engelse kleding. De plaatselijke bevol king had geholpen de dertien spionnen te arresteren. Deze partij wordt gesteund door de „Labour-coöperatieven", die 18 zetels hadden en nu 38 candi daten hebben gesteld. De Labour- coöperatieven hebben de coöpe ratieve groothandels-vereniging achter zich. De conservatieven hadden 271 zetels. Zij hebben nu 550 candi daten gesteld. Ulster-unionisten is de naam van conservatieven in Noord-Ierland. Zij zijn tegen afscheiding van Noord-Ierland van 't Verenigd Koninkrijk. Vier van hun candidaten kunnen zich reeds als gekozen beschouwen, omdat zij geen tegen-candidaten tegenover zich vinden. De leden van de liberale partij (9 zetels 109 candidaten), die tussen conservatieven en labour een derde macht wil vormen, zijn vrij om er binnen hun partij uit eenlopende meningen op na te houden en dit komt bij stemming in het parlement nogal eens tot uiting. De communisten hebben tien candidaten gesteld. landse marine hebben in Korea op dappere wijze gestreden en doen dit nog steeds ter verdediging van de beginselen van het handvest der V.N. De eerste commandant van het Nederlandse detachement, overste Den Ouden, een van de dapperste en meest onverschrok ken officieren in deze onderneming, heeft hiervoor zelfs het hoogste offer gebracht: zijn leven. Hij en de andere leden van het detache ment en van de marine, die hun leven hebben gegeven bij het weer staan van de agressie, zullen bij de V.N. in herinnering blijven voort leven. Ik verzoek u over te brengen aan alle officieren, onderofficieren en manschappen van het detachement en de marine zowel aan de oud strijders als aan hen, die nog steeds in de strijd zijn betrokken, mjjn beste persoonlijke wensen en mpn oprechte dank voor hun moedige dienst onder de vlag der Verenigde Naties". DE GEVECHTEN. Gepantserde afdelingen en in fanterie der Verbondenen hebben in de buurt van Koemsong 100 Chinese bunkers vermeld en het grootste deel van degenen, die zich daarin bevenden, gedood. Op het grootste gedeelte van het front maakten de manschap pen der V. N. kleine vorderingen, terwijl de tegenstander uit inge graven stellingen hevige tegen stand bood. REIDE VAN MAO TSE TOEING De Chinese president Mao Tsc Toeng. heeft bij de opening der derde zitting van het consultatieve comité van het Chinese volk een rede uitgesproken. Hij verklaarde, dat het Chinese volk, zonder iemand te willen aan vallen, de Amerikaanse aanvallers tegemoet moet treden, die door hun aanval op de Koreaanse volks republiek en door hun opmars tot aan de Chinese grens China ge dwongen hadden zich te verdedi gen tot de regering van de V. S. er in zou toestemmen} eindelijk over een echte vrede te spreken. Het Chinese volk moet met alle middelen zijn in Korea strijdende vrijwilligers helpen. De president zei verder, dat voor het Chinese volk grote moeilijk heden oprijzen, die dooi' de aanval van de imperialisten, die daar door de vernieuwing van China onmogelijk hoopten te maken, zijn veroorzaakt. „Doch het Chinese volk is het dank zij zijn eigen inspanningen en de hulp van de Sowjet-Ui^jc, die zo sterk is dat geen agressor haar zal kunnen aanvallen, ge lukt en zal het verder ook geluk ken ÏS2t socialisme geheel op te bouwen'. Voorts verklaarde hij, dat ia het binnenland het probleem van de liquidering der tegen-revolutio- naire krachten reeds was opgelost en dat deze krachten spoedig vol komen uit het leven van de natie zullen zijn gebannen. Hij zei, aat de landbouwhervorming in 1952 geëindigd zal zijn. In een tijdsbestek van drie dagen zullen vijf voor Indonesië bestemde locomotieven met bij behorende tenders, met een ge zamenlijk gewicht van 450.000 kg, aan dek van twee schepen van de Kon. Rotterdamse Lloyd van Rotterdam naar Djakarta worden gebracht. Met de „Blb- tar", die vandaag tegen het mid daguur vertrekt, worden twee locomotieven met evenveel ten ders vervoerd en met het Zater dag a.s. vertrekkende vracht schip „Samarinda" van elk drie stuks. Bovendien heeft de „Sa marinda" nog ongeveer 60.000 kg gewone deklading aan boord. Met het m.s. „Blitar", welks passagiers vrijwel uitsluitend vrouwen en kinderen zijn die naar Nieuw-Guinea vertrekken, gaan nog een of twee motorboot jes mee. VERMINDERING VAN DE WERKLOOSHEID IN DE WERELD. Uit een door de internationale arbeidsorganisatie ingesteld on derzoek is gebleken, dat de werk loosheid in de meeste landen ver minderd is. De eerste plaats wordt ingeno men door Zwitserland met een vermindering van 73% in de pe riode van Juni 1950 tot Juni 1951. Vergelijkingen van de cijfers voor de maand Mei of Juni van dit jaar met die van de overeen komstige maand van het vorig jaar gaven als percentages voor de vermindering van de werk loosheid voor Zuid-Afrika 41, Ca nada 39, V.S. 42, Japan 17, Bel gië 14, Frankrijk 26, West-Duits- land 14, Nederland 5, Groot-Brit- tanië 31 en Australië 5i. In de volgende landen is ech ter de werkloosheid toegenomen: India (2%), Israël (25%), Dene marken (6%) en Noorwegen (24 procent). WAT GAAT ER MET DE „VOLENDAM" GEBEUREN? Reeds enige malen werd gedu rende de afgelopen zomer een reis van het s.s. „Volendam" van de Holland-Amerika Lijn aange kondigd als de laatste. Zo ook weer de emigratiereis naar Ca nada van het 29 jaar oude. pas sagiersschip, die gisteren bega*. Maar wat gaat er dan met ae „Volendam" gebeuren? Wordt ze gesloopt of verkocht? Dit is een vraag, die ongetwijfeld velen zich al hebben gesteld, Een beslissing schijnt er evenwel nog niet te zijn gevallen. De geruchten, al zou het schip naar Griekenland zijn verkocht, zijn onjuist, maar in de wereld gekomen door een bezoek, dat enige vertegenwoordigers van 'n Griekse rederij aan de Holland- Amerika Lijn hebben gebracht- Ook de „Volendam" werd toen bekeken, doch tot aankoop is men niet overgegaan, aldus ver namen wij van bevoegde zijde van de Holland-Amerika Liir. ENGELAND EN DE MAROKKAANSE KWESTIE Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Londen heeft verklaard, dat Engeland aan Frankrijk heeft medegedeeld, dat het zich zal ver zetten tegen de behandeling van de Marokkaanse kwestie in de algemene vergadering der V. N. De toekomst van Marokko, al dus de woordvoerder, werd door Engeland gezien als een interne kwestie tussen de Franse rege ring en de sultan. Wel was nog overleg nodig met andere be vriende naties, met name met de V. S. In diplomatieke kringen wijst men erop, dat Frankrijk de Britse zaak in Egypte steunt, „zodat de ontwikkelingen in N. Afrika nieuw leven hebben gege ven aan de historische Brits- Franse entente". Men is van oor deel, dat de recente spanning tussen Engeland en Frankrijk voor een groot deel is weggeno men door het samengaan van de politiek der beide landen in N. Afrika.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1