De ongeregeldheden in Egypte Weinig activiteit in Korea Nederlandse vissers naar Argentinië De Belgische looneisen De onveiligheid in Djakarta Britse troepenversterkingen naar bedreigde gebieden De „O. 786" reeds gezonken De versterkingen, die Engeland naar de Suez- kanaalzone en de Soedan zendt, zullen naar schat ting 12.000 man omvatten, wanneer de troepenbewe gingen zijn voltooid. De huidige sterkte van de Britse garnizoenen in genoemde gebieden is geheim. Naar verluidt zijn hier echter tussen de 40.000 en 60.000 man gelegerd. De Britse strijdkrachten hebben de controle over alle toegangen van het Suezgebied. Zij hebben bezit genomen van het signaalstelse!. De strijd in Korea is in hevigheid afgenomen. De enig noemenswaardige actie was het kapot schieten van een tunnel door een tankpatrouille der Verbon denen aan de uitlopers van het centrale front van de tegenstander bij Koemsong en het vernietigen van enkele opslagplaatsen. Achtervolging van T.l.l.-bende in Salak bergcomplex Na 10 jaar weer boven waier De werkloosheidswet Acheson naar Europa Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES -> voorkomen erger ZOUT AANGEBOORD IN DRENTHE Jessup benoemd tot lid de V.-N.-delegatie Geen kentekens voor bromfietsen Hefschroefvliegluig met raketaandrijving Verkiezingsverklaring van Churchill Mijnenveger aangespoeld Studentenbetoging in Beircei Weersverwachting. HOOGWATER. frankering b;1 Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwe. .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 eent DE JE ZEEUW WOENSDAG 24 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1866. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum peï advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Al;er, Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuj Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De 9400 ton metende Britse kruiser „Liverpool" is Maandag avond uit Valetta (Malta) naar TSnpolis vertrokken teneinde het dfïde bataljon grenadiers en an- dère troepen, die in de nabijheid van deze stad zijn gelegerd, naar Sgez over te brengen. Het voor iuOhtafweer gebruikte fregat ..Peacock" is naar het Suezkanaal vertrokken. Britse troepen hebben de con troleposten bij het station te Suez overgenomen en de treinenloop van de lijnen Ismailia Port Said erf Cairo—Suez stilgelegd. Ook hébben de Britse troepen zich meester gemaakt van een trein ert de passagiers gedwongen uit te stappen. Later hebben zij zich meester gemaakt van een l°c®- motief en zowel de trein als de locomotief naar de haven van ABSdija gestuurd. De dreiging van een staking van alle Egyptische arbeids krachten in de kanaalzone (60.000 mar?) betekent echter, dat alle voorzorgsmaatregelen moeten ge troffen worden teneinde de zóne als doeltreffende militaire basis c» als hoofdkwartier te behou- dem. Volgens een Britse militaire woordvoerder te Cairo hebben Britse troepen het spoorwegsta tion en de bijbehorende werk plaatsen. te Suez overgenomen. Hijj voegde er aan toe, dat er tha'ns pantserwagens opgesteld waren, doch sprak Egyptische berichten, dat tanks waren ge bruikt tegen. Binsdagochtend elf uur is in Egypte een stilte van vijf minu- tert in acht genomen als teken vari rouw voor de gevallen pa triotten. »e Egyptische vlaggen wap perden halfstok. Winkeliers had- dei» alle Europese opschriften be dekt. In een dichtbevolkte wijk vai$ Cairo hielden studenten een dentonstratie. Zij werden door de politie met behulp van traangas- booumen uiteengedreven. Vols6118 betrouwbare bron heelt de bevelhebber der Egyptische trofipen in de Soedan opdracht ontvangen zijn troepen aldaar te handhaven, zelfs al zou dit met zich medebrengen dat geweid tegten de huidige regering van de Soedan zou moeten worden ge bruikt. De Egyptische regering heeft de Suez-kanaalmaatschappij op dracht gegeven, te Port Said en Suez loodsen en andere facilitei ten te weigeren aan Britse sche pen, die niet eerst door de Egyp tische douane zijn vrijgegeven- Verklaring van Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. De Egyptische minister van Buitenlandse zaken. Mohammed ei Din Pasja, heeft Dinsdagavond verklaard: „De strijd tussen onze rechten en de valse aanspraken van onze vijand zal lang en hard zijn. Egypte is vastbesloten ge duldig en standvastig te zijn. Wij zullen niets van onze eisen laten vallen". Hij noemde de demonstranten, die „de openbare veiligheid be dreigen", verraders en zei, dat hij er zorg voor zou dragen, dat bij toekomstige demonstraties de uiterste gestrengheid in acht zou worden genomen. Betogingen in Egypte en de Soedan. De Egyptische politie heeft gisteren traangasbommen tussen een grote menigte studenten en arbeiders geworpen, die zich door het hart van Caïro naar het dis trict, waar de Britse en Ameri kaanse ambassades zijn gelegen, met geweld een weg trachtte te banen. Er werden schoten ge hoord toen betogers elkaar door de Kasr El Nilstraat voortstuw den terwijl zij riepen: „Geef ons wapens voor de nationale strijd' en „revolutie". Maandagavond joeg de politie te Khartoem studenten uiteen die onder het roepen van leuzen door het centrum van de stad probeerden te marcheren. Win keliers lieten de schermen voor hun winkels neer, toen de beto gers met stenen begonnen te gooien eh particuliere auto's aan vielen. Ook in andere delen van de stad kwamen betogers met de politie in botsing. Volgens offi ciële kringen hadden de manifes taties geen politieke betekenis. Grote groepen betogers, die leuzen riepen gericht tegen de Westerse mogendheden en Tur kije, zijn de gehele ochtend en vroeg in de middag door Caïro getrokken. Volgens de berichten is weinig of geen schade aan bui tenlandse eigendommen toege bracht. Egyptische winkels had den het meest van de betogingen te lijden gehad. Ook uit Alexandrië en de pro vincies zijn berichten over demonstraties ontvangen. De gouverneur van Alexandrië, Mortada El Maraghi Bey heeft verklaard, dat de politie gisteren het vuur geopend heeft om een grote menigte te verspreiden bij het station Ramleh in Alexan drië. Demonstranten bekogelden de politie, die de betogers wilde beletten, het Eritse consulaat- generaal te benaderen, met ste nen. Enkelf agenten en demon stranten liepen verwondingen op. Er werdei^ enkele arrestaties verricht, aldus de gouverneur. ZAL EGYPTE ZICH TOT DE VEILIGHEIDSRAAD WENDEN? Een Egyptische juridische auto riteit, die in nauw contact staat met de Egyptische regering heeft Maandagavond verklaard, dat, indien Engeland niet zijn strijd krachten uit de „onwettig bezet te" posities in de Suez-kanaal- zóne terugtrekt, Egypte de kwes tie voor de Veiligheidsraad zal brengen. In een pdlitieke verklaring ten aanzien van het Brits-Egyptische verdrag zei de Egyptische rege ring eeri jaar geleden, dat het verdrag van 1936 onverenigbaar was met het handvest van de V- N. Hoofdstuk 16 van dit laatste zegt dat, wanneer de verplichtin gen van een land, voortvloeiende uit het handvest, strijdig zijn met verplichtingen van een an der verdrag, het handvest prae- valeert. jr Feestelijk getooid met de Bel gische, Nederlandse en Argen tijnse vlaggen en nagestaard door hen. die achterblijven, hebben de acht Belgische vissersvaartuigen met aan boord een 80-tal Neder landers en 70 Belgen, die naar Argentinië emigreren, Dinsdag morgen de haven van Oostende verlaten. Bij het afscheid was aanwezig de Argentijnse consul-generaal te Antwerpen, dr Tixi Masso. De schepen hebben ieder onge veer 20 personen aan boord, die elk over een behoorlijke legering beschikken. De ruimen der sche pen zijn volgepropt met scheeps- voorraden, meubelen en levens middelen voor de 2 weken duren de reis. Kapitein van de treiler Christi an II is de Urker S. Bakker. Tijdens een onderhoud verklaar de hij dat de uit 7 koppen be staande bemanning van zijn schip geheel Nederlands is. Verder zijn er nog 4 schepen met een Neder landse kapitein en een overwe gend Nederlandse bemanning. In Argentinië zal men op grond ®e hoofdcommissaris van politie te Djakarta verklaarde in een on derhoud met de pers, dat de ver hoogde criminaliteit in Djakarta naar zijn mening een gevolg is van de hiuidige sociale en economische toestanden. Als een factor, die deze toestan den ongunstig beïnvloedt noemde hij o.m. de toename van de stads bevolking, als gevolg van de trek naar de stad van de bevolking uit plaatsen buiten Djakarta. Velen zijn naar de stad getrok ken, daar de veiligheid in hun streek te wensen overlaat. De toename van de stadsbevolking hegft tot gevolg, dat de arbeids gelegenheid relatief kleiner wordt. Velen, die de laatste tijd naar Djakarta zijn gekomen, hebben geen vaste werkkring. Teneinde in htm dagelijkse behoefte te voorzien zij* ze genoodzaakt handelingen te verrichten, die in strijd zijn met de wet. •aamaast zijn er vele oud- guerilla-strijders, die zich niet kunnen aanpassen aan de huidige omstandigheden. Zij kunnen niet meer werken als gewone leden van' de burger-maatschappij. Baarbij komt nog dat de oplei ding van oud-guerilla-strijders naar de maatschappij niet vlot verloopt. Om deze redenen zijn zij licht geneigd met gebruikmaking van hun vaardigheid om wapens te hanteren en misdaden te ple gen. Verder zjjn gewapende bende leden in de stad geïnfiltreerd. De ze benden hebben een uitgebreide organisatie. Zij zijn verdeeld in bi#taljons, secties en andere een)- hëflen, die ieder een eigen opera tie-terrein hebben. Ter handhaving van de orde en veiligheid beschikt de politie van Djakarta over ongeveer 3400 man personeel, bestaande uit gewcne agenten, leden van de mobiele brigade, stootploegen, etc. In de afgelopeni 3 dagen heeft het bataljon 315 van het leger 'n intensieve zuiverings-actie tegen de benden van de Tentara Islam Indonesia uitgevoerd op de Zuide lijke hellingen van het Salak- bergcomplex. Hieraan werd deelgenomen door cngeveer 2000 man van de bevol king, gewapend met bambu run- tjings en kapmessen. Een bende van ongeveer 50 man werd na een hardnekkige achtervolging door 't oerVoud door de troepen verrast in het gehucht Pondok Djanane- gara, dat op circa 1000 meter hoogte eenzaam in het gebergte is gelegen te midden van de bossen. Met mortiervuur werd deze bende uit elkaar geslagen, waarbij 18 doden vielen, terwijl 25 bende leden wisten te ontkomen. De lading rubber van de „Pulau Tello", een vrachtschip dat in 1942 door de Japanners voor de haven van Emmahaven in de grond werd geboord, heeft na te zijn geborgen, bij veiling een be drag van ruim r. 1.500.000,op geleverd. Na ongeveer tien jaren op de bodem van de zee te heb ben gelegen. van de aldaar bestaande wetge ving op ieder schip 2 Argentijnen aan boord moeten nemen. Volgens kapitein Bakker bevindt zich aan boord der schepen een 20tal Urkse vissers, waarvan sommigen tot hetzelfde gezin be horen. De oudste visser is de ruim 50-jarige Urker Ruiten. Ook 3 zonen van Ruiten zijn meege gaan. De jongste Nederlander is de 15-jarige scheepsjongen K. Raf. Behalve de vissers uit Urk zijn er nog 2 vissers uit Enkhui zen en 1 uit Amersfoort aan boord. Onder de vissers bevinden zich 3 nieuwelingen, die hun op leiding in Argentinië zullen vol tooien. De heer Bakker vertelde, dat de Nederlandse vissers in contact zijn gekomen met de Belgische rederij „Flandria", door bemidde ling van de genaturaliseerde Ne derlander L. Scigalsky, specialist in haringdrogerij en haringrokerij De Urker vissers emigreren voor al omdat zij vrezen, dat hun be staanszekerheid door de overbe- vissing der Noordzee in gevaar komt en ook omdat zij zich niet in staat gevoelen de grote kapi taalkrachtige rederijen te becon curreren. De drooglegging van de Zuiderzee is een harde klap voor hen geweest. Behalve de eigenlijke vissers be vindt zich nog een 60-tal Neder landers aan boord der onder Ar gentijnse vlag varende schepen. Het betreft hier personen, die werkzaam zullen zijn in de roke rij, de conservenfabriek en de vismeelfabriek.'die door de rede rij „Flandria" te Mar del Plata geëxploiteerd zal worden. Onder hen bevinden zich verscheidene gezinnen. De Nederlandse emigranten zijn hoopvol gestemd. Zij heibben veel vertrouwen in hun raadsman, de heer Scigalsky, en er heerst een prettige verstandhouding met de Belgische emigranten, waarvan sommigen reeds in Argentinië verbleven. Volgens de van in Ar gentinië verblijvende vissers ont vangen berichten, is de toestand daar de laatste maanden nog gun stiger geworden. Het feit, dat in Argentinië 2 vleesloze dagen per week werden ingesteld, is voor de emigranten ook zeer aanmoe digend. Maatregelen zijn intussen ge troffen om aan de in Nederland blijvende gezinnen der vissers via de burgemeester van Urk het in Argentinië verdiende loon over te maken. Men heeft de vissers bovendien een goede woongele genheid in Mar del Plata toege zegd. Het contract met de rederij „Flandria" is geldig voor één jaar. Hierna kan het verlengd worden tot drie jaar. De Nederlandse emigranten hebben Zaterdag en Zondag be zoek gehad van familieleden en hebben, omdat het vertrek werd uitgesteld, nog ruimschoots ge legenheid gehad op oud-Holland se wijze afscheid te nemen. De heer Scigalsky zal eerst de volgende maand naar Mar del Plata vertrekken, waar hij de lei ding van de drogerij en rokerij op zich zal nemen. Belgisch vissersvaartuig gezonken. Het Belgische vissersvaartuig „O. 786: Chritiane" behorende tot het konvooi waarmede Belgische en Nederlandse vissersgezinnen op weg zijn naar Argentinië, is ter hoogte van Grevelingen ge zonken. Het betreft een der klein ste schepen van het in totaal vaartuigen tellende en onder Ar gentijnse vlag varende convooi. Aan boord bevonden zich slechts de 50-jarige Nederlandse kapitein Maarten Ruiter uit Urk, diens zoon en zekere Van Rooy uit Den Haag. De ondergang van het schip het zonk gistermiddag tussen 15 en 16 uur zou vol gens de rederij te wijten zijn aan sterke zeegang. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor en de zich aan boord bevindende bemanning werd door een der an dere schepen overgenomen. Naar de rederij bevestigde zijn alle schepen vóór hun vertrek op zee waardigheid onderzocht. De reis wordt voortgezet naar Teneriffe (Canarische eilanden), dat de eerste aanloophaven van het con vooi is. De regering heeft besloten de werkloosheidswet 1 Juli 1952 in werking te doen treden. Over een) aantal uitvoerings maatregelen zal nog 't advies van de sociaal-economische raad wor den gevraagd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache son, is van plan Donderdag naar Europa te vertrekken met het oog op de algemene vergadering van de V. N. te Parijs en de bijeen komst van de Noordatlantische raad te Rome de volgende maand. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington deelde mee, dat minister Acheson geen plan nen heeft voor een bezoek aan W. Duitsland, maar dat hij te Parijs een onderhoud zal hebben met de Amerikaanse hoge commissaris voor W.-Duitsland over Duitse vraagstukken. Het commando der Verenigde luchtmacht noemde het gevecht een der zwaarste in de Koreaanse oorlog. Superforten bombardeerden het vliegveld te Namsi toen de „Migs" hen en( de begeleidende jachtvlieg tuigen aanvielen. Superforten, „Sa fere Jets", „Thunderjets" en „Shooting Stars" wierpen zich in de strijd. Een Superfort stortte in zee, nadat de bemanning met de para chutes er uit was gesprongen. Schepen, en vliegtuigen snelden te hulp. Andere Superforteni die werden geraakt, landden op een basis van de Ver. Naties. Volgens een raming van het 8e leger zijn in de 'week eindigend op 19 October 22.000 communisten gedood en 6000 gewond. In deze periode werden 1275 communisten krijgsgevangen ge maakt. De strijd tussen de commu nistische en geallieerde lucht machten boven Korea. Aan de chef van de generale staf der Amerikaanse lucht macht, generaal Hoyt Vanden- berg, is Dinsdag op een perscon ferentie onder meer de vraag ge steld of Russen de vliegtuigen besturen, die de Chinese commu nisten boven Korea gebruiken en waarop hun kentekenen zijn aan gebracht. „De „M.I.G.'s" worden door Russisch sprekende perso nen bestuurd", antwoordde gene raal Vandenberg. „Een ieder kan zijn eigen conclusies uit mijn mededeling trekken". Omtrent de resultaten van de strijd tussen de Amerikaanse en de in de Sowjet-Unie vervaardig de straaljagers zeicte Vanden berg: „Van de vijftien geleverde gevechten winnen wij er veertien en verliezen er één". Hij voegde hieraan toe: „Over het geheel genomen zijn de ver liezen der geallieerde luchtmacht boven Korea gering, gezien de grote steun die wij aan de grond strijdkrachten verlenen door de vijandelijke troepen aan het front vanaf geringe hoogte te bombar deren en te mitrailleren". Bij een luchtgevecht boven Ko rea zijn 14 tot 17 Noordelijke „Migs" vernietigd of beschadigd. Verklaring van generaal Ridgway. Ter gelegenheid van de Dag der V. N„ heeft de opperbevelhebber van ,de Ver. Naties in Korea, ge neraal Ridgway, een verklaring ■uitgegeven. Hierin zei hij o.m., dat de V. N. tegenover problemen zijn komen te staan, voor de oplossing waar van zij nooit zijn gesticht. „Zoals er zijn, die getraeht 1 reb ben de belofte van de V Ni te ver woesten, zo zijn er geweest, die te l'oht vvanhopeni", aldus de verkla ring. Ridgway haalde de actie van de V. N. in Korea aan en voorspelde het uiteindelijk slagen van de we reldorganisatie. Communistische delegatie ge wijzigd. Terwijl gewacht wordt op rati ficatie van de overeenkomst inza ke de neutrale zones deelde Ra dio-Peking in een uitzending mee, dat 2 leden van de commu nistische delegatie zijn vervangen. Er werd geen reden voor de vervanging gegeven:. Vervangen zijn de Chinese ge neraal Toen Hoea (door generaal Pien Wang-Woe) en de Noordko- reaanse generaal Tsjangpjoeng (door generaal Tsjeng Tou-Koen). "Mededeling van de Amerikaan se luchtmacht. Ecu woordvoerder van de 'Ame rikaanse luchtmacht heeift op een persconferentie te Washington verklaard, dat de Noordelijken meer dan 1300 vliegtuigen, (waar van de helft met straalaandrijving, ten N. van de Jaloe hebber». !De Jaloe vormt de grens tuslsen Korea en Mandsjoerije. De sterkte van de luchtmacht der Noordelijken was gestadig toegenomen ondanks verliezen. Sedert 30 Juni waren 90 straal vliegtuigen vernietigd of waar schijnlijk vernietigd en 204 be schadigd. Thans is bekend geworden, dat generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs op 5 Oct. na zijn te rugkeer van een inspectietocht in Korea heeft verklaard, dat de luclitoperaties der Verbendenen de Noordelijken elke maand 700 auto's kosten. Hij zei, dat zoveel voer tuigen werden waargenomen op de wegen, omdat de meeste spoorlij nen in N.-Korea waren vernietigd. Volgens de Amerikaanse lucht macht zijn de Noordelijken door de vliegtuigen der Verbondenen in de periode van 30 Juni tot 15 Octo ber de volgende verliezen toege bracht Vernietigde of beschadigde voertuigen: 28.990; vernietigde of beschadigde locomotieven: 173; spoorwegrijtuigen6300tunnels 120; bruggen: 751; gebouwen: 16.356; tanks-: 62; persoonlijke slachtoffers: 7800. In deze periode verloren de Mer- bcadenen) 53 vliegtuigen, waarvan 10 bij luchtgevechten. Hierin kijn geen cijfers van ma rine-vliegtuigen begrepen. Sowjet-vliegers in Moekden? Volgens het persbureau China Union Press" zijn in Mandsjoe rije 300 jachtvliegers op vracht auto's uit Siberië aangekomes- De piloten zouden volgens het bericht binnenkort actieve dienst in Korea doen. Bij een boring, die de Neder landse aardoliemaatschappij op het ogenblik uitvoert in de om geving van Beilen, heeft men m>- als dat reeds bij andere boringen in Drenthe het geval was, qp- nieuw een zoutlaag aangeboord. President Truman heeft de rei zende ambassadeur Jessup be noemd tot lid van de Amerikaan se delegatie voor de algemene vergadering der V. N., die in Nov. te Parij-s wordt gehouden. iZoals bekend is had de subcom missie van de Senaat voor de bui tenlandse betrekkingen zich met 3 tegen 2 stemmen tegen een! be noeming van Jessup verklaard na een fel debat over Jessups opvat ting inzake de Amerikaanse poli tiek in het Verre Oosten. De Senaat heeft 9 andere be noemingen van delegatieleden door de president goedgekeurd, doch nam voor de verdaging van de vergadering geen beslissing over de benoeming van Jessup. Naar aanleiding van een door de KNAC ingediend adres, heeft de minister van Verkeer meege deeld, dat van de invoering van de kentekenregeling voor brom fietsen zoals thans in het wegen verkeersreglement is bepaald, we gens de daaraan verbonden hoge kosten zal moeten worden afge zien. Een nieuwe regeling voor de bromfietsen is thans :'a een, verge vorderd stadium van voorberei ding. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat een door ra ketten aangedreven l-pcrssodns hef schroef vliegtuig gereeu ge maakt wordt voor een proef vlucht. Volgens de verklaring bena dert de zeer kleine machine dich ter dan ooit het denkbeeld uit gewerkt in beeldverhalen om een man, uitgerust met op zijn rug bevestigde raketten, de ruim te in te schieten. De Britse conservatieve leider Winston Churchill heeft in een verkiezingsrede verklaard, dat de groeiende hoop om tot een ,,prae- tische overeenkomst" met de Sowjet-Unie te komen nadelig zou worden beïnvloed door een terugkeer van de socialistische partij, welke afhankelijk zou zijn van een schijn-verzoening mefde „woelige linkervleugel onder lei ding van Bevan". „Zo ik in het openbare ieven blijf, is het omdat ik terecht of ten onrechte maar eerlijk geloof, dat ik een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren tot het voor komen van een derde wereldoor log en tot het nader brengen van een duurzame vredesovereen komst, waarnaar iedereen vurig verlangt", aldus Churchill. Aan de Noordkust van het eiland Guernsey is Dinsdag een mijnenveger aangespoeld, die se dert Maandagmorgen in Het Ka naal ronddreef. Door de hoge zee was men niet in staat geweest de boot, een hou ten mijnenveger van Amerikaans type te enteren. Ook werd geen antwoord van het schip vernomen, toen men het praaide. Volgens Lloyds te Londen be treft het hier een verouderd type, dat van een sleepbootkabel los sloeg. Dinsdag hebben in Beiroet Liba nese studenten een anti-Britse be toging gehouden. Zij trokken naar de Britse lega tie onder het roepen van leuzen tegen de „Amerikaanse pro-jood se" politiek en de Britse politiek in Egypte. Toen een student trachtte te verhinderen, dat een) Amerikaan een filmopname maakte van de demonstratie, vuurde de politie in de lucht. De demonstratie werd gehouden in verband met de dag van de Ver. Naties. Alle Belgische dagbladen wij den lange commentaren aan de beslissingen, die door de alge mene paritaire raad zijn geno men met betrekking tot de door de vakbonden gestelde eisen. Het conservatief katholieke blad „La Libre Belgique" is van oordeel, dal de loons- en pensioenverho gingen, waartoe werd besloten, noodlottige gevolgen zullen heb ben voor het land. Het blad meent, dat de natio nale paritaire raad zich overi gens rechten heeft toegeëigend, die slechts het parlement toeko men. „La Libre Belgique" besluit met de opmerking, dat de C.V.P. hard bezig is het programma van haar tegenstanders te verwezen lijken. Het katholieke blad „De Nieu we Gids" schrijft, dat hoewel men er zich over mag verheugen, dat een staking is voorkomen, men zich anderzijds moet afvragen of de verhoging der lonen niet onge daan zal worden gemaakt door nieuwe prijsstijgingen. Het blad wijst erop dat het Christelijke (katholieke) vakverbond de ei sen van het A.B.V.V. (socialis tisch) vrijwel geheel tot de zijne heeft gemaakt. Ook dit blad is van oordeel, dat de regering ver bintenissen is aangegaan tegen over de algemene paritaire raad, waartoe zij slechts na machtiging door het parlement had mogen besluiten. De regering heeft, al dus het blad, aan het paritaire karakter van de raad afbreuk gedaan door de werkgevers de loonsverhoging eenvoudig op te leggen. Het socialistische blad „Le Peuple" acht de genomen beslis sing een grote overwinning voor de arbeidersklasse. „Het voor naamste is, aldus het blad, dat men inziet dat de arbeidersklasse van heden niet dezelfde is als die van morgen en zij het recht heeft haar deel op te eisen als er grote winsten worden gemaakt". Ook het feit, dat de C.V.P.-regering met een conservatieve meerder heid de eisen der arbeiders vrij wel volledig heeft ingewilligd, acht „Le Peuple" verheugend. Het blad van het katholieke vakverbond „La Cité", schrjjft dat de overwinning der arbeiders een verloochening is van de po litiek die sommige leden der C.V.P.-regering voeren. Het conservatief katholieke blad „La Nation Beige" voorziet dat nu „de regering een neder laag heeft geleden, zij het ook op parlementair gelbied hard te ver duren zal krijgen in de komende zittingsperiode". Het Antwerpse liberale blad „Le Matin" schrijft, dat de rege ring zich op constitutioneel plan schuldig heeft gemaakt aan een flagrante geweldpleging. Zeer be langrijke politieke problemen voor een syndicaal forum te be handelen betekent, aldus het blad, het parlement zijn rol ont nemen en vluchten voor de ver antwoordelijkheid. Door deae handelwijze heeft de C.V.P. sneh zelf als regeringspartij veroor deeld". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Wisselende bewolking. Plaatselijk ochtendmist, overi gens wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gister. DONDERDAG 25 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 9.41 1(128 Terneuzen 10.16 11.03 Hansweert 10.56 11.43 Walsoorden 11.06 11.53 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 24 7.18 17.29 15.28 25 7.20 17.27 0.52 15.41 26 7.22 17.25 2.08 15.52 27 7.24 17.23 3.24 16.02

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1