Goederenvervoer met binnenschepen RECHTSZAKEN BINNENLANDS NIEUWS Atoomontploffing Nevada Het huis zonder sleutel in De vacature-Tuin in de Tweede Kamer Kinderzegelactie goed begonnen Pian-Schuman ondervind! tegenstand in België Verschenen is de memorie van twoordt op het voorlopig ver- ig der Eerste Kamer over het twerp van wet tot regeling ■or het vervoer van goederen ït binnenschepen. Met betrekking tot de opmer- ng van vele leden, dat ten oedigste dient te worden vast- steld, hoe groot de omvang van i vervoermiddelen in deze be- ijfstak moet zijn om in de to- le behoefte te kunnen voor- en, vestigt de minister er de indacht op, dat het wetsont- erp weliswaar de middelen in- iudt om een overcapaciteit deze zou bestaan te doen ■rdwijnen, doch dat in het bij— inder in het onderdeel wilde ïart, hetwelk quantitatief het elangrijkste is, de toestand in B achter ons liggende jaren dus- mig is geweest, dat deze niet de hondslag kan en mag leveren x)r de handtering van de des- ïtreffende bepalingen van het itwerp. Eerst nadat gebleken is, waar- >e het bedrijfsleven met de ten ienste gestelde middelen in raat is, dient te worden nage- aan, welke nadere maatregelen og getroffen dienen te worden. Het ligt dan ook in het voor- emen bij de inwerkingtreding an de wet aan alle schippers, ie op dat tijdstip aan de wilde aart deelnemen, een vergunning oor ongeregeld vervoer te doen erlenen. De minister stelt zich oor de opneming van een des- etreffende bepaling in de richt- jnen voor het vergunning- evend gezag te bevorderen. De minister vertrouwt, dat de ndernemers in de binnenvaart un medewerking zullen verle en aan een goede uitvoering an de in het ontwerp opgeno- ïen bepalingen. Hij wil hierbij og eens met nadruk verklaren, at hij veel waarde hecht aan de elf werkzaamheid der bedrijfs- enoten, voor wie, mits goed ge- rganiseerd, in het ontwerp mo- elijkheden zijn geschapen om elangrijke taken bij de uitvoe- ing van de wet van de overheid ver te nemen. Met betrekking tot de opmer- nigen over de duur der vergun ingen vestigt de minister er de andacht op, dat evenmin als ten anzien van de vrachtauto's voor e binnenschepen de levensduur en factor van beslissende in- loed voor de duur der vergun ing is. De vrees dat er voor de onder- ïemer bij een vergunningsduur ■an 10 iaar onvoldoende zeker- leid zou bestaan omtrent de 'raag of hij zijn bedrijf zal kun- ien voortzetten, kan de minister liet delen- In het algemeen zal het niet tan twijfel onderhevig zijn, dat ïe ondernemer, die zijn bedrijls- .•oering goed doet, voor verlen- •ing van zijn vergunning in aan- nerking komt. Slechts zij, wier >edrijfsvoering te wensen over- aat, lopen het gevaar hun ver- junningen niet verlengd te krij- *en. De oorzaak hiervan dient ;chter bij hen zelf te worden ge- '.ocht. Er behoeft bij de goede ondernemers op dit punt geen rrees te bestaan. Overigens verklaart de minis ter zich bereid te bevorderen, dat in de richtlijnen aan de ver gunning verlenende organen een bepaling wordt opgenomen, wel ke de bedoelde organen door dringt van het belang van con tinuïteit in de bedrijfstak. Van de opmerkingen, gewijd aan de vraag, of dit wetsontwerp al dan niet in strijd is met de Rijnvaartakte, heeft de minister met belangstelling kennis geno men. Zoals hij reeds bij de be handeling van het ontwerp in de Tweede Kamer heeft uiteenge zet, is er van strijd met de akte van Mannheim geen sprake. De vraag van verscheidene leden, hoe de Hoge Raad hierover zal oordelen, kan de minister niet beantwoorden. Ten aanzien van de opmerking inzake een discriminatie tussen Nederlandse en buitenlandse schippers wijst de minister er op, dat de Nederlandse schippers gebaat zijn bij het bereiken van gezonde verhoudingen binnen de vervoerstak- Deze verhoudingen zijn slechts te bereiken, indien de wettelijke bepalingen voor het gehele grondgebied gelijdelijk toepassing vinden. Zelfs indien het gevaar zou dreigen dat de verladers zich voor de transpor ten op de Rijn binnen Nederland gaan wenden tot buitenlandse schippers, dan nog zou zulks moeten worden aanvaard, aange zien enerzijds de eerbiediging van de akte van Mannheim en anderzijds het bereiken van ge zonde verhoudingen binnen de vervoerstak belangrijker moe ten worden geacht. Het heeft de minister tot vol doening gestemd, dat met in stemming is kennisgenomen van zijn toezegging, dat ten aanzien van het z-g. vletten in het haven gebied van Rotterdam ook voor de Nederlandse schippers volle dige vrijheid zal bestaan. Hoewel hij uiteraard een volgende be windsman niet kan binden, is hij van oordeel, dat het hier gaat om reeds lang in de Rotterdamse ha ven bestaande historisch gegroei de verhoudingen, een omstandig heid, die zonder twijfel niet aan de aandacht van een volgende bewindsman zal ontgaan. In de vacature-Tuin (Arb.) in de Tweede Kamer (de heer Tuin is burgemeester van Groningen geworden), heeft de voorzitter van het centraal stembureau be noemd verklaard de heer J. Roorda te Ter Apel. De heer Roorda is bestuurslid van de Nederlandse onderwijzers-vereni ging. Meer dan 200.000 kinderen, leerlingen van tal van scholen in het gehele land zijn thans op pad met de „orderboekjes" om bestel lingen te noteren op de kinder postzegels en prentbriefkaarten '51, die als ieder jaar worden ver kocht ten bate van alle instanties eni instituten, die zich de zorg hebben aangetrokken voor het Ne derlandse misdeelde kind. Elke Nederlander wordt zonder twijfel meer dan eens in de gele genheid gesteld mede de voortzet ting van dit werk te verzekeren. Met haar klas van de nieuwe Baamse school neemt ook prinses Irene actief aan deze verkoop actie deel. Het Nederlandse comité voor kinderzegels hoopt slechts, dat de Baarnse bevolking, wachtend op een bezoek van het prinsesje niet de kinderen/ die nu hun' „offerte" komen maken, zal teleurstellen. Door de Belgische mijnindus trie is een studie van de hand van de mijndirecteur Martens, gepubiceerd waarin stelling ge nomen wordt tegen het plan- Schuman. Deelneming van België aan het plan-Schuman zal vol gens Martens tot resultaat heb ben, dat de Belgische kolenin- dustrie in twee étappes uitge schakeld wordt: n.l. eerst gelei delijke sluiting van de minst ren dabele mijnen en vervolgens ver laging van de kolenproductie, die thans 28 millioen ton per jaar bedraagt tot 5 a 6 millioen ton. Martens acht het zeker, dat de Belgische kolenproductie bij deelneming van België aan het plan-Schuman met 75 procent zal dalen, hetgeen rampzalige gevolgen zou hebben voor de Belgische economie, die dan ge heel en al aan Duitsland overge leverd zou zijn. Volgens Martens zou Duitsland dan België's voor naamste kolenleverancier wor den en zou Duitsland op deze wijze zodanige troeven in handen krijgen, dat België van dit land afhankelijk zou worden. N.S.B.-JOURNALIST TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. De na zes jaar eigener bewe ging naar Nederland terugge keerde 28-jarige voormalige na- tionaal-socialistische journalist B. ter S. uit Amsterdam, die zich na de bevrijding aan zijn berechting door vlucht naar Frankrijk had onttrokken, is door de Amster damse rechtbank conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van twee jaar met levenslange ontzetting uit de openbare rechten. Deze verdachte had volgens ziin raadsman in Frankrijk de dochter van een Frans hoog leraar ontmoet, met wie hij in het huwelijk wilde treden. Dit was echter zonder de wettelijke Nederlandse bescheiden niet mo gelijk. Ter S- keerde terug naar Nederland en besloot zijn reke ning met de justitie te vereffe nen. Hij meldde zich vrijwillig. Hij werd door de rechter-com- missaris verhoord, doch in voor lopige hechtenis gesteld. Als 21-jarige „hoofdopsteller" van het weekblad ,,De Daad", voorts als jeugdredacteur van het weekblad „De Waag" en plaatsvervangend hoofdredacteur van de „Stormvlag" had hij di verse pro-Duitse artikelen ge schreven. RIJKSBUREAU ONTVING GEEN GELD VOOR „DUMP"- AUTO'S. m Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. "Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. ze verkocht waren het eigen dom van het rijksbureau bleven. De kopers betaalden de wagens aan het autobedrijf. Dit behoefde de rekening met het rijksbureau eerst later te vereffenen. „Dit is geen goed contact", zei de procureur, „het bevatte bo vendien tegenstrijdige bepalin gen. In feite kochten de autobe drijven de wagens van het rijks bureau en kregen ze niet in con signatie." Terecht stond de 42-jarige autotechnicus J. van H., eens directeur van een autobedrijf in Amsterdam, dat voor het rijks bureau van 1946 tot 1949 voor een totaal bedrag van ruim een kwart millioen auto's had ver kocht. Veel te laat ontdekte het rijksbureau, dat de vorderingen op dit bedrijf lang niet alle wer den voldaan. Bij navraag en on derzoek bleek, dat het geld niet meer aanwezig was. Getracht werd een afbetalingsregeling te treffen maar na de eerste ter mijn ging het bedrijf failliet. Op deze wijze werd het rijksbureau voor een bedrag van 135-000,- benadeeld. In Mei werd de directeur we gens verduistering gedagvaard, maar door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. De of ficier tekende hoger beroep aan, en thans diende de zaak in hoger beroep voor het Amsterdamse hof. Nadat zes getuigen waren ge- acker werd beschuldigd en waar voor hij door de Haagse recht bank tot twee maanden gevan genisstraf was veroordeeld. Van den B. die in Januari last had van honden op zijn erf, zou op 3 Januari rond het middaguur de reu van een zekere L. met een mes hebben gestoken, pogend het dier te castreren. De hond werd later zwaar gewond op de weg aangetroffen. Zowel voor de rechtbank als voor het hof ontkende Van den B. met klem ook maar iets met de mishandeling te maken te hebben gehad. Stille getuigen in de vorm van een mes en een broek, waarop bloedsporen waren aangetroffen, waren ter tafel gebracht. Een scheikundig onderzoek had uit gewezen dat de bloedsporen van de bewuste hond afkomstig wa ren. „Ik heb geen haar van het beest OPLICHTER GEARESTEERID Het is de recherche te Amster dam gelukt een man te arresteren, die zich, naar hij bekende, schul dig heeft gemaakt aan oplichting ten nadele van 2 tandtechnikers. Deze laatsten zijn enige tijd ge leden in aanraking geweest met de justitie en wegens het onbe voegd uitoefenen van het beroep van tandarts veroordeeld. De gearresteerde had hun aan geboden een spoedcursus te orga niseren, die henl uiteindelijk de be voegdheid zou verlenen om als tandarts op te treden. Deze cursus zou 5000 bij voor uitbetaling kosten. Per auto wer den reizen naar Utrecht gemaakt z.g. voor besprekingen met de be- trokkerj hoogleraren. De toekom stige studenten mochten zo werd hen) gezegd deze uiterst delicate besprekingen niet bij wonen. In werkelijkheid dronk de „wel doener" rustig in een café een kop koffie, terwijl de toekomstige stu denten vol spanning in de auto achterbleven. Van werkelijke be- prekicigen was geen sprake. ENGELSE STEWARD AANGEHOUDEN Maandag in alle vroegte hield een agent te Rotterdam 2 mannen aan, die op hun fiets ieder een cartonnen doos met 48 blikjes kof fie vervoerden. Het waren de 30-jarige bloemen- koopman A. den D. en de 29-ja- rige Engelse steward A. C., opva rende van het Engelse stoomschip „Hodder". De Engelse zeeman had de blik jes aan de bloemenkoopman gege ven en deze zou daarvoor bloem bollen leveren, aldus luidde hec verhaal van de bloemenlkoopman. FRAUDE ONTDEKT De centrale recherche te Am sterdam heeft een tiental ambte naren van het gemeentelijk ener giebedrijf gearresteerd. Het zijn magazijnbedienden en chauffeurs, die in vereniging waardevolle ma terialen uit de magazijnen hebben verduisterd en verkocht. Ook is 'n heler gearresteerd en vermoede lijk zullen er nog meer arrestaties volgen. Omtrent de fraude werd meege deeld, dat er meer materiaal werd uitgegeven dan op de bonnen stond vermeld. Het ging met zeer kleine hoe veelheden. zodat het aanvankelijk niet opviel en toch als normaal verval werd beschouwd. Van vals heid in geschrifte of geknoei in de administratie is dan ook niets ge bleken. De hoeveelheid materiaal die verduisterd is, is nog niet be kend. VECHTPARTIJEN IN HOOFDSTAD. DE levenslange ontzetting uit de rechten. Tegen hem was veer tien dagen geleden acht jaar ge- eist. Deze verdachte, wiens rol in dit drama geruime tijd onbekend is gebleven, werd in 1947 door het tribunaal te Amsterdam tot twee jaar internering veroor deeld, uitsluitend wegens zijn lidmaatschap van de S.S. Hij werd in de mijnen te werk ge steld, maar wist daaruit hetzelf de jaar nog te ontsnappen. Lan de rijkspolitie Zondagavond hebben zich twee ernstige vechtpartijen in de hoofdstad voorgedaan. Op de hoek van de Witte de Withstraat en de Van Kinsbergenstraat zijn twee mannen, die vermoedelijk wat veel gedronken hadden, slaags geraakt met het gevolg, dat de een in het ziekenhuis te recht kwam en de ander in een cel van het politiebureau. Twee opvarenden van hei En gelse schip „Swift" kregen in een café aan de Kattenburgergracnt ruzie. De een drukte de ander een bierglas in het gezicht, met het gevolg dat de laatste m zorg wekkende toestand naar een der ziekenhuizen moest worden ver voerd. De dader wist in de ver warring te ontkomen en kon nog niet gevonden worden. De politie is bezig hem te zoeken. KINDERVERLAMMING TE MEPPEL. Te Meppel is bij het driejarig dochtertje van de familie B. kin derverlamming geconstateerd. De kleine is in de barakken te Zwolle opgenomen. GO JARIG HUWELIJK. Zondag heeft het echtpaar MenseHubert in de Kinker straat te Amsterdam zijn 60- jarig huwelijksfeest gevierd. De heer Mense, die voorheen koet sier was bij de stadsreiniging, mag zich even als zijn echtgenote nog in een goede gezondheid ver- heugen. Namens het gemeentebestuur werd het bruidspaar door de heer H. de Vries, chef van het gemeentelijk inlichtingen/bureau geluk gewenst. Namens de ge meente bood de heer De Vries een grote taart en een enveloppe met inhoud aan. ge tijd maakte gekrenkt", zo verdedigde I jacht op hem, doch eerst in Aug. hoord, zeide de procureur-gene- De procureur-generaal bij het I raai, dat de verdachte als direc- Amsterdamse gerechtshof, mr. B. teur van het bedrijf bijzonder Kist, oefende critiek uit op de lichtvaardig en onverantwoorde- wijze, waarop het voormalige zaken had gedaan en het be- rijksbureau voor metalen vele drijf slecht -had bestuurd, maar vrachtwagens uit z.g. dumps via dat het zeer de vraag was, of hij autobedrijven aan afnemers heeft zich aan verduistering had schul- geleverd- Het rijksbureau ver- dig gemaakt. „Dat hangt af van strekte ze aan deze bedrijven de juridische vorm van het con- met de mededeling, dat ze tot tract, dat gesloten is bij de leve ring der wagens". Hij achtte het, gezien het onjuiste contact dat was opgemaakt, onmogelijk ver dachte wegens verduistering te veroordelen. Met de eis tot be vestiging van het vonnis van de rechtbank (vrijspraak) besloot hij zijn requisitoir. Het hof zal op 5 November uit spraak doen. Van den B. zich- I van 1950 liep hij in Den Haag, ,Maar geeft U dan een af- waar hij onder zijn eigen naam doende verklaring voor de bloed- werkzaam was in een garage, in sporen op Uw broek en mes", de val. verzocht de president. Thans zal hij eerst de straf, „Twee andere honden zijn in hem opgelegd door het tribunaal dezelfde toestand aangetroffen moeten ondergaan. Eerst daar omstreeks diezelfde tijd. Het is U na zal de straf van vijf jaar, die wel niet ten laste gelegd, maar hem nu is opgelegd, ingaan, het bewijs van dit weerzinwek- De verdachte was op 5 Mei kend misdrijf acht ik geleverd", 1945, als lid van de S.S.-freiwil- aldus concludeerde de procureur liger division landstorm Holland en hij verzocht het hof het von- gelegerd in een villa aan de Lom nis van de rechtbank te beves- 'ooklaan in Leersum betrokken tigen. bij de terreur, die een aantal De verdediger wenste wel S.S.-ers begonnen uit te oefenen, waarde te hechten aan de ont- nadat zij ontdekt hadden, dat een kenning van zijn cliënt en achtte hunner door de illegaliteit was het bewijs niet geleverd- Op deze geliquideerd. Drie B.S.-ers, Jhr. grond verzocht hij het hof Van R. W. de Beaufort uit Maarsber- den B. vrij te spreken en zo dit gen, D. van Rosmalen Nepveu uit college hiertoe niet zou kunnen Den Haag en D. J. Baron Van besluiten, alsnog een psychia- Lijnden uit Zeeland werden met trisch rapport over hem te laten de vrijheid in het zicht zonder uitbrengen. vorm van proces op straat dood- Het hof zal over 14 dagen uit- geschoten. spraak doen. DRAMA OP BEVRIJDINGS DAG TE LEERSUM. Voormalig S.S.-er tot vijf jaar veroordeeld. DIEREN MISHANDELD? De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend ge maakt, dat op het proefterrein „Jucca Flat" de jongste atoom kern-ontploffing tot stand is ge bracht. De explosie was niet zichtbaar en werd ook niet gevoeld te Las Vegas, 120 km van het proefter rein verwijderd. In een verklaring van de com missie voor atoomenergie wordt alleen gezegd, dat een van de ex plosies, welke door de commissie op 28 Augustus werd aangekon digd, gisteren in Nevada tot stand is gekomen. Een woordvoerder van de com missie heeft verklaard, dat de ont ploffing van de top van een onge veer 30 meter hoge stalen toren af tot sitand werd gebracht. Dit was de eerste explosie van een reeks' waarbij voor het eerst troepen werden gebruikt. Het betreft hier het beproeven van de jongste Amerikaanse tactische atoomwa pens om na te gaan of deze met succes kunnen worden gebruikt ter ondersteuning van landstiijd krachten. De explosie geschiedde juist op het ogenblik, dat de zon stralend achter de bergen op kwam. Het is mogelijk, dat waarne mers mede hierdoor geen fel licht hebben waargenomen van de ont ploffing. Btj vorige proeven in Nevada was een schitterend schijnsel van hon derden/ mijl ver te zien. Het ont breken van een lichtflits zou een aanduiding -kunnen zijn, dat men ditmaal te maken heeft met een waarvan de 72-jarige A. van den B. uit Pijn- „Een weerzinwekkend misdrijf kleiner atoomwapen. Het tot ont- nQemde de pr0Cureur-generaal ploffing gebrachte voorwerp was R gerechtshof de die aan de toren bevestigd. Uit een en reJnmishandelingi ander zou kunnen worden afge leid, dat dit voorwerp eenminia tuur-atoombom is geweest. Volgens een waarnemer te Cac tus Springs, ongeveer 55 km van bet proefterrein, zou toch even 'n lichtflits zijn waargenomen Reuter meld tthans, dat voor zover bekend, geen troepen zjjn betrokken geweest bij deze eerste ontploffing. Ongeveer 5000 man bevonden zich in het kamp in af wachting van manoeuvres met atoomwapens. Men veronderstelt, dat de eer- Aan V. was voorts nog ten laste gelegd, dat hij op dezelfde dag in de villa van de 74-jarige J. Staal in Leersum met nog andere S.S.-ers was binnenge drongen en des middags alles van enige waarde uit het huis De 28-jarige voormalige S.S.-er geroofd had. I. J. V., uit Amsterdam, die een hoofdrol heeft gespeeld in het drama op de bevrijdingsdag in Mei 1945 te Leersum, is Maan dagmorgen door de Bijzondere I Strafkamer van de Amsterdamse Arrondissements-Rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van vijf jaar met 1 INWONER VAN JUTPHAAS TE AMSTERDAM AANGEHOUDEN De politie te Amsterdam heeft een 22-jarige vloerenlegger uit Jutphaas aangehouden onder verdenking van diefstal met ge weldpleging. Zaterdagavond omstreeks tien uur vervoegde de man zich aan een woning in de Oude Kennis- steeg, waar een koopman in hor loges woont. De jongeman had deze koopman reeds zakelijk ont moet en was dus een bekende. De kooman was echter niet thuis, maar wel zijn 47-jarige vrouw, waarmede de jongeman aan tafel ging zitten praten. Na enige tijd vroeg hij de vrouw een glas wa ter, dat zij voor hem uit de keu ken ging halen. Het gesprek werd voortgezet en na enige tijd had de jongeman wederom dorst. Ditmaal ging hij echter zelf naar de keuken, liep achter de vrouw langs en deed onverwachts zijn shawl om haar hals en trok deze stevig aan. De vrouw raakte versuft, viel van haar stoel, daarbij allerlei dingen, die op tafel stonden in haar val meeslepend. Een buurman beneden, door het geluid gealarmeerd ging naar boven en ontmoette op de trap de jongeman, die nadat de vrouw was gevallen, van een buffet, zes nieuwe horloges, ter waarde van 180, had weggegrist. De jonge man rende de straat op, achter volgd door de buurman. Deze laatste zag de vluchteling een huis in de Warmoestraat binnen schieten, waarop hij de achter volging staakte en naar zijn wo ning terugkeerde. Daar was de politie verschenen, die zich op door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 107) (Nadruk verboden). Jennison glimlachte, maar er ste explosie bedoeld was om meer was haat jn zyn lachje. En in te weten te komen over radio-acti- john Quincy's hart, gewoonlijk viteit en wellicht de uitwerking er ZQ zacht en beschaafd, was ook van op dieren. haat, toen hij deze man aankeek. Volgens een niet-officiële schat- dacht aan Jennison, die met ting is de ontploffing van gisteren hem mee de loopplank afliep op de 20ste, die tot dusver tot stand die morgen, toen zij aan land is gebracht) 18 door. de Ver. Sta- gingen; Jennison, die zijn arm ten en 2 door de Sowjet-Unie. orp Barbara heensloeg, toen zij In een bericht uit Heidelberg wankelde onder de slag- Hij wordt gezegd, dat alle Ameri- dacht aan de schoten; aan de kaanse militairen en' civiele func-1 roodharige, die er op los beukte tionarissen in Europa kaarten -n die rode kamer. Nu, hij moest zullen ontvangen, die aanwijzingen weer vechten. Geen ontkomen bevatten omtrent bescherming bij aan. De sirene van de „President aanvallen met atoombommen. Deze kaarten zijn van zodanig formaat, dat men/ ze gemakkelijk bij zich kan steken. Aan de ene zijde staan aanwijzingen, hoe te handelen bij een aanval met Tyler" gilde een scherpe waar schuwing. „Er uit", zei Jennison tussen zijn tanden. „Ik ga mee tot de loopplank Hij hield op, het drong tot hem atoombommen, aan de andere zij- door, dat dit plan grote bezwa de wordt een beschrijvng gegeven ren opleverde. Zijn rechterhand van de uitwerking van. een in de ging vlug naar zijn zak- Door een lucht ontploffende atoombom. ingeving greep John Quincy de waterkaraf en gooide hem die naar het hoofd. Jennison bukte; de karaf ging door een van de ruiten. Het gerinkel van glas scherven klonk door de nacht, maar niemand verscheen. John Quincy zag Jennison op hem toe- sDringen met iets blinkends in de hand. Hij ging terzijde, wierp zich op de rug van de man en dwong hem op de knieën te val len. Hij greep de pols van Jen- nison's rechterhand, die de auto matische revolver vasthield, ste vig aan. Een ogenblik bleven zij in die houding, en toen begon Jennison langzaam op te staan. De hand met de revolver pro beerde zich los te werken. Met opeengeklemde tanden trachtte John Quincy hem vast te houden. Maar hij had nu te doen met een krachtiger tegenstander dan de roodharige; hij was de zwakste. Dat besef maakte hem ellendig. Jennison was nu op de been, zijn rechterhand bijna vrij. Nog een ogenblik en dan, vroeg John. Qunicy zich af? Deze man had geen plan om hem aan wal te laten gaan; hij was van plan veranderd op het ogenblik, dat hij het onder woorden bracht. Een dof schot, en later in de nacht, als het schip eenmaal in volle zee was John Quincy dacht aan Boston, aan zijn moe der. Hij verzamelde al zijn kracht voor een laatste, wanho pige poging om zijn greep te her nieuwen. Een kalm, ivoorachtig gezicht verscheen plotseling aan -het ge broken venster. Een arm met een wapen werd door de verbrijzelde ruit gestoken. „Geef uw vuurwapen over, meneer Jennison", beval Charlie Chan, „of ik zal gedwongen zijn een noodlottige opening te ma ken in een edel orgaan, dat u toe behoort." Jennison's revolver viel op de grond, en John Quincy wankelde achteruit tegen de kooi. Op dat ogenblik ging de deur open en Hallet, gevolgd door de speurder Spencer kwam binnen. .Hallo, Winterslip, wat doe je hier?" zei de kapitein. Hij duw de een papier in een zak van de Ulster. Kom mee, Jennison", zei hij. „We hebben je nodig." Slap volgde John Quincy hen. Buiten de hut kwam Chan bij hen. Bij de loopplank stond Hal- let stil. „Even wachten op Hep- worth", zei hij. John Quincy legde de hand op Chan's schouder. „Charlie, hoe kan ik je ooit genoeg bedanken? Je hebt mijn leven gered." Chan boog. „Mijn eigen genoe gen is niet onder woorden te brengen. Ik heb weieens hier en daar een leven gered, maar nooit tevoren een, dat zijn begin had in de beschaafde stad Boston- Al tijd een gelukkige bijzonderheid op de gouden rol der herinne ring." Daar kwam Hepworth. „Het is in orde", zei hij. „De kapitein heeft toegestemd om de afvaart een uur uit te stellen. Ik ga mee naar het bureau." Op de loopplank wendde Chan zich tot John Quincy. „Hartelijk sprekend voor mezelf, wens ik uw dapperheid geluk- Het is dui delijk, dat u deze Jennison be sprongen hebt in krachtige en triomferende stemming des har ten. Maar hij zou u ondergeduwd hebben. Hij zou overwonnen heb ben. En waarom? Het antwoord is: zulke machtige polsgewrich ten." „Het is een goed zwemmer, nietwaar?" zei John Quincy. Chan keek hem scherp aan. „Niemand zal u voor een dwaas aanzien. Tien jaar geleden was deze Jennison kampioenzwem mer van Hawaii. Ik onttrek dit aan obde sportberichten uit de bladen van Honolulu. Maar hij hebben hier niet veel in het wa ter geweest, de laatste tijd. Om de waarheid verder te volgen niet sedert de nacht waarin hij Dan Winterslip heeft vermoord. (Wordt vervolgd-) haar beurt naar het huis in de Warmoestraat begaf en op het dak de jongeman, die zich daar had verstopt, arresteerde, met de horloges nog in zijn zak. De jon geman zal voor de officier van justitie worden geleid. GOEDE VANGST VAN RIJKSPOLITIE. De groep Uitgeest van de rijkspolitie blijkt met de inreke ning van 2 inbrekers, Vrijdag avond j.l. een goede vangst te hebben gedaan. Na een inbraak in een woon huis te Uitgeest op die avond hebben enkele agenten terstond de daders achtervolgd en tussen Heemskerk en Beverwijk wisten zij de hand te leggen op de 27- jarige acrobaat Z. en de 36-jarige cartonnagewerker R. Bij nader verhoor is gebleken dat beide mannen een reeks van c.a. 40 inbraken in tal van plaat sen, over het gehele land ver spreid, hebben gepleegd. Zij wor den thans voor de officier van justitie te Alkmaar geleid en in het huis van bewaring aldaar ingesloten. BELGISCHE AUTO REED TEGEN LICHTMAST. Een Belgische personenauto is Zondagavond op de Marathon- weg te Rotterdam tegen een lichtmast gereden, doordat een andere Belgische auto inhaalde en plotseling naar rechts uit week. De eerste auto moest toen ook naar rechts. De bestuurder, de 29-jarige barman J. G. Beöger uit Antwerpen remde en zijn wa gen gleed tegen de lichtmast. Beöger liep een wond en een buil boven het linkeroog op een kreeg glassplinters in de neus. Zijn vrouw, de 42-jarige B- C- Beöger- Bogaets kreeg kneuzingen aan de rechterzijde van het gelaat en een lichte hersenschudding. Op de achterbank zat haar zuster, de 41-jarige C. Bogaerts, eveneens uit Antwerpen. Zij liep een ge kneusde kin op en verloor een tand. Zij werden naar het Zui derziekenhuis vervoerd en mevr. Beöger moest worden opgeno men. De auto werd aan de lin- kervoorzijde geheel in elkaar ge deukt en de lichtmast werd zwaar beschadigd. SCHAKING. Te Amsterdam zijn gearres teerd het 19-jarig meisje S. uit Voorburg (door de kinderpolitie) en de Hagenaar v. d- B. Deze laatste wordt beschuldigd van schaking. Beiden zijn op trans port naar Voorburg gesteld. OUDE MAN OVERVALLEN. Zaterdagavond is, naar de poli tie eerst thans mededeelt, op een 68-jarige kweker, die aan de Ringspoordijk bij de Amstel- venseweg te Amsterdam woonde, vermoedelijk een aanval ge pleegd. De eventuële aanvaller is, gebruik makende van de duister nis, ontvlucht zonder enige buit- De gehele Zondag is de politie met het onderzoek bezig geweest en er zijn punten naar voren ge komen, die deze zaak nogal raad selachtig maken. De overvallene toonde de politie een groot en zwaar stuk hout, waarmede hij geslagen zou zijn. Maar zijn ver wondingen zijn van zo lichte aard, dat het de politie twijfel achtig voorkomt of hij inderdaad met dit zware stuk hout geslagen is. Bovendien is de man zeer arm. Het is nauwelijks aan te nemen, dat iemand, die op roof uit was, deze man zou hebben gekozen voor een overval. Het is dan ook volgens de politie niet uitgesloten dat andere motieven een rol hebben gespeeld. Welke deze zijn is op het ogenblik, han gende het onderzoek, nog niet duidelijk. AUTODIEVEN GEPAKT. De gemeente-politie van Roer mond heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag drie Helder se jongelui van resp. 18, 19 en 20 jaar aangehouden, die met een gestolen auto, afkomstig uit Weert, met grote snelheid door de stad reden. Bij onderzoek bleek, dat de hand was gelegd op een drietal Helderse ingezete nen, die sinds enige dagen door het gehele politie apparaat uit de kop van Noord-Holland werd ge zocht wegens het stelen van vijf auto's en wegens poging tot doodslag op leden van de Hel derse gemeentepolitie en de rijkspolitie uit Breezand. Donder dagavond hadden zij twee auto's uit autoboxen te Den Helder ge stolen. Deze wagens werden des nachts zwaar beschadigd in de omgeving van Den Helder terug gevonden. Blijkbaar hadden de dieven argwaan gekregen omdat zij een verzoek hadden gekregen van de Helderse politie zich op het [bureau te vervoegen. Zij hebben nadien Vrijdagavond in gebroken in 'n vispakhuis, waar zij een vrachtauto, geladen met vis, stalen. Zij zijn daarmee van door gegaan. De rijkspolitie van Breezand, die hen trachtte tegen te houden, moest ijlings uit de weg gaan oim aan een aanrijding te ontsnappen. De visauto is Zaterdagmorgen ergens in de Beemster terugge vonden. Later op de dag bleek. dat het drietal in Hoorn een andere visauto had gestolen en daarmee naar het Zuiden was gereden. Aangezien het vermoe den bestond, dat zij naar België zouden trachten uit te wijken, werd de grenspolitie gewaar schuwd. Zaterdagnacht heeft de politie te Roermond hen met een gestolen auto uit Weert aange troffen. De visauto uit Hoorn is later onbeheerd in de omge ving van Weert teruggevonden. Het drietal, J. R„ P. J. en P--O-, is op transport gesteld naar Den Helder.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2