van hel Verscherping Engels-Egyptisch conflict De Engelse luchtmacht hij Suez De ondertekeningsbijeenkomst te Panmoendjon Afschuwelijk drama in Den Haag Mevrouw Den Ouden ontving de „Silver Star18 Het Perzische oliegeschii DINSDAG 23 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1865. - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De toestand in Korea Nieuwe vorderingen der Verbonden troepen WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Oct. 23 7.17 17.31 23.37 15.12 24 7.18 17.29 15.28 25 7.20 17.27 0.52 15.41 26 7.22 17.25 2.08 15.52 27 7.24 17.23 3.24 16.02 Aardbeving op Formosa Amerikaanse protestanten protesteren Ministers op jacht Haar echtgenoot posthuum onderscheiden Amerikaanse versterkingen naar Malta J)e kapper met hel aparte cachet^ Njeuwa atoomontploffing in de Sowjet-Unie De verkiezingen in Argentinië Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwabaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cerJ iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum f advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, óf: Ad." Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties to.t 's namiddags 2 mj Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 u.tr Veiligheidsmaatregelen wegverkeer. Op de weg van Cairo naar Suez, 90 km ten O. van Cairo en 43 km ten Z. van Fayid, hebben dè Britten met behulp van tanks een wegversperring gemaakt. Bagelijks passeert een groot aantal Egyptische vrachtauto's met ruwe olie en kerosine deze weg van Suez naar Cairo. (Ben zine wordt door een pijpleiding van Suez naar Cairo gepompt.) Zaadag werden de auto's aange houden en teruggezonden (de volle naar Suez, de lege naar Cairo, doch Maandag kon het volkeer de weg normaal volgen). Alle treinen en voertuigen in de kanaalzone worden door Brit se soldaten onderzocht. „Wij kij ken uit naar verborgen wapens ert wij hebben een aantal onge wenste personen teruggezonden, do«h nog geen wapens gevonden" aldps een Britse woordvoerder. AF.P. meldt uit Cairo, dat de directie van de spoorwegen heeft bepaald, dat geen kaartjes voor de kanaalzone meer mogen wor den verkocht. Reizigers kunnen sleahts tot Zagazig, één van de belangrijkste steden in de Nijl- delte, reizen. Het gehele spoor wegverkeer tussen Cairo en Is- mafiia, Port Said en Suez is ver broken. Ook weigeren de spoor wegen voor de kanaalzone be stemde goederen aan te nemen. Engeland samen. trekt troepen Het overbrengen van 3500 man schappen luchtlandingstroepen van Cyprus naar de Suez-zone, is thans voltooid, zo heeft 'n woord voerder van het Britse ministerie van Luchtvaart medegedeeld. Twee escadrilles van de RAF. zijn uit Engeland naar het hoofd kwartier in de zone overge bracht. ÖP de „Empress of Australië zijn enige escadrons anti-lucht- maehttroepen overgebracht. Vliegtuigen patrouilleren boven het gebied. Twee regimenten lichte lucht doelartillerie zijn Zondag per vliegtuig te Port Said aangeko men, zo verklaarde gisteren een woordvoerder van de R.A.F. Meer dan 1000 man van het eerste bataljon van het „Ches- shire"-regiment en de laatste groepen van de 16de onafhanke lijke luchtlandingsbrigade zijn Vrijdagavond uit Cyprus naar de Suez-kanaalzone overgebracht, aldus gewoonlijk betrouwbare kringen te Nicosia. Het grootste deel van de lucht- landingsbrigade kwam Woensdag in Fayid, het Britse legerhoofd kwartier, aan. \Jerscheidene eenheden van de Britse marine zijn uit La Valetta naar de kanaalzone vertrokken. In een officieel communiqué, dat te Nicosia werd uitgegeven, wordt verklaard, dat „eenheden van de tweede infanterie-brigade begonnen zijn via de lucht en over zee uit Cyprus te vertrek ken. Dit is slechts een tijdelijke maatregel." Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Luchtvaart heeft gisteren medegedeeld, dat de naaste toekomst ongeveer 3000 man de 19de infanterie-bri gade door de R.A.F. uit Engoiand naar de Suez-kanaalzone zuilen worden overgebracht. Egypte en de Soedan. De Egyptische regering heeft besloten het bureau voor de' Soe dan te Cairo te sluiten en het hoofd van het bureau, Haselden, naar Khartoem terug te zenden- Haselden was verbindingsoffi- sr tussen de gouverneur-gene raal van de Soedan en de Egyp tische regering. Hij verstrekte visa voor de Soedan. Vrijdag is de stafofficier van de Egyptische troepen in de Soe dan en de hoofdcontroleur aldaar van het Egyptische onderwijs verzocht voor het ogenblik niet naar Khartoem terug te keren. Volgens A.F-P. zou het hier een tegenmaatregel betreffen. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen te Cairo bespreekt de Egyptische regering de positie van de gouverneur-generaal van de Soedan en zal zij misschien de zaak voor de Veiligheidsraad brengen. In deze kringen verwacht men, dat de Egyptische regering bin nenkort de „afschaffing" van de post van gouverneur-generaal zai aankondigen. De gouverneur-generaal regeeil de Soedan namens Engeland en Egypte. Hij wordt benoemd door koning Faroek op voordracht van Engeland. De huidige gouver neur-generaal is sir Robert Howe. Egyptische radio-boodschap onderschept. Britse troepen in Khartoem werden Zaterdag gealarmeerd nadat een Egyptische radiobood schap aan de Egyptische strijd krachten toevallig was onder schept, zo werd gisteren uit be trouwbare bron vernomen. De boodschap instrueerde het Egyp tische granizoen te Khartoem, de gouverneur, sir Robert Howe, ge vangen te nemen. Volgens ge noemde bron werden na de on derschepping van de ongecodeer de boodschap Britse troepen ge alarmeerd en de wachten rond het paleis versterkt. Het Egyp tische garnizoen had echter geen poging gedaan om de instructies uit te voeren. Er werden ook geen incidenten gemeld. Het gouverneurschap van de Soedan. Engeland zal een eventuële stap van Egypte tot afschaffing van de post van gouverneur- generaal van de Soedan niet er kennen, zo wordt van gezagheb bende zijde te Londen meege deeld. Be scheepvaart in het Suezk anaal. Een Britse militaire woord voerder te Cairo heeft verklaard, dat de Britse marine de scheep vaart in de haven van Suez re gelt „daar de Egyptische autori teiten opgehouden hebben zulks te doen". De Britse marine bemoeit zich niet met het verkeer door het Suezkanaal. Een Britse militaire woord voerder noemde de toestand te Suez „nog steeds enigszins ver ward". In Port Said was de toe stand weer normaal. Britse mili taire goederen werden daar op normale wijze ingeklaard- Egypte protesteert bij Engeland. Egypte heeft Maandag bij En geland geprotesteerd tegen nieuwe provocaties en daden van opzettelijke agressie" dooi de Eritse strijdkrachten in de kanaalzone. Egypte stelt in de nota de Brit se militaire autoriteiten verant woordelijk voor de dood van een Egyptisch soldaat, Zaterdag te Port Said. In de nota wordt voorts ge zegd dat Britse soldaten in een vrachtauto Zaterdag hebben ge tracht een kamp van het Egyp- tische leger te Port Said binnen te rijden. Een schilwacht werd neergeschoten. Hij overleed kort na opneming in een ziekenhuis. Volgens de nota zijn meer van dergelijke incidenten voorgeko men. Egypte en de commu nistische landen. De Egyptische Staatsomroep heeft in de Arabische uitzending van Zondag een belangrijke plaats ingeruimd aan een artikel in het Sowjet-Russische blad „Izwestia", waarin de „nationale aanspraken van Egypte" gesteund worden. Ook de verklaring van radio-Peking, waarin aan Egypte de steun van het Chinese volk wordt toegezegd, werd omgeroe- pen. Zaterdagavond stond in het blad „All Misri" een artikel, waarin een niet-aanvalspact met de Sowjet-Unie wordt voorge steld. Het linkse blad „All Kateb" heeft reeds een actieve campag ne in deze richting gevoerd. Wervingsactie voor „vecht- groepen". Tengevolge van het ingrijpen van de politie bij een wervings actie voor „vechtgroeptn" te Cairo zijn vijf personen gewond. Verschillende arrestaties werden verricht. De „AllisjteraKija", de uiterst rechtse nationale socialis tische partij van Achmed Hoes sein, organiseert deze actie om de Engelsen tegen te werken. De „vechtgroepen" zullen wor den geleid door Ferik Azizie Masry Pasja, voormalig chef van de staf van het Egyptische leger, aldus werd Zondag te Cairo ver- De verbindingsofficieren van de V- N. en de communisten heb ben Maandag te Panmoendjon de overeenkomst over de be scherming van de plaats der con ferentie getekend. Men verwacht, dat de delega ties, die twee maanden geleden de besprekingen afbraken, bin nen 48 uur in een tent te Pan moendjon zullen bijeenkomen. Het hoofdkwartier van gene raal Ridgway heeft thans de volledige tekst van de acht pun ten tellende overeenkomst gepu bliceerd en verklaard, dat zij de voorwaarden bevat, waarop de conferentie voor een wapenstil stand kan worden hervat- In de gepubliceerde punten van de overeenkomst wordt geen melding gemaakt van het vraag stuk van vliegtuigen, die moge lijk over het neutrale gebied vliegen. Deze kwestie was het laatste punt, dat de besprekin gen ophield. Mogelijk wordt zij geregeld in een reeks „weder zijdse overeenkomsten", die de verbindingsofficieren buiten de officiële besprekingen om heb ben gesloten. In het hoofdkwartier der Ver enigde Naties verklaart men, dat deze overeenkomsten weliswaar buiten de ondertekende overeen komst vallen doch van even groot belang zijn. Noordelijke en Zuidelijke groe pen persfotografen werden af zonderlijk in staat gesteld foto's te maken van de ondertekening. Admiraal Joy overeenkomst. bekrachtigt Ieder, die met onze mailschepen naar Indonesië vaart, zal zijn ogen uitkijken naar het vertoon van Britse macht in de zóne van het Suez kanaal. Hij kan getuige zijn van oefeningen met tanks, die door het woestijnzand met grote snelheid manoeuvreren en herin neringen opwekken aan de slag bij El Alamein, zoals wij die op het witte doek in reconstructie hebben kunnen zien. Maar hoe- vaak zal zijn middagslaap, welke zo nodig is om het klimaat te trot seren, verstoord zijn door een briesende straalmotor van een jager, die rakelings over de laad- masten van het schip scheerde? De Suezkanaal-zöne is een stra- Toen Zondagavond laat de hees en mevrouw A. B.. wonende aan De la Reijweg te 's-Graven- bdge thuis kwamen van een weekend buiten de stad, roken zij bjj het openen van de voordeur een scherpe gaslucht. Zij haast ten zich naar de le étage, waai de pleegmoeder van mevrouw B. woonde. In de keuken kwamen zij tot een afschuwelijke ontdek king. De 58-jarige mevrouw A. C. de M., lag gewurgd voor de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Vrij koud. Wisselend bewolkt met enkele buien, vooral in de kustprovin cies. Meest matige wind tussen W. en N. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. WOENSDAG 24 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.12 8.47 9.27 9.37 n.m 9.06 9.41 10.21 10.31 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN aanrecht. Aan twee haakjes aan de keukendeur hingen levensloos haar twee rode katten, en in een leunstoel eveneens in de keuken trof men de 65-jarige huisgenoot H. J. S. aan, die door gasver- stikking een einde aan zijn leven had gemaakt. De onmiddellijk gealarmeerde recherche kwam tot de conclusie dat S. reeds in de loop van de Zaterdag mevr. De M. bij wie hij sedert een half jaar inwoonde, met een touw had gewurgd Het was bekend, dat de verstandhou ding tussen de twee de laatste weken veel te wensen overliet en S„ gemeente-werkman van be roep, een hekel had aan de twee grote rode katten, lievelingsdie ren van zijn slachtoffer. De ge bakjes voor de Zondag stonden nog onaangeroerd in de keuken, het vlees voor het Zondags avondmaal was nog niet gebra den en het Zaterdagavondblad lag nog in de bus. Dat geen der buren iets van dit afschuwelijke drama heeft gemerkt is waarschijnlijk te wij ten aan het feit, dat het ontsnap pende gas een uitweg wist te vinden naar de tweede étage, waar het echtpaar A. B. woont, dat echter het weekend afwezig was. Van een worsteling schijnt voorts ook geen sprake te zijn geweest daar de moordenaar zijn slachtoffer waarschijnlijk van achter heeft aangevallen en een touw om haar hals heeft gesla gen. In een afscheidsbrief schrijft S., dat hevige des illusies hem tot zijn daad heeft gedreven. Aardschokken hebben op For mosa honderden huizen vernield en verbindingen onklaar ge maakt. Volgens de jongste berich ten zijn er 800 slachtoffers geval len, van wie een honderdtal do den in de gemeente Hoealiën, 125 km ten Z.W. van Taipen, aan de Oostkust van het eiland. Meer dan 40% van de huizen dezer ge meente zijn ingestort. Maarschak Tsjiang Kai Sjek heeft 200.000 dollar ter beschik king gesteld om de getroffenen bij te staan. De aardbeving heeft bovendien mijngasontploffingen veroorzaakt in twee steenkolen mijnen nabij Taipen. Dertien mijnwerkers zijn omgekomen en 17 gewond. Er zijn 179 aardschokken gere gistreerd. De aardbeving waar van het epicentrum 75 km ten Z. van Taipen lag, werd eveneens gevoeld op het eiland Kimmen, egenover Amoi. In Amerika is van protestantse zijde een storm van protesten ge rezen tegen de benoeming door tegisch object van de eerste orde. Zij beheerst de vitale levensweg van Europa naar Azië en daar mee ook het troepentransport in geval van oorlogsdreiging. Suez is weliswawr niet het enige steun punt langs deze oude, Britse im periale route. Malta en Gibraltar zijn ook van groot belang en men herinnert zich wellicht uit de vo rige wereldoorlog, welk een han dicap het voor Churchill en gene raal Montgomery werd, toen de Duitsers de zeepoort bij Malta door de Luftwaffe lieten dicht gooien, waardoor de transporten om de Kaap heen naar Noord- Afrika moesten worden geleid. Het verlies van Suez betekent evenwel, dat de Middellandse Zee haar strategische waarde voor Engeland en West Europa niet langer heeft. Men kan dan wel de raakpunten met de Russische we reld in Zuid-Oost Europa blijven bestrijken, doch de „Near East", dat zware blok tussen Europa en Azië, zal dan alleen nog via de Kaap te bereiken zijn. Daarom zal Engeland er voor alsnog niet aan denken zijn mili taire positie om het Suezkanaal op te geven. Bovendien, wat is er alzo geïnvesteerd in die woestijn- grond? Voor milliarden is er be steed aan vliegvelden en de in richting van militaire bases. Vooral die vliegvelden wil Enge land niet opgeven en om die vlieg velden te beschermen, is er weer een leger nodig, plus tanks. Het hoofdkwartier van het Britse leger ligt aan het oude Bitter meer. dat het Suezkanaal als het ware in twee stukken snijdt, het bovenste deel naar Port Said, het onderste naar Suez aan de Rode Zee. Bij Ismailia in de Noordelijke helft en door een spoorlijn ver bonden met het railnet in de Nijl- delta is het hoofdkwartier geves tigd van de Royal Airforce. De RAF heeft zijn activiteit ver deeld over drie groepen: eskaders jachtvliegtuigen, een groep bom menwerpers en een afzonderlijk commando voor de controle van Zou de RAF evenwel uit het ge bied van Suez verdwijnen, dan zouden de Egyptenaren geheel andere kansen hebben en dit is ook de reden, waarom Engeland tot elke prij« zijn vliegvelden langs het Suez-kanaal In handen wil houden. De ministers S. L. Mansholt en Ir. C. Staf hebben op Texel deel genomen aan een jachtpartij. Vooral enze minster van Oorlog toonde zich een geducht schutter. De buit bestond uit hazen, fa zanten^ konijnen en houtsnippen, in totaal bijna 100 stuks wild. Maandagmorgen heeft 't hoofd van de V.N.-delegatie bij de wa penstilstandsbesprekingen, vice- aömiraal Joy, de overeenkomst voor hervatting van de wapen stilstandsbesprekingen die Maan dagmorgen door beide partijen is getekend, bekrachtigd. Een verbindingsofficier van de V. N. heeft de communisten een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de geallieerde delegatie bereid is de besprekin gen te Panmoendjon te hervat ten op de dag, nadat de commu nistische bekrachtiging van de overeenkomst zal zijn ontvangen. Nieuwe raketten voor de infanterie. De commandant van de strijd krachten van het gemenebest in Korea, generaal sir Horace Ro bertson, heeft verklaard, dat in Korea nieuwe raketten voor de infanterie zijn beproefd. Alvo rens naar Australië terug te ke ren verklaarde hij op een pers conferentie, dat „voortgang is gemaakt met raketten vopr de infanterie. Wij hebben er een aantal beproefd". Langzaam dringen de Ver bonden troepen op naar Koemsong. Langzaam dringt de infanterie der Verbondenen op naar Koem song aan het centrale front. Zij wordt gesteund door zwaar artil lerievuur. Het achtste leger schat dat door de beschietingen van Zondag ruim 250 tegenstanders zijn gedood of gewond. Acht kilometer ten Zuidoosten van Koemsong veroverden de ge allieerden na hardnekkige tegen stand te hebben overwonnen eei strategische heuvel. De verdedigers van Koemscmi trachtten met artillerie- en mar tiervuur de opmars der Verban denen te stuiten. Een tegenaanv© op vijf kilometer ten Zuidwesten van de stad werd na 4 uur vech ten door de geallieerden afgesla gen. Elders van het front in Kore. wordt slechts patrouille-activitei gemeld. Twee proefaanvallen vaii de communisten bij Tsjorwei; werden afgeslagen. Be Amerikaanse bijdrag in de Koreaanse strijd. Volgens John Hickerson, staate secretaris voor zaken betreffen de de V. N. van het Amerika; ministerie van Buitenlandse ken, zijn de V. S. voornemens de volgende vergadering van d( assemblée der V. N. pogingen Ir het werk te stellen om ander' leden er toe te brengen, mee manschappen en materieel naa Korea te zenden. De V. S. had den „een onevenredig deel vai de last in Korea" gedragen. president Truman van een diplo matieke vertegenwoordiger bij het j het Suez kanaal. Dit laatste geldt Vaticaan. De protesten werden geuit van af kansels, in brieven en tele grammen aan de president en in verklaringen aan de pers. Over het algemeen wordt niet geprotesteerd tegen de persoon van genera-al Clark, doch tegen 't vestigen van diplomatieke betrek kingen. Dr. Edward Pruden, van de eer ste baptisten-kerk te Was hington waartoe ook president Truman behoort, was één van de eersten die vanaf de kansel pro testeerde. De benoeming was in strijd met één van de geliefdste Amerikaanse principes de scheiding van kerk en s'taat", al dus dr. Pruden. Een eenheid Amerikaanse vlieg tuigen van het type „Navy Priva teers" is uit Maryland op Malta aangekomen. Naar vernomen wordt zullen in de loop van deze week nog meer vliegtuigen aankomen. De beman ningen hebben reeds luchtgevech ten in Korea meegemaakt. in tegenstelling tot de overige ac tiviteit van het hoofdkwartier, dat immers meer dan zuiver locale belangen kent en zijn waarde be grijpt als vitaal steunpunt voor de gehele „Near East". Bij Chaloufa even ten Noorden van Suez zijn de bommenwerpers ondergebracht, geografisch op de zelfde hoogte als Cairo en veilig beschermd achter het fort Age- roud. Op deze basis zijn de Engel sen zeer zuinig", aangezien zij in geval van militaire bedreiging van de gehele Suezstelling het langst en het best kan worden verdedigd. Wat de zuiver militaire kansen betreft van deze merkwaardige Britse positie in het Egyptische woestijnzand, kan men er op re kenen, dat het Egyptische leger alleen niet in staat zou zijn de Britten van het kanaal te verdrij ven. Vooral de macht aan vlieg tuigen zou het oprukken door het woestijnlandschap verhinderen De Engelsen weten dit en de Egyptenaren ook. De laatsten hebben nog de slechte smaak in de mond van de reeks van neder lagen tegen het jonge leger van Israël en zij waken er wel voor een nieuw echec te ondergaan. Voor een klein aantal Neder landse en Amerikaanse autori teiten heeft de ambassadeur der V. S. in ons land aan mevr. Den Ouden de .silver star" uitgereikt waarmee wijlen haar echtgenoot, luitenant-kolonel Den Ouden, voormalig commandant van het Nederlandse detachement in Ko- a, door de Amerikaanse rege ring posthuum werd onderschei den. In de ambtswoning van de ambassadeur werd deze koite plechtigheid o.m. bijgewoond door de staatssecretaris van Oor log, mr. F. J. Kranenburg, de staatssecretaris van Marine en mevr. Moorman, de chef van de generale staf en mevr. Hasse- man. In een der salons stond de Ame rikaanse vlag op een standaard opgesteld. Daarnaast bevonden zich de Nederlandse driekleur en de vlag der Verenigde NatLs. De eerste attaché van de strijd krachten aan de ambassade der V. S. deelde mede, dat de Ameri kaanse minister voor het Leger opdracht had gegeven de medial- le aan mevr. Den Ouden uit te reiken. Hij las daarop de legerorder voor, die door het hoofdkwm ',ier van luit-generaal Matthew B. Ridgway werd uitgegeven, toen deze nog bevelhebber was van het Amerikaanse achtste leger in Korea. Na voorlezing gaf hij de onder- scheiding aan de ambassadeur der V. S., die de bronzen ster, waarop in het midden een zilve ren ster is aangebracht, mei een enkel weord van dankbaarheid aan mevr. Den Ouden overhan digde. Zoals bekend werd luit.-kolo- nel Den Ouden onderscheiden voor zijn moedig gedrag op 12 Februari j.}. tijdens gevechten in de nabijheid van Hoensang. Met de „silver star" worden alleen diegenen onderscheiden, die zich bij een speciale gelegen heid hebben onderscheiden door hun moed. De onderscheiding wordt in opdracht van de presi dent der Ver. Staten uitgereikt- satans "jobert" markfe- jgV brouwerijstr. 9 lerneuien onder medisch toez. gedipl. haarkundige Betere Toiletartikelen Parfumerieën Het Witte Huis heeft Maandag meegedeeld, dat een derde atoom- onlpïoffiug in de Sowjet-Unie heeft plaatsgevonden. De secretaris van de president Joseph Short noemde de nieuwe explosie „klaarblijkelijk" een on derdeel van serie-proefnemingen. Hij gebruikte niet het woord „bom", zoals in de mededeling van 3 October, toen hij sprak van ontploffing van een tweede atoombom" in Rusland. KONINGIN BEZOCHT „NIEUW ROLLECATE" Gisteren bracht H. M. de Konir gin een (bezoek aan de rijkstand bouwhuishoudschool „Nieuv. Rollecate" te Deventer, opleij dingsschool voor landbouwhuid houdleraressen. In de lokalen en in de tuin wa ren de leerlingen bezig met prad tisch werk en met de bestude ring van voedingsleer, hygiene sociologie, en alles wat kan dit nen om haar een juist inzicht t< geven in de toestanden ten plat telande en wat gedaan kan wor den om deze te verbeteren. De koningin toonde grote bej langstelling voor het werk op d school en de toekomstige 1 van de leraressen. Bij de thee onderhield H. zich geruime tijd met de inspe trice, de directrices van de dri< opleidingsscholen en het tean dat onlangs in de V.S. is gewees! ter bestudering van home econo' mies. H. M. was zeer geïnterCs-j seerd in de huishoud we tenscha* zoals deze aan de Amerikaan»' universiteit wordt gedoceerd e: de wensen die in ons land lever om tot een dergelijke studierichl ting in Wageningen te komen, i Bij het vertrek werd H.M. har; telijk toegejuicht door alle leer' lingen die zich bij de uitgang hadden opgesteld. NIEUW PAARD VOOR PRINS BERNHARD. Op het dek van het m.s. „Albe- na" van Van Nievelt Goudriaarl en Co, dat uit Buenos Aires te Rotterdam is gearriveerd, stond] „Guen Barbaro" ter gelegenheii van zijn derde verjaardag juist zijn feestontbijt tê nuttigen, be staande uit een grote pluk Hol lands gras, dat een welkome af wisseling moet zijn geweest na de afgelopen haver- en hooitijd, j Guen Barbaro is een paard, pre-! cieser gezegd een hengst, be stemd voor prins Bernhard. Deze heeft het dier tijdens zijn reisl door Zuid-Amerika ten gesqheai-' ke ontvangen en op deze rei tart» de „Alhena" het in Montevideo! aan boord genomen. Daar wasl het op dek in een geïmproviseer-; de stal aan de zorgen van ma troos Arie de Baard toevertrouwd geweest. Hij had er, zoals hij zei, de gehele reis lang geen kind aan1 gehad, dank ook zij het voortref felijke weer. Dr Alfredo Palacios, de 71-ja- rige „vader van het socialisme" in Argentinië, heeft besloten zich geen candidaat te stellen bij de algemene verkiezingen die vol gende maand worden gehouden. Hij heeft zijn partijgenoten op gewekt niet aan de verkiezingen deel te nemen wegens de vele so cialisten. onder wie candidaten, die zich in arrest bevinden of te gen wie arrestatiebevelen zijn uit gevaardigd. De radicale partij, de grootste oppositiepartij, heeft meegedeeld, dat zij opnieuw pogingen in het werk stelt om de leider der partij te Buenos Aires, dr Lebensohn, uit de gevangenis ontslagen te krijgen. De democratische (conservatie ve) partij heeft aangedrongen op vrijlating van een candidaat voor het gouverneurschap van de pro vincie Cordoba.) I Perzië publiceert documenten. -De Perzische delegatie naar de Verenigde Naties heeft een reeks documenten gepubliceerd, waar uit zou blijken, dat de Britse regering en de „Anglo Iranian" zich hebben bemoeid met Perzi sche binnenlandse aangelegenhe den. Het belangrijkste document bestond uit een fotocopie van een Brits rapport over Britse pogin gen om het aanvaarden van een nationalisatiewet tegen te wer ken, zulks ten tijde van de moord op Rasmara- Compensatie voor Perzische olie-industrie. De Perzische minister van Fi nanciën heeft Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordiger van de „Angio-Iranian", uitgenodigd besprekingen bij te wonen over de compensatie voor de genatio naliseerde Perzische olie-indus trie, zo is in gewoonlijk betrouw bare kringen te Teheran mede gedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1