I Ze 2 Sch< Sloper Melkprijs van 20 cent noodzakelijk I c< Het huis zonder sleutel Ual el© Sreinncie Loonsverhoging in België Axel krijgt zijn eerste solistenconcours In- Millioenenorder voor Indonesië Stichting voor de Landbouw: aKeceoBosa&Qe&o&& 8 PHILIPS TERN SO( 's-Gravenhag Ui G< Ol. De wei voer hulp aan hei buitenland Goede hoop vooi Labourpailij lmR 1S' TERNEUZEN. DJUMHANA IN NEDERLAND TERUGGEKEERD. Ramp in Zuad-ltalië WALSOORDEN. WESTKAPELLE. De zuivelinvoer in Amerika [Staking van douanebeambten De Japanse grondwet Muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen SLUISKIL. STAVENISSE. NOORDSTR. Filiaal: VAN ZIET ET^ PRODUCTEN Woonhuis en t naast het POSTREKl T E L E F O ADMINISTR BOEKHOUD BELASTING ADMINISTR Koisl Herengracht Telefoon 371! 's-Hertogenbi Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich in zijn dezer dagen gehouden ver gadering opnieuw beraden over het in de toekomst te voeren prijsbe leid met betrekking tot de land bouw. Naar aanleiding van deze hoofdbestuursvergadering heeft de Stichting voor de Landbouw een brief doen uitgaan naar de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In dit schrijven bevestigt de Stchting haar standpunt, zoals zij dit bij het onderhoud met de minis ter op 9 October j.l. heeft uitge sproken, en hetwelk inhoudt dat het prijsbeleid voor het jaar 1952 dient gericht te zijn, evenals dit in de voorgaande jaren het geval is geweest, op het handhaven van een lonend prijsniveau voor de voor naamste landbouwdproducten (ba sisproducten), waarmede in het algemeen een rendabele productie voor de verschillende bedrijfstypen kan worden gewaarborgd. De Stichting voor de Landbouw is de mening toegedaan, dat het prijsbeleid, aangekondigd in de me morie van toelichting op het be- grotingsontwerp voor het jaar 1952, een rendabele productie voor de verschillende bedrijfstypen niet meer waarborgt. Zij grondt deze mening op het feit, dat in het ka der van het hier aangekondigde prijsbeleid de garantie op basis van een „lonend niveau" voor een aan tal belangrijke basisproducten ver vangen wordt door een garantie op basis van een gemiddelde kostprijs zonder ondernemersbeloning. De Stichting voor de Landbouw kan zich op grond van bovenge noemd argument niet verenigen met de in het vooruitzicht gestelde nieuwe lijn in het prijsbeleid met betrekking tot de landbouw. De Stichting is daarom van oor deel dat, evenals dit in de voor gaande jaren het geval is geweest, voor het jaar 1952 één landelijke minimum-garantieprijs voor de melk dient te worden vastgesteld, welke, naar haar oordeel, geba seerd dient te worden op de gewo gen gemiddelde landelijke kostprijs van melk. Uitgaande van de kost prijsberekeningen van het Land bouw Economisch Instituut is de gewogen gemiddelde landelijke kostprijs van melk voor het jaar 1951/52 door haar berekend op ƒ17,80 per 100 kg melk met een vetgehalte van 3,5 De Stichting voor de Landbouw is voorts van mening dat als een redelijke ondernemersbeloning in principe is te beschouwen, een be loning gelijk aan 20 van de kost prijs. Zij is echter tevens de mening toegedaan dat de landbouw bij het verlenen van een prijsgarantie op deze basis, geen rechten kan laten gelden op een vrije uitloop van de prijzen naar boven. Daar de Stich ting echter overtuigd is van de wenselijkheid van deze vrije uit loop, meent zij dat het verantwoord is, daartegenover de garantie op een iets lager niveau te stellen. De Stichting voor de Landbouw is van oordeel dat een gemiddelde minimum-garantieprijs voor alle geproduceerde melk van 20 per kg met een vetgehalte van 3,5 gecombineerd met een in het alge meen vrije uitloop van de prijzen naar boven, minstens noodzakelijk is voor het waarborgen van een in het algemeen lonende melkproduc tie. Zij stelt zich hierbij voor, dat bij een dergelijke prijsgarantie het zuivelfonds in zijn huidige vorm kan worden gehandhaafd. Vrijdagavond hebben de Ameri kaanse senaat en het Huis van Af gevaardigden overeenstemming be reikt over het compromis-wetsont werp voor militiare en economische hulp aan het buitenland ten bedra ge van 7.328.903.976 dollar. De verlaging van het oorspron kelijke bedrag van 7.500 millioen dollar met 154 millioen en het door de senaat voorgestelde bedrag van 100 millioen dollar voor Spanje werden goedgekeurd. De Stichting kan zich in het bij zonder niet verenigen met een melkprijsbeleid, waarbij ten aan zien van de te verlenen prijsgaran tie onderscheid wordt gemaakt tus sen industriemelk en consumptie- melk. Zij is van mening, dat bij een aanzienlijke verlaging in de van overheidswege verstrekte garantie voor het belangrijkste basisproduct, de doelstelling van het prijsbeleid „het verschaffen van een redelijke bestaansmogelijkheid aan de wer kers in de bedrijfstak landbouw" niet voldoende wordt gewaarborgd. De secretaris van de Britse La bourpartij, Morgan Phillips, heeft op een persconferentie verklaard, dat Labour met optimisme de verkiezingen tegemoet ziet. De propagandisten van de partij ver wachtten een grote toeneming van het aantal Labourstemmen. Phillips meende op meer dan 14 millioen stemmen voor Labour te mogen rekenen, tegen 1214 millioen vorig jaar. „Naar mijn mening zullen we een redelijk deel van de liberale stemmen ver werven, voldoende om de zetels, die we in het oude parlement hadden, te behouden en hopelijk om er nog bij te krijgen", aldus Phillips. VOORLOPIGE REGELINGVAN VERVOERSPROBLEMEN OP W.-SCHOU WEN Zaterdagmiddag werd in ver band met het vervoer van de schoolkinderen op W.-Schouwen een conferentie gehouden op het gemeentehuis te Haamstede, waarbij vertegenwoordigd waren het comité van actie, de burge meesters van Haamstede, Den Burgh, Renesse en Dreischor, de heer Auster, hoofd-inspecteur van de Rijksverkeersinspectie, Mr Nieuwenhuizen, inspecteur van het verkeer in Zeeland, Dr Westendorp Boerma, de rector van het lyceum te Zienkzee, de heer Hack, directeur van de am bachtsschool en de heer De Jongh, pres.-commissaris van de Rotterdamse Tramweg-Mij. en de heer Deist van deze maatschap pij. Het resultaat van de bespre kingen was, dat heden bussen gaan rijden voor het vervoer der schoolkinderen, met de bepaling, dat dit een zeer voorlopige rege- Gemeenteraad, De -besprekingen over de her ziening van het Uniestatuut zul len begin November worden voortgezet. Dit deelde de waar nemend hoge commissaris van Indonesië in Nederland, Mr Djumhana, mede bij zijn terug keer in ons land. Mr Djumhana heeft een kort bezoek aan Indo nesië gebracht om besprekingen te voeren met zijn regering. Hij deelde mede, dat over tien dagen de Indonesische delegatie voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in Parijs zal vertrekken. Deze delega tie staat onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, de -heer Soebardjo. In dit gezel schap zal ook de heer Soepomo reizen, die de inleidende bespre kingen over de herziening van het Uniestatuut heeft gevoerd. Zaterdagmorgen werd na afloop van de plenaire vergadering van de nationale paritaire raad medege deeld dat de regering het stand- punt van de vakbonden heeft aan- vaard een loonsverhoging van een halve franc per uur aan de hand arbeiders en van 100 franc per maand voor de employé's heeft toe gestaan. De werkgevers hebben bij de Donderdag en Vrijdag gehouden besprekingen geweigerd af te zien van hun standpunt, dat de lonen op j-rond van de bestaande overeen komsten afhankelijk zijn van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen. Zij betoogden, dat een nieuwe loonde pas kan ingaan, zodra het indexcijfer dat thans op 417.1 staat het cijfer 420 heeft bereikt. Van de zijde der vakbonden werd daarentegen aangevoerd, dat dit indexcijfer geenszins de gestegen kosten van het levensonderhoud volledig weergeeft. De minister van Arbeid, Van den Daele, heeft op de Zaterdagmorgen gehouden plenaire vergadering ver klaard, dat de regering in verband met het afwijkende standpunt van de werkgevers besloten heeft de loonsverhoging door middel van een wet op te leggen. Een resolutie commissie is thans bezig de getrof fen besluiten te formuleren. De voorzitter van het Algemeen Chr (Katholiek) Vakverbond, Cooie, heeft verklaard, dat ook alle andere door dit verbond gestelde eisen zijn aangenomen. Dit houdt dus in een verhoging der ouder domspensioenen tot 25.000 franc per jaar, hetgeen voor de laagste pensioenen een verhoging met 25 irocent betekent, een verlenging oonronde pas ka ningaan, zodra de 1952, waardoor de huren voo,r de meeste huurders niet verhoogd mogen worden en 12 dagen wette lijk verlof, waarvan zes dagen dub bel betaald zouden worden. Bovendien heeft de regering be sloten bij het parlement een wet op de overwinsten in te dienen. Vorig jaar om deze tijd plaat ste de Indonesische regering een millioenenorder aan spoorweg- materieel in ons land. Werkspoor kreeg de opdracht tot levering van 40 rijtuigen en 1000 gesloten goederenwagons. Na de noodzakelijke voorberei dingen is ongeveer een half jaar geleden in de Utrechtse werk plaatsen met de vervaardiging begonnen. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd, dat be gin November -het eerste rijtuig de fabriek zal verlaten voor in scheping naar zijn bestemming en dat de daaropvolgende tijd elke week twee rijtuigen ter ver zending zullen worden inge scheept. Met de verzending van de eerste goederenwagons zal eveneens in November een begin worden gemaakt. De rijtuigen komen als deklast in hun geheel op de zeeschepen, terwijl de goe derenwagons gedeeltelijk gede monteerd als ruimlading worden verscheept. Het ligt in de bedoe ling dat op deze wijze de gehele order in Mei of Juni in ons land. afwisselend via Amsterdam en Rotterdam, zal hebben verlaten De modellen van zowel de rijtui gen als de goederenwagons zijn afwijkend van het in Nederland gebruikte materieel. Zij zijn smalsporig, staan op twee draai- stellen en hebben een in ons land niet gebruikelijke automatische koppeling. De rijtuigen, die be halve een closet 92 ruime zit plaatsen bevatten, zijn zeer hoog van model en hebben electrisch werkende ventilatoren en elec trisch licht. Voorts lopen alle wie len op rollagers met een vacuum- reminstallatie. Dit laatste in af wijking van het in ons land toe gepaste luchtdrukremsysteem In de eerste week van Novem ber zal tevens de eerste van een serie van 25 electrische locomo tieven voor de Nederlandse spoorwegen door Heemaf - Hengelo in samenwerking met Werkspoor te leveren de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor verlaten. Deze 25 Ne derlandse, meer dan honderd ton wegende electrische locomotie ven, met een vermogen van 3000 pk, worden de komende maan den geleidelijk in gebruik ge steld voor het trekken van zware goederentreinen. In de afgelopen vijf dagen zijn in Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië ten minste 60 personen om het leven gekomen tengevolge van storm en zware regenval, waardoor grote schade aan huizen en gewassen is aangericht. Sommige gezinnen hebben in overstroomde gebieden vier dagen op het dak van huis moeten door brengen Honderden van de buiten wereld afgesloten dorpen moeten door vliegtuigen van voorraden worden voorzien. De regering heeft voor onmiddel lijke hulp een bedrag van 2 milliard lire goedgekeurd. In het gehele stormgebied zijn meer dan 100 personen om het leven gekomen. De storm was de hevigste in dit gebied sinds 50 jaar, Honderden steden en dorpen heb ben zware schade geleden. Op Sar dinië zijn gehele dorpen geëvacu eerd. Overstromingen, ontstaan ten gevolge van zware regens, richtten zware schade aan. Het zal nog maanden duren voor het gehele verlies geraamd is. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Donderdag 25 October a.s. des avonds om 7 uur. De agenda omvat o.m. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. van Vogelpoel als leraar aan het openbaar lyceum, met in gang van 1 Dec. 1951, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd; Idem tot het benoemen van de leden van de Commissie van Advies Woonruimtewet 1947 Idem tot wijziging van de bouw verordening; Idem tot aankoop van diverse percelen grond, gelegen aan de Baandijk, voor de vestiging van klein-industrie Idem tot aankoop van de Ver. Chr. Bewaarschool van het voor malige schoolgebouw aan de Zand- st raat Idem tot het voorlopig vaststel len van de rekening 1949 van de gemeente, het gemeentelijk wo ningbedrijf en de dienst voor Maat schappelijke Zorg; Idem tot het aangaan van een kasgeldlening. Lezing Lasclub „Z.-Vlaanderen Voor leden en genodigden van de lasclub „Zeeuws-Vlaanderen hield Ir. Gerretsen van de Varios- fabrieken te Rotterdam een lezing over het lassen van staalsoorten van hogere vastheid. Hoewel in bedrijven e.d. velen direct of indirect bij het laswerk zijn betrokken, was de opkomst on bevredigend. Naar we vernemen organiseert het actieve bestuur van de lasclub Vrijdag a.s. een demonstratieavond in de Ambachtsschool. De „Gurka" zal vandaag naar Antwerpen worden gesleept om daar op een werf te worden gere pareerd. De bemanning van de Gurka" is aan boord gebleven. Een politieboot blijft thans in de omgeving. Aan de grond gelopen Het Nederlandse m.s. „Aardijk" metende 7642 bruto registerton en eigendom van de „Holland-Ameri- ka-lljn" te Rotterdam, is Zondag ochtend te ongeveer vijf uur ter hoogte van Walsoorden aan de grond gelopen. Gisteravond om kwart over vijf is het schip met be hulp van 10 sleepboten vlotgetrok- ken. Het schip verviplgde zijn reis naar de rede van Vlissingen, waar een inspectie zal geschieden. Geen pokken in Keiezenkamp. De voorzorgsmaatregelen, die Donderdagavond in het Keiezen kamp te Westkapelle werden ge troffen i.v.m. vermoedelijk pokken- gevaar, zijn Zondag opgeheven. Het contactgeval is pokkenvrij ver klaard. De kampcommandant deel de mede, dat de Keiezen zich op voorbeeldige wijze aan de voor zorgsmaatregelen hebben onder worpen. De Amerikaanse senaat heeft nog geen beslissing kunnen me- men over een wetsontwerp om invoerbeperkingen op buitenland se zuivelproducten in te trekken. De senaatscommissie voor bankwezen en valuta heeft aan bevolen het wetsontwerp te aan vaarden. Regeringswoordvoer. ders hebben geraamd, dat de in voerbeperkingen voor Nederland een verlies van bijna 2 millioen dollar betekenen. Een verandering van de Japanse grondwet zal dan slechts bespro ken worden „als de herbewapening van Japan dringend nodig is", zo heeft premier Josjida in het par lement verklaard. In de grondwet zwoer Japan iedere oorlog af doch dit wide niet zeggen, dat het geen strijd krachten voor zijn eigen verdedi ging mocht hebben. Het nieuwe Japan komt op voor vrede en internationale sam.cn werking. BIJ HET VATICAAN BENOEMD. President Truman heeft Zater dag generaal Mark W. Clark be noemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. Hij is de eerste in deze functie. Sedert Myron Taylor aftrad als persoonlijk vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, hebben verschillende niet-katho- lieke kerkelijke organisaties er bij Truman op aangedrongen geen opvolger te benoemen. En kele maanden geleden verklaarde president Truman, dat hij niet voornemens was een opvolger aan te wijzen. Taylor had niet de rang van ambassadeur. Generaal Clark, die 56 jaar oud is, heeft gedurende de gehele tweede wereldoorlog als Ameri kaans commandant te velde ge diend. Hij speelde een leidende rol bij de voorbereiding van de invasie in Noord-Afrika. Na de oorlog werd hij benoemd tot hoofd van de bezettingstroepen en hoge commissaris in Oosten- heeft men levendige voldoening rijk. In kringen van het Vaticaan uitgesproken over de benoeming van generaal Clark tot eerste ambassadeur der V.S. bij de Hei lige Stoel. Men verklaarde, dat de keus van Clark een gelukkige is, daar het bekend is, dat hij in hoog aanzien staat bij de Paus. Indien het Congres de benoe ming goedkeurt, zullen de V.S. de 44ste staat zijn, die bij het Vaticaan is vertegenwoordigd. Generaal Clark is niet katholiek. Sedert Zaterdagochtend voeren de douanebeambten aan de Frans- Belgische grens de reglementen „naar de letter" uit. De auto's en voetgangers wor den nauwkeurig onderzocht. De beambten, die tijdens de vorige acties niet meededen, ne men thans aan deze vorm van staking deel. Tot dusver is er geen. ernstige stremming gekomen Schadevaring. Tengevolge van de mist heeft het Engelse m.s. Redstart tijdens haar vaart op het kanaal van Terneuzen naar Gent op het einde der vorige week belangrijke schade gevaren aan een der remstoelen te Sluiskil. Na borgstelling heeft het schip de reis kunnen voortzetten. Belgisch tankscheepje door midden gebroken. Zondagmorgen om 10 uuris voor de kust van Stavenisse, gelegen op het eiland Tholen, het Be gisch tankscheepje „Gurka'groot 940 registerton, eigendom van de rede rij Pluvie te Antwerpen omhoog ge- varen en toen het laag water werd om ongeveer 11 uur door midden gebroken. Een van de tanks met benzine brak hierbij eveneens door midden, waardoor 180.000 liter ben zine zich over het water verspreid de. Deze benzine levert groot ge vaar op voor de scheepvaart, aan gezien een brandende sigaret, die over boord wordt geworpen, deze benzine kan doen vlamvatten. De rijkspolitie te water nam maatrege len om het scheepvaartverkeer te waarschuwen. Het bergingvaartuig Walrus" van de N.V. W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf, is ter assistentie van het tankscheepje uitgevaren. Een lege tanker ligt langszij de „Gurka" om de benzine over te pompen. Het bergingsvaartuig „Walrus schipper Breen, heeft kans gezien om bij het opkomende water het door midden gebroken gebroken schip op een zandplaat te slepen. De meeste der 25 bij de Bond van Muziekver. in Zeeuws Vlaanderen aangesloten verenigingen waren Zaterdag j.l. vertegenwoordigd op de algemene vergadering, die in Hotel „De Zwaan" te Philippine plaats had. De voorzitter, de heer P. A. Ocké uit Hoek, wijdde enkele woor den aan het eerste lustrum van de bond. Hij hechtte echter nog geen genoegzame aanleiding aanwezig tot het leveren van een historisch relaas. Zolang practisch vrijwel de zelfde mensen die de stichting be werkstelligden nog om de bestuurs tafel geschaard zitten, is dit z.i. met tactisch en meer op zijn plaats b.v. bij de viering van een eeuwfeest of na een bestaan van decennia s. Hij zal dit gevoegelijk overlaten aan hen die na ons komen zei spr. om te beoordelen of wij met het leo-gen van het fundament iets goeds dan wel stumperigs hebben verricht. Met de beste wensen voor de bond in de toekomst, ging hp daarop over tot de behandeling der ^De voorzitter stelde allereerst aan de orde het aan de verenigin gen toegezonden uitvoerige jaar verslag van de bonds-secretaris, de heer A. Th. 't Gilde. Aangezien niemand hierover vra gen had te stellen, vermeende de heer Iz Lute\jn uit Schoondijke daarin een bewijs van vertrouwen te zien in het beleid van de secre taris en sprak hij de hoop uit, dat de heer 't Gilde nog vele jaren in het belang van de bond zou mogen arbeiden, waarmede de aanwezigen instemden door applaus. De heer Cl. B. Jansen, penning meester van de bond, bracht daar op financieel verslag uit van de in 1951 gehouden concoursen. Het solisten-concours te Biervliet leverde naast een totaal aan in komsten van 486,40 en aan uit gaven van 465,90 een batig saldo op van 20,50. Het muziekconcours te Hulst gaf de volgende resulta ten: Inkomsten ƒ1281,54, uitgaven door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 106) (Nadruk verboden.) „Wikiwiki", schreeuwde John Quincy. „Zeg de chauffeur, dat hij de auto naar buiten brengt en op gang maakt. Word wakker Voor uit Waar is juffrouw Barbara?' „Het laatste gezien op 't strand" begon de verschrikte Haku. Op de bank in de tuin vond hij Barbara alleen. Hijgend stond hij vóór haar. „Lieve", zei hij, nu weet ik einde lijk, wie je vader heeft vermoord.' Zij sprong op. „Weet je het?" „Ja —zal ik het je zeggen?" „Neen", zei ze. „Neen, ik kan het niet aanhoren. Het is vreselijk." „Heb je dan ook vermoedens?" „Ja alléén vermoedens een gevoel intuïtie. Ik kón het niet geloven ik wil het niet geloven. Ik ben weggegaan om erover heen te komen. Het is tè afschuwelijk." Hü legde de hand op haar schou der „Arme Barbara. Wees niet on gerust. Jij blijft er buiten, daar zal ik voor zorgen." „Wat wat is er gebeurd?" „Kan nu niet blijven. Zeg het je later." Hij holde weg. Juffrouw Minerva kwam de tuin in. „Geen tijd om te praten," riep hij en sprong in de auto. „Maar John Quincy er is iets vreemds gebeurd die advocaat, die hier was om het huis te zien, zei dat Dan, net een week vóór hij stierf, met hem had gesproken over een nieuw testament..." „Goed Dat is een bewijs," riep John Quincy. „Maar waarom een nieuw testa ment? Barbara was toch al wat hij had..." „Luister," viel John Quincy in, „U hebt me al opgehouden. Neem de grote auto en rijd naar het bu reau zeg het aan Hallet. Zeg hem óók, dat ik op de President Tyler ben en dat hij Chan er dade Hjk heen stuurt." Hij gaf gas. Volgens het klokje in de auto had hij nog juist zeventien minuten om de haven te bereiken vóór de President. Tyler vertrok. Als een dolleman reed hij door de stralende Hawaiïaanse nacht. De verlaten straten begunstigden zijn spoed. In acht minuten legde hij de drie mijlen naar de haven af. Het verkeer en een boze politie-agent in het centrum van de stad veroor zaakten oponthoud. Enige mensen wachtten in de flauw verlichte ha venloods op de afvaart van de boot. John Quincy holde langs hen heen en de loopplank op. De tweede offi cier, Hepworth, stond aan 't boven eind. „Hallo, meneer Winterslip", zei hü. „Gaat u mee?" „Neen, maar laat me aan boord gaan." „Het spijt me. De plank wordt dadelijk ingetrokken." „Neen, neen, nog niet. Het gaat hier op leven en dood. Vijf minu ten uitstel. Er is hier een steward Bowker die zoek is. Op leven en dood, zeg ik u." Hepworth ging opzij. „O, in dat geval maar haast u wat, me neer." Ja." John Quincy liep hem voor bij. Op weg naar de hutten, waar voor Bowker de zorg had, zag hij een slanke gestalte. Een man in een lange, groene ulster met een gedeukte groene hoed een hoed, die John Quincy gezien had op het golfveld. De slanke gestalte ging de trap op naar het bovendek. John Quin cy volgde. Hij zag de ulster ver dwijnen in een luxe-hut. Hij volg de en duwde de deur open. De man in de ulster stond met de rug naar hem toe, maar keerde zich plotse ling om. „Ah, meneer Jennison," nep John Quincy, „dacht u met deze boot vertrekken?" Even staarde Jennison hem aan „Ja", zei hij rustig. „Vergeet het", antwoordde John Quincy. „U gaat met mij mee aan wal." „Werkelijk? Op wiens gezag?" „Helemaal geen gezag," zei de jongen grimmig. „Ik neem u mee, dat is alles." (Wordt vervolgd.) 1458,96, alzo een nadelig saldo van 177,42, zodat ook nu weer het korpsconcours in het Oostelijk deel geen goed slot opleverde in finan cieel opzicht. Deze stukken, zomede de jaarlijkse staat van uitgaven en inkomsten zullen tegen de jaarlijk se algemene vergadering in 195- worden onderzocht door vertegen woordigers van de muziekvereni gingen te Hoofdplaat en Philippine, die hiervoor door de voorzitter werden benoemd. Aan de orde kwamen nu de ta melijk ingrijpende bestuursvoorstel len, die stof tot debat opleverden. Zij omvatten: de regeling van pro motie en degradatie, aan de hand van de in punten uitgedrukte re sultaten op het jaarlijkse korpscon cours; de uitvoering van 2 num mers vanaf de 1ste afd. tot de su perieure (of vaandel) afd.; de ver- plichtstelling tot deelname aan de optocht; de verplichte afname van een bepaald aantal critische versla gen en het storten van een waar borgsom van 10 bij deelname aan het korpsconcours. Na uitvoerige discussies werden deze voorstellen op 's voorzitters voorstel van de agenda afgevoerd. Zij zullen op de jaarvergadering in Janunari a.s. ter beslissing aan de zelve worden toegevoegd. Hierna was aan de orde het vast stellen der gemeente, waar het a.s. solistenconcours zal plaats hebben, dat ditmaal in het Oostelijk deel wordt gehouden. Daar alleen de beide in 1951 jubilerende Axelse verenigingen een verzoek hiertoe hebben ingediend, zal de Bond van Muziekverenigingen in een der eer ste maanden van 1952 daar het so listen-concours organiseren. Voor het korpsconcours in 1952 gaf de Kon. Muziekver. „Harmo nie" le Biervliet zich op, waarmede de behandeling der agenda was be ëindigd en de vergadering voor het officiële gedeelte gesloten kon wor den verklaard. Aangezien met het oog op de financiële toestand van een feeste lijke vergadering in verband met het eerste lustrum was afgezien, was besloten als muzikaal-paedago- gische attractie een der juryleden van het jongste korps-concours uit te nodigen om een instructie-direc- tieles voor deze vergadering te ge ven. De heer Cor Schijve te Oost burg had zich voor dit experiment bereid verklaard, terwijl met „St. Cecilia" uit Philippine was over eengekomen zich voor de repetitie beschikbaar te stellen. Het zou te ver voeren over deze buitengewoon leerzame demonstra tie op muzikaal gebied uit te wei den Zowel de leiding als de aan deze les verbonden causerie waren uiterst belangwekkend. De heer Schijve, die een grote reputatie ge niet als dirigent, gaf in menig op zicht van zijn vaardigheid bujk Het was dan ook jammer, dat de belangstelling van directeurszijde niet groter was en velen door oe lange duur dezer overigens boeien de causerie voortijdig moesten ver- trekken. De heer Ocké was zeker aller tolk, toen hij aan het einde dank bracht aan de heer Schijve voor zgn hernieuwd bewijs van daadwerke lijke belangstelling in het muziek leven in onze streek. Daarmede werd deze voor het muziek-dilet- tantisme belangrijke bijeenkomst gesloten. II 9 PUBLICATIE J/AN HETCEBUCO Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandse Dagbladper» Gevraagd: een net Dag meisje tegen 1 November. Adres; Axelsestr. 14, Ter- neuzen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2