1 Het oliegeschil Russische nota aan Frankrijk De Egyptische kwestie H eerlijk! Hervatting wapenstilstandsbesprekingen in Korea Het bouwbedrijf en de .Haak-in-actie" inkomst et Perzische] oliegeschii MAANDAG 22 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1864. VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING BEREIKT. De verbindingsofficieren der Verbondenen en van de communisten hebben Zondag algehele overeen stemming bereikt over de voorwaarden waarop de wapenstilstandsbesprekingen in Korea zullen worden hervat. „Sociale vrede loopt gevaar De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft aan de Franse zaakgelastig de in Moskou een nota overhandigd, waarin de beschuldiging, dat de Franse regering in samenwer king met Engeland en de Verenigde Staten een poli tiek van remilitarisatie van West-Duitsland volgt, werd herhaald. WEERS VERW ACHT IN G HOOGWATER. Gezinsweek der Protestantse Kerken _De ka pper met het aparte cachet^ L Franke ring bt) abonnement. Terneuzen. recteur-Hoofdredacteur I. van de Sande iiedactle-adres: Neordstraat 5557 Terneuzen fel 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties regels 75 ct.iedere regel mee- 15 ct. Vermelding onder nummer En- reau van dit Blad 15 cent meet Inzending advertenties tot <?fc> namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 C minimum per advertentie l.#C 19 De overeenkomst, zoals die van daag ter ondertekening aan par- tijen zal worden voorgelegd, luidt: 1. Rondom Kaesong en Moensan, waar de delegaties- der communis ten en van de verbondenen zullen verblijven, komen neutrale zones met een straal van ongeveer 5 km, 2. De weg tussen Moensan en Kaesong, die ongeveer 35 km lang is, zal door een neutrale corridor lopen van 400 meter breedte; 3. Een gebied rondom Pan Moen Djon, waar de eigenlijke besprekin gen zullen worden gevoerd, met een straal van bijna een kilometer, wordt tot neutrale zone verklaard; 4. Beide partijen zullen in het ge bied, waar de besprekingen worden gevoerd, veiligheidspatrouilles handhaven; 5. Elke partij zal, wanneer zij zich achter haar eigen linies- bevindt, zelf verantwoordelijk zijn voor de handhaving van de veiligheid al daar. Door de ondertekening van deze overeenkomst komen alle vorige te vervallen. Zij zal van kracht bljjveï vow de duur der besprekingen. Aan de overeenkomst zal een protocol worden toegevoegd, waar in punten als het optreden van guerillastrijders en de wijze waar op een onderzoek zal worden inge steld naar beweerde neutraliteics- schendingen, zullen worden ge regeld. wnitiiHfffllïifllliijr Voor de tiende maal zijn Za terdagmorgen de verbindingsof ficieren te Pan Moen Djon bij eengekomen. In een uitzending van radio-Peking is verklaard, dat men op voorgaande bijeen komsten tot een definitieve over eenkomst was gekomen. Alle punten, waarop overeenkomst -was bereikt, zouden de basis vor men voor een algehele overeen komst, die op de eerste zitting van de volledige wapenstil standsdelegaties zou worden be sproken, aldus de radio- Aan het centrale front heeft het achtste leger de communisten verder naar Koemsong terugge drongen. Volgens een communi qué van het achtste leger staat de geallieerde infanterie op min der dan 3% km van de stad. Ten Z.-O- van Koemsong is een heuvel veroverd en tegen aanvallen werden afgeslagen, al dus het communiqué. Ook ten N— W. van Janggoe werd een heuvel veroverd. Aan de Oostkust sloe gen Zuid-Koreanen een tegen aanval van de verdedigers van de havenplaats Kosong af. Van het westelijke front wor den slechts patrouille-acties ge meld. Een woordvoerder van de Verbondenen heeft meegedeeld, dat tanks van de Verbondenen Zondag tot op ongeveer ander halve kilometer van Koemsong zijn doorgedrongen, een centrum van de Noordelijke verbindings lijnen aan het centrale front. Infanterie van de V.N. bevond zich op ongeveer drie km van de stad. Tengevolge van de opmars van de Verbondenen werden de Noordelijken genoodzaakt hun linies rondom Koemsong te ver korten. Elders langs het front was weinig activiteit, aldus het communiqué van het algemeen hoofdkwartier van de V.N. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KONING GEORGE. Koning George van Engeland maakt „zeer bevredigende yorde- ringen" na zijn longoperatie, al dus een bulletin van Buckingham Palace. Hij is in de afgelopen week in zijn kamer enige uren op gewesst. DR. VAN ROlJEN: Dr J. H. van Roijen, de Neder landse ambassadeur in de V.N., heeft op een congres van onder wijskrachten te Albany in de staat New York het woord ge voerd. Hij zei o.m. dat de landen van de NATO een evenwicht moeten vinden tussen de mili taire inspanning en het handha ven van een voldoende levens standaard. In Nederland daalde de levensstandaard als gevolg van de bewapeningsinspanning, en het slechter worden van de handelsvoorwaarden met andere landen. „Daarom", aldus Dr Van Roijen, „loopt het bestendigen van de sociale vrede ernstig ge vaar". Dr Van Roijen zei verder, dat de aanwezigheid in Europa van generaal Eisenhower veel heeft bijgedragen tot „de grote verbe tering van het moreel in West- I Europa". De Veiligheidsraad heeft beslo ten de bespreking van het Brits- Egyptische oliegeschil op te schor ten totdat het internationale ge rechtshof vaststelt of het een bin nenlandse dan wel een internatio nale aangelegenheid is. Het Hof heeft in Juli bij voorlo pige uitspraak Perzië verzocht de Brits-Iraanse oliemaatschappij voort te laten werken hangende een beslissing inzake de bevoegd heid van het Hof om de zaak te be handelen. Tijdens de debatten in de Veilig heidsraad werd uiteengezet, dat de beslissing van het internationale Hof alleen de jurisdictie van het Hof zou betreffen en niet noodza kelijk de competentie van de Vei ligheidsraad. Van Perzië wordt nu verwacht, dat het zich voor het in ternationale Hof verdedigt. Tot 3 December heeft dat land de tijd haar zaak bij het Hof in te dienen. In diplomatieke kringen te Flus hing Meadows is men van oordeel, dat de gehele procedure thans ten einde is. Dit zou zowel voor Enge land als voor Perzië onbevredigend zijn. Engeland had gehoopt, dat de raad Perzië en Engeland zou ver zoeken de onderhandelingen te her vatten. Nu de raad geen besluit heeft genomen, zal de kwestie nog gedurende twee of drie maanden op de agenda blijven. Perzië had gaarne gezien, dat de raad zich on bevoegd zou verklaren. Sir Gladwyn Jebb, de Engelse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, is uit New York naar Londen vertrokken. Hij zeide, dat het resultaat van de behan deling van het Perzische oliege schil door de veiligheidsraad niet als een tegenslag voor En geland' te beschouwen. „Ik denk. dat het beter zou zijn geweest, indien de veiligheidsraad de Britse resolutie had aangenomen, maar in ieder geval zou de Sow- jet-Unie er haar veto over heb ben uitgesproken. Het is al veel waard, dat de raad heeft moeten erkennen, dat het internationale gerechtshof een rol in deze kwes- toe moest spelen." In de nota wordt gezegd, dat tember weerlegde, bevestigen. recente gebeurtenissen de be schuldigingen, vervat in de Rus sische nota van 11 September die de Franse regering op 27 Sep- Zaterdag is de tekst bekend ge maakt van het Egyptisch! pro test, dat Vrijdag aan de 3ritse ambassadeur te Cairo werd over. handigd. Hierin wordt o.m ge zegd dat de Britse autoriteiten in ile kanaalzone optreden „alsol zil zich bevinden in een overwon nen gebied, dat geheel aan haar genade is overgeleverd Be nota somt een aantal inci denten op, die zich sinds 16 Oc tober hebben voorgedaan en die geweten worden aan provocatie door het verschijnen van Britse strijdkrachten en pantserwagens die door de straten van Ismailia en Port Said trokken, toen de be volking uiting gaf aan naar vreugde over het opzeggen ^van het Brits-Egyptische verdrag Ten aanzien van het incident bij 4e brug te El Firdan wordt in de Egyptische nota graegd, dat tengevolge van het Britse optre den de linkeroever van het ka- nlal geheel van de rechteroever 1S^e aanvaf van de Britten op 'n Egyptische post nabij de brug waarbij volgens de nota twee Egyptische soldaten werden ge- dood, vijf gewond en vijf-en-twin. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Buiig. Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele buien, hier en daar vergezeld van hagel ot on weer. Matige wind ruimend van Zuidwest naar West tot Noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. MAANDAG 22 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 6.04 6.30 Terneuzen 6.39 7.05 Hansweert 7.19 7.45 Walsoorden 7.29 7.55 ZON. EN MAANSTANDEN. tig gevangenen werden gemaakt, wordt een „onbegrijpelijke daad" genoemd, „tenzij het Britse com mando zich in staat van oorlog met Egypte beschouwt". In de nota wordt toegegeven, dat de gevangenen later zijn vrij gelaten op voorwaarde, dat zij niet naar het betrokken gebied zouden terugkeren. Tenslotte wordt in het protest de Britse regering verzocht onmiddellijk al haar strijdkrachten uit de ka naalzone terug te trekken, zulks in overeenstemming met het op zeggen door Egypte van 't Brits- Egyptische verdrag van 1936. De Egyptische orde van advo caten hebben een telegram ge zonden aan de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, tenein de te protesteren tegen „Britse agressie in de Suez-kanaalzone tegen vredelievende Egypte- naren". De Egyptische vice-minister van Binnelandse Zaken, Badawi Pasja, heeft Zaterdagavond op 'n Eersconferentie meegedeeld, dat ehalve het incident te Port Said, waar een pantserwagen van de Britten het vuur had ge opend op een Egyptisch leger kamp, waarbij een Egyptische schildwacht om het leven zou zijn gekomen, de Britten ook schade hadden toegebracht aan de in strumenten van een seinhuis van de spoorwegen. Hij voegde hier aan toe, dat de spoorverbindin gen tussen Cairo en Suez thans weer normaal waren. De toestand in de kanaalzone was, volgens de vice-minister Zaterdag „betrek kelijk rustig". Zondag heeft een Engelse mili taire woordvoerder verklaard, dat Britse soldaten het douanegebied van Suez zijn binnengetrokken, na dat Egyptische functionarissen het gebied hadden verlaten. Het kustplaatsje Adabijah is nu geheel bezet. Het Egyptische kabinet heeft be sloten de Britse nota van Vrijdag te verwerpen, waarin verklaard is, dat de Britse troepen moesten in grijpen, omdat de Egyptische bur- erljjke autoriteiten in Ismaiiia en 'ort Said er niet in geslaagd wa ren de toestand in handen te hou den. Het desbetreffende antwoord zal naar men verwacht vandaag worden overhandigd. DE WERENFRIED-TOREN VAN ELST IN GEVAAR. De eeuwenoude toren van Sint Werenfried te Eist in de Over- Betuwe staat op vallen. De toren die bijna in de hele Betuwe zichtbaar is, rust eigenlijk op een Romeins-Gallische basis en werd in de oorlog deerlijk beschadigd. De kerk zelf is bijna hersteld. Aan de toren is niets gedaan. Ge regeld vallen er nu grote brok stukken af. Men vreest voor in storting, als er niet spoedig in gegrepen wordt. „Uit het communiqué van de zitting van de Atlantische Raad blijkt, dat de Franse regering samen met de Verenigde Staten en andere regeringen beslissin gen heeft genomen over een aan tal militaire zaken, waaronder het opnemen van het West-Duit se leger, dat door generaals van Hitier zal worden geleid, in de strijdkrachten van het Atlantisch blok", aldus de hota- „De beweringen van de Franse regering, dat haar maatregelen met betrekking tot de vorming van een zogenaamd Europees leger van verdedigende aard zijn zijn dus geheel vals en klaar blijkelijk bedoeld om de open bare mening te misleiden." „Een van deze maatregelen is het opnemen van West-Duits land in het agressieve Atlanti sche blok, dat, tegen het gezonde verstand in, (in de Franse nota) wordt voorgesteld als een „hin dernis" voor de wedergeboorte van een autonome Duitse militai re macht". „De bewering van de Franse regering, dat het zogenaamde plan-Schuman vredelievende en niet-militaire doeleinden na streeft is ook geheel zonder grond", aldus de nota. „De militaire aard van het plan wordt bevestigd door de verkla ring van 14 September op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, de V. S. en Engeland, die het belang van het plan-Schuman voor de verwezenlijking van hun militaire maatregelen in West- Duitsland erkent". „De Franse regering ontkent in haar nota, dat de politiek van de Brits-Franse regerende kringen aan de vooravond van de twee de wereldoorlog het Duitsland gemakkelijker maakte om de vij andelijkheden te beginnen, doch iedereen weet dat de overeen komst van de Franse regering te Munchen in 1938 het ontkete nen van de tweede wereldoorlog bevorderde." ,Het is tevens bekend, dat in deze oorlog tussen Frankrijk en Duitsland, die de raonische naam ZON op onder op Oct. 22 7.15 17.33 22.22 23 7.17 17.31 23.37 24 7.18 17.29 25 7.20 17.27 0.52 26 7.22 17.25 2.08 27 7.24 17.23 3.24 MAAN onder 14.50 15.12 15.28 15.41 15.52 AMERIKAANSE TROEPEN AANGEKOMEN. Zaterdag zijn in Bremerhaven 2.168 Amerikaanse soldaten ont scheept. Zij vormen de voorhoede van de 43ste infanterie-divisie van de Amerikaanse nationale garde. De rest van deze divisie wordt de volgende week ver wacht. Dit zal dan de vierde Amerikaanse divisie zijn, die sinds het einde van de oorlog 16.02naar Europa is gezonden. Naar wij van de zijde van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf vernemen is het dagelijks bestuur van deze organisatie accoord ge gaan met een door het Koningin VVilhelminafonds voor de kanker bestrijding gedaan voorstel over de wijze van besteding der door het bouwbedrijf in de „Haak in-actie" bijeengebrachte 135.000. Het grootste deel van dit bedrag zal worden gebruikt voor de ver bouwing van drie ziekenhuizen met het doel van een meer effectieve bestrijding van de kanker. Het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds heeft de suggestie overgenomen om een deel van het bedrag te besteden voor de bouw van een of meer woningen, waaruit vaste inkomens voor het fonds zou den voortvloeien. Het ligt in de bedoeling een de zer woningen in Hilversum te doen verrijzen met het oogmerk dit, in de hoop op medewerking van het gemeentebestuur van Hilversum, te doen bewonen door de heer Jo- han Bodegraven, die destijds de „Haak in-actie" heeft geleid. Indien ook de arbeiders-organi saties met het Toorstel accoord gaan, zal de dairtoe ingestelde commissie de verschillende punten nader uitwerken. Naar wij nader vernemen zal het bedrag voor de verbouwing van 2 ziëkenhuizen op de volgende wijze worden besteed: le. Verbouwing van het Ant. van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam van het kankerinstituut voor de opstelling van nieuwe bestralings- apparatuur 2e. Verbouwing in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht voor uitbreiding van de röntgen en radio therapeutische afdeling; 3e. Verbouwing van het physisch laboratorium in het Rotterdams radio therapeutisch instituut. SCHERPE PRIJSSTIJGING OP WOLVEILING. Onder invloed van de algemene vraag stegen de wolprijzen op de wolveiling te Port Eliza,beth (Z. Afrika) de laatste dagen met 25 procent. De prijzen staan thans weer op het hoge niveau, dat dit seizoen reeds eerder werd bereikt. Van de 3649 balen, die werden aangeboden, kon 95 procent wor den verkocht. „namaak-oorlog" verdiende, de Franse regering niets deed om te voorkomen dat fascistisch Duits land zijn oorlogsindustriën ont wikkelde en de aanval tegen de Sowjet-Unie voorbereidde." „Het is minder goed bekend, dat te dien tijde de Franse gene rale staf bezig was plannen op te stellen voor militaire hulp aan Finland zijn oorlog met de Sow jet-Unie en dat generaal De Gaulle en generaal Weygand werkten aan plannen voor een aanval op Leningrad en de Kau- kasus." De Sowjet-nota besluit: „Haar verklaring omtrent de gevaarlij ke gevolgen van de huidige po litiek van de Franse regering, die bezig is een militair verbond met de strijdkrachten van West- Duitsland te sluiten, en ook de onverenigbaarheid van een der gelijke politiek met de overeen komst van Potsdam van 1942 op nieuw herhalend acht de rege ring van de Sowjet-Unie het noodzakelijk nog een keer te ver klaren, dat de volledige verant woordelijkheid voor de toestand, die is ontstaan, bij de Franse re gering ligt". Frans commentaar op de jongste Russische nota. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten, landse Zaken kenschetste de jongste Russische nota aan Frankrijk als „een armzalige prestatie". De nota beschuldigde Frankrijk van het voeren van 'n agressieve politiek in het Westen. De nota bewees volgens de woordvoerder, dat de argumen ten in de voorafgaande Franse nota de Russen een onbehaaglijk gevoel gegeven moesten hebben. VISIE VAN HOFFMAN. Paul Hoffman, de voormalig» administrateur van het plan- Marshall, is van mening, dat de dag weldra zal kunnen aanbre ken, dat de Sowjet-Unie bereid is het ijzeren gordijn" op te trek ken en ernstig te spreken over internationale ontwapening. Het plan-Marshall en de Kore aanse oorlog hadden „een streep gehaald door de plannen van het Ki qmün voor de verovering van de wereld", aldus Hoffman. De Sowjet-Unie kon niet langer ver wachten, dat zij „een geslaagd militair avontuur in West- Europa" zou kunnen onderne men. „Wij moeten ons verder mi litair versterken, doch wij nade ren een punt, waarop wij met Stalin kunnen spreken over in ternationale ontwapening en kun- men eisen, dat hij het „ijzeren gordijn laat zakken". De V.S. zouden echter de kou de oorlog nog kunnen verliezen, „indien de Amerikanen beu wor den van het dragen van de last van het herstel van de wereld". Hoffman verklaarde een en ander in'ëen lezing gewijd aan de nage dachtenis van senator Vanden berg. RUSSISCH ANTWOORD AAN DE WESTELIJKE DRIE. De Sowjetrussische hoge com missaris in Oostenrijk. Sviridov, heeft geantwoord op de uitnodi gingen van de Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissaris sen om een bezoek te brengen aan de westelijke zones in Oos tenrijk teneinde zich persoonlijk ervan te overtuigen, dat er daar niet herbewapend wordt. In een desbetreffende verklaring, die door de Russische voorlichtings dienst is gepubliceerd, wordt in- plaats van een bezoek van de Russische hoge commissaris de vorming van oen viermogendhe- dencommissie voorgesteld, voor een onderzoek naar een eventue le remilitarisatie in alle vier de zones. In welingelichte politieke krin gen te Wenen gelooft men, dat de oprichting van een dergelijke commissie voor de westelijke ge allieerden aanvaardbaar zal zijn. DE AMERK. HULP AAN HET BUITENLAND. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Zaterdag een wetsontwerp tot toewijzing van 7 milliard dollar voor militiare en economische hulp aan het buitenland goedgekeurd en naar de Senaat gezonden. Een bepa ling in het ontwerp machtigt pre sident Truman 100 millioen dol lar voor Spanje te bestemmen. De Senaat keurde het wetsont werp eveneens goed. Het gaat nu naar president Truman ter on dertekening. Verder hechtte de Senaat zijn goedkeuring aan een program voor militaire contruc- tie ten bedrage van 4.128 millioen dollar en een aanvullingsfonds van 1.675 millioen dollar voor or. ganen voor de defensie en de eco nomische controle. De gezinsweekcommissie der Ned. Protestantse perken, der Oud-Katholieke kerk en 't Leger des Heils, organiseert ook dit jaar weer een gezinsweek, en wel van 2128 October. Door de commissie werden al lerlei uitgaven verzorgd, die het houden van bijzondere samen komsten in de gemeenten, film voorstellingen en discussies von den met jongeren en ouderen, voorbereiden. Een lectuurgids voor het gezin werd in een grote oplaag be schikbaar gesteld. Door een team van sprekers wordt in vele ge- menten tijdens de gezinsweek medegewerkt, rondom de vragen die zich met het betrekking van het gezin, de opvoeding en het huwelijk voordoen. In Broek en Waterland von den twee bewoners deze week een witte kikker. Het beest had rode ogen en scheen overdag niets te kunnen zien. Mevr. De Jong in de Beem- ster heeft dezer dagen in haar tuin nog frambozen geplukt. Advertenties; 5 regels 75 cer>| eer 15 cent per mm 12 ct.; minimuir, i>\ ,80. jven onder nummer, óf: Au. Blad 15 cent meer .enties toj; 's namiddags 2 uJ ignummer: Zaterdags 11 u«»r] ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 23 7.17 17.31 23.37 15.12 24 7.18 17.29 15.28 25 7.20 17.27 0.52 15.41 26 7.22 17.25 2.08 15.52 27 7.24 17.23 3.24 16.02 Van een worsteling schijnt voorts ook geen sprake te zijn geweest daar de moordenaar zijn slachtoffer waarschijnlijk van achter heeft aangevallen en een touw om haar hals heeft gesla gen. In een afscheidsbrief schrijft S„ dat hevige des illusies hem tot zijn daad heeft gedreven. naar nana Een eerjheid Amerikaanse vlieg tuigen van het type „Navy Priva teers" is uit Maryland op Malta aangekomen. Naar vernomen wordt zullen in de loop van deze week nog meer vliegtuigen aankomen. De beman ningen hebben reeds luchtgevech ten in Korea meegemaakt. ven. Vooral de macht aan vlieg tuigen zou het oprukken door het woestijnlandschap verhinderen. De Engelsen weten dit en de Egyptenaren ook. De laatsten hebben nog de slechte smaak in de mond van de reeks van neder lagen tegen het jonge leger van Israël en zij waken er wel voor een nieuw echec te ondergaan. onder medisch toez. gedipl. haarkundige Betere Toiletartikelen Parfumerieën dat zij opnieuw pogingen in het werk stelt om de leider der partij te Buenos Aires, dr Lebensohn, uit de gevangenis ontslagen te krijgen. De democratische (conservatie ve) partij heeft aangedrongen op vrijlating van een candidaat voor het gouverneurschap van de pro vincie Cordoba.) nd te hebben overwonnen eei| ategische heuvel, le verdedigers van Koemsa*! chtten met artillerie- en marl rvuur de opmars der Verbom! ion te stuiten. Een tegenaanval vijf kilometer ten Zuidwestejl de stad werd na 4 uur vechf door de geallieerden afgesfaj Ilders van het front in Kor el rdt slechts patrouille-activiteil neld. Twee proefaanvallen vaJ communisten bij Tsjorweif rden afgeslagen. De Amerikaanse bijdrag^ in de Koreaanse strijd. Dlgens John Hickerson, staate-l retaris voor zaken betreffen! de V. N. van het Amerikaanss nsterie van Buitenlandse Zal i, zijn de V. S. voornemens ajl volgende vergadering van dl emblée der V. N. pogingen ii| werk te stellen om ander4 en er toe te brengen, meel nschappen en materieel naai -ea te zenden. De V. S. had-I „een onevenredig deel var| last in Korea" gedragen. KONINGIN BEZOCHT „NIEUW ROLLECATE" isteren bracht H. M. de Konir een (bezoek aan de rijkslanc iwhuishoudschool „Nieuv lecate" te Deventer, ople: gsschool voor landbouwhuis tdleraressen. 1 de lokalen en in de tuin w£ de leerlingen bezig met prac h werk en met de bestude l van voedingsleer, hygiene iologie, en alles wat kan dit t om haar een juist inzicht t< en in de toestanden ten plat inde en wat gedaan kan wor om deze te verbeteren. >e koningin toonde grote be) gstelling voor het werk op di ooi en de toekomstige taal de leraressen. :ij de thee onderhield H. M i geruime tijd met de inspecj e, de directrices van de drit ïidingsseholen en het tearr onlangs in de V.S. is gewees bestudering van home econo 6. H. M. was zeer gein teres 'd in de huishoudwetenschai 4s deze aan de Amerikaa: ^ersiteit wordt gedoceerd, e ivensen die In ons land leve tot een dergelijke studierichj in Wageningen te komen, (j het vertrek werd H.M. hari k toegejuicht door alle leer] en die zich bij de uitgang den opgesteld. NIEUW PAARD VOOR PRINS EERNHARD. p het dek van het m.s. ,,Alhe| van Van Nievelt Goudriaarf Co, dat uit Buenos Airea tel terdam is gearriveerd, stoncj en Barbaro" ter gelegenheitf zijn derde verjaardag juist! feestontbijt te nuttigen, be-l nde uit een grote pluk Hol f Is gras, dat een welkome af-| ieling moet zijn geweest na fgelopen haver- en hooitijd, jen Barbaro is een paard, pre-| er gezegd een hengst, bel id voor prins Bernhard. Dezel !t het dier tijdens zijn reisl Zuid-Amerika ten geschenT ■ntvangen en op deze rei^tofljl ,Alhena" het in Montevideo! boord genomen. Daar wasf op dek in een geïmproviseer-L >tal aan de zorgen van ma f s Arie de Baard toevertrouwd! eest. Hij had er, zoals hij zei, ehele reis lang geen kind aanj jd, dank ook zij het voortref-) ke weer. rzië publiceert documenten. Perzische delegatie naar de I nigde Naties heeft een reeks menten gepubliceerd, waar- L zou blijken, dat de Britse 1 ring en de „Anglo Iranian" hebben bemoeid met Perzi- binnenlandse aangelegenhe- Het belangrijkste document I ind uit een fotocopie van een rapport over Britse pogin- om het aanvaarden van een nalisatiewet tegen te wer- zulks ten tijde van de moord I asmara. Compensatie voor Perzische jlie-industrie. De Perzische minister van Fi- nanciën heeft Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordiger van de „Anglo-Iranian", uitgenodigd besprekingen bij te wonen over L de compensatie voor de genatio naliseerde Perzische olie-indus trie, zo is in gewoonlijk betrouw bare kringen te Teheran mede gedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1