Verkiezingen in Engeland DE TOESTAND IN EGYPTE De politieke «noord als wapen Ned. Korea-detachement in de strijd Van Casablanca en tot Karatsji Teheran ir" I ZATERDAG 20 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1863. Donderdag aanstaande trekt het Engelse volk naar de stembus om een nieuw Lagerhuis te kiezen. De wereld zal gespannen toekijken, want het oudste democratische land, waar zich het parlement reeds lang geleden een sterke positie wist te veroveren, speelt nog altijd een rol van betekenis in het politieke spel, dat de naties onderling spelen. Hf illioenen (lames In Ismailia en elders in de kanaalzone is het nu rustig. Het Britse leger, versterkt met de zestiende brigade valschermjagers, is de toestand volkomen meester. De politie te Ismailia is versterkt met vele agenten uit gezonden. Cairo, die naar de kanaalzone zijn De schoten, die een einde maakten aan het leven van Liaquat Ali Khan, de minister-president van Pakistan, dreunen in de hele Mohammedaanse we reld na. En ook hier in Jeruzalem was de weerklank duidelijk te horen, zelfs boven het geraas uit van de Britse vliegtuigen, die, om zo te zeggen hier vlak naast de deur. bij het Suez-kanaal, de Egyptische fanatici in toom proberen te houden. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Oct. BRITSE TORPEDOBOOT- JAGERS NAAR EGYPTE Weer een paard voor Prins Bernhard Debat over Perzische oliegeschil verdaagd HET EGYPTISCHE LEGER TEN O. VAN HET SUEZ- KANAAL. Zal r I ,e- I nt I en n- j»"ranRering bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kws^laal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pfti advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maaridagnummer: Zaterdags 11 uur Wel is deze rol heel wat min der belangrijk dan bijvoorbeeld in de tijden van Koningin Victoria, toen met recht gezegd kon wor den, dat het „Brittannia rules the waves" een werkelijkheid was, waarmede de gehele wereld reke ning hield, doch uitgespeeld is Engeland toch ook nog niet. En omdat op dit ogenblik het Britse Rijk in onaangename omstandig heden is verwikkeld, zal het van invloed zijn op de komende gang van zaken in de wereldgeschiede nis welke van de twee grote par tijen de verkiezingsstrijd wint, het nog aan de macht zijnde La bour van Premier Attlee of de Conservatieven onder hun ver maarde Winston Churchill. Zoals men weet won de La- bourpartij de vorige verkiezingen op het nippertje. De meerder heid aan de socialisten, die hier door in het Lagerhuis kwam te zitten, was te gering om behoor lijk mede te kunnen regeren. Zij schommelde tussen de zes en negen zetels. Dat betekende dat de Labourfractie steeds in haar geheel aanwezig diende te zijn en dat volkomen eenstemmigheid moest heersen. Dit laatste nu liet te wensen over na de dood van Emest Bevin en de rebellie van de andere grote arbeidersleider, Aneurin Bevan, al bleef in het Lagerhuis nog eenstemmigheid heersen. Door dit alles gaf Attlee er de voorkeur aan het Engelse volk opnieuw naar de stembus te roe pen, teneinde te kiezen tussen socialisten of conservatieven. Tussen deze twee gaat de strijd, want de Liberalen tellen nauwe lijks meer mee. In vele kiesdis tricten werd zelfs geen eandidaat gesteld. Dit brengt ons nog even op het kiesstelsel, dat in Engeland het zogenaamde districtenstelsel is. Het land is verdeeld in vele dis tricten en hij, die de meerderheid in zijn district heeft, is gekozen. De stemmen, uitgebracht op de tegencandidaat zijn voor de in dit district verliezende partij ver loren. Zulks in tegenstelling tot het evenredigheidsstelsel, dat in ons land geldt. Hier immers stemt men op lijsten en komen alle stemmen tot hun recht. Aan beide systemen kleven voordelen en nadelen. Een voordeel van het Engelse systeem is dat men over het algemeen een regering krijgt, steunende op één partij, en men hierdoor zijn programma beter kan uitvoeren. Een nadeel is, dat het zeer goed mogelijk is, dat men 55 der zetels krijgt, ter wijl de partij met 45 der zetels toch meer stemmen in totaal heeft verworven. De Labour-partij heeft deze verkiezingen wel op een voor haar ongunstig ogenblik uitge schreven. Vandaar dat een Con servatieve overwinning verwacht wordt. Het gaat Engeland in vele op zichten slecht. De binnenlandse toestand, die veelal de kiezers het meeste bij het uitbrengen van hun stem beïnvloedt, wordt over schaduwd door de buitenlandse. En het is het Midden-Oosten, dat de Britten ernstige zorgen baart. Maar waren het alleen maar zor gen, dan was het nog te over komen. Wat er in Perzië en thans in Egypte gebeurt is erger, veel erger. Een vrijwel onbeken de Perzische staatsman, die bo vendien meer ziek dan gezond is, heeft het immers gewaagd zich te verzetten tegen het eens zo machtige Brittannia. En naar het schijnt met succes. Want of het fanatieke optreden van de heer Mossadeq nu materieel voor deel aan de Perzen zal brengen of niet, vast staat, dat de Engel sen in het toch reeds zo roerige Midden-Oosten een enorm pres- tige-verlies hebben geleden. Het is dus zeker geen toeVal, dat thans ook de Egyptenaren, die het Engelse toezicht op hun land, op het Suez-kanaal en de Soedan, gaarne kwijt zijn, het voorbeeld van hun Perzische broeders trachten te volgen. Dit alles wijst op twee dingen. In de eerste plaats vrezen de Arabi sche volkeren de Engelse macht niet meer en is hun nationali teitsgevoel eerst goed ontwaakt, In de tweede plaats wreekt zich de Engelse buitenlandse politiek, die na de oorlog uitermate slap is geweest en die bovendien niet heeft begrepen, dat Engeland zich met West-Europa had dienen te verenigen in plaats van de plan nen om te komen tot grotere samenwerking en eenheid tegen te werken en die landen, die ook met moeilijkheden in hun over zeese gebiedsdelen, zoals Neder land en Frankrijk te kampen hadden, in de steek te laten. De krachten van vrijmaking en na tionalisatie keren zich thans tegen de opwekker. De gebeurtenissen in het Mid den-Oosten zullen de verkiezin gen zeker beïnvloeden, omdat de gemiddelde Engelsman zich door een en ander sterk in zijn natio nale trots gekrenkt zal gevoelen. En ontevredenheid richt zich na tuurlijk tegen de zittende rege ring en hoop wordt slechts ge koesterd van de oppositie. Maar ook de binnenlandse toe stand is geen propaganda voor de regerende Labourpartij. Nog steeds kampt Engeland met ge weldige financiële moeilijkheden en met een dollartekort. Nog steeds moet de Engelse huis vrouw zich dingen ontzeggen, die elders wel te krijgen zijn. Een koude en harde winter staat voor de deur, omdat kolengebrek ge vreesd wordt. Al deze factoren wijzen op een stembusoverwinning voor Chur chill en de zijnen. Ook de inge stelde opinie-onderzoeken geven eenzelfde voorspelling. Doch deze laatsten zijn zeker geen maatstaf. Wij denken slechts aan de enorme blunders, die deze opinie-onderzoekinstitu ten in Amerika hebben gemaakt bij de laatste president-verkiezin gen, toen volgens hen Truman een zekere nederlaag tegemoet ging. Dat Labour thans een van te voren vaststaand échec zal be halen zou ook nu een te boute bewering zijn. Zij zal zeker de steun van de grote arbeidersorga nisaties hebben en het zal de kleurloze middengroep zijn, die de beslissing zal geven. Maar dat de Conservatieven er gunstig voor staan is een feit. Of dit alleen voldoende zal zijn hen weer op de begeerde regerings zetels te brengen zal Donderdag uitgemaakt worden. zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Koude ochtend. In de ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag half tot zwaar bewolkt en tot aan het einde van de middag droog weer. Overwe gend matige wind tussen Z. en Z.W. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. ZONDAG 21 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.22 5.57 6.37 6.47 n.m. 5.41 6.16 6.56 7.06 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 20 7.11 17.38 20.08 13.38 21 7.13 17.36 21.11 14.20 22 7.15 17.33 22J22 14.50 23 7.17 17.31 23.37 15.12 Liaquat Ali Khan is het vierde slachtoffer. Moord na moord wordt er gepleegd in de Arabi sche gebieden, waar de politieke hartstochten ongebreideld hoog tij vieren. Hoe lang is het nog maar geleden, dat koning Abdul lah van Jordanië werd neerge schoten. slechts enkele schreden van de plek verwijderd, waar vol gens de Mohammedaanse legende Mohammed opsteeg naar het pa radijs? En nu wordt men er tel kens weer aan herinnerd, dat men zich in de Westerse wereld geen voorstelling kan vormen van de vulkanische atmosfeer die het Mohammedaanse leven be heerst. Daarom vindt men ook maar zelden iemand, die pas uit West Europa of uit Amerika komt en nochtans begrip heeft voor wat zich in Perzië afspeelt. In Westerse oren klinkt het on werkelijk als premier Mossadeq zegt: ..Het is mij liever als de Iraanse olie in de zee vloeit dan in de Britse tankers!" Maar de man meent het in heilige ernst! Liaquat Ali Ka-hn heeft in het vroegere Brits-Indië een bijna ge lijke opvoeding genoten als Neh- roe. Maar terwijl Nehroe ademde in de geestelijke sfeer van Gan dhi, die wars was van alle geweld en materiële dwang, leefde Lia quat Ali Kahn in de gedachten- wereld van de Islam. En die is veel krijgszuchtiger. De dader van de moord op Liaquat Ali Khan is, naar men aanneemt, van een ander kaliber dan de Voor- Aziatische terroristen, die van Ca sablanca tot Tehran de politiek willen beïnvloeden. Maar het Mo hammedaanse fanatisme hebben zij gemeen. Op 7 Maart 1951 werd de premier van Iran, generaal Razmara, vermoord. Óp 16 Juli de voormalige premier van de Libanon Riad el Solh en vijf da gen later op 20 Juli moest ook ko ning Abdoellah van Jordanië het leven laten. Vier politieke moor den binnen 7 maanden! En de oorzaak? Het is de haat tegen de vreemdelingen en die vreemdelingen zijn, altijd nog, in de eerste plaats de ongelovigen. Als er onder de Aziatische staats lieden mensen zijn met werkelijk heidsbesef. die streven naar ver zoening der tegenstellingen met de landen van het Westen, kun nen deze politici ieder ogenblik de dodende kogel verwachten. Er zijn hier mensen, die bewe ren, dat deze reeks van politieke moorden eigenlijk een verre na klank is van de Kruistochten, een na eeuwen nog levend plan van wraak tegen de indringers, die destijds met hun legerscharen in het Oostelijk gebied der Middel landse Zee binnendrongen en die later uit Spanje de Moren uitdre ven. En of zich deze woeste vijan digheid nu hult in de mantel der anti-koloniale bevrijdingsleuzen in anti-Britse propaganda of in tegen Israel gerichte acties, deze propaganda zweert altijd bij de naam van Allah en zijn profeet. Nog steeds spookt daar in ai die hoofden, die daar geheimzinnig samenhokken in de bazars, kof fiehuizen en woestijntenten van het Oosten, het gefixeerde ge dachtebeeld van de heilige oorlog. Deze gedachte is zo verward en door een blind fanatisme verge zeld, dat zelfs geen waarde aan het eigen leven schijnt te hech ten, dat ze als hoogst gevaarlijk moet worden beschouwd. Want ze dreigt tot een ideaal en verder felijk werktuig te worden in de handen van de machten, die het op de ondergang der Westerse beschaving voorzien hebben. De moordenaar van de Pakistaan se premier. Volgens een door de radio van India opgevangen bericht van het Afghaanse radiostation Ka boel was de moordenaar van de Pakistanse minister-president, Liaquat Ali Khan, geen Afghaan. Uit onderzoekingen van het pers bureau Bakhtar was gebleken, dat Said Akbar, die de moorde naar van de premier was, met ka meraden tegen Afganistan had gevochten. In de Noordwestelijke grensprovincie van Pakistan had den zij bescherming gekregen van de Britse regering, die hen onderdak gaf te Abbottabad, al dus radio Kaboel. Geen enkel Brits voertuig mag zonder gewapend geleide rijden. Engelse soldaten bezetten nog steeds alle bruggen en installa ties van belang en in Caïro is zware politiebewaking ingesteld voor de Britse en de Amerikaan se ambassade. Vernomen wordt dat Britse soldaten het plaatsje Adabiyah ten Z. van Suez een haven plaatsje gebruikt voor laden en lossen van militaire goederen voor het garnizoen in de kanaal- zóne en een klein vliegveld ten O. van Ismailia hebben bezet. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat Britse troepen in Ismailia nog slechts een meisjes school en het Champollion-plein als legerplaats bezet houden. Zij hebben het douanekantoor te Port Said ontruimd, doch blij ven hier doorgaan met patrouil leren met pantserwagens, het geen slechts de verontwaardi ging van de inwoners kan op wekken. De Egyptische mili taire gouverneur heeft de mili taire autoriteiten op de gevaren hiervan gewezen. Hij zei voorts, dat „tegen alle gebruiken in een Britse kruiser, zonder eerst de haven-autoriteitèri te verwitti gen, de haven vin Port Said was binnengevaren." De Egyptische regering heeft bepaald, dat alle Egyptische spoorwegbeambte» hun mede werking op de Britse militaire trajecten in de zóne moeten in trekken. De spoorwegdirectie heeft reeds alle voorrechten In getrokken, die tot nog toe aan de Britse strijdkrachten werden ver leend. Spr. George V-skine, plaats vervangend opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Egypte heeft bekend gemaakt, dat het merendeel van de 400 vrouwen en kinderen van Britse militairen te Ismailia, die met de .Empress of Australië" uit En geland te Port Said zullen aan komen, met hetzelfde schip naar Engeland teruggezonden zullen worden. De Italiaanse premier, De Cas- peri, heeft verklaard, dat Italië bereid is tussen Engeland en Egypte te bemiddelen, indien een gelegenheid hiertoe zich zou voordoen. De secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Az- zam Pasja, gaf echter te Caïro te kennen dat Engeland en Egyp te alleen -het huidige geschil tot een oplossing dienen te brengen. Hij zei, dat Egypte slechts als ge heel souvereine staat, vrij van bezettingstroepen, een overeen komst zou willen sluiten. Enge land kan zonder hulp van ande ren door een zorgvuldige voor bereide psychologische verkla ring de weg voor een vergelijk effenen, doch het dient te -beden ken, dat het verdrag van 1936 dood en begraven is. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah Pas ja, heeft aangedrongen op het onmiddellijk houden van een bij eenkomst der politieke commis sie van de Arabische Liga om de Brits-Egyptische crisis te be spreken. Hij heeft reeds met Arabische diplomatieke verte genwoordigers te Cairo gespro ken. Het Libanese parlement heeft met algemene stemmen een mo tie goedgekeurd, die steun en bewondering uitdrukt voor Egyp te en een beroep doet op alle Arabische staten om Egypte te steunen. Voor de ingang van het Suez- kanaal liggen zes Britse schepen, omdat -de gezagvoerders weige ren de door de Egyptische auto riteiten geëiste tolgelden te beta len, aldus heeft de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt. De overeenkomst van 1936 zou naar de letter uitgevoerd wor den De Egyptische militairen - 36 in getal die bij de botsing van Woensdag bij de Firdan-brug gevangen genomen waren, waren reeds vrijgelaten en naar hun eenheden teruggezonden. „Toen wij enkele gevangenen ondervroegen waarom zij het vuur op de Britse troepen hadden geopend verklaarden zij te heb ben gemeend met Israëlische strijdkrachten te doen te heb ben, die van de toestand gebruik wilden maken en opgerukt wa ren om de Egyptenaren aan te vallen". ENGELAND EIST SCHADE VERGOEDIN G. Groot-Brittannië heeft Egypte een nota gezonden, waarin ver goeding geëist wordt voor aan Britse eigendommen bij de jong ste ongeregeldheden in de Suez- kanaalzöne toegebrachte schade. Groot-Brittannië zal de Egyp tische regering eveneens verant woordelijk stellen voor elders in Egypte aan Britse eigendommen toegebrachte schade en zich het volle recht op vergoeding voor behouden, aldus de nota. Dat „Britse levens in gevaar kwamen en het voor de Britse troepen noodzakelijk werd tus senbeide te komen" wordt door de Britse regering geheel gewe ten aan de „onbekwaamheid van de Egyptische autoriteiten om de orde te handhaven". De Britse torpedobootjagers „Chequers" en „Chevron" zijn gistermorgen volgens persbe richten uit Malta naar Egypte vertrokken. De Britse admirali teit verklaarde, dat de schepen naar „het Oosten van de Middel landse Zee" zijn vertrokken, doch wenste niet te zeggen of de be stemming Egypte was. De vaartuigen hebben kort ge leden dienst gedaan bij Abadan en Basra. De Britse militaire autoriteiten zorgen thans voor hun eigen voorraden in de haven van Suez en die van Adabiyah, aldus een woordvoerder van het Britse le ger. Het niet-militaire verkeer in de haven van Suez ondervindt geen nadeel. De Britse kruiser „Gambia" is Vrijdag in Port Said aangeko. men. Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken was Dinsdag verwittigd van de komst van de „Gambia". Volgens een woordvoerder van de Britse ma rine worden de bewegingen van de „Gambia" thans als „opera tief" beschouwd. EGYPTISCHE BOYCOTT- ACTIE. Donderdagnacht zijn in Caïro, Port Said, Alexandrië en Suez duizenden aanplakbiljetten aange bracht, waarin opgeroepen wordt tot een boycott van Britse goede ren als eerste daad in een „pas sief verzet" tegen Engeland. Een nieuw „hoog nationaal comité", samengesteld uit senatoren en afgevaardigden, is ingesteld om deze campagne voor een passief verzet te organiseren. Senator Aly Pasja, een vroegere premier en hoofd van het kabinet van de koning, is voorzitter. Er zullen sub-commissies, be staande uit studenten, kooplie den, ambtenaren en andere groe pen, ingesteld worden om de be weging te verbreiden. Het „hoge nationale comité" heeft een „handvest voor de worsteling" aan alle organisaties en instellingen van het land ge zonden. Het comité heeft Saleh Asimawy, een vooraanstaand lid van de Moslimse broederschap, en Saleh Harb Pasja, vooratter van de Mohammedaanse jonge- liedenvereniging, verzocht deel te nemen aan de beweging. De Moslimse broederschap zou echter, aldus Reuter, zijn eigen „strijdgroepen" willen oprichten, voornamelijk in Ismailia, waar de beweging opgericht is en nog steeds haar sterkste steunpunt vindt. In welingelichte kringen te Londen wordt verklaard, dat de Britse troepen in Egypte in de toekomst zelf de bescherming van Engelse onderdanen en En gels bezit op zich zullen moeten nemen, hoewel dit niet uitdruk kelijk in de Engelse nota is uit gesproken DE EGYPT. BEVELHEBBER IN DE SOEDAN VERZOCHT WEG TE BLIJVEN. De'stafchef van de Egyptische troepen in de Soedan, die zich momenteel met verlof in Caïro bevindt, heeft van de Britse gou verneur-generaal instructies ont vangen op het huidige tijdstip niet naar de Soedan terug te keren. De gouverneur-generaal Howe verzocht generaal-majoor Abdel Fattah Bey dit „omredenen van openbare orde". GEN. ROBERTSON NAAR EGYPTE. De opperbevelhebber der Britse troepen in het Nabije-Oosten, ge neraal Robertson, is per vlieg tuig uit Londen te Fayed Ein aangekomen. EGYPTISCH PROTESTNOTA. Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Britse ambassade te Cairo een nota ingediend, waarin wordt ge protesteerd tegen Britse „agres sie" in de kanaalzone. Verder ontkent minister Saleh El Din. dat Egypte voornemens is het Engels-Egyptische geschil voor de Veiligheidsraad te brengen. PRO-EGYPTISCHE DEMONSTRATIES. Duizenden Syrische demo» stranten hebben in Damascus anti-Britse leuzen geroepen en in de moskee gebedsdiensten bijge woond voor „de zaak van Egyp te". De demonstraties waren ge organiseerd door de Mohamme daanse broederschap en de bond van Oelemas. De demonstranten hebben de Egyptische regering telegrafisch bericht, dat zij vol ledig achter haar staan en be reid zijn met Egypte „te strijden tegen het imperialisme". De verboden communitisch-ge- zinde Toedeh-partij in Perzië, die thans „de verenigde vakbond van arbeiders" heet, hield op een plein te Teheran een demonstra tie van twee uur uit sympathie met de Egyptenaren. Óok werd minister-president Mossadeq in spreekkoor aangevallen. Zondagavond zal het m.s. .,A1- hena" van de rederij Van Nievelt Goudriaan Co te Rotterdam in de Lekhaven arriveren. Het van Buenos Aires komende schip voert een edel raspaard mee, be stemd voor prins Bernhard. De lossing van de „Alhena" vané[t Maandagmorgen aan. De Veügheidsraad heeft Vrij dag besloten de bespreking van het Brits-Perzische oliegeschil te verdagen, totdat het internatio naal gerechtshof te Den Haag 'n uitspraak heeft gedaan over aijn bevoegheid in de zaak. Hiertoe werd met acht tegen een (Sowjet-Unie) besloten. En geland en Joego-Slavië onthiel den zich van stemming. De bevelhebber der Britse troepen in Egypte, Sir George Erskine, heeft onthuld, dat de hoofdmacht van het Egyptische leger ongeveer een divisie zich in de woestijn van Sinai be vindt, tussen de strijdkrachten van Israël en van Engeland in. Daarom, zo zeide de generaal, had hij de overgangswegen van het kanaal Ibezet, nadat het ru moer was ontstaan. In dien de Egyptische autori teiten hem, generaal Erskine, zouden verwittigen van voorge nomen troepenbewegingen en zekere garanties zouden geven, zouden Egyptische troepen door de kanaalzone gelaten worden. In Ismailia, waar het gezag aan de Egyptische politie was overge dragen werden Britse troepen „dicht bij de hand" gehouden. Verscheidene Chinese bataljons hebben zware tegenaanvallen uitgevoerd om de door de heu vels ten Z. van Koemsong opruk kende Verbondenen tegen te houden. De aanvallen werden af geslagen, doch in het gebied werd Vrijdagmorgen nog verbit terd gestreden. (Koemsong ligt 50 km ten N. van de 38ste breedte graad). In Midden-Korea wisten de communisten de opmars van de geallieerden ten N. van Janggoe tot staan te brengen. Aan het Oostelijk front sloegen Zuidko- reaanse troepen tegenaanvallen af van communistische bataljons, die trachten de opmars in de richting van de havenstad Ko- song, bijna 80 km ten N. van de 38ste breedtegraad, tot staan te brengen. Aan het westelijke front wis ten de geallieerden een heuvelrij ten N \V. van Jontsjon te ver overen, waarbij zij slechts ver spreide tegenstand ondervonden. In Tokio heeft de Japanse pre mier, Josjida, een onderhoud van een half uur gehad met generaal Ridgway. De heuvelstellingen ten Noord- Westen van Jontsjon waren ver laten, toen de Verbonden troepen daar aankwamen.''Chinezen had den hier twee weken stand ge houden. Hun tegenstand, aldus Reuter, werd met een zware aan val met napalmbommen gebro ken. Jachtbommenwerpers van de V.N. hebben Donderdag een ge hele heuveltop in. vuur en vlam gezet door een massale aanval met gebruikmaking van napalm bommen ter ondersteuning van geallieerde strijdkrachten aan 't westelijke front. Een geallieerde officier, die de operatie heeft ga degeslagen verklaarde, dat iede re Chinees op de heuveltop, die niet verbrandde in elk geval ge stikt zou moeten zijn. De gewel dige vuurzee verbruikte alle zuurstof in de omgeving en ver oorzaakte een miniatuur-cycloon. De gelei-achtige, kleverige ben zine vloeide in de Noordelijke loopgraven en bunkers en over de gehele heuveltop, aldus de ooggetuige. De stelling, die aan vallen van geallieerde eenheden twee weken lang had weerstaan, kon naderhand door geallieerde infanterie zonder enige moeite bezet worden. Kolonel Kinney van de Ver bonden onderhandelingsgroep heeft verklaard, dat, de Noorde lijken (op de bespreking van de verbindingsofficieren) het voor stel der geallieerden om een neu trale zóne van vijf km om Kae- song en Moensan in te stellen hebben aanvaard. De twee plaat sen, die respectievelijk de voor uitgeschoven onderhandelings hoofdkwartieren der Noordelij ken en der Verbondenen zijn, lig gen 24 km van elkaar. De Noor delijken hadden aangedrongen op een neutrale corridor tussen beide plaatsen. Zij hadden thans hun eisen zodanig gewijzigd, dat deze zóne slechts een breedte van 1600 meter aan weerszijden van de weg zou beslaan. Tevoren hadden de Noordelijken aange drongen op een veiligheidszone van 5 km. De Verbondenen wens ten slechts de bepaling, dat de weg zelf vrij zou zijn. Thans moest voorts de vraag nog gere geld worden van het vliegen over de neutrale zóne. De Noordelij ken wensten geen vluchten doch de Verbondenen stelden zich op het standpunt, dat de neutraliteit van de zóne slechts ten doel had de onderhandelende delegaties te beschermen. Er zouden dus vluchten gemaakt mogen worden mits de vliegtuigen zich van vij andige daden onthielden. Brigade-generaal Nuckols zei- de, dat, indien geen overeenstem ming werd bereikt over de reste rende twee printen, de bestands besprekingen niet hervat zouden kunnen worden. Hij achtte echter een „voor zichtig optimisme" gerechtvaar digd- Een piloot zou over het neutrale gebied van Kaesong kunnen vliegen, zonder daarbij de overeenkomst van beide par tijen te schenden. Wel zou hij te gen de instructies van generaal Ridgway handelen. De Verbon denen hadden toegezegd niet over de neutrale zóne met een straal van een kilometer om Panmoendjon te zullen vliegen, In de gebieden van Kaesong en Moenson zouden troepen zich mogen verplaatsen doch de ge bieden zouden niet aan een aan val blootgesteld mogen worden. AANKOMST MILITAIREN VAN HET NED. DETACHEMENT V.N. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen op 1 No vember a.s. 26 militairen van het Ngd. detachement V.N. per troe- penschip uit Korea in Nederland arriveren. Bij hen bevinden zich o.m. eni ge militairen van het oorspron kelijke detachement, die inder tijd om verschillende redenen in Korea zijn achtergebleven en enige zieken en gewonden. HET NED. KOREA-DETACHE- MENT IN DE STRIJD. Het Nederlandse detachement V. N., dat thans op Korea in de voorste lijn vertoeft, is dezer da gen in de strijd geworpen tegen een zwaar tegenstand biedende vijand. Hoewel verliezen werden geleden aan doden en gewonden, werd dank zij dapper doorzetten de opgedragen taak volbracht. Het opgegeven object werd be zet en infiltraties van de vijand tegengegaan. Het detachement stond bij deze gevechten onder leiding van de kapitein J. H. Luy- kenaar. Van Amerikaanse zijde werd waardering geuit over het hoge moreel van ons detache ment, dat een zeer goede aanvals- geest ten toon spreidde. Helaas sneuvelden bij deze actie vijf Ne. derlandse vrijwilligers, wier na men reeds werden vermeld. Een aantal vrijwilligers werd gewond. rn Adrl 2 uil u,ft i een 50K I marl bon| mv ?stel rech| eslal oreJ 'iteil va/ 'WOi rag^ ld. iats-1 fenj s d<] n der-I neel naai iad-1 varf tmr wal irai I I 7 cl taal| be- iol-| af-| nafl 1. >re-| be I ezel «isl em-[ MDl leol l'asl ■er-I na-f wdl zei.! ian| •ef-| :n. de ks !se I n" en j :r- rd he 1- >n, an ?d j er o- s- V- e-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1