RUSSISCHE NOTA aan de Verenigde Staten Engeland handhaaft de orde Van het Koreaanse front Harde woorden van Egyptische Premier r BRITS-EGYPTISCH INCIDENT Persconferentie van Truman Vooruitgang in de besprekingen „Wij zijn op alles voorbereid" Nederland maakt bezwaar tegen uitlating van Generaal Olmsied VRIJDAG 19 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1862. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen WEERSVERWACHT[NG. HOOGWATER. Na een bijeenkomst der verbindingsofficieren van Donderdag waren de Verbondenen optimistisch over het resultaat der besprekingen. Kolonel Kinney ver klaarde, dat aanzienlijke voortgang was gemaakt om trent twee (niet nader omschreven) punten waarover onenigheid heerst. De Egyptische premier Nahas Pasja heeft in het Egyptische parlement verklaard: »Wij zijn op alle mogelijkheden voorbereid. Van deze dag af zal er geen samenwerking meer zijn met welke bezetters, onderdrukkers of vijanden van ons land ook. Wij hebben onze weg gekozen en zullen dat blijven doen, ondanks ontberingen en opofferingen. Wijl maken thans een zeer critieke en delicate periode door, maar zijn op alle gebeurlijkheden voorbereid. De tijd van praten is voorbij en de periode van ernstig en positief werk is aangebroken". Nahas Pasja veroor deelde destructieve, oproerige betogingen, waarbij opportunisten de zaak van het land schaden. Vleesprijzen voorlopig onveranderd Herdenking gefusilleerden I Zal <*4 I 1 ks I tr- Ise n" li- I ,e- I nt en n- en j ir- rdl ■i- I hankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande «tedactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nêt 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwt^aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pt» advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnta Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uas Voor het MaandagnummeiZaterdags 11 uur Het Sowjetrussische persbureau „Tass" meldt uit Moskou, dat de Itnsssiche bladen een verklaring van de Sowjetregering aan de regering van de Verenigde Sta ten hebben gepubliceerd. Op 5 October heeft de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky op diens ver zoek de Amerkaanse ambassa deur Kirk ontvangen, die namens zijn regering een mondelinge verklaring aflegde. Hierin werd gezegd dat de Koreaanse kwes tie op het ogenblik zeer acuut en gevaarlijk is en onmiddellijk tot een oplossing dient te komen. Een goede afloop van de onder handelingen zou het mogelijk maken andere niet-opgeloste kwesties, die de oorzaak zijn van spanning in internationale be trekkingen, te regelen en de be trekkingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie te verbeteren. De Amerikaanse regering wenste, dat de verklaring onder de per soonlijke aandacht van maar schalk Stalin zou komen. Op 15 Octboer heeft Wysjinsky aan de waarnemend Amerikaan se ambassadeur Cumming een verklaring overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Sowjetrus sische regering grote betekenis aan de toestand in Korea en de betrekkingen met de Ver. Staten hecht- De ongerustheid van de Ver. Staten over het verloop van de onderhandelingen in Korea is begrijpelijk, aldus de verklaring van de Sowjet-Unie, „omdat de Ver. Staten bezorgd zijn over de afloop van het militaire gokje, dat zij in Korea hebben ge waagd." De politiek van de Amerikaanse regering is echter geweest om systematisch alle voorstellen voor een vredelieven de regeling in Korea te verwer pen. In dit verband wijst de nota er op, dat niet de regeling van de Ver .Staten en niet de Ver. Na ties, doch de regering van de Sowjet-Unie het initiatief had genomen voor een vredelievende regeling van het Koreaanse con flict, toen Stalin zich in 1950 voorstander verklaarde van een snelle regeling in de Veiligheids raad en naderhand, toen de Sow jetregering voorstelde de kwes tie te regelen en tegelijkertijd alle buitenlandse troepen uit Ko rea terug te trekken. Nog later heeft de Russische vertegenwoor diger bij de Ver. Naties, Malik, een voorstel geopperd, dat de oorlogvoerenden onderhandelin gen zouden beginnen over een wapenstilstand- Het bericht van Tass gaat dan verder: De mening, dat het uit stel van de onderhandelingen is veroorzaakt door de houding van de Noord-Koreaanse en de Chi nese bevelhebbers is geheel zon der grond. Het is bekend, dat het commando van de Amerikaanse strijdkrachten in Korea systema tisch hindernissen voor een suc cesvol verloop van de onderhan delingen heeft opgeworpen. De beste manier om een gunstige afloop van de wapenstilstandson derhandelingen te verzekeren zou zijn generaal Ridgway te be velen niet de onderhandelingen door allerlei incidenten en het scheppen van kunstmatige be lemmeringen door leeg gepraat, zoals over het verplaatsen der besprekingen van Kaesong naar een andere plaats, ingewikkeld te maken. Volgens de verklaring van de Amerikaanse ambassadeur hoopt de Amerikaanse regering op de hulp van de Sowjet-Unie bij het bereiken van een positief resul- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Koude ochtend. Koude ochtend met plaatselijk mist, overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar ook op vele plaatsen perioden met zonneschijn. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZATERDAG 20 OCTOBER. taat bij de onderhandelingen te Kaesong. De Sowjet-Unie is ech ter geen partij bij deze bespre kingen in tegenstelling tot de Ver. Staten. Werkelijke pogingen om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen zullen vanzelfsprekend door de Sowjet- Unie worden gesteund, aldus de nota. Natuurlijk is het in het belang der internationale toestand drin gend nodig te streven naar een vredelievende regeling in Korea. De Sowjet-regering heeft her haaldelijk pogingen gedaan om met de Ver. Staten ook óver an dere belangrijke kwesties een overeenkomst te bereiken, zoals het sluiten van een vredesver drag en het bereiken van de een heid van Duitsland en een vre desverdrag met Japan, onvoor waardelijk verbod van atomische wapens en strenge internationale controle, vermindering van be wapening en strijdkrachten, ver bod van oorlogspropaganda en het sluiten van een vredespact. In dit verband verwijst de nota naar de mislukte conferentie van plaatsvervangende ministers over Duitsland en andere belangrijke internationale kwesties, die op initiatief van de Sowjet-Unie waren gehouden. Als de Ameri kaanse regering voorstander is van verbetering van de betrek kingen, heeft zij gelegenheden gehad om dat met daden te be wijzen, aldus de nota. Kirk heeft verklaard, dat de Ver. Staten geen agressieve be doelingen hebben met betrekking tot de Sowjet-Unie en andere landen. Dit is niet de eerste keer dat de Ver. Staten dergelijke verklaringen afleggen. Tezelfdertijd echter heeft de Amerikaanse regering de han delsovereenkomst met de Sow jet-Unie opgezegd en nam zij een wet aan die iedere financiële of economische zogenaamde „hulp" verbiedt aan landen, die hun goe deren naar de Sowjet-Unie uit voeren of met de Sowjet-Unie bevriend zijn. De Sowjet-regering kan niet de opmerkingen van de Ameri kaanse ambassadeur over het hoofd zien over „ongewenste ge volgen" voor onze landen in ge val de onderhandelingen in Kae song geen positieve resultaten opleveren. Is het gepermitteerd te vragen wat hiermee wordt be doeld? Als het gaat over de mo gelijkheid van verdere verslech tering van de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten, is het niet mogelijk zich voor te stellen, dat de betrekkin gen nog verder kunnen verslech teren, vooral nadat president Truman heeft verklaard, dat overeenkomsten met de Sowjet- Unie het papier niet waard zijn. Kunnen onder deze omstandig heden verklaringen over de wen selijkheid van verbetering der betrekkingen wel ernstig worden genomen? Niettemin stemt de regering van de Sowjet-Unie, haar vre despolitiek volgend, er mee in om met deelneming van, de Ameri kaanse regering alle belangrijke en hangende kwesties te onder zoeken en maatregelen te bespre ken om de internationale betrek kingen te verbeteren, inclusief de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Ver. Staten, aldus be sluit de Russische nota. AMERIKAANS BEROEP OP DE SOWJET-UNIE. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat admiraal Alan Kirk vóór zijn vertrek uit Moskou, waar hij ambassadeur is geweest, een bezoek heeft gebracht aan de Sow jet-minister van Buitenland se Zaken, Wysjinsky en melding heeft gemaakt van de „verras sing en teleurstelling van het op perbevel der Ver. Naties in Korea over de communistische houding in Kaesong". Een mislukking der wapenstilstandsbesprekingen z»u een „explosief karakter" hebben. Kirk verzocht Wysjinsky zich krachtig in te spannen voor een „realistische wapenstilstand in Korea. Zonder wapenstilstand was een oplossing van andere vraagstukken, die zich in de ge hele wereld voordoen, niet moge lijk. Kirk zeide te hopen, dat de Sowjet-Unie zou medewerken aan een wapenstilstand waarbij geen politieke of territorale vraagstukken waren betrokken. Het opperbevel der Ver. Naties had niet de bedoeling zich in te laten met deze vraagstukken. Admiraal Kirks stap werd niet gepubliceerd, omdat men de Sowjet-Unie mogelijk de kans wenste te geven haar invloed te gebruiken bij de onderhandelin gen in Korea. Het Sowjet-ant- woord was echter slechts propa ganda en stemde niet overeen met de „oprechte Amerikaanse poging". President Truman heeft op z'n wekelijkse persconferentie zijn vroegere verklaring bevestigd, dat overeenkomsten met de Sow jet-Unie het papier, waarop zij 'geschreven zijn, niet waard zijn. Een correspondent haalde een verklaring van de Sowjet-minis- ter van Buitenlandse Zaken, Wi- sjinsky, aan dat een van de re denen voor het „laagtepunt" in de Amerikaans-Sowjetrussische (betrekkingen Trumans bovenver melde uitlating was. De presi dent antwoordde hierop, dat hij bij zijn vroegere verklaring bleef. Na de uitlating van de presi dent de vorige maand zeiden re geringswoordvoerders, dat zij niet betekende, dat de V.S. de hoop op het bereiken van over eenkomsten met de Sowjet-Unie over een vermindering van de spanning in de wereld hadden opgegeven. Zij betekende, dat overeenkom sten geen waarde hadden, tenzij zij werden gesteund door een „positie van kracht" van niet- communistische zijde. In antwoord op andere vragen zei Truman, dat generaal Mac- Arthurs beschuldiging, dat hij 'u geheim plan om Formosa in handen van de communisten te laten vallen" had verijdeld, niet op feiten was gebaseerd en dat de generaal dit wist. In een comtmuniqué van de Britse legerleiding in het Midden- Oosten, dat te Ismailia werd ge publiceerd, is meegedeeld dat Egyptische troepen zonder (waar schuwing 't vuur hebben, geopend op Britse infanterie, die Woens dagochtend vroeg op weg was om de brug bij El Firdan over het Suez-kanaal te bezetten; De Britten beantwoordden het vuur waardoor twee Egyptische soldaten werden gedood en 5 an dere gewond. 36 Egyptische mili tairen zijn gevangen genomen. salons r.robert' marki- jgV brouwerijstr. ifcrneuz£ji De kapper met het aparte cachet^ voor betere huid, en haarverzorging bij de keuze van het meest ge schikt model, en voor uw haar en huidverzorging, geven wij u gaarne advies. nadat de besprekingen van de ver- dingsofficierên waren begonnen, over de zone zijn gevlogen. v.m. n.m. Breskens 4.45 4.56 Terneuzen 5.20 5.31 Hansweert 5.20 5.31 Hansweert 6.— 6.11 Walsoorden 6.10 6.21 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oct. 20 21 22 23 op onder op onder 7.11 7.13 7.15 7.17 17.38 17.36 17.33 17.31 20.08 21.11 22.22 23.37 13.38 14.20 14.50 VAN HET FRONT. Aan het centrale front in Korea blijven de troepen van de V. N. aanvallen en dwongen zij de Chi nezen 5 km ten Z. van Koemsong terug te trekken. Aan de andere frontenl wordt de communistische tegenstand hardnekkiger. In het communiqué van het 8ste leger van Donderdag wordt ge zegd, dat ten N. W. van Jongtsjon het verzet van de tegenstander krachtiger wordt. Ten N. W. van Janggoe vocht de Koreaanse 8ste divisie hard nekkig om het bezit van een be langrijke heuvel, die even hard nekkig door de communisten werd verdedigd. Ten N. W. van Kaesong werd een tegenaanval na 3 uur verbit terd vechten afgeslagen. Noordelijken nog in staat een zwaar offensief te beginnen. Volgens de opvatting van het 8ste leger, aldus Reuter, hebben de Noordelijken „klappen" gehad, Uocli zij waren nog steeds in staat een zwaar offensief te beginnen. Het Opperbevel was er echter van overtuigd', dat een dergelijke aanval afgeslagen zou kunnen worden. De Noordelijken blijven over de Jaloe met treinen en vrachtauto's versterkingen aan voeren. De Noordelijke gevechtsvlieg tuigen beginnen tot Zuidelijker regionen door te dringen van hun bases in Mandsjoerije uit. Schending der neutraliteits- zone. Radio-Peking heeft Donderdag in een uitzending melding ge maakt van nieuwe schendingen van het gebied van Pan Moen Djon. Twee Amerikaanse marine- VEILIGHEIDSZONES IN KOREA? Volgens generaal Nuckols, woordvoerder van de onderhande laars der V.N. te Moensan, hebben de verbondenen voorgesteld veilig heidszones met een straal van vijf km rondom Kaesong en Moensan in te stellen. De Noordelijken had den dit thans in overweging. Belangrijke kwesties, die moeten Worden geregeld, vóórdat de wa penstilstandsbesprekingen kunnen worden hervat, zijn de omvang van de veiligheidszones en de vraag, of vluchten van vliegtuigen over deze zones als een „vijandige daad" zul len worden beschouwd. Van beide zijden was men er mee accoord gegaan, dat de huidige plaats van besprekingen, Pan Moen Djon, een neutrale zone zal zijn met een straal van één km. De Verbondenen waren niet inge gaan op het Noordelijke voorstel voor een veiligheidszone van vijf km tussen Kaesong en Moensan. Zij hielden vast aan de vorige ver klaringen, dat een garantie voor veilig reizen der afgevaardigden naar Pan Moen Djon voldoende was. Hst incident geschiedde tijdens nachtelijke oefeningen der Britse infanterie, waarvan het doel uit sluitend was maatregelen te tref fen voor de beveiliging der levens vaa Britse onderdanen en het ver zekeren van de verbindingen in de Suez-kanaalzone. De plaats van het incident was door de volle maan helder verlicht. Dit was de eerste botsing tussen Britse en Egyptische militairen. De toestand te Cairo is thans minder gespannen. Grote trans portvliegtuigen voerden naar de luchthaven Fajid soldaten van de 16de Britse valschermbrigade aan. Donderdagmorgen is de gehele brigade, bestaande uit 3500 solda ten, daarheen overgebracht. Var. Malta is de Britse kruiser „Liver pool" naar Port Said vertrokken. Volgens een woordvoerder van de Suez-kanaalmaatschappij heeft het scheepvaartverkeer door het kanaal normaal voortgang. Te Bllachalt heeft de Britse mi nister van Defensie Shinwell, m een verkiezingsrede gezegd, dat de Britse troepen, die reeds in Egypte waren of op weg zijn daarheen voldoende waren om de situatie meester te blijven. Enige land zal zijn strijdkrachten) in Egypte houden totdat de Egypti sche regering zal onderhandelen en totdat een bevredigende rege ling zal zijn bereikt. Vrouwen van Britse militairen, die zich bij hun echtgenoten in het Midden-Oosten willen voegen zijn officieel gewaarschuwd, En geland niet te verlaten; Voor de Egyptische ambassade in Londen staan 2 politie-agenten op wacht met het oog op even tuele ongeregeldheden. Britse gezinnen mochten, niet aan land gaan. Een korvet, aan boord waarvan zich 53 Britse militairen en hun gezinnen bevonden, is van het eiland Cyprus naar Port Said vertrokken. Bij aankomst in Port Said mochten de passagiers niet aan land gaan. Egyptische ambtenaren verlan gen inzage van paspoorten, die van geldige visa moesten zijn voorzien. Zij weigerden) genoegen te nemen met de documenten, waaruit bleek dat het hier Britse militairen betrof, zu'.ks in tegen stelling tot de tot nu toe gevolgde gedragslijn. El Kantara door Britten bezet. Do Britse troepen hebben El Kantara bezet. El Kantara ligt san het Suez-kanaal op een punt waar zich een veerboot bevindt.^ Aan weerszijden bevinden zich spoorwegstations en| de troepen hebben deze, alsmede de daarin gevestigde douanekantoren bezet. Naar een Egyptisch blad meldt, heeft het Egyptische kabinet een Brits voorstel besproken tot ontrui ming van de steden in de Suez-ka naalzone die de Britten al enkele dagen bezet houden. Het blad meent te weten, dat de Engelsen Ismailia op twee afdelingen na ont ruimen willen. De ene afdeling zou de Britse bezittingen moeten be schermen en de andere de spoor brug naar het schiereiland Sinai. Naar vernomen wordt hebben Britse troepen de kleine haven plaats Adabiyah ten Zuiden van Suez bezet. Verder bezette de Brit se luchtmacht een klein vliegveld te El Ballah, elf km ten Oosten van Ismailia in de kanaalzone. Te Nicosia op CyprusS verluidt, dat het vervoer van nieuwe En gelse strijdkrachten naar liet Suez-kanaal wordt voorbereid. Britse troepen verantwoordelijk voor handhaving van orde. 15.12 vliegtuigen zouden enige minuten ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. Oranje (23 Oct.) Nieuw-Guinea m.s. Talisse (15 Nov.). Ned. Antillen m.s. Oranjestad (30 Oct.). Australië en Nieuw-Zeeland via Engeland (20 Oct.). Canada m.s. Black Turn (22 Oct.). s.s. Veendam (24 Oct.). In de Senaat verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken. Foead Serag el Din Pasja, dat het de schuld van de Engelsen is, dat bij de incidenten van Dinsdag slachtoffers zijn gevallen. „De Egyptische politie beheersts de toestand, totdat de Engelpen er zich mee giagen bemoeien". Voorts deelde hij mee, dat Brit se soldaten alle sleutelposities in de kanaalzone, w.o. de brug te El Firdan, 12 km ten N. van Ismailia en de waterwerken hadden bezet. De Egyptische waarnemend mi nister van Oorlog en Marine heeft alle luchtvaartmaatschappijen ge- waanschuwd. dat hun vliegtuigen niet in de kanaalzone mogen lan den en dat maatregelen zouden worden genomen tegerj maat schappijen, die zich niet aan deze raad hielden. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Khartoem Is vernomen, dat voorbereidingen worden ge troffen Itot verenig ng van de vóórnaamste partijen in de Soe dan, zowel pro-Britse als pro- Eigyptische, in een gemeens"hap- peljjk front, dat zich als voor naamste doel zou stellen de vor ming van een grond wetgevende vergadering, die het recht van, zelfbeschikking onder toezicht der V. N. zou uitoefenen, totdat het land onafhankelijkheid zou hebben verkregen. Eisen van Egyptische studen ten. Tien duizend studenten van de Foead AwaJ-universiteit te Cairo hebben op een Donderdag ion het terrein van de hogeschool gehou den bijeerjkomst geëist dat de Egyptische regering zal afkondi gen dat de staat van oorlog tus sen Egypte en Gr.-Brittannië be staat",' hetgeen de weg zou openeii om „de Britse troepen in Egypte en de Soedan als vijande lijke strijdkrachten te beschou wen". De studenten drongen verder aan op: Het vormen van een „nationale garde", ter sterkte van 16.000 jongelingen, die zich vrijwillig hadden opgegeven voor de strijd in Palestina: het verlenen van het recht aan het Egyptische volk om wapens te dragen. Het bestrijden van Engel sen moet bij de wet niet strafbaar zijn gesteld; het niet langer erkennen van de Britse gouverneur-generaal over de Soedan. In een na de bijeenkomst uitge geven verklaring: wordt nog ge zegd: „Indien de Wafdistische rege ring deze maatregelen neemt, zal zij als een „bewind van de na tionale strijd"/worden beschouwd. Wij zullen haar dan ten volle steunen totdat do laatste Britse soldaat het Nijldal heeft verla ten". Er werd 2 minuten stilte in acht genomen ter herdenking van de nagedachtenis van de twee in het vuurgevecht met Britse troepen om het leven gekomen Egyptische militairen;. Bij het beëindigen van de bij eenkomst riepen de studenten: „Lang leve koning Faroek, heerser over Egy pte eni de Soe dan". Demonstraties verboden. Duizenden, studenten van de universiteit te Alexandrië en ar beiders uit de textielindustrie heb ben, ondanks de bekendmaking van de Egyptische regering, waarin alle verdere demonstra ties zijn verboden, voor liet ge bouw in het centrum van Alexan drië gedemonstreerd, waar hst Britse consulaat,-gene raai is on dergebracht. De deimnstanten werden dooi de politie verspreid. Maatregelen tegen Britse mi litairen. De Egyptische regering heeft de gouverneurs in Alexandrië en in de provincies opdracht gegeven alle Britse militairen, die zjch buiten het Saezgebied bevinden, te arresteren. De militairen zouden worden ge arresteerd hangende een onder zoek naar hun verblijf „zonder geldige papieren in het gebied van koning Faroek van Egypte en de Soedan". Een Britse militaire woordvoer der te Cairo heeft verklaard, dat het militaire personeel in Cairo en elders reeds naar de kanaalzone is teruggekeerd. Britse militaire spoorwegman- nenj bedienen de spoorwegen in de kanaalzone, daar de Egyptische employé's van hun regering op dracht hebben ontvangen zich te rug te trekken. Egypt'sche regering ernstig bezorgd over het incident. De Egyptische regering te Cairo heeft verklaard „ernstig bezorgd" te zijn over het incident bij de brug van El Firdan. In de Egyptische verklaring- wordt gezegd dat de Britse troe pen de brug thans volledig beheer sen. Zij vormt de enige weg- en spoorwegverbinding met 't Egyp tische garnizoen dat, sinds de strijd met Israël, in de Palestijnse kuststrook van Gaza is gelegerd. Staat van alarm in liet gebied van Giaza. Het te Cairo verschijnende dag blad „Al Mokattan" meldde dat, na de bezetting door de Britten van de brug bij El Firdan. de staat van alarm is afgekondigd voor alle Egyptische strijdkrach ten in het gebied van Gaza. Aan de in dit gebied in garni zoen liggende Egyptische officie ren is opgedragen te zorgen voor een onverwijld vertrek van hun gezinnen naar Egypte. De Egyptische regering heeft bepaald, dat alle spoorwegbe ambten hun medewerking op de Britse militaire trajecten in de kanaalzone moeten intrekken. De Egyptische spoorwegdirectie heeft reeds alle voorrechten ingetrok ken, die tot nog toe aan de Brit se strijdkrachten werden ver leend- Ofschoon ieder najaar door ruimere aanvoer van runderen op de slachtveemarkten de prij zen plegen te dalen, geschiedt dit thans niet, zo deelt de federatie van Nederl slagerspatroonsbon den mede. Wegens de vlees, schaarste in de gehele wereld heeft het bedrijfschap voor vee en vlees geadviseerd een binnen landse vleesreserve te vormen om tekorten in het voorjaar van 1952 op te vangen. Bovendien liggen de prijzen der slachtvar- kens nog belangrijk boven de richtprijzen van regeringswege vastgesteld, waardoor de vraag naar rundvlees sterk is toege nomen. Door grotere vraag naar rund vlees wordt de normale prijs- dalende tendenz van rundvee in dit najaar geheel opgeheven. Hieruit blijkt, dat de consu menten niet mogen rekenen op lagere vleesprijzen. Engeland heeft Egypte meege deeld, dat de Britse troepen in het Suez-gebied de verantwoordelijk heid op zich hebben genomen voor de handhaving van de orde in het gebieg ,/.not heit oog op het falen der Egyptische autoriteiten?'. Volgens een verklaring van het Engelse ministerie van Oorlog is Donderdag een convooi Engelse legerauto's tussen Ismailia en Del- el-Kebir met automatische wapens beschoten. Bij de gemelde demonstraties le Alexandrië zijn twintig personen licht gewond en acht gearresteerd. Tussen de Britse generale staf en het opperbevel van de Egypti sche strijdkrachten is een overeen komst gesloten, volgens welke de Egyptische troepen de Oostelijke kant van de bij Firdan over het Suezkanaal liggende spoorbrug zul len bewaken en de Britse troepen de Westelijke zijde. Grote schade door de onge regeldheden. Het Engelse ministerie va» Oorlog maakt bekeef dat naar schatting 500.000 pond sterling schade is aangericht door de on geregeldheden, die zich te Ismai lia voordeden. Syrische critiek op Egypte. Het orgaan van de Syrische volkspartij, „Albdjil Aldjerid" oefent critiek uit op Egypte, „om dat het de voorstellen van de vier- mogendheden voor het gemeen schappelijk commando heeft afge wezen zonder eerst de andere Arabische landen te raadplegen!". Het blad brengt voorts een ver klaring van de erfprins van Saoedi-Arabië, die zegt, dat zijn land zich bij een oorlog tussen de Sowjet-Unie en Amerika aan de zijde van Amerika zal scharen. Dit land echter, zo voegt het blad er aan toe, had zijn politiek eveneens bepaald 'zonder lugge- spraak met de Arabische liga. De houding van deze landen bewijst, dat de Arabische landen hun poli tiek volgens hun eigeni belangen dienen te bepalen. Het werd t(jd, dat Syrië zijn utopieën opgaf en met de werkelijkheid rekening- hield. Neutraliteit was tegen liet be lang van Syrië, zowel wat betref ae kwestie-Israël als de kwestie der internationale politiek, zo be sluit het blad. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft van de Amerikaanse ambassade te Den Haag namens de Neder landse regering een verzoek ont vangen om de tekst van een ver klaring, die generaal Olmsted, di recteur van het program inzake militaire bijstand van het Ameri kaanse departement van Defen sie, onlangs heeft afgelegd in de subcommissie voor de toewijzin gen van het Huis van Afgevaar digden. De generaal zei bij die gelegen heid dat de inspanning voor de defensie in verscheidene West- Europese landen, waaronder ook Nederland, onvoldoende was. In een bericht uit Den Haag, dat gisteren in de Amerikaanse pers is verschenen, werd gezegd, dat na Denemarken nu ook Ne derland te Washington zijn be zwaar tegen de verklaring van generaal Olmsted heeft kenbaar gemaakt. Die verklaring is door het Nederlandse kabinet bespro ken, aldus het bericht, waarin verder wordt gezegd dat Neder land „ongeacht de juistheid of onjuistheid van de uitlating, het hoogst ongewenst acht dat een officiële Amerikaanse woord voerder zich uitlaat over een aangelegenheid, die op het ogen- blik het onderwerp is van een diepgaand onderzoek door een commissie van het Noordatlan- tisch pact te Parijs. Van officiële Nederlandse zijde verneemt het A.N.P., dat daar van demarche bij de Amerikaan se ambassade in Den Haag in dit verband niets bekend is. Men kan dan ook geen verklaring geven van het feit, hoe de betrokken Iberichten in de Amerikaanse pers zijn verschenen. Nader verneemt het A.N.P. nog van officiële Nederlandse zijde, dat de verkeerde cijfers die gene raal Olmsted over de W.Europese militaire krachtsinspanning en in dit verband ook over Ne derland heeft gegeven, wel de aandacht van de Nederlandse re gering hebben getrokkeïi. Een en ander is dan ook mondeling onder de aandacht van de Ameri kaanse autoriteiten gebracht, doch een officiële stap is niet ge daan. De herdenking van de op 24 October 1944 in de Apollolaan te Amsterdam gefusilleerde 92 ver zetsmannen is vastgesteld op Zondagmiddag 28 October te 3 uur. Een afdeling van het ere-pele- ton van de Nederlandse bond van oud-B. S.'ers zal oim' half drie de erewacht betrekken. LCïj 'urn een saml narl t>cm| n-v *ste;( I I iteil va/ WOi d. tatsj feu 1 s i lei 1 leej taal lad-j var] rur wa rac *ar md ieid| list' bel lol I >re-| toe I ezel eisl en-[ MSI ieo| Kas ier-| na I wdl aei I ian| ef I *n. de he >n, an gd i er o- s- v- e-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1