De noodtoestand in Egypte afgekondigd President Truman antwoordt Koningin Juliana De strijd in Korea De toestand in Pakistan De brood-, bloem- en meelprijzen De Veiligheidsraad tl DONDERDAG 18 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1861. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen In geheel Egypte is de noodtoestand afgekondigd. Voor de gehele politie en de politiereservekrachten is voor 24 uur de alarmtoestand afgeroepen teneinde de orde te handhaven. Bataljons van het leger staan paraat om de politie- troepen eventueel bij te staan. Oproep van drie Iraakse politici Acheson over het Brits-Egyptische geschil Joego-Slavisch binnenlands lijnvliegiuig in Zwitserland geland Nederlands schip aan de grond Aan het Westelijke front in Korea heeft een plaat selijke aanval van de V. N. zich ontwikkeld tot een aanval langs het gehele front als tegenhanger van de aanvallen in Midden- en Oost-Korea. De actie in het Westelijke frontdeel wordt onder steund door Zuid-Koreaanse eenheden en de Franse tweede divisie. Aan het centrale front dringen de Verbondenen langzaam op in de richting van Koemsong. Zij ont moeten matige tegenstand, hoewel het er naar uit schijnt te zien, dat de onophoudelijke druk de com munistische verdedigers afmat. De moord op Liaquat Ali Kahn Plan WEERS VER WACHT IN G. HOOGWATER. op onder op onder Oct. 19 7.10 17.40 19.16 12.43 20 7.11 17.38 20.08 13.38 21 7.13 17.36 21.11 14.20 22 7.15 17.33 22.22 14.50 23 7.17 17.31 23.37 15.12 van de Oemma voor de Soedan De vaste commissie voor de middenstand der Tweede Kamer heeft enige mededelingen gedaan omtrent de stand van het overleg tussen haar en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en de minister zonder portefeuille, de heer Albregts, inzake de nota betreffende de brood-, bloem- en meelprijzen. Duiise mond- en klauwzeer bedreigt Limburg Zeventien personen door instortend huis gedood Verklaring van Nahas Pasja Opstand in Amerikaanse gevangenis n jJ I Frankering bij Abonnement: Terneuzor, Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kw^ laai Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe' advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uut A.F.P. meldt, dat de regering de staatsraad een wetsontwerp ter ovenweging heeft gegeven be ref- fende algemene mobilisatie. Het ontwerp voorziet in de af kondiging van de staat van beleg hel invoeren van hét vordedings- rechit, het instellen van een bur gerlijke verdediging voor het ge val de toestand zulks zou vergen en voorts de instelling van een hoge raad voor de defensie, die bij het afkondigen van de staat van beleg belast zou zijn met de ver dediging en het bestuur van het land. In ieder ministerie en regerings bureau zou een commissie worden gevormd, die de hoge verdedi- gtngsraad voorstellen zou doen over de te treffen maatregelen. Eta-ar hét parlement op recès gaat zou een mobilisatie door een decreet worden afgekondigd. De Egyptische regering heeft maatregelen getroffen om herha ling van de ongeregeldheden te Ismailia, Port Said en Alexandrië te voorkomen. De autoriteiten hebben meege deeld, dat 2000 politieagenten uit Cairo naar Ismailia worden over gebracht om to helpen rust en or de te bewaren. J, De Egyptische ochtendbladen van Woensdag mochten geen 'be schrijving geven van de ongere geldheden. De bladen hebben slechts een kort regeringscommu- r.iqué gepubliceerd. Tot diep in de nacht hebben in Cairo studenten en arbeiders uit de Britse militaire kampen gede monstreerd voor de parlementsge bouwen en de woning van de Egyptische premier. Zij riepen: ,.Geef ons wapens en wij zullen de Britten er wel eens uitgooien". Sir George Erskins heef vol gens de correspondent van Reu ter de gouverneurs van Port Said en Suez boodschappen gezonden, waarin hij verklaart, dat zij ver antwoordelijk zijn voor de be scherming van Britse levens en eigendommen. Mochten zij hierin falen, dan zouden de Britse troepen ,,hun taak op zich nemen". De Perzische religieuze leider Kasjani heeft de Egyptische pre mier en de minister van Buiten landse Zaken telegrammen, gezon den waarin hij „de gelukwensen van het Perzische volk" over brengt. Order van de minister van Binnenlandse Zaken. Be Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft in een speciale order gedreigd zlo nodig geweld te zullen gebruiken, om deelnemers aan demonstraties, die s'nds verleden- week zijn verboden, niteen to jagen. De Australische minister van Buitenlandse Zaken heeft Woens dag een boodschap aan de Austra lische gezant te Cairo gezonden, waarin hij hem verzoekt de aan dacht van de Egyptische regering te vestigen op haar verplichtingen om, overeenkomstig de internatio nale wetten, zorg te dragen voor afdoende bescherming der levens en bezittingen van in Egypte ver- bliivende Australische onderdanen. Drie leidende Iraakse politici hebben in een gezamenlijk com muniqué opzegging van 't Brits- Iraakse verdrag van 1930 en na tionalisatie van de Iraakse olie industrie geëist. In -het communiqué doen de leiders (Koebba, leider van de uiterst nationalistische Istiqlal- partij, Sjibibi, leider van het volksfront en Tsjadratsji, voor zitter van de nationale democra tische partij) een beroep op het Iraakse volk om Egypte „in zijn strijd voor algehele vrijheid en onafhankelijkheid" te steunen. De zestiende Britse valscherm- brigade is uit Cyprus in het ge bied van het Suez-kanaal aange komen, aldus een Engels leger communiqué. Te Cairo is de toestand minder gespannen, maar de politie blijft in de hoofdstraten patrouilleren. Te Ismailia staan Britse man schappen op alle bruggen en bij de straatversperringen op wacht. Door de verscherpte douane maatregelen van de Egyptenaren worden Britse legergoederen te Port Said en Suez opgehouden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de V. S. Engeland steunen om zijn positie in de Suez-kanaalzone te handhaven ondanks de Egyp tische opzegging van de verdra gen met Engeland. Hij deed een beroep op Egypte om zijn afwijzing van de voor stellen voor een commando in het Midden-Oosten opnieuw in overweging te nemen. „Onze re gering heeft met verbazing ken nis genomen van het feit, dat de Egyptische regering voorstellen van dergelijk belang heeft ver worpen zonder deze de zorgvul dige en weloverwogen aandacht te hebben geschonken, die zij ver. dienen", aldus Acheson. Hij herhaalde, dat de Ameri kaanse regering gelooft, dat Egypte's opzegging van de ver dragen met Engeland „niet in overeenstemming is met gepaste eerbied voor internationale ver plichtingen"'. De Egyptische maatregelen hadden geen geldig heid. Hij liet er zich niet over uit, welke maatregelen de V. S. ter ondersteuning van Engelands po gingen om zijn positie in Egypte te handhaven zouden nemen. Volgens Acheson waren de vier- mogendhedenvoorstel'len in over. eenstemming met de onafhanke lijkheid en souvereiniteit van Egypte. Een Joegoslavisch lijnvliegtuig, dat op weg was van Ljubljana naar Belgrado, is Woensdag niet te Belgrado maar op het Zwit serse vliegveld Kloten geland. Twee leden van de bemanning hadden zich namelijk van het vliegtuig meester gemaakt en de marconist vastgebonden. Terwijl het toestel Zagreb naderde, had den de twee bemanningsleden wier vrouwen en kinderen zich aan boord bevonden, plotseling bekend gemaakt, dat zij besloten hadden naar Zwitserland te vlie gen. Dit werd door inzittenden van het vliegtuig tegenover de politie te Zurich verklaard. 22 reizigers en drie andere le den van de bemanning, waaron der de marconist, hebben de wens gegeven, naar Joego-Slavië terug te willen. Later is een ander Joegosla visch vliegtuig in Zürich geland om degenen, die terug willen, mee te nemen. De twee leden van de bemanning van het eerste vliegtuig, die de machine naar Zwitserland hebben gevlogen, hebben om politieke asyl voor zich en hun gezinnen verzocht. Het Nederlandse schip „Niaga ra", toebehorende aan de rederij Westers te Groningen, is Woens. dagmiddag tussen de Westfinse havens Kaskö en Vaasa aan de grond gelopen. Alle schepen in de omgeving zijn gealarmeerd. De „Niagara' ongeveer 600 brt bevindt zich in een kwetsbare positie, maar de bemanning hoopt het schip door pompen drijvende te houden. Het weer is goed. De bijeenkomst te Pan Moen Djon. Om 10 uur plaatselijke tijd zijn de verbindingsofficieren weer te Pan Moen Djon bijeengekomen. Het hoofdkwartier van gene raal Ridgway heeft verklaard, dat allereerst overeenstemming moet worden bereikt omtrent 4 punten, waarover de verbindingsofficieren het thans nog niet eens zijn, alvo rens de feitelijke bestandsbespre kingen hervat kunnen worden. De punten waren: 1. Aanvaarding door beide par tijen) van gelijke verantwoordelijk heid vOor eventuele activiteit van guerillast rijders in de neutrale zone. 2. Overeenstetmming over de neutrale zone. 3. De noordelijke verbindingsof ficieren staan op een „voorlopige overeenstemming". Op de be standsbesprekingen zouden dan definitieve overeenkomsten, wor den gesloten omtrent de voor naamste punter». De Verbondenen wensten allereerst volledige over eenstemming. De president der Verenigde Sta ten heeft aan H.M. de Koningin de volgende brief gezonden. Door bemiddeling van de Neder landse ambassadeur ontving ik uw brief over het vraagstuk der vluch telingen. Uw appèl geeft de be zorgdheid weer van uw volk, dat zulk een edelmoedige gastvrijheid aan vluchtelingen heeft verleend, in het bijzonder aan de ouden van dagen en de zieken onder hen. Het behandelt een probleem, dat ook m\j voortduren bezighoudt. Zoals u ook opmerkt moeten wij niet stilstaan bij hetgeen in het verleden is bereikt, maar onze in spanning vergroten om de vluchte lingen in staat te stellen zich op nieuw te vestigen om het hun mo gelijk te maken weer een waardig leven te leiden. Met voldoening merk ik op, dat uit uw brief zowel het medelevende hart van een moe der spreekt als de diepe belangstel ling, die u toont als een koninlijk staatshoofd, dat verantwoordelijk is voor het wel en wee van een be- 'langrijke natie. Ik ondersteun van harte uw overtuiging, dat integratie en assi milatie de beste kansen bieden voor de meerderheid der vluchte lingen. Ik geloof evenwel, dat deze medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Droog weer. In de ochtend in het zuidoosten van het land plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Gedurende de ochtend over het algemeen min der koud. In de middag ongeveer dezelfde temperaturen als gister. VRIJDAG 19 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.07 4.42 5.22 5.32 n.m. 4.16 4.51 5.31 5.41 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN zich moeten voltrekken binnen elk land van verblijf afzonderlijk. Het vraagstuk moet in de verschillende landen op verschillende wijzen wor den aangevat in overeenstemming met de daar heersende omstandig heden. In Duitsland bijv. vormen de vluchtelingen zulk een groot deel der bevolking, dat hun noden in de grond niet verschillend zijn van die der bevolking als geheel. Constructief werk te hunnen be hoeve moet niet worden losge maakt van de pogingen de gehele welvaart van Duitsland te verbete ren. Het herstel van het econo misch evenwicht in Duitsland is sinds het einde van de oorlog steeds het doel van de regering der Ver enigde Staten geweest. Het Duitse volk, de vluchtelingen daarbij in begrepen, kan alleen waardigheid en vrijheid herwinnen en een aan deel leveren in de verdediging van de vrije democratische wereld, wanneer het weer zichzelf kan zijn en een behoorlijke levensstandaard herkrijgt. Er worden maatregelen genomen, die het economische her stel van Duitsland beogen en die in de publieke opinie niet worden on derkend als hulpverlening voor vluchtelingen, maar die, naar ik vertrouw, toch in toenemende mate het effect van hulpverlening en re habilitatie zullen hebben, vooral wanneer die maatregelen beter worden begrepen en gesteund door het Duitse volk en al degenen, die belangstelling hebben voor dit be langrijke vraagstuk. Ook andere maatregelen zullen verlichting brengen, maatregelen om voor vluchtelingen de mogelijk heden in stand te houden tot emi gratie en om het vertrek uit Euro pa te bevorderen van personen, voor wie binnen afzienbare tijd daar geen werkgelegenheid te vin den is. De aanhangige plannen zijn bescheiden en bieden geen alomvat tende oplossing. Zij moeten aan de praktijk worden getoetst voor toe passing op grotere schaal. Ik ben vol vertrouwen, dat de landen die hun aandeel bijdragen door vluch telingen en landverhuizers te ont vangen, in toenemende mate aan dacht zullen besteden aan de pri maire noodzaak de eenheid van het gezin te bewaren. Ik geloof, dat de vrije democra tische wereld het vertrouwen en de wil heeft om de vraagstukken op te lossen, die u met zoveel begrip en sympathie hebt aangevoeld, om dat vij er ons allen van bewust zijn, dat de waardigheid van het in dividu op het spel staat. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat ons ge zamenlijk streven verwezenlijkt zal worden. De anti-Egyptische Oemma- partij, de sterkste van ,het huidi ge Soedanese parlement, heeft aangekondigd, dat zij een plan heeft opgesteld om de Soedan tot een onafhankelijk souverein land te verklaren, nu Egypte het Engels-Egyptisch verdrag van 1936 heeft opgezegd. De partij gaf geen nadere bijzonderheden over dit plan, doch voegde er aan toe, dat het wordt bestu deerd door andere partijen en organisaties, die de zienswijze van de Oemma delen. De moordenaar van de Paki stanse premier. De Pakistaanse politie heeft verklaard, dat de moordenaar van de premier een Afgaanse onderdaan was. Hij was lid van de extreme Mohammedaanse be weging Khaksar. Vier uur voor de moord ver klaarde de premier bij zijn aan komst op liet vliegveld glimla chend: „Ik heb niets voor -u op het ogenblik. Overigens zal er van middag niets verrassends gebeu ren". Een ooggetuige verklaarde te genover Reuter, dat de aanvaller onmiddellijk, nadat hij 2 schoten had gelost, werd neergeschoten door iemand, die zich onder het platform van de premier bevond. De aanvaller zat op de eerste rij van toehoorders, ongeveer 15 meter van de premier verwijderd. De premier viel bij het tweede schot. Een' van de voornaamste rede nen van Liaquat ali KJians l eis naar Rawalpindi was gelegen in een poging om eert dispuut tussen het hoofd van Azad-Kasjmlr (vrij Kasjmir), Ghullam Abbas en de vroegere prémier van <fe voorlo pige regering, Sardar Ibrahikm, te regelen. Ingevolge de toezegging van de ministers hebben de accoun tantsdienst van het ministerie van Landbouw, het directoraat- generaal voor de middenstand en de Nederlandse bakkerij-stich ting een nader onderzoek inge steld naar de aan de broodprijs- politiek ten grondslag liggende accountantsrapporten en naar de wijzigingen van de productie kosten, opgetreden sedert het uitbrengen dier rapporten. De commissie is van oordeel, dat er voldoende gegevens zijn voor een definitieve beslissing ten aanzien der bedoelde vraag stukken. Vermeld zij in dit verband, dat de ondertekenaars van het rapport eenstemmig van oordeel blijken, dat de in de oorspronke lijke accountantsrapporten opge nomen kostprijzen en bedrijfs resultaten niet als exact kunnen gelden, doch als een benadering moeten worden beschouwd. Ge zien de onmogelijkheid om de kostenverhogingen juist vast te stellen en rekening houdend met de positie van de ondernemer in het kleine bakkersbedrijf, achten de ministers de nodige soepel heid ten aanzien van de prijs vaststelling gewenst. De minister deelde mede, dat hij behoefte gevoelde aan de in stanties, die het rapport hebben opgesteld, te verzoeken op korte termijn ir,a te gaan, welke wijzi gingen ten aanzien van de over winsten op volksbrood per baal bloem zullen optreden, indien wordt uitgegaan van een ver koop van blankbrood en volks brood in een, verhouding van ca. 30 tot 70. Bij dit onderzoek zal tevens worden onderzocht, welke oor zaken hebben geleid tot het ver schil tussen de resultaten van de accountantsdienst en de ove rige instanties ten aanzien van de overwinsten op volksbrood. In de derde plaats zal nage gaan dienen te worden of en in hoeverre de thans bestaande uit eenlopende verkoopprijzen van volksbrood in enige provincie steden ten opzichte van andere provinciesteden en grote steden nog gerechtvaardigd zijn, terwijl tenslotte het prijsverschil tussen volkswitbrood en volksbruin- brood nader moet worden bezien- De minister zal bevorderen, dat de resultaten van het onder zoek naar de eerstgenoemde kwesties binnen zes weken ter kennis van de commissie worden gebracht. Ibrahim was tot het vorige jaar premier. Hij dreigde een nieuwe regering te zullen vormen als op positie tegen de tegenwoordige premier Ali A'chmed Sjah. Hjj wilde reeds de vorige maand een regering vormen doch stemde er in toe te wachten-, totdat hij een onderhoud gehad zou hebben met de Pakistanse premier. Dit onderhoud zou heden plaats hebben. In de hoofdstad van het Pa kistanse deel van Kasjmir, Ra walpindi, waar minister-presi dent Liaqual Ali Khan werd ver moord, is de noodtoestand afge kondigd. De strijdkrachten van Pakistan hebben opdracht gekre gen zich voor alle eventualitei ten gereed te houden. Rouw in Pakistan. Duizenden rodwendert bewogen zich langzaam langs de baar van de vermoorde Pakistanse premier. Zijn stoffelijk overschot was op gebaard op de veranda van zijn huis in Karatsji. Een menigte van een kwart millioen verzamelde zich later op de dag op de polo-velden van Karatsji om te bidden, terwijl de begrafenisstoet zich in beweging zette. Tussen de menigte bevon den zich vele leden van het corps diplomatique. Duizenden hadden zich opge steld langs de weg van de be grafenisstoet, welke vergezeld werd door de cavalerie van de lijfwacht van de gouverneur- generaal in Scharlaken unifor men. De lijfwacht droeg lansen- Rapport over Kasjmir. Dr. Frank Graham, vertegen woordiger van de Verenigde Na ties voor Kasjmir, heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad gezegd dat er nog steeds kans bestaat op een overeenkomst tus sen India en Pakistan over de kwestie-Kasjmir. De moeilijk heden moesten echter niet wor den onderschat. Hij had wel al gemeen de wens horen uitspre ken dat het probleem zo spoedig mogelijk zou worden opgelost. 4. Overeenstemming over de aard dei- daden, die een schending van de neutrale zione zouden bete kenen). Inmiddels maken de Verbonden troepen op alle fronten winsten tegenover een verminderde Noor delijke tegenstand. De verbindingsofficieren be- eindigdeni hun middagvergadering zonder voortgang te melden. 3ij de bespreking der verbin dingsofficieren is „enige vooruit gang" geboekt. Men werd het er over eens over een procedure voor een gezamen lijk onderzoek naar een eventuele schending van het neutrale ge bied doch over de omvang van het gebied werd nog geen overeenc stemming bereikt. Nieuwe neutraliteitsschending Radio-Peking heeft meegedeeld, dat op 15 October, enige uren na dat de communis ten van generaal Ridgway het bericht hadden ont vangen waarin de laatste schen ding werd toegegeven, een Ame rikaanse bommenwerper opnieuw de neutrale zone van Kaesong heeft geschonden. In de uitzending werd niet ge zegd, dat de bommenwerpers doe len in dé neutrale zone had aan gevallen, doch dat bet vliegtuig over de zone had gevlogen. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen, tijdens ge vechten in Korea, op 10 October j.l. is gesneuveld de soldaat A Berghuis, afkomstig uit Hilver sum. geb. op 13 Aug. 1924. Hij was ongehuwd. In de Duitse grensgebieden van Dusseldorf tot en met het gebied van Aken .heerst reeds sinds enig» weken onder het rundvee mond en klauwzeer. De epidemie heeft zich ondei' het vee in het Rijnland zodanig uitgebreid, dat bet vee in de Lim burgse grensgebieden bezuiden Sittard ernstig gevaar loopt. Bovendien is de laatste dagen in het Rijnland reeds het gevreesde type C van de mond- en klauwzeer' epidemie verschenen. De normale entstof heeft op dit type geen; in vloed. De uitbreiding van de epi demie onder het vee in het Rijn land heeft reeds uitgebreide maat regelen van de Duitse autoriteiten ton gevolge gehad. Dit heeft niet kunnen voorko men. dat de ziekte reeds gedeelte lijk is overgeslagen naar Limburg. Deze gevallen behoren echter niet tot het type C. Het gevaar- van besmetting van de Limburgse veestapel blijft echter hoogst ern stig, zolang niet alle runderen op de Limburgse bedrijven zijn inge ënt, zo zeggen deskundigenl Te Catania (Sicilië) zijn zeven tien personen om het leven ge komen, toen Dinsdagavond ge durende een hevige storm een oud huis instortte. Door de storm werd in het ha vengebied van Catania een taxi het water ingeblazen. De twee inzittenden kwamen om het leven. In het plaatsje Riposto, 30 km ten N. van Catania, sloegen de golven de zeewering aan stukken waardoor het laagliggende ge deelte van Riposto werd over stroomd. 70 Huizen werden ver nield. De Egyptische eerste minister. Nahas Pasia, heeft Woensdag avond in het Parlement ver klaard: „Wij zijn op alle moge lijkheden voorbereid. De huidige situatie vereist het sluiten van de gelederen en edelmoedige of fers". NOeuw virus klauwzeer. van mond- en Blij informatie bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening vernamen wij, dat de ia West-Duitsland voorkomen de mond- en klauwzeergevallen het gevolg zijn van een nieuw vi rus. Dit is op zich zelf een reden, tot bezorgdheid, maar men acht de uitwerking van dit virus oP het Nederlandse vee gering. De redenen voor deze gevolg trekking zijn, zo werd ens meege deeld, dat het vee in ons land in zekere mate immuun is tegen dit nieuwe virus. Dat het anderzijds door toediening van een andere dan tot dusverre gebruikelijke do sering mogelijk is het nieuwe vi rus met veel effect te bestrijden en dat de staltijd voer de deur staat. In de stal staan de dieren uiteraard minder aan besmetting bloot dan in het weiland. Door deze maatregel is er, naar men ons verder zeide, goede hoop op het beperken van het gevaar der besmetting en van de ziekte zelf. De Engelse afgevaardigde bij de V.N., Sir Gladwyn Jebb, heeft in de Veiligheidsraad medege deeld, dat Engeland bereid is de amendementen van Joego-Slavië en India op de Britse resolutie in zake het Engeis-Perzisehe olie geschil te aanvaarden. Deze amendementen zouden tot gevolg hebben, dat elke vermelding van de voorlopige uitspraak van het internationaal gerechtshof uit de resolutie zou worden geschrapt. Mossadeq was niet aanwezig, toen de zitting werd geopend. Bij de hervatting van het debat bracht de voorzitter, Dr Carlos Muniz, in herinnering, dat de be- voegheid van de raad al eens meer is betwist, zoals bij de In donesische kwestie. Het is niet nodig de kwestie der bevoegdheid ter stemming te brengen, daar elke delegatie, die de raad deze bevoegheid ontzegt, dit kenbaar kan maken door tegen de reso lutie te stemmen. De Engelsman Jebb noemde de voorstellen van de Chinese afgevaardigde onaan vaardbaar, daar zij de resolutie „tot nul en van gener waarde" zou maken. De gedelegeerde van Ecuador Dr Antonio Quevedo verklaarde, dat zijn delegatie noch de Britse ontwerp-resolutie, noch de daarop Dinsdagavond is een opstand uitgebroken onder de gevange nen van de gevangenis van West Virginië te Moundsville. Ongeveer 1300 gevangenen weigerden na het luchten naar de cellen terug te keren. De directeur van de gevange nis heeft zijn staf van 90 man op post gezet en de politie om ver sterking gevraagd. De directeur deelde mede, dat hij vroeger op de dag een deputatie van de gevangenen had ontvangen. De gevangenen had den geklaagd over de „onrein heid van één der koks" en klaag den tevens over gebrek aan kle ding. Mogelijk zijn de klachten gerechtvaardigd, aldus de bewa ker, die de gevangenen voor de keus stelde: of naar de cellen terugkeren, of de nacht op het gevangenisterrein doorbrengen. Zij kozen het laatste. De mannen schenen rustig te blijven, doch plotseling viel een groep van ongeveer 200 man met messen gewapend de kantoren aan. Zij werden door een hage: van geweer- en machinegeweer kogels teruggedreven. Er vielen geen slachtoffers. door India en Joego-Slavië inge diende amendementen kon steu nen. Vervolgens bracht de afgevaar. digde van Ecuador een ontwerp resolutie ter tafel, die de Veilig heidsraad verzoekt, zonder een besluit te nemen over de kwestie van zijn eigen competentie, de betrokken partijen te adviseren om de onderhandelingen zo spoe dig mogelijk te heropenen ten einde een nieuwe poging te on dernemen, de geschillen te rege len in overeenstemming met de doeleinden en beginselen van het handvest der V.N. Na de hervatting van het debat verklaarde de Amerikaanse gede. legeerde Warren Austin, dat zijn regering van gevoelen was, dat er geen twijfel bestond over de competentie van de raad om zich met het onderhavige geschil be zig te houden. Het was duidelijk een geval van een geschil tussen het Verenigd Koninkrijk en Per- zië, waarvan het voortduren de internationale vrede en veiligheid in gevaar bracht. Austin ver klaarde voorts, dat zijn regering de Britse resolutie, zoals deze was geamendeerd door India en Joego-Slavië, zou steunen. MOSSADEQ AAN 'T WOORD. Na de Franse gedelegeerde was Mossadeq aan de beurt. Zijn ver klaring werd voorgelezen door een lid van de Perzische delega tie. Hierin zei Mossadeq o.m.: „Waar ook de voormalige maat schappij (de Anglo-Iranian) in de toekomst mag werken, echter nooit meer in Perzië". „Wij zul len nimmer meer in welke vorm ook aan buitenlanders het recht verlenen onze oliebronnen te ex ploiteren. Wij zijn bereid olie te verkopen en deze te laten stro men door de oude kanalen". Mossadeq vervolgde, dat Per zië concrete garanties wilde ge ven, waarop zijn klanten redelijke verwachtingen zouden kunnen koesteren, dat zij in hun behoef ten zouden worden voorzien. Per zië was bereid te betalen voor de diensten van gekwalificeerd tech. nisch personeel. Perzië zou niet discussiëren over de eigendom of het beheer van zijn olieindustrie. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Woensdag in de vroegte heeft een felle brand een kapitale boer derij op het Hoge Boekei te En- chede in de as gelegd. Het vuur was ontstaan in een naast de boerderij gelegen schuur, waar de gehele oogst was opgeslagen. Eerst toen deze schuur in lichter laaie stond werd het gezin wak ker. In allerijl moest men zich in veiligheid stellen. Alleen 't meu bilair kon worden gered. De ge hele oogst is verloren gegaan. Op het ogenblik van de brand waren er geen koeien en evenmin var kens in de boerderij aanwezig. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. eer» uil jet eei) iO*.l nar: XJB ivsap 'Stei ech- ■sla! >re, iter vas «y© J j 3- 'en llW Ier' iee] 1331 ad-) vari run| md, MTV. )Iei] nis wa rac ïóe ?ne dit t t: >Ia vor be d aal ft" pe Jri >an ?es! mo| resi ha ITS* ei ver ich i. ïar 5e r in? ihe ia t mó eic lis be lol af n I. are be j»2f ei; sn lei 13.: er na wc se', ar ef ;n de k* ir ';se n. si e m er n er ir n h »r ai W e o s V e

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1