Toezicht op vreemdelingen DE GRENSBEWAKING Grote smokkelaffaires aan orde van de dag Vl Jc Srciiincie Vliegramp bij Oslo Ernstige bromfietsongevallen geven reden tot bezorgdheid. Het huis zonder sleutel J RAAD VAN DE LUCHTVAART OVER fS -bed is ook voor U ideaal! TWEEDE KAMER Weer gevallen van waanzin door moederkoren in Frankrijk De wervelstorm in Japan Agenda TERNEUZEN. AXEL BOSCHKAPELLE. KLOOSTERZANDE. MIDDELBURG. STOPPELDIJK. Horlogediefstal in Antwerpen opgelost. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Bendeleider door bevolking gedood Mijiihardtjes dienen De Tweede Kamer heeft gisteren in behandeling genomen het wets ontwerp inzake de heffing van be dragen tot bestrijding van de kos ten van het toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen en van de grensbewaking. De regering acht het gewenst, iat door de vreemdelingen, die hier te lande gastvrijheid genieten, in de bestrijding van de kosten, be steed aan het toezicht op vreem delingen en aan de grensbewaking, wordt bijgedragen. Gedacht wordt aan de heffing van een matig be drag voor de verstrekking van ver blijfsvergunningen aan vreemdelin gen en van de bescheiden, die door of namens de minister van Justitie worden afgegeven en recht geven tot het betreden of verlaten van bewakingsgebieden. Het ligt in de bedoeling het recht te innen door middel van zegels, welke het minis terie van Justitie aan de gemeen ten tegen vergoeding van de helft van de nominale waarde zal ver strekken. De opbrengst van de verbruikte zegels komt ten bate der gemeenten. De heer Stokvis (CPN) ver klaart, dat zijn fractie haar stem aan het ontwerp zal onthouden. De heer Roolvink (KVP) maakt er bezwaar tegen, dat wordt over gegaan tot een heffing voor de af gifte van grenspassen. Aan dit deel van het voorstel kan spr. zijn stem niet geven. De heer Posthumus (Arb.) vraagt een verlaging te willen toepassen op de kosten van grenspassen voor hen, die de grens regelmatig moe ten passeren voor hun beroep of hun werk. De minister van Justitie, de heer Mulderije, heeft in de stukken reeds te kennen gegeven, dat reke ning zal worden gehouden met de behoeften der grensarbeiders. Hij is van oordeel, dat het be drag van 5 per jaar al laag is; hij is echter bereid na te gaan of dit bedrag moet worden gehand haafd. Tegenover de opmerking van de heer Posthumus staat spr. niet onwelwillend. Bij de artikelsgewijze behande ling verdedigt de heer Roolvink (KVP) een amendement om niet over te gaan tot heffing voor de afgifte van grenspassen. Wat vrij is, moet men z.i. vrij laten. De heer Stokvis (CPN) ver klaart zich voor het amendement, al had hij liever gezien, dat het verder was gegaan. De heer Posthumus (Arb.) acht het amendement niet nodig. De Minister ontraadt aanvaar ding ervan. Het amendemant-Roolvink wordt verworpen met 44 tegen 37 stem men. Vóór K.V.P, S.-G., C.P.N. en enige A.R.-leden. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat Je C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. nakomen, moet men die toezeg ging niet doen, meent spr. Voorshands zegt spr. zich te moe ten aansluiten bij de amendemen ten, welke de commissie van rap porteurs heeft ingediend. Hij hoopt, dat de regering spoe dig zal overgaan tot realisering van de toegezegde regeling voor de weduwen en wezen. De heer Van de Wetering (CH) betoogt, dat de regering met dit wetsontwerp haar belofte niet heeft vervuld en haar gegeven woord niet heeft gehouden. Het is z.i. 'n eis van sociale recht vaardigheid, dat aan de groep In dische gepensionneerden op rede lijke wijze wordt tegemoet ge komen. Het begrip neven-inkomsten wordt in het ontwerp niet of niet voldoende omschreven. De heer Vonk (WD) sluit zich aan bij de reeds geuite critiek. Het ontwerp acht hij vooral teleurstel lend door het feit, dat de regering zich niet houdt aan haar toezeg gingen aan de Kamer. De bezwa ren tegen het ontwerp zijn naar zijn opvatting samengevat in de drie amendementen, welke de com missie van rapporteurs heeft inge diend. De heer Stufkens (Arb.) is van mening, dat de sociale voorziening los is komen te staan van de nood der gepensionneerden. Hij ver klaart, dat zijn fractie de amende menten der commissie van rappor teurs ondersteunt. De heer Hoogcarspel (C.N.P.) is verontwaardigd over de houding der regering met 't oog op de door haar gedane toezeggingen. Voorts vraagt hij of de regering meent, dat zij door de voorgestelde bijslag tegemoet komt aan de nood der ge pensioneerden met een laag pen sioen. Zich aansluitend bij de op merkingen der vorige sprekers, vraagt de heer Hoogcarspel, waar om de regering haar belofte niet nakomt. De heer Hoogcarspel wil de anti- cumulatieregeling geschrapt zien. Het voorstel komt z.i. niet tege moet aan de nood der gepension neerden. De staatssecretaris voor Unieza ken en Overzeese Rijksdelen, de heer Götzen, zegt dat de redevoe ringen hebben doen zien hoe moei lijk deze zaak ligt en dat er een diepgaand verschil bestaat tussen de regering en de Kamer. Onder deze omstandigheden zou het z.i. wellicht verstandig zijn de beraadslagingen thans geen voort gang te doen vinden en over deze materie nader van gedachten te wisselen met de commissie van rapporteurs. De voorzitter kan geen toezeg ging doen, wanneer het wetsont werp op de agenda zal komen. De beraadslagingen worden daar na geschorst. Twee vrouwelijke leden geïnstalleerd. Bij de aanvang van de zitting is besloten tot toelating van mevr. A. C. Ploeg-Ploeg (Arb.) als lid der Kamer. Zij is benoemd in de vaca ture, ontstaan doordat de heer Schermerhorn ontslag heeft geno men. Vervolgens hebben mevr. M. E. Lips-Odinot (C.N.P.) en mevr. A. C. Ploeg-Ploeg (Arb.) de voor geschreven verklaring en beloften afgelegd, waarop zij na een geluk wens van de voorzitter zitting heb ben genomen. Het aantal vrouwelijke Kamer leden bedraagt thans zeven. Gedurende het week-einde hebben zich in Pont-Saint-Esprit het dorp in Zuid-Frankrijk waar een molenaar in voorarrest zit wegens het verkopen van door moederkoren vergiftigde tarwe, opnieuw gevallen van waanzin voorgedaan. Een 13-jarige jongen begon thuis het meubilair te vernielen, een vrouw moest, gillend dat zij door vlammen omringd was, in 't ziekenhuis worden opgenomen. Verscheidene personen, onder wie enige herstellenden van de vori ge epidemie, leden aan vlagen van waanzin. Volgens de laatste berichten van de Japanse politie zijn door de wervelstorm 448 personen om het leven gekomen en 1.755 gewond. 37 Personen worden nog vermist. 1.113 Japanse kustvaartuigen zijn gezonken en bijna 8.000 bescha digd of losgeslagen. De wervel storm heeft naar schatting 'n scha de van ongeveer honderd millioen gulden aangericht. Dit is de ergste wervelstorm in Japan sedert ver scheidene jaren. Het Amerikaanse legercommando deelde mee, dat voor een millioen dollar schade is toegebracht aan millitaire installaties. De reeds enige tijd heersende droogte is echter geëindigd en alle beperkingen op het gebruik van electriciteit zijn opgeheven. Bijslag op bepaalde Indnne, Vervolgens is aan de orde ge' komen het wetsontwerp tot toe kenning ten laste van het rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen. De bijslag bedraagt 25 tenhon- derd van de eerste honderd gulden en 15 ten honderd van de volgen de vijftig gulden van het genoten maandelijks pensioen met dien ver stande, dat: a. indien de duurtetoeslag, welke volgens de op 1 Januari 1950 van kracht zijnde regelingen ten laste van de Indonesische begro ting op het pensioen wordt ver leend en de bijslag tezamen een bedrag van 70 's maands te boven zouden gaan, de bijslag tot zodanig bedrag wordt verminderd, dat duurtetoeslag en bijslag tezamen ƒ70 bedragen; b. indien het pensioen, vermeer derd met de onder a bedoelde duur. tetoeslag en de bijslag tezamen een bedrag van 420 's maands te boven zouden gaan, de bijslag tot zodanig bedrag wordt verminderd, dat pensioen, duurtetoeslag en bij slag achterwege blijft. Het ont werp bevat verder regelen om van de bijslag uit te sluiten de gepen sionneerden, die uit anderen hoof de dan hun Indonesisch pensioen, over inkomsten beschikken. De bijslag zal terugwerken tot 1 Januari 1950. Voor 1950 zullen de kosten van deze regeling maximaal 1,8 millioen bedragen. De heer Meyerink (A.R.) zegt, dat in de wijze van voorbereiding redenen tot teleurstelling liggen. Hij betreurt het, dat het twee en een half jaar moest duren voor het wetsontwerp kon worden behan deld. Wanneer de regering de nood zakelijkheid van sociale voorzie ning tot uitgangspunt van haar overwegingen had genomen, zou de wet een andere inhoud hebben ge kregen. Thans komt er nivellering in tot uiting. Ten aanzien van de maximum grens, waarboven de bijslag ver valt, merkt spr. op dat men is ge komen tot een vergelijking van de Nederlandse en de Indonesische pensioenen. Daarbij is echter uit het oog verloren, dat de Indone sische ambtenaren 5 procent voor weduwen- en wezenpensioen moes ten betalen. Spr. heeft voorts gemist dat de bijslag ook zal worden gegeven op weduwen- en wezenpensioenen. De heer De Graaf (KVP) her innert aan de lange geschiedenis, welke de openbare behandeling van dit wetsontwerp is voorafgegaan. De regering was bekend met de nood der gepensionneerden. Daar om is de traagheid ten deze te be treuren. Als men een toezegging niet kan In de beruchte driehoek Aken- smokkelgeschiedenissen weer aan de orde van de dag. HEDEN: TERNEUZEN: Concertgebouw 8 uur: Biosc. „Gung Ho!!" Luxor Theater, 8 uur: Biosc. .Hyena's van de weg". Lokaal Bethel, 8 uur: Filmvoorstelling Nat. Chr. Geh. Onth. Ver.; 4 uur: Kin dervoorstelling. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Om het goud van Ne veda". Een tijd geleden was het aan het front van de groene grenzen zo rustig geworden, dat het er de schijn van had, dat het even wicht in de economische situatie tussen Nederland en Duitsland aan elke smokkelaffaire de zin ontnam. De laatste maand echter zijn er alleen in de inspectie Kerkrade van invoerrechten en accijnzen elf wagens aangehouden en op gebracht- De meeste droegen Belgische nummerborden en werden bestuurd door Belgen uit Verviers, Luik, Spa en Antwer pen. De laatste vangst van de douane in dit gebied was de aan houding van een Belgische Che vrolet 1951, die bij Vaals de grens trachtte te passeren. De wagen vervoerde weliswaar geen smokkelwaar, maar bleek voor zien te zijn van geheime berg plaatsen. Geen week daarvóór waren in de inspectie Roermond eveneens enkele malen Belgen aangehouden, die grote hoeveel heden zilverwaren en technische artikelen over de grens hadden gebracht. Intussen worden de methoden van de smokkelaars in het Duit se grensgebied steeds driester. Het Hauptzollamt in Aken heeft via de West-Duitse bladen een waarschuwing gepubliceerd, die niet mis te verstaan is. Herhaal delijk is het de laatste weken ge bcurd, dat bestuurders van smok - kelwagens bij de achtervolging door de Duitse douane voet angels, klemmen en rozen van prikkeldraad uitstrooien om de achtervolgende wagens door ban- denpech te dwingen de vervol ging op te geven. De douane en justitie in West- Duitsland zullen deze en derge lijke methoden in het vervolg beschouwen als aanslagen op het leven van douaniers en van andere weggebruikers. Het is eveneens gebeurd, dat smokke laars op douaniers inreden en dwars door een kogelregen ont kwamen. Het ging bij deze gele genheden altijd om zeer grote partijen koffie van 500 tot 1000 kilo. De bemanningen van smokkel auto's beschermer zichzelf door pantserplaten achter de zittin gen van de wagens, zodat zij vrijwel nooit in de rug kunnen worden geschoten. Complete pantserwagens, die een jaar ge leden nog zeer in trek waren en waarvan er in de driehoek min- tens een tiental in bedrijf was, worden zelden meer gesignaleerd. Op het ogenblik maken de ben den gebruik van een ander sys teem. In enkele Duitse garages in Keulen, Dusseldorp en elders kan men voor enkele honderden marken in dure luxe wagens ge heime bergplaatsen laten bou wen. In zwang zijn bergplaatsen onder spatborden, dubbele benzi netank^ rugleimj^s<ya daken. p Z1 Reeds eerder is het vermoeden geuit, dat de koffiesmokkel ge financierd wordt door grote Duitse bedrijven in de hotel branche of door een particuliere bank. Vast staat in ieder geval, dat de Belgen hun operatie-ter- rein hebben verplaatst van de gebieden rondom Malmedy en Eupen naar meer noordelijk ge legen grensposten op Nederlands gebied. De Nederlandse grens posten kijken scherp uit naar de Belgische sleeën, die onze gren zen passeren. Van geldsmokkel is tot nu toe weinig gebleken. Het ruilmiddel bestaat van Belgische zijde uit koffie en sigaretten, waarbij vooral veel Belga's behoren, en van Duitse zijde in zilverbestek ken, optjsche instrumenten en technischè artikelen. Geldsmokkel wordt niet gauw ontdekt, omdat de smokkelaars gebruik maken van linnen of nylon zakjes, die zij inslikken. ZEETTSE VERLADERS VEENIGEN ZICH Biienjscheepvaart belangen. Ri Hpt Rotterdam te Terneur zen werdlezer dagen een) organi satie vanleeuwse verladers opge richt. De Eigi Vervoers Organisatie (E.V.O.) ad enige bij de binnen- scheepvart betrokken verladers uitgenodid om te komen tot een stichting „Verladersbelangen in Zeeland". De meesten waren op de vergacring aanwezig, terwijl verder no tegenwoordig waren de heer C. i Kammeraad uit Mid delburg, >orzitter van de Kamer van Koopandel voor de Zeeuwse eilanden; e secretaris van de bei de Zeeuws Kamers van Koophan del en deaeer A. L. C. Weijnen, secretaris van de bevrachting&- commissiete Terneuzen. De bijenkomst werd gepresi deerd doo -de heer C. Duvekot uit Goes, distictsvoorzitter der E.V. O. Deze itelde de wenselijkheid van samaweking in het licht, waarbij hijer o.m. op wees, dat tal van anden provincies reeds derge lijke stichingen kennen. De heerVis, secretaris der lan delijke EV.O, vestigde de aan dacht der ergadering op het aan hangige wtsontwerp ter regeling van het vevoer in binnenschepen. In dit ontrerp is o.a. ook reke'- uing gehoden met de oprichting van schipersbeurzen, waarvoor echter samnwerking nodig is tus sen schipprs en verladers. Er volgen daarna uitvoerige besprekingn, die in principe kon den leiden ;ot een „Stichting Ver- ladersbelaigen". In het vorlopig bestuur hebben zitting de heren C. Duvekot ts Goes; Ir. E van Krevelen en Drs. A. J. P. \erschaffel te Sas van Gent- G. F van den Berg, Sluis kil en G. r. W. van der Peijl te Terneuzen. DE K. L. M. EN DE MIST IN LONDEN. Tengevolge van de zware mist Londen moest de K. L. M. Dinsdagmorgen twee vluchten Amsterdam-Londen en 4 vluch ten Londen-Amsterdam laten vervallen. VLAALS ECONOMISCH VERRONE OVER HET VRAAG STUK IER WATERWEGEN Het Vlaams economisch verbond beeft in een memorandum zijn standpunt bekend gemaakt met betrekking tot het vraagstuk der waterwegen Hierin wordt o.a. gezegd, dat het huidige statuut van die Schel de zo niet in rechte, dan toch in feite, een alleenheerschappij van Nederland over de monding en de loop van d« voornaamste levens ader van België betekent. „Wij zijn daarom van mening dat het beheer van de stroom aan een gemengde commissie moet worden toevertrouwd, die verant- w°'"delijk is voor de veiligheid vfP de scheepvaart en die bevoegd is opdracht te geven tot de uitvoe ring van dringende werken, waar van de kosten tussen beide landen verdeeld zouden moeten worden. In geval van meningsverschillen tussen beide partijen zou toevlucht tot arbitrage genomen moeten worden. België moet op dit mini mum aan waarborgen kunnen re- -k«n<reii~>e rechten vau ^«derland terwijl door deze regeling de be vaarbaarheid van de Schelde op afdoende wijze zou zijn gewaar borgd". Met betrekking tot de verbin dingsweg van Antwerpen met de Rijn ziet het V.E.V. slechts een goede oplossing, n.l. de aanleg van het Moerdijkkanaal. In het kader van Benelux is het V.E.V. verdef van oordeel, dat een) ver binding tot stand moet worden gebracht tussen het Albertkanaal en het Julianakanaal. Meer dan ooit is het V.E.V. van mening, zo wordt tenslotte in het memorandum opgemerkt, dat het vraagstuk dier waterwegen als 'n geheel moet worden beschou(wd. Zowel het Belgische belang als een doeltreffende samenwerking met Nederland eisen, dat dit vraagstuk als een) eenheid wordt behandeld. Flagmentaire oplossin gen zijn zowel voor Nederland als België onaanvaardbaar, daar zij uiteindelijk slechts tot een ver scherping der tegenstellingen tas sen de betrokken havens bunnen leideni, daar waar deze juist een gemeenschappelijk front dienen te vormen tegenover hun gemeen schappelijke concurrenten. DE VERVOERSKWESTIE OP SCHOUWEN. Er is nog geen oplossing gevon den voor het vervoer van school kinderen van Westelijk Schou wen naar de middelbare schoof te Zierikzee. Zoals 'gemeld, weigerden de ouders hun kinderen per tram te laten reizen, omdat daarmede te veel tijd gemoeid zou zijn. Dinsdagmorgen wilden alle kin deren een dagretour voor de bus dienst der R. T. M. kopen, doch de maatschappij weigerde, zo zeggen de ouders in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de kaartjes te ver- strekken. De kinderen zijn toen met par ticuliere auto's naar Zierikzee vervoerd. Gemeentelijke badinrichting. In de maand September 1951 werd de Gemeentelijke badinrich ting door totaal 3399 personen be zocht tegen 2889 in de mar-"1 daarvoor. Kamer van Koophandel. De leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zeeuws-Vlaand eren zijn tegen 30 October a.s. bijeengeroepen voor een vergadering in Hotel Rotter dam te Terneuaen. Aanrijding. Gisterochtend even vóór 6 uur had op de rijksweg nabij de West- sluis een aanrijding plaats tussen een wagen van de melkhandelaar P. D. alhier en een vrachtauto be stuurd door J. M. te Hoek, die uit de richting Boerengat de rijksweg kwam opgereden. De melkkar wera aan de voorzijde beschadigd en ook aan de meegevoerde producten werd schade toegebracht. Door stoplicht gereden. Dinsdagvoormiddag te 11 uur be merkte de bestuurder C. J. Snoep wonende te Ierseke, die met een vrachtauto van de transportonder neming Traas De Jong te Goes, van de Rosegracht de Axelsebrug wilde oprijden te laat dat het stop licht aan die brug brandde en de afsluitbomen werden neergelaten. Het gevolg was dat de vrachtauto tegen rechter-afsluitboom reed en deze geheel werd ontzet. Spoedeisende raadszitting, De waarn. burgemeester, wethou der P. J. van Bendegem, heeft de raad dezer gemeente in spoedei sende vergadering bijeengeroepen tegen hedenavond 7 uur. De agenda bevat slechts de volgende punten 1. Notulen; 2. Voorstel tot het aan gaan van een 25 jaar annuïteitsle ning groot 15.000 a 4% rente per jaar. Prijspiering-. In het café van de heer T. Ottjes werd een prijspiering gehouden ten bate van Herwonnen Levens kracht. Vele deelnemers namen hieraan deel. De uitslag was: 1. A. de Bakker; 2. M. Ottjes; 3 Z. Ottjes. De opbrengst bedroeg 50. Supportersclub. De supportersclub hield in het clublokaal bij de heer Th. OttjeS een vergadering. Verschillende on derwerpen werden bespoken, o.a. het organiseren van een wieler koers. Nu de dit jaar gehouden koers zo'n succes is geworden, is men van plan om ook het volgend jaar een koers -te organiseren. In het nieuwe bestuur namen zitting de heren P. van Leuven, voorzitter; H. Wijnacker, secreta ris; A. ae Bakker, penningmees ter; C. van der Hooft, A. de Loos Th. Maas en p. Lambert, leden. Ongewenste bezoekers. Tijdens afwezigheid van bak ker Kouijzer te Hoekenbosch hebben ongewenste bezoekers Zondagnacht een bezoek gebracht aan diens erf en woning. Nadat de broodkar uit de schuur te voorschijn was ge haald, wierpen de indringers een handkar en een paar vaten olie in het water. Vervolgens namen de avonturiers langs een raam een kijkje binnenshuis. Ze haal den een en ander overhoop, waarna ze het huis weer verlie ten. Voor zover viel na te gaan, is er niets ontvreemd, zodat dief stal niet het motief schijnt te zijn geweest. De politie had de heren spoe dig bij de kraag. Ze zullen zich te zijner tijd over hun capriolen hebben te verantwoorden. Ongeluk met projectiel. Tijdens het onschadelijk maken van een rookgranaat is Maandag te Vrouwepolder een ongeluk ge- schied. HJet projectiel, dat aanvankelijk niet ontplofte spatte uit elkaar, toen de sergeant J. van der Heij den uit Middelburg het onschade lijk wilde maken. Tevoren had men reeds vergeefs geprobeerd het projectiel tot ont ploffing te brengen. De armen era een deel van het lichaam van Van H." werden over dekt met kwaadaardige fosfor- wonden. Hij werd direct naar het ziekenhuis te Middelburg overge bracht. Missiefilm. In het Patronaatsgebouw werd ten bate van de missie een film avond gegeven. Vertoond werd de film „Enge len der Zonde". De belangstelling voor deze avond was zeer goed. In de mid dag werd voor de schoolkinderen een kinderfilm vertoond. Eind vorige week is de recherche te Amsterdam erin geslaagd twee mannen, die op uiterst geraffineer de wijze in Antwerpen een partij horloges hadden gestolen, te arres teren. Het zijn een 66-jarige bed denmaker en een 32-jarige lompen sorteerder. Begin October waren de mannen naar Antwerpen gegaan met het doel een horlogezaak te plunderen. Een van hen ging de zaak binnen en vroeg een aantal horloges van een bepaalde soort. De tweede, die even later de zaak binnenkwam en niet zo gauw kon worden geholpen, schudde plotseling een fles spiritus op de winkelmat uit en stak de mat in brand. De bedoeling was ge weest, dat de eerste van de ont stane verwarring gebruik zou ma ken om de bestelde horloges in z*ii zak te steken en te verdwijnen. Het gevraagde soort horloge was ech ter niet aanwezig, zodat er niets in de zak te steken viel en alleen verwarring ontstond. Brutaal stap te de man een uur later opnieuw de winkel binnen en vroeg, of het soort horloges waarom hij verzocht had, nu misschien gevonden was. Inderdaad was dat het geval en men etaleerde een partij horloges voor hem. Terwijl hij deze stond te bekijken, riep hij plotseling „Daar loopt de man, die de mat in brand stak. Ik zal hem pakken''. Alle aanwezigen in de zaak renden naar de deur en van deze nieuwe verwarring maakte de man ge bruik om de horloges mee te ne men. Hij rende inderdaad de vluchtende brandstichter na en sa men verdwenen zij met bekwame spoed richting Amsterdam. Toen zij zich op het Waterloo- plein van de horloges wilden ont doen, vonden zij een rechercheur op hun weg. Kort na hun arrestatie legden zij een bekentenis af. Zij zijn voor de Officier van Justi tie geleid en zullen in Amsterdam terecht staan. De Raad voor de Luchtvaart deed uitspraak over de ramp met de Dakota Ph-T F. A. van de N.V. Aero-Holland, welke ramp pTaattP ^oüd. Zes v^w&sencn, n-1. bemanning en twee verpleeg sters en 28 kinderen vonden hier bij de dood in de besneeuwde Noorse heuvels. Eén jongetje, de 12-jarige Isaac Allal, bracht er het leven af. De raad kwam tot de conclusie, dat geen aanwijzingen zijn ge vonden, dat het vliegtuig niet in goede staat zou zijn geweest. De weersomstandigheden waren niet gunstig. Voor de oorzaak van het ongeluk worden technische sto ringen niet aannemelijk geacht. Een gebrek aan de ontij zings- installatie kan naar mening van de raad geen verklaring geven, waarom de vlieger L. F. Frouws op ongewone wijze op het vlieg veld Fomebu is aangevlogen. De raad meent, dat de gezagvoerder in de verleiding is gebracht laag te vliegen om uit de wolken te blijven. De gezagvoerder moest op 900 meter blijven, doch hij heeft waarschijnlijk van plaatse lijke gaten in de bewolking ge bruik willen maken om de nade- ringsvlucht met vrij zicht uit te voeren. Daarbij was niet te ver mijden, dat hij in wolkenflarden rond de heuvels terecht kwam. Mede door gebrek aan plaatse lijke terreinkennis en door de duisternis is het te verklaren, dat de'machine op 301 meter bo ven zeepeil tegen een heuvel te pletter vloog. De raad neemt niet aan, dat de bemanning vermoeid was- Gezien oponthoud, duister nis en geringe terreinkennis vxv- x acid, Uai> Uv gc^agvuci" der verstandiger zou hebben ge daan de reis eerder te onder breken, al zou het onderdak ge ven aan de 29 kinderen moeilijk zijn geweest. Hoewel 35 in plaats van de toegestane personen aan boord waren, acht de raad niet aannemelijk, dat zulks van in vloed op het ongeval is geweest. De raad onthoudt zich van de be oordeling, of de Noorse verkeers leider op het vliegveld Fornebu zich al dan niet van zijn taak heeft gekweten. Betreurd wordt, dat deze ver- keèrsleider in de gegeven om standigheden geen aanleiding heeft kunnen vinden om de Ph- TFA in te lichten over de mini mumhoogte waarop veilig kon worden gevlogen. De bevolking van de desa So- mowo in het onderdistrict Sala- tiga die in de laatste tijd veel te lijden heeft van rampokkers, heeft een dezer dagen een be rucht bendeleider gedood. Hij verscheen in de avonduren met zijn bende op een huwelijksfeest in de desa Somowo. De desa-be volking verjoeg de bende en zette een klopjacht in. De meeste ben deleden wisten te ontkomen, doch S. viel in een ravijn, waarop hij door de menigte met stenen werd bekogeld, totdat hij overleed- Uw gezondheid, daar ze vele pijnen en lichaamskwaad uitdrijven en kou, koorts en griep, krachtig en snel bestrjjden^Coke^77^njo^^^^t. A.N.W.B.: Beveiliging alleen door snelle wettelijke rege ling. Er vinden thans vrijwel dage lijks ernstige ongevallen met bromfietsen plaats, waarvan veie met ernstige afloop. De huidige toestand geeft dan ook zo meent de Toeristenbond A.N.W.B. reden tot grote bezorgdheid. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 102) (Nadruk verboden). XXI. De stenen muren brokkelen af. De stenen muren brokkelen af en het licht stroomde binnen maar alleen voor Chan. John Quincy tastte nog in het duister, en zijn overpeinzingen waren iet wat bitter, toen hij naar Waikiki terugkeerde. Chan en hij hadden samengewerkt, maar nu het kri tieke punt bereikt was, gaf de speurder er blijkbaar de voor keur aan om alleen voort te gaan en het aan zijn medewerker over te laten of hij al of niet volgen kon. Nu, het zij zo maar John Quincy's trots was gekwetst. Hij voelde plotseling een hevig verlangen om Chan eens te to nen, dat hij maar niet zo in de steek gelaten wilde worden. Kreeg hij nu maar in een ver licht ogenblik een ingeving, zo dat hij tegelijk met de speurder de oplossing van het geheim vond. Tot meerdere ere van Bos ton en de Winterslips. Met zijn voorhoofd in diepe rimpels getrokken ging hij al de punten nog eens na. De mensen, op wie verdenking had gerust en die weer vrij uitgingen, Egan, mevrouw Compton, Brade, Kooh- la, Leatherbee, Saladine, Cope. Hij dacht zelfs aan enigen, die er buiten gebleven waren. Hij kwam op Bowker. Wat voor be tekenis had zijn terugkomst? Voor het eerst sedert twee we ken dacht hij aan het kleine mannetje met de woeste snor en de gouden bril. Bowker, die zo bedroefd sprak over verdwenen café's en verloren vrienden ach ter de toonbank. Wat -had de ste ward van de President Tyler met de moord op Dan Winterslip te maken? Zelf had hij het niet ge daan, dat lag voor de hand, maar op een of andere wijze had hij iets met de misdaad uit te staan. John Quincy dacht er lang en moeizaam over om Bowker in verbinding te brengen met een of andere verdachte. Hij zag er geen kans toe. Heel die Dinsdagavond pieker de de jongen, en hij was zo stil en afgetrokken, dat juffrouw Mi nerva geen raad meer wist en met een boek naar haar kamer ging. Op Woensdagmorgen werd hij wakker, zonder dat het pro bleem nader tot de oplossing was gekomen. Barbara zou om tien uur uit Kanu terugkomen. John Quincy ging met de kleine ato naar de stad om haar af te halen. Hij ging even naar de bank om een chèque te verzilveren en ont moette er zijn oude vriendin, de opgewekte mevrouw Maynard. „Ik moest eigenlijk niet tegen je spreken", zei ze. „Je bent me nooit eens komen opzoeken." „Dat weet ik", antwoordde hij. „Maar ik heb het zo druk ge had." „Dat hoor ik. Rondlopen met de politie en haar slachtoffers. Zonder twijfel ga je, als je weer in Boston bent, vertellen dat we hier allemaal dieven en moorde naars zijn." „O, volstrekt niet." „O, jawel. Je krijgt een zeer eenzijdige blik op Honolulu. Waarom zou je niet eens je ver waardigen om nu en dan met een fatsoenlijk mens om te gaan?" „Dat zou ik heerlijk vinden als ze allemaal waren zoals u". „Zoals ik? Ze zijn veel intel ligenter en liever dan ik. Van avond komen er enige bij elkaar in mijn huis, een eenvoudige par tijtjes. Eerst wat praten, en dan zwemmen bij maneschijn. Heb je lust te komen?" „Graag natuurlijk", antwoord de John Quincy- „Maar neef Dan Haar ogen fonkelden. „Ik zeg het tooh, al is hij familie van je. Tien minuten treuren om neef Dan is genoeg. Ik verwacht je." John Quincy lachte. „Ik zal komen." „Doe het", antwoordde zij- „En breng tante Minerva mee. Ver tel haar maar, dat ik gezegd heb, dat ze net zo goed dood kon zijn als gebonden door de conventie." John Quincy ging zijn auto weer halen. Toen hij op het punt was om in te stappen zag hij een bekende figuur zwaaiend de straat oversteken en bij hem was Willie Chan, baseball-kampioen van de Stille Zuidzee. „Hallo, Bowker", riep John Quincy. Bowker kwam verheugd naar hem toe. „Wel, wel, wel, mijn oude vriend, meneer Winterslip. Schud Willie Chan de hand." „Meneer Chan en ik kennen elkaar al", zei John Quincy. „U kent alle beroedmheden, hé? Dat is goed. We hebben u gemist op de „President Tyler." Bowker was blijkbaar geheel nuchter. „Zeker juist binnen", merkte John Quincy op. „Een paar minuten geleden. Hoe denkt u er over om met ons mee te gaan?" (Wordt vervolgd). Deze ongevallen worden name lijk voor een belangrijk deel mede veroorzaakt door het feit, dat de bromfietser nog geheel in onzekerheid verkeert omtrent zijn rechten en plichten- Het feit, dat de postie van de bromfiets nog steeds niet wette lijk is geregeld, zal vele berij ders van dit handige vervoermid del er toe brengen zich te gedra gen als bestuurder van een mo torvoertuig, hetgeen tot gevaar lijke situaties aanleiding geeft, daar de automobilisten dit niet verwachten en hierop niet zijn ingesteld. Bromfietsers menen door uiterst rechts <ran de rijweg te rijden zich veilig te stellen en nemen dan zonder meer aan, dat de automobilisten hen wel zien. De praktijk heeft uitgewezen, dat dit in vele gevallen een fictie is. Reeds een jaar lang ijvert de A.N.W.B. er voor, dat de brom fietsen wettelijk met het rijwiel zullen worden gelijkgesteld en naar het rijwielpad zuilen wor den verwezen. Als maatstaf daarvoor zou dan naar de mening van de Bond dienen te gelden, een maxi- mum-cylinderinhoud van vijftig cc, terwijl de A.N.W.B- voorts de aanwezigheid van twee onafhan kelijk werkende remmen ver plicht zou willen zien gesteld. Dat ondanks de enorm snelle groei van het bromfietsaantal, de positie van het rijwiel met hulp motor wettelijk nog steeds niet is vastgelegd, moet voornamelijk gezocht worden in het feit, dat men het in de kringen der ver- keersdeskundigen lange tijd niet eens is geweest omtrent de op lossing van dit vraagstuk. De A.N.W.B. hoopt echter zee dat de minister thans spoe- aanleiding zal kunnen vinde. deze een beslissing te nemer nda

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2