f Britse troepen in het Suezgebied „in actie Wanordelijkheden in Egypte Vers leger op Korea Mossadeq in de Veiligheidsraad op Aanslag Liaquat AIï Kahn De toestand in de Kanaalzone critiek Stakingen en demonstraties In Ismailia zijn Britse troepen „in actie gekomen'' om de orde te herstellen, nadat een legercantine in brand was gestoken. Het eerste bataljon van de „Lancashire Fusiliers" was bij deze actie betrokken, aldus een militaire woordvoerder te Cairo. De Britse houding na Egypte's opzegging Prins Bernhard in \merika Luchtpost voor Nieuw-Guinea Nieuwe Britse Ambassadeur KflTE indien U maar ÖOSCOtl rookt.De reden waarom steecis meer rokers opJtoScOtl over qaan:Vol rookqenot en toch qeen onaan- qename uitwerkinq Radiobaken bij Pan Moen Djon? Generaal Ridgway heeft op een persconferentie in Tokio verklaard, dat de geallieerden overwegen in Pan Moen Djon een licht- en een radiobaken te bou wen om in de toekomst schendingen van de neutrali teit te voorkomen. Pan ie voorgesteld als plaats voor de ,_,nancK.u«don n*™»- In het EngelsPerzische geschil is het essen tiële punt, aldus Mossadeq in de Veiligheidsraad, dat deze raad geen competentie heeft en kan hebben om de eenvoudige reden, dat de oliebronnen van Perzië evenals zijn rivieren en bergen eigendom zijn van het volk van Perzië. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Perzië wijst compromis-voorstellen a! Verkiezingsrede voeringen van Stokes en Shinwell Taft wil zich candidaat stellen Evacuatie van Oost-Duiisers Zware mist te Londen p J> V ii*"1 )ïe: I I I I I I >n, r Franker ing bij Abonnement: Terneuzen LJrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwal laai Per week 37 cent Losse nummers 7 cent WOENSDAG 17 OCTGER 1951. 7e Jaargang No. 160. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Fina P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pe: advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Een Britse wachtpost heeft het vui* op een Egyptische politie agent geopend en deze gedood, toen de agent het Britse kamp, 3 kihnneter van Port Said gelegen, naderde. »e wachtpost gelaste hem stil te staan doch de agent liep door. De soldaat, die de naderende agent vo«r een dief hield opende het vuur en schoot de Egyptische agent dood. Britse militaire politie en Egyp tische politie hebben een gemeen schappelijk onderzoek ingesteld. •e Britse woordvoerder ver klaarde te Caïro, dat een menigte de eantine geplunderd en in brand gestoken had. De Egyptische poli tie had in plaats van dit te verhin deren, de plunderaars in feite ge- hqkien. •e toestand in de kanaalzone is slechter geworden. Ismaila ligt ongeveer halfweg tussen Port Said en Fayid, het hoofdkwartier der Britse strijd krachten in het middenoosten. Ijmaila is de grootste plaats in de kanaalzone en wordt door de Britse troepen hoofdzakelijk als recreatie-oord gebruikt. •e sterpte der troepen in de zone wQ»dt streng geheim gehouden Men neemt echter aan, dat er on geveer 60.000 man gelegerd zijn. Dd woordvoerder voegde er nog aan toe, dat de spoorwegen thans door Britse militairen worden be diend. Efen regiment van het Egypti- schë leger is in allerijl naar Ismai lia gezonden om de politie aldaar te Helpen, de orde te handhaven, zo heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van oorlog en marine vandaag bekend ge- m3skt Maandag werd een Britse soldaat in Ismailia gestoken, aldus een mededeling van het Britse ministe rie van Oorlog te Londen. Het in cident gebeurde „op klaarlichte dag". Verder werd Maandag eveneens in Ismailia een voertuig mei Britse schoolkinderen be kogeld. 1f.P. meldt, dat een compagnie Britse infanterie vandaag 't Cham- polBonplein en de aangrenzende straten in Ismailia heeft bezet en machinegeweren in stelling heeft gebracht, nadat drie vrachtauto s van het Britse leger door een menigte waren aangevallen en ver nield. De chauffeurs van de auto s liepen verwondingen op en konden zich met grote moeite in veiligheid brengen. Op verschillende punten van de stad achtervolgden Egypte- naren enkele Britse soldaten, die bescherming zochten bij de mili taire politie. Bovendien zijn enkele pogingen gedaan om Britse gebou wen in brand te steken. Volgens een later bericht heeft een afdeling van het Britse leger het pompstation van Ismailia bezet. Het nieuws van de ongeregeld heden in de Suez-kanaalzone heeft in Londen grote bezorgdheid ge wekt Men besefte, dat geweld dadigheden het Brits-Egyptische geschil in een nieuwe en ernstiger faze kunnen brengen. Functiona rissen te Londen waren niet bereid zich uit te laten over het gebruik van Britse troepen om onlusten te onderdrukken. De algemene op vatting was, dat het Engelse be sluit op de bestaande rechten over eenkomstig het Brits-Egyptische verdrag te staan, plaatselijke in cidenten en botsingen zou kunnen veroorzaken. Deze gevallen liggen binnen de bevoegdheid van de mi litaire bevelhebbers ter plaatse, die reeds van Londen volledige be voegdheid tot handelen hebben gekregen. Volgens A.F.P. zijn de telefoon en telegraafverbindingen tussen de Britse ambassade in Cairo en het Britse hoofdkwartier te Faved in de kanaalzone op last van de Egyp tische regering verbroken. Verder heeft de opperbevelhebber van het Egyptische leger, generaal Haidar Pasja, een onderhoud gehad met de Egyptische minister van Binnen landse Zaken over de toestand. DE BRITSE STRIJDKRACHTEN IN DE SUEZ-KANAALZONE. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend ge maakt, dat Engeland zijn garnizoen in de Suez-kanaalzone versterkt. In de verklaring wordt gezegd, dat als gevolg van de reeks inci denten, die in de kanaalzone heb ben plaatsgevonden en „de maat regel van de Egyptische autoritei ten om zekere faciliteiten aan de Britse strijdkrachten aldaar te wei geren" besloten is, als noodzakelij ke voorzorg de Britse troepen in de kanaalzone te versterken. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie hebben de Egyptische staatsspoorwegen op dracht gekregen geen vervoer van militaire aard te verzorgen. Ook waren militaire aanvragen door te lefooncentrales geweigerd. Het Engelse ministerie van Oor log heeft verklaard, dat een volle dige censuur is ingesteld op de be richtgeving over troepenbewegin gen. Functionarissen hebben cate gorisch geweigerd te zeggen, waar de versterkingen voor Egypte van daan komen. In Londen herinnert men eraan, dat in Mei Britse parachutisten naar Cyprus werden overgebracht met het oog op eventuele ongere geldheden in Perzië. Het waren meer dan 3.000 man. Deze troepen zijn intussen op Cyprus gebleven. Luitenant-generaal Sir George Erskine, algemeen bevelhebber van de Britse troepen in Egypte, heeft zijn manschappen opgeroepen, „ge reed te zijn om uzelf te beschermen en uw kameraad telrnjp te komen, njici. zjj nuiuen aangevtfiieii Generaal Erskine zei: „Ik wens dat u zoveel mogelijk menigten, de monstraties en optochten mijdt. Wij vragen niet om moeilijkheden, maar zullen er 't hoofd aan bieden als wij ze krijgen. Wij laten ons niet wegjagen". CYPRUS HOOFDKWARTIER VAN HET MIDDEN-OOSTEN. Volgens welingelichte kringen te Londen is Cyprus uitgekozen als hoofdkwartier van het voor gestelde commando voor het Midden-Oosten na de verwerping door Egypte van de uitnodiging van de Westerse grote drie en Turkije om toe te treden tot de nieuwe verdedigingsorganisatie. Plannen om de Britse basis in de zone van het Suez-kanaal naar het eiland over te brengen wan neer het BritsEgyptische ver drag in 1956 zou zijn afgelopen, waren door militaire deskundi gen reeds enige tijd voordat het duidelijk werd, dat Egypte het verdrag zou opzeggen, in studie genomen. In tegenstelling tot Malta valt Cyprus niet binnen het gebied, dat door het Noord-Atlantisch Pact wordt bestreken. Op het ogenblik zijn ongeveer 9000 man Britse troepen op het eiland ge- stationneerd. Cyprus is een Britse bezitting, nog geen 80 km ten Z. van de Turkse kust ge legen. Engeland zal op zijn verdrags rechten blijven staan, ondanks de Egyptische afwijzing van de vier- mogendhedenvoorstellen aan- gaanee de defensie van het Mid den-Oosten. Engeland kan geen eenzijdige opzegging van de verdragen met Egypte erkennen. In dipomatieke kringen te Lon den is men van mening, dat deze verklaring inhoudt, dat Enge land zijn huidige garnizoen in de Suez-kanaalzone zal handhaven, ondanks druk van Egyptische zijde, en het huidige bestuur over de Soedan onder de Britse gou verneur-generaal, Sir Robert Howe, zal voortzetten. Engeland zal zich der Egyp- te's afwijzing om deel nemen aan het toekomstige cnmando voor het Midden-Oo:en niet laten afhouden van jn voor nemen om de defensievan het Midden-Oosten te orgarseren. De woordvoerder ga te ken nen, dat Engeland vooriet ogen. blik het aanlbod aan Egpte, ver vat in de viermogendhdenvoor- stellen, nog als van kacht be schouwt. Een van de gevolgn van de Egyptische afwijzing ze zijn, dat overweging van het eelnemen van andere mogelijke endidaten aan het voorgestelde ommando gestimuleerd zal woren. Men denkt hierbij o.m. aai Irak en Israël. De Britse minister vn Buiten landse Zaken, Morrion, heeft reeds alle noodzakelijk stappen genomen om de veiligfeid van 't Britse garnizoen in de Suez- kanaalzone te verzekern. Maandagavond is Eins Bern- hard Voor een bezoek ran 2 we ken aan de V. S. in Vashington aangekomen. De prins droeg het uiform van vice-admiraal van de ■Tederland- se marine. Een woordvoerder van de Neder- lEmdse ambassade te Vashington heeft verklaard, dat p-ins Bern- hard een uitnodiging vai de Ame rikaanse marine om eer aantal in stallaties in de Ver. Stiten te be zoeken had aanvaard. Zijn bezoek was echte- niet offi cieel. Prins Bernhard loor presi dent Truman ontvangen. Prins Bernhard is Diisdag door president Truman onlvangen. Het onderhoud duurde twintig minuten. De Prins 7erklaarde, dat hij met de president de plan nen had 'besproken voor de reis naar de Verenigde Staten, die hij in April van het volgend jaar met Koningin Juliana zal maken. Hij weigerde bijzonderheden te verstrekken over het programma van het bezoek, dat naabViij meedeelde, ongeveer 10 dagfcn zou duren. Koning Faroelt heeft de beslui ten van de Egyptische volksver tegenwoordiging inzake het opzeg gen van de verdragen met Enge land van 1899 en 1836 bekrachtigd. De tekst der besluiten is in de Egyptische staatscourant gepubli ceerd, waardoor zij rechtsgeldig heid hebben verkregen. Hiermede zijn alle voorrechten, die de Britse strijdkrachten in het gebied van de Suez-kanaalzone op grond van het verdrag van 1936 genoten, verval len. Met het vliegtuig, dat Woens dag 24 October naar Biak ver trekt, kan lucbtpostcorresponden- tie voor Nieuw-Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 23 October voor 12 uur ter post te bezorgen. H. SM. de Koningin heeft agree ment verleend voor de benoeming van Sir Neville Montague Butler tot Brits ambassadeur in Neder land als opvolger van Sir Philip Nichols, die op eigen verzoek de dienst zal veria tem Het Egyptische blad „Al Misri" meldt dat de Egyptische luchtdoel artillerie is opgedragen te vuren op elk vliegtuig, „waarvan de aan wezigheid boven Egyptisch gebied niet gewenst wordt geacht". De zestiende Britse brigade val schermtroepen, ter sterkte van drie duizend man, is in de Suez-kanaal zone aangekomen. Het linkse Egyptische blad „Al Lewa Al" eist dat het standbeeld te Port Said van de Fransman Ferdi nand de Lesseps, de ontwerper en uitvoerder van de plannen voor het graven van het Suez-kanaal zal worden vernietigd. In de omgeving van de Britse en Amerikaanse ambassades te Cairo hebben zich een tien duizend de monstranten verzameld. Bewapen de politie heeft een cordon om de gebouwen getrokken en belet een te dicht naderen van de demon stranten. De demonstranten slaakten vijandige kreten aan het adres van Engeland, Frankrijk, Turkije en de V. S.; zij eisen de „nationale bevrijding" van Egypte. Alle scho len zijn gesloten. Vele fabrieks arbeiders hebben het werk neerge legd en nemen aan de demonstra ties deel. Tjjdens relletjes te Alexandne tussen betogers en politie hebben de betogers, die café-stoelen als wapens hanteerden, enkele politie mannen verwondingen toege bracht. Terwijl deze poogden de PTC te verkleinen, teneinde de kan sen op schendingen tot een mini- medegedeeld door het K. N. M. I, te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Zonnig herfstweer. Koude ochtend met slechts op enkele plaatsen mist. Overigens droog en zonnig weer met weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DONDERDAG 18 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 3.28 4.03 4.43 4.53 n.m. 3.40 4.15 4.55 5.05 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op 7.10 ,7.11 G.13 onder op onder 17.40 17.38 17.36 19.16 20.08 21.11 12.43 13.38 14.20 Mossadeq gaf een overzicht van de parlementaire gebeurte nissen, die aan de nationalisatie zijn voorafgegaan en hij om schreef de bepalingen van de Perzische voorstellen aan de Anglo-Iranian ten bewijze van de bereidheid van Perzië om samen te werken en vriendschappelijke betrekkingen met de rest van de wereld te onderhouden. Perzië, aldus Mossadeq, had zijn olie-industrieën genationali seerd en op een nieuwe leest ge schoeid om de welvaart van zijn bevolking te dienen. Het had hiermede slechts gedaan, wat vele andere landen zonder be zwaar hadden kunnen doen. In dit verband verwees hij naar de nationalisaties in Engeland. Wat de overeenkomst van 1933 met de Anglo Iranian betreft, zei Mossadeq, dat deze werd geslo ten tussen de Perzische regering en de maatschappij en niet met Engeland. Zo het Perzische olie geschil een bedreiging van de in ternationale vrede en veiligheid mocht zijn, was dit gevaar uit sluitend te wijten aan de hande lingen van het verenigd konink rijk. Toen de vertaling van Mossa deq reeds was beëindigd, maakte Gladwyn Jebb nog enige opmer kingen. Hij zeide, dat sommige opmerkingen van Mossadeq niet juist en andere overdreven wa ren. Uit de redevoering maakte hij op, dat de Britse regering het beginsel van de nationalisatie niet zou hebben aanvaard. Dit was geheel onjuist, omdat de Britse regering dit beginsel wel aanvaard had, aldus Jebb. Nadat de voorzitter aan Mos sadeq had gevraagd of hij nog wilde spreken en deze ontken nend had geantwoord, werd, de vergadering tot hedenavond ver daagd. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin verklaarde tegen over verslaggevers, dat hij tot zijn genoegen een prijzenswaar dige gematigdheid in de vorm van beide verklaringen had ge constateerd. Naar zijn oordeel bestond er hoop, dat men tot onderhandelingen zou kunnen komen. MOSSADEQ DREIGT NAAR HUIS TERUG TE KEREN. De Perzische premier Mossadeq heeft Engeland er gisteren in de Veiligheidsraad van beschuldigd, dat het de 'besprekingen van het oliegeschil in de raad gebruikt om druk op Perzië uit te oefe nen. Hij dreigde naar huis te zul len gaan. „Wij zijn niet bereid", aldus de premier, om hier onbepaalde tijd te blijven teneinde getuige te zijn van een vertoning zoals de Brit se delegatie in Teheran deze zo mer gaf. Nu Engeland er niet in geslaagd is de wereld de fabel van het lam, dat de wolf bedreig de, te doen slikken, hoopt het de Veiligheidsraad ervan te kunnen weerhouden de klacht van de agenda te schrappen door aller lei redenen te bedenken, op grond waarvan het zich met onze zaken zou mogen bemoeien. De enige kwestie betreffende de olie-in stallaties, die nog niet opgelost is, is hoeveel aan de vroegere maatschappij daarvoor moet wor den betaald en dat is een zaak tussen die maatschappij en ons, waarmee Engeland niets heeft te maken." De premier trok de bereidheid van Engeland tot onderhandelen in twijfel. „Wij hebben door woord en daad getoond, dat wij gaarne willen onderhandelen", aldus Mossadeq. „Het was onnodig de Veiligheids, raad lastig te vallen om ons met Engeland aan de conferentietafel te krijgen. Zij waren het en niet wij, die plotseling die tafel ver lieten en elke uitnodiging om te rug te komen van de hand wezen. De tijd dringt en als ons aanbod tot bespreking van de daarvoor in aanmerking komende punten weer wordt afgewezen, staat ons niets anders te doen dan naar huis te gaan." Een Perzische woordvoerder heeft Dinsdag te New York de voorsellen van India en Joego slavië, welke een compromis wil den bewerkstelligen aangaande de actie van de Veiligheidsraad in het BritsPerzische oliegeschil, bij voorbaat van de hand gewe- Richard Stokes, de leider van de niet-geslaagde missie na-ar Perzië, heeft gedurende een verkiezings uitzending verklaard, dat zolang de Britten het hoofd koel houden, er nog veel kan worden gered. Het belangrijkste punt, waaraan moet worden gedacht, is dat een overhaaste Britse actie in Perzië het begin van een nieuwe oorlog had kunnen zijn. aldus Stokes. De Britse minister van Defensie, Shinwell, heeft verklaard, dat voor zover de Egyptische kwestie betreft, de regering de zaak ste vig in de hand heeft en dat een -oplossing zal worden gevonden. De republikeinse senator Robert Taft heeft bekend gemaakt, dat hij zich candidaat wil stellen voor dé presidentsverkiezingen van 1952 in de Verenigde Staten. Senator Taft is 62 jaar, isola tionist en deskundige van de re publikeinen op het gebied van buitenlandse zaken. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, heeft Zon dag verklaard te geloven, dat ge neraal Eisenhower door de repu blikeinen candidaat voor het pre. sidentschap zal worden gesteld. Van het front wordt gemeld, dat in Midden-Korea Amerikaan, se en Zuid-Koreaanse troepen terreinwinst hebben geboekt. Nu de troepen van de V. N. Koem- song naderen hebben de commu nisten een aantal hevige tegen aanvallen uitgevoerd, die echter werden afgeslagen. Meer naar het Oosten behaal den de geallieerden ten N. W. van Janggoe in heuvelachtig ge bied een terreinwinst van bijna vijf km. De bevelhebber van het acht ste leger, generaal James van Fleet, heeft Dinsdag gezegd, dat het leger van de V. N. er nu „in verhouding beter voor staat dan op enig ander tijdstip sedert de Chinezen in November j.l. aan de strijd in Korea deelnemen". Alle veteranen van de vorige winter zijn vervangen aldus Van Fleet, en we hebben een vers leger van goed geoefende soldaten met een hoog moraal. De Noordelijken zijn in staat om voor een winteroffensief een strijdmacht van 700.000 man op te bouwen, „maar ik heb ge noeg soldaten om ze tegen te houden", zo verklaarde generaal Van Fleet. Hij verwacht, dat de Noorde lijken meer tanks en vliegtuigen zullen gebruiken, als zij een of fensief zouden beginnen en dat, wanneer de Koreaanse rivieren bevroren zullen zijn, zij van hun grote mankracht zullen gebruik maken door de rivieren te voet over te steken. Deze zomer zijn de snelstromende Imdjin en de Han natuurlijke hindernissen in onze linie geweest. Van Fleet zeide nog, dat men zou voortgaan de vijand te besto ken zolang deze een agressieve dreiging vertegenwoordigde. Een winteroffensief van de tegenstander zou tegen gehouden kunnen worden doch versterkin gen zouden bijdragen tot het toe brengen van een zwaardere nederlaag. De Noordelijken hadden zes weken geleden naar zijn schat ting 800.000 man in het veld kun nen brengen. In Aug. en Sep tember hadden de Verbondenen de tegenstander echter een ver lies van 100.000 man toegebracht. De Verbondenen hadden maat regelen getroffen dat de moei lijkheden van de vorige winter zich niet zouden herhalen. Dank zij de opgedane ervaring waren thans uiterst moderne winteruit- rustingen gereed voor 't gebruik aan het front. Naar verluidt hebben de Noor delijken, die de neutrale zóne rond Kaesong (straal acht kilo meter) niet wensten te verklei nen, er in toegestemd, dat de zone om Moensan dezelfde afme. ting zou hebben. Oorspronkelijk stelden zij een „beperkte zone" voor Moensan voor. In het geallieerde communiqué wordt staande gehouden, dat het noodzakelijk is de neutrale zone mum te reduceren. Volgens het geallieerde voorstel zou de neu trale zone slechts 50 vierkante kilometer beslaan. Brigade generaal Nuckols zeide, dat het Noordelijk voorstel beslist on aanvaardbaar was. De geallieerde luchtmacht in Korea "maakt melding van een luchtgevecht bij de Mandsjoe- rijse grens tussen 20 „Migs" en 18 Sabres". Een „Mig" werd neergeschoten. Eenheden van de eerste Ame rikaanse divisie cavalerie zijn Dinsdag bij het aanbreken van de dag een aanval begonnen in het centrum van de Westelijke front sector, ten N. W. van Jontsjon. De Verbondenen zijn elf dagen geleden in dit gebied over een front in de vorm van een halve cirkel, dat zich uitstrekt van een punt ten N. O. van Korangpon tot een streek ten Z! O. van Pjongjang, tot de aanval over gegaan. menigte met stokslagen uiteen te drijven. Een vijftigtal personen werd in gerekend. Veertig personen zijn gewond. Een autobus van de lijn Alexan- driëCairo en een personenwagen werden door de betogers in brand gestoken. De wanordelijkheden te Alexan- drië vonden plaats bij het vertrek van premier Pasja naar Cairo. In berichten van Egyptische zijde wordt gesproken over een „verzets beweging" in de Suez-kanaalzone. Locomotief- en taxi-bestuurders zouden weigeren mede te werken aan het vervoer van Britse troe pen. Ook zouden arbeiders, die bezig zijn met de bouw van een Brits militair vliegveld te Aboe Sweir, het werk hebben neerge- legd. „Al Nidda", een dagblad der Waf disten, meldt dat de „Moham medaanse broederschap" begonnen is met het inlijven van vrijwilligers „die ter beschikking van de rege ring zullen worden gesteld, indien Britse strijdkrachten in de Suez- kanaalzone hun toevlucht tot ge" weid zouden nemen". Het blad meldt dat de broederschap ver wacht eind October a.s. over zeven duizend man te kunnen beschik ken Officieren van het Egypti sche leger, die in Palestina hebben gediend, zullen met het bevel over de broederschap worden belast. Duizenden studenten, schooljon gens en arbeiders hebben Dinsdag een geweldige demonstratie te Caïro gehouden ter viering van de opzegging van de Brits-Egyptische verdragen Vrachtauto's met be wapende politie vergezelde de de monstranten naar het centrum van de stad. De gebouwen van de bui tenlandse diplomatieke vertegen woordigingen in de Egyptische hoofdstad worden zwaar bewaakt. Meer dan 10.000 studenten en ar beiders hebben bij het centraal sta tion van Cairo premier Nashas Pasja bij zijn aankomst uit Alexan- drië toegejuicht. Onder een zwaar bewapend geleide begaf de minis ter zich naar zijn ambtswoning. De politie in de hoofdstraten trachtte tevergeefs de menigte de monstranten in bedwang te hou den, die zich naar de woning van df premier begaven. Soedanese v^n ders. die hen van de balko*V ^-e- IwJyUjuia.r+ior V3P (lP ««rr- en de Soedan toespraken, werden uitbundig toegejuicht. Hemed Zaky Pasja, de Egyptische minister van Economische Zaken, heeft in een vraaggesprek te Pa rijs verklaard, dat Egypte niet denkt aan het gebruik van geweld om de Britse troepen uit de Sues- kanaalbases en de Soedan te ver drijven. Egypte stond evenwel klaar om een aanval op zijn gebied te beantwoorden. Sprekende over het verdegings- plan voor het Midden-Oosten, dat door Egypte is verworpen, zeide de minister, dat Egypte niets aan trekkelijks in de voorstellen zag. Zij waren niet duidelijk genoeg. „Wij willen nauwkeurige aanwij zingen hebben omtrent eventuele militaire hulp". Een bericht vol gens hetwelk Egypte voornemens zou zijn een gedeelte van zijn in voer uit Engeland naar Duitsland, Italië en andere landen te ver plaatsen, bestempelde de minister als „onzin". Hij wees er op, dat de Engelsen goede afnemers waren van katoen en sprak de hoop uit, dat de Brits-Egyptische handel zich zou uitbreiden en ontwik kelen. Gisteren is een aanslag ge pleegd op de Pakistanse minster- president, Liaquat Ali Khan, op een bijeenkomst te Rawalpindi waarop hij 't woord zou voeren. De premier werd door twee pistoolschoten in de borst getrof fen en zeeg ineen. Volgens de Pakistanse radio zou de 56-jarige premier juist het woord nemen op een bijeenkomst te Rawalpindi toen de aanslag werd gepleegd. De moordenaar werd door de menigte om het leven ge bracht. In een ziekenhuis heeft men de premier een bloedtransfusie toege diend. Dit mocht evenwel niet baten. Het kabinet van Pakistan is on middellijk te Karatsji bijeengeko men. Er is een officiële rouw van 30 dagen afgekondigd. Van heden af zullen de vlaggen drie dagen halfstok hangen. Liaquat Ali Khan wordt, evenals Gandhi, beschouwd als een van de „architecten" van de onafhanke lijkheid van het Indisch-Pakistanse subcontinent. Hij heeft meer dan 20 jaar gestreden aan de zijde van Mohammed Ali Djinnah voor de vorming van Pakistan, waarvan hij de eerste premier is geworden. Voordien had hij nimmer in het ge bied, van het tegenwoordige Paki stan gewoond. Hij werd geboren te Karnal in India, waal hjj voor de geboorte van Pakistan heeft ver toefd. Evenals 80% van zijn volk was Liaguat mohammedaan. Hij speel de een historische rol bij de gebeur tenissen die leidden tot de deling en onafhankelkheid van India en Pakistan. Hij werd premier toen Pakistan werd gecreerd op 14 Au gustus 1947. De Britse koning heeft in een telegram aan de gouverneur-gene raal van Pakistan zijn deelneming betuigd. L Een Khaksaar genaamd Rafiq wordt als Liaquats moordernaar genoemd. Volgens een ooggetuige is hij door het publiek letterlijk aan stukken gescheurd. Onmiddellijk na de aanslag heeft de regering samenscholingen van meer dan vijf personen en het dra gen van wapens verboden. Volgens het anti-communisti sche informatie-bureau in West- Berlijn hebben de Oostduitse autoriteiten de afgelopen 3 maan den in Saksen ongeveer 9000 per sonen uit hun huis gezet teneinde plaats te maken voor activisten, partij- en regeringsfunctionaris sen. Vóór het einde van dit jaar zouden nog 7000 mensen naar el ders worden overgebracht. Luchtpassagiers op de Londen- se vliegvelden konden ook giste ren niet vertrekken vanwege de dichte mist. Ook de inkomende vliegtuigen, waarvan sommigen reeds 24 uur over tijd zijn, moesten op de laat ste landingsplaats voor Londen op de grond blijven. Ook in België dichte mist. Dichte mist heeft in België tot verkeersstoringen geleid. Sedert Maandagavond 11 uur is het vliegveld van Meisbroek ge sloten en Dinsdagochtend zijn alle vertrekken uitgesteld. Talrijke treinen zijn met ver traging de Brusselse stations bin nengelopen. Ook op de wegen on dervond het verkeer sterke ver traging. een ■iil |»«ir ee^ icm lor >Gffl 1VÊ ste idh sfa tei va iVO; 1. al? 'en- Za gj d< i ix| i' lerf eel aal ad- var run md 'UV ui s wa rac ide ?ne| Öie t t( /or| I M Dec I irk >no I res I fiai I e: ver I ich ÏRT me .he iar| te I eid be- Sol- l. •re- be ?ze eis an- tfrtifl Leo ras er- aa- ^cl sei, an ef- »n. de ks ir- se n?' ci- I e- i nt en I n- sn r- rd I he an ?d, er o- s- v- e-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1