SPORTNIEUWS GROOT-BRITT ANNIË IN HERBEWAPENINGSTIJD Devaluatiegeruchten Heti huis zonder sleutel STORM- STAL- Twee Woord'invulraadsels Geven veiligheid in donkere nachten r •v. :V; VOETBAL. ZONDAG 14 OCTOBER. EERSTE KLASSE A. Tekort op betalingsbalans en arbeidsmarkt De mededelingen over de financiële toestand van het Verenigd Koninkrijk, die de Britse minister van Financiën, Gaitskell, dezer dagen aan het jaardiner de Londense bankiers en zakenlieden heeft van gedaan, vormen een actuele illustratie van de moei lijkheden, welke in deze periode van herbewapening Korea" voor de Britse economie zijn gerezen. na in België over pond sterling en Franse frank Hotelportiers, kellners en zwarte-markt hande laren wierpen zich Donderdag op Franse en Engelse touristen en zakenlieden, die alhier zonder Belgisch geld aankwamen en deden hun voordeel met geruch ten. dat het pond sterling en de Franse frank gedeva lueerd zouden worden. Britse cheques gingen in andere handen over tegen 110 Belgische francs per pond sterling, hetgeen 30 francs minder is dan de officiële koers. Iets dergelijks speelde zich ook af met Franse cheques. (één figuur) Dreigend arbeidsconflict in België Verkiezingsrede van Morrison Engelse resolutie voor de Veiligheidsraad RIBBENS LANTAARNS x gend was het te zien hoe de rood zwarten de Bergenaren het tempo oplegden en indien Terneuzen er ook de komende Zondag in slaagt de nodige vaart in het spel te brengen, mag men in de uitwed strijd tegen R.A.C. op een kleine RDOVelocitas; Enschedése Boys Terneuzen-overwinning rekenen. AGOVV; 'tGooiDWS; Elink- Rood-Wit en Goes, twee zwakke Frisia; Theole—Go Ahead; broeders, betwisten elkaar te_St. Haarlem—GVAV; De Volewijckers —Heerenveen. EERSTE KLASSE B. Sneek—Achilles; Wageningen— VSV; OosterparkersDOS; Zwolse BoysRCHBlauw Wit—Ajax; Be Quick—Enschedé; Leeuwarden— Vitesse. EERSTE KLASSE C. EindhovenNAC; ADORBC; Willem II—BW; Bleijerheide—Ju liana; FeijenoordSittardia; Quick SW; DHCMW. EERSTE KLASSE D. Xerxes—NEC; Hermes DVS--Em- ma; MauritsNO AD; VVV—Spar ta; BrabantiaPSV; LONGA HBS; Chèvremont—Limburgia. ZUID I. TWEEDE KLASSE B. RACTerneuzen; Rood Wit W— Goes; Vlissingen—Middelburg; Al liance—DOSKOTSC—Internos; MOC—De Baronie. DERDE KLASSE D. BreskensDe Zeeuwen; METO RCS; ZeelandiaODIOAxel—Nw Borgvliet; ClingeBiervliet. VIERDE KLASSE H. IJzendijkeHoofdplaat; Oostburg PSK; SteenHulst; Koewacht— Aardenburg; RIAEMM. ONDERAFDELING ZEELAND. ZATERDAG 13 OCTOBER. Tweede Klasse E. AZVV—Driewegen; Beren—Hoek; SpuiTerneuzense Boys; SVD Zaamslag. Tweede Klasse F. Driewegen 2AZVV 2Hoek 2— Beren 2; Kruiningen 3Spui 2; Zaamslag 2Zaamslag 3. ZONDAG 14 OCTOBER. Eerste Klasse B. 's-Heer ArendskerkeDomburg; GroedeLewedorpse Boys; Noor mannenSluis. Reserve Eerste Klasse A. IJzendijke 2—Hoofdplaat 2; Oost burg 2—PSK 2; Steen 2—Hulst 2; RIA 2—EMM 2. Reserve Eerste Klasse B. Zeelandia 2Zeeuwen 3; Clinge 2 Biervliet 2. Tweede Klasse B. Biervliet 3—Retranchement; Mid delburg 5—Zuidzande. Tweede Klasse C. GraauwCorn Boys 3; Hontenis- se 3Zuiddorpe. Derde Klasse B. Sluis 2Oostburg 3; Zeeuwen 4— Retranchement 2. Tweede Klasse B. De tweede Brabantse reis van Terneuzen wordt de verste, n.l. naar Rijen, waar R.A.C. als gast heer optreedt. Zondag j.l. boekte de Rijense club haar eerste over winning in Goes met 0-2 na een van weerszijden slecht gespeelde wedstrijd. Terneuzen deed het die dag heel wat beter en versloeg na een fraaie partij voetbal M.O.C. verdiend. Opmerkelijk en verheu- Willebrord de eerste zege. Een verdeling der punten lijkt ons het meest warschijnlijk. Dè wedstrijd op Walcheren is ongetwijfeld VlissingenMiddelburg, waarnaar vooral de Vlissingse penningmees- ster verlangend uitziet. Gezien de tot heden behaalde resultaten zou men de groen-witte Middelburgers zonder meer beslag zien leggen op de punten, maar het semi-plaatse- ltjke karakter van de ontmoeting zou wel eens voor een verrassende uitslag kunnen zorgen. DOSKO gaat buren bij Alliance en zal wel met een kleine overwinning huis waarts keren. Belangwekkend is T.S.C.Inter nos. De Ettenaren houden zich kranig, maar dat ze tegen T.S.C aan de eerste nederlaag kunnen ontkomen, geloven wij niet. Ook voor M.O.C. lijkt ons de op gave te zwaar, al zal De Baronie op een warme ontvangst kunnen rekenen. Derde Klasse D. De Zeeuwen steekt naar Zeeuws- Vlaanderen over en de Schelde verbergt minder lastige klippen dan die welke de Vlissingers op het Breskens-veld krijgen te om zeilen. Meto kan zich van de harde klap die de Zeeuwen haar gaf, her stellen tegen RCS. ODIO zal met Zeelandia korte metten maken. Voor Axel wordt het even uitkij ken tegen Nieuw Borgvliet, maar puntenverlies voor de Axelaars zit er niet in. Een gelijkopgaande strijd wordt het te Clinge waar Biervliet de bezoeker is. Vierde Klasse H. In IJzendijke komt het wellicht tot een vergelijk wat de verdeling der punten betreft, terwijl PSK alles in het werk zal moeten stel len om te Oostburg de rood-zwar ten puntloos te houden. Steen Hulst belooft een kasstukje te wor den voor de ontvangende ploeg, daar deze wedstrijd aan de grens- kant in het middelpunt der belang stelling staat. Een uitslag die rond het gelijke spel zal liggen, kan het resultaat worden van deze interes sante ontmoeting. Koewacht zal het tegen Aardenburg wel niet kunnen bolwerken, terwijl RIA uiteindelijk wel van EMM zal we ten winnen. Britse en Franse bankbiljetten konden niet worden verkocht. Laat in de middag kon een bil jet van een pond sterling overal worden gekocht tegen 126 francs. De in België rondgaande devalua- tie-geruchtem werden toegeschre ven aan berichten in de Britse pers. De Franse frank noteerde Don derdag op de Brusselse „nieuwe vrije markt" 12,70 tegen de vorige dag 12,85 en de dag daarvoor 12,90. Vooraanstaande reisbureaux weigerden Britse en Franse reis- cheques in te wisselen nadat de banken om 12 uur waren gesloten. De gehele ochtend bleven alle vooraanstaande banken te Brussel Britse en Franse reiseheques te gen de officiële koers inwisselen. Donderdag werd bekend ge maakt, dat de Belgische regering- een uit 7 personen bestaande „brains trust" heeft ingesteld, welke in het licht van de tegen woordige financiële toestand en de dringende beWapeningsbe- hoeften) een nieuwe economische politiek voor België moet uit stippelen. In gewoonlijk goed in gelichte kringen zei men Donder dagavond, dat de eerste taa-lc van deze commissie zal zijn de orde op de verwarde Belgische geld markt te herstellen. Uit Parijs wordt gemeld, dat het pond sterling Donderdag op de Parijse zwarte markt de hoogste koers heeft bereikt sedert de de valuatie van September 1949. De noteringen van alle buiten landse bankbiljetten stegen op merkelijk, die van het pond ster ling met 20 franks tot 1000, van de dollar tot 428 en van de Zwit serse frank tot 99. De laatste re cordnoteringen van dollar en Zwit serse frank in ruim 2 jaar waren resp. 421% en 96% franks geweest. Een van de redenen) was de ver hoging van het Franse disconto, welke maatregel men in beurs- kringen als een maatregel tegen inflatie ziet. Vul de volgende alphabetisch gegeven woorden zo in dat men in de verticale kolommen, aan gegeven door de cijfers 1 en 2, de namen kan lezen van: A. Twee 4-potige dieren, een groter en een kleiner, die in vorm veel op elkaar gelijken; 1. bekrompen, 2. belevenis, 3. besparen, 4. corsages, 5. gedaante, 6. karavaan, 7. ver tellen, 8. voornaam, 9. vrien din. B. De namen van 2 rangen in het Nederlandse leger. Oplossing van vorige week. Alleen horizontaal. 1. gaai, grein, maag; 2. 22; 3. graan, nar, groen; 4. waan, kraai, kaar; 5. kaarten, trainen; 6. noga, Marie, nota; 7. braam, oor, broek; 8. mare, terra, want; 9. kaketoe, krenten; 0. worm, kater, raar; 11. boter, mak, na bob; 12. 91; 13. Gent, motor, tent. Het spreekwoord. Een bonte kraai maakt nog geen winter. REPATRIëRING VAN NEDERLANDS MEISJE. Het Amerikaanse gerechtshof te Würzburg (Duitsland) heeft bepaald, dat het zes-jarige Ne derlandse meisje Maria Dommek aan de zorgen van haar pleeg ouders ontnomen en naar haar moeder in Nederland gezonden zal worden. Het meisje werd kort na de ge. boorte door haar moeder in 19 in Duitsland achtergelaten. De moeder had haar aan de zorgen van het kinderloze echtpaar Bur- kert in Scheinfurt toevertrouwd en nog in 1949 in brieven verzocht het kind nooit te vertellen, dat de eigen moeder in een vreemd land woonde. De familie Burkert, die het kind verzorgd had, wenste niet meer van 't meisje te schei den. De Amerikaanse rechtbank gaf Maria echter aan de moeder terug op grond van haar verkla ring, dat zij het kind indertijd aan de Burkerts had overgedra gen, omdat zij zelf in behoefti. ge omstandigheden verkerend vreesde dat men de baby „in het een of andere Duitse gesticht" zou onderbrengen. Moest Groot-Brittannië bij het opmaken van de oorlogsbalans in Juni 1945 constateren, dat het alles bij elkaar een kwart van zijn nationale rijkdom had inge boet, dat zijn uitvoer nog slechts veertig procent van de omvang in 1938 betekende en dat 45 pro cent van zijn arbeidskracht in militaire dienst en de oorlogs industrie geplaatst was, einde 1950 kon worden verklaard, dat de geleden schade grotendeels was ingehaald. De productie was uitgebreid tot grotere omvang dan ooit tevoren, namelijk tot 40 a 50 procent boven het vóóroor logse peil. Men had zich op veler lei gebied meer onafhankelijk ge maakt door tot eigen productie van uiteenlopende soorten machi nes over te gaan, zelfs voor ex port. De invoer van voedings middelen was teruggebracht van 65 tot 60 procent; de waarde van de uitvoer werd aangegeven door een cijfer, zo hoog als nog nim mer in de historie was bereikt en het land durfde zich volkomen solvent te noemen. De tonnage van de koopvaardij vloot was een weinig ruimer dan in 1939. De olietankvloot besloeg vier millioen ton tegen drie mil- lioen vóór de oorlog Eigen inspanning, Marshall hulp en steun van het gemene best hadden dit resultaat doen be reiken. Maar er was inmiddels een kink in de kabel gekomen waar door, zoals evenzeer in Neder land en overal elders, de op waartse lijn van het algemeen herstel een lelijke knak had ge kregen: dat was „Korea". „Korea" betekende schaarste aan grondstoffen, uit -de hand lopen van de prijzen en daardoor na een aanvankelijk surplus op de betalingsbalans ad 229 millioen een deficit op de betalings balans, dat thans de grootste kop zorg van het Verenigd Konink rijk uitmaakt. De stijging van de importprijzen doet zich op het ogenblik zwaarder gevoelen dan de verhoging van de defensie- kosten. De import in Groot-Brittannië in de eerste helft van dit jaar was twaalf procent meer dan het gemiddelde van vorig jaar. De export nam echter slechts met 3 proeent toe. Men schat dat in het gunstigste geval het bedrag van de invoer dit jaar ruim honderd millioen pond sterling méér zal zijn dan in het economisch plan was gesteld. Daarbij komt, dat de netto onzichtbare inkomsten (uit scheepvaart, dividenden, ver zekering etc.) vijftig millioen pond onder de schatting zullen blijven. Zeer belangrijk is voor Groot- Brittannië zijn olie-raffinage- industrie. Zonder de olie-indu strie, aldus schreef de „Times", zou de toestand van de Britse bui tenlandse betalingsbalans een voudig rampzalig geweest zijn. De Britse raffinage-productie, thans tien millioen ton per jaar, wil men in 1953 verdubbeld heb ben. Voor eigen gebruik is er voldoende. Aan de vergroting van de productie zal belangrijk worden bijgedragen door de juist dezer dagen officieel geopende raffinaderij van Fawley, die de grootste van Europa wordt ge noemd en met particulier geld, ad 37.500,000 pond, wordt bekos tigd- Ongetwijfeld vormt de Perzi sche oliekwestie een gevoelige plek, want nog vorig jaar kwam ongeveer een kwart van de olie uit Perzië, waarvoor nu andere dan sterling-gebieden moeten worden aangeboord. EEN GENEESMIDDEL MAAR Aan deze olie-tegenslag is voor een aanzienlijk deel de verminde ring van de Britse goud- en dol larreserves in de loop van het derde kwartaal van dit jaar en ten bedrage van 598 millioen dol lar te wijten. De reserves bedroe gen einde September 3.269.000.000 dollar ofwel 1.167.000.000 pondl fabriek zal 1300 ton steenkool per dag in cokes omzetten. Voor de tweeduizend arbeiders wordt een modeldorp gebouwd. Terwijl er dus enerzijds slechts een geringe marge over is, waar uit in het Verenigd Koninkrijk alsnog arbeidskracht voor vergro ting van de productie geput zou kunnen worden, eisen anderzijds de uitbreiding van de defensie en het door Korea geïnspireerde herbewapeningsprogram extra mankrachten op, zowel voor de militaire dienst als voor de bui tengewone bewapeningsproduc tie. Medio 1950 was nog geen half millioen arbeiders betrokken bij de productie van uitrusting en munitie. Het herbewapenings program zal waarschijnlijk meer dan verdubbeling van dit aantal vergen, wanneer het in '53-'54 op volle toeren zal zijn gekomen. In het afgelopen jaar van de herbe wapening zijn bij de bestaande wapenfabrieken de desbetreffen de orders reeds geplaatst. Wat de grondstofvoorziening betreft hoopt men het wel te kunnen bolwerken, behalve misschien met moeite voor nikkel. Het weder in werking stellen van de „schaduwfabrieken", de sterling. Het orthodoxe geneesmiddel voor een kwijnende betalings balans is: vergroting van de ex port. Maar hier stuiten de Brit dat in de huidige omstandigheden de kwade zijde van een nationaal kracht, een nationaal probleem, ten op een tekort aan arbeids- succes vormt. Het succes in kwestie, waarop door Labour met trots wordt gewezen, is de „vol ledige werkgelegenheid". Groot-Brittannië telt thans een werkende bevolking van 22 a 23 millioen op een totaal van onge veer vijftig millioen zielen. Het werkloosheidscijfer gaat niet bo ven de anderhalf procent uit en was in Juni j.l. zelfs minder dan één procent. Om het werkloosheidsprobleem ook voor de toekomst plaatselijk op te lossen, ging men over tot instelling van z.g. „ontwikke lingsgebieden", waarvan de drie grootste zijn: Zuid-Wales, Mer seyside en Tyneside. Een idee van wat er in een ont wikkelingsgebied omgaat, werd gegeven bij een bezoek aan Zuid-Wales. Het plaatselijk werk loosheidspercentage is hier iets hoger dan het algemeen gemid delde, n.l. 2,2. Dit omvat twintig duizend personen, van wie onge veer achtduizend slechts tijdelijk werkloos en een groot aantal an deren invaliden of ouden van da gen zijn. Tussen de twee laatste oorlogen was juist in Wales het werkloosheidscijfer zeer groot n.l. 150.000 a 240.000. Dit stond in verband met de crisis in de steenkoolindustrie. Na de laatste oorlog nu zijn in Wales, ook door vluchtelingen van het Europese continent, een vierhonderdtal nieuwe ondernemingen gesticht, waarvan de meeste zich hebben kunnen handhaven. De bedrijvig heid van deze ondernemingen ligt voornamelijk op het gebied van de lichte en luxe-industrie (tex tiel, meubelen, radio, klokken en horloges e.d.In Juli j.l. stonden voor Zuid-Wales 450 industriële bouwplannen op stapel, waarvan 190 met regerings-financiering. Verder is te Nantgarw in de buurt van Cardiff een nieuwe cokesfabriek geopend bij een steenkoolmijn, die in 1927 werd gesloten doch thans volgens eco nomischer systeem opnieuw zal worden geëxploiteerd. De nieuwe wapenfabrieken die na de oorlog waren stopgezet, ondervindt ver traging door de noodzaak van het werven van nieuwe arbeidskrach ten en van het scheppen van ver- blijfsgelegenheid. Speciale be hoefte bestaat er aan nieuwe fa brieken voor vliegtuig-straal motoren. Dan is er een begin gemaakt met het overschakelen van civiele naar militaire productie in daar toe geëigende bedrijven. Zo werd in Cardiff een fabriek van metaal waren bezocht, waar in de ene helft van de hallen potten en pannen werden vervaardigd, ter wijl in de andere localiteiten de persmachines -grotendeels bediend door vrouwen een on afgebroken stroom koperen gra naathulzen en -koppen spuwden. Volgens een onlangs door de minister van Arbeid gedane mede deling zullen bij de overschake ling ten behoeve van het verdedi gingsprogram naar schatting een vijfhonderdduizend arbeidskrach ten betrokken ziin. Het tekort aan arbeidskrachten doet zich vooral gevoelen bij de steenkolenmijnen, bij de „ge schoolde sectoren" van de herbe wapeningsbedrijvigheid (met na me de vliegtuig-, tank- en electro- nische industrie) en bij de spoor wegen. Een illustratie voor de vers en vakverenigingen. De »e- gering hield wel de omscholing van invaliden in handen. Zij heeft speciale fabrieken tegen geredu ceerde prijs aan werkgevers ter beschikking gesteld, waarin b.v. vijftig procent van de arbeids krachten uit invaliden moet be staan. De bedoeling was, invalt den de gelegenheid te geven owi te tonen hoe zij zich alsnog nut tig konden maken en aldus het volgen van een dergelijke ge dragslijn in andere industrieën aan te moedigen. Het succes van dit experiment bleef tot nog toe onder de verwachting, ofschoon wel bleek dat ook invaliden op hun gebied goed werk kunnen leveren. In Wales zijn naar verhouding minder invaliden dan elders werk loos doordat zij dank zij de uit breiding der industriële bedrijvig heid meer kansen hebben gekre gen. Sedert 1947 is het aantal van 16.000 werkloze invaliden in dit ontwikkelingsgebied met de helft verminderd. Een belangrijke factor is voorts de aanwerving van meer vrou wen, voor hele dan wel gedeelte lijke werktijd. In Wales b.v., waar vóór de oorlog het aantal in de industrie werkzame vrouwen nog geen honderduizend bedroeg, trft men er thans 240.000. Tenslotte is er nog de mogelijk heid van de tewerkstelling van geïmporteerde arbeidskrachten. In deze aangelegenheid is de hou ding van de vakverenigingen van niet gering belang, getuige de voor kort door de minister van Arbeid gedane mededeling, dat big met plannen rondliep voor te werkstelling in Groot Brittannië van vijf tienduizend Italianen, met toestemming van de betrok ken vakverenigingen. Een aantal Italianen is reeds in de steenko lenmijnen werkzaam. Ook tracht men nog aanvullen de arbeidskracht te verkrijgen door werving van arbeiders uit Noord-Ier land en Eire, vacantie- tewerkstelling van studenten, ar beid door gevangenen en hulpver lening door militairen voor spe ciale doeleinden. Wil men in Groot Brittannië al dus trachten door intensivering van de arbeidsprestatie in het al gemeen tot verhoging van de pro ductie en „aanzuivering" van het tekort op de betalingsbalans te komen, in het vooraf proclame ren van een consumptiebeperking tot een bepaald percentage zoals in Nederland ziet men geen heil. Wel heeft de minister van Arbeid verklaard, dat de overschakeling Tf c. XA A A AX- AA AAA MU VA VA VA X/ X* A XI XJ laatste categorie vormt het on- van civiele bedrijven op de herbe langs verschenen persbericht, dat ingrijpende beperkingen van het passagiersvervoer in de komen de winter te verwachten zijn. Men wil namelijk machine-personeel vrij maken voor het bedienen van vrachttreinen in bepaalde gebie den waar de te vervoeren goede ren zich ophopen. Wut kan men doen? Wat kan er gedaan worden om dit tekort zoveel mogelijk te ver lichten? Allereerst: de beschik bare arbeidskrachten zo econo misch mogelijk verdelen. Hierbij heeft men groot nut van de uit de oorlogstijd stammende nauw keurige registratie. Verder tracht men door het ver der opleiden van minder ge schoolden een voordelige opschui ving te bewerkstelligen. De oplei ding van normale arbeiders, die na de oorlog nog van bovenaf geregeld werd, geschiedt meer in onderling overleg tussen werkge 1. koelhuis, 2, Kralingen, 3. laakbaar, 4. onprettig, 5. pi laster, 6. preciosa, 7. slot- muren, 8. voordeel, 9. ver tonen. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P- Oreille (Nadruk verboden). ,0 ja, best", verzekerde hij. ,Ik ben een Winterslip, 'n zwer vende Winterslip. Waar wij ko men Nu zat hij toch wel dicht bij haar. „Ik zou overal ge lukkig kunnen zijn begon hij. Hii wilde er bijvoegen „met jou"- Maar Agatha's slank patricisch handje lag op zijn schouder. Overal", herhaalde hij, op op een andere toon. Er klonk een gong in het Rif en Palmhotel. Carlota stond op. „Dat is de lunch." John Quincy stond ook op. „Dat is heel iets anders waar jij heen gaat", ging zij voort. „Ik heb je gevraagd om iets voor mij te doen." „Ik weet het. Ik wou, dat je wat anders had gevraagd. Dan zou ik er al met hart en ziel mee bezig zijn. Maar wat je nu vraagt kost tijd. Hawaii verlaten en afscheid nemen van jou En toch was ik van plan er op aan te dringen", viel zij in. ,Maar ik moet tijd hebben om er over te denken. Wil je wach ten?" Ze keek glimlachend naar hem op. „Je bent zoveel wijzer dan ik", zei ze. „Ja ik zal wachten." Langzaam liep hij over het strand. Natuurkind, ja en al lerliefst. „Je bent zoveel wijzer dan ik." Waar op het Vasteland was een meisje, dat zo iets zou zeggen? Hij had de glimlach, waarmee ze dat gezegd had, volkomen ver geten. In de namiddag ging John Quincy naar het politiebureau. Hallet zat in zijn kamer in nogal knorrige stemming. Chan was uit, op jacht naar het horloge Neen, zij hadden het nog niet gevonden. John Quincy sprak een zacht verwijt uit- „Nu, u hebt het toch gezien?" bromde Hallet. „Waar om hebt u het dan in vredes naam niet afgerukt?" „Omdat ze mijn handen vast bonden", herinnerde John Quin cy hem. „Ik heb het zoeken voor u beperkt tot de taxi-bestuurders van Honolulu." „Er zijn er honderden, mijn jongen." ,Meer dan dat. Ik heb u de eerste twee cyfers van zijn num mer gegeven. Nu moet u toch in staat zijn om dat horloge in han den te krijgen." O, we krijgen het ook wel", zei Hallet. „Laat ons wat tijd." Tijd moest John Quincy hem geven. De Maandag kwam en ging, Juffrouw Minerva was bit ter sarcastisch. .Geduld zijn een zeer liefelijke deugd", vertelde John Quincy haar. Dat heb ik van Charlie." „In elk geval", zei ze bits, „het zijn een deugd, die hard nodig is, waar kapitein Hallet de leiding heeft." Ook op ander gebied werd veel van John Quincy's geduld ge vergd. Agatha Parker bewaarde een onverklaarbaar stilzwijgen met betrekking tot dat korte ge biedende telegram, dat hij haar op die grote avond gezonden had. Was zij beledigd? De Parkers waren er berucht om, dat zij mensen waren, die zich door nie mand de wet lieten stellen. Maar in zo'n gewichtige zaak als deze moest een meisje toch naar rede willen luisteren. In de namiddag van Dinsdag telefoneerde Chan van het bu reau ongetwijfeld was het nu Chan. Wilde John Quincy hem de grote eer aandoen een vroeg di- wapening een zekere beperking van de productie voor de binnen landse markt zal betekenen. De levensstandaard als zodanig zou niet behoeven te worden ver laagd. De Britse burger moet echter de duurte c.q. rantsoenering van sommige essentiële artikelen wei degelijk als een practische con sumptiebeperking gevoelen, nn het tweede jaar van het herfaewa- peningsprogram reeds is inge gaan. ner met hem te gebruiken in het Alexander Young Hotel? „Iets gaande, Charlie?" riep de jongen gretig. Misschien zou dat kunnen zijn", antwoordde Chan, „en misschien ook niet- Om zes uur in het hotel, als u zich wilt ver waardigen." „Ik zal er zijn", beloofde John Quincy, en hij was er. Hij begroette Chan met ver langende, vragende ogen, maar de Chinees was minzaam en liet zich niet uit. Hij bracht John Quincy in de eetzaal en koos zorgvuldig een tafeltje uit bij het voorraam. „Bewijs mij de grote gunst u reer te vlijen", stelde hij voor. John Quincy vlijde zioh neer. „Charlie, laat me niet zo in span ning", smeekte hij. Chan glimlachte. „Laat ons dit feest niet overschaduwen door te spreken over die sombere moord", antwoordde hij. „Bit zijn een gezellige bijeenkomst. Is het, dat u in een stemming is om een bord soep droog te leggen?" „Wel ja, natuurlijk", antwoord de John Quincy. De beleefdheid gebood hem zijn nieuwsgierig heid te verbergen, zag hij in- (Wordt vervolgd-) Het Belgische Algemene Vak verbond, dat onder socialistische leiding staat, heeft premier Pho- iien een hedenochtend aflopend „ultimatum" ter hand doen stel len, waarin wordt meegedeeld, dat, tenzij 450.000 arbeiders geen toeslag krijgen in verband met de gestegen kosten van levensonder houd, op 23 October een Staking van onbepaalde duur zal worden afgekondigd. De federatie van Christelijke vakverenigingen zal heden haar standpunt bepalen. De Engelse minister van Buiten landse Zaken Morrison, heeft in een verkiezingsrede te LewLsbam verklaard, dat de bewering dei- Conservatieven, dat Engeland Zwak is, vermoedelijk het besluit van Egypte om het Engels-Egyp tische verdrag op te zeggen heeft verhaast. „Indien de wereld voortduren! verneemt dat Engeland niet meer meetelt, wie kan dan tenslotte sommigen in het Midden-Oosten, bij wie de wens de vader van de gedachte is, kwaliijk nemen, dat zij dit au serieux nemen?", aldus Morris op. Engeland zal bij de Veiligheids raad oen resolutie indienen, waar in wordt voorgesteld, dat de raad om hervatting van do besprekin gen betreffende het Engels-Perzi sche oliegeschil zal verzoeken: en Perzië zal berispen, dat heit land geen gehoor heeft gegeven aan d» uitspraak van het internationale gerechtshof. De tekst van de resolutie zal he den worden gepubliceerd.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 6