llSf fll« ^fl*ovi«afleic BINNENLANDS NIEUWS Burgerlijke Stand Terry en Berry Mi SlediUzaken Gemeente Terneuzes TERNEUZEN. BIERVLIET r>. STOPHOEST GOES. HULST. AXEL. KOEWACHT. SCHOONDIJKE. jebruik van claxon niel altijd overbodig Verkeersveiligheid slaat voorop De economisch? situatie in West-Duitsland Grote legeroefeningen in Engeland in de bril van Sultan Sar NATIONAAL COöP. RAAD OP BEZOEK IN ZEELAND. Ter bestudering van het coöpe- t atiewezen in Zeeland hati het he- stuur van dG Nationaal CoöpGiatie- vb Raad voor haar jaarlijkse excur sie een bezoek aan onze provincie ep het programma gesteld. Aan de ze excursie, die onder leiding stond van de heer H. D. Louwes, voorzit ter van de Stichting voor de Land bouw en voorzitter van de N.C.K,., namen 60 leden deel, waaronder pfcrof dr H. J. Frietema, directeur van de N.C.R., enige Belgische gas ten en de algemeen secretaris der Z. L. M„ mr J. F. G. Schlingemann. De eerste dag werd een bezoek gebracht aan de veiling te Krab- bendijke, de silo te Kortgene en het centraal stierenstation van de ver eniging voor K. I. te 's Heer Hen drikskinderen. Na in hotel „De Korenbeurs te Goes gedineerd te hebben, hield de heer J. M. van Bommel van Vlo ten, voorzitter van de Coöperatieve Suikerfabriek „Dinteloord", een le zing over het coöperatiewezen in Zeeland. Gisteren was het gezelschap reeds vroeg present om het tweede gedeelte van de excursie af te wer ken Te 9 uur werd een bezoek ge bracht aan de Verbruikscoöperatie De Broederband" te Vlissingen, waarna de Westerschelde werd overgestoken om een bezoek brengen aan de Eerste Nederl. Coöp Suikerfabriek te Sas van Gent, waar het gezelschap werd ontvangen door het Dagelijks Be stuur der E. N. C. S. en de direc teur ir R. van Krevelen. Nadat onder deskundige leiding de in volle werking zijnde suiker fabriek was bezichtigd, verenigde men zich aan een door het bestuur der Coöperatieve Suikerfabriek aangeboden lunch in het restau rant „Tivoli" van de heer J. Haar- sma-de Roeck, aldaar. Hiermede was de excursie beëin digd. De bezoekers zullen een goede indruk hebben medegenomen van de vlucht, die het coöperatiewezen in Zeeland heeft genomen. WEG ZIERIKZEEZbJPE De K.N.A.C. .bericht dat de ver nieuwingswerkzaamheden aan de weg ZijpeZierikzee over onge veer 3 weken gereed zullen zijn, zodat de nieuwe weg eind October voor het verkeer zal kunnen wor den opengesteld. BANK VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND Naar wij vernemen heeft de di rectie van de Rotterdamse Bank N.V. een circulaire laten uitgaan aan de voormalige aandeelhou ders van de ,N.V. bank voor Schou wen en Duiveland te Zierikzee, met de mededeling dat zij alsnog in staat is een aanvulling van 40 procent boven de destiids betaal de 75 procent uit te keren. Hjet is de Rotterdamse Bank ge lukt nog verschillende bedragen terug te vorderen in verband staande met de onregelmatigheden welke zoals bekend, bij de bank voor Schouwen en Duiveland in 1949 hebben plaats gevonden. Ontspanning na Inspanning In een Donderdagavond gehou. den ledenvergadering van de hengelaarsvereniging „Ontspan ning na Inspanning" werd aan de kampioen 1951, de heer A. Viveen, de beker uitgereikt, be schikbaar gesteld door de heer J. Kaan. De bestuursbeker werd gewonnen door de heer F. Hame link. Over 't algemeen, zo stelde de wnd. voorzitter, de heer Van de Broek vast, is het voorbije sei zoen niet foest geweest. Het „Gat van Pinte' zal vol gend seizoen niet meer als vis water worden gebruikt, omdat het niet aan de gestelde verwach tingen heeft voldaan. Er zal naar een nieuw vis water worden uitgezien. De feestavond, een der agenda punten, werd afgestemd. Een voorstel om aan de wed strijden in het volgend seizoen een verrassing te verbinden en daardoor de deelname te stimu leren, werd aangenomen. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt en in z'n sluitingswoord kon de voor zitter constateren dat de vereni ging met haar 208 leden, zeer sterk staat. Mooie opdracht voor Temeuzens bedrijf. De Centrale Dienst voor Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht en Gemeentewerken Noord-Zee land heeft namens het gemeente toestuur van Zierikzee aan de N.V. „De Hoop", afd. beton- fabriek, te Terneuzen de levering opgedragen van pl.m. 400.000 stuks betonnen glooiingtegels en pl.m. 6500 stuks betonnen op- sluitbanden in het gepatenteerde „DiabooT'-systeem tot een be drag van ruim 400.000. Deze diabooltegels en banden zijn bestemd voor de oeverbekle ding van het 2V2 km lange havenkanaal, dat Zierikzee met de Ooster-Schelde verbindt. Deze opdracht geeft voor vele maanden werk aan de beton- artoeiders der fabriek, maar ook aan de schippers van de Trans port Maatschappij „Terneuzen", die de grondstoffen, benodigd voor de fabricage, en t.z.t. ook het product naar de plaats van bestemming zullen vervoeren. E.H.B.O.-cursus aangevangen. Vrijdagavond is in een der loka len van het openbaar lyceum al hier een nieuwe cursus E.H.B.O. aangevangen. Poolshoogte ne mend bleek ons dat een groot aantal dames en heren in de loka liteit zitplaats hadden genomen. Op een goedkeurende hoofd knik, waarmee we beduidden dat de deelname tot tevredenheid stemde, deelde dokter Van Breda Vriesman ons mede dat de deel name bedroevend is. Slechts 6 nieuwe cursisten had den zich gemeld. Onlangs schreven we over de aanvang van een cursus te Sluis kil, die een succes bleek. Het schijnt dat men in onze ge meente niet doordrongen is van het nut van een dergelijke cursus. Naar ons werd medegedeeld kun nen zich alsnog nieuwe cursisten aanmelden. Geslaagde inzamelactie „Helpt Ambon". In een onlangs gehouden ver gadering van het comité „Helpt Ambon" kon worden medegedeeld dat de inzamelactie, gehouden voor de bewoners der kampen in Zeeland, goed is geslaagd. De actie in Terneuzen in t biy zonder kwam ver boven de ver wachtingen. Te Axel, Sluiskil en Zaamslag was het succes van dien aard, dat "net daar ingezamel de ruim voldoende bleek om de kampen te Oostburg en Aarden burg te helpen. Zodoende werd besloten het in onze gemeente binnengekomen schoeisel, kleren e.d. te distribueren in de kampen op Schouwen en Duiveland. In September is ook nog een zending kleren geschonken aan de bewo ners van het kamp te Grijpsker- ke. De gelden, die zijn opgehaald hebben een bijzondere bestem ming. Deze zullen n.l. worden aangewend voor de zieken, die in de kampen verblijven. Niet alleen het comité dat zijn werken beloond zag, was over het welslagen van de actie bijzonder dankbaar. Ook de kampcomman danten hebben hun grote dank baarheid betuigd over de grote offervaardigheid van de Zeeuws- Vlaamse bevolking. Naar ons werd medegedeeld kunnen nog kleren, schoeisel etc. aan het comité worden gezonden, dat alles in dank zal aanvaarden. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Axel. Donderdag hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Axel naar najaarsvergadering. De aftredende bestuursleden mevr. Dekker—Becu, mevr. Vis serBuma en mevr. De Feijter Van Hoeve warren niet herkies baar. In hun plaats werden geko zen mevr. De Feijter—de Regt (presidente), mevr. Maris (secre taresse) en mevr. T. van Hoeve- de Feijter. Mevr. Blok bedankte de aftredende bestuursleden voor- het vele werk, door hen verricht. Tot afgevaardigde naar de ver gadering te Goes werd benoemd mevr Ramondt. Na de pauze hield de heer Eggermont uit Kloosterzande een lezing over „Vondel en zijn werken". Ook de clameerde hij enkele gedichten vah Vondel. Vergadering Jong Hervormden. In de Ned. Herv. pastorie verga derden de Jong Hervormden van Biervliet Ds. Wiebosch opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, -waarna hij een gedeelte uit Matth 24 voorlas. De voorzitter leidde'zelf een onderwerp in pver „Kunnen en mogen wij het einde dei- wereld berekenen?" Over dit onderwerp bleek heel wat te zeg gen en te vragen. Voor de a.s. contactavond werd alles geregeld, zoals de ontvangst van 'de gasten uit West Zeeuws- Vlaanderden en Brugge. Medewer king zat worden verleend aan de bazar ten behoeve van het jeugd werk in West Zeeuws-Vlaanderen. Het ligt in de bedoeling dit jaar weer een uitvoering te geven. Ge ïnformeerd werd nog naar de uit voering der plannen tot herstel van het jeugdgebouw. 11Q Na het zingen van Ps. 119 53 werd de avond met dankgebed ge sloten. Bazar. Zorg dat U altijd 'n paar rolletjes Kuis heelt I Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en e niet hoest, snoept graag tr.ee Proef ze maar eensl Hoesten is hinder- |,,kl STOPHOEST verzacht direct die lastige keelkriebel Voorkomen is beter dan genezenl STOPHOEST gezond èn lekker Kinderen rijn er dol op I Geel ze 2 STOPHOEST Is ze hoesten De bazar ten behoeve van het jeugdgebouw, welke werd voorbe reid door de Ned. Herv. vrouwen vereniging, is bepaald op 16 en 17 November a.s. Gezien de grote belangstelling moét deze bazar wel een goed batig slot opleveren. Pseudo-vogelpest in Borssele. In de gemeente Borssele is on der het pluimvee van A. de Muynck vogelpest geconstateerd. De gehele pluimveestapel is afge maakt. Ned. Ver. van Huisvrouwen Ard. Terneuzen e.o. De tweede bijeenkomst in dit seizoen had plaats op Donderdag 11 October in de bovenzaal van café „Du Commerce". De presi dente begroette leden en gasten, en richtte een hartelijk woord van welkom tot de voordracht kunstenares, mevrouw Aline Markus uit Amsterdam. De faam was deze kunstenares reeds voorafgegaan; het Kerst programma, dat het vorig jaar door haar werd verzorgd, had diepe indrukken achtergelaten. Haar eerste optreden is mogelijk nog overtroffen door het gebo- dene van Donderdagavond. Geamuseerd volgde het talrijke gehoor de voordracht van „Nachtclub'' van Katherine Brus, waarin de belevenissen van een toilet juffrouw worden be schreven. Op rake wijze, met een eindeloze variatie in stem en gebaar, werden verschillende vrouwenfiguren uit het New- Yorkse nachtleven getypeerd. Het sprookje van Andersen „De tol en de bal" kon in zijn frisse eenvoud een ieder bekoren. Na de pauze werd het hoogte punt van de avond bereikt met de vertollking van „De Stem" van Jean Cocteau. In de schrijnende uitbeelding van de vrouw, die, na door haar minnaar te zijn ver iaten, een laatste telefoongesprek met hem voert, kon de actrice heel haar talent ontplooien. Dit was toneelspel van de eer ste rang. Met een vrolijke noot: „Hoe ik trouwde" van Tschechof werd een avond van hoog gehalte be sloten. Nadat de presidente de gevoe lens der aanwezigen had vertolkt met een woord van warme dank: keerde ieder voldaan huiswaarts. Ledenvergadering T.S.V Gisteravond kon de voorzitter der Terneuzense supportersver eniging slechts een gering aantal leden verwelkomen. In zijn ope ningswoord sprak hij zijn genoe gen uit over het goede verloop van de eerste lustrumviering. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De nieuwe kascommissie be staat uit de heren F. Lippens, J. Michielsen en M. van Luik. Na een geanimeerde rondvraag, waarin de heer Riemens de sup porters aanspoorde zich bij uit wedstrijden, op de terreinen van de tegenstanders om de vlag te scharen, de voorzitter de moge lijkheid hiervan in twijfel trok en meerdere zaken werden bespro ken, sloot de voorzitter de ver gadering. Vogeltentoonstelling. gisteravond in hotel In de „Het Gulden Vlies" gehouden ledenvergadering van de Ver. voor Vogelliefhebbers in Oost. Z.-Vlaanderen, bleek het aantal leden met 6 te zijn toegenomen. Besloten werd op Tweede Kerstdag a.s. een tentoonstelling in het clublokaal te organiseren van kanaries en andere tropische vogels. Men nam zich voor het beno digde materiaal zoals kooitjes e.d. onderling in de kring der leden te vervaardigen. Feestavond v.v. Axel. Op 30 October zal de reeds eer der "aangekondigde feestelijke re ceptie van de v.v. Axel plaats vin den, gevolgd door de opvoering van de revue „Van Pomp tot Wa tertoren". Deze revue brengt in een 20-tal taferelen de geschiedenis van de Axelse voetbalvereniging ten to nele in zang, declamatie en dans. Reeds thans staat vast, dat „Het Centrum" die avond geheel uitverkocht zal zijn. Prov- Ver. voor t-b.c.- bestrijding. De Provinciale Zeeuwse Ver eniging tot bestrijding der t.b.c. zal hedenmiddag in „De Koning van Engeland" te Hulst in alge mene vergadering bijeenkomen. Naast de bestuursverkiezing ver meldt de agenda o.m. mededelin gen van de C. B.-artsen over de tuberculose-bestrijding. Veefraude. Midden in de nacht probeerden enkele personen nabij Clinge een koe naar België te smokkelen, 't Liep echter niet mee. Zich be trapt ziend, lieten zij de koe m de steek, negeerden de sommatie tot halt houden en wisten zich in het duister van de nacht te bergen. De koe, die een waarde ver tegenwoordigde van 850, kon worden gegrepen en werd inbes-lag genomen. Tijdens de stalling ver blijdde zij de louane met de voor spoedige geboorte van twee stier kalfjes. Duivenmand bevatte boter. Verborgen in een duivenmand achterop de bagagedrager van zijn rijwiel, trachtte een 39-jarige spin ner uit St. Niklaas via de Helle straat 10 kilogram roomboter naar België te smokkelen. De douane te Koewacht vond de boter, nam deze in beslag en de smokkelende „dui venmelker", kan na betaling van een boete naar zijn „platje" weer keren. Demonstratie. Onder auspiciën van de Werk tuigencommissie West Zeeuws Vlaanderen werd Vrijdagmiddag al hier op het land van de heer L. Cammaert aan de Sasputsestraat een demonstratie gegeven met de Zweedse sleuvengraver voor drai- neerbuizen, welke in het bezit is van de Ned. Heidemaatschappij. De belangstelling van de zijde der landbouwers was gering. Wel licht is de drukte in de suikerbie ten hiervoor een excuus. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: Ir. C. v. d. Berg, hoofd wetenschap pelijke afd. Herverkavelingscom missie Walcheren; de heer H. E. Mulder, assistent bij die commissie; Ir. L. Eelkema van de Cultuurtech nische dienst te Goes; de heer L. van Dijk, directeur landbouwwin- terschool te Schoondijke; de heer P. J. L. de Rijk, directeur lagere landbouwschool te Schoondijke; de heren A. de Roo en L. Cammaert, resp. secretaris en voorzitter van de Werktuigencommissie W. Zws.- Vlaanderen en de heren J. Buteijn, J. de Vries en Van de Berg allen van de Heidemaatschappij. Met deze machine is de goede weg voor het snelgraven van drai- neerbuizen-sleuven ingeslagen. De demonstratie gaf een goede indruk van wat deze machine kan preste ren en mag dan ook als geslaagd worden beschouwd. PIETER JAN BRUIN TERUG IN AMSTERDAM. Vrijdagmiddag omstreeks half twee is Pi'eter Jan Bruin, de amb tenaar van de dienst der publieke werken, die in April van dit jaar 113.000 verduisterde en op 26 Augustus door de Amsterdamse inspecteur van politie Posthuma in de omgeving van Marseille sla pend werd teruggevonden, in de hoofdstad teruggekeerd. Hij was onder bewaking van parketwachten uit Breda, die hem hadden overgenomen van mare chaussee uit Roosendaal. Op het C.S. ontstond grote be langstelling van de zijde van het publiek, toen de naam Pieter Jan Bruin de ronde deed. Mannen van de Amsterdamse parketwacht stonden klaar om hem zo spoedig mogelijk naar het huis van bewaring over te bren gen. Het verhoor zal spoedig een aanvang nemen. Dè vraag is n.l.: waar zijn de 113.000 gebleven. Volgens Piet tegenover de parketwachten. „Verloren". TWEE SPOORWEGARBEIDERS ERNSTIG GEWOND. Twee spoorwegarbeiders, die Vrij dagmorgen om 11.45 uur bij Zaan dam met een aantal anderen aan het werk waren op de spoorlijn Amsterdam—Alkmaar, bemerkten niet tijdig een- uit de richting Alk maar naderende electrische passa- gierstrein en zagen als gevolg daarvan geen kans meer de z.g. ponnykar, waarmede zij aan het werk waren, uit de rails te lichten. De electrische trein botste er met volle vaart tegen aan. De. ponny kar werd uit de rails gelicht en wierp de twee arbeiders met grote kracht tegen de grond. Deze ble ven zwaar gewond liggen en zijn later naar het gemeentelijk zie kenhuis te Zaandam overgebracht Het zijn de spoorwegarbeiders Vreijs uit Wormerveer en Hadders uit Zaandam. De groep aroeiders bevond zich dicht bij dat punt van de lijn, waar deze zich splitst in een lijn naar Alkmaar en naar Hoorn. Dat zij de uit de richting Alkmaar nade rende trein niet opmerkten was voornamelijk te wijten aan een goederentrein, die juist tevoren uit Amsterdam gepasseerd was en hun in de flauwe bocht naar Koog Bloemwijk het uitzicht ontnam. Te laat liet een der andere arbei ders een waarschuwende kreet horen. Wel sprongen W. Dubbeld en Jan Markus nog op de berm naar de sloot, maar Vreijs en Had ders konden slechts opzij springen naar het andere spoor, waar zij meteen getroffen werden door de uit de rails geworpen ponnykar. De electrische trein uit Alkmaar had enige vertraging. BLAUWE TRAM IN BOTSING MET TRAILER. BOERDERIJBRAND TEBAFLO De brandweer van Baf lo en om. geving heeft gisteren een ver woede strijd geleverd tegen een félle brand, die woedde in de boerderij en aangrenzende schu- van de landbouwer H. T. Mulder te Baflo. De brand is waarschijnlijk onstaan door broeiing van een partij gedroogd gras, welke in de landbouwschu- ren was opgeslagen. De brand weer bestreed het vuur met vele stralen, doch slaagde er niet in boerderij en schuren te behou den. De verzekering dekt gedeel telijk de schade. VOGELPEST TE UITHOORN. De Veeartsenijkundige dienst heeft pseudo-vogelpest geconsta teerd op het bedrijf van de kip penhandelaar O. te Uithoorn. De vijftig besmette kippen zijn ver nietigd. O. had deze kippen tien dagen geleden gekocht bij 'n handelaar in Ede, wiens bedrijf besmet was verklaard. De handelaar uit Ede had zijn kippen niet mogen ver kopen. 'Tegen hem is thans pro- ces-verbaal opgemaakt. GOED TOERISTEN JAAR Bliikens mededeling van de Alg. Nederl- Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (-A.N.V.V.) is gedurende de eerste 6 maan den van 1951 door buitenlandse toeristen in Nederland voor ruim 33 millioen gulden aan deviezen besteed. Dit betekent ten opzich te van dezelfde periode van 1950, toeh dit cijfer ruim 22 millioen gulden bedroeg, een stijging van 50 procent. Na de oorlog hebben de in komsten uit het vreemdelingen verkeer in Nederland zich in stijgende lijn bewogen. Hoewel het totaal cijfer over het seizoen 1951 nog niet bekend is, meent men, gezien de resultaten die over deeerste helft van dit jaar zijn bereikt, te mogen constate ren dat ook 1951 een belangrijke stijging te zien zal geven. Ter vergelijking moge dienen dat de inkomsten uit het buiten landse toerisme in het vóór-oor- logse toeristische topjaar 1938 zes millioen gulden bedroegen- DRIE INBREKERS VOOR HET GERECHTSHOF. Enige tijd geleden velde de Haagse rechtbank zware vonnis sen in de zaak tegen vijf Haagse inbrekers, die zich in hun woon plaats hadden schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen met braak- Drie van hen, n.l. K. B„ die tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld; A. de P., die zich hoorde veroordelen tot twee jaar en zes maanden, en G. T„ die eveneens drie jaar kreeg, teken den hoger beroep agn. Vrijdagmiddag is de blauwe tram van Zandvoort naar Am sterdam in de bocht van de Herensingel te Haarlem in bot sing gekomen met een met lom pen geladen trailer. De trailer schoot onder de middelste wagen van het tramstel, waardoor deze werd opgetild en bijna omver ge worpen. Het ongeluk geschiedde op een gedeelte van het tram baanvak, waar slechts enkel spoor ligt,, zodat het tramver keer Zandvoort—HaarlemAm sterdam in beide richtingen is gestagneerd. URKER VISSERS NOG NIET NAAR ARGENTINIË. In Oostende liggen op het ogen blik vijf kotters en twee trawlers klaar voor het vervoer van de Ur- ker vissers, die naar Argentinië gaan. Met deze scheepjes zullen circa 150 personen vertrekken, on der wie kinderen van nog geen 2 jaar. Gedurende de reis die onge veer zeven weken zal duren, moe ten de passagiers in de ruimen wor-1 den ondergebracht. De Belgische autoriteiten hebben geen bezwaar tegen dit transport, maar van Ne derlandse zijde schijnt er bezwaar te zijn gemaakt. Het gevolg is, dat de Urkers nog steeds niet zijn ver trokken. De burgemeester is nu, ondanks het feit, dat hij rust moet houden, er op uit getrokken om het vertrek te bespoedigen. Is de zaak Maandag a.s. niet voor elkaar, dan zouden de Urkers weer aan het werk gaan op of nabij Urk. Van de „Stichting Landverhui zing Nederland" vernamen wij, dat de stichting generlei bemoeienis heeft met de regeling van het ver trek der Urkers. HINDERWET- Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma P. J. SOHEELE, Kersstraat 15, Terneuzem om vergunning tot het herplaatsen en inwerkingstellen van een reinigiugsmachine voor granen en zaden in het perceel Schutterhofweg, kadastraal be kend gemeente Terneuzen, sectie C, nr. 5185. Op Donderdag 25 October a.s. des namiddags 3 uur, zal ten ge meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mmdeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zj), die bezwaren hebben, kunnen gedu rende 3 dagenj, vóór het bovenge melde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionnair en de in persoon of Wtf gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Terneuzen, 11 October 1951. Burg. en Weth. voornoemd, P. Tellegen, Burgemeester. A. J. Dees, secretaris. GEMEENTEREKENING De gemeenterekeciing en de re keningen van het grondbedrijf, het woningbedrijf en de dienst voor maatschappelijke zorg, alle voor het dienstjaar 1949, zfln aan de gemeenteraad overgelegd en ge durende eeni tijdvak van 14 dagen voor een ieder ter inzage nederge- legd ter gemeente-secretarie. Tegen betaling der kosten zijn af schriften van bovengenoemde be scheiden te verkrijgen. Terneuzen, 10 October 1951. Burg. en Weth. van Terneuzen, P. Teilegent, Voorzitter. A. J. Dees, secretaris. Voor het Haagse gerechtshof verklaarden de drie appellanten, dat zij in beroep waren gekomen, omdat zij zich te zwaar gestraft voelden en huiselijke omstandig heden hen tot het plegen van in braken hadden gedreven. De buit die zij door hun duis tere praktijken in de wacht sleepten, varieerde nogal- Voor lood en zink -hadden zij veel in teresse, doch een specialisatie werd bij hun diefstallen niet toe gepast; alles was welkom en alles van hun gading. De procureur-generaal vroeg bevestiging van de vonnissen van de rechtbank tegen B- en De P. en een gevangenisstraf van jaar en zes maanden met aftrek tegen T-, over wie de politie geen al te ongunstig oordeel had gegeven. Spr. had weinig goede woor den over voor B. die het hof met klem had verzocht -hem zo spoe dig mogelijk op vrije voeten te stellen terwille van zijn gezin, doch die niet had geschroomd zijn zoontje op een van de dief stallen mee te nemen en het kind had beloofd, dat hij een nieuwe broek zou krijgen als hij hem be hulpzaam zou zijn. Uitspraak over 14 dagen. Er bereiken de A.N.W.B. de laat ste tijd talrijke klachten van weg gebruikers over het feit, dat veie automobilisten geen signaal meer geven ook niet wanneer zich ge vaarlijke situaties voordoen. Volgens het nieuwe wegenver keersreglement mogen bestuur ders van motorvoertuigen slechts signaal geven, wanneer hun nade ring gevaar oplevert voor andere weggebruikers en dat signaal nodig is ter afwending van dit gevaar. Velen laten thans het claxonneren eenvoudig na uit vrees voor een bekeuring. Natuurlijk is dit niet de bedoe ling van de wetgever geweest, al dus de A.N.W.B. De bepaling is op genomen om te voorkomen, dat bestuurders van motorvoertuigen „op hun claxon rijden". Hoewel men de claxon dus met mag gebruiken om zijn rechten te beklemtonen, meent de A.N.W.B., dat het gebruik in verschillende gevallen noodzakelijk is voor de veiligheid van het verkeer. Zo kan bii een inhaalmanoeuvre, wanneer men vermoedt, dat- de voorligger niet heeft bemerkt dat hij wordt ingehaald, een stoot op de claxon voldoende zijn om een ernstig on geval af te wenden. Dit geldt zeker ook bij het inhalen van mo- torrjiders of fietsers, speciaal bij harde wind of regen of indien de weg slecht is. De A.N.W.B. is van mening, dat .toeteren" nooit mag worden na gelaten, wanneer blijkt, dat een andere weggebruiker zich niet be wust is van het gevaar waarin hij verkeert. Dit geldt stellig bij het dicht passeren van een volle vluchtheuvel of een trottoir waar op zich vele voetgangers of spe- lende kinderen bevinden. Ook zal men in vele gevallen signaal die nen te geven, wanneer men met auto of motor een stilstaande autobus of tram passeert, aange zien vele uitstappende passagiers de verkeerde gewoonte hebben vóór de voorkant van dit voertuig onverhoeds de straat over te steken. Uiteraard is de A.N.W.B. gekant tegen zinloos claxonneren, doch anderszijds is de verkeersveiligheid er zeker niet mede gediend, indien men er onder alle omstandigheden van afziet van zijn claxon gebruik te maken. GENEESMIDDELEN VOOR FRANSE STRIJDKRACHTEN Het Franse leger te Saigon heeft bekendgemaakt, dat Maan dag a.s. een ton geneesmiddelen, bestemd voor een aantal leden der Franse strijdkrachten, die door de rebellen der Vietminh krijgsgevangen zijn gemaakt, door een legatie van het interna tionale Rode Kruis te Hoenghoa aan de Rode Rivier (ten N.W. van Hanoi) zal worden overhan digd. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof Er- hard. heeft in het Westduitse parlement tijdens de begrotings debatten verklaard, dat de eco nomische situatie in West-Duits land thans beter is dan ooit te voren. Van het crediet van 500 millioen dollar, verstrekt door de Europese betalingsunie, heeft Duitsland tot dusver slechts 170 millioen dollar gebruikt. De Bank Deutscher Lander, wier dollarrekeningen enige tijd gele den vrijwel waren uitgeput, be schikt thans over ruim 40'? mil lioen dollar. Terwijl Duitsland geen dollarschulden in het bui tenland uit hoofde van invoer heeft, beschikt het over credie- ten van ruim 500 millioen dollar voor reeds uitgevoerde goederen. Prof. Erhard wees er op dat W. Duitsland er in slaagde zijn do' larbalans te verbeteren, hoewel na het begin van de gebeurtenis sen op Korea de prijzen voor grondstoffen zijn gestegen met 67 pet en die voor voeding met 40 pet, terwijl de stijging voor de Duitse exportgoederen slechts I gemiddeld 17 pet heeft bedragen. BRESKENS. Huwelijks-aangiften: Cornelis J. Boekhout, 23 j. (won. te Groe- de) en Maria J- Fenijn, 21 j-; Da niël Goethals, 25 j. (won. te Schoondijke) en Maria W. Leen- houts, 22 j-; Jacobus L. Jurrij, 25 j. (won. te Terneuzen) en Adriana M. Cambier, 23 j. Huwelijks-voltr.: Jacobus L. Jurrij, 25 j. (won. te Terneuzen) en Adriana M. Cambier, 23 j-: Daniël Goethals, 25 j. (won. te Sohoondijke) en Maria W. Leen- houts, 22 j. In de vlakte van Salisbury zijn de grootste legeroefeningen in het na-oorlogse Engeland begonnen. Alle opperbevelhebbers van de lan den van het Gemenebest of hun be langrijkste militaire plaatsvervan gers zullen deze oefeningen „Sur prise Packet" geheten, bijwonen. Dag en nacht worden de oefenin gen gehouden, waaraan ruim 55.000 manschappen en ongeveer 15.000 tanks en legervoertuigen deelnemen. Ook vliegtuigen van de R.A.F. worden ingeschakeld. F De vrienden zochten het hele eiland nauwkeurig af. Veel werk was het niet, want het was een heel klein eiland. De inwoners vaan Ashbir en an dere dorpen, die om het paleis van sultan Sar lagen, hielpen een hand-je. Maar heft was alles vergeefs. Noch van de sultan, noch van zijn ontvoerders was een spoor te bekennen. De Sirdar bleef een ogenblik somber voor zich uitstaren. Daarop begon hij met zich zelf te vechten. En hjj sloeg raak ook, want na een paar enorme klappen viel hij ruggelings achterover. „Dat doet de Sirdar altijd, wan neer hem iets niet bevalt", legde Hassan uit. „het is een eerwaar dige, Perzische gewoonte." „Misschien zijn de rovers om het eiland heen gevaren en ergens anders geland", opperde Berry. Maar dat wa3 onmogelijk, Want het schip, dat door de rovers was gebruikt, lag een eind verder aan de kust van het eiland gemeerd Geboorten: Maria L., d. van E- P. Pieter en J. K. Schrier; Eduard z. van C. Compeer eri C. Heij- boer. Overleden: Mathilda F. van Leeuwen, 80 j„ wed. van Gerrit de Meijer. LOOP DER BEVOLKING. BRESKENS. Ingekomen: J. van Oostenbrug- ge, Stellendam, W 6; F. Baars, Den Haag, Dorpstraat 74; M. E Hubregtse-Verhage, Aardenburg, Dorpstraat 14; J. S. Laurei-De Lijser, Retranchement, Boule vard 4; J. P. Leenhouts en gezin, Groede, Mercuriusstr-J. A. Hu- brégtse, IJzendijke, Dorpstr. 14; J. S. Christiaansen, Huizen. Noodplan C 3; D. Kotvis en echt genote, Waterlandkerkje, Dorp str. 70; I. J. de Visser en gezin, Zuidzande, Noodplan N 5. Vertrokken: M. van Oosten- brugge, W 6, Roosendaal; S. Hee- rema, Scheepvaartstr. 4, Leeu warden; P. J. den Outer en echt genote, Visserijstr. 24, Terneu zen; A. v. d. Voorde-Van Oote- ghem, Havenstr. 8, Sas v. Gent; A. H. van Eek, Dorpstr. 21b, Maarssen; J. Boidin, Vogelen zang 2a, Driebergen-Rijsenburg; F. A. van Male, Soheepvaartstr. 10, Den Haag; L. A. de Smit, Scheepvaartstr. 10, Den Haag; A. J. de Smit, Boulevard 60, Delft; M. J. van Gorkom en ge zin, Noodplan N 5, Oegstgeest; A. M. JurrijCambier, Duinstr. 1, Terneuzen; P. W- Woittiez, Dorpstr. 22, Oegstgeest; M. Lijk. Dorpstr. 136, Tietjerksteradeel; A. Synesael en gezin, Noodplan C 8, Canada.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3