Ziekenfondswet Ontwerp DIENEN DER VOLKSGEZONDHEID GEEN WINSTOBJECT Kerkdiensten Eerste televisie uitzending N.C.R.V. Christelijke Kleuterschool te Terneuzen geopend Vechtpartij in café Wettelijke regeling van het kleuteronderwijs Drie dames voor f12.000 opgelicht dt iwidaty Mevrouw Attlee en de verkiezingen 388.13®. 1 NOVEMBER OPENING VAN HET FAROEK-KANAAL. bestrijding tuberculose ONDER RUNDVEE AGENT ONDER VUUR GENOMEN. SERGEANT LIET EXPERIMENTEREN MET SCHERPE GRANAAT. De zegenende ziel zal vet gemaakt worden. Spr. 11 25. Hebt gij dat wel eens ondervon den, lezer, welk een zegen er ligt voor ons zelf in het zegenen van aaderen De wereld denkt er in 't algemeen anders over! Wel zijn er onder degenen, die de Here niet kennen, lieve, hulpvaardige en ook weldadige mensen. Maar dat men door te geven van het z$ne, hetzij van zijn stoffelijke goederen of wel van zijn toewij ding, zijn tijd, zijn zorg, zijn liefde, zijn hart, zelf rijker wordt, neen, dit verstaan alleen zij, die zich zelf beweldadigde, gezegende kin deren des Koninkrijks weten. Die uit de diepte des harten luide medezingen: ,,'k Draag de stroom van zegen verder!" Mochten wij, als wij ons heden bevoorrecht en gezegend weten van onze God, bereid zijn, om iedere gelegenheid, die Hij ons biedt, aan te grijpen, om anderen daarvan iets mee te delen. Er zijn er zovelen en ze komen ook ons tegen op de weg die troos teloos en droevig en eenzaam en behoeftig zijn. Gaan wij ze niet ongevoelig voorbij! Er ligt een ondenkbare zegen in het weldoen, zoals de dagtekst ons zegt en de ervaring ons leert. Omgekeerd blijven wij arm, arm aan zegen voor persoon en hart, als wij ons hart voor de liefde van Christus sluiten. Wij reizen met elkander; Wij wand'len hand aan hand; D'een zij tot troost de ander Op weg naar 't Vaderland; Want uit Zijn milde overvloed Maakt Vader alles goed! (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje). De minister van Sociale Zaken i gebreid. Ten aanzien van de vraag, of de ambtenaren in het ontwerp zullen vallen, is nog geen heeft besloten het ontwerp zie kenfondswet te publiceren. Dit besluit is gegrond op de overwe ging, dat in het huidige stadium van behandeling kennisneming van de wijze, waarop de belang rijke en moeilijke materie van de ziekenfondsverzekering in dit ont werp wordt geregeld, van belang is voor brede kringen der bevol king. Het ontwerp heeft vooreerst ten doel het bestaande bezettings recht te vervangen en het zieken fondswezen een nieuwe wettelijke grondslag te geven. Het geldende recht vertoont allerlei onvolko menheden en bovendien zou het, zonder nadere regeling bij de wet in de aanvang van 1953 komen te vervallen. Volgens het ontwerp blijft het bestaande verschil tussen de ver. plichte en de vrijwillige verzeke ring gehandhaafd. Aan elk der beide soorten verzekering is een afzonderlijke afdeling gewijd, waardoor het onderscheid duide lijker wordt. De kring der verplicht verze kerden wordt behoudens enkele kleine correcties niet verder uit- ZATERDAG 13 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 14 OCTOBER. Axel: 10 uur Ds. C. B. Boere van Groede; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings. (Bed. H. Doop). Hoek 10 uur Ds. D. A. ten Haaft, 2.30 uur Ds. Joh. W. Starren- burg, van Sluiskil. Hontenisse: 10 uur Ds. A. C. Hon- ders, van Sas van Gent. Hulst 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bev. nieuwe leden en viering H. Avondmaal). TT o Sas van Gent: 10 uur Dr. H. S. Honders, van Wassenaar Philippine: 2.30 uur Dr. H. S. Hon ders, van Wassenaar Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Terneuzen: 9.30 uur Ds. J. Schol ten; 2.30 u. Ds. P. A v. d. Vlugt Bethel" (2e Verbindingsstraat) 9.30 uur Kerk voor Jongeren Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag9.30 uur Ds. G. Jansmaj (Bed H. Avondm.); 2.30 uur Ds, G Jansma (Bed. en Dankzegging Hi A). t o Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S Blom. r St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch; 4 uur Ds. J. H. v. Beu- sekom, van Breskens. Streek- jeugddienst. Onderwerp: Is ge loven privé-zaak? Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur Dienst Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Gate. GNlede: 10 uur Ds. P. J. Penmngs, Hoofdplaat: 2 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. D. m St Kruis: 9 uur Ds. L. b. Blom. Nieuwvliet9.30 uur Ds. J. van de Oostburg10 uur Ds. W. J. Four ReTranchement: 2.30 uur Ds. M. N. Schrale, van Sluis. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W B. Bergsma. IJzendijke: 11 uur Ds. J. van de Graaff, van Nieuwvliet. Zuidzande: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Doopsgezinde Gemeente, Aardenburg u 10.15 u. Ds. J. Nolthe- nius. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C, Kapteijn, van Amsterdam. Terneuzen11.13 en 4.30 uur Ds. H. Pestman. (In de Ned. Herv Ksrk) Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. J J. Ritzema. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 u. en 2.30 u. Leesdienst. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. v Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. B. Bijleveld, van Haarlem. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 uur Leesdienst. Axel: 10 uur Ds. D. L. Aangeen brug, van Terneuzen Bed. H. A.; 2 30 uur Ds. Aangeenbrug, Bed. H. D.6.30 uur Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u, en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H, Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H Sluiskilf' 7, 8.30 en 10 u. H.H Sas1 vin" Gent: 7, 3.30 en 10 H.H. Missen. Zandstraat7.30 en 10 u. Missen. Terneuzen: Missen. Westdorpe Missen. Zuiddorpe: Missen. Leger des Iïeils. Terneuzen, 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. beslissing genomen. De hierom trent opgenomen bepalingen moe ten slechts worden gezien als een mogelijke oplossing van dit vraagstuk. Uitdrukkelijk is in het ontwerp tot uiting gebracht, dat de basis van de ziekenfondsverzekering wordt gevormd door een privaat rechtelijke overeenkomst. De ervaring van de laatste 10 jaren heeft aanleiding gegeven tot het voorstellen van een aantal verbeteringen op organisatorisch en financieel gebied. Door bepa lingen, krachtens welke de zie kenfondsen eventuele overschot ten geheel of gedeeltelijk ten ba te van de verzekerden kunnen aanwenden, is aan de zieken- fondsbesturen een prikkel tot zui nig beheer gegeven, terwijl daar door mede een stap in de richting van autonomie der ziekenfondsen is gedaan. De loongrens, welke in het ont werp voor de verplichte verzeke ring gelijk is aan de thans gelden de, is in de wet zelve opgenomen. Hierdoor komt deze in afwijking van de thans geldende regeling, los te staan van de loongrens in de ziektewet. De inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering is gesteld op 4000 per jaar. Nieuw is de mogelijkheid perso nen, wier totale inkomen uit loon en andere bronnen tezamen bo ven de loongrens komt, doch wier loon alleen verplichte verzekering met zich zou brengen, op hun verzoek van die verzekering vrij te stellen. Het systeem, dat de zieken fondsverzekering wordt uitge voerd door daartoe erkende alge mene ziekenfondsen, blijft ge handhaafd met dit verschil, dat ziekenfondsen op commerciële basis niet meer voor erkenning in aanmerking zullen komen. Het dienen van de volksgezondheid mag n.l. geen winstobject zijn. Aan de in bepaalde kringen le vende wensen ziekenfondsen ook dan tot werkzaamheid in bepaal de gebieden toe te laten, wanneer een voldoende aantal verzekerden zu'lks wenst, is tegemoetgekomen. Hierbij is met name gedacht aan de ziekenfondsen op levensbe schouwelijke basis. Ter bevordering van de samen werking tussen de ziekenfondsen, welke in dezelfde streek werk zaam zijn, worden districtsraden ingesteld, welker taak uitsluitend van adviserende aard is. Het ontwerp bevat geen bepa lingen ten aanzien van zieken- huisverplegingsfondsen. Mede in verband met de bij het ziekenfondswezen noodzakelijke bezuinigingen, waarvan dit ont werp de invoering mogelijk zal maken, wordt gestreefd naar een spoedige behandeling van het ont werp in de Staten-Generaal. Het ontwerp is verkrijgbaar bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf te 's Gravenhage. Koning Faroek zal 1 November op zijn jacht het Faroek-kanaal openen, een nevenkanaal van het Suez-kanaal. Het nieuwe kanaal is twaalf km lang en heeft de zelfde breedte en diepte als het Suez-kanaal. Het scheepvaartver keer van Suez naar het noorden zal van het nieuwe kanaal ge bruik maken. Voorheen moesten de schepen in het Suez-kanaal el kaar op een bepaald punt passe ren n.l. in de Bittermeren. De openingsplechtigheid zal worden bijgewoond door minister president Nahas Pasja, kabinets ministers, leden van het diploma tieke corps en tweeduizend ande. re gasten. Vijf Franse ingenieurs, zeven tig Nederlandse deskundigen en vijfhonderd Egyptische arbeiders hebben met moderne machines uit Duitsland, Nederland en de V. S. het nevenkanaal in vijftien maanden aangelegd. Ook de N.C.R.V. is gestart met haar eerste televisie-uitzending, welke door vele genodigden uit het gehele land werd bijgewoond in Hotel de Rozenboom te Bus- sum, waar twaalf toestellen ston den opgesteld. Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V., opende met een officieel woord het programma, waarbij hij de moeilijkheden voor de N.C.R.V. schetste. Waarschu wende stemmen had hij verno men van verscheidene leden en Mr Roosjen wees op het gevaar van misbruik in de televisie voor de jeugd, zoals in Amerika ge schiedt. „Daar waren in een week vele moorden, overvallen, diefstallen en brandstichtingen op het schermbeeld gekomen, welke zich afspeelden in kroe gen met dronken mannen en vrouwen. Doch dit mag geen re den zijn, dat wij het instrument van de televisie schuwen. De N.C.R.V. gebruikt de televisie H.H 7, 8.30 en 10 u. H.H, 7, 8.30 en 10 u. H.H 7.30 en 10 u. H.H DE „TIMOR" HEEFT SCHADE. Het 332 brt. metende m.s. „Ti- mor" uit Rotterdam, op weg van Mostyn naar Antwerpen meteen lading kolen, heeft schade ean de nokkenas en is bij Beachy- head voor anker moeten gaan- Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat het schip sleep ooot- assistentie nodig zal hebben om de reis te vervolgen. AMSTERDAMMERS STALEN FIETSEN. De politie te Deventer heeft op verzoek van de Zwolse politie in een logement twee Amsterdam mers aangehouden, de 41-jarige V. en de 29-jarige mej. S., die te Zwolle rijwielen hadden gesto len. Toen we Donderdagavond de brede gang van de nieuwe kleu terschool aan de Schoolweg be traden, kwam een behaaglijke warmte ons tegemoet. De cen trale verwarming bewees reeds haar nut op deze kille October- avond. Dat er aan een dergelijke in richting behoefte bestond, blijkt wel uit het feit, dat de oorspron kelijke opzet was berekend op een toelating van 120 leerlingen. Als straks de kleinen naar de Schoolweg komen, zullen het er 160 zijn. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op wethouder J. den Hamer, Ds. J. Scholten, dokter Pels, van de schoolartsendienst, mej. Glasz, inspectrice voor het kleuteronderwijs, enkele raads leden en besturen van diverse onderwijsinrichtingen. Mr. G. Tichelman, voorzitter van de vereniging voor Chr. kleu teronderwijs, zeide dat het be stuur reikhalzend had uitgezien naar het ogenblik, waarop dank zii veler medewerking de opening van de nieuwe kleuterschool kon plaats vinden. Na allen te hebben verwel komd, blikte de voorzitter een wijle terug in het verleden. In 1886 werd de school in de Zand straat opgericht. „De vroede vaderen, toen nog levend in de denksfeer van Vader Cats: „Ponders zijn hinders", be schouwden de taak meer als een van oppassen, een bewaren, van daar de naam bewaarschool, dan als een opvoedende." Wij herdenken deze pioniers met ere. Er is steeds gebrek aan plaats ruimte geweest en nu kunnen we zeggen, dat niemand zich een beter onderdak kan wensen. Er is licht, lucht, zon en gezel ligheid. De voorzitter richtte dank- I wijze nuttige dingen te leren woorden tot het damescomité voor de bazar, uit de opbrengst de schoolmeubeltjes „lilliputte- rig" aan. Voor de peuters moet het een genot zijn in deze kinder wereld bijeen te zijn en op speelse Op de laagaangebrachte teken waarvan nieuw meubilair e.d. borden kunnen de leerlingen naar kon worden aangeschaft. hartelust improviseren en fanta- v. seren, hetgeen de zelfwerkzaam- De voorzitter sprak de hoop he-d zeker ten g0ede zal komen, uit, dat deze school nooit zou ver- lesj0kalen bevinden zich geten een christelijke school te aanrechten> waar de kinderen in zijn, omdat deze naam anders met de(. jjiejn huishoudelijke werk- zou passen Nadat de school door de heer Tichelman officieel voor geopend school bevindt zich een ruime was verklaard, werd het woord zandbak, terwijl het_in de^bedoe- om het evangelie te verkondigen en om geestelijke en culturele winsten te boeken". Na deze woorden viel de zen der Lopik uit en het duurde eni ge tijd eer de N.C.R.V.-voorzitter op het schermbeeld terugkwam. „Het blijft experimenteren" aldus vervolgde Mr Roosjen, „en dit geldt voor alle omroepver enigingen en vooral de N.C.R.V. heeft speciale moeilijkheden. Doch deze zullen wij overwin nen". Een actuele rubriek volgde. „30.000" getiteld, welke een kro niek was van interessante zaken. Hierin speelde o.a. de bekende „Haak-in-man", Johan Bodegra ven, een rol. Dr A. F. Philips werd herdacht door een opname van zijn begra fenis op het schermbeeld. De demonstratie van de snelte kenaar en karikaturist Roland Wagter was orgineel. Hij liet de toestelbezitters in ons land de Bussumse studio opbellen, waar na de luisteraars zelf een onderwerp mochten opgeven. Voor het eerst wendde men zich tot de „man-in-the-street". Voor de studio op straat was n.l. een ontvangtoestel op gesteld, waarvoor vele Bussu- mers stonden te kijken. Roland Wagter verzocht 2 Bussumers binnen te komen, waarna hij een karikatuur van hen maakte. Na de pauze kwamen Lya Zi- verts, Koosje Guilleron en Harry van Oss met volksliedjes uit ver scheidene landen, aan de vleugel begeleid door Marinus Voorberg. De samenstelling en arrangemen ten waren van Felix de Nolbel. Ds. J. Langstraat te Vorden sprak tot slot een geestelijk woord met muzikale opluistering van Kees Deenik, bariton en Phia Berghout, harp. zaamheden kunnen verrichten. jgg jaar door 'n regelmatig Aan de Oostelijke zijde van de i14- non rinmp IcVcll Regelmaat is voorwaarde ge1merd™doorU' wethouder Den I ling ligt kleine tuintjes aan te Hamer, die het schoolbestuur na- leggen die door de kinderen zul- de gemeente feliciteerde ien worden verzorgd. Deze kleuterschool is een klein mens met deze nieuwe inrichting. Mei Glasz, eveneens het be-1 kinderpaleisje en het zal voor het stuur complimenterend, zeide re hoofd der school, mej Dootjes, sDect te hebben voor dit bestuur, die wordt bijgestaan door drie dat geholpen door velen, moed en leerkrachten, stellig een genoegen doorzettingsvermogen heeft ge- zijn straks de kleintjes onder toond om dit kleinood voor de jiaar hoede te mogen nemen kleinen in te richten. De kleuter school als aanvullend opvoedings milieu achte mej. Glasz nood zakelijk. In de kleuterschool kan de kleuter zich niet tomeloos uit leven, maar ook wordt er met nodeloos beknot. Mei Glasz was overtuigd, dat zal voor blijvende gezondheid. Zo is regelmatig wassen een voorwaarde voor de lange levensduur van wol. Maai dun goed wassen, n.l. met Echfalon. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivrij voor wol. Twee jongelieden uit Oterleek, rucj, -- i vvtrtr l zich in deze nieuwe school ee 20-jarige monteur W. G. v. d. goede kleutergemeenschap zalI ae zu ja ontwikkelen. B. en de 25-jarige veehouder H. D„ hebben voor het gerechtshot De heer Heideman, voorzitter De Amsterdam terechtgestaan van de stichting „Neutraal Kleu- wegens verzetsplegmg tegen 2 teronderwijs" wenste het bestuur wachtmeesters der rijkspolitie, geluk met dit nieuwe gebouw, De verdachten waren in gezel- welke felicitatie vergezeld ging j schap van twee meisjes kop ^2» van een bloemenhulde. Mei op een dansavond in café HVR;£na!Pn™™™e8vJ.hvo^ lw JTuur6™' i; Chr. Onderwijs; de heren Rink-1 worden hout en Vermeulen resp. te Drie wegen en Sluiskil, en het hoofd der school mej. Dootjes. De Haagse politie heeft aange houden en in verzekerde bewaring gesteld de 31-jarige A. A. M. B. uit Amsterdam zich noemende ar chitect. Via een muziekclubje was genoemde B. met drie weduwen van resp. 70, 60 en 50 jaar in aan raking gekomen. Hij wist het ver trouwen van de dames te winnen en maakte zich verdienstelijk door allerlei karwijtjes in haar huis op te knappen. Gaandeweg bracht hu het gesprek op geld en adviseerde de dames om haar spaargeld met op de bank te laten staan, omdat er op het ogenblik veel in de bou werij was te verdienen. B. die een Kladde tong had en in een auto reed, wist zozeer het vertrouwen van de weduwen te winnen, dat zi hem in totaal 12.000,— ter hand stelden, die hij dan beleggen zou Voor deze transactie maakte inderdaad contracten op. Toen één van de dames hier eens met een kennis over sprak ten, welke aan de door haar aan bevolen overgangsregeling zijn verbonden. Zij heeft gemeend ook aan de opleiding der leidsters aandacht te moeten besteden. Door een goede opleiding der leidsters te bevorderen en zo nodig voor het openbaar onderwijs zelf ter hand te nemen, kan de staat bewer ken, dat de scholen de beschik king krijgen over een voldoend aantal goede leidsters. Daardoor "zal kunnen worden voldaan aan de eisen, welke een subsidiëringsstelsel aan het per soneel der scholen zal moeten stellen. Met betrekking tot de oplei ding der leidsters acht de com missie het noodzakelijk, dat slechts wettelijk bevoegde hoof den en leidsters tot de gesubsi- diërde scholen worden toegela ten. Zij zou twee diploma's wil len zien ingesteld, één voor de leidsters en één voor de hoofd leidsters. Vervolgens ontvouwt de com missie haar denkbeelden over de organisatie van de opleidingsin richtingen, de duur van de op vond deze het maar een_eigenaar-1 lei(jing de vooropleiding en toe- Verschenen is het tweede ge deelte van het rapport der com- missie-Eggermont betreffende de wettelijke regeling van het kleu teronderwijs. Het eerste gedeelte van het rapport werd op 13 April 1950 gepubliceerd. De commissie is als volgt sa mengesteld: Lid en voorzitter. P. A- Eggermont te Roosendaal; secretaresse: Mej. Mr. E. M. F. Spits te Venlo; leden: Mej. H. S. Rogier te Rotterdam en Mr. J. G. M. Broekman te 's-Gravenhage- De commissie vangt net twee de gedeelte van haar rapport aan met een raming van de kos kleuteronderwijs niet onder alle omstandigheden verwerpelijk acht, is zij eenstemmig in haar afwiizing van een wettelijke ver plichting op dit ogenblik. Naar haar oordeel mag geen inbreuk worden gemaakt op het recht der ouders om in vrijheid te beslis sen, of zij -hun kinderen al dan niet naar een kleuterschool zen den. De commissie wijst er op, dat tal van practïsche bezwaren zich overigens tegen invoering van leerplicht op dit ogenblik en in de nabije toekomst zouden verzetten. dig geval en besloot B. eens lating;'het leerplan, de bevoegd gesloten, kwam een Na een dankwoord van de voor zitter werd thee geserveerd en Naai' het A.N.P. verneemt, kan een rokertje voor de binnenkort de'indiening bij de Daarna heston^ Drie I Tweede Kamer worden tegemoet Daarna tot bezichtiging van de 4 lokaliteiten zijn gemeu bileerd; daarin kunnen 40 leerl. worden onderwezen. Daar men de beschikking heeft over een vierde lokaal lz.g. wissellokaal), kunnen dus de vier klassen steeds worden beziggehouden. De nieuwe kleuterschool is on dergebracht in het niet door oor logshandelingen verwoeste deel van de voormalige Hervormde school. Inwendig is het interieur geheel gerestaureerd. Frisse kleuren geven aan het geheel een opgewekt aanzien. De gunstigeligging van deze school op de zonzijde maakte het mogelijk de glazen deuren bij gunstige weersomstandigheden tijdens de lessen open te houden Voor ons „grote mensen deden gaan opzoeken. Hij vroeg „de architect" hoe deze het geld had belegd, waarop B. geen duideluk en afdoend antwoord wist te geven. Na dit gesprek verdween B. met de noorderzon en de dames deden aangifte bij de politie. Eén dezer dagen viel hij in han den van de politie. Hij had tot nu toe ondergedoken gezeten in Am sterdam. Op zekere dag kreeg hu daar zo'n hevige ruzie met zijn vrouw dat de politie erbij gehaald werd. De vertoornde mevrouw B. liet zich toen ontvallen, „die vent van mij wordt nog door de Haagse recherche gezocht". De Amster damse politie besloot dit eens te controleren en inderdaad bleek dit het geval. B. is reeds eerder met politie en justitie in aanraking ge weest en had nog een half jaar ge vangenisstraf te goed. heden der docenten aan de oplei dingsinrichtingen en de examens. Een wettelijke regeling zou zich in het leerplan kunnen beperken tot: a. het aangeven van de ver plichte en facultatieve vakken; b- het vaststellen van de uren tabel; c- het geven van richtlij nen voor de practische oefening. De commissie behandelt ver der de leeftijdsgrenzen en de leerplicht. De toelatingsleeftijd kan men stellen op ongeveer 3% jaar, de leeftijd voor overgang naar de school voor gewoon lager derwijs op 6 a 7 jaar. De laatste begrenzing komt overeen met de huidige practijk van de Lager Onderwijswet. Hoewel de corm- missie de leerplicht voor het Zoals gemeld maakt de Britse premier als onderdeel van de verkiezingscampagne van de La- bour-partij een rondreis van 1.6UU km door Engeland, waarbij hij een aantal redevoeringen houdt. De tocht wordt gemaakt in z n eigen auto, die door mevr. Attlee wordt bestuurd. Haar buitenge wone vaardigheid bij het chauf feren heeft de bewondering ge wekt van de politie, die de wagen van Attlee van graafschap tot graafschap begeleidt. Want het programma is zo overladen (53 redevoeringen in 10 dagen) dat mevr. Attlee met een gemiddelde snelheid van 90 km per uur, d.w.z. ruim llo km per uur op de rechte stukken, moet rijden om op tijd te komen voor de bijeenkomsten. Het komt nogal eens voor, dat de grotere wagens van de journalisten, die het convooi volgen, het door de vooruit rijdende politie aange geven tempo niet kunnen volhou den. doch het wagentje van de premier volgt de politiewagen als een terrier een konijn. Deze week is de premier, die de grote snelheden als een van- zelfsprekendheid aanvaardt, nog niet één maal te laat voor een bijeenkomst aangekomen, dank zij zijn echtgenote. wachtmeester naar het tafeltje van de jongelui en verzocht hun het café te verlaten. Aan dit verzoek gaven zij geen gevolg. Hierop werd hen bevel gegeven te vertrekken en de wachtmees ter begon toen v. d. B. uit het café te verwijderen. Dit had tot gevolg, dat v. d. B. de wacht meester in het gezicht sloeg. Deze trok zijn gummistok en deelde enige klappen uit, waarbij ook de twee meisjes werden ge troffen. De tweede verdachte gaf de wachtmeester een trap in zijn buik. Volgens de verklaring van de wachtmeester was v. d. B. reeds de gehele avond lastig ge weest. Hij stond als een hinder lijke jongen bij dé politie bekend. De procureur-generaal die in zijn requisitoir opmerkte, dat in de streek rond Alkmaar herhaal delijk verzet tegen de politie wordt gepleegd, eiste tegen v. d. B. bevestiging van het vonnis van de Alkmaarse politierechter: drie maanden hechtenis. De ver dediger verzocht het hof een psychiatrisch rapport over zijn cliënt te laten uitbrengen. Tegen de verdachte D., die door de politierechter tot zes weken oordeeld, vroeg hij, om dat D. volgens egn verklaring van de burgemeester van Oter- leek gunstig bekend staat, een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met n proef tijd van drie jaar alsmede een boete van 30 gld subs. 10 dagen. Het hof zal op 26 October uit spraak doen. gezien van een wetsontwerp mza ke bestrijding van tuberculose onder rundvee. Het ontwerp beoogt de eerste plaats de t.b.c.-bestrijding in het verband van de provinciale ge zondheiddiensten te sanctioneren en voorts de mogelijkheid te ope nen, dat in tegenstelling tot het bezettingsbesluit van 1943 ook centraal voorschriften kunnen betrekking op de handel in rund vee, zulks met het oog op het in uitvoering zijnde nationale pjan tot bestrijding van de runder - t,b.c„ dat, zoals bekend de sane ring van de rundveestapel in vijl aren tijds ten doel heeft. Op basis van het nieuwe wets ontwerp zal het evenee^ moge^ leroeiren^remhet vervoer en het bijeen brengen van rundvee op tentoonstellingen, markten en gemeenschappelijke weiden. Het ontwerp beoogt tenslotte de be reikte resultaten in bepaalde ge bieden veilig te stellen, zodat het mogelijk wordt het houden van ziek rundvee in streken, die ten koste van grote offers zijn ge saneerd, te verbieden. Deze week is in" de Ruigenhil- polder onder Willemstad 'n schot gelost op een agent van ue rijks politie van de groep Willemstad. De agent ontdekte tijdens zijn patrouille enige lieden, die bezig waren te stropen met behulp van een lichtbak. Toen de politieman de stropers sommeerde halt te houden, werd op hem gesohoten- Hij werd niet getroffen. Er zijn twee personen gearresteerd, die er van worden verdacht bij de schietpartij betrokken te zijn geweest. Zes weken hechtenis eiste de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde tegen de 28-jarige H. J. R., sergeant bü de eerste kader- school te Bussum. Aan R. was ten laste gelegd, dat hij op 21 Juli van het vorige jaar bij een exercitie te Harderwijk had bemerkt dat er tussen de oefen granaten een scherpe granaat was geraakt. Hij verzuimde dit ge vaarlijke voorwerp te verwijderen en het gevolg was dat, toen een soldaat met deze scherpe granaat ging experimenteren, het voorwerp explodeerde en twee vingers van de soldaat gedeeltelijk werden af- „Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld" was het verwut, dat R. trof en waaraan hu ook be kende schuldig te zijn. lie krijgsraad zal op 17 October uitspraak doen. AgctlJd HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Voordeliger per dozijn". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Gung Ho"!! BIERVLIET: Cafe mej. Van der Hooft, 17 uur: Publieke verkoping van een huis (dub bele woning met tuin). AXEL: Hlet Cenltrum, 6.30 en 9 uur: Bioec. „Kapitein Blood". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 4.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Voordeliger per dozijn' Concertgebouw, 2.30 uur: Middagvoorstelling, 8 uur: Biosc. „Gung Hio". Terrein Westelijk Bol werk, 2.30 uur: Voetbalwed strijd, Terneuzen 2Oom Boys 2. Café Os ten de, 6.30 uur: Grote prijskaarting. AXEL: Het Centrum. 4.15 uur: Bio-sc. „Kapitein Blood"; 8 uur: Biosc. „Om het goud van Neveda".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2