Deans onthulling belangrijker dan Stalins verklaring De Verdedigingsbijdrage van West-Duitsland De Egyptische kwestie Voorlopige overeenkomst in Korea bereikt Perzië Josjida over het Japanse vredesverdrag Vragen aan de Minister EGYPTE EN LIBYE SAMPIRIN 3n NIEUWE WAPENS GEVEN REDEN TOT NIEUWE HOOP. Een nauwkeurige bestudering van Stalins verkla ring over de atoombom heeft de Westerse staats lieden tot de overtuiging gebracht, dat deze uitslui tend moet worden gezien als een stuk binnenlandse propaganda en een poging om de communisten bui ten het Sowjetblok tegenover de recente Amerikaan se onthullingen op het gebied van de productie van nieuwe atoomwapens een brok vertrouwen in de macht van de Sowjet-Unie te geven. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Nieuwe schending van neutrale zone Volgens Reuters correspondent te Moensan hebben de geallieerde en Noordelijke verbindings officieren Vrijdag een voorlopige overeenkomst be reikt met betrekking tot de voorwaarden voor een hervatting van de besprekingen over een staken van het vuren. Dit verklaarde een geallieerde officier. VERBONDENEN VEROVEREN „HEARTBREAK RIDGE". Nieuwe Nederlandse kolopie in Brazilië I I mül ■ad ;kP èf«r n, I m Frankering bij Abonnement: Terneuzen t.urecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande fiedactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NU 5 uur: 2073 .gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa iaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZATERDAG 13 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1857. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pef advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Had men in sommige kringen nog even de indruk, dat de verklaring misschien een aanwij- zing zou bevatten, dat de Russische regering een hervatting van de sinds lang vastgelopen onderhan delingen over controle op de atoomenergie wenste, bij een na dere lezing van de betreffende pas sages bleek deze optimistische ver onderstelling niet te handhaven. De grove beschuldiging, dat Ame rika steeds geweigerd heeft de atoomwapens af te schaffen en daarmede de ontkenning van het Baruch-plan en alle pogingen van de Verenigde Naties om tot een afdoend controlesysteem te gera ken, kan niet anders worden ge zien dan als een leugen, waarbij vergeleken die van een Hitier amateuristisch aandoen. Van heel wat meer belang dan de verklaring van Stalin acht men dan ook in alle Westerse hoofd steden de mededelingen van Gor don Dean, de voorzitter van de Amerik. Commissie voor Atoom energie. Deze komen hierop neer, tlai de Verenigde Staten, die in de atoombom een middel bezaten tot het voeren van een strategische atoomoorlog, nu ook de beschik king hebben over tactische atoom wapens voor de orthodoxe oorlogs- voering te land, welke ,,lieel wat doeltreffender zijn als middel om agressoren in toom te houden, zon der het risico van verwoesting van grote delen van de wereld". Wat Dean daarmede bedoelde is dit: Totnogtoe was het splijtbare materiaal, benodigd voor de aan maak van atoomwapens, schaars en het werd daarom uitsluitend bestemd voor de vervaardiging van middelen, waarmee men een vijand het zwaarst mu kunnen treffen. De bedreiging van het strategische atoombombardement op de Russi sche industriële en bevolkingscen tra was tot voor kort in feite het enige tegenwicht tegen de aan mankracht en materiaal overmach tige orthodoxe landlegers van het Sowjetblok. De gevolgen van een oorlog onder dergelijke omstandig heden kan men zich slechts bij be nadering voorstellen. Terwijl de Russische legers enoime, zwak ver dedigde gebieden van de Eurazi- sche ruimte onder de voet zouden hebben gelopen, zouden Ameri kaanse lange-afstand-bommenwer- pers met hun dodelijke last de Rus sische steden en fabrieken hebben geteisterd, in de hoop zo de Rus sische strijdmacht te velde te be roven van alle materiaalaanvoer. Maar wie dan ook de oorlog ge wonnen zou hebben, een groot deel van de wereld zou in een wil dernis veranderd zijn. Deze oorlog is de mensheid ge lukkig bespaard gebleven, maar een nieuw gevaar doemde op, toen ook Rusland de atoombom ontwik kelde en deze in een steeds sneller tempo begon aan te maken. Op het ogenblik, zo mag men aan nemen, is de Amerikaanse voor raad atoombommen vele tientallen malen groter dan de Russische, maar dit verandert niets aan het feit dat, zodra de Russen enige honderden bommen zullen bezitten wat waarschijnlijk eind 1952 het geval zal zijn de Amerikanen geen gebruik meer kunnen maken van het strategische atoombom bardement, zonder zichzelf daaraan eveneens bloot te stellen. En daar mede zou de Russische overmacht op het gebied der orthodoxe bewa pening zijn volle gewicht herkrij gen- Gelukkig voor het Westen zijn in de laatste tijd in Amerika me thoden ontdekt, waarmede het mogelijk is het eens zo schaarse splijtbare materiaal in grote hoe veelheden te winnen. Tegelijk daarmee heeft men nieuwe atoom wapens ontwikkeld, die geschikt zijn voor de oorlogvoering te land, zoals lichte atoombommen, grana ten met een atomische lading, enz. Uitgerust met deze wapens, al dus is de mening van militaire deskundigen, moet ook een betrek kelijk klein leger als dat van gene raal Eisenhower volkomen in staat worden geacht, zich met succes te verweren tegen een met talrijke Russische pantser- en infanterie divisies uitgevoerde aanval. In een eventuele oorlog is Amerika dus voortaan in staat, de zware atoom bom in reserve te houden, in de niet ongerechtvaardigde verwach ting, dat de Russen met het oog op repressailles hetzelfde zouden doen. Bedenkt men nu verder, dat het enerzijds hoogst onwaarschijnlijk is, dat ook de Russen reeds atoom wapens voor de tactische oorlog voering kunnen vervaardigen en dat anderzijds nieuwe defensieve middelen tegen lange-afstand-bom- menwerpers snel worden ontwik keld, dan is er alle reden tot hoop voor de Westerse wereld, wat ook de bedoelingen van Stalin mogen zjjn. DE TOESTAND VAN DE ENGELSE KONING. In een officieel medisch bulletin wordt Vrijdag gezegd, dat de ge zondheidstoestand van de Britse koning de afgelopen vijf dagen is blijven vooruitgaan. Een vliegtuigfabriek in Ame rika heeft een straalmotor ge bouwd, die niet groter is dan een schrijfmachine en 380 pk kan ont wikkelen. DE SCHOOLSTAKING OP SCHOUWEN. Het lid der Tweede Kamer, de heer Posthumus (Arb.) heeft aan oe minister van Verkeer en Wa terstaat de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de ouders van per bus vervoerde scholie ren op Schouwen geweigerd heb ben hun kinderen met de be schikbare bussen te doen vervoe ren, omdat de bediening onvol doende zou zijn? 2. Zo ja, is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der bezwaren en zo nodig maatregelen te treffen, waardoor deze bezwaren kunnen worden geëlimineerd? De onderhandelingen tussen de geallieerde hoge commissie en Dr. Adenauer over de voorwaarden voor West-Duitslands verdedi- gingsbijdrage zijn deze week in de schaduw van het dispuut over de Duitse eenheid voortgezet. Polititieke kringen in Bonn me nen te weten, dat van een stap in de richting van een oplossing der principiële meningsverschillen Het Egyptische regeringsge zinde blad „Al Misri" heeil Vrij dag gemeld, dat de Franse con sul-generaal te Cairo bij de gou verneur van de stad heeft gepro testeerd tegen 't feit, dat demon stranten schade hebben toege bracht aan een Franse winkel. Voorts protesteerde de Turkse ambassadeur, Hoe Loessy Foeat ertegen, dat demonstranten had den geëist, dat het personeel van de Ottoman-bank te Alexandrië de Egyptische vlag zou hijsen. De Egyptische onderminister medegedeeld door het K.N.M.I. te De Blit, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Fraai herfstweer. Droog weer met weinig bewol king. Overwegend matige Z.O.- wtnd. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 14 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hhnsweert Walsoorden v.m. 1.09 1.44 2.24 2.34 n.m. 1.21 1.56 2.36 2.46 MAANDAG 15 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.48 2.33 3.03 3.13 n.m. 1.58 2.33 3.13 3.23 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 18 6.59 17.53 17.07 4.57 14 7.01 17.51 17.18 6.18 15 7.03 17.48 17.31 7.39 16 7.04 17.46 17.47 8.59 17 7.06 17.44 18.08 10.19 18 7.08 17.42 18.36 11.35 Het enige belangrijke punt, dat onopgelost bleef, was de kwestie van de gelijke beveiliging van Kaesong en Moensan, de vooruit geschoven „vredesfoases" respec tievelijk van de Noordelijken en van de geallieerden, aldus ver klaarde de geallieerde officier brigade-gener. William Nuckols. Volgens Nuckols was het voorbarig te verklaren dat de besprekingen van de delegaties weer zullen worden hervat. Naar verluidt zouden de ver bindingsofficieren Zaterdagoch tend weer vergaderen. De leider van de communis tische verbindingsdelegatie, de Noord-Koreaanse kolonel Tsjang had een cirkelvormige beveili gingszone Pan Moen Dj om voor gesteld met een straal van onge veer 1 km verder, stelde hij een „basis-gebied" met een straal van 3 km om het geallieerde „vredes- kamp" te Moensan voor. Kolonel Tsjang repte niet van Kaesong, de oude onderhandelingsplaats. Volgens generaal Nuckols be tekende dit, dat de Noordelijken de neutrale zone van vijf mijl rond de stad gehandhaafd wilden hebben, ondanks het feit, dat Kaesong niet meer voor onder handelingen gebruikt werd. De leider van de geallieerde verbindingsgroep. kolonel Mur ray, had, aldus Nuckols, een tegenvoorstel ingediend, dat veel overeenkomst vertoonde met het Noordelijke voorstel. Het ver schilde daarvan doordat voor Kaesong eveneens een beveiligde zone met een straal van 3 km werd voorgesteld. De Noorde lijken hadden verklaard, het voorstel in overweging te zullen nemen. Generaal Nuckols merk te verder op, dat in plaats van over neutralieit over veiligheid was gesproken. Ruim 'n maand heeft de Ame rikaanse Tweede Divisie ver geefs gepoogd „Heartbreak Rid ge", een hoge, strategische be langrijke heuvel in Oost-Korea, op de communisten te veroveren. Doch Vrijdag meldde de divisie leiding dat Amerikaanse en Franse troepen gisterochtend de heuvel stormenderhand wisten te veroveren. Aan de aanval was een zeer hevige beschieting door geallieerde artillerie en gevechts wagens vooraf gegaan. Hiermede is één van de zwaar, ste veldslagen uit de Koreaanse oorlog ten einde gekomen. De strijd begon op 11 September. Volgens officieren van het Acht ste leger hebben de Noordelijken bij de gevechten ten minste een divisie verloren. De verliezen van de Amerikanen en Fransen waren eveneens zwaar. Britse, Canadese en Ameri kaanse oorlogsschepen hebben Donderdag Noordelijke concen traties en foevoorradingscentra in de buurt van de haven Kodjo aan de Oostkust onder vuur geno men. De geallieerde luchtmacht on dernam Donderdag 1045 aanvals. vluchten. ATOOMWAPENS VOOR KOREA? Het Amerikaanse Senaatslid Henry Cabot Lodge heeft in de Senaat voorgesteld in Korea ge bruik te maken van atoomwa pens met beperkte actie-radius. De V. N. kunnen op dit strijd toneel alleen de communistische strijdkrachten de baas worden, indien zij betere wapens in de strijd werpen om zo een tegen wicht te vinden tegen de nume rieke overmacht vai de tegen stander, aldus Lodge. Naar zijn mening zou door het uitwerpen van kleine atoombommen en door het gebruik maken vari atoom- granaten een soort „verdedi- gingswal" dwars door Korea heen gelegd kunnen worden, waaraan evacuatie van de bur gerbevolking in dit gebied vooraf zou moeten gaan. KORE A-VRIJWILLIGERS ZIJN KLAAR. In Roosendaal is de opleiding van de jongste groep Korea-vrij- willigers ter sterkte van 80 man thans beëindigd. De vrijwilligers zullen binnenkort het vaderland verlaten. Tot besluit van hun training bij de commandotroepen werd hun te Rosmalen een ge zellige avond aangeboden. NIEUWE SCHENDING VAN NEUTRALE ZONE? Vrijdagavond zijn verbindings officieren van de V. N. met een jeep naar Pan Moen Djon ver trokken om een onderzoek in te stellen naar communistische be schuldigingen, volgens welke de neutrale zone van Kaesong op nieuw door een geallieerd vlieg tuig is geschonden. Om 19 uur plaatselijke tijd deelden de communisten de V. N. door middel van de radio- telefonische verbinding tussen de twee vredeskampen mede, dat een vliegtuig van de V. N. de neutrale zone 85 mihuten had aangevallen. ENGELSE RESOLUTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD. Engeland heeft de resoluties gepubliceerd, waarin aan de Vei ligheidsraad wordt verzocht aan te dringen op hervatting van de onderhandelingen tussen Enge land en Perzië over 't oliegeschil. Tevens verzoekt Engeland de raad in deze resolutie er kennis van te nemen, dat Perzië in te genstelling met Engeland geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het internationaal gerechtshof, waarin werd ver zocht om handhaving van de sta tus quo te Abadan, hangende een definitieve uitspraak. De tekst van dat deel der reso lutie, waarin het verzoek wordt gedaan, luidt als volgt: 1. Hervatting der onderhande lingen zo spoedig als mogelijk is teneinde verdere pogingen in het werk te stellen tot oplossing van de geschillen tussen beide partij en in overeenstemming met de beginselen van de voorlopige maatregelen, als aangegeven door het internationale gerechts hof, tenzij met wederzijds goed vinden schikkingen worden ge troffen, die stroken met de doel stellingen en beginselen van het handvest der V. N. 2. Vermijden van elke actie, die zou leiden tot verdere vererge ring van de toestand of het ma ken van inbreuk op de rechten, eisen of positie van de betrokken partijen PERSCONFERENTIE VAN FATEMI. De plaatsvervangende minis ter-president van Perzië Fatemi heeft te New York op een pers conferentie verklaard, dat zijn land een bijeenkomst van de Perzische en Engelse delegatie zou toejuichen, indien een der gelijke bijeenkomst zou kunnen worden belegd. Indien Perzië enige tekenen van „goede bedoe lingen" van de zijde der Engel sen kon ontdekken, was hij hoop vol gestemd over de uitkomst van de komende onderhandelin gen. BRITSE BELANGEN IN DE ANGLO IRANIAN. Henry Morgenthau, de vroege re Amerikaanse minister van Financiën heeft volgens de „New York Daily News" de Verenigde Naties voorgesteld de Britse be langen in de Anglo Iranian over te nemen. Volgens Morgenthau zou minstens 51 ®/o van de aan delen der Anglo Iranian moeten worden aangekocht om uitoefe ning van controle door de Ver enigde Naties te kunnen garan deren. Hij stelde voor de trans actie te laten regelen door de wereldbank, die speciale obliga ties voor dit doel zou kunnen uitgeven. Tevens was hij van mening, dat een soortgelijk plan zou kunnen worden uitgewerkt voor de aankoop van het Suez- kanaal door de Verenigde Naties. van Buitenlandse Zaken, Abdoel Rahman Hakky Pasja, antwoord de de Turkse ambassadeur, dat de demonstranten „de vreugde van het volk" hadden uitge drukt en dat het personeel van de Turkse bank aan hun verlan gen gehoor had moeten geven. SUEZ. Na Cairo en Alexandrië zijn thans ook te Suez demonstraties gehouden. Donderdag trokken demonstranten door de straten van de stad met doodkisten op de schouder om de begrafenis van het Brits-Egyptisohe ver drag symbolisch weer te geven. De politie kon niet verhinderen, dat demonstranten naar de na bijgelegen stad Port Tewfik trokken en aldaar de vlag van de Engelse club verwijderden- De bevelhebber van de Britse militaire politie gaf tegenover de stedelijke autoriteten uitdruk king aan zijn bezorgdheid dat de Britse gezinnen in de stad zou den worden lastig gevallen. Om incidenten te vermijden, is aan de Britse soldaten een uitgaansverbod opgelegd- ISMAILIA. Het Britse hoofdkwartier voor het Midden-Oosten heeft bevo len alle gezinnen van de in de steden in de Suez-kanaalzöne gelegerde Britse officieren in door militairen beschermde kampen onder te brengen. Het gaat hier om de gezinnen uit Suez, Port Tewfik, Port Said en Port Foead. ALEXANDRIA Een commissie uit de gemeen teraad van Alexandrië heeft be sloten de straten, die de namen van Britse militairen dragen, zo als Kitchner, Allenby en. Wilson, andere namen te geven. De stra ten, die genoemd zijn naar Brit se burgerpersonen, zullen haar namen behouden. WESTERSE UITNODIGING AAN EGYPTE. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft te Londen ver klaard, dat Egypte zal worden uitgenodigd volwaardig lid te v/orden van het commando voor het Midden-Oosten. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de keuze van het juiste tijdstip van het overhan digen der uitnodiging aan de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs te Cairo wordt overgelaten. Desgevraagd zei hii, dat mogelijk de uitnodiging vóór Maandag a.s., wanneer het Egyp tische parlement naar verwacht wordt de opheffing van 't Brits Egyptische verdrag zal aanne men, zal worden overhandigd. BRITS REGIMENT UIT TRIëST NAAR DE SOEDAN In Triëst is uit goede bron ver nomen, dat het Britse regement „South Lancashire" binnenkort naar de Soedan zal vertrekken. Het regiment heeft ruim vier jaar dienst gedaan in de Brits- Amerikaanse zone van Triëst. Na een parade voor de opper bevelhebber van de Brits-Ame rikaanse strijdkrachten in Triëst, generaal Winterton, heeft deze in een korte toespraak gewezen op de „delicate" taak, die het re giment wacht. Egypte heeft Engeland ervan beschuldigd, Libye financieel en politiek te willen beheersen en de V. N. als gezaghebbend or gaan te willen vervangen. De Egyptische afgevaardigde Ka- mal Salim Bey- verklaarde in de commissie der V. N. voor Libye, dat het Britse aanbod om de te korten van Libye aan te zuive ren gevaarlijk was voor de on afhankelijkheid van het land. Hieruit bleek duidelijk het Britse verlangen om de verant woordelijkheid voor de finan ciële toekomst van Libye op zich te nemen. nog niet gesproken kan worden. Wat de bondsrepubliek in ruil voor haar troepen wordt aange boden, is naar Duitse opvatting geen gelijkgerechtigheid doch niet meer dan een verdere ver zachting van het bezettingsregi me. Dr. Adenauer heeft tot dus ver het standpunt ingenomen, dat hij niet van de Duitse souvereini- teit kan afzien, wil hij een kans maken de bondsdag te winnen voor een militaire bijdrage. De rechterzijde van de regeringscoa litie, die zich nu officieel „opposi tie in de regering" noemt, houdt staande dat zij geen druppel wa ter wil in de wijn der souvereini- teit. Trouwens, ook een deel van Adenauers eigen partijgangers zou moeilijk te winnen zijn voor een toegeven aan het geallieerde standpunt, dat de tijd voor een volledig zelfbeschikkingsrecht nog niet gekomen is. Nu begint zich in de Duitse re acties de vrees te weerspiegelen, dat een starre houding van de zij de van de Duitse onderhandelaar niet het effect zal kunnen sorte ren, dat men zich kort na de con ferenties van Washington en Ot tawa heeft voorgesteld. De Duitse aanspraak op eenzelfde graad van zelfstandigheid als de andere Westelijke landen was gebouwd op de verwachting, dat het Wes ten nu niet langer meer zou tal men met het recruteren van Duitse soldaten. Duitse waarne mers menen echter een wijziging van de politieke atmosfeer te proeven, die velen toeschrijven aan de Russische eenheidsactie en aan de mogelijkheid, dat deze in een later stadium zou worden voortgezet met een voorstel voor een nieuwe conferentie der grote vier. Zulk een conferentie is ove rigens ook in de officiële West- duitse uitingen over de eenheid als eerste noodzaak gesteld. Men hoort in Bonn de verwachting uiten, dat de Russen op de confe rentie der verenigde naties te Pa rijs de voelhorens in die richting zullen uitsteken. Van Frankrijk en Engeland ne men vele politici aan, dat zij deze mogelijkheid gaarne nog eens af wachten. De in Stuttgart verscho nende Deutsche Zeitung meent zelfs, dat ook de Amerikanen niet meer zo sterk zijn geïnteresseerd bij een haastige doorvoering van de Duitse bewapening. De overtuiging wint daarom veld, dat Dr. Adenauer in deze omstandigheden geen troeven in handen heeft om de souvereiniteit te winnen. Dat de kanselier per soonlijk bereid zou zijn de door hem noodzakelijk geachte bewa pening ook zonder een direct her stel der souvereiniteit te aanvaar den, menen politieke waarnemers te mogen afleiden uit de jongste uitingen van het met hem nauw verbonden blad „Rheinische Mer- kur". Tegenover de vertragings tactiek der Russen moet het Wes ten volgens dit blad „onverstoord naar zijn Washingtonse recept handelen". „Ergens moet", aldus de Merkur, „het Europese wan trouwen worden doorbroken. Waarom niet bij ons Duitsers? Wij hebben aan de verstoring van het vertrouwen een grotere be drage geleverd dan de anderen. Daarom kunnen wij ook verplicht zijn de anderen met een daad van vertrouwen voor te gaan. Dit zou naar de mening van het katholieke weekblad geen groot risico inhouden, „daar de geschie denis leert, dat men afhankelijke landen, die verdedigingsbijdragen leveren, op de duur vrijheid en ge lijkheid niet kan onthouden". Ook in het liberale Frankfortse blad „Frankfurter Allgemeine Zei tung" is reeds de mening vertolkt dat de souvereine inschakeling van Duitsland bij het Westen ta melijk snel zou gaan, wanneer eenmaal in het Atlantische leger twaalf goede divisies stonden". Dat een aantal Duitse politiei, waaronder de kanselier, deze overtuiging delen, betekent vol gens waarnemers in Bonn nog niet, dat zij uitvoerbaar is. Een meerderheid van volk en parlement heeft zich namelijk vastgebeten in de souvereiniteit als minimale tegenprestatie voer de Duitse divisies. Bij de opening van de debat ten in het Japanse parlement over het vredesverdrag en het veiligheidsverdrag met de Ver enigde Staten heeft premier Jos jida verklaard, dat Japan niet neutraal kan blijven- Het land had geen vertrouwen in de be doelingen van zekere landen, ook wanneer deze de neutraliteit van Japan zouden waarborgen. De Sow jet-Russische beschul digingen als zou het militarisme in Japan weer de kop opsteken wees de premier van de hand. Wanneer bewapening op milita risme duidde, moesten alle lan den militaristisch genoemd wor den. Bovendien was Japan op het ogenblik financieel niet in staat zich te bewapenen. De Japanse premier gaf voorts uitdrukking aan zijn verwonde ring over de bezorgdheid van overtreft alles Dubbel vlugge verdrijving van kou, koortSjZiekt^iyjijn^Ioker77-A^t. De Egyptische afgevaardigde beschuldigde voorts de hoge commissaris van de Verenigde Naties voor Libye, de Nederlan der Adriaan Pelt, er van de En gelsen in de kaart te hebben ge speeld. Ook had Egypte be zwaar tegen het voorstel om Li bye op te nemen in het sterling- blok. Salim Bey herhaalde de Egyp- tisohe beschuldigingen, dat de hoge commissaris handelde zon der een juist overleg met zijn raad en dat hij herhaalde malen de aanbevelingen van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties in de wind had ge slagen. De Egyptische afgevaar digde noemde het initiatief van Pelt om slechts vijf regeringen Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië en Egypte uit te nodigen om financiële deskundigen naar Libye te stu ren teneinde de toekomst van het gebied te bestuderen „on gerechtvaardigd. Hierdoor was Libye, dat altijd beschouwd was als vallend onder de bijzondere hoede van de Verenigde Naties, gekomen onder de verantwoor delijkheid van vijf belangheb bende regeringen, aldus Salim Bey. zekere landen ten aanzien van de Japanse concurrentie. „Japan, dat de oorlog heeft verloren en zware economische lasten heeft te dragen, betekent vcor geen enkel land een gevaar", aldus Josjida. Hij noemde het verdrag van San Francisco het rechtvaar digste verdrag uit de geschiede nis. Toch was Japan geneigd enig voorbehoud te maken. Ten aanzien van het veilig heidsverdrag moesten nog en kele details met de Verenigde Staten worden geregeld. De Ja panners, die protesteren tegen de artikelen uit het vredesverdrag betreffende het grondgebied van Japan, raadde de premier aan de resultaten van de onderhande lingen over het veiligheidsver drag af te wachten. In tal van landbouwersgezinnen in De Krim (Ov.) wordt al weken lang alleen maar gesproken over één ding: de toekomst in 't nieuwe vaderland. Ongeveef 50 gezinnen uit De Krim en naaste omgeving zullen binnenkort met have en goed de grote oversteek maken naar de staat Parana in Brazilië, waar zij een nieuwe Nederlandse' pionierskolonie denken te stichten. Toen de plannen destijds vastere vorm begonnen te krijgen, hebben de boeren uit hun midden een af gevaardigde gekozen, die ter plaat se zijn licht heeft opgestoken. Hij kwam terug met goede berichten en dat gaf de doorslag. Dank zjj de medewerking van de Nederlandse en Braziliaanse regering kon een complex landbouwgronden worden aangekocht ter grootte van 600 ha, waarop de Nederlanders straks zui len gaan bouwen. De eerste weg bereiders. onder wie een aantal ongehuwden, vertrekken binnen kort om de ontvangst van de grote groep voor te bereiden. De laatsten hebben het thans druk met het deugdelijk verpakken van landbouwmachines en -werk tuigen, want men streeft er naar zoveel mogelijk de oude vertrouw de gereedschappen mee te nemen en natuurlijk ook het goede stam boekvee, waarover men hier be schikt. 's Avonds trachten zij zich de grondbeginselen van het Portugees eigen te maken, wat voor hen de taal der toekomst zal worden. De groep heeft haar eigen bakker, timmerman, smid enz Ook is een Gereformeerd predikant aan de groep toegewezen, maar men hoopt t.z.t. zelf een dominee te beroepen. uh j '»tr I I cue j tori cnl ivaj ite:i I iraJ v'Oi] I. e*j Sal Of! d{ hl erf eel aal id-l rarl unl uvl leil uisj val óe\ nel ik lat 'orj bel cid )aM AT >ec frid au es no 'es ia* 3St ei] rer ch ar er ng he ah te ndL ist be- ol- af- na re-I ZCI ïisl 5n-[ «ec I er-| ïa- ei. an| n. de I •:s I r- se i" li- I D— J nt in ï- ïn r- :d I i- er 3-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1