Perzië bereid tot hervatting der oliebesprekingen Hevige gevechten in Korea Dr A. F. Philips ter aarde besteld De toestand in Egypte Nederland en de wereldsituatie DONDERDAG 11 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1855. Engeland bereid tot concessies? Nieuwe Ned. Vrijwilligers schepen zich in ia Rotterdam BRADLEY TEGEN HET GEBRUIK VAN ATOOM BOM? ROOKKP1TER „Dal nooit meer;'zeqt de Heer Ketlinq roker. Jk rook nu U05t0U, de ideale combinatie van rijke Virqinia- smaak en perfacte mildheid." Koffiebonnen aangewezen WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. I d{ I Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwsLiaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent A-L. h. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer-Zaterdags 11 uur HERVATTING BRITSPER ZISCHE BESPREKINGEN? Perzië is bereid de oliebespre kingen met Engeland te hervat ten, aldus heeft de plaatsvervan gende minister-president van Perzic, Hoessein Fatemi, te New- York verklaard. „Het is niet nodig dat de V. N. goede diensten bewijzen", zeide Fatemi verder nog, die zijn ver klaring aflegde op een zeer druk bezochte persconferentie. De vice-premier verzekerde verschei dene malen dat de Perzische re gering bereid is de onderhande lingen met de Londense autori teiten voort te zetten. „Het enige nodige is dat Engeland goede wil betoont", zei hij. Het jongste Perzische aanbod aan Londen blijft de basis voor toekomstige onderhandelingen met de Britse regering. Dr. Mos- sadeq is gemachtigd de onder handelingen met Engeland „op basis van de wet inzake de natio nalisatie der Perzische olie industrie" te hervatten. In dit Perzische aanbod verklaart de Perzische regering zich o.m. be- reid in te stemmen met de be-1 Deze had zijn antwoord spoedig noeming van een buitenlandse deskundige tot hoofd van de raffinaderij der „Perzische natio. nale oliemaatschappij". In antwoord op de vraag of Perzië bereid is Engeland schade loos te stellen voor het totale bedrag der Britse beleggingen in de Perzische olie-industrie, .'Uit deelde Dinsdag mede dat de Brit se regering dit aanbod in strijd met een Amerikaans advies ver wierp. In het hoofdartikel van de „Manchester Guardian", waarin dit wordt medegedeeld, wordt het geïllustreerde Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" als bron genoemd. „Het artikel in „Newsweek", aldus het blad, bevestigt onze uit andere bronnen verkregen inlich tingen dat de weigering der Brit. se regering om de onderhande lingen met de Perzische autori teiten voort te zetten, was ge grondvest op de overtuiging, dat de regering-Mossadeq op het punt stond te vallen, dat de sjah tegen een aanblijven van Mossa- deq als premier was en dat nieu we onderhandelingen slechts zijn onvermijdelijke aftreden zouden vertragen. De Amerikanen waren het niet met deze Britse zienswijze eens en de feiten stelden hen in het gelijk. Het Perzische oliegeschil was en is niet slechts een strijd tussen personen. De Britse rege ring heeft een grove misrekening gemaakt. Zij weigerde verder met Mossadeq te onderhandelen. Voorts heeft de „Manchester Guardian" verklaard, dat minis ter Morrison hieraan geen deel heeft gehad, omdat hij zich mid den op de Atlantische Oceaan be vond. De premier, die waarne mend minister van Buitenlandse Zaken was, was in een auto op weg naar Schotland en het schijnt te bewijfelen, of hij, als hij de tekst van de Perzische brief heeft De Franse houding. Het Franse kabinet heeft een stemmig besloten Engeland vol komen te steunen wanneer de Veiligheidsraad de Perzische oliekwestie bespreekt, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs vernomen- Frankrijk zal Engeland ook steunen wat betreft de Egypti sche kwestie. Engeland bereid tot con cessies? Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te New-Yrok vernomen, dat de Birtse regering tengevol ge van druk van sommige leden van de Veiligheidsraad, waaron der de Ver. Staten, besloten zou hebben bij de komende behan deling van het Perzische oliege schil een „meer verzoeningsge zinde houding" jegens Perzië aan te nemen. Deze staten-leden van gezien, tijd heeft gehad hem op de raad zouden de Britse rege- zijn gemak te bestuderen. Moge- ring onomwonden hebben mede- lijk is hij zelfs slechts teefonisch gedeeld dat> indien Engeland gereed: het bevel aan de Britse technici te Abadan om te vertrekken". De „Manchester Guardian" be sluit met de woorden: „Premier Attlee heeft Maandag gezegd, dat wij inzake het Perzische olie geschil nauw contact met de V.S. lebben onderhouden, doch op dit woordde Fatemi: „De houding der Perzische regering is geba- öhjKDaar xocn n g seerd op gerechtigheid en rede lijkheid. Zij is, om een einde te maken aan alle verwikkelingen, thans bereid te spreken over ver goeding voor het totale bedrag dezer beleggingen en zij wil een of andere overeenkomst met de „Anglo-Irania" sluiten om de ge hele zaak te regelen". Woensdag is in diplomatieke kringen in Londen verklaard, dat de Britse en de Perzische rede ring mogelijk binnen enkele dagen opnieuw contact zullen opnemen naar aanleiding van de verklaring van de Perzische plaatsvervangend premier, Hoes. sein Fatemi, van Dinsdag. Het zou echter voor de Britse regering moeilijk zijn als basis voor hervatte besprekingen de laatste informele Perzische voor stellen van 20 September te aan vaarden, die onlangs door de „Manchester Guardian" zijn ge publiceerd. Dat zou kunnen worden opgevat als een erken ning, dat de Britse regering een grove misrekening heeft ge maakt door die voorstellen te ver werpen, hetgeen heeft geleid tot het vertrek van de Britten uit Abadan, aldus deze kringen. SLOEG ENGELAND AME. RIKAANS ADVIES IN DE WIND De „Manchester Guardian", die Maandag de voorwaarden van het jongste Perzische aanbod aan Engeland, gedaan vóór het bevel aan de Britse technici om uit Perzië te vertrekken, onthulde, geraadpleegd, aldus de „Guar- dian." UITSTEL VAN HET DEBAT IN DE VEILIGHEIDSRAAD? De voorzitter van de Veilig heidsraad heeft aan functionaris sen der Ver. Naties meegedeeld, dat de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad, waar het Engels- Perzische oliegeschil zou worden besproken, mogelijk zou moeten worden uitgesteld. Volgens het Franse persbureau A.F-P. heeft de Perzische delega tie om het uitstel verzocht „met het oog op de slechte gezond heidstoestand van minister-pre sident Mossadeq". De Perzische vice-premier Fa temi bevestigde op de door hem gehouden persconferentie dat uitstel is verzocht, zulks ingevol ge de raad van Mossadeqs dokter in het ziekenhuis te New-York, waarin de minister-president van Perzië is opgenomen. Er is nog geen datum voor de volgende bij eenkomst van de Veiligheidsraad vastgesteld. geen grotere inschikkelijkheid aan de dag zou leggen, het nood zakelijke minimum van zeven stemmen om de Britse resolutie in behandeling te doen nemen niet zou kunnen worden verkre gen. De Britse regering zou daar op, zij het zeer tegen haar zin, hebben besloten aan de wens van deze raadsleden gehoor te geven. BRITS MEMORANDUM AAN INTERN. GERECHTSHOF. De Britse regering heeft gisteren een memorandum aan het interna- De verbindingsgroepen van de' V. N. en de Noordelijken, die te Pan Moen Dj om bijeen geweest zijn, hebben een brug over de rivier de Satsjon, juist binnen de neutrale zone van Kaesong, ge ïnspecteerd. Zij zijn daar tien mi nuten bij elkaar gebleven. Na de besprekingen die ruim twee uur geduurd hebben, heeft kolonel Murray, een convooi naar Kae song gezonden om aldaar achter gelaten tenten en verbindings- materieel op te halen. De onder handelingen tussen de verbin dingsgroepen zouden in een „vriendschappelijke sfeer" zijn gehouden. Het communistische opper commando in Korea heeft in een nota aan generaal Ridgway voor gesteld de besprekingen over een staken van het vuren onmiddel lijk te hervatten. De kwestie van de uitbreiding der neutrale zone kon later be slist worden op de voltallige con ferentie, aldus deze boodschap van generaal Kim II Soeng (N. Korea) en generaal Peng teh- Hoeai (China). De Noordelijken hadden voor gesteld de neutrale zone uit te een memoranuum aan net r jd t t c,Phipd dat Kap- tionaa! gerechtshof te Den Haag breiden tot een gebied, dat Kae Aan het centrale front opereer den gemechaniseerde patrouilles ten Z.O. van Pjonggang. Verbon den afdelingen in de streek van Koemhwa sloegen drie aanvallen van Noordelijke patrouilles af. Op het ogenblik zijn hevige ge vechten aan de gang om de „Heartbreakridge" aan het Oost centrale front. Beide partijen zeggen, dat zij zich van deze heu- velrij meester gemaakt hebben. Amerikaanse vliegtuigen heb ben te Ongdjin in West-Korea een opslagplaats der Noorde lijken opgemerkt met een opper vlakte van een vierkante mijl. Dinsdag zijn 800 aanvalsvluch- ten ondernomen door geallieerde vliegtuigen. De aanvallen waren voornamelijk gericht tegen het N. weg- en spoorwegverkeer naar de frontlinies. Op Okinawa gestationneerde „Superforten" hebben een hou ten spoorwegbrug te Sinandjoe gebombardeerd. Zij werden bege leid door Australische meteor- str aal jagers. doen toekomen, waarin wordt ge steld dat het tot uitvoering bren gen van de wet tot nationalisatie van de Perzische olie in strijd is met het internationale recht; dat de Perzische regering verplicht is de Brits-Iraanse oliemaatschappij binnen een door het Hof te bepalen termijn in haar oude positie te her stellen en dat deze maatschappij recht heeft op vergoeding van alle schade, welke het gevolg is van de handelingen der Perzische regering die in strijd zjjn met de in 1933 tus sen beide landen gesloten conven tie. song en Moensan omvatte, doch Ridgway had dit voorstel van de hand gewezen. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. Dinsdag hebben de troepen der V. N. nieuwe aanvallen onder nomen in twee belangrijke gebie den van het Westelijke en Oost centrale front. De Amerikaanse eerste cavalerie-divisie maakte vorderingen ten N. en N.W. van Jontsjon, ondanks „hardnekkig verzet." Ten N. van Jonggoe verover den afdelingen der Verbondenen nog een heuvel niettegenstaande het feit, dat zij onder zwaar mor tiervuur lagen. Verder werden aanvallen gedaan ten N. van Ko rangpiro. De Noordelijke tegen stand was hier minder vastbe raden. In een sober graf aan de voet van de grijze oude to ren op de algemene begraaf plaats in Woensel is gistermid dag het stoffelijk overschot van dr A. F. Philips neergelaten. „De geniale schepper van het enorme wereldconcern, de groot se Nederlandse industriebouwer en koopman", zoals minister Van den Brink hem voor de televisie karakteriseerde, heeft zijn laat ste rustplaats gevonden naast het eenvoudige graf van zijn in 1904 gestorven 3%-jarige doch tertje Betsy. Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de begrafe nis een uiterst sober karakter ge had. Op de dodenakker werd slechts een kort dank. en af scheidswoord gesproken door zijn zoon, ir F. Philips. Practisch heel de Eindhovense bevolking had zich langs de route opgesteld, welke de stoet zou vol gen, om dr Philips een laatste groet te brengen. Alle kerkklok ken der stad beierden met hun bronzen stemmen, de man die MINISTER STAF SPRAK IN BOLSWARD. De minister van Oorlog heeft te Bolsward voor honderden Christe- lijk-Historische jongeren gesproken over „Nederland en de huidige we reldsituatie". De jongeren hebben de opdracht en taak, aldus spr., om de geeste lijke vrijheid mede te helpen ver dedigen. Rusland ligt op de loer en wenst niets anders dan de wereld onder communistische heerschappij te brengen. West Europa en Ame rika moeten zich hiertegen mobili seren. De ratificatie van het plan- Schuman, die dezer dagen aan de Staten-Generaal wordt voorgelegd, is de zoveelste stap in de goede richting. Gelukkig is Nederland voor een zeer groot deel anti-com munistisch en wordt hier het prin cipe van een Christelijke staat en samenleving nog gehuldigd. Moeilijkheden zijn er echter te over, zoals het tekort mp de beta lingsbalans, de drukkende oorlogs schade en de groeiende bevolking. Op dit laatste moeten we trots zijn, aldus spr., al geeft het pro blemen van werk en woongelegen heid. Ook moet alles gedaan om het levenspeil te handhaven, al weerlegde spr. de mening, dat de levensstandaard in andere landen hoger zou zijn dan hier. Deze is nergens zo hoog als in Nederland. In Amerika en Canada bijv. vrie zen iedere nacht tientallen men sen dood. Zoiets gebeurt hier in een strenge winter zelfs niet. De last, die de defensie op de schouders van de Nederlandse bur gers legt, noemde minister Staf het maximum, dat gevraagd kan wor den. Het volk drage die last met blijdschap. Wanneer men voor de keuze zou worden gesteld de vol gende week te worden gedepor teerd naar Siberië of iedere week een gulden meer te moeten offe ren, zou de keus niet moeilijk val len. De militaire last is noodzaak. Onze troepen moeten geregeld pa raat worden gehouden. De vijand komt als een dief in de nacht, zon der enige zichtbare voorbereiding. Het leger is in de huidige omstan digheden een technisch apparaat, dat geregeld moet worden aange past en vernieuwd. Daarom moe ten de herhalingsoefeningen wor den uitgebreid. Wanneer van de Nederlandse soldaat kracht en discipline wor den gevraagd, ontmoet men heel gauw critiek. Men bedenke echter, dat de tucht in het Amerikaanse leger strenger is dan die van de Duitser destijds. Ons thuisgekeerd Korea-detachement was van een voorbeeldig moreel en onze solda ten in Duitsland deden hun uiter ste best. Tenslotte deed spr. een beroep op de jongeren om zich aan te mel den bjj de nationale reserve. De jongeren hebben thans de taak al hun krachten in te zetten om de Christelijke samenleving in stand te houden, aldus spr. Als blijk van waardering werd aan de minister die, vóórdat hij mi nister van Oorlog werd, directeur- generaal van de landbouw was, door een dame in Fries costuum een enorme Friese kaas aange boden. Eindhoven zijn grote bekendheid gaf, op zijn laatste tocht een in drukwekkend en roerend vaar wel toezingend. De lijkauto werd voorafgegaan door drie lange vrachtwagens met kransen en bloemen en werd gevolgd door een klein aantal auto's, waarin de familie Philins en enkele autoriteiten hadden plaats genomen. Minister Van den Brink verte genwoordigde de regering. Prins Bernhard liet zich vertegenwoor digen door zijn secretaris dr r. A. de Graaf f. Voorts werden op gemerkt minister Lieftinck, en prof. Van den Berink en mr ir M. Goote als vertegenwoordigers van de minister van Onderwijs, dr A. A. van Rhijn, de staatsse cretaris van Sociale Zaken, prf. Kunsten en Wetenschappen, mr dr Witteveen, rector magnificus van de Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr J. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr H. A. M. T. Kolfschoten, Iburgemeester van Eindhoven, en verder leden van de raad van bestuur en het col lege van commissarissen der N. V. Philips. Bij het in Mei van dit jaar ont hulde standbeeld van dr Philips was de belangstelling van de Eindhovense bevolking overwel digend. Overal waar maar plaats was, stonden de mensen opge steld, tot op de daken der huizen en de steigers van in aanbouw zijnde panden toe. Bijna huis aan huis hing de nationale driekleur halfstok. Eerbiedig ontblootende tienduizenden mannen op de trottoirs het hoofd. Inmiddels hadden zich op de algemene be graafplaats vele vooraanstaande personen uit de Philipswereld, uit kringen van industrie, handel en wetenschap en burgerlijke- en militaire autoriteiten verzameld, o.m. Deken H. Heezemans, die de Bisschop van .'s-Hertogenbosch vertegenwoordigde, ir Z. T. Fet ter, directeur-generaal van de Ar beid, L. Neher, directeur-generaal der P. T. T„ en kolonel Van der Kroon, commandant van de eer ste divisie der marechausse. Statig speelde de Philips-harmo- nie, welke zich (bij de toren had opgesteld, het „Wilt heden nu treden" van Valerius. Precies half één werd de kist met het stoffelijk overschot in de groeve neergelaten. Dr De Graaff legde namens de Koningin en Prins Bernhard een kostbare krans bij het grafeven. zo burgemeester Kolfschoten na mens het Eindhovense gemeente bestuur. Nog eenmaal liet de Philips- harmonie zich horen met het ont roerend „Wenn ich einmal soil scheiden" van Bach. Daarna sprak ir F. Philips zijn dank- en afscheidswoord. Ir Philips dankte allereerst al de velen, die de laatste tocht van zijn vader hadden willen mee maken en allen, die de laatste maanden zoveel attentie hadden bewezen tijdens de ziekte van dr Philips. Namens de familie sprak hij treffende woorden van dank baarheid jegens zijn vader, die tot in zijn laatste dagen levendi ge belangstelling had getoond voor alles, wat zijn kinderen 'be trof. „Wij, medewerkers van dr A. Philips", zo vervolgde hij, die nen zijn traditie voort te zetten. Wij zullen die voortzetten en wij zuilen werken, waarbij gij altiid ons levend voorbeeld zult zijn. Het is een grote troost voor ons, te weten dat gij, die zo'n vader waart voor velen, wordt opgeno men in een heerlijkheid, welke alle verstand te boven gaat." Nog lang daarna hebben duizen. den mensen een (bezoek aan het graf gebracht. Volgens persberichten in New York heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs geadviseerd tegen het ge bruik van de atoombom in Korea, omdat op het ogenblik de voor uitzichten voor een achtergelaten in een brievenbus in het niemandsland, waarvan z$ de laatste weken gebruik maken om berichten naar de geallieerden te sturen. In een ander bericht wordt gezegd, dat vier vermihte Britse officieren gezond en wei zijn. Over het algemeen bevatten deze brieven uitnodigingen aan ét Britse en Amerikaanse soldaten om tegen theetijd eens aan te komen om te bespreken, hoe de_ soldaten zelf een manier kunnen vinden om de dwaze oorlog te beëindigen. Voor zover bekend hebben nog geen geallieerde soldaten de uitno digingen aanvaard. VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Onder commando van eerste luitenant F. Erik de Nijs, stelde zich gisteren in de koffiekamer van de Kon. Rotterdamse Lloyd het detachement van 66 man op. om scheep te gaan op de „Gene ral W. C. Langfitt", die langs de kade lag. Zij luisterden naar de rede van generaal-majoor Mr. W. J. van Dijk, die namens de minis, ter sprak en uitdrukking gaf aan zijn waardering dat deze mannen zich vrijwillig hebben aangemeld voor de strijd op Korea. „Ver schillende motieven kunnen tot - die aanmelding geleid hebben Een hoofdmotief moet volgens spr. wel zijn het besef, dat wij helaas leven in een gespleten wereld, welke twee ideologieën laat zien, die scherp tegenover muK ue voor- elkander staan. Uitbreiding van overeenkomst een dezer ideologieën, _die in vele in Korea beter ziin 1 gevallen op vernietiging uit is. In berichten uit Washington dient te worden tegengegaan en wordt gezegd, dat het gebruik daarvoor moet strijd worden ge- van atoomwapens in Korea in ,a- overweging was geweest en dat >s gi dit een van de redenen van Brad ley's bezoek aan Tokio was ge weest. COMMUNISTISCHE BRIEVEN. Dinsdagavond hebben soldaten van het Britse regiment „Royal Ul ster Rifles" van de Chinese com munisten een afscheidsboodschap Nederlandse ontvangen, waarin zij worden uit- vullen, genodigd haar de communistische linies te komen voor een afscheids feestje. De communisten hadden de brief leverd waar dit nodig is. Spreker wees op de zware taak die het detachement tegefnoet gaat en op de naam, die het heeft hoog te houdqn. „Laat onze ge- eerbiedigde Koningin, die sfeeds een voorbeeld van deugden plichtsbetrachting en offervaar digheid is geweest, u tot voor beeld strekken. Spr. wenste de vertrekkenden toe. dat zij hun moeilijke taak op goede, echi wijze zullen ver- n De anti-Britse betogingen in Alexandrië zijn in heftigheid toe genomen. De politiebewaking van het Britse consulaat-generaal is aanmerkelijk versterkt. Ook het Franse consulaat-generaal en het Amerikaanse consulaat worden streng bewaakt. Bij de Britse ambassade te Cairo is het tot een botsing ge komen tussen betogers en de po litie. De politie dreef met knup pels een menigte uiteen, die met stenen wierp en een sterk poli- tiecordon voor de ambassade trachtte te verbreken. Duizenden studenten en arbei ders hadden zich 's morgens vroeg, op verschillende punten van Alexandrië verzameld. Zij marcheerden door de stad met spandoeken en schreeuwden: „Lang leve Faroek, koning van Egypte en de Soedan." - „Nahas de patriot" - „Geen Britse troe pen op Egyptisch gebied." Ongeveer 6.000 studenten heb- Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft bon 508 Algemeen (A- en B-kaarteu) en bon 516 Alge meen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag, 12 October 1951, wor den gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detail list tot en met 27 October 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 22 November 1951 geschieden. ben op een bijeenkomst te Cairo resoluties goedgekeurd, waarbij zij de stap om het Brits-Egypti sche verdrag op te zeggen, volle dig steunen, de regering hun diensten aanbieden in de „natio nale strijd", 15 October als natio nale feestdag voorstellen en een algemene staking voor het gehe le land op 16 October afkondigen. In Cairo hebben de demonstran. ten gisteren auto's van buiten landers omringd, waarbij het ge beurde dat men op de inzittenden spuwde en hen uitjouwde. Sommige demonstranten sloe gen winkelruiten in. Een groep bestormde een grote Franse win kel, waarbij allerlei voorwerpen op straat werden gegooid. In sommige gevallen greep de politie in, doch elders weer liet men de demonstranten begaan. De demonstraties, aldus Reu ter, zijn in beginsel tegen de Brit ten gericht doch de leuzen, die geroepen werden, tonen dat de gevoelens zich ook tegen de bui tenlanders in 't algemeen, richten. Het rumoer in Cairo was van geringere omvang dan men ver wacht had. Tegen de tijd van de middagrust was alles rustig. Verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken. Mohamed Pasja, de Egyptische minister van Binnenlandse Za ken, heeft Dinsdagavond ont kend, dat het voornemen van Egypte om het Brits-Egyptische verdrag van 1936 op te zeggen door de gebeurtenissen in Perzië is ingdgeven. De minister zeide, reeds in 1947 de opheffing van het verdrag in de Senaat te heb ben geëist. De troonrede van No vember van het vorig jaar had een dergelijke stap verhaast. Het was te hopen, aldus de minister, dat het desbetreffende wetsont werp van premier Nahas Pasja tegen de volgende week door de commissie van leden van alle parlementaire fracties, die met de bestudering van het ontwerp belast was, zou zijn goedgekeurd. Nieuwe Britse voorstellen worden voorlopig vastge houden Een woordvoerder van de Pritse ambassade te Alexandrië heeft gisteren meegedeeld, dat de nieuwe Britse voorstellen, die naar aan het Egyptische ministe rie van Buitenlandse Zaken was meegedeeld zouden worden over handigd, voorlopig worden vast gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse ambassadeur, Sir Ralph Stevensen, nadere instructies van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken afwachtte. HET EGYPISCHE PARLEMENT. De speciale commissie van de Egyptische Tweede Kamer, waar in alle partijen zijn vertegen woordigd en die werd gevormd om de wetsontwerpen betreffen de opzegging van het Engels- Egyptische verdrag van 1936 en de uitroeping van koning Faroek tot koning van de Soedan te be studeren, heeft deze ontwerpen met algemene stemmen „in be ginsel" goedgekeurd. Besloten werd met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Onder opgewekte marsen van de Kon. Militaire Kapel, die op de kade stond opgesteld, scheep ten de vrijwilligers zich in. Met een tuiltje bloemen in de hand ging ook zuster Koopmans aan boord. Zij gaat voor de tweede maal naar Korea. Het Nederlandse detachement is het eerste, dat de „General W. C. Langfitt" op deze reis aan boord neemt. In verschillende havens zullen nog troepen van andere naties aan boord worden genomen. Vóór het vertrek ontving luite. nant De Nijs een telegram van de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, die in op dracht van H. M. 't detachement een goede reis toewenste. „De Koningin is er van overtuigd, dat ook gii evenals zij die reeds in Korea zijn of waren, de naam van de Nederlandse soldaat hoog zult houden". KOREANVRIJWILLIGERS EMIGREREN NAAR AUSTRALIë. Vijf Nederlandse vrijwilligers, die deel hebber genomen aan de strijd op Korea, zijn gistermorgen in Sydney aangekomen. Het zijn gedemobiliseerue militairen van het oorspronkelijke Nederl. Det. V. N„ dat vorig jaar October naar Korea vertrok. Vijftien an dere die ook deel uitmaakten van het Korea-detachement, zullen volgende week als immigranten in Sydney aankomen. Zoals bekend werd kort ge leden door het ministerie van Oorlog aan Korea-vrijwilligers de mogelijkheid geboden, na een diensttijd van elf maanden naar Australië te emigreren. Een 20- tal Korea-vrijwilligers van 23 tot 28 jaar heeft van deze gelegen heid gebruik gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Zonnig herfstweer. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Zuid en Noord. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 32 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.39 0.14 0.54 0.54 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oct. 11 12 13 14 15 op onder op onder Tenl i.<! eei ami xorj am| IV stei chl reJ telf ra /©i W I. eu| lil erf eel aal id rar un I nd uv, IeiT Na I do I nol iie tf Lat I ei 5 ial| iet- fri< es no 'es iaj ISfl erf rer| chl ar •er n£ ïlCj is t bel oil af-| na| re-l oei 'zef ïisl Sl-[ eföl as| fer- la- Mi ei, an ef- 6.65 6.58 6.59 7.01 7.03 17.57 17.55 17.53 17.51 17.48 16.44 16.56 17.07 17.18 17.31 2.10 3.35 4.57 6.18 7.39 n. ie I nS r- I se i ;i- D_ nt in i- I m j r- -d I i- 1 n, I m l&\ er y-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1