DRAMA OP BEVRIJDINGSDAG TE LEERSUM Sjahrir's verklaring in India Het huis zonder sleutel De verscherping van de Belgische uitvoercontröle Indonesië Westduitse souvereiniteit De Detailhandel in Augustus 1951 AIIDUSIROOl Acht jaar geëist tegen voormalig S.S.'-er Oliebollenslag' in Arnhem Geruchten over devaluatie Franse franc Schumacher eist Bondsdagverkiezingen Joego-Slavische gevangenissen Trage afwikkeling vorderingen op de Overheid Versnellingsapparaat voor automobielen De besprekingen in Bcnn Tweetje voedselzending voor India Losprijs betaald School voor Ambonese kinderen Televisie op vliegdekschip VTSLdvcSK I>1 o-p «s» over- De vorming van een Europees leger Duitse oud-strijders vereniging Bescherming van vogels tegen vuurtorens Op 5 Mei 1945 veranderde in Leersum de vreugde over de Duitse capitulatie in rouw, toen op deze bevrijdingsdag enkele tientallen Nederlandse SS-ers van de SS-Freiwilliger Division Holland, gelegerd in een villa aan de Lomboklaan, terreur begon nen uit te oefenen, nadat zij ont dekt hadden, dat een hunner door de illegaliteit was geliqui deerd. Drie van hen sohoten op de heide drie Nederlanders dood, onder wie de Gebr. Van Dijk, omdat zij volgens de latere ver klaringen der verdachten wapens bij zich hadden. In groepen van 8 trokken zij het dorp door, vie len de huizen binnen, onderzoch ten deze en hielden ieder aan, die zij op straat ontmoetten. In de morgenuren vielen hun daarbij nog drie B.S—ers in han den, die uit Maarsbergen waren gekomen en in rugzakken wa pens bij zioh droegen. Dit onfor tuinlijke drietal, bestaande uit jhr. R. W. de Beaufort uit Maars bergen, D. van Rosmalen Nepken uit Den Haag en D. J. baron van Lijnden uit Zeeland, werd naar het hoofdkwartier der SS-divisie m het dorp gebracht, moest daarop de rugzakken openen en werd daarna binnen enkele se conden zonder pardon doodge schoten. Zij waren alle drie on geveer 25 jaar oud. Een der bij deze moorden be trokken hoofdschuldigen, de 28- jarige voormalige SS-er I. J- Ver- meeren uit Amsterdam, werd en kele jaren later door het Tribu naal, dat van de moorden in Leersum niets afwist, tot 2 jaar internering veroordeeld. Vermee- ren wist eind 1947 uit de mijnen, waar hij te werk was gesteld, te ontsnappen- Intussen was iets van de rol, die hij bij het drama had gespeeld, bekend geworden, zodat de rijkspolitie een inten sieve jacht op hem begon. Het duurde tot Augustus 1950, voor hij in Den Haag in een garage, waar hij werkte, in de val liep en gearresteerd werd. Maandag heeft Mr. L. W. M. M. Drabbe, officier van justitie, na een langdurige zitting van de Amsterdamse rechtbank, waar voor Vermeeren terecht stond, een gevangenisstraf van 8 jaar met levenslange ontzetting uit de rechten tegen hem geëist. De president hoorde eerst de 25-jarige journalist C- J. Post uit Driebergen, die op de morgen van de 5de Mei werd aangehou den. „Terwijl deze verdachte mij ondervroeg", zo verklaarde hij, „werden de drie B-S.-ers door andere gewapende SS-ers opge bracht. Een Unterscharführer kwam naderbij en gaf de B.S.-ers bevel de rugzakken te openen. Zij zetten deze op de grond, hurkten er bij neer en openden ze aarze lend. Jhr. De Beaufort haalde tenslotte een stengun te voor schijn en zonder één ogenblik respijt, zonder waarschuwing, knalde deze verdachte hem daar op neer. De Beaufort slaakte geen kreet, hij zakte onmiddellijk dood in elkaar." Verdachte: „Het is niet waar; ik heb deze man nog nooit ge zien-" De getugie vervolgde zijn ver klaring: „De twee andere B.S.-ers sprongen op en renden in tegen overgestelde richting weg. De Unterscharführer schreeuwde: „Schiet ze neer." Vermeeren en de andere SS-ers schoten. De tweede B.S.-er werd in de rug getroffen en viel neer, de derde was het struikgewas in gerend. Even duurde de achtervolging nog; toen troffen ook hem de kogels". President: „Lieten ze de slacht offers liggen?" Getuige: „Ja, de dorpsbewoners hebben ze uren later nog op de zelfde plaats zien liggen." President: „Wat zegt u van deze verklaring, verdachte'" Verdachte: „Er is mij niets van bekend; ik heb die B.S--ers niet doodgeschoten. Wel heb ik ze aangehouden en opgebracht". Ex-SS-ers als getuigen. Vervolgens werden drie leden van de voormalige Nederlandse SS-groep gehoord. De 33-jarige timmerman J. J. uit Schiedam zeide, dat Vermeeren op 5 Mei uiterst nerveus was geweest. De 40-jarige bankwerker H. L. uit Ede vertelde, dat hij 's morgens in opdracht van Duitse superieu ren met twee kameraden op de heide de Gebr. Van Dijk plus een derde illegale werker had dood geschoten- De hele SS-groep in Leersum was er op uitgezonden om revanche te nemen voor het liquideren van een der SS-ers. Derde en laatste voormalige SS-er, die gehoord werd, was de koperslager C. B. uit Vlagtwedde- Gevraagd naar zijn indruk van verdachte, noemde hij deze „een vlotte sportieve jongen." Geen dezer drie getuigen ver klaarde, dat verdachte Jhr. De Beaufort had doodgeschoten. Mr. Drabbe zeide in zijn requi sitoir, dat het bewijs dat ver dachte één of meer der B.S.-ers heeft doodgeschoten, moeilijk te leveren is, nu alleen de journa list Post dit heeft verklaard, Daarom had hij verdachte slechts het deelnemen aan de beschieting en plundering ten laste gelegd Hij achtte deze feiten bewezen Ernstig achtte hij het, dat ver dachte met zijn kameraden de drie ongelukkige B.S.-ers zonder enige opdracht van een Duitse of Nederlandse superieur van het leven heeft beroofd. Hij eiste 8 jaar met aftrek van het voorar rest en met levenslange ontzet ting uit de rechten. De verdediger betoogde dat het voor de wet noodzakelijke bewij niet geleverd is en vroeg vrij spraak. De rechtbank zal op 22 Octo ber uitspraak doen. «asKae Maandagavond hebben de Com missaris dier Koningin in Gelder land en burgemeester Matser van Arnhem het goede voorbeeld ge geven door de eerste van 300.000 aiieboUIen op te eten. Staande op de stoep van het stadhuis hebben beide magi straten, belangstellend gadegesla gen door hun lechtgenoten en dui zenden uit Arnhems bevolking, de oliebollen1 verorberd. „Wij willen er geen „Haak-in" actie van maken"zei ds. Beinsch de voorzitter van het comité „maar wel een hart-in-actie. Eten maar, and:rs krijgen we de kerk niet klaar' Door deze oliebollen-actie wil Ter toelichting van de nieuwe maatregelen, die de Belgische re gering ter bescherming van Bel- gië's economische positie heeft ge nomen, heeft de minister van Han del, meegedeeld, dat de Belgis :he uitvoer naar de landen van de Europese betalingsunie een zodani ge omvang heeft bereikt, dat net quotum van 360 millicen dollars het maximumbedrag aan cre- diet, dat België de E.B.U. wenst te verstrekken is overschreden. Enerzijds is de E.B.U. niet in staat het bedrag, waarmede het quotum is overschreden, voor 100 pet. in goud te betalen, zoals oor spronkelijk was overeengekomen en anderzijds kan België zich niet erenïgen met een gang van za ken, waarbij de E.B.U. een cre- dietinstelling wordt door middel waarvan België wordt genood zaakt buitensporige credieten te verlenen. Minister Meurice deelde voorts mee, dat België thans met de E.B. U. onderhandelingen voert met het doel zoveel mogelijk betaling in goud te verkrijgen voor de uit voer, die het quotum overtreft. Naar hij zeide zijn er redenen om te ho-pen, dat er overeenstem ming zal worden bereikt. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen Brussel is het Bel gische credietquotum van 360 mil- lioen dollars thans met 80 millioen dollars overschreden. Men deelt in deze kringen mee, •Agenda HEDEN: TERNEU'ZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Ontvoerd". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Oerwoudbedreigingen". Dokaal Bethel, 3 en 7.30 uurMaranatha-Conferentie. Hotel Des Pays Bas, 3.30 uur: Vergadering van Oorlogs getroffenen. Zaal Leger des Heils, 7.30 uur: Bazar ten bate van die Zending; 4 uur: Voor de kinderen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Kruispunt der harts tochten". MORiGEN: TERNEUZEN: Zaal Leger des Heils, 7.30 uur: Bazar ten bate van de zending; 4 uur: voor de kinderen. PHILIPPINE: Mosselpolder D 3, 2 uur: Openbare verko ping van een landbouwinspan. HULST: Hotel „De Koning' van Engeland", 10 uur: Verga dering van oorlogsgetroffenen. Volgens de Financial Times" Quo vadis, Sjahrir?" zo vraagt het Djakartase blad „Merdeka" in zijn commentaar op de ver klaring van de leider der Indone sische socialistische partij, sutan Sjahrir, in India, dat zijn partij in de komende algemene verkie zingen de overwinning zal be halen. Het blad voegt eraan toe, dat de Indonesische socialisten de strijd van Ho Chi Minh zullen steunen, indien zij bij de verkie zingen aan de macht komen. Er zijn vele wegen, die naar Moskou leiden, ook voor Indone sië, aldus het blad, doch in het streven naar macht (bid for power) van sutan Sjahrir krijgt men de indruk dat de weg naar Moskou, die Indonesië zal bewan delen, via Sjahrir gaat. „Merdeka" betoogt verder, dat de socialisten in wezen de deur voor het internationale commu nisme hebben geopend en dat Sjahrir dit weet. In dit verband herinnert het blad aan de wijze, waarop wijlen Amir Sjafruddin Sjahrir uit de Partai Sosialis heeft gestoten en dat de socialis tische partij reeds eerder „de deur heeft geopend voor de com munistische partij om met ge- dat in de te Parijs gehouden bij eenkomst van dé bestuurscommis sie der E.B.U. is voorgesteld, dat België betaling van 50 procent van dit surplus in goud zal aan vaarden. In dit geval zou aan België door de E.B.U voor 80 millioen dollars crediet worden verstrekt, doch zou Bel gië zich moeten ver plichten om iedere overschrijding van dit bedrag met nieuwe cre dieten te dekken. Na de verkiezingen! te Bremen heeft die voorzitter van de Duit/se men de Eusebiuskerk, die in de socialistische partij, dr. Schuma- gen voor geëist. „De oude Bondsdag! heeft niet mèer het vertrouwen van het volk en is ook niet tot stand gekomen in het licht van de politiek^en economische problemen die op het ogenblik de mensen het diepst he' roeren", aldus Schumacher. oorlog werd verwoest, weer in het I cher Maandag in Boon verkiezin- middëlpunt der belangstelling pen voor een nieuwe bondsdag plaatsen. De herbouw geschiedde tot nu toe wegens financiële moei lijkheden in een onbevredigend tempo. De oliebollerJverkoop werd on dersteund door 9 muziekkorpsen, diie defileerden voor de autoritei ten. De bloem van Arnhems jeugd ventte met oliebollen en de bevol king smulde er van. Ook was er 'n grote klokkeriwagen uit Asten en schijnwerpers verlichtten de kerk, Am nog steeds „verpakt" is in gro te steigers. De N.C.R.V. zal Vrijdagavond 'n reportage van deze actie geven in haar televisieprogramma. Op de markt zal de Arnhemse bevolking ëeze uitzending kunnen: volgen op 9 grote schermen. De Joego-Slavische minister van Binnenlandse Zaken, Ranko- vic, heeft de Amerikaanse des kundige voor het gevangeniswe zen Julian Alco in staat gesteld Joego-Slavische gevangenissen te bezoeken. Alco, die acht gevangenissen, waaronder vijf tuchthuizen, een gevangenkamp en twee stadsge vangenissen bezocht, heeft op een persconferentie in Belgrado verklaard, dat de toestand in de tuchthuizen, waar gevangenen met straffen variërend van één tot twintig jaar verblijven, over t algemeen goed is. In de stads gevangenissen, waar mensen in voorarrest worden gehouden, is de toestand verre van bevredi gend, doch de behandeling lang niet zo slecht als zij geweest is, aldus Alco. De toestand in het gevangenenkamp is volgens hem onbevredigend. Hij wist niet hoeveel politieke gevangenen er in Joego-Slavië zijn, doch de helft van het aan tal gevangenen, met wie hij heeft gesproken, waren wegens poli tieke misdrijven veroordeeld- In de gevangenis Lepoglava heeft Alco Mgr. Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb, be zocht, die een gevangenisstraf van zestien jaar ondergaat. Alco noemde de levensomstandighe den van de bisschop, die over twee vertrekken beschikt waar van er één als kapel is inge richt, „de beste, die onder de ge geven omstandigheden konden worden geboden.' wordt de groeiende onrust over een devaluatie van de Franse franc verklaard door het steeds duidelijker worden van het feit, dat de Franse prijzen bij de huidi ge pariteit van de franc niet meer concurrerend zijn op de wereld markt. In 1949, toen de Franse autori teiten besloten de Franse franc in mindere mate te devalueren dan de waardevermindering van het pond sterling en andere zachte va luta's bedroeg, was de wanver houding tussen: de waarde van de franc en die der overige valuta's niet groot .genoeg om nadelige ge volgen te hebben voor de Franse handels- en betalingsbalans, aldus het blad. De ingrijpende veranderingen in de -economische structuur, die de laatste tijd zijn ingetreden en die zijn veroorzaakt door de haussfe op de internationale goederen markten, heeft de Franse prijzen in sneller tempo doen stijgen dan de prijzen; in andere landen. Volgens het blad bestaat er wei nig twijfel, dat de wanverhouding als gevolg van de nieuwe ontwik kelingen, die zich sedert einde Juni in de Fransie economische si tuatie hebben voorgedaan, nog groter zal worden. Kenmerkend is in dit verband 't tekort op de Franse handelsba lans, dat in de leerste 8 maanden van dit jaar 193 milliard francsi bedroeg tegen 118,8 milliard in de overeenkomstige periode van '50. De Franse regering zal geen an dere keuze hebben dan devaluatie, /wanneer zij geen verbetering in de situatie kan brengen, aldus het blad. weid aan de macht te komen." Sjahrir heeft woorden gebezigd, die niet gunstig zijn voor hem zelf en voor zijn partij. De inter nationale communistische partij zal niet geloven, aldus het blad, dat Sjahrir de strijd van Ho Chi Minh zal steunen, indien hij aan de macht komt. Sjahrir volgt slechts de tactiek, die hem door de Engelse arbeiderspartij in de oren werd gefluisterd, namelijk dat een derde macht coüte que coüte in Zuid-Oost-Azië moet worden gevormd. Met deze bood schap heeft Sjahrir bezoeken ge bracht aan Tito van Joego-Slavië en Nehru van India. Heeft het vredesverdrag met Japan, dat Indonesië onderteken de en niet de goedkeuring van Sjahrir kon wegdragen, werkelijk Indonesië van de andere Aziati sche landen gescheiden? En moet Indonesië om deze redenen steun verlenen aan Ho Chi Mihn? Met zijn „bid for power" heeft Sjahrir de werkelijke situatie verdoezeld, aldus het blad, want Indonesië is steeds bereid om Ho Chi Minh als strijder voor de vrij heid van het volk van de Viet- minh te steunen. streven van Ho -Chi Minh om Vietnam de onafhankelijkheid te geven. Dat Sjahrir het echter nodig vond een verklaring als vermeld te geven, is niet anders dan een tactiek, die door de En gelse arbeiderspartij is inge geven, om met gebruikmaking van andere krachten in Azië te trachten zijn positie in Azië en in Europa te handhaven, aldus het betoog van „Merdeka". AARDSCHOK DJAKARTA. IN In Djakarta heeft men Dins dagmiddag een aardschok ge voeld die de vloer deed trillen en de lampen slingeren. De meteo rologische dienst kon niet mede delen, waar het epicentrum was, aangezien de seismograaf bij de eerste schok buiten werking was geraakt. Het waarnemend hoofd van de meteorologische dienst, Dr Schmidt, heeft aan Aneta ver- Elke Indonesi- klaard, dat dit veroorzaakt was In samenwerking met de ove rige Kamers van Koophandel in Zuid-Holland heeft het bureau van de Rotterdamse Kamer een brief gericht aan de raad van ministers, waarin de aandacht van de regering wordt gevraagd voor de veelvuldige moeilijkhe den, die verschillende takken van het bedrijfsleven, in het bij zonder bij bouwopdrachten, on dervinden wanneer zij van de overheid geld te vorderen heb ben. Er zijn vaak grote kapitalen mee gemoeid. Bij te late betaling kunnen liquiditeits-moeilljkhe- den ontstaan en ook verliezen. De Zuid-Hollandse Kamers heb ben aangedrongen op stipte na leving van de goede koopmans- gebruiken, waarin, naar zij me nen, de overheid moet voorgaan. sche regering van vóór en na de R.T.C.-overeenkomst heeft blijk gegeven, dat het volk en de rege ring van Indonesië steeds aan dacht hebben geschonken aan het doordat het epicentrum op korte afstand, waarschijnlijk Zuid-Su- matra is gelegen. Voorts zeide hij dat het hier een „matig zware" aardbeving betrof. Over enkele maanden zullen de automobielen, die door de Franse firma Panhard in de handel wor den' gebracht, worden voorzien van een automatisch en geruis loos versnellingsapparaat „Robot" genaamd. Robot is een vervolmaakte uit voering van de automatische ver snellingsbak, die door de Duitse ingenieur Kreis werd uitgevonden en het apparaat maakt het moge lijk, dat de auto op soepele wijze tót 120 km per uur gaat lopen. Blijkens de gegevens, gepubli-1 verloop in genotsmiddelen kan ceerd door het Economisch In- het volgende worden geconsta- stituut voor den Middenstand, teerd. kan het omzetverloop in Augns- Reeds in Juli j.l. kon worden tus in tal van takken van detail- waargenomen, dat de laatste ac- handel weinig bevrediging schen- cijnsverhoging op gedistilleerd in ken. Ook deze maand was de si- de detailhandel 'n belangrijke om. tuatie het ongunstigst in een aan- zetdaling heeft teweeggebracht, tal branches, in welke z.g. duur- In Aug. is geen verbetering van zame consumptiegoederen wor- betekenis ingetreden. Wel werd den verkocht als textiel, meube- ten opzichte van Juli een stijging len en schoeisel. van de geldomzet geboekt van 6%, maar de omzetten bleven Voor een deel kan deze gang nQg 12% lager dan in Au- van zaken worden gezien als een gUStUs 1950. Uiteraard zijn de normale seizoenfluctuatie. hoeveelheidsomzetten in aanzien. In de schoenhandel b.v. gaven sterkere mate teruggelopen, de parenomzetten van Augustus In de tabaksfabrikaten waren 1950 op Augustus 1951 een daling omzetten in Augustus zowel te zien van niet minder dan 23 in de voorafgaande maand als in Hierbij dient te worden opge- de corres-ponderende maand van merkt, dat de omzetten in Augus- 1950 hoger. tus 1950 wat hoger waren dan Daarentegen gaven de omzet- normaal als gevolg van extra ten in de gespecialiseerde bedrij- aankopen na het uitbreken van ven jn parfumerieën, cosmeti het Koreaanse conflict. Een deel van het publiek schijnt nog steeds prijsdaling te ver wachten en stelt zijn aankopen zolang mogelijk uit. Betwijfeld moet echter worden of deze prijs daling verder zal doorzetten. De internationale spanning en ande re moeilijkheden geven hiervoor zeker geen aanleiding. De omzetten in het rijwielbe- drijf gaven in Augustus j.l. t.o.v. de voorafgaande maand een da- Deze week zijn in Bonn de be sprekingen van deskundigen over de West-Duitse souvereiniteit begonnen, waaraan van Duitse zijde wordt deelgenomen door Prof. Hallstein, staatssecretaris van buitenlandse zaken, en van geallieerde zijde door politieke en rechtskundige raadsleden van de hoge commissie. Volgens West-Duitse kringen zullen de deskundigen spreken over de procedure om tot het op stellen van het stelsel van ver dragen te komen. Verwacht wordt, dat er een hoofdverdrag en zes neven-bedragen zullen komen. De voornaamste moeilijkheden tussen Adenauer en de hoge com missarissen zijn door de geal lieerden op bepaalde gebieden te behouden controle. De Britse hoge commissaris, sir Ivone Kirkpatick, is op het ogenblik in Londen en men ver wacht, dat hij over de besprekm. gen verslag zal uitbrengen. Na zijn terugkomst zullen de hoge commissarissen en dr. Aude- sche. en toiletartikelen zowel t.o.v. JuH 1951 als van Augustus 1950 een geringe daling te zien. nauer voor de vierde en naar functionarissen hopen voor de laatste maal bijeenkomen. In Berlijn zijn besprekingen begonnen tussen de Britse com mandant van Berlijn, generaal- majoor Bourne, en de West-Ber- lijnse burgemeester Reuter over de ontwikkeling van de betrek kingen tussen Duitsers en geal lieerden in Berlijn, waar nog een geallieerd militair bestuur be- De besprekingen hebben ten doel verscheidene onregelmatig heden, die nog bestaan bij het toepassen van de West-Duitse wetgeving in West-Berlijn, op te heffen. Dank zij <Js activiteit van ver scheidene plaatselijke comité's voor de hulpverlening aan honge- rend: India kan de Nederlandse ling te zien van 11 In de han-1 jeugd-gemeenschap voor de twee del in ijzerwaren en gereedschap- dc maal ruim 40.000 kg geconcen- pen waren de omzetten welis- treerde voeding en geneesmiddelen waar 7 hoger dan die in Juli naar India doen verschepen. Deae daaraan voorafgaande, maar ble- verscheping zal geschieden' op 17 ven toch nog 8% beneden het October per stoomschip „Lieve niveau van Augustus 1950. Vrouwekerk". Relatief gunstig het omzetver- jn Vlaardingen' bracht men reeds loop in de levensmiddelensector, jneer dan 10.-000 bijeen. De In het kruideniersbedrijf, het Haagse jeugdactie heeft overeen- slagersbedrijf, de detailhandel in komstig ha-ar verwachting het ge- zuivelproducten alsmede het bak-1 stiei<ae doel van 30.000 overschre- Na 42 dagen door bandieten te zijn vastgehouden, is Giovanni Ravolu, de zoon. van een rijke grondbezitter op Sardinië, naar huis teruggekeerd. Toen het politieonderzoek te vergeefs bleek, had zijn familie de gevraagde losprijs betaald. kersbedrijf werden de omzetten van JuH j.l. overtroffen en wel met resp. 6%, 13%, 4% en 4%. Met name in het slagersbedrijf moet deze omzetvermeerdering evenwel voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan prijs verhogingen. In de detailhandel in aardappe len, groenten en fruit, konden de omzetten in Augustus j.l. niet worden gehandhaafd op het ni- den. Daar er nog steeds bijdragen er. afrekeningen worden ontvan gen, is de eindstand nog niet defi nitief op te geven. In het woonoord Schattenberg te Westerbork werd deze w-eek een ericunxiida.aai 1 Am veau van Juli en in deze branche bijzondere lagere school voor werd dan ook een omzetdaUng bonese kinderenjeopend^^ door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. Nadruk verboden. 96) Te Washington is bekend ge- maak ti dat op die „Forrestal", het van de roodharige in beslag. Pe ter Mayberry stond achter John Quincy het touw om zijn polsen door te snijden. „Wel, verduiveld, meneer Win- terslip", riep hij. „Ikzelf hoor!" lachte John Quincy. „Als u hier niet was ge weest, hadden ze me aan boord gesleept-" Hij sprong naar voren om mee te doen in het gevecht, maar de roodharige en zijn vriend gaven Zijn wang kwam tegen een van de tegenwoordigheid van geest macht en gingen op de loop. om te zorgen dat de prop eraan I John Quincy volgde hen ver- grootste vliegdekschip ter wereld jbleef vasthaken. Toen zij uit de heugd langs de kade en plantte dat men in 1945 aan de Ameri- wagen waren probeerde hij het kaanse vloot hoopt toe te voegen, nummer te zien, maar U S televisie da vliegtuigen bij het lan-Ueen ^er. wee_ ■öen behulpzaam zal zijn. 'Het vliegdek zal een breedte hebben van ruim 76 meter, d.i. bij na tweemaal zo breed als de groot st» vliegdekschepen van het ogen blik. voor hij doorreed. Zijn twee reusachtige geleiders sleepten hem naar de haven. Op enige af stand zag hij een groepje man nen, drie in witte uniform, een in donkere kleding. Deze laatste rookte een pijp- John Quincy's hart sprong op. Met zijn tanden ■mtUA L'IfF lÈfllTDilOfU werkte hij de losgemaakte prop J WAr KJ? nCHJr lit zijn mond. „Het ga je goed, >eter!" schreeuwde hij zo hard lij kon, en begon toen met alle tracht te proberen om los te somen van zijn verschrikte be vatbaar voor vocht en tochtV Niet nodig de hele winter te hoestenl Neem bfi de minste klacht desnel werkende,ver- wachtende, slijm oplossende, V AKKERS agers. Eén ogenblik toen klonken nelle voetstappen langs de kade. üén stevige jongen in een witte uniform begon een geestdriftig f gesprek met Mike, en de andere twee namen dadelijk de aandacht zijn vuist achter een oor van zqn oude tegenstander. De zeeman wankelde, maar herkreeg zijn evenwicht en liep door. John Quincy ging terug naar zijn redders. „De laatste slag is de zoetste", merkte hij op. „Ik weet, waar die schurken thuis horen", zei Mayberry. „Ze zijn van de wilde vrachtboot, die sedert een week in de haven ligt. Een opiumsmokkelaar, durf ik wedden. Ga dadelijk naar het po litiebureau". „Ja", zei John Quincy. „Dat doe ik- Maar ik moet u bedanken meneer Mayberry. En" hij wendde zich tot de witte unifor men „u ook, heren- De stevige jongen raapte zijn pet op. „Dat is wel in orde", zei hij. „Een waar genoegen, als het mij vraagt. Maar hoor eens man van de goede, oude tijd voegde hij er tot Mayberry bij, wat zegt u nu van uw Honolulu- 'waterkant en de verloren roman tiek? Vertel dat voortaan uw grootmoeder maar." Toen John Quincy haastig heenging, was Peter Mayberry druk aan het uitleggen, dat dit iets ongehoords was in geen twintig jaar gebeurd misschien nog langer. Zijn stem stierf weg in de verte. Hall t was in zijn kamer en John Quincy vertelde in bijzon derheden zijn avontuur. De ka pitein was ongelovig, maar toen de jongen kwam aan het arm bandhorloge van de bestuurder ging hij rechtop zitten, vol aan dacht. „Dat is betere praat", riep hij ,Vanavond nog moet die wagen opgezocht worden. Eerste twee cijfers 33, zegt u. Ik zal ook iemand naar die wilde vracht boot sturen. Met zulk spul kun nen ze in deze buurt niet weg „O, laat dat maar", zei John Quincy edelmoedig. „Bepaal al uw aandacht bij het horloge Weer buiten, in de kalme stra ten, liep hij met zijn hoofd recht op en zijn hart vol strijdvreugde En terwijl hij alles nog eens overdacht, stapte hij het tele graafkantoor binnen. Het bericht, dat hij verzond, was voor Aga tha Parker in Wyoming. „San Francisco, of niets", was al wat het behelsde. Toen hij de verlaten straat af- genoteerd van 10%. De Augus- t us-omzetten waren daarentegen in 1951 8% hoger dan die in 1950. Met betrekking tot het omzet- ep op weg naar de naar op de tram te wachten, hoorde hij vlugge voetstappen achter zich. Wie nu weer. Hij was moe en had voor vanavond genoeg gevochten. Hij versnelde zijn pas. De stappen versnelden ook- Hij liep nog harder. Zijn vervolger ook- Nu, dan maar om- keren en hem in de ogen zien! John Quincy wendde zich om. Een jongeman kwam aanhollen, een magere jonge man met een pet op. Meneer Winterslip, nietwaar.' Hij duwde John Quincy iets don kerbruins in de hand. „Uw At lantic van Juli. Vanmorgen ge komen met de Maui.' „O", zei John Quincy slap. „Nu ik neem het mee. Het is wel iets voor mijn tante. Laat maar zo. „Dank u wel, meneer," zei de jongen en tikte tegen zijn pet. John Quincy reed naar Waikiki op de achterste bank van de tram. Zijn gezicht was gezwollen en geschramd, al zijn spieren de den pijn- Vast tegen zich aange drukt hield hij het Juli-nummei van de Atlantic. Maar hij keek zelfs niet naar de inhoudsopgave. „Wij bewegen, wij komen voor uit", juichte het in hem. Want hij had het horloge gezien met de verlichte wijzerplaat de wij zerplaat, waarop de twee heel dof was. (Wordt vervolgd.) Zoals bekend is de Nederlandse regering bij de conferentie over de vciming van een Europees leger, waartoe de regering het initiatief beeft genomen, van de aanvang af door waarnemers vertegen woordigd geweest. Intussen is het duidelijk gewor den dat de ontwikkeling van dp wereldtoestand een meer actiuve deelneming aan de werkzaamhe den van de conferentie vereist. De regering heeft daarin aan leiding gevonden als vol lid1 deel te nemen aan de conferentie. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering is benoemd jhr. H. F. L. van Vredenburgh, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, die zich onver wijld naar Parijs heeft begeven. De namen van de overige leden en experts van de Nederlandse delegatie worden later bekend ge maakt. Hiervoor ingericht, waarin een 6-klassige school is ontstaan. De school te Schattenberg staat onder aus piciën van de School met de Bijbel in Westerbork en kan als een fi liaal van deze school worden be- chouwd. De school wordt door 220 Ambonese kinderen bezocht. Dit is de eerste school in Ne derland, die uitsluitend is inge richt voor het onderwijs aan Am bonese kinderen. Hlet ligt in de bedoeling binnenkort ook over te gaan tot de oprichting van scholen in andere kampen in Nederland, waar de Ambonezen zijn onder gebracht. In Bonn is op een persconferen tie meegedeeld, dat die „Kyfhausei Liga", de vereniging van Duitpe oud-strijders die voor de oorlog vriendschappelijke betrekkingen onderhield met 't „Britse legioen", weer is opgericht. De voorzitter van de Liga, ge neraal Wilhelm Reinhardt, deel de mee, dat de Liga zich niet met politiek inlaat. Haar taak is om oud-strijders te helpen. In donkere nachten in deze tijd van het jaar, nu er tienduizenden vogels uit het noorden en oosten ons land passeren, worden vele soorten en in groot aantal door le felle vuurtorenlichten aange- .okt. Verblind door de luchtbun- lels botsen zij dan tegen de romp of tegen de kop van de vuurtoren en vrijwel iedere botsing is dode- ijk- Vóór de oorlog werden, op kos ten van de Nederlandse vereni ging tot bescherming van vogels te Amsterdam, aan verscheidene vuurtorens z.g. beschermingslam pen aangebracht, waardoor de sterfte aanzienlijk terugliep. In de oorlog zijn deze installaties grotendeels verloren gegaan, doch thans zijn zij vrijwel alle hersteld. Onlangs is begonnen met het aanbrengen van derge lijke lampen aan de vuurtoren op Schiermonnikoog. De kosten heeft de genoemde vereniging voor haar rekening genomen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2