Minister In 't Veld te Almelo Brits-Perzische nota-uitwisseling DE SOEDAN De slotphase van „Counterthrust" Betogingen in Egypte 1 1000ste nieuwe woning geopend WOENSDAG 10 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1854. De sirijd in Indo-China Geknoei met sigaretten wordt uitgezocht Britse regeringsverklaring over Egypte HOOFD VAN DE BRAND WEER TE ABADAN. Egyptische oppositie j achter de regering De Veiligheidsraad en de Perzische kwestie De strijd in Korea WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwA laai Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceatf iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p« advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur „Er is op iiet ogenblik in ons volk een stemming om alles vvat op de woningbouw betrekking heeft even zwart te zien. Mis schien heb ik daar zelf een beetje schuld aan. Ik meende goed te doen het Nederlandse volk te alarmeren en te waarschuwen dat het mis dreigt te gaan, tenzij wij met elkaar onze schouders er onder zetten. Maar laat men dit goed begrijpen: het gaat nog niet mis". Aldus sprak minister In 't Veld, nadat hij de sleutel van de dui zendste na-oorlogse woning te Almelo van burgemeester mr. J. J. Ravesloot in ontvangst had ge nomen. En hij vervolgde: „Als men de statistiek van de gereed gekomen woningen ziet, is er zelfs reden tot juichen. Maande lijks komen er thans gemiddeld 5000 woningen gereed en dan rekenen wij de duplexwoningen maar voor één en niet zoals in Duitsland voor twee. De eerste acht maanden van dit jaar lever den ons ruim 36.000 voltooide woningen. Komen er geen on voorziene tegenslagen, dan brengt 1951 ons boven de 54.000 en evenaren wij daarmede de hoogste productie, in het verle den ooit bereikt. Dat was in het jaar 1934, toen er grote werkloosheid heerste, de bouwkosten veel lager waren dan nu en er geen deviezen- mofeilijkheden en betalingsproble men bestonden. De niet sluitende betalingsbalans met de daarmede samenhangende kapitaalsschaar- ste dwingen nu tot beperking van de investeringen, waarvan ook de woningbouw de dupe dreigt te worden. Hr is maar één weg', die uil komst biedt: meer kapitaal vor men. En dat is alleen te bereiken door nog grotere besparingen. Ik doe Vliet mee met hen, die het Nederlandse volk beschuldigen van gebrek aan spaarzin. Er zul len weinig landen zijn, die een groter dee] van het nationale in komen besteden voor investerin gen, maar dat is ook nodig in verband met onze sterke bevol kingstoeneming. Deze noodzaakt grote bedragen vast te leggen in woningbouw, scholenbouw en niet in de laatste plaats fabrieks- bouw om nieuwe werkgelegen heid te scheppen. Wij hebben de prijs daarvoor op te brengen. Hoe zijn nu de vooruitzichten in de naaste toekomst? Mijn eer ste zorg is het aantal in uitvoe ring zijnde woningen op peil te houden. In het begin van dit jaar was het abnormaal hoog, name lijk 55.000. Dit gaf aanleiding tot ongewenste spanningen, zowel op de arbeidsmarkt als op de mate- rialenmarkt. Het is nu gezakt tot rond 43.000. Een daling beneden de 40.000 moet voorkomen wor den, omdat dit grote werkloos heid zou veroorzaken. Dit bete kent, dat in deze maanden min stens 4000 woningen per maand voor uitvoering moeten worden goedgekeurd. Voor het jaar 1952 zijn plannen in voorbereiding. Er is al iets uitgelekt van een premielening. Ik kan daarover nog niets zeg gen, aangezien de ministerraad zich nog moet uitspreken. De veronderstelling echter, dat deze lening een looptijd zal heb ben van vijf jaren, is er volko men naast. Laat mij volstaan met de mededeling, dat wij niet bij de pakken neerzitten. Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om boven het getal van 4000 te komen. Alles moet er op gezet worden om de gemiddelde bouwtijd te be korten, hetgeen ook van invloed is op de bouwkosten. Het is beter wanneer er niet te veel woningen tegelijk in uitvoering zijn. Het perspectief is niet vrolijk, maar ook weer niet hopeloos. Als wij maar aanpakken en het Nederlandse volk zich een offer voor de bestrijding van volksvijand nummer 1 wil ge troosten kan het ook voor 1952 nog meevallen. Troepen van de Franse unie hebben 853 man van de Vietminh gedood en 10-000 verdachten aan gehouden in een grote zuiverings actie 65 km ten Z.-O. van Hanoi, de hoofdstad van Tonkin, zo is in een Frans legercommuniqué bekend gemaakt. Gebleken was, dat 4500 verdachten militairen van de Vietminh waren. Volgens berichten, die door de politie te Saigon zijn ontvangen, hebben guerillero's van de Viet minh het dorpje Nhabe, in de buurt van grote olie-opslagplaat sen, ongeveer 20 km ten Z.-O- van Saigon, Zondagavond door zocht. Zij zouden bij huiszoekin gen 100 persoonsbewijzen in be slag hebben genomen. Politieke commissarissen hadden de gezin nen van mannen, die gehoor had den gegeven aan de oproeping van 60.000 reservisten voor het anti-communistische nationale leger, met de dood en met repre sailles hebben bedreigd. Voordat veiligheidstroepen konden wor den gealarmeerd, hadden de gue rillero's zich in hun schuilplaat sen in het oerwoud aan de oever van de rivier de Saigon terugge trokken. Het liberale Britse blad „Man chester Guardian" heeft voor het eerst de tekst gepubliceerd van de laatste Perzische voorstellen, vervat in de nota van 20 Septem ber, en het Britse antwoord, waarin deze van de hand werden gewezen, omdat zij geen nieuwe concessies ter oplossing van het oliegeschil bevat zouden hebben- Het blad beschuldigt de rege ring van oneerlijkheid, daar de Perzen twee belangrijke conces sies zouden hebben gedaan: 1. Dat een buitenlandse technicus zou worden benoemd tot direc teur van de organisatie voor het winnen en raffineren van de olie (dit sloot volgens het blad de benoeming van een Brit niet uit) en 2. Dat de Britse regering de helft zou mogen behouden van de prijs voor de olie, die zij zou kopen. De Britten zouden hierdoor geleidelijk compensatie ontvan gen. De „Manchester Guardian" schrijft, dat deze concessies mo- Kolonel B» AL P. van Grietliuü- sen, com|mandant van de 31e re- ginaentsgevechtsgroep, die ^Coun terthrust" en „Uupitex", de mili taire oefeningen in de Britse en Franse zone van Duitsland bij woonde, heeft in de „Menno van Coehoorn-kazerne" fe Arnhem de pers ontvangen voor een slotbë- spreking. HSet tweede deel van de oefening Jupiter" achtte de kolonel ge slaagd. Vooral de pioniers en een der bataljons, dat in 40 minuten, de Rijn bij Mackenheim overstak de leiding had er anderhalf uur voor uitgetrokken verdienden een pluim. Geknoei met sigaretten. Bij de terugkomst in Nederland op 3 October is bij dé grens een onderzoek ingesteld naaf aanlei ding van het geknoei met sigaret ten. De kolonel zei daarover: „Ik kreeg klachten over de si garetten, die mee naar Duitsland waren genomen, een deel was ach tergehouden en verdwenen, zonder bij de mannen) te zijn geweest. Dat de soldaten hun eigen rant soenen omruilden voor een biertje of een fles wijn, is een zaak die hen persoonlijk aangaat. Eer,(maal in, hun handen waren de sigaretten hun, eigendom, maai- dat sigaretten aan de dis tributie werden onttrokken en omgezet in passerdozen, fototoe stellen of horloges kon ik niet toestaan, i Wanneer de eerste keer op bui tenlandse oefeningen geknoei wordt toegestaan, is een volgende keer het hek van de dam. Ik heb de marechaussee ver zocht bij de cantinewagens een on derzoek in te stellen en ook de douane heeft een onderzoek inge steld. Allen die kostbare voor- Egyptes stappen om het ver- De totale bevolking, de primitie ve negers in het Zuiden inbegre pen, telt ongeveer acht millioen zielen. De situatie bergt zeker gevaren in zich, zo vervolgt Reu ter. Er zijn elkaar vijandig gezin de religieuze groepen, politieke groepen met verschillende natio nalistische neigingen en gebon denheid met de twee besturende mogendheden, Engeland en Egypte. Egypte is het meest bezorgd omtrent de beheersing van de Nijl. De Egyptische landbouw zou zwaar benadeeld kunnen worden als in de Soedan dam men in de Nijl gebouwd zouden worden. In de Soedan daaren tegen behoeft men meer irriga tiewater. De meeste Noord-Soedanezen volgen twee vooraanstaande reli gieuze leiders, te weten Sayed Sir el Mirghani pasja, die naar bekend geacht wordt pro-Egyp tisch is, zonder dit ooit te hebben toegegeven, en Sayed Sir Abdel Rahman el Mahdi pasja, die openlijk pro-Brits is. De aanhang van Mirghani bestaat uit de As- jigga-partij die de Soedan onder Egyptische heerschappij wenst, en de veel kleinere partij der Unionisten, die van de Soedan een dominion met zelfbestuur onder de Britse kroon wenst. Beide partijen zijn anti-Brits. De Oemma-partij volgt El Mahdi, die overigens een zoon is van El Mahdi, die de opstand van 1885 ontketende. Deze beweging wenst een geheel onafhankelijke Soedan en vertoont sterke sym pathieën voor Engeland. De Oem ma-partij is de sterkste groepe ring in de Soedan na het uit el kaar gaan van de Unionisten en de Ashigga-partij. Parlement en uitvoerende raad van de Soedan werden in 1948 gevormd. Enge land keurde zulks, in tegenstel ling tot Egypte, goed en de As higga-partij boycotte de toenma lige verkiezing. drag met Engeland van 1936 op te zeggen, kwamen voor de Soe- danese bevolking niet als een verrassing, seint Reuter. De voor naamste politieke partijen had den reeds maanden lang op de uitroeping van Faroek tot koning van de Soedan voorbereid. De grote vragen in de hoofdstad zijn thans de volgende: Zal Egypte ook metterdaad de Soe dan binnenrukken om de souve- reiniteit in dit gebied over te nemen? Egypte heeft thans een garni zoen in Khartoem van ongeveer ba tal j onssterkte. Het Britse garnizoen heeft een sterkte van ongeveer twee batal jons. Wat zal er gebeuren bij de volgende verkiezingen in de Soe dan, welke in het voorjaar zullen worden gehouden? Grote groepen der bevolking steunen Egypte, doch er zijn ook grote groepen, die zich verzetten. werpen bij zich hadden, moesten verklaren, hoe zij aan de benodig de marken waren gekomen. De auditeur-militair zal de zaak ver der uitzoeken. De soldaten, die sigaretten biji zich hadden, welke zij normaal hadden gekregen hebben geen last gehad". Ook tijdens het tweede deel van de oefening is de stemming goed gebleven en de bedoeling van de ze oefening:1 de soldaten in ,,o,or- logssfieer" te brengen, is bereikt. „Hierbij isi gebleken, dat de Ne derlandse soldaat physiek heel v/at kan verdragen, een bewijs dat voeding en training goed zijn". Natuurlijk was niet alles goed. Vooral de luchtverdediging en de veldpost lieten te "wensen over. De kolonel deelde mede dat, wanneer Nederland volgend jaar weer aan een militaire internatio nale oefening zal deelnemen, waarschijnlijk een grotere eenheid dan een gevechtsgroep 7000 man zal worden afgevaardigd. Duitsland noemde de kolonel een ideaal oefengebied. De geestelijke verzorging. Over de geestelijke verzorging van de 31e regimentsgevechts groep zijn klachten binnengeko men. Een vraag hierover beant woorde kolonel Van Griethuijsen met. te zeggen: „Wanneer een Nederlands on derdeel meedoet aan een interna tionale oefening, is het niet jno gelijk de Nederlandse opvattingen omtrekt de Zondagsrust te hand haven. Gedurende de twes rustdagen na „Counterthrust" was er volop gelegenheid geweest de gods dienstplichten te vervullen. Bij de troep waren 3 aalmoeze niers en 4 veldpredikers. Zij heb ben geen klachten geuit- Wij heb ben alles gedaan om ook dit pro bleem zo goed als mogelijk was in liet raam van de oefening op te lossen". pij van Egypte over te geven zon der eerst het volk te raadplegen. In de nieuwe Engelse voorstellen zou verzocht worden de kwestie van de Soedan los te behandelen van die van het stationneren van Britse troepen in het Suez-ge- bied. Een mogelijk opperbevel voor het Midden-Oosten zou deze kwestie achterhalen, indien Egyp te er mede zou instemmen als een gelijkgerechtigde partner deel te nemen. Ook Egypte is overigens tegenstander van een geheel onafhankelijke Soedan. Het nieuws van het voorstel om koning Faroek uit te roepen tot koning van de Soedan heeft in Khartoem grote opwinding ver wekt. Verschillende pro-Egypti sche partijen en andere organisa ties hebben telegrammen naar zocht. Volgens welingelichte krin gen heeft de ambassadeur koning Faroek op de hoogte gebracht, van de Britse voorstellen om Egypte op basis van gelijkwaar digheid deel te doen nemen aan een opperbevel voor de verdedi ging van het Nabije-Oosten, zulks in het algehele vierhand van de organisatie van het At lantische Pact. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Herbert Morrison, heeft Dinsdagavond een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat zijn regering Egypte's eenzijdige annulering van het Brits-Egyptische verdrag van '36 niet erkent en ge enafstand zal doen van haar rechten krachtens dat verdrag zolang geen bevredi gende regeling met Egypte is be reikt op basis van door de Britse het Hof en de regering van Egyp- 'regering te overhandigen nieuwe gelijk de grondslag hadden kun nen vormen voor verdere onder handeling. Een woordvoerder van de Per zische ambassade te Londen heef t verklaard, dat de door de „Man chester Guardian" gepubliceerde tekst van de Perzische nota juist is. In de Britse antwoord-nota werd gezegd, dat de Perzische voorstellen vervat waren in een niet officieel document, dat noch een datum noch een onderteke ning droeg. Volgens een gewoonlijk welin gelichte bron werd Averell Har- riman niet geraadpleegd, voordat Engeland de Perzische voorstel len van de hand wees. De toe stand is thans aldus, dat de V. S. krachtige pressie op de Britse regering uitoefenen om de onder handelingen met premier Mossa- deq in New York te hervatten, voordat er een verder debat in de Veiligheidsraad wordt gehou den. VERZOEK VAN KAZEMI AAN NEDERLAND? De Franse ambassadeur te Te heran, Coulet, heeft de Perzische minister van buitenlandse zaken Bagher Kazemi, op diens ver zoek een bezoek gebracht. Naar uit bevoegde kringen verluidt, heeft Kazemi tegenover de ambassadeur de wens uitge sproken, dat de Franse regering in de Veiligheidsraad een voor de Perzische zaak gunstige houding zou aannemen. Dezelfde wens zou Kazemi ook tegenover de Nederlandse gezant tot uitdrukking hebben gebracht. Malte Heister, het 48-jarige oud-hoofd van de brandweer te Naessjoe in Zuid-Zweden, is be noemd tot leider van de brand weer der genationaliseerde olie raffinaderij te Abadan. Hij heeft een contract voor zes maanden getekend na besprekin gen met de Perzische gezant te Stockholm. Heister zal tegen 't eind van de week per vliegtuig via Amsterdam en Teheran naar Abadan vertrekken. derhandelingen met Perzië Wor den hervat, doch niet voordat het thans op dé agenda van de raad voorkomends onderwerp is behan deld. REACTIES OP DE EGYP. TISCHE STAPPEN. Het Franse kabinet heeft de mogelijke terugslag van de Egyptische stap ter verbreking van het Egyptisch-Perzisch Ver drag bij de Mohammedaanse groepen in Frans N.-Afrika be sproken. „L'Aurore" geeft de raad, dat Londen en Parijs een gezamelijke politiek ten aanzien van „dit uitgebreide vraagstuk" dienen aan te nemen. Het blad wijst er op, dat de Arabische Li ga" op initiatief van Nahas Pas ja" op het punt staat de kwestie van de Marokkaanse onafhanke lijkheid voor de algemene verga dering der V. N. te Ibrengen. Het is er van overtuigd, dat zulks ook met Tunesië zal gebeuren. De „New York Times" zegt, dat, indien „Engeland, dat onze sterk ste geallieerde is" uit Egypte zou worden gedreven de positie van de „democratische wereld in de koude oorlog" aanzienlijk bena deeld zou worden". Men moet nog afwachten of het (Ameri kaanse) ministerie van Buiten landse Zaken, dat een ongeluk kige rol in de Perzische kwestie heeft gespeeld, van deze fout iets geleerd heeft. Radio-Moskou gaf het bericht zonder commentaar. Vele bladen, zo tekent Reuter hierbij aan, vergelijken de jong ste ontwikkeling met de Perzi sche kwestie. In diplomatieke kringen te Londen ziet men in de kwestie van de toekomst van de Soedan het voornaamste ob stakel op de weg naar een Brits- Egyptisch vergelijk. Engeland, zo verklaart men, was niet be reid de Soedan aan de heerschap- te gezonden, waarin zij volledige steun toezeggen. De onderscheiden partijen heb ben spoedvergaderingen bijeen geroepen om de toestand te be spreken. De regering bereidt een verkla ring voor, die, zo zeide een woord voerder, mogelijk gepubliceerd zal worden als de verbreking van het Egyptisch-Britse Verdrag en de opheffing van het gezamenlij ke bestuur over de Soedan een feit zijn geworden. De Asjigga-partij, waarvan zich reeds de Unionisten hebben afge scheiden, is op zichzelf weer ver deeld in twee groepen. De secretaris-generaal van de Oemma-partij, welke volledige on afhankelijkheid wenst, zeide, dat de verbreking zou betekenen, dat de Soedan de souvereiniteit zou verkrijgen. „De Egyptische in vloed zal dan niet langer de voor uitgang van de Soedan tegenwer ken. Het volk van de Soedan zal zélf een beslissing over de toe komstige regering nemen. Het volk van de Soedan is niet ge raadpleegd over de stap van Egypte. Het weigert dus deze stap te erkennen." De Egyptische oppositie-partijen hebben besloten de regering volle dig te steunen in haar voornemen» het Brits-Egyptische verdrag van 3930 te annuleren en koning Fa roek als koning van de Soedan uit te roepen. De voorzitter van het parlement, Abdel Pasja, heeft beslist, dat het wetsontwerp van de regering, waarbij het verdrag geannuleerd en de status van de Soedan op nieuw wordt omschreven, niet ter bestudering zal worden voorge legd aan de desbetreffende parle mentaire commissies, doch aan een voor deze gelegenheid benoem de commissie uit vertegenwoordi gers van alle partijen. Aan déze commissie is opdracht gegeven, onmiddellijk aan het werk te gaan. HET EGYPTISCHE PARLEMENT. Een Egyptische Senaatscom missie voor de behandeling van de jongste voorstellen van de premier heeft de decreten ter verbreking van het verdrag met Engeland in beginsel en zonder amendement goedgekeurd. De Britse ambassadeur in Cairo heeft een audiëntie van 75 min. bij koning Faroek gehad. Hij had, spoedig na de verklaring van premier Pasja van Maandag avond om dit onderhoud ver. voorstellen. Engeland heeft dus besloten, dat de Britse troepen zolang in het Suezgebied zullen blijven, totdat met Egypte overeenstem ming is bereikt over een herzie ning van het verdrag van 1936. De regering heeft nogmaals te ■kennen gegeven, dat het volk van de Soedan geraadpleegd dient te worden alvorens men overgaat tot een verandering van de sta tus van de Soedan, zo verneemt Reuter uit zeer belanghebbende bron. De verklaring van Morrison werd uitgegeven, nadat de minis, ter overleg had gepleegd met de stafchefs met inbegrip van Sir Robertson, opperbevelhebber der Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten. Naar verluidt blijft Morrison voorstander van het uitnodigen van Egypte deel ite nemen aan een opperbevel voor het nabije Oosten. De voorstellen daartoe worden gesteund door Amerika en Frankrijk. Zij zullen heden, aan de Egyptische regering overhan digd worden. DE BRITSEGYPTISCHE BETREKKINGEN. Diplomatieke waarnemers te Londen hebben Dinsdag ver klaard, dat één van de belang rijkste gevolgen van een eenzij dige verbreking van het Brits- Egyptische verdrag door Egypte zou zijn, dat men onmiddellijk de Britse wapenzendingen naar Egypte 'opnieuw in beschouwing zal nemen. Volgens het verdrag van 1936 is Engeland verplicht Egypte van v/apens te voorzien. Met het oog op de door Enge land in het raam van het Noord- Atlantisoh verdrag aangegane verplichtingen deelde de Britse regering in het begin van dit jaar aan Egypte mee, dat zij geen „Centurion"-tanks en straal vliegtuigen kon zenden, voordat aan. de verplichtingen jegens de andere leden van de Noord-At lantische organisatie was vol daan. Volgens financiële waarnemers te Londen zou eenzijdige opzeg ging van het Brits-Egyptische verdrag geen rechtstreekse in vloed hebben op de overeen komst van Maart inzake de Egyp tische sterling tegoeden. Enge land heeft zich n-1. verbonden om gedurende een periode van 10 a 13% jaar 150 millioen pond van de Egyptisohe tegoeden te deblokkeren. Deze tegoeden zijn in de afgelopen oorlog ontstaan. De overeenkomst bepaalt voorts, dat Engeland jaarlijks voor 11 millioen pond sterling aan olie producten aan Egypte zal leve ren. De suite, die door de Perzis]ch|5> premier dr. Moh. Mossadeq in een ziekenhuis van New York is be1- trokken, wordt streng bewaakt. 'Slechts leden van de delegaties der V. N. en hoge functionarissen van de Amerikaanse regering mo gen zich in de buurt ophouden. Verwacht wordt, dat Mossadeq Donderdag voor de Veiligheids^ raad zal verschijnen. Sommige leden van de raad zou den Mlossadeqs standpunt willen vernemen aleer zij ecu besluit ne men omtrent hun houding ten aan zien van de Britse klacht, die on langs bij de raad is ingediend. Britse kringen te New York hebben verklaard, er geen be zwaar tegen te hebben, dat die on- De Noordelijken in Korea zijn. volgens een bericht van Radio- Peking nog steeds in het bezit van de „Heartbreak ridge" aan het oosteliik-centrale front. De eerste zes dagen van generaal Van Fleets „herfstoffensief" had het achtste leger 5200 man ge-» koot. Radio-Peking noemt het ge allieerde offensief „een nieuw, militair avontuur". De Amerikaanse luchtmacht van het Verre Oosten heeft be kend gemaakt, dat Maandag de grootste verliezen aan de Noor delijke strijdkrachten zijn toe gebracht in één enkele dag van de afgelopen drie maanden. Amerikaanse superforten, ge ëscorteerd door Britse Meteor- straaljagers van de Australische luchtmacht hebben aanvallen on dernomen op belangrijke spoor bruggen in Noord-Korea. Een Thunderjet werd door luchtdoel geschut getroffen en stortte ach ter de communistische linies neer. De actie van de geallieerden aan het Westelijke front wordt in een communiqué „niet beslis send" genoemd. Aanvallen van de Amerikaanse eerste cavalerie divisie werden door de Chinezen afgeslagen. Aan het Oostelijke- centrale front daarentegen wer den Noordelijke aanvallen, ge steund door mortiervuur, opge vangen. COMMUNISTISCHE BOOD SCHAP AAN DE V. N. De communisten in Korea heb ben de verbindingsofficieren van de V. N. verzocht, Woensdag te 8 uur des morgens plaatselijke tijd te Pan Moen Djom een bood schap in ontvangst te nemen. HET ANTWOORD VAN RIDGWAY OVERHANDIGD Kolonel Murray, een verbin dingsofficier van de V. N., die gistermorgen aan de Noordelijke verbindingsofficier kolon. Tsjang. het antwoord van generaal Ridg- way op de jongste Noordelijke boodschap heeft overhandigd, heeft bij deze gelegenheid ver klaard, dat dit antwoord voorziet in een bijeenkomst van de ver bindingsofficieren op lieden te 10.90 uur 's morgens. Kolonel Tsjang heeft verklaard, het ant woord van Ridgway aan zyn superieuren te zullen overhandi gen en zich met kolonel Murray „in verbinding" te stellen. INSCHEPING KOREA VRIJ WILLIGERS VERVROEGD. De inscheping van de 65 vrij willigers voor het Nederlandse detachement op Korea is ver vroegd. De vrijwilligers hebben zich hedenmorgen aan boord be geven. In ile belangrijkste .steden van Egypte zijn gisteren betogingen op touw gezet ten gunste van de opheffing van het Brits-Egypti sche verdrag. Incidenten zijn niet gemeld. In Port Said 'begeleidde de po litie met helmen op een grote me nigte, die in optocht naar het Britse consulaat en de dub voor Britse militairen trok en anti- Britse en pro-wafóistische Leuzen riep. De meeste betogers waren leerlingen van middelbare scholen, die een vrije dag hadden. In Cairo verzamelde zich een grote menigte) merendeels be staande uit arbeiders en studen ten, op het Ismail.ia-pleici. Daarna marcheerde men naar het ministe rie van Buitenlandse Zaken en de ambtswoning van del eerste mi nister. De toegang tot de Britse en Amerikaanse ambassades wer den door de politie streng be waakt. Spandoeken met de opschriften: „Verlaat Egypte geen imperia lisme geen onderhandelingen" wérden door de demonstranten meegevoerd. Verder werd er geroepen: Weg met Engeland, l,eve Egypte". De Perzische premier en de minister van Buitenlandse Zaken werden toegejuicht. Kreten als „weg met Morrison" werden eveneens ge hoord. In Alexandrië werden bij een betoging van duizenden studen ten en teerlingen van middelbare scholen, waarbij zich duizenden arbeiders aansloten, de consulaten van EngeLanii, Amerika en. Frank rijk door de politie zwaar bewaakt Tientallen vrachtauto's met zwaar gewapende agenten volgden de demonstranten met het oog op eventuele ongeregeldheden. Atle winkeliers) werden aangespoord ac M ag uit te hangen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Aanhoudend fraai herfstweer. Droog weer met weinig bewol king en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. DONDERDAG 11 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.05 11.40 0.20 0.30 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON. EN 31 AAN STANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 10 6.54 18.00 16.30 0.41 11 6.65 17.57 16.44 2J0 12 6.58 17.55 16.56 3.35 13 6.59 17.53 17.07 4.57 14 7.01 17.51 17.18 6.18

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1