Biervliets Kon. Harmonie gehuldigd UIT DE PROVINCIE Bij het Zwin D.D.D.! Het huis ponder sleutel Toespraak van Groiewohl WEK DE GAL IN UW LEVER OP Minderjarig meisje aan Voogdijraad onttrokken HET VLIEGVELD TE KNOKKE-ZOUTE Op waarlijk grandiose wijze heeft Biervliet haar Kon. Harmonie Zaterdag een onvergetelijke huldiging gebracht, 's Morgens toonden de vele vlaggen reeds, dat er iets bijzonders aan de hand was. De viering van een 110-jarig bestaan komt niet zo erg vaak voor. Ter gelegenheid van deze verjaardag werd de toch nog zo jeugdige grijsaard een ongedachte huldiging aangeboden, die de bevolking van Biervliet nog lang zal heugen. De Amerikaanse atoomwapens Hoge Commissaris neergeknall OUDERS VAN SCHOOL KINDEREN CONTRA R.T.M. TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET HULST. SCHOONDIJKE. SLUIS. j ZAAMSLAG. AgenJta BRESKENS. li 's Middags ontving het gemeente bestuur de Harmonie met haar gasten in het gymnastieklokaal van de openbare school. Biervliets eerste burger, de heer A. P. Kostense, bracht in zijn toe spraak dank aan hen, die 110 jaar geleden al inzagen, dat een mu ziekcorps in een dorp onmisbaar is. Diepe dank ging ook uit naar hen, die de Harmonie in stand hielden en uitbouwden. Onder hilariteit vertelde de burgemeester hoe het hem als werkend lid van de Har monie was vergaan. Hij verzeker de dat hij geen enkele medaille aan het vaandel heeft geblazen, omdat zjjn klarinet niet wilde stemmen met het gezelschap. Spreker vond het verheugend, dat de laatste 20 jaar door het organiseren van con coursen veel is gedaan om het mu zikale peil omhoog te brengen. De prestaties van dit 28 muzikanten sterke corps dwingen respect af. De burgemeester schetste de toe stand, waarin het corps na de be vrijding verkeerde. Het waren de kerels van de daad, die de weder opbouw van hun muziekvereniging krachtdadig aanpakten. Het mu- ziekmaken zat hun nu eenmaal in het bloed. De opbouw van het cul turele leven was even noodzakelijk als de wederopbouw van woningen. Reeds op 5 Mei 1945 verleende de Harmonie haar medewerking aan de bevrijdingsfeesten. Met bazars, verlotingen, bals, collecten etc. wer den de benodigde gelden uit de zak van de burgerij geklopt. Zelfs zag men kans weer tot de aanschaffing van een nieuw vaandel te komen. Toen er weer gang in zat, ging ook het gehalte van het corps met sprongen omhoog en bereikte de Harmonie een muzikaal niveau als nooit te voren. De burgemeester verzekerde de leden, dat de gemeente Biervliet trots is op haar Harmonie. Een hartelijk welkom sprak de burgervader tot de zusterverenigin gen, de zangvereniging uit Hoek en de accordeonvereniging uit Ter- neuzen, die naar Biervliet kwamen om de huldigingsfeesten rond de 110-jarige luister bij te zetten. Ook de afvaardiging uit Dour (België), waar de Kon. Harmonie een onvergetelijke indruk achter liet, werd met enkele hartelijke woorden, welkom geheten. Hij gaf een ernstige raad aan de burgerij van Biervliet de Harmonie in ere te houden en zoveel mogelijk te steunen. „Draagt uw muziekver eniging op de handen", met deze woorden beëindigde de burgemees ter zijn toespraak. longedames dienden daarna de erewijn rond. De heer M. Maas, voorzitter van het huldigingscomité sprak namens de burgerij. Spr. wees erop, dat het idee tot huldiging, geboren is uit de Harmonie zelf en wel door de suc cessen, die dit jaar te Dour werden behaald. Aan de voorzitter van de Harmonie bood hij namens de be volking een herinneringsplaquette en enkele medailles aan. De diri gent, de heer Jasper Anthonisse, bood hij een studieboek aan, waar in een herinnering staat geschre ven aan het 110-jarig bestaan. De deelnemende corpsen moch ten alle een herinneringsmedaille in ontvangst nemen, waarin dezelf de inscriptie stond gegrift als in de plaquette van de burgerij. Een rij van sprekers, die allen lof zwaaiden aan het adres van de Harmonie, werd geopend door de voorzitter van de Kon. fanfare „Eendracht maakt macht" uit Wa tervliet, de heer L. Beeckaart. Na mens de deputatie uit Dour wenste de heer H. van der Oost in sappig Vlaams de Harmonie geluk met dit jubileum. De heer P. Doens sprak namens „Geduld Overwint" uit IJzendijke. Voor de accordeonver eniging uit Terneuzen sprak de heer A. Jansen, die zijn gelukwen sen vergezeld liet gaan van een mand bloemen. De heer P. A. Ocké uit Hoek sprak in verschillende kwaliteiten. Namens de zangvereniging „Cres cendo" uit Hoek bood hij gelukwen sen, vergezeld van een bloemen mand, aan. Ook de bond van mu ziekverenigingen in Zeeuws Vlaan deren verheugde zich van ganser harte in het succes en de hoge leef tijd van de Kon. Harmonie. Op geestige Wijze sprak hij over de geest van Willem Beukelsz., die nog steeds in Biervliet voortleeft. De voorzitter van de muziekver eniging uit Hoek, de heer Joz. Ver- hage, sprak namens zijn vereniging vriendelijke woorden van hulde, waarna de voorzitter van Hoofd plaat, de heer A. Temmerman, zijn tekort aan redenaarstalent ten zeerste betreurde. Het ging hem echter goed af in zijn Zeeuws- Vlaams dialect. De voorzitter van de Kon. Har monie, de heer C. B. Jansen, bracht de bevolking, het huldigingscomité, de zusterverenigingen hartelijk dank voor de warme woorden van vriendschap en belangstelling, die de Harmonie deze middag deelach tig waren geworden. Het gemeen tebestuur kreeg een pluim voor de ontvangst, die een onvergetelijke indruk heeft achtergelaten. Onder de vrolijke tonen van marsmuziek gingen daarna de corpsen, voorafgegaan door de jubilerende vereniging, naar het marktplein. Terwijl in de gymnastiekzaal van de O.L.sehool de officiële ontvangst en receptie plaatsvond, werden op het voetbalterrein verschillende wedstrijden georganiseerd. De schoolkinderen lieten een luchtballon op. Voor de wedstrijd schoolvoetbal was veel belangstel ling. Na een eerlijke strijd legde de R.K. school het af tegen de O.L. school. De 40 overwinning was wel verdiend. Ondertussen was het officiële ge deelte afgelopen en werd gelegen heid gegeven tot felicitatie, waar van druk gebruik werd gemaakt. Met de Harmonie voorop ging het in optocht naar de Markt, waar een aanvang werd gemaakt met de concerten. Philippine was de eerste muziekvereniging, die de kiosk be klom, gevolgd door Hoofdplaat en Hoek, afgewisseld door zang van de zangvereniging „Crescendo" uit Hoek. De muziekvereniging Hoek onder leiding van Jasper Antho nisse sloot het eerste gedeelte van deze concertenreeks. Lampionoptocht. In tegenstelling tot de verwach tingen, aldus Reuter, heeft de Oostduitse premier, Grotewohl, nog geen antwoord gegeven op de voorwaarden van kanselier Adenauer tot het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland. In een rede in het Berlijnse opera gebouw, aan de vooravond van de herdenking van het tweejarig be staan van de Oostduitse repu bliek, deelde hij mede, dat de volkskamer Woensdag een duide lijk antwoord „aan het Duitse volk" zou geven. Premier Grotewohl zeide ver der, dat 20.000 gevangenen vrij gelaten zouden worden. Dit, aldus Reuter, is de tweede voorname concessie, die door Oost-Duitsland wordt gedaan. De eerste was af te zien van de eis tot een even sterke vertegenwoordiging van Oost- en Westduitsers bij even tuele besprekingen over het hou- Eike dagnmoe!duwPirevegreëên liter gal den van verkiezingen, zulks ter- in uw Ingewanden doen stromen, anders wijl Oostduitsland slechts 18 mii- Terteert uw voedsel niet, het bederft. poen inwoners en Westduitsland {iom^Um^eTianu/rrng^TARTER'S 48 millioen inwoners telt. leverpilletjes om die liter gal Grotewohl verwierp het voor op te wekken en uw spijsvertering en sje]> dat de gebieden aan gene zij- Ee0n!pfanntaardtgU zacht6 middel* 'onovlr- de van de Oder-Neisse-linie in een -. i ctrnmon wedstrijd BiervlietSluiskil gingen allen achter de Harmonie, die on der vrolijke tonen de voetballers naar het clublokaal bracht. Op de muziektent brachten de verenigingen Kon. Fanfare „Een dracht maakt macht" uit Water vliet en „Geduld Overwint" uit IJzendijke de Biervlietse Harmonie staande een serenade, hetgeen uiteraard zeer op prijs werd ge steld. Op de markt volgden tenslotte nog enige concerten. De belang stelling voor het feest rond dit 110- jarig bestaan is overweldigend ge weest. Moge dit kleine fiere gezelschap nog een lang en gelukkig bestaan beschoren zijn. U zult 's morgens „kiplekker" Vólgens Baldwin hebben de V, troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes Sir Henry Gurney, de hoge 'ommissaris voor Malakka, is 'aterdag door opstandelingen loodgeschoten. Sir Henry was 53 jaar. Hij was hoge commissaris sinds 1948. De aanslag vond plaats nabij de grens tussen de staten Selangor en Pahang, ongeveer 73 km van Koeala Loempoer. Een der Euro peanen uit het gezelschap ver klaarde, dat de auto, waarin het grootste deel van het politie-es- corte gezeten was, ongeveer 40 km voor Frazers HUI defect was geraakt. Het gezelschap had de tocht echter voortgezet onder be waking van slechts enkele poli tieagenten. In het gezelschap van de hoge commissaris bevonden zich 4 Europeanen 2 mannen en twee vrouwen die op eni ge afstand in een andere auto volgden. De chauffeur van deze auto stopte, toen hij hoorde schie. ten. De echtgenote van Sir Hen ry bevond zich in de auto van de hoge commissaris, maar zij bleef ongedeerd. Volgens een bericht werden verscheidene leden van het politie-escorte bij de aanval gewond. verenigd Duitsland opgenomen zouden worden. Deze kwestie was geheel afgehandeld. De premier zeide nog, dat de regering de president het verzoek tot vrijlating van 20.000 gevange nen had gedaan. Deze zou het ver zoek zeker inwilligen en dit was het bewijs, dat in Oostduitsland werkelijke vrijheid bestond. In het Westduitse voorstel was de vrijlating verzocht van alle poli tieke gevangenen. Grotewohl gaf echter geen toelichting over de strafaard. De premier gaf een beeld van de „economische moge lijkheden voor een verenigd Duitsland". De markten van Chi na en de Sowjet-Unie zouden de werkloosheid uit het land bannen en iedere fabriek aan de gang houden. Koeznetsof, een lid van het presidium van de opperste Sowjet, sprak de hoop uit, dat de hereniging van een „onafhanke lijk en vredelievend Duitsland" spoedig bewerkstelligd zou wor den. De hereniging van Duitsland en de ondertekening van een vre desverdrag waren van groot be lang voor Europa. De Sowjet- Unie zou de rechten van het Duitse volk overal verdedigen. BRITS KROONPRINSELIJK PAAR NAAR CANADA. Het Britse kroonprinselijk paar is hedenochtend vroeg uit Londen vertrokken voor een bezoek van vijf weken aan Canada. ZEEUWSE GARNALENVISSERS NIET UITGEVAREN. De garnalenvissers van Zee land zijn Zaterdag niet meer uit gevaren, omdat de garnalenprij- zen op de markt zo laag liggen, dat de vangst niet meer lonend is. In Breskens liggen 28 schepen stil, in Veere 27 en in Vlissingen 11. Voor de Zeeuwse vissers zijn deze lage prijzen een ernstige schadepost, maar men hoopt, dat de prijzen op zullen lopen, wan neer er gedurende enige dagen geen garnalen meer worden aan gevoerd. In Haamstede is een grote pro testvergadering gehouden van ouders uit geheel westelijk Schouwen, wier kinderen scho len in Zierikzee bezoeken. De nieuwe dienstregeling van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij is n.l. voor de kinderen zó ongunstig, dat zij uren tijd verliezen en bovendien de tarie ven dermate zijn verhoogd, dat er meer betaald moet worden bij de nieuwe dienstregeling. Er zijn telegrammen van protest ge zonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het mi nisterie van Onderwijs en aan de directie der Rotterdamse Tram wegmaatschappij. De ouders tekenden een lijst, waarin werd verklaard, dat zij heden hun kinderen niet meer naar school zullen sturen, wan neer geen betere regeling wordt getroffen. Opening Chr. Kleuterschool. Men deelt ons mede dat de of ficiële opening van da nieuwe Chr. kleuterschool is vastgesteld op Donderdag 11 October. Daags daarna wordt de school voor cutLrs en belangstellenden ter be zichtiging gesteld. Het ligt in de bedoeling tut on derwijs aan de kleuters te doen aanvangen op 15 October. Been gebroken. Tijdens de Zaterdag te Driewegen gespeelde voetbalwedstrijd Drie wegenHoek had de voetballer J. van Wijk uit Hoek het ongeluk een been te breken. Nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, werd hij naar het Zieken huis alhier vervoerd. Supporters vierden feest. als prijzen. Een 40-tal spelers na men aan de kamp deel, waarvan de uitslag was: 1. B. v. d. Bos; 2. P. Verberk- moes; 3. F. de Vos; 4. Alf. van Hecke; 5. Alf. de Schepper; 6. P. van 't Westeinden; 7. Ed. IJsebaert. Veesmokkelaars gevat. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werden omstreeks middernacht door twee tot de douane-post Axel behorende ambtenaren in de om geving van „De Bonte Koe" twee Belgische veesmokkelaars uit Ex- aarde verrast toen zij in het nach telijk duister met twee koeien in Zuidelijke richting op weg waren om de koeien van nationaliteit te doen veranderen. Zowel de beide smokkelaars als de koeien werden thans onder goede geleide in verzekerde bewaring ge steld. De beide ambtenaren komen zeker een pluim toe voor hun nach telijk succes. Geslaagd Televisie Debuut. De mooie Octoberavanden der vorige week werden alhier door vele ingezetenen benut om de de monstratieve uitzending, die de fir ma Rustenburg op een tweetal plaatsen in het front van haar zaak gaf, te aanschouwen. Vele tiental len stonden op en buiten het trot toir zich te verdringen om de beel den op 't projectievlak op te nemen. Vooral toen het interview van Kraak hierop verscheen en de popu laire internationaal algemeen her kend werd, steeg het enthousiasme onder de toeschouwers en het laat zich aanzien, dat ook in deze streek de televisie zich spoedig een plaats zal veroveren. S. waarschijnlijk een voorraad (bommen, die in cijfers uitgedrukt een groot getal van drie of een klein getal van vier cijfers nabij komt. De V. S. hadden meer bommen dan strategische bommenwer pers en maakten snelle vorderin gen naar „de massaproductie i van atoombommen". Wat de Russische bommen be treft, was men van mening, dat deze ongeveer de vernietigings kracht bezaten van de bom welke op Nagasaki werd geworpen. Sommige deskundigen hielden er evenwel rekening mede, dat de Sowjet-Unie in de naaste toe komst krachtiger atoombommen zou kunnen hebben. De stug gere houding van de communis ten op twee oorlogstonelen Korea en Indo-China weer spiegelde de Russische vorderin gen op het gebied van de atoom energie. In Amerikaanse regeringskrin gen wordt verklaard, dat de V. is. niet van plan zijn in Korea atoombommen te gebruiken. On der de huidige omstandigheden kan van gebruik van de atoom bom in Korea geen sprake zijn, temeer daar het terrein er zich volgens militaire deskundigen niet voor leent. Zeker zouden deze bezwaren weg vallen, als 't om andere wapens dan atoom bommen zou gaan. Zonder zich verder over lichte atoomhammen voor tactisch ge bruik uit te laten verwijst men in deze regeringskringen naar (het bijzondere karakter van de oorlog in Korea en de psycholo gische gevolgen, die het gebruik van atomische wapens tot gevolg zou hebben, zelfs als de uitwer king daarvan niet meer doden zou eisen dan gewone, zoge naamde klassieke wapenen. Voorts wijst men er op, dat nu de beide partijen althans in theo rie naar een wapenstilstand zoe ken, het niet het geëigende ogen blik is om een dergelijk initiatief Ie nemen. Een fantastisch gezicht bood het met vlaggen versierde Biervliet in de avond, toen de lampionoptocht van de markt vertrok. De belang stelling voor deze optocht was enorm Veel kleuters zullen dit lichtfeest nooit vergeten. Inmiddels had de accordeonver eniging uit Terneuzen zich op de muziektent opgesteld en verzorgde een prima concert, dat ondanks het koude weer met belangstelling werd gevolgd. Vooral de zangeres brengen we hulde voor de prach tige vertolking van verschillende solo's Jammer genoeg ging door de slecht werkende versterker een groot gedeelte van het Hawaiian- concert voor het publiek verloren. Daarna beklom de jubilerende vereniging het theater, om onder grote belangstelling het slotcon- I eert te geven. Het nummer Intro ductie en Polonaise bezorgden de Harmonie een warme ovatie en een complimenten van een der gasten uit Dour, die dit een specialiteit van Biervliet noemde. De taptoe werd zoals we dat van de Harmo nie gewend zijn, perfect uitgevoerd. Na afloop is er in de verschillen de café's gedanst. Zondag zijn de feesten ter ere van de Harmonie voortgezet. Even als Zaterdag was het prachtig weer. Na afloop van de voetbal- Het vliegveld Knokke-Zoute heeft dit jaar, nog meer dan voorheen bewezen, dat het in een dringende behoefte voorziet. Al kon men niet tot een accoord ge raken met de K.L.M., speciaal de vluchten op Londen en Manches ter werden tot een succes. Hier bij dient vermeldt, dat ook Oos tende v/erd aangedaan. De Sabena denkt er nu sterk aan de DC 3-toestellen te ver vangen door de grotere DC 4. Daar het vliegveld in de huidige vorm daarvoor ongeschikt is, heeft men uitgezien naar terrei nen voor uitbreiding. Hierbij is men gestuit op grote bezwaren. Het is namelijk zo, dat de gron den in de onmiddellijke omge ving van Knokke, met het oog op de verbluffende groei van de mondaine badstad, niet gemist kunnen worden. Deskundigen hebben vastge steld, dat de aanleg van een nieuwe landingsbaan de bezwa ren zal opheffen. Zoals gezegd miste men ook dit jaar nog steeds de K.L.M-, al werden van Belgische zijde her haaldelijk pogingen aangewend om ooi: contact te krijgen met Amsterdam. De K.L.M. had tegen het inleggen van een dienst op Knokke-Zoute overwegend fi nanciële bezwaren. Immers, nu de tussenlandingen te Rotterdam, Haamstede en Souburg niet meer mogelijk zijn, vreesde men, dat deze lijn niet rendabel zou zijn. Een financiële tegemoetkoming van Belgische zijde kon de K.L.M. niet van besluit doen verande ren. Toch hebben onze Zuider buren goede moed, dat in 1952 ook v/eer de vluchten op Am sterdam in ere hersteld zullen worden. Al waren er deze zomer ver scheidene dagen, die zich niet voor vliegen leenden, toch was het op het „vliegplein" te Knok ke steeds bedrijvig- Voor de toe risten en badgasten bestond de gelegenheid tot het maken van pleziervluchten, waarvan som mige dagen een bijzonder druk gebruik werd gemaakt. Ook de luchttaxi's bewezen hun nuttig heid. Onder leiding van bekwame instructeurs leerden velen hier deze zomer vliegen. Typisch was het gebruik van het vliegtuig in dienst van de reclame. Dagelijks kon men boven de drukke bad stad laagvliegende toestellen waarnemen met spandoeken ach ter zich aan, die U de roem ver kondigden van sommige merken wijn, sigaretten, toffees etc. In de dagen van de Tour de France werden sportvliegtuigen van het vliegveld Knokke-Zoute gebruikt voor het neerwerpen van bundels pasgedrukte sport bladen in de buurt van de ste den. Inderdaad, Knokke-Zoute buit alle mogelijkheden uit en zal in de toekomst ongetwijfeld haar weg wel vinden. Vrijdagavond vierden bestuur en leden der Terneuzense supporters vereniging het eerste lustrum hun ner sportvriendenfamilie. Om 7 uur stonden in de boven zaal van „La belle vue" de tafels gedekt en zat men aan voor een koffiemaaltijd, die was aangeboden door het bes-tuur. Omstreeks half 9 nam het meer feestelijke gedeel te een aanvang. Wegens uitstedig- heid van de voorzitter der v.v. Ter- neuzen en wegens ziekte van de tweede voorzitter bracht het be stuurslid K. Herrebout gelukwen sen over met de begeleidende bloe men. Hij complimenteerde dé T.S.V. met dit eerste lustrum. Hij noemde het een aangename taak waarde rende woorden tot de supporters te kunnen richten. De supportersver eniging bestaat niet uit een groep sportvrienden, die rond de lijnen wat staan te schreeuwen. De T.S.V. is meer! Zij is een steun voor de v.v. „Terneuzen", hetgeen in het bijzonder bleek met het trainings fonds Spr. hoopte dat op dit eerste lustrum meerdere zouden volgen en dat veel vruchtbaar werk zou worden verricht in het belang van de voetbalsport. Na een dankwoord van de voor zitter der T.S.V. verscheen Ali-Ben- Lux ten tonele, geassisteerd door Blindina. Ali knabbelde scheermes jes en een lamp in fijne stukjes Biindina toonde haar souplesse in een acrobatisch nummer en tot slot liet Ali-Ben-Lux virtuose goochel toeren zien. Niet minder succes had de heer Bastinck met enkele ver dienstelijke voordrachten. Een geanimeerd bal, dat tot diep in de kleine uurtjes voortduurde, besloot deze prettig verlopen feest avond. Prijskaarting. Etalagewedstrijd. Ter gelegenheid van de feeste lijkheden hadden de winkeliers hun etalages opgesierd. Een jury be staande uit mevr. Bevin en C. Cor nells uit IJzendijke beoordeelde de etalages. De uitslagen luiden: Groep slagers: 1. Pr. Ducheine; 2. P. Jansen; 3. M. Maat. Groep bakkers: 1. Jac. Lijbaart; 2. Job Kostense; 3. M. Moggré. Groep electriciteit en snuiste rijen: 1. J. van de Sande; 2. G. van der Veire: 3. Cl. Jansen. Stoffering en manufacturen: 1. Jan Faas; 2. H. Verdegem; 3. L. de Die. Vechtpartij. Niet iedereen te Biervliet heeft een onvergetelijke herinnering be waard aan het huldigingsfeest van de Kon. Harmonie. De heer J. B. stond na sluitings tijd rustig op de pui van café Ver sluis, toen hij plotseling van achter door een jeugdig bewoner van Hoofdplaat werd besprongen. Er ontstond een schermutseling, waar aan spoedig een eind werd ge maakt. B. kon met een kapotte en bebloede jas naar zijn woning te rugkeren. Kermiskoers. Traditiegetrouw wordt op Dins dag 9 October ter gelegenheid van de kermis in Hulst een koers voor nieuwelingen en amateurs georganiseerd, waarvoor grote belangstelling bestaat. Vele ren ners schreven reeds in en het ziet er naar uit, dat de deelname die van andere jaren verre zal overtreffen. Het parcours is 108 km lang, verdeeld over 70 ron des en loopt door de stad. De prijzen, waaronder een fraaie beker en medailles, hebben een waarde van 400 gulden. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candi- daats-examen geneeskunde de heer D. Folmer, alhier. Geslaagd. Voor het candidaats-examen ge neeskunde slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht de heer W. J. du Fossé, alhier. Slotconcert „De Volharding". Als sluitstuk van het seizeen gaf de muziekvereniging „De Volharding" Zaterdagavond haar laatste concert op de kiosk, na dat eerst een kleine muzikale wandeling door het dorp was ge maakt. Het door dirigent Meiiers samengesteld programma viel bij de toehoorders zeer in de smaak en het reeds koude herfst weder was voor velen geen be letsel om tot het einde dit slot concert te beluisteren. Rectificatie. In het verslag van de ingebruik stelling van het kerkgebouw van de Geref. Kerk, onderh. art. 31 K. O., vermeldden wij dat zich onder de aanwezigen bevond Ds. Hesse- ling, dit moet zijn Dr. Wesseling, als afgevaardigde van de zuster kerk te Terneuzen. Aanbesteding. In Hotel Valk werd door archi tect Loo-nen aanbesteed het bou wen van een woon-winkelhuis voor de heer E. van Opdorp uit Bres kens. Ingeschreven werd als volgt: Electriciteit: W. v. d. Walle 540; Schippers en Nauta 537; A. Brevet 490. Glas- en schilderwerk: Fa Van Haneghem ƒ1825; A. Provoost ƒ1814; Fa Basting ƒ1740; Fa Ca- rels ƒ1769; Fa Wed. B. Keijmel 1680. Timmerwerk: W. Jacobs ƒ8295; W. Burgers ƒ7986; Fa Cruson-Bre- vet ƒ7500; Fa Roosevelt ƒ7298. Loodgieters- en smeedwerk Gebr. Rookus ƒ2013; A. Leenhouts ƒ1900; Fa Izebout ƒ1761. Het metselwerk, dat niet is aan besteed, wordt uitgevoerd door de Gebr. Vergouwe. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Een slechte jon gen". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Maranatha-Coaferentie. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Ontvoerd". Htotel Du Commerce, 2.30 uur: Openbare verkoping van twee huizen met erven. Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Maranatha-Cociferentie. TWEE DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op een onbewaakte overweg na bij Ouüesluis tussenl Schagen en Anna Paulowna is Zaterdagmor gen de trein van 5.20 uur uit Alk maar naar Den Helder ia aanrij ding gekomen nut een vracht auto uit Aalsmeer. De 2 inzitten den van de auto werden gedood. Daar de spoorbaan door de aan rijding was versperd, werd het verkeer tussen Sctiagen en Den Helder tijdelijk onderhouden. met autobussen Zaterdag j.l. hield de kaartclub „Ons Genoegen" een grote kaar ting met paling en rozijnenbrood Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 94) (Nadruk verboden.) Eindelijk kwam er beweging in John Quincy's hart klopte snel. Goed, dat dit juist nu kwam. Zoals gewoonlijk op een kritiek ogenblik, was er geen auto beschikbaar. De kleine auto was voor reparatie naar een garage en de andere was in gebruik. Haastig ging hij heen met het plan een auto te huren, maar toen er juist een tram aankwam, veranderde h\j van besluit sprong erop. Nooit was een tram zo langzaam vooruit gekomen. Eindelijk midden in de stad, sprong hij eraf en ging te voet verder. Het was nog tame lijk vroeg, maar er heerste een sla perige stilte. Rond de verlichte in gang van een schietbaan slenter den enige soldaten van het fort en enkelen, die voor de marine ge tekend hadden. John Quincy haastte zich verder, voorbij Chinese kroegjes en beleen banken, en sloeg toen af naar de Rivierstraat. Links was de rivier, rechts een rij onooglijke winkels. Hij stond stil voor nummer 927, de zaak van Lui Yin. Binnen, achter een scherm, zodat alleen hun hoofd zichtbaar was, zaten enige Chi-zeeman ging ook zitten. Eén van 3i„noiiö. 7Ün nncrloHon hinc hnnsaarrïi ff OIY1- nezen een vriendschappelijk spelle tje te doen. John Quincy opende de deur; een bel rinkelde en hij stapte binnen in een muffe, bedor ven atmosfeer. Vreemde dingen zag zijn oog, gedroogde wortels en kruiden, glazen met de geraamten van zeepaardjes, beklagenswaardi ge eenden, platgeslagen en gever nist om verlokkender te lijken, en stukken varkensvlees. Een oude Chinees stond op en kwam naar voren. „Ik kom voor Charlie Chan, zei John Quincy. De oude man knikte en ging hem voor naar een rood gordijn achter in de winkel. Hij lichtte het op en beduidde John Quincy, dat hij ver der moest gaan. De jongen deed het en kwam in een armoedige kamer, waarin een paar stoelen stonden, een krib en een tafel, met een flauw branden de olielamp met een zwartgewalmd glas erop. Een man stond plotse ling op van een van de stoelen een reusachtige, roodharige kerel, die rook naar de zee. „Hallo," zei hij. „Is meneer Chan hier?' vroeg John Quincy. „Nog niet. Hij komt dadeluk. Wat zeg je ervan om wat te drinken onder het wachten? Hé, Lui, een paar glazen van die rotte rijstwijn De Chinees verdween. „Ga zitten", zei de man. John Quincy gehoorzaamde; de zijn oogleden hing boosaardig om laag; hij legde zijn handen op de tafel enorme, harige handen. „Charlie zal wel gauw komen, zei hij. „Dan heb ik jullie tweeen wat te vertellen." „Zo?", antwoordde John Quincy. Er was een deur, een gesloten deur, in de achterwand. Hij keek weer naar de roodharige. Hij vroeg zich af, hoe hij hier weer uit moest komen. Want nu wist hij, dat Charlie Chan hem niet aan de telefoon had geroepen. Te laat drong het tot hem door, dat het Charlie's stem niet was geweest. „Aju," was er gezegd. Een onhandige poging om Chan's manieren na te bootsen, maar Chan was een taai-student. Hij ontleende zijn woorden moei zaam aan de dichters-; hij was zeer voorzichtig om geen woord te ge bruiken, dat plak leek. Neen, met de speurder had getelefoneerd; on getwijfeld zat hij nu thuis, gebogen over zijn schaakbord, en hier was John Quincy, opgesloten in een kroegje aan de rand van de Rivier- buurt met een hese zeeman, die veelbetekenend naar hem loenste. De oude Chinees kwam terug met twee glaasjes, waarin de drank al geschonken was. Hij zette ze op de tafel. De roodharige man nam er één van. „Op uw gezondheid," zei hij. John Quincy nam het andere en hield het aan zijn lippen. In het ene goede oog van de zeeman blonk een verdachte belangstelling. John Quincy zette het glas weer op de tafel. „Het spijt me," zei hq. ,Ik drink niet, dank u." Het grote gezicht met de rode stoppelbaard boog zich tot vlak bij het zijne. „Niet drinken met mij klonk het strijdlustig. „Ja, dat bedoel ik," antwoordde John Quincy. Het was beter om er een eind aan te maken, vond hij. Alles was beter dan deze on zekerheid. Hij stond op. „Ik ga heen," zei hij. Hij deed een stap in de richting van het rode gordijn. De zeeman, blijkbaar een man van weinig woorden, ging vóór hem staan. John Quincy voelde zelf ook, dat praten nutteloos was. Hij zei geen woord, maar sloeg de man in het gezicht. De zeeman sloeg terug met kracht en vlugheid. Een seconde later vochten zij. John Quincy zag overal rood, een rood gordijn, rood haar, een rode vlam in de lamp, grote, roodbehaarde handen, die het op zijn gezicht gemunt hadden Wat had Roger ook weer gezegd? „Ooit gevochten met een zeeman een ouderwetse, me't handen als „vliegende hammen?" Neen, tot nu toe niet, maar nu deed hij deze zoe te ondervinding op en hij had er het prettige gevoel bij, dat hij een goed figuur maakte in zijn nieuwe bezigheid. (Wordt vervolgd.) Voor de arrondissemtns-recht- bank te Assen stond terecht de 51-jarige Johanna Janna C., direc trice van het internaat voor min derjarige vrouwen „Eben Haë- zer" te Bloemendaal, verdacht van het feit, dat zij een 17-jarig meisje heeft onttrokken aan het toezicht van de voogdijraad. In het jaar 1949 was zij directrice van het internaat Dickninge te De Wijk (Dr.) toen op 17 Mei van dat jaar een 17-jarig meisje wegliep Gerda V. omdat zij dacht dat zij in een R. K. kloos ter zou worden geplaatst. Inde daad bleek het in debedoehng te liggen van de voogdijraad, het meisie dat een Katholieke moe- to had en zelf ook Katholiek was gedoopt, naar het R. K. in- ternaat „De Goede Herder bi] Almelo over te brengen. De voogdijraad kon evenwel aan dit voornemen geen gevolg geven, omdat het meisje vluchtte en toen terecht kwam bij de ouders van een meisje dat zij in Dickninge had leren kennen. Deze ouders namen het meisje in hun huis op, waarna zij de naam van het vriendinnetje aan nam. Dit geschiedde met mede weten en geldelijke steun van verdachte. Lang is dit goed ge gaan en wist de Voogdijraad niet waar het meisje was, totdat zij een bekeuring kreeg van de po litie in de plaats waar zij woon- dé, n.l. Leeuwarden. Zij gaf de politie haar gefingeerde naam op Lies F. —doch aangezien ze moeilijkheden vreesde, verliet ze Leelwarden om zich te bege ven naar verdachte C., die imid- dels een andere werkkring in Laren had gevonden. Deze wist weer een plaatsje voor haar te vinden n.l. in Aerdenhout, doch zij 'bleef ook nu nog weigeren de politie, die reeds ongeveer ander half jaar nasporingen verrichtte, nadere inlichtingn te verstrek- gekomen en zo stond verdachte nu terecht. Haar verweer was, dat zij het beter vond dat het meisje in vrijheid leefde, dan dat zij gedwongen in een klooster moest verblijven. De eis luidde een jaar gevan genisstraf met ontzetting uit de bevoegdheid 'het beroep van maatschappelijk werkster uit te oefenen. Verdediger van verdachte, wees er op dat deze vrouw destijds voor een moeilijk probleem heeft gestaan, n.l. de keuze naleving van de wettelijke voorschriften of van hetgeen zij als haar mo rele plicht beschouwde. Pleiter vroeg nietigverklaring van de dagvaarding, omdat z.i. hier van onttrekking geen sprake is. Uitspraak in deze zaak 19 October a.s. ken. Toch is deze zaak aan het licht VERKIEZINGSREDE VAN EDEN. Op een verkiezingsbijeenkomst te Leeds in Yorkshire heeft An thony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken gedurende de oorlog, de politiek van de Brit se regering ten aanzien van Per- zië aangevallen. Als in Perzië een politieke en economische chaos ontstaat, zal het land een Sowjet-Russische satelietstaat worden, aldus Eden. Volgens hem had het verlies van de Perzische olie in het derde kwartaal van dit jaar Engeland 50 millioen pond sterling gekost. Eden zei, dat men zich moeilijk een tegenstrijdiger en verwarder politiek kan voorstellen, dan de door de Britse regering ten aan zien van de Perzische kwestie ge volgde politiek. Voorts drong hij aan op moder nisering met alle mogelijke mid delen van de Britse industrie om concurrentie met Duitsland en Japan mogelijk te maken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2