Dr A. F. Philips overleden Verklaring van Adenauer te Berlijn Mossadeq op Schiphol Vraaggesprek met Stalin Eerste televisie-uitzending van de A.V. R. O. KOREA t l, ,9 PERZIE »d I Vliegtuigongelukken in Engeland Verklaring van Schumacher De Italianen prefereren Frankrijk g?Proces in Belgrado WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. nl I Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwA taal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent MAANDAG 8 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1852. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceuta iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uus Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Zondagochtend 7 October om streeks 2 uur is te Eindhoven over leden op de leeftijd van 77 jaar Or. A. F. Philips, voorzitter van com missarissen en gedelegeerd com missaris van de N.V. Philips Gloei lampenfabriek. Dr Anton Frederik Philips werd op 14 Maart 1874 te Zaltbommel geboren. Toen zijn oudere broer Gerard Philips in 1891 in Eindho ven een kleine lampenfabriek be gon aan de Emmasingel, werkte Anton Frederik Philips, na een handelsopleiding gevolgd te heb ben. als volontair bij een Londense bankiersfirma. Op 3 Januari 1894 kwam de jongere zoon op verzoek van vader Philips naar Eindnoven om zijn broer gedurende enkele maanden in de administratie bij de fabriek bij te staan. Deze maanden zijn jaren geworden. Spoedig nam Anton Philips de commerciële werkzaamheden en vooral het rei zen van zijn broer over, zodat deze zich geheel aan de fabricage kon wjjden. In 1895 was het aantal arbeiders tot 42 gestegen, de productie had bijna het beoogde gemiddelde van 500 lampen per dag bereikt. Inder daad werd dan ook in het boekjaar 9596 voor het eerst winst ge maakt. Ter vergelijking diene dat thans de getalsterkte van het per soneel in Nederland bij de N.V. Philips werkzaam circa 34.000 be draagt, waarvan 23.000 in Eindho ven en 11.000 in andere plaatsen. Over de gehele wereld bedraagt het totaal employé's 84.000. In één mensenleven is Dr. A. F. of „mijnheer Anton" zoals zijn medewerkers hem noemden, er ge tuige van geweest hoe het kleine bedrijfje uitgroeide tot enorme fa briekscomplexen met een totale op pervlakte van 400.000 m2. Dr. Phi lips was de laatste om te geloven dat dit alles het werk zou zijn van één man, zelfs na 45 uitermate zware dienstjaren. Steeds weer heeft hij gewezen op de betekenis van zijn oudere broer en steeds weer droeg hij de hem toegezwaai de hulde over aan zijn staf. Van 1895 tot 1922 heeft Dr. Philips als onvermoeid en onvervaard verko per de wereldmarkt weten te ver overen voor de Philipslamp. De eerste acht jaren zijn misschien de belangrijkste geweest omdat daarin de fabriek groeide tot een bedrijf dat 5.000.000 lampen per jaar pro duceerde en dat in 1903 bij dn op richting van het kooldraadlampen- syndicaat behoorde tot de 4 groot ste Europese fabrieken. Samen heb ben de gebrs. Philips daarbij het voorzichtige financiële beleid ge voerd nieuwe machines steeds in het eerste jaar af te schrijven. Zo konden zij in 1907 de fabricage overschakelen op die van de ge spoten metaaldraadlamp, in 1911 de getrokken metaaldraadlamp invoe ren en in 1913 tot de fabricage van de gasvullingslamp overgaan, zon der dat dit aanleiding gaf tot ern stige schokken voor de soliditeit der onderneming. De jarenlange samenwerking met zijn broer Gerard had bij Anton Philips een grote waardering doen groeien voor het werk der techni ci en tevens de overtuiging, dat de kwaliteit van het product de enige gezonde grondslag was voor het toenemen van de omzet en een ver dere uitbreiding van het bedrijf. Met open oog voor de op weten schappelijk onderzoek berustende technische vooruitgang en voor alle daarin besloten commerciële moge lijkheden nam hij in 1922 de leiding der onderneming over toen zijn broer zich op 63-jarige leeftijd te rugtrok. In deze tweede periode, van 1922 —1939, zien wij Anton Philips als industrieel van groot formaat, als de ondernemer, die zijn zorgvuldig uitgezochte medewerkers tot de hoogste prestaties wist te inspi reren. In 1927 nam Dr. Philips- een be slissing die voor de ontwikkeling der onderneming vérstrekkende ge volgen zou hebben. Philips ging in dat gedenkwaardige radiojaar, waarin de kortegolfverbinding met Indië tot stand kwam, namelijk over tot het fabriceren van radio toestellen. Het natuurkundig labo ratorium had er scherp op aange drongen, omdat het eigen fabrica- ge-ervaring onmisbaar achtte als controle op het ontwikkelingswerk. De verkoopafdeling vreesde de markt voor radiobuizen en andere onderdelen te verliezen wanneer men de grote afnemers van deze onderdelen, de toestelbouwers, zou gaan beconcurreren. Deze zorg bleek echter misplaatst en in 1932 leverde Philips al het millioenste radiotoestel af, in 1935 de honderd: millioenste radiobuis. Op 21 Juni 1927 werd Dr. A. F. Philips door H.M. de Koningin onderscheiden met de gouden medaille voor „voortvarendheid en vernuft", ver verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau. Een zeldzame on derscheiding, die hem verleend werd ter gelegenheid van de eerste officiële toespraak van H.M. de Ko ningin via de kortegolfzender tot Oost en West. Als blijk van waar dering voor zijn grote verdiensten voor het Nederlandse bedrijfsleven verleende de handelshogeschool te Rotterdam hem in 1928 het ere doctoraat in de handelswetenschap pen. Hij had gehoopt veel te kunnen reizen en meer tijd te krijgen voor dingen, die zijn bijzondere belang stelling hadden: nieuwe producten, vakopleidingen, kunst en bosbouw. Door de oorlog is alles anders ge lopen. De verplaatsing van de ze-_ tel der vennootschap naar Curacao en het oprichten van nieuwe fabrie ken in de Verenigde Staten ter op voering van het oorlogspotentieel der geallieerden stelden hoge eisen aan hem en aan alle medewerkers, die zich in Mei 1940 met hem naar de overzijde van de Atlantische Oceaan hadden begeven. Diep ge troffen was hij toen hij in de Ver enigde Staten vernam, dat de R.A. F op 6 December 1942 de fabrieken in Eindhoven had gebombardeerd. Na een afwezigheid van 5% jaar keerde Dr. A. F. Philips met zijn echtgenote mevrouw A. H. E. M. Philips-de Jongh, op 14 November 1945 uit Amerika in Eindhoven te rug. Het personeel bereidde hem een grootse ontvangst en urenlang defileerden de tienduizenden werk nemers langs huize „De Laak". Een roerend bewijs van aanhankelijk heid en waardering, dat in een nog grootsere vorm herhaald werd ter gelegenheid van het 50-jarig huwe lijksfeest van de heer en mevrouw Philips-de Jongh. Dat hij ook op sociaal gebied zeer vooruitstrevend was, moge blijken uit de bijna tal loze sociale voorzieningen en maat regelen die hij ten behoeve van het personeel heeft getroffen. Zolang hij nog een goede gezondheid ge noot, en dat was tot voor kort nog het geval, verzuimde hij nimmer het bedrijf dagelijks te bezoeken en de leiding met raad en daad bij te staan. Steeds heeft Dr. A. F. Philips de kunst verstaan leiding te geven waar dit nodig was en met uiterste doeltreffendheid in te grijpen als de raderen wat stroef liepen. Zo heeft hij de onderneming door tijden van bloei en depressie heen geloodst en daarbij geleidelijk de verantwoor delijkheid op jongere schouders ge legd. In 1939 achtte hij de tijd ge komen om als president-directeur af te treden. Dr. A. F. Philips was Comman deur in de Orde van de Nederland se Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en drager van talloze buitenlandse onderscheidin gen. Teraardebestelling Dr. Philips. Het stoffelijk overschot van Dr. A. F. Philips zal Woensdag a.s. 12 uur worden ter aarde besteld op de algemene begraafplaats te Woensel. Door het verongelukken van 5 vliegtuigenj zijci in Engeland drie vliegers om het leven gekomen. Twee andere vliegers werden ver mist. Bij mist zijn 2 meteoor-straal jagers op de 100 meter hoge klip pen aan de kust van Yorkshire bij Fiamborougli Hlead te pletter ge vlogen. Een derde vliegtuig van de formatie vloog net over die rot sen heen. De plaatselijke redding boot en officieren van de R.A.F. hebben delen van de 2 vliegtuigen waargenomen die op 45 en 60 me ter boven de zeespiegel uit de rot sen staken. Het stoffelijk-«over schot van 1 vlieger werd gebor gen. Op 8 km van een luchtbasis in N.-Ierland zjjn op een heuvel tus sen de wrakstukken van hun „Fi refly" de lijken van 2 officieren gevonden. Het vliegtuig werd sinds Donderdag vermist. Bij het zoeken naar een „Seafu- ry" van de marine, welke hij Land|3-End in zee stortte, is een andere ,,Seafury" in zee gestort. De vlieger kon worden gered. Zaterdagmiddag heeft de West- Duitse kanselier Dr Konrad Ade nauer, op een massabijeenkomst op het tentoonstellingsterrein te Berlijn waar hij vroeger op de dag een industriële jaarbeurs had geopend, verklaart dat Oost- Duitsland slechts zijn program ma van 14 punten voor verkie zingen in geheel Duitsland had te aanvaarden, als het werkelijk een Duitse eenheid wenste. Dan zouden ,,geen lange Duitse be sprekingen" nodig zijn, aldus de kanselier, verwijzend naar het Oostduitse aanbod om direct be sprekingen tussen Oost- en West- Duitsland te voeren. „Het herstel van de Duitse eenheid op democratische grond, slag is voor het Duitse volk een zo waardevolle en heilige zaak, dat het niet moet worden uitge buit om er politieke propagan distische munt uit te slaan". De kanselier zei, dat West- Duitsland nooit zou toestemmen iri eindeloze besprekingen, die niet ernstig waren bedoeld, doch slechts de huidige onderhandelin gen met de westelijke geallieer den wilden belemmeren. De Oost- Duitse weigering om vrije en ge heime verkiezingen in alle secto- Vergezeld door een delegatie van 16 leden is gis teravond op doorreis naar Amerika om 20.05 uur met het KLM-lijnvliegtuig de minister-president van Perzië, Mossadeq, op Schiphol aangekomen. Talrijke leden van de Perzische legatie, die ter ver welkoming van de premier naar Schiphol waren geto gen, begaven zich in het toestel om Mossadeq met zijn gezelschap te begroeten. De premier maakte geen aanstalten om zelf het toestel tijdens het oponthoud op Schiphol te verlaten. Juist 2 dagen nadat het Witte Huis bekend kruiakte dat er in de Sow jet-Unie weer een atoombom tot ontploffing was gebracht, heeft maarschalk Stalin in een vraaggesprek met het Russische partijblad ,1'rawda" verklaard, dait er inderdaad onlangs een proef met een nieuw type atoombom is genomen; Het interview is uitgezonden door Radio-Moskou. In dc toekomst zullen proeven mett atoombommen van diverse kalibers worden genomen in het belang van de verdediging van ons land tegen aanvallen van het agressieve Brits-Amerikaanse bloc, aldute Stalin. Amerika behoefde zich echter niet ongerust te maken. De vei ligheid van de Ver. Staten lilep geen gevaar. „iDe )Amerikaanse leidersi moe ten weten", aldus de maarschalk, „dat de Sowjet-Umie voorstandster is van het verbieden van het atoomwapen en stopzetting van de productie er van". De Sowjet-Unie maakte slechts atoombommen om aan eem even tuele aanval waarbij dat wapen zou worden gebruikt, weerstand te kunnen bieden. Als Amerika echter geen aanval op de Sowjet- Unie in de zin had, behoefde het zich niet ongerust te maken, want de Sowjet-Unie zou Amerika of enig ander land nooit aanvallen. Sitalin achtte het juist in het belang van de vrede dat 't Ame rikaanse alleenbezit van de atoombom ten einde is. De voor standers van een dergelijk wapen zouden dan eerder tot verbod er van willen overgaan. Op de vraag wat hij dacht van internationaal toezicht op het atoomwapen zei Stalin: „De Sowjet-Unie is voorstand ster van internationaal toezicht, opdat een besluit tot verbod van het atoomwapen stopzetting van de productie en het gebruik van .reeds uitsluitend voor burgerlijke doeleinden geproduceerde atoom bommen nauwgezet zal worden uitgevoerd", i De Amerikaanse leiders spra ken ook van toezicht, maar zij wil den het atoomwapen legaliseren en voortgaan met de productie. Dit was niit aanvaardbaar. In Washington verklaarde de voorzitter van de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrek kingen, Tom Conally, dat de ver klaring van Stalin „niet in over eenstemming is met de Russische oppositie tegen da Amerikaanse pogingen om tot een intematior naai toezicht op de atoomhom te komen". In Westelijke kringen te Moskou is men van mening, dat de verkla ring is bedoeld om de besprekingen over een internationaal toezicht op atoomwapens te hervatten. In officiële Westduitse kringen te Bonn is men dezelfde mening toegedaan. Buitenlands commentaar. In Londen schijnt men niet zeker te weten hoe de verklaring van Stalin, in een vraaggesprek met de „Prawda" afgelegd, moet worden uitgelegd. In diplomatieke kringen worden twee mogelijke verklarin gen besproken: Het vraaggesprek is bedoeld om het Russische volk op de hoogte te brengen en de verkla ring kan Ruslands positie bij on derhandelingen met het Westen verbeteren. Hoewel de Westelijke regeringen de laatste twee jaar wisten, dat de Sowjet-Unie de atoombom bezat, heeft Stalins verklaring in de „Prawda" de mogelijkheid gescha pen, dat Sowjetrussische afgevaar digden krachtiger argumenten kun nen gaan gebruiken, aldus deze kringen. In kringen van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken te Parjjs wordt de verklaring beschre ven als „bestaande uit algemeen heden". Een woordvoerder ver klaarde, dat de Sowjet-Unie altijd heeft gezegd, dat het de atoomener gie voor vredelievende doeleinden zou gebruiken, doch nu zegt Sta lin, dat de Sowjet-Unie atoombom men maakt om een evenwicht van krachten te verkrijgen. Gedurende de gehele reis heeft Mossadeq op een bed gerust. Hij heeft zich volgens de piloot on derweg niet bezig gehouden met staatszaken, noch conferenties gevoerd. Onder het gezelschap van de premier bevonden zich o.a. z'n zoon en dochter. Bij aankomst op Schiphol bood het dochtertje van een van de leden van de Per zische legatie de premier in het toestel een bouquet rode anjers aan. Nadat het vliegtuig bijna een half uur op het platform, belicht door talrijke zoeklichten voor filmopnamen, had gestaan, ver scheen de Perzische premier plotseling voor de ingang en strompelde enkele treden de trap af. Daar poseerde hij, gesteund door enkele leden van zijn ge volg voor de persfotografen. De premier maakte de indruk van een oude, ziekelijke man, die zich steeds slec-hts met moeite overeind kon-houden en bescher ming zocht tegen de kille na jaarswind in een dikke blauwe winterjas, waarin zijn gelaat vrijwel geheel schuil ging. Na enkele minuten ging Mos sadeq het toestel weer binnen. Tegen kwart voor negen ver lieten twee belangrijke leden van de delegatie, t.w. Dr.. Shayegan, lid van de gemengde oliecommis sie, en Dr. Hussein Fatemi, waar nemend minister-president, het toestel om vragen van de tiental len journalisten op het vliegveld te beantwoorden. Het is de bedoeling van de pre mier zelf in de Veiligheidsraad het woord te voeren. De delegatie zal ongeveer 2 tot 3 weken in de V.S. blijven. Het standpunt van de Perzische delegatie is en blijft, dat de Vei ligheidsraad niet bevoegd is het Perzische olieconflict te beoorde len. Overigens zal het Perzië niet tegen houden, zo vervolgde Shayegan, een compromis te slui ten, mits dit is op basis van de Perzische nationalisatiewet. Dr. Shayegan vertelde voorts er niet bevreesd voor te zijn, dat uit het conflict een oorlog zal voortkomen. Engeland doet ver standig zijn soldaten thuis te hou den, maar zij hebben ook nimmer de bedoeling gehad soldaten te sturen, zo vervolgde hij, want zij willen petroleum en geen oorlog. Dr. Shayegan zeide, dat Rus land zich op geen enkele wijze tot nog toe in het conflict had ge mengd. Er zijn evenmin Rus sische aanbiedingen van technici geweest. Dr. Fatemi zeide, dat vooral ren van Berlijn te houden, zoals voorgesteld door burgemeester Reuter, heeft ons geloof in de eerlijkheid van Grotewohls voor stellen verminderd. Adenauer meende, dat de huidige toestand in Oost-Duitsland geen vrije en geheime verkiezingen toelaat. Hij had de V. N. verzocht om te ver zoeken of in West-Duitsland vrije en geheime verkiezingen moge lijk zijn, „omdat autoriteiten van de Russische zone hebben ge zegd, dat dit niet mogelijk is" Adenauer hoopte, dat de Oost- Duitse autoriteiten zijn voorbeeld zouden volgen. Dr Adenauer meende, dat een geneutraliseerd, ongewapend Duitsland de politieke gevaren voor Duitsland, Europa en de we reld zou vergroten en het graf voor de vrede zou betekenen. In het midden van Europa moet men geen politiek vacuum schep pen. Wie oprecht vrede wil, moet een nieuw evenwichtig Europa willen en integratie van Europa zonder Duitsland is onmogelijk. Hij zei, dat deze politieke ont wikkeling niet tot oorlog zou lei den. Een verenigd Europa kan nooit een-aanvaller zijn, omdat de verscheidenheid van zijn le den nooit een politieke agressie zou toelaten. Duitsland heeft een uitgebreide ervaring van nood lottige oorlogsgevolgen opgedaan en het weet, dat een nieuwe oor log nog erger zou zijn. Daarom zal Duitsland in een verenigd Europa een bijzonder sterk vre- deselement vormen, aldus de bondskanselier. Hij voegde er aan toe: Het schijnt, dat Grotewohl en zijn parlement anders over een ver enigd Duitsland denken dan wij. In zijn laatste rede heeft hij de gebieden ten oosten van de Oder. Neisse-linie van een verenigd Duitsland uitgesloten. Laat mjji u zeggen, dat de gebieden tea oosten van de Oder-Neisse-Bni* tot Duitsland behoren. Duitsland technici heeft aange boden. Perzië, dat 200 a 300 tech nici nodig heeft, heeft reeds meer dan 1000 aanbiedingen gekregen. Hij verwachtte, dat binnen 3 maanden de raffinaderij in Aba- dan weer volledig in productie zal zijn. Er zijn ook aanbiedingen uit Nederland ontvangen. Naar wij vernemen zal het vliegtuig, waarmede Mossadea zijn reis vervolgt, van Schiphol regelrecht naar Gander in Cana da doorvliegen en dus geen tus senlanding in Schotland of Ier land maken. Mossadeq vertrokken. Na een oponthoud van precies 2 uur is het K.L.M.-toestel naar de Verenigde Staten vertrokken. De A-V.R.O. begon Vrijdag avond, als eerste der omroep- enigingen, zijn eerste televisie uitzending, die opende met een kort woord van de voorzitter de heer G. de Clercq. De directeur van de A.V.R.O-, de heer W. Vogt, verscheen daarna op het scherm en hij vertelde over de pionierstijd van de radio en toonde ter vergelijking de oud ste microfoons en ontvangtoe stellen met daarnaast het aller nieuwste, bij de televisie ge bruikt microfoontje, dat niet gro ter is dan een vingerhoed. Beeld en geluid waren goed, al was het eerste niet geheel zon der vlekjes. Vervolgens kwam een buitenlands overzicht. Zijn woorden werden toegelicht met behulp van foto's, kaarten en een aardbol. Hij sprak over de Perzi sche kwestie, de komende ver kiezing in Engeland en de ziekte van de Britse koning. In de rubriek „tele-vizier" werden enkele filmpjes vertoond. Ook de sport was in deze ru- Dr. Kurt Schumacher, de West- Duitse sociaal-democratische lei der, heeft een beroep gedaan op de Duitsers om „resoluut neen" te zeggen op de besluiten van de ministers van Buitenlandse Za ken der Westerse grote drie ia Washington over de toekomst van West-Duitsland, In een toe spraak voor de Hessische radio zeide Schumacher, dat de be sluiten geen basis waren voor de organisatie van een verenigd Europa. Slechts een beslist neen van het Duitse volk zou de ge allieerden kunnen aansporen hun politiek ten opzichte van Duits land te wijzigen. Schumacher verklaarde, dat bondskanselier Adenauer „zonder machtiging van zijn volle" alles op één. kaart had gezet. Adenauer had moeten weten, dat deze kaart geen troef was. Volgens Schumacher was het verkeerd te spreken van Duitse souvereiniteit, zolang de bevoegheid om beslissingen te nemen nog steeds bij de geal lieerden berustte. De besluiten van Washington veranderden in feite niets. De geallieerden zou den belangrijke productiebeper kingen handhaven, met name wat betreft de scheepsbouw. De Duitse activa in het buitenland zouden verloren zijn. Dr. Schu macher protesteerde tegen het behoud van het recht der geal lieerden, zich te mengen in de politiek van West-Duitsland mei betrekking tot het oosten. Hij be schuldigde de V.. S. er van een Fransgezinde* pdiitiek in Europa te voeren, „een anti-Europees nationalisme onder een Europese dekmantel". Op de lange duur zou de Sowjet-Unie van deze po litiek profiteren, zo meende Dr. Schumacher. briek vertegenwoordigd. Repor ter Dick van Rijn bracht Fanny BlankersKoen en Piet Kraak in een kort interview op het scherm. Na een filmpje over het na tionaal park de Hoge-Veluwe, werd het eerste deel van het programma besloten met een causerie van Dr. A. F- J. Por- tielje. Deze had een Braziliaanse reuzenpad als medewerker mede gebracht, waarover hij het een en ander vertelde. Na de korte pauze volgde het meer luchtige gedeelte. Chiel de Boer en de zijnen brachten wat cabaret, waarna een schimmel- spel van Chiel de Boer volgde. Het laatste woord en beeld in deze uitzending had het K.N.M.I. uit De Bilt- Aan de hand van weerkaarten werd een toelich ting op de weersverwachting ge geven. De termen depressie, hoge-drukgebied en lage-druk- gebied, werden op de weerkaart aanschouwelijk gemaakt. Commentaar van Ross Zaterdag is het laatste van de tien gehuurde vliegtuigen, waar mee Britse olietechnici uit Per zië naar Engeland zijn overge bracht, in Londen aangekomen. Onder de passagiers bevonden zich de bedrijfsleider van de raf finaderij te Abadan, Ross, en de waarnemend algemeen bedrijfs- lender Mason. Ross vertelde na aankomst, dat de Britse technici zeer verbaasd waren toen zij bevel kregen om Perzië te verlaten. Hij meende, dat de Britse regering na het mislukken van de zending van minister Stokes het initiatief ge heel aan Perzië had gelaten, tot dat de Perzen hun ulitimatum stelden. „De Britse regering heeft nooit standvastig gehandeld, hoewel ik niet bedoel dat geweld noodzake lijk zou zijn geweest", aldus Ross. De Perzen hadden in Abadan een aantal tanks en kanonnen en hij nam aan, dat zij die gebruikt zouden hebben. Als wij Perzië niet verlaten zouden hebben, had den de Perzen onze water- en elec- triciteitstoevoer afgesneden en de bedienden verhinderd voor ons te werken. Mason was van mening, dat de Perzen vastbesloten waren, dat de Britten op 4 October Perzië zouden veriaten. Hij was er van overtuigd, dat als de Britten niet vrijwillig waren vertrokken zij met geweld over de grens zonden zijn gezet of dat hun noodzakelij. ke diensten zouden zijn onthou den en zij uitgehongerd zouden zijn. „Indien u naar het buitenland zoudt kunnen gaan, welk land zoudt u dan willen bezoeken?" Deze vraag heeft de Italiaanse Gallup aan de bewoners van dit schiereiland voorgelegd. Bij de antwoorden komt Frank rijk verreweg aan de spits en wel vóór Noord-Amerika, Engeland, Spanje, Oostenrijk en Rusland. Nieuw voorstel der Noorde lijken. Radio-Pjongjang meldt, dat de communisten Panmoendjom heb ben voorgesteld als nieuwe ver gaderplaats bij de bestandsbe sprekingen. Panmoendjom is een drietal kilometers dichter bij Kaesong dan Songjonni, welke plaats ge neraal Ridgway heeft voorge steld als nieuwe conferentie plaats. Het ligt aan de zuidelijke rand van de neutrale zone van Kaesong. In hun boodschap aan generaal Ridgway stellen de Noordelijken voor de neutrale zone zodanig uit te breiden, dat zowel Moensar, als Kaesong er in liggen. Beide partijen zouden verantwoordelijk moeten zijn voor de handhaving der neutraliteit. Op het gehele westelijke front in Korea wordt nog steeds zwaar gevochten. Een Amerikaanse di visie heeft samen met Griekse in fanteristen een zware Chinese aanval ten N. van Jontsjon, die de gehele nacht duurde, afgesla gen. De druk van de Chinezen blijft echter aanhouden. Gezien de kracht van de Ghine- se tegenaanvallen vragen de Ver bondenen zich af, of zij thans de voornaamste versterkingen van de Chinese winterlinie hebben be reikt. Ontmoetten de geallieerde eenheden tot voor kort nog ge heimzinnige „vacuums" in de Chinese verdediging, thans sto ten zij op verzet op bijna elke plek waar zij pogen terrein te veroveren. Langs 't gehele front is het Chinese mortier- en artil lerievuur heviger en geconcen treerder geworden. De Tweede Amerikaanse divi sie, Franse en Nederlandse een heden zijn er in geslaagd de voornaamste top van de heuvel- rij „der gebroken harten" aan het oostelijke front in Korea te veroveren. Op de noordelijkste top na bezetten de geallieerden nu de gehele heuvelrij, dat van groot strategisch belang is. Om het bezit van deze heuvels is we kenlang zwaar en verbitterd ge vochten. Volgens Britse persberichten heeft brigade-generaal Taylor verklaard, dat de winterlinie van de Noordelijken door de jongste geallieerde aanvallen doorbroken is. In sommige veroverde heuvels trof men bunkers aan op 6 k 7 meter onder de grond, die waar schijnlijk voor de winterperiode ibedoeld waren. De rijkswacht in België heeft te Veldwezelt de Nederlander H. B. uit Heerlen aangehouden, die verscheidene diefstallen bij Belgische werkgevers heeft pleegd. zijn ge- Te Belgrado is een proces be gonnen tegen veertien personen, onder wie twee vrouwen, die be schuldigd worden van spionnage en het plegen van sabotage op instructie van de N.K.V.D., de Sovjet-Russische politieke politie en geheime dienst. Volgens radio-Belgrado is de twee hoofdverdachten ten laste gelegd de aanleg van een spoor weg te hebben gesaboteerd door hiermede aan het verkeerde eind te beginnen. De drie verdachten zouden deel hebben uitgemaakt van een spionnagecomplot on der leiding van de tweede secre taris van de Russische ambas sade in Belgrado. De beklaagde Milovanivich zou o.m. belast zijn geweest met de- vorming van een verzetsgroep. In de tenlastelegging wordt ge zegd. dat de „Russische mees ters" der verdachten hen met „liquidatie" hadden bedreigd, als zijn hun activiteit zouden onthul len. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering. Droog en zonnig weer met onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuidoost. DINSDAG 9 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.59 8.34 9.14 9.24 n.m. 8.59 9:34 10.14 10.24 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 8 6.51 18.04 15.46 23.11 9 6.52 18.02 16.12 10 6.54 18.00 16.30 0.41 lla.il ,-or eed orj ooi I eel ia! id-l •al I chl arj er] m he an te nd hd ist ae- ol- af- na re- je ze eis »- eo as er- 1a- vd ei, an n. ie r- se i" i- tlt »n k- :n r- d 1- n, in I er >-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1